EERSTE BLAD VRIJDAG 1 JUNI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. ZÜ2 Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De sociale verzekeringswetten. De sociale verzekeringswetten worden nogal eens in een kwaad licht geplaatst. In sommige kringen weet men daar van niets goeds te zeggen. Niet alleen omdat men het verzeke ringswezen althans voor deze doel einden principieel verkeerd acht, maar ook, omdat naar het heet, deze wetten niet aan het doel beantwoorden. Dooi* maar steeds op de financieele lasten de te betalen premies en de kos ten van uitvoering volle nadruk te leggen en zorgvuldig van de baten voor invaliden, ouden van dagen, weduwen en weezen te zwijgen, wordt getracht tegen deze wetten zekere afkeer te wekken. Van Staatk. Geref. zijde b.v. wordt zoo ongeveer elk betoog in de Tweede Kamer over de crisis en de in verband daarmede te nemen maatregelen besloten met de betuiging dat de sociale verzekeringswet ten moeten worden ingetrokken. De vraag mag echter worden gesteld of zij1, die zoo spreken, zich wel eens hebben gerealiseerd wat dit in de practijk zou beteekenen. Volgens het overzicht van loopende in- validiteits-, ouderdoms-, weduwen- en weezenrenten en van de toegestane ge neeskundige behandeling of verpleging krachtens de Invaliditeitswet op 1 April 1934 bedroeg het aantal invaliditeitsren ten 44.127 tot een totaal bedrag per jaar van f6.247.222.89. Dat der ouderdomsrenten bedroeg 105.957 met een bedrag van 15.968.809.48 gulden. Het aantal weduwenrenten was 26.388 tot een totaalbedrag van f 4.297.833.35. Dat der weezenrenten was 13.811 met een totaal bedrag aan uitkeeringen van f2.131.696.27. In totaal werd dus aan 190.000 perso nen als vrucht van hun arbeid, een be drag van 28 millioen, 645 duizend gul den aan renten toegekend. Maar dit is nog niet alles. Volgens de Invaliditeitswet worden niet alleen de invaliden door een invaliditeits- rente geholpen, maar wordt ook het mo gelijke gedaan om invaliditeit te voor komen. Het aantal gevallen waarin voor dit doel geneeskundige behandeling of ver pleging werd toegestaan, bedroeg op 1 April 50.068. Dat zijn toch sprekende cijfers. Wie de moeite doet een oogenblik te luisteren, zal de taal die zij spreken, ver staan. Wat zag het er vroeger donker uit in de gezinnen van de invalide arbeiders. Hoe jammerlijk was toen het lot van vele ouden van dagen. Hoe onzegbaar groot was toen de zorg in de gezinnen van de arbeiders-weduwen met een aantal kinderen. Hoe werd voorheen niet gesnakt naar een mogelijkheid dat arbeiders die inva lide dreigden te worden, door zorgvuldige behandeling en verpleging hun arbeids kracht zouden terugontvangen. En zeker, nu is door de sociale verzeke ringswetten niet alle zorg en leed geban nen. Maar wel is onnoembaar veel leed ver zacht. Wel is veler zorg veel meer nog dan de lezing van genoemde cijfers doet vermoeden, verlicht. En niet te overzien zou het leed zijn en de ellende wanneer aan de wensch van hen die intrekking der sociale verzeke ringswetten eischen, werd voldaan. De toestand te Genève. Gisteren heeft geen bijeenkomst der al- gemeene commissie van de ontwapenings conferentie plaats gevonden. Henderson heeft de bijeenkomst tot vandaag ver daagd, daar verschillende delegaties den wensch hadden uitgesproken, meer tijd te hebben om over de redevoering van Bar- thou, die zulk een sensatie verwekt had, na te denken en overleg te plegen. Verschillende besprekingen hebben dan ook plaats gevonden, waarvan het meest de aandacht heeft getrokken, de nieuwe bijeenkomst van de delegaties van Dene marken, Nederland, N oorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland. Hierbij is men overeengekomen, dat de minister van buitenlandsche zaken van Zweden, Sandler, vandaag uit naam van de zes landen het woord zal voeren en er op zal aandringen, dat de conferentie toch nog een laatste poging, om tot een accoord te komen, zal ondernemen. Sandler zal uit naam van de zes ex- onzijdige staten van Europa aanbevelen, dat het bureau een herziening van het ontwerp-conventie van MacDonald in over weging zal nemen en daarbij vooral zijn aandacht zal schenken aan de compromis voorstellen van het bekend Zweedsch