EERSTE BLAD De N. S. B. en het gezag. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie ZATERDAG 2 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 203 Ui tg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het is niet gemakkelijk van de Natio naal Socialistische Beweging een juiste beoordeeling te geven. We hebben hier te doen met een bewe ging die uit het buitenland- geïmporteerd is. Wat zij doet is in vele opzichten niet anders dan belachelijke naaperij van wat in Duitschland gebeurt. Men wil dat, tot op zekere hoogte althans, ook wel weten. Telkens weer wordt een beroep gedaan op Duitschland en Hitier. Maar wanneer men daardoor in moeilijkheden dreigt te komen, dan heet het plotseling: wij hebben met wat in an dere landen gebeurt niets te maken; wij zijn niet verantwoordelijk voor wat an deren doen, wij: zijn een zuiver n a t i o- n a 1 e beweging. Bij de beoordeeling daarvan gaan we het veiligst, wanneer we ook al wordt rekening gehouden met de beginselen en de ontwikkeling van de fascistische stroo mingen in andere landen ons bepalen tot het ,door de N. S. B. uitgegeven be ginselprogram en andere officieels ge schriften. Een van de punten die daarbij! de aan dacht trekken is de vraag van 't gezag. Blijkens artikel 5 van haar program vraagt de N. S. B. bevordering van een krachtig, in dienst van het algemeen staand, staatsgezag. Dat is op zichzelf een uitnemende eisch en het op den voorgrond stellen van een krachtige gezagshandhaving is in dezen tijd, nu er aan alle kanten een pogen is het gezag te ondermijnen, wel in staat eenigen indruk te maken. Toch zegt zulk een betuiging zonder meer weinig. Immers, de machthebbers in Sovjet- Rusland zijn ook voorstanders van een krachtig staatsgezag. De Soc.-Democraten als ze ergens de baas zijn, willen ook niet dat er met hun gezag wordt gespot. Nero was ook van de noodzakelijkheid van een krachtige gezagshandhaving overtuigd evenals een Philips II en Napoleon I. De vraag waarop het aankomt is dus deze: wat verstaat men onder gezag; waar zoekt men de oorsprong en de bron van het gezag. Het is op dit punt dat de tegenstellin gen in het politieke leven openbaar wor den. Wie, als de Antirevolutionaire partij het Woord van God tot regel en richt snoer neemt, erkent dat de bron van alle gezag, ook bet staatsgezag, ligt in den Souvereinen God, de Schepper van hemel en aarde. Er is geen werkelijk gezag dan van God. Yan revolutionaire zijde is dat steeds ontkend, en om nu toch een grond te heb ben voor gezagshandhaving en voor het eischen van gehoorzaamheid aan het ge zag, is men aan het knutselen gegaan om zelf een gezagsgrond te maken. Het is duidelijk, dat op die wijze alle vastigheid zoek raakt. En het is ook daar aan toe te schrijven, dat telkens weer re volutionaire richtingen opstaan om naar de macht te grijpen. Hoe staat het nu ten dezen met de N. S. B. Het program spreekt zich daarover niet uit en ook de toelichting zwijgt er van. D i t is echter wel duidelijk, dat zij hierin met de vrijzinnigen van alle rich tingen overeenstemt, dat zij het Woord van God als regel van het staatkundig leven verwerpt, dat zij niet belijdt de souvereiniteit Gods, dat zij niet staat op het standpunt dat alle gezag van God af daalt. De N. S. B. acht het niet de moeite waard zich het hoofd te breken over de vraag waar de oorsprong van het gezag moet worden gezocht. Haar doel is slechts alle macht te leggen in handen van den dictator die aan niemand verantwoording schuldig is. Het is zonder meer duidelijk welke ge varen hier dreigen. Wie God erkent als de bron van alle gezag belijdt daarmee eveneens de be perktheid en de grenzen van het staatsgezag. De overheid neemt een hooge plaats in; zij' is door God met gezag bekleed. Maar haar gezag is niet absoluut. Zij1 is Gods dienaresse, gebonden aan de orde ningen Gods in gehoorzaamheid aan Wien zij heeft te arbeiden aan bet wel zijn des volks. Op deze wijze krijgen wij de schoone harmonie van gezag en vrijheid, zooals we die wat het staatkundige betreft ontwik keld vinden in het constitutioneels staatsleven dat tot samenwerking leidt van Overheid en