DE ZEEUW oppersen één dag. NIVEA TWEEDE BLAD Violet Vaughan VII Wloocfouul i" te Goes. te Goes. dster, FEUILLETON. Uit de Provincie Onderwijs ir het Binnengast- irig jongetje had r, maar kon naar bracht worden. die tusschen de bekneld was ge- .n toe. Hij is met zingen naar het l. ter gearres- icherche te Am- igjarig man uit die zich met een 3n schuldig ge- p groote schaal, pssecretaris in de iworden. zou het den lie- etaris bij een le- niet minder dan voortvluchtig. e Voorsche ehouder Valk te nacht een roof- Valk werd, ter- mbekende daders eloos geslagen, ich een bedrag iigenden, waar ten maakten. De slachtoffer zijn irschillende per- icht en huiszoe- er zonder resul- Moet weg AME- 30T EIKEN OR- ling radio, voor octaven, bij M. Kerkstraat 20 te BEWAREN. Voor evering te koop: oemkool, Roode, me Savoye, Spits- Telefoon 8ij te I 2.75. )OP: GBRUG, 10 K.G. Te bevra- TEL, Nieuw- en >ppel Pauwen, 4 tarden 5 en 6 jr EEN MEID, ter ier. Segeersweg te f A. BRESLER, 182, Middelburg. n Reparatiewerk vlekken. Nieuwe stof, vraag prijs. RUIL: 3-jarige pen voor lamme- en staat zijnde n lemoenkar en Groote Abeele, OP: rEBRUIKTE .IER, gebruik. louwwerktuigén, ifoon 19. RUIL: Een als m, draagvermo- lolslede, Albion Pletonne Slijp- E Abeele. OP: WOONHUIS, MET TEELT- MING, •ieven letter A, X, Middelburg. i voor tijdelijke 1HOUDSTER, leren. AJIJS, Gapinge. oedig mogelijk Adres: M. D. eg E 151, M'burg HOUDSTER .andbouwer, m. ters H. V., Bu- s Goes. VAN VRIJDAG 1 JUNI 1934. No. 102. GEWIJZIGDE STEUNREGELING PER 1 JULI. Een uiteenzetting van Minister Slotemaker de Bruine. Naar aanleiding van een persbericht inzake de verlaging der steunnormen, heeft het Haagsche Corr. Bureau zich ge wend tot den minister van Sociale Zaken met de vraag, of reeds iets naders kan worden medegedeeld omtrent de voorge nomen wijziging in de steunregeling. De minister antwoordde bevestigend en deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt om met 1 Juli de nieuwe voorwaar den te doen ingaan, waarop voortaan de gemeenten subsidie van het Rijk kunnen ontvangen in haar steun voor crisis- werkloozen. Het is bekend zoo zeide de minister dat de toestand der overheidskassen, zoowel van het Rijk als van gemeenten, met bittere noodzaak dwingt tot maatre gelen, waardoor minder geld dan tot nog toe voor den steun zal worden uitgege ven. Het zal toch reeds de allergrootste moeite kosten om bij behoud van het zelfde bedrag als voor dit jaar is beschik baar gesteld voor werkverschaffing en s'teunverleening de begrooting voor 1935 geheel of nagenoeg geheel te doen sluiten; integendeel zal op allerlei gebied drastisch bezuinigd moeten worden. De gemeenten staan er voor een belangrijk deel even zorgelijk voor. Er moet dus onvermijdelijk op aller lei gebied worden ingegrepen. Het zal waarlijk niet alleen de werkloozen-steun zijn, die de noodige offers brengt; alom moeten pijnlijke dingen gebeuren. Ik bon echter overtuigd geworden zoo ging de minister voort dat óók de totaalbedragen voor werkloozensteun niet zullen kunnen gehandhaafd worden. Van het oogenblik af, dat ik de noodzaak van verandering niet meer kon ontkennen, heb ik mij ingespannen om de regelingen zóó te treffen, dat zij nog het minst pijn lijk zouden zijn. Meent zoo vroegen wij' dat U daarin geslaagd is? Ik denk er niet over zoo luidde het antwoord om te zeggen dat er geen pijin gedaan wordt. Laat ieder, die over de zaak zich een oordeel vormt, overtuigd zijn, hoe zeer mijn beslissing mijzelf is ter harte gegaan. Maar onder deze „mits" kan ik toch verklaren, dat ik overtuigd ben, inderdaad