me morandum van half April, dat indertijd ook door 'Denemarken, Noorwegen, Spanje en Zwitserland mede onderteekend werd. Dit memorandum gaf de volgende pun ten in overweging I. Uitstel van alles, wat op de vlootbe- perking betrekking heeft, tot de vlootcon- ferentie van 1935. II. Althans eenige bewapeningsvermin dering, of kwalitatieve ontwapening met betrekking tot de landmacht en de lucht macht, zooal niet onmiddellijk, dan toch binnen den geldigheidsduur der te slui ten conventie. III. Berusting in een binnen bepaalde grenzen beperkt blijvende bewapening van Duitschland. IV. Versterking der veiligheidswaarbor gen boven het in het Britsche memoran dum van 30 Januari voorgestelde, waarbij vooral aan de nalevingswaarborgen der conventie aandacht zal moeten geschon ken worden. Vermoedelijk zal de algemeene commis sie vandaag, na het aanhooren van de redevoering van Sandler, zich tot Dinsdag verdagen, opdat de delegaties kunnen overwegen, of zij bereid zijn, aan deze, door de 'kleine stoten voorgestelde red dingspoging, hun medewerking te ver- leenen. De kleine stoten schijnen reeds van de ondersteuning door Engeland en Amerika verzekerd te zijn, terwijl men hoopt, dat Barthou zich tegen dit nieuwe initiatief niet zal verzetten. Henderson schijnt den kleinen staten uiterst dankbaar te zijn, dat zij tot dit initiatief bereid zijn. Zonder het initiatief der kleinere stoten, bestond groot gevaar, dat de conferentie niet anders zou kunen doen dan de mis lukking van haar taak uit te spreken. Nog geen accoord in de Saarkwestie. Het gehoopte volledige accoord over de volksstemming in het Saargebied is nog niet verkregen. Er bestaan nog moeilijk heden over de samenstelling der politie macht in het Saargebied en over het tijd stip, waarop de in te stellen bijzondere rechtbanken voor kwestie's met 'betrekking tot de volksstemming weder zullen worden opgeheven. Ondanks deze aan den dag getreden meeningsverschillen, blijft men echter ho pen, dat nog in deze zitting van den vol kenbondsraad een volledig accoord ver kregen zal worden. Het Schisma in de Dultsche Kerk. Te Barmen is gisteren de confessioneele synode van de Duitsche evangelische kerk, samengesteld uit regionale afgevaardig den van de z.g. oppositie-organisaties bin nen de Duitsche protestantsche kerk, bij eengekomen. Deze gedelegeerden vertegen woordigen niet alleen de beweging der Vrije Synode, maar ook de regionale ker ken van Beieren en Wurtemberg, welke zidh niet onderworpen hebben aan de in lijving van de rijkskerkorganisatie van Bisschop Müller, benevens de leiders van de ontbonden evangelische jeugdorgani saties. 'Gisteren zijn ook de afgevaardigden van de oud-Pruisische Unie, welke zichzelf de Vrije Pruisische Algemeene Synode noe men, bijeengekomen. De plaatselijke Vrije Synodes, die zij vertegenwoordigen bewe ren de rechtmatige vertegenwoordigende organen te zijn van die kerk en weigeren het decreet, waarbij rijksbisschop Müller in zijn kwaliteit van 'bischop van Pruisen de Pruisische kerk aan zichzelf heeft overgedragen als rijksbisschop en onder zijn centraal beheer heeft gebracht, te er kennen. Korte Berichten. Pembroke Stephens, de Berlijnsche correspondent van de Daily Express, is gistermorgen te Berlijn gearresteerd en zou binnen 24 uur uit het land gezet wor den, naar verluidt wegens de berichten, die hij den laatsten tijd aan zijn blad ge zonden heeft. In het Lagerhuis werd gisteren ge ïnterpelleerd over de oorlogsschulden aan Amerika. Chamberlain weigerde reeds nu dienaangaande een verklaring af te leg gen, sprak echter de hoop uit, spoedig het huis over de houding der regeering te kunnen inlichten. Het Huis van Afgevaardigden heeft de zilverwet van president Roosevelt met groote stemmenmeerderheid aangenomen. De gemeentelijke autoriteiten te Mbs- kou hebben bepaald, dat houders van Sovjet-decoraties voortaan niets behoeven te betalen voor water, gas en electriciteit. De gemeentelijke diensten zullen niets berekenen aan die burgers, die de orde van Lenin of dergelijke onderscheidingen hebben. De Fransche kabinetsraad heeft den volledigen inhoud van de redevoering van Barthou goedgekeurd en den minister president verzocht, ter kennis van