volkskringen, van regee ring en parlement. Het gezag, zooals de N. S. B. dat op vat, moet leiden tot het gruwelijkste des potisme. Wij zien dat zeer duidelijk in Duitsch land. Met de rechten en vrijheden van de zelfstandige levenskringen wordt daar niet gerekend. Het gezin, de school, de kerk, de maatschappelijke organisaties, alles wordt aan den staat, d.w.z. aan den dictator, onderworpen en van hem afhan kelijk. Als het staatsbelang meebrengt, de kerk te ontzien zooals in Italië, dan doet men dat. En als het omgekeerde het geval is, als in Duitschland, dan doet men dat ook en worden de kerken eenvoudig geknecht. Als het staatsbelang eischt, de eene z.g. nationale school, dan is het met de vrij heid van onderwijs gedaan. Als het staatsbelang eischt de vernie tiging van de vrijè jeugdorganisaties, dan wordt heel de jeugdbeweging zonder meer „gelijkgeschakeld". Zoo wordt naar Groen van Prinste- rer het uitdrukte zoo wordt God, de wezenlijke bron van alle macht en kracht en heerschappij', terzijde gesteld en een menschelijke macht ten troon verheven. Uit dit alles blijkt, dat v4at de N.S.B. wil, lijnrecht in strijd is met Gods Woord en met de A.R. beginselen. Zij1 gaat uit van een staatsvergoding die indruischt tegen de belijdenis van de absolute souve reiniteit Gods. Daarom: de roep om een krachtig ge zag bij de N. S. B. moge een oogenblik bekoren, wie verder ziet, zal zich met be slistheid keeren tegen deze beweging, die niet minder dan het Communisme en het Socialisme, een revolutionair karakter draagt. De ontwapeningsbesprekingen te Genève. De algemeene commissie der ontwape ningsconferentie is tot Woensdag ver daagd. Het bureau zal a.s. Maandag bijeenko men, om te trachten een nieuw arbeids- plan voor de conferentie op te stellen. Men had gisteravond den indruk, dat eenige ontspanning in den toestand is ingetreden. De Zweedsche minister van buitenland- sche zaken Sandler heeft namens de dele gaties van Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje en Zwitserland, in overweging gegeven, dat het bureau tot een herziening van het ontwerp-conven- tie van MacDonald langs de lijnen van het Zweedsch memorandum van 14 April zal overgaan. Bij den aanvang der vergadering had Henderson op plechtigen toon den gedele geerden onder het oog gebracht dat de toestand der conferentie op het oogenblik kritieker is dan ooit tevoren sinds de opening in Februari 1932, zoodat hij een zeer ernstig beroep op allen deed, om door wederzijdsche concessies nog een accoord mogelijk te maken. Minister de Graeff is gistermiddag met Sir John Simon, Paul Hymans, Motta en Sato de gast van Barthou geweest op een déjeuner, dat blijkbaar ten doel had, een herstel van de goede persoonlijke betrek kingen, althans tusschen de Fransche en Britsche ministers van buitenlandsche zaken, die door de scherpe woorden van Barthou van Woensdag in gevaar waren gebracht. Het déjeuner schijnt aan dit doel wel te hebben beantwoord. Corrupt Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Gepoe thans ook in Leningrad onge veer driehonderd beambten van verschil lende Russische instellingen wegens eco nomische misdrijven gearresteerd. Deze personen zouden volgens officiëele mededeelingen de stad voor verscheidene millioenen roebels benadeeld hebben. Roosevelt over de schulden. Gister heeft president Roosevelt de lang verwachte boodschap over het schulden- vraagstuk aan het congres doen toekomen. „Wetgevende maatregelen", aldus de president, „ten aanzien van deze kwestie zijn in de tegenwoordige zittingsperiode van het congres noch noodig, noch nuttig. Wij nemen alle middelen te baat, om iederen debiteur te overtuigen van het hei lig karakter der door hem aangegane ver plichtingen, doch tevens geven wij hem de verzekering, dat wij bereid zijn, indien hij het wensc'ht, openlijk en volledig met hem bijzondere omstandigheden te be spreken, wat betreft de middelen en me thode van betaling. Thans is er alleen nog Finland, dat al zijn betalingsverplichtingen aan de Ver eenigde Staten prompt en volledig na kwam. Wij blijven verwachten, dat ook de an der© debiteuren begrip zullen toonen voor de houding