eenigermate geslaagd te zijn. Vooreerst moet u niet vergeten, dat een deel der maatregelen noodig zou zijn, ook als de overheidskassen er niet toe noop ten. Het steunbedrag wordt in den regel aldus bepaald, dat men met een grondbe- drag plus toeslag voor eenige kinderen komt aan 't maximum-percent, dat be reikt mag worden. Deze regeling is ge maakt om naar behoefte te kunnen steu nen; zoodat groote gezinnen meer kriji- gen dan kleine. Dit zal men wel algemeen goed vinden. Maar wat gebeurt er nu, als het loon daalt? Dan daalt automatisch het maximum, dat iemand mag bereiken, want dit bedraagt steeds een zeker per cent van het loon, dat thans zou kunnen verdiend worden, als men niet werkloos was. Liet ik nu de grondbedragen onveran derd, dan zou iemand via het oude grond- bedrag al spoedig aan zijn nieuwe maxi mum toe zijn, zonder dat er nog ruimte was voor kindertoeslagen. Dit wordt ech ter door niemand verdedigd; met de da ling van de loonen moet dus automatisch een daling van het grondbedrag gepaard gaan. Ik kan mij niet voorstellen, dat daartegen eenig redelijk verzet rijst. Waar de loondaling automatisch ver mindering van het maximum steunbe drag met zich brengt en waar de over heidsfinanciën, ook afgezien daarvan, vermindering vergden, daar moest ik overwegen, hoe met het beschikbare geld zoo te handelen, dat binnen deze limiet door E. J. WORBOISE. 77.) o— Violet sloop ten laatste naar het ven ster, oin te zien, of het nog niet begon te lichten. Doch alles was donker buiten, uitgenomen de straatlantaarns, waarvan het schijnsel in d? glimmende straten weerkaatst werd. Ja, do verpleegster moest wel gelijk hebben; men hoorde het meer, dat velen heengaan juist als de nieuwe dag haar intrede deed. Met miss Haseldine was het toch evenzoo gegaan? Doch anderzijds had Violet een sterk ge voel het scheen haar zelf vreemd toe dat wanneer straks de zon weer zou schijnen, en William was nóg in leven dan ongetwijfeld was er kans op herstel. In haar hart kwam het verlangen op, haar oogen te sluiten om straks te ont waken, als de stralen van de dagvorstin door de kieren van de dikke gordijnen zouden binnenvallen. Die onzekerheid was schier ondragelijk. Violet keerde naar haar post terug mevrouw War- neford was eindelijk vast in slaap geval len. Zou deze vreeselijke, lange, lange de meest behoeftigen het minst zonden lijden. Daartoe heb ik allereerst beslotendal de thans bestaande grondslagen van 8 en lager met worden verlaagd. Ik moet hierbij een opmerking maken, want deze uitspraak kan misverstand wekken. Reeds lang is er van arbeiderszijde op aangedrongen, dat de gemeenten in ver band met den daar geldenden levensstan daard in klassen of groepen verdeeld zou den worden voor de steunnormen. Ik heb thans daartoe besloten en er wordt aan men departement in nauw overleg met de contactcommissies uit de gemeenten èn uit de vakcentralen krachtig gewerkt om een zoo zuiver mogelijke classificatie te verkrijgen. Daarbü kan het natuurlijk blijken, dat in een bepaald dorp de norm thans wel f 8 is, doch f 7 zou moeten zijn. Dan komt daar dus een verlaging tot stand. Maar precies even denkbaar is, dat als norm f 7 gold, terwijl nu blijkt, dat het f 8 zou moeten wezen. Dan zou dus een verhooging moeten intreden. Dit een en ander is dan echter alleen het ge volg van een juistere classificatie, doch gaat geheel om buiten de verlaging van de normen. Wel wordt overigens bij de nieuwe regeling b.v. een norm van f 13.50 verlaagd tot f 12 of een norm van f 10.50 tot f9.50, maar f8 niet tot f7; f7 niet tot f 6. Dan is