Barthou te brengen, dat zijn redevoering te Genève het standpunt der regeering en de con tinuïteit van de Fransche politiële getrou welijk tot uitdrukking heeft gebracht. Verlaging van den suikeraccijns. Naar het Nederlandsc'h Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, zal de sui keraccijns ingaande 1 Juli a.s. met 20 opcenten worden verminderd. Dit betee- kent dus een accijnsverlaging van f 4.50 per 100 kg. Teruggave van te veel betaal den accijns zal geschieden zoowel op aan wezige voorraden als op de in goederen verwerkte suiker. Een desbetreffend wets ontwerp is in voorbereiding. De bedrijfsraad in de typografie. Nu de minister van sociale zaken bin nenkort voor de eerste maal een beslissing zal nemen over de vraag, of een bedrijfs raad (in de typografie) zal worden inge steld, hebben de besturen van N. V. V., R.-K. Werkliedenverbond in Nederland en Christelijk Nationaal Vakverbond een adres aan den minister gezonden, waarin zij het dringend verzoek tot Z.E. richten te overwegen, of, behalve voor de handarbei ders, ook voor de z.g. hoofdarbeiders (werkmeesters', technici, kantoorpersoneel) een plaats in den bedrijfsraad beschikbaar moet worden gesteld. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 29 Mei is aan G. Walma van der Molen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Klaaswaal. Nieuwe studio van de A.V.R.O. De bouw van de nieuwe studio van de A.V.R.O. te Hilversum is opgedragen aan de laagste inschrijvers, Gebr. van Slees- wijk te Best, voor f 363.000. Overheid en Nederlandsch fabrikaat. In een circulaire aan de gemeentebestu ren wijst de minister van Binnenlandsche Zaken er op, dat :het, naar de Regeering is gebleken, nog meermalen, ondanks de verzoeken bij onderscheidene aanschrij vingen tot de gemeentebesturen gericht, voorkomt, dat door publiekrechtelijke lichamen orders, welke aan de binnen landsche nijverheid ten goede hadden kun nen komen, in het buitenland worden ge plaatst zonder dat met de Rijkscommissie voor werkverruiming overleg werd ge pleegd. De minister meent te mogen aannemen, dat de noodzakelijkheid van het rekening houden met de belangen van de nationale industrie te zeer vanzelf spreekt, dan dat hij andermaal een uiteenzetting daarover zou moeten geven. Met den meesten aandrang verzoekt de minister, stipt de hand te doen houden aan het gestelde in de vorige desbetref fende circulaires. Niet langer schermen met „tijdelijk"! Gedeputeerde Stoten van Noord-Brabant hebben aan de Provinciale Staten 'het voorstel gedaan, hun besluit van 7 Juli 1932 tot toepassing van een tijdelijke kor ting op de jaarwedden der leden van Ged. Staten in te trekken. Zij meenen, dat de ■tijd voor een tijdelijke korting voorbij is en dat de regeling der wedden behoort te worden herzien. Zij stellen voor met in gang van 1 'October a.s. het bedrag der .wedden te verminderen van f 4500 tot f 4250. Voorloopig overzicht van het weer in de maand Mei. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in de maand Mei de ochtendtempe- ratuur ongeveer normaal. In de 3 decaden resp. 1,5 gr. boven normaal, ongeveer normaal en 1 gr. beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor cp den 12den en den 27en resp. 6 gr. bo ven en 3,5 gr. beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was overal normaal. Het gemiddelde mi nimum 0.5 gr. boven normaal. In de nacht van den 17en en op den 18en werd vooral in het Oosten van het land door nachtvorst schade aangericht. Te De Bilt kwamen 2 dagen voor met een maximum-temperatuur boven 25 gr., tegen 3 dagen normaal. De neerslag was in Zeeland 'Ongeveer normaal, in Z.