der Vereenigde Staten ten aanzien van de schuldenkwestie. Ik kan overigens slechts herhalen", al dus Roosevelt, „hetgeen ik reeds meer dan eens aan twee debiteursstaten duidelijk te verstaan heb gegeven, dat de jegens ons aangegane oorlogsschulden in geen ver band staan tot de door die staten gedane of ontvangen herstelbetalingen en dat voor elk land afzonderlijk de gelegenheid open staat, om zijn zaak individueel met de Vereenigde Staten te bespreken. De boodschap schijnt beide partijen van het congres te hebben voldaan. De volksstemming In het Saargebied. Het is Aloisi gelukt, een definitieve overeenstemming tusschen de regeeringen van Duitschland en Frankrijk over de voorbereiding van de volksstemming in het Saargebied tot stand te brengen. Aloisi heeft daardoor den volkenbond en geheel Europa een grooten dienst be wezen. De volksstemming zal op 13 Januari 1935 plaats vinden. De volkenbondsraad zal aanstaanden Maandag bijeenkomen, om aan dit ac coord zijn officiëele goedkeuring te schen ken. Toenemend monarchisme In Oostenrijk. Dat de monarchistische stemming in Oostenrijk veld wint, 'bleek Donderdag wederom, toen aartshertog Eugen in de jaarlijksche sacramentsprocessie door de straten der stad meeliep. Van de zijde van het publiek bestond voor deze processie groote belangstelling, en de aartshertog vooral trok zeer de aan dacht. Bondspresident Miklas en Dr Doll- fuss hebben hem een bezoek gebracht, een eer die gewoonlijk slechts aan staatshoof den wordt bewezen. Overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Tengevolge van den 'hevigen regenval van de laatste dagen, die soms het karak ter van een wolkbreuk aannam, zijn de zijrievieren van de Tarn in Zuid-Frank rijk zoodanig: gezwollen, dat zij buiten hun oevers zijn getreden en vele dorpen in de omgeving van Toulouse hebben over stroomd. Verscheidene buizen zijn aan het wa ter ten offer gevallen en de bewoners kon den zich met moeite redden en slechts enkele draagbare voorwerpen in veilig heid brengen. De overstroomingen nemen steeds groo teren omvang aan. Te Morlaix hebben wolkbreuken even eens groote overstroomingen veroorzaakt. De straten der stad veranderden in beken. Volgens de „Humanité" zijn acht kleine dorpen in de buurt van Toulouse door de bevolking geheel ontruimd, omdat levens gevaar aanwezig was. Satanische plannen. Naar uit Moskou vernomen wordt, zal de bond van militante godloochenaars in April van het volgend jaar ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan in alle landen een nieuw offensief tegen God en den godsdienst openen. Om dit feit te herdenken zal het derde internationale godloozencongres bijeenko men. De bond zal „een roodboek van de unie der militante godloochenaars" publicee- ren. Verder staat op het jubiléprogram: "het aanschaffen van een nieuwe serie anti godsdienstige plakkaten, organisatie van reizende tentoonstellingen en antigods dienstige films. Men schat het aantal godloozen in de geheele wereld op 10 millioen. De historische Grieksche St Nicolaas- kerk nabij het Kremlin te Moscou zal waarschijnlijk door de sovjet-autoriteiten worden gesloopt. Dreigende oogstmislukking in de Vereenigde Staten. Tengevolge van gebrek aan regen be staat de mogelijkheid, dat de oogst in en kele streken van Amerika zal mislukken en zelfs wanneer het de komende tien da gen gaat regenen, zullen de staten Iowa, Nebraska, Illinois, Indiana en Ohio slechts de helft van den regelmatigen oogst kun nen opbrengen. Blijft de regen echter geheel uit, dan zullen nog tien andere staten een misluk ten oogst hebben. De boeren zijn reeds van hun verplich ting om de productie in te krimpen ont heven. Men acht het niet uitgesloten, dat het congres voor het op reces gaat, aanzien lijke bedragen zal goedkeuren tot leniging van den nood. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat men ook in Canada door de droogte op een mislukten oogst rekent. In Amerika komt een hittegolf opzet ten en in het Midden-West stijgt de ther mometer voortdurend. In enkele plaatsen van den staat Iowa is reeds een tempe ratuur van 43 gr. C. waargenomen en steeds ernstiger wordt de graanoogst door de droogte bedreigd, hetgeen tot uiting komt in een gestadig oploopen der prij zen. Korte Berichten. 