er nog iets. Tot heden was voor dubbel-uit- getrekkenen en ongeorgani seerden niet alleen het grondbedrag lager dan voor uitgetrokkenen, doch ook de kinderbijslag. Zijn er eenige kinderen, dan wordt aldus het inkomen voor de dubbel-uitgetrokkenen wel belangrijk la ger dan voor de uitgetrokenen. Dit zal nu algemeen veranderen. Ik ben van oordeel, dat de kinderbijslag voor dubbel-uitge trokkenen wordt 'bepaald. Intusschen heeft de kwestie van het minimum mij zeer bazig gehouden. Het resultaat is geweest, dat in plaats van de geldende maximum-percentages een schaal is vastgesteld met een klimmend percentage. Daarin wordt uitgegaan van twee ge gevens: de 1 o o nh o o g t e en het kin dertal. Het is duidelijk, dat de nood stijgt naarmate de loonbasis lager ligt en de kinderschaar talrijker is. Om daaraan tegemoet te komen, zullen de werkloozen met een hooger loonbasis en met weinig of geen kinderen relatief minder moeten ontvangen, doch de anderen relatief meer. Ik ontveins mij niet, dat langs dezen weg nog meer dan vroeger met de behoefte wordt gerekend. Maar nu ik binnen het bedrag, dat Rijk en Gemeenten geven kun nen of de eene of de andere methode volgen moest, heb ik de methode gekozen, die aan de slechts-gesitueerden tegemoet komt en hun uitkeering verhoogt. Verhoogd? vroegen wij. En U moet verlagen om geld te winnen! Toch wordt er ook verhoogd, zeide de Minister met nadruk. Hier heb ik de grafische voorstelling. Eenerzijds de loon bedragen, anderzijds de gezinsgrootte. Hoe meer het loon daalt en het gezin groeit, 'hoe meer het percent rijst tot 90 pet. toe, ook in de steden. Een zeker aantal gezinnen zal door deze schaal voortaan méér ontvangen dan tot nog toe, ondanks de steun-„verlaging"! Er zal een aantal personen met goede loonbasis en klein gezin gevoelig achter uitgaan. Niemand weet het beter dan ik zelf. Maar wie onder het hooger percen tage komt te vallen en bij de nieuwe schaal méér geld in handen krijgen zal dan thans, vóórdat mijn maatregel werkt, die is dan toch geholpen. In de groote steden, om U enkele con crete voorbeelden te noemen: iemand met een loonbasis van f 21 en twee kinderen ontvangt bij de tegenwoordige regeling f 13.65, bij de nieuwe regeling zal hij Ingezonden Mededeeling. dooi nacht dan nimmer eindigen? Als ze zich maar met iets had kunnen bezig houden, iets doen voor den zieke, hoe veel vlug ger zouden de uren dan voorbij gaan, stelde ze zich voor. Doch dat stil neer zitten, haar blik strak gevestigd op die beweginglooze gestalte, waarvan nog heel flauw het dalen en rijzen van de borst verried, dat er nog leven in school, het was schier niet om vol te houden. Plotseling verbrak een zwak gerucht de stilte en het was niet van mevrouw Warneford, die ontwaakte of van het haardvuur, dat knetterde. Neen, het kwam ontwijfelbaar van het bed, waarop de zieke lag uitgestrekt. Violet boog zich voorover, stellig was de „verandering" gekomen en ze moest de slapende moeder wekken Echter Violet nam waar, dat zich geen enkele van de symptomen voordeed, waarop de dokter haar opmerkzaam ge maakt had, die het einde zouden vooraf gaanHet was, of er een schok door haar heen voer, toen ze waarnam, dat William de oogen geopend had En die oogen stonden wel heel flauw, doch ze waren niet uitdrukkingloos en Violet voelde, dat zijn blik op haar gevestigd wasGeruimen tijd keek de zieke haar strak in 't gelaat; en toen, plotseling klonk het heel zwak, ala een f 14.70 ontvangen. Iemand met een loon basis van f 23 en een gezin van vier kin deren, gaat niet achteruit. Iemand met een loonbasis