-Holland en het Noorden van Noord-Holland 15 tot 30 pet. boven normaal; daarentegen in Groningen 10 20 pet. en overigens 2050 pet. beneden normaal. Te De Bilt werden 211 uren zonneschijn waargenomen tegen 210 normaal. Geen afzet voor de mijnen. Naar uit Heerlen gemeldt wordt, zal Zaterdag a.s. op de twaalf Limburgsche mijnen, dus zoowel de staats- als particu liere mijnen, wegens gebrek aan afzet niet gewerkt worden. Bij de staatsmijnen zal alleen op de nevenbedrijven arbeid ver richt worden. Loonsverlaging metaalindustrie. De directie van de N.V. Machinefabrie ken „Breda", voorheen Backer en Reub, te Breda, heeft een loonsverlaging aange kondigd van gemiddeld 8 pet. Een gehouden conferentie tusschen ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in het metaalbe drijf had tot voorloopig resultaat, dat de directie de verlaging voor de jonge ar beiders heeft ingetrokken. Verzwegen vermogen en inkomen. Leverde in Den Haag het „generaal pardon" voor nalatige belastingsbetalers, dat minister 'Oud had uitgevaardigd, een totaal van ongeveer honderd millioen gulden aan verzwegen vermogen op, Am sterdam spant in deze verre de kroon. De hoofdinspecteur der directe belas tingen, de heer J. Koldenhof, heeft het resultaat medegedeeld van de aangifte van verzwegen vermogen en inkomens. Het re sultaat van dit generaal-pardon is als volgt: vermogen per 1 Mei 1931/'32 nage vorderd f 56.786.002, idem per 1 Mei 1932/'33 f47.491.949, idem per 1 Mei 1933/'34 f 41.559.024, totaal f 145.836.975. Inkomen per 1 Mei 1931/'32 nagevor derd f4.075.155, idem per 1 Mei 1932/'33 f 3.808.388, idem per 1 Mei 1933/'34 f2.921.036, totaal f 10.804.579. De opbrengst voor d'e belasting is 1931/'32 f 643.051, 1932/'33 f 625.034, 1933/'34 f515.926, totaal f 1.784.011. De heer Koldenhof deelde nog zijn in drukken mede over deze geheele affaire. Naar zijn meening is de aangifte van ver zwegen vermogens en belasting tegenge vallen. Volgens hem zou dit bedrag veel en veel hooger moeten zijn geweest en het is wel eigenaardig, dat slechts enkele groote vermogens zijn aangegeven en het groote bedrag van 145 millioen hoofdzake lijk bestaat uit vermogens tusschen f 15.000 en f 20.000. Zooals hierboven vermeld is, is de to tale bate voor de belastingen f 1.784.011. De gemeente Amsterdam zal hiervan wat het gemeentefonds betreft f 266.249 en wat de opcenten op de vermogensbelasting be treft f 67.822 ontvangen, een voordeed dus van f334.071. Bij Kon. besluit is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in 'het kanton Neuzen Mr G. Tichelman, advocaat en procureur, wonende te Neuzen. Met ingang van 16 Juni a.s. is de Rijksveldwachter A. de Vos, thans te Put- tershoe'k, verplaatst naar Oost- en "West Souburg. Middelburg. Middelburgsch Ziekenfonds. In de Woensdag avond gehouden vergadering van het Mid delburgsch Ziekenfonds bracht de secre taris-penningmeester, dhr L. Onderdijk, jaarverslag uit. Meer nog dan in 1932 hadden de tijds omstandigheden invloed op de ontwikke ling van het ledental, al is men er nog met eenige ledenwinst uitgekomen. Het aantal leden, dat het bestuur moest afschrijven was n.l. heel wat grooter dan vorig jaar, terwijl er niet tegenover stond, zooals in 1932, een zoodanige toetreding van nieuwe leden, dat het verlies daardoor werd goedgemaakt. Desniettegenstaande stemt het tot blijdschap, dat het fonds zich zoo weet te handhaven in dezen moeilij ken tijd. Hoewel van optimisme nog geen sprake kan zijn, kan het bestuur toch een iets minder pessimistischen toon laten hooren ten opzichte van den post geneesmiddelen. Er is n.l. een daling van het aantal uitge schreven recepten te constateeren over 1933, die, naar de secretaris hoopt, zich zal voortzetten tot het normale peil is be reikt. Het aantal recepten daalde van 47.306 tot 44.344. Daarentegen werd ech ter een stijging waargenomen van den ge middelden prijs inclusief honorarium, n.l. van 58.5 cent in 1932 tot 60.35 cent in 1933, niettegenstaande de daling der prij zen van genees- en verbandmiddelen. Deze stijging wijst op een meer voorschrijven van specialité's. Het bestuur heeft zich be gin 1934 tot de deelnemers-artsen en de specialisten gewend met een uitvoerig en gedocumenteerd schrijven ter zake. Twee posten, die nog steeds een vrij be langrijke sujging vertoonen zijn die van restitutie van brillen en die van Röntgen foto's etc. Op de laatste post is weinig invloed uit te oefenen dit is ook niet gewenscht op de eerste kan in die mate invloed wor den uitgeoefend, dat niet zij, die korten tijd lid zijn van het fonds, daarvan reeds ge bruik kunnen maken. Het ledental bedroeg op 2 Januari 1935 5737 en 2104 kinderen beneden 16 jaar, op 1 Januari 1934 resp. 5808 en 2082. Van de 114 geboren kinderen werden er Binnenland. De wijziging