1 De gemeenteraad te Brucksal in Ba den heeft bepaald, dat; voortaan geen Joden zullen worden toegelaten in de openbare bad- en zweminrichtingen. Ver scheidene andere steden in Baden hebben denzelfden maatregel genomen. De burgemeester van Marche-les- Dames heeft geraamd, dat sedert 18 Fe bruari j.l. ruim 150.000 personen de tra gische rots, waar koning Albert het leven liet, hebben 'bezocht. Nu nog draagt het aantal bezoekens meer dan 5000 per week. Een derde deel van de nieuwe Turk- sche begrooting, n.l. ruim 60 millioen Turksche ponden, zal 'bestemd worden voor versterking van het leger en de vloot. De regeering verklaarde, dat het in ver band met den onrustigen toestand in Europa, voor Turkije noodzakelijk is, de nationale veiligheid te waarborgen. De aardappel- en andere oogsten bij Wiesbaden die reeds zeer te lijden hebben gehad van de langdurige droogte, worden thans door wilde zwijnen bedreigd. De boeren in het district klagen zeer over de vernielingen aangericht door deze dieren. Volgens 'berichten uit Tasjkent, de hoofdstad van het groote Centraal-Azia- tische katoengebied, verwacht men een van de kleinste katoenoogsten die in jaren voorgekomen zijn. De minister van buitenlandsche za ken van Engeland, sir John Simon, is gisteravond uit Genève vertrokken. Koninklijke Militaire Academie. Naar de „Msb." meldt, 'heeft de gou verneur der K. M. A. te Breda, generaal- majoor G. J. H. v. d. Horst, het voorne men om aan H. M. de Koningin eervol ontslag te vragen tegen 1 November a.s. wegens het bereiken van den 40-jarigen diensttijd. N. S. B. en Parlement. In café Kerkhoven te Ruurlo is Dins dagavond een openbare vergadering van de N. S. B. gehouden, waar de heer Over- wijn uit Rotterdam als spreker is opge treden. Blijkens het verslag in de „Lo- chemsche Crt" deelde spreker in zijn rede mede, dat de N. S. B. zal deelnemen aan de volgende Kamerverkiezingen. De N. S. B. heeft geen belang bij de gemeentera den, zeide spreker verder, en zal dus aan deze verkiezingen niet deelnemen. Wonderlijke opvattingen. Niet het belang van de gemeenten geeft den doorslag, maar het belang van de .beweging". Een Internationaal vliegveld In Midden- West-Brabant. In de besloten zitting van den Tilburg- schen gemeenteraad van Vrijdagavond heeft de burgemeester Mr Dr Vonk de Both, mededeeling gedaan van de onder handelingen met betrokken autoriteiten in verband met den aanleg van een in ternationaal vliegveld onder de gemeente Gilze-Rijen. Er is een oplossing gevonden in dezen zin, dat het vliegveld zal worden aan gelegd op een terrein groot 64 H.A. ge legen tegenover het thans bestaande mili taire vliegveld „De Molenheide", onder Gilze-Rijen, welk terrein door laatstge noemde gemeente gratis voor dit doel is beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling genoemd mili tair vliegveld op te heffen en op het nieuwe terrein een gecombineerd burger en militair vliegveld te stichten. Voorts is het zoo goed als zeker, dat op het vlieg veld ook een burger- en militaire vlieg- school zal worden gevestigd. De exploitatie van het vliegveld zal in handen komen van de gemeenten Til burg, Breda en Gilze-Rijen, mitsgaders eenige andere gemeenten in den omtrek, die alsnog zullen worden uitgenoodigd. De betrokken autoriteiten hebben bij een en ander haar volledige medewer king verleend. De zaak zal vrij spoedig haar beslag krijgen. De K.N.A.C. Veiligheidslaan te Zwolle. De veiligheidslaan der K.N.A.C. te Zwolle behoort weer tot het verleden. Met de aldaar verkregen resultaten kan de K.N.A.C. bijlzonder ingenomen zdjn, meer dan de Zwolsche automobilisten, die op minder gunstige resultaten kunnen bo gen. Gebleken is n.l. dat van de wagens, die de laan opreden om te worden ge keurd, slechts 28.88 pet. dadelijk voldeed aan de gestelde eischen. Intusschen blijft het opvallend hoe pre ventief de werking van deze K.N.A.G.