van f 25 en een gezin van zes kinderen klimt door de nieuwe rege ling van f 17.50 tot f 17.75, heeft 'hij acht kinderen, dan maakt dit thans voor hem geen verschil; bij 'het nieuwe systeem klimt hij tot f 18.25. Om U niet in al te veel détails binnen te leiden, kat ik de aparte kwesties van de gezinsinkomsten nu maar rusten. Ove rigens zeg ik dit één en ander niet zoo besloot de Minister om den indruk te wekken, alsof de komende wijziging „zoo kwaad nog niet is", ik verkeer niet in de stemming om te railleeren. Ik zeide reeds, dat een grondbedrag van f 13.50 f 12 zal moeten worden. De ongehuwden-kostgan- gers zullen hun bedrag van f 10 of f 9 of f 8.50 ook wel zien dalen. Wordt er bo vendien geregeld korter dan 48 uur per week in een bedrijf gewerkt, dan wordt natuurlijk voortaan ook dit in rekening gebracht. Maar dat zal ook met beleid toegepast worden! aldus de Minister. Waar een langere werktijd regel is, moet nu natuur lijk ook met het grooter aantal week-uren gerekend worden. En als een korte tijd in een fabriek de abbeiders uit solidariteit met hun makkers korter werken en lager weekloon ontvangen om aldus meerderen aan 'het werk te krijgen, dan is dat een uitzonderingsgeval, dat niet gehanteerd mag worden alsof het den regel aangeeft. Alles te zamen genomen vertrouw ik, dat ik gegeven de situatie zooveel doenlijk heb verzacht en dat ik monsche- lij'k heb gehandeld. Kloetinge, Donderdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met ken nisgeving -dhr Hoogstraate. Ingekomen zijn: Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de 'betoonde deelne ming bij het overlijden van H. M. de Ko ningin-Moeder; Verslag van de Volkshuis vesting over 1933. O.a. is vastgesteld een nieuwe bouwverordening en eon plan van uitbreiding tusschon Patjjnweg, Levve- straat, Stelleweg, Heernisseweg en de grens der gemeente Goes. Schrijven van den Directeur van het Postkantoor te Goes dat er momenteel geen reden is tot het in stellen van een tweede bestelling voor het gedeelte van den 's-Gravenpolderschen weg tusschen café Tol en de waterleiding. Verzoek van den Ghr. Besturenbond te Goes en omstreken om adhaesie te betui gen aan een door hem gericht adres aan den Minister van Waterstaat, betreffende tewerkstelling van werkloozen uit deze streek hij werken in Zeeland. B. en W. stellen voor om adhaesie te be tuigen, omdat het van groot belang is voor de werkloozen uit deze streek dat zij bij genoemde werken kunnen worden tewerk gesteld. Dhr Straub vraagt of het voor deze ge meente wel zin heeft om adhaesie te be tuigen, omdat er momenteel geen werk loozen zijn. De voorzitter zegt, dat het voor de 'heele streek van belang is. Dhr Bui tenhuis zegt, dat het ook voor de toekomst geldt en dat er dan misschien wel werk loozen in deze gemeente zijn. Het voor stel van B. en W. wordt hierna m. alg. st. aangenomen. De voorzitter zegt, dat B. en W. een kostenberekening 'hebben gevraagd aan het gasbedrijf te Goes voor gasverwarming der O. L. school. De totale aanlegkosten van vier lokalen bedragen f 1515,83, terwijl bet gasverbruik geschat wordt op f 288. Dit laatste is hooger dan bij kolenverwar- ming, doch er zijn aan gasverwarming ook groote voordeelen verbonden. B. en W. stellen voor bij wijze van proef één lokaal met gas te doen verwarmen en wel 'het lokaal, waar geregeld last wordt ondervonden van rook. De kosten van gasverbruik voor dit lo kaal worden geraamd op f 76.50. Gere kend is naar een brandduur van 6 en 9 uur per dag. Dhr Strau'b vindt de kosten hoog. Ook 'het gasverbruik zal niet meevallen. Spr. vraagt