in de steunregeling voor de werkloozen. Verlaging van den suikeraccijns. Malaise in de mijnen. Algem. vergadering van den Ghr. Boeren- en Tuindersbond. Buitenland. De toestand te Genève. Initiatief van de zes onzijdige Staten. Nog geen oplossing van de Saar-kwestie. Het schisma in de Duitsche kerk. 83 geholpen door de kraamvrouw-ver pleegster van het fonds. Het was 73 pet. tegen in 1931 en 1932 86 pet. Het aantal bezoeken door de zuster afgelegd was 3055 tegen 3777 in 1932. Sprak de secretaris in het vorig jaar verslag de verwachting uit, dat de be langrijke zaak van specialistenhulp van toegelaten specialisten in het ziekenhuis in 1933 haar beslag zou krijgen, deze ver wachting is helaas niet verwezenlijkt. Voorstellen te dien opzichte zijn sinds eind 1933 in handen van het gemeentebe stuur. De rekening sluit met een eindcijfer van f 81.885,57 en 'n goed slot van f 535,4öVa. De vergadering herkoos dhr B. A. N. Crucq bij acclamatie tot bestuurslid. Z. h. st. vereenigden de aanwezigen zich met de voorstellen van bet bestuur. De inbraak. Het verder on derzoek van de politie heeft volkomen licht gebracht in den diefstal, die Woens dag gepleegd is in de woning en den win kel van Coppoolse in de Nederstraat. Bij nadere beschouwing van den toe stand en reconstrueering der feiten kwam de politie tot de vaste overtuiging, dat men niet van buitenaf op klaarlichten dag op de wijze, als eerst vermoed was, had kunnen binnenkomen. Dit en een andere aanwijzing leidde tot aanhouding van den 31-jarigen koopman C., die aan de over zijde der straat woont en die onder het perceel van Coppoolse een kelder in ge bruik heeft. De aangehoudene, die eerst van niets af wist, heeft ten slotte bekend, van uit den kelder een bezoek aan de wo ning en winkel te hebben gebracht en op de achterplaatst alles zoo geplaatst te heb ben als of men van daar gekomen was. Do gevonden beitel bleek van den aangehou dene te zijn. Het grootste deel van het ge stolen geld, dat begraven was, is door do politie terug gevonden. Hedennacht is de politie te hulp ge roepen voor een vechtpartij tusschen een logementhoudster en den man, met wien zij samen leeft. De politie maakte een eind aan de ruzie. Twee agenten van politie vonden hedennacht op den Singel een motorrijder onder zijn motorrijwiel liggen. De man, die uit St. Laurens afkomstig is, bleek dronken 'te zijn. Hij is naar het politie^ bureau overgebracht. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een partij kropsla van een land. Vlissingien. Gisteravond hield de afd. Vlissingen van den Ghr. Metaalbewerkers hond haar jaarvergadering, onder voor zitterschap van dhr H. G'hr. V. Sorel, die de vele aanwezigen, na opening op de ge bruikelijke wijze, hartelijk welkom heette. Dhr J. B. H. Grotenhuis, hoofdbestuurs lid, hield daarna een rede, waarin hij wees op den grooten zegen der vakorganisa ties, niet 'hei minst in crisistijd. Spreker wees op de groote preventieve kracht in dezen tijd van de vakorganisa tie, die nog zooveel mogelijk en meer dan velen weten, talrijke verslechteringen te genhoudt. De verzachting van de gevolgen der werkloosheid door de vakbonden is zeer groot, wat spreker nader aantoonde. Alleen in het jaar 1933 heeft de afdeeling Vlissingen aan werkloozen uitgekeerd een bedrag van ruim f 33.000, dat is veel meer dan de contributie bedraagt. De Ghr. metaal'bewerkersbond keerde deze crisis jaren reeds een bedrag van f 2.090.000 aan werkloozensteun uit. Spr. wees er op, dat ook in dezen tijd alle Christen-arbeiders hun organisatie dienen te steunen. Na de pauze sprak de heer Markering, hoofdbestuurder, over de ontwrichting van dezen tijd en de beteekenis der Ghr. vak beweging als schild voor de zwakken. Ook in de toekomst zal veel gevraagd worden van de vakorganisatie om op de 'bres te staan voor niet-gerechtvaardigde aanvallen op de positie van den arbeider. Door Ds J. S. Hartjes werd hierna het slotwoord gesproken, die wees op de moei lijke taak der vakbondbestuurders in dezen tijd en hen toewenschte Gods zegen en heilig optimisme bij hun arbeid. Van alle kanten worden de arbeiders besprongen, de liberalistische tendenzen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1