- tournee wel is. Na de eerste keuring wer den 426 wagens afgekeurd omdat er iets aan haperde. Van deze wagens kwamen er 345 terug, waarvan geconstateerde ge breken waren hersteld, zoodat op het ein de der week het percentage geweldig was gestegen. Van de gekeurde wagens was toen 86.31 pet. in orde. In totaal (herkeu ringen medegerekend) vonden 944 keu ringen plaats. Binnenland. Herziening tarief van invoerrechten. Doet de N. S. B. niet aan Gemeentexmds- verkiezingen mee? Buitenland. De boodschap van Roosevelt over de schulden. Fënige ontspanning te Genève? De volksstemming in het Saargebied. Weer een miljoenenschandaal in Rus land. Dreigende oogstmislukking in Amerika. De zaak-Roelofsen en de N. S. B. In het H b 1 d. deelt Mr Wiersma mede, dat hij door de leiding van de N.S.B. is aangewezen om de verdediging van den heer Roelofsen, tegen wien meerdere processen wegens smaad en laster aan hangig zijn, te verdedigen. Eenigen tijd geleden publiceerde de N. S. B. dat zij met de actie van den Rotterdamschen slager tegen de verschillende crisisdien sten niets te maken had. Thans echter schijnt er wel weer verband te zijn. Legaten van H. M. de Koningin-Moeder. Het bestuur van Kolff's Blindenfonds deelt met groote waardeering mede, dat het een legaat mocht ontvangen van wij len H. M. de Koningin-Moeder. In verband hiermede vernemen wij, dat wijlen H. M. de Koningin-Moeder aan meer instellingen legaten heeft vermaakt. HERZIENING TARIEF VAN INVOER RECHTEN. Het bericht omtrent de verlaging van de suikeraccijns, zegt het H b 1 d., is vol komen juist, maar het is geen verrassing; de verlaging geschiedt geheel volgens de wet. Op 18 Sept. 1933 is n.l. ingediend het wetsontwerp, houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de mid delen. In dit ontwerp was voorgesteld te heffen 30 opcenten op de suikeraccijns van 1 Jan. 1934 tot 31 Dec. 1938. Tijdens de behandeling is deze heffing aldus ge wijzigd, dat zullen worden geheven 10 opcenten tot 31 Dec. 1938 en 20 opcenten tot 30 Juni 1934. In dien zin is het ontwerp wet geworden en de 20 opcenten gaan er nu dus af. Zijn wiji wel ingelicht, dan heeft de Re geering er een oogenblik aan gedacht de heffing van de 20 opcenten te verlengen, doch ziji is van dat voornemen terugge komen op aandringen van de Katholie ken, in het belang van de groote gezinnen. Nu rijst de vraag: kan de schatkist na 1 Juli die 20 opcenten missen? In de nota, gepubliceerd op 18 November 1933, in welke de Regeering mede deelde bereid te zijn voor de 20 opcenten genoegen te nemen tot 30 Juni 1934, schreef zij1: „dat redelijkerwijs mag worden verwacht, dat de technische wijziging van het tarief van invoerrechten op 1 Juli 1934 haar beslag zal hebben gekregen." Hieruit zou de conclusie vallen te trek ken, dat de Regeering de derving van de 20 opcenten wil compenseeren, door een gewijzigd (d.w.z.: iets verhoogd) tarief van invoer, dat nog vóór 1 Juli moet in werking treden. Op het oogenblik is een desbetreffend wetsvoorstel nog niet ingediend, maar wel is sinds van kracht geworden de z.g. „tariefmachtigingswet", welke het moge lijk maakt, dat de Regeering een inge diend wetsontwerp in werking doet tre den, „als ware het reeds tot wet verhe ven". Nu meeneT< wij te weten, dat de techni sche herziening in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert, zoo dat het zeker niet onmogelijk moet wor den geacht, dat nu de suikeraccijns wordt verlaagd het wetsontwerp tot technische herziening van het tarief nog deze maand bij' de Tweede Kamer wordt ingediend en op 1 Juli (vóór de behande ling, althans voor het einde daarvan) in werking zal treden. Werkloosheidsbesluit 1917. Volgens de laatste officieele gege vens zijn thans in totaal nog slechts 14 gemeenten niet toegetreden tot de rege ling van het Werkloosheidsbesluit 1917. In Zeeland behoort alleen Aagtekerke daartoe. Minister Marchant naar Hulst. Naar de Telegr. verneemt, .zal de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen op 6 Juni a.s. een bezoek brengen aan deze gemeente. Hij- zal ver gezeld worden van den secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en den voor zitter en secretaris van de rijkscommissie voor de monumentenzorg, prof. v. d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1