of het niet mogelijk is de klas van het lokaal waar dikwijls last van rook ondervonden wordt naar een der twee leegstaande lokalen te verplaatsen. Dhr Kousemaker vreest ook, dat de kos ten niet mee zullen vallen. Hij vermoedt, windzucht van zijn lippen: „Violet! Vio let! ben jij het. Violet 1" Ze had de grootste moeite om kalm te blijven; de reactie op haar gespannen zenuwen was zoo sterk, dat ze zich nau welijks beheerschen kon en toch wist zij, dat alles op dit oogenblik van haar zou afhangen. Ze antwoordde, zoo rustig als haar mogelijk was: „Ja! ik ben het Violet. Voel je je beter?" Een zwakke glimlach gleed over het ingevallen gelaat en hij antwoordde: „ik ben erg ziele geweest, en ik denk, dat alles nu haast voorbij is; de kracht is weg." Zonder nog een oogenblik te verzui men, diende Violet hem daarop het me dicament toe, dat de dokter had klaarge zet, voor het geval de zieke tot bewustzijn mocht komen; en daarna weekte ze een paar stukjes beschuit in melk, die voor haarzelf was klaargezet, en voorzichtig liet ze hem er van eten. Wat de zieke zelf ook mocht denken, hij moest stellig beter zijn, want ze constateerde, dat ook de pols krachtiger was en dat zijn hand, anders zoo klam, koel aanvoelde. „Is mijn moeder hier?" luidde Wil liams volgende vraag, toen Violet haar lepeltje had neergelegd. „Ja, ze is hier; ze is in slaap geval len ze had al zoo lang gewaakt." dat centrale verwarming op den duur goedkooper zal zijn. Hij stelt voor het voorstel aan te houden en eerst nogeens te informeeren naar de kosten van cen trale verwarming. Dhr Eversdijk zegt, dat het hoofd der school hem heeft medegedeeld, dat ver plaatsing der klas als door dhr Straub bedoeld niet mogelijk is, omdat de instru menten enz., die bij de landbouwcursus- sen worden gebruikt moeilijk kunnen wor den verplaatst. Dhr Straub zegt, dat de gemeente voor het gewoon lager onderwijs moet zorgen en niet voor landbouwcursussen. Het voorstel van dhr Kousemaker wordt m. alg. st. aangenomen, B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 12 April 1934 tot wijziging der bouw verordening in te trekken en tegemoet te komen aan de wenschen van Ged. Staten. De wijziging 'betrof bouw van grootere bergplaatsen en landbouwschuren achter een gebouw. Dhr Buitenhuis vraagt, of het mogelijk is, dat alle soort van bergplaatsen worden neergezet. De voorzitter antwoordt ont kennend. Dhr Straub vraagt of nu geen groote schuren achter een gebouw kunnen wor den geplaatst. De voorzitter antwoordt, dat zulks mogelijk is, mits aan de eischen der verordening wordt voldaan. Het voorstel van B. en W. wordt hier na m. alg. st. aangenomen. Het ambtenaren-reglement wordt met alg. st. gewijzigd, zooals door de regeering is voorgeschreven. B. en W. stellen eveneens voor vast te stellen een reglement op den rechtstoe stand van den secretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand. B. en W. stellen voor, om aan G. Visser en anderen, bewoners van den Heernisse- weg te berichten dat de Raad in beginsel bereid is een subsidie aan de bijzondere bewaarschool te Goes te verleenen. De voorzitter lioht toe, dat het momenteel be ter is geen bedrag vast te stellen, doch dit later te doen. Dhr Buitenhuis zou het jammer vinden dat die bewoners er door gedupeerd wer den, omdat hij vernomen heeft, dat hun kinderen de bijz. bewaarschool te Goes niet meer bezoeken. Dhr Kousemaker gelooft, dat, wanneer het bestuur der school weet, dat subsidie gegeven zal worden, het de kinderen niet van school zal zenden. Dhr Straub zegt, dat de voorzitter der vereeniging hem heeft medegedeeld, dat de kinderen niet van de school zijn ver wijderd. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De begrooting 1933 en 1934 wordt ge wijzigd. Bij den post: onderhoud van het gemeentehuis deelt de voorzitter mede, dat B. en W. voornemens zijn de secreta rie wat te veranderen en te schilderen en behangen. Hierna sluiting. Biggekerke. Donderdagavond vergader de de Gemeenteraad. Afwezig was dhr J. Poppe. Ingekomen was een dankbetuiging voor de betoonde deelneming bij het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder. Verschuldigd is aan de gemeente Middel burg voor genoten Nijverheids-onderwijs f 163,47 en voor genoten gymnasiaal on derwijs f 330,89. Door de P. Z. E. M. zal wederom 5 pet. worden gerestitueerd van de destijds uit gegeven gelden voor het laagspannings net in de gemeente. Van de plaatselijke geitenfokvereen. was een verzoek ingeko men om een jaarlijksche subsidie. Op voorstel van B. en W. werd z. h. st. besloten voor 1934 een subsidie te verlee nen van f 10. Alsnu was aan de orde bespreking tot het treffen van overgangsmaatregelen en stopzetting werkverschaffing. B. en W. kwamen mot de volgende voorstellen we gens gebrek aan werkobjecten de werkver- Ingezonden Mededeeling. achaffing gedeeltelijk atop te zetten en al leen nog werk te geven aan hen, die een groot gezin hebben. Deze zullen dezelfde dagen mogen blijven werken en f 1.70 per dag ontvangen. De anderen zullen de da gen dat ze anders werkten mogen stempe len en dan f 1.25 per dag vergoeding ont vangen, terwijl 'hun de vrijheid zal gela ten worden op de dagen dat gestempeld wordt voor zichzelf te werken. Deze rege ling zal gelden tot einde Juni. Voor deze werkverschaffing zal geen rijkssubsidie worden aangevraagd, doch daarvoor zal na goedkeuring van Ged. Staten een be drag van f 100 op de begrooting geplaatst worden. Na besproking dezer voorstellen werden ze z. h. st, aangenomen. Oostburg. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren is als verzwegen bedrag van het vermogen een bedrag van f 3.286.000 ver kregen en een inkomen van f 146.000. De over drie jaar verschuldigde belas ting bedraagt f 42.466. De opwekkende en verkwikkende eigenschappen van KING-peper- munt zijn bewijzen voor de origi- neele samenstelling. Mulo-examen 1934. De com missie voor het mondeling examen te Goes, van 914 Juli is als volgt sa mengesteld A. H. Daan, Amsterdam, voorzitter; H. G. van Donk, Goes, vice-voorzitter; T. K. Roosjen, Bloemendaal, secretaris. Sub-commissie Nederlandsch: G. J. Beaudoux, Tholen; P. van Roon, Mid delburg; A. F. van Neutegem, Sliedrecht; A. Uyterlinde, Rotterdam. Fransch Mej. T. D. M. v. d. Vliet, Goes; P. van Ooyen, Middelburg; G. J. Nijhoff, Bergen op Zoom; S. Maselee, te Rotterdam. Duitsch J. M. I. Huider, Kortgene; F. Broere, Zierikzee; Ad. Mels Jr, Vlis- singen; L, de Klerk Jr, te Bergen op Zoom; Engelsch Mej, J G, G. do Cleyn B-oin Middelburg; L. Pols, Alblasserdam; L. Laynso, Nijmegen; F. J. V. v. d. Poel, Nijmegen. Kennis der NatuurP. M. Corbeel, te Middelburg; B. M. Ligteringen, Vlissin- gen; J. Th. Goumans, Roosendaal; E. J. Peushen, Deventer; H. G. v. Donk, Goes. Aardrijkskunde J. H. Heringa, Goes; W. A. D'eenen, Dordrecht; D. P. Bothof, Ede; Q. Douma, Vaassen. GeschiedenisS. Brouwer, Middel burg; J. de Langen, Velp; Mej. J. Hea ring, Terborg; G. S. Jonkmans, Deventer. Rekenen, wiskunde, en handelskennis: J. IJsselstein, Middelburg; H. A. de Meyer, Bilthoven; G. Grasdijk, Amers foort; G. Beekhof, Zeist; J. F. v. d. Geer, Doesburg; J. W. Stassen, Goes; W. J. Reuvekamp Jr, Deventer; J. Pols, Alblas serdam: A. Teeuw, Rotterdam; A. Zoute- welle, Gorinchem; W. Ovaa, Schoonho ven; H. C. v. Donk, Goes; IJ. Brouwers, Doetinchem. Schrijven en teekenen R. A. Derksen, Rotterdam. Het assistent-diploma van de ver- eenigingen van openbare leeszalen en bibliotheken is uitgereikt aan de dames E. C. J. den Boer, en T. G. Ghijsen, te Middelburg, A. M. G. Schmidt te Kapelle Biezelinge, en J. Minnaar te Kruiningen. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. (Vervolg.) Het vierde bezwaar tegen de N. S. B. door prof. Diepenhorst ontwikkeld was van principieelen aard. Wij teekenen verzet aan tegen de anti-Christelijke huldiging van den to talen Staat. Leerzaam is wat in Duitsch- land is geschied. Daar zijn de gematigde elementen overmeesterd door doordrij vers. De Dnitsche Christenen, die aan vankelijk dachten, dat de kerk met rust zou worden gelaten, hebben wel anders geleerd. Teveel is ook in onzen kring gezegd: de regeering moet het doen. Te veel is het van den Staat verwacht. Hier past ern stig vermaan. Spr. eindigt met te wijzen op Prins Willem van Oranje, den Vader des va derlands, die met den Potentaat aller Po tentaten een vast verbond had gemaakt. Staande zong de vergadering na dit be zielend openingswoord twee coupletten van het Wilhelmus. „Arme moeder. Vond vader het goed, dat ze kwam?" Violet gevoelde, dat ze daarmede op gevaarlijk terrein kwamen. Williams ge heugen, verdooving en ijlkoortsen ten spijt, scheen thans weder op volle kracht te werken. Ze antwoordde: „mevrouw Warneford kwam onmiddellijk, toen we haar meldden, dat je ziek was, ook Daisy is hier. Maar kom, laten we nu niet lan ger praten. Blijf maar stil liggen, en pro beer wat te slapen." Na het beetje voedsel scheen William zich toch beter te voelen, want over ster ven sprak hij niet meer. „Stil!" zeide Violet, toen hij weer wilde gaan spreken; „ik beantwoord geen en kele vraag meer. Ga maar slapen. Je zult nu gauw genoeg beter zijn." „Wie zegt dat?" „Dat zeg ik je." „Is je daar werkelijk veel aan gelegen dus?" „Maar natuurlijk! Nu geen woord meer." En na enkele minuten was hij vast in slaap, de ademhaling kwam en ging re gelmatig nu en zijn voorhoofd was koel en klaar. Violet trad opnieuw op het venster toe en, naar buiten ziende, nam ze waar, dat het buiten niet langer duis ter was. De nacht had voor den morgen plaats gemaakt. De nieuwe dag was ge boren en de doodsengel, die zoo lang had rondgewaard, had zijn afscheid genomen Na een poos ontwaakte mevrouw War neford en Violet leidde haar zachtkens naar de andere kamer en voorzichtig deelde ze haar mede, hetgeen was voorge vallen. De tranen vloeiden nu rijkelijk, doch het was toen van dankbaarheid! „O", riep ze uit, „ik geloof, dat ik God nu zal liefhebben, want Hij heeft mij m'n eenigen zoon weergeschonkenl God is wel goed voor ons geweest. Zie, hoe rustig hij slaapt", zeide ze, toen ze de ziekenkamer weder waren binnen gegaan. „God is wel genadig en o, hoe dankbaar ben ik Hem!" En ze zonk op haar knieën bij de sponde en een stil gebed steeg cp, waarin een hart overvloeiend van erkentelijkheid, zich uitstortte. Violet zocht Daisy op, die gekleed op bed lag om bij het geringste teeken bij de hand te kunnen zijn. En toen de deur openging, was ze reeds overeind gesprongen en keek Violet in spanning aan. Ze zag hoop en stille blijd schap op het gelaat van de binnengeko- mene, en ze wist, dat haar vriendin goede tijding moest brengen. „O, Violet, is er hoop? Ik zie het aan je oogen!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5