DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie Violet Vaughan Gemeenteraad van Middelburg. FEUILLETON —i Slagerspatroonsvereen. „Z u i d-B e v e 1 a n d". Dinsdag maakte dezevereeniging een rijtoer naar Arn hem en Oss, Te Arnhem zou een bezoek gebracht worden aan een tentoonstelling van „De Hanze", het slagersvak betref fende. In verband met den beschikbaren tijd werd echter na een kort verblijf te Arnhem doorgereden naar Oss, waar de exportslagerij van de firma Hartogs te- zocht werd. In twee groepen werden de bezoekers dooT dit mooi ingerichte be drijf rondgeleid. Na afloop van de rondgang werd door de directie een lunch aangeboden, waar bij verschillende producten van de fa briek met smaak werden genuttigd en over en weer hartelijke woorden werden gesproken. Zeer voldaan werd daarna de terugtocht aanvaard. Goes. Bevolking. Ingekomen: G. den Butter en gezin, schipper, van Katten- dijke, Oude Singel 96; P. A. Romijn, chauffeur, van Terneuzon, St.-Jacobstraat 8; P. J. van Geest, liefdezuster, van Hil versum, Kloet.weg 5a; M. G. Ruiter, idem, van Ginneken, Kloet, weg 5a; J. H. See- vinck, kleermaker, van Doetinchem, Klei ne kade 21; H. C. Koch en echtg., chirurg, van Amsterdam, Stationsweg 31; C. Si- monse, dienstbode, van Kattendijke, Sta tionsweg 16; P. Korsuize en gezin, her bergier, van Wissenkerke, St.-Jacobstr. 28; A. E, Bosman, reiziger, van Rotterdam, Wijngaardstraat 13; M. J. Jonker, leerl.- verpleegster, van Nieuwer-Amstel, Oost- wal 31; W. Barentsen, techn. ambt. RWS van Den Helder, Oostwal 85; C. Willem- stein, geb. Paauwe, zonder beroep, van Vlissingen, W. Zellenweg 1; N. Paauwe, dienstbode, van Nisse, v. d. Goeskade 51; T. Bertossi, granietwerker, van Ginne ken, Scheldestraat 43; W. van der Endt en gezin, expediteur, van Kloetinge, Rim- melandstraat 11; G. C. van Ginneken en gezin, ijsventer, van Roosendaal, Scheldestraat 68; M. van Stee en gezin, melkventer, van Kloetinge, Poelweg IV no. 1; M. Geldof, dienstbode, van Middel burg, Kleine Kade 35. Vertrokken: B. J. Alink, stoker N.S., naar Roosendaal, Spoorstraat 206; F. A. van Hooij en gezin, ondermach. N.S, naar Vlissingen, Lampsinstr. 13bov.; C. M. Kloosterman, hulp huish., naar Amster dam, Wilhelmina-Gasthuis; N. Jansen en echtg., leerl. mach. N.S., naar Vlissingen, Lampsinstraat 7bov.; J. de Kramer en gezin, leerl. mach. N.S., naar Dordrecht, Amerstraat 5; M. N. J. Dingemanse, naar Schoondijke, Dorpstraat M 126; P. Sonke zonder beroep, naar Kapelle, B 71; J. de Rijke, dienstbode, naar Wemeldinge, C 17; J. Siereveld en gezin, reiziger, naar Kloe tinge, B 73; M. E. G. Fokke, kantoorbe diende, naar Sluis, Hoogstraat 61; M. M. Rooze, geb. Mulder, zonder beroep, naar Amsterdam, Valeriusstr. 2921; J. F. Wijs, arbeider, naar Rotterdam, Hilledijk 133a; M. M. B. A. Pesch, liefdezuster, naar Maastricht, „Onder de Bogen"; M. Th. Campo, idem, Hilversum, Koningsstraat 21; F. G. Evers, leerl. mach. NS., naar 's-Hertogenbosch, G. v. Calcarplein 5; W. P. Ketelaar, dienstbode, naar Amsterdam, J. Obrechtstraat 2; J. van der Klooster, boekbinder, naar Amsterdam, Javastraal 1911; Wed. J. van der Reit, zonder be roep, naar Bergen op Zoom; A. C. en K. J. Kien, idem, idem: P. P. Glerum, geb. Bogers, zonder beroep, naar Pladjoe (N.- Indië); C. L. Kallemein, dienstbode, naar Eindhoven, Leenderweg 251. 's Gravenpolder. Woensdagavond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bij een Allereerst werd als waarnemend se cretaris beëedigd dhr A. Geelhoed. De volontair dhr Kooman zal aanl.eekening houden van het gesprokene in den ge meenteraad. De gemeenterekening over 1932 is door Ged. Staten vastgesteld. Op voorstel van dhr Oele werd besloten te schrijven naar den minister van Water staat in den geest van den Chr. Bestu renbond te Goes. De gewenschte wijzigingen van het ambtenaren-reglement werden aange bracht. Een wijziging der begrooting 1933 tot een bedrag van f 187.62 werd goed gekeurd. D1# vergoeding aan de Bijzon dere school werd vastgesteld op f 8.54 per leerl., is over 122 leerl. f 1041.88. In mindering komt schoolgeld en voorschot zoodat nog f 263.95 moet worden voldaan. 3. en W. werden gemachtigd, een schutting der gemeente bij Verhulst te herstellen. Drie honden worden nog ai- geschreven tot een bedrag van f9. De burgemeester wordt als gevolmachtigde naar de Waterleiding „Zuid-Beveland" afgevaardigd; daar hiervan nog nooit 'n verslag is uitgebracht, zegt hij toe, dit voortaan te zullen doen. Een huurcontract met het hoofd der openbare school voor de woning wordt op voorstel van dhr Oele gewijzigd. Het regiem, van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad heeft op voorstel van dhr Oele eveneens een verandering ondergaan. Bij de rondvraag informeert dhr Verhulst of het niet mogelijk is, nu 't salaris van den waarn. secretaris te be palen, Men kan toch moeilijk vergen, dat hij dit altijd gratis doet. Dhr Oele had gaarne de vergadering op een ander uur. Daarna sluiting. Serooskerkc (W.) Dinsdagvoormiddag werd de jaarlijksche Provinciale keuring van Rundvee gehouden. Aangevoerd wa ren 36 stuks. 5 stieren. De Provinciale premie werd behaald door de Cultuur-Mij „Loverendale" met 77 punten; 2e pr. door dhr K. Kluijfhout, met 74% punt. 25 koeien. Kampioene werd „Emma 4" met 85 punten, eigenaar dhr H. J. Al- laart, welke den prijs ontving van de Coöp. Melkfabriek „Walcheren". Eveneens werd kampioene „Zwart- hoorn" met 83 punten, eigenaar dhr W. C. Allaart, welke den prijs ontving van de Coöp. „Eiland Walcheren". Voor eerste kalfskoeien werden de vol gende prijzen toegekend: le prijs W. C. Allaart met 80 punten; 2e pr. P. J. Abra hams® met 78 p3e pr. S. v. d. Broeke met 77 p. Voor tweede kalfskoeien: le prijs P. J. Abrahamse met 77 punten. 3e kalfskoeien: le prijs S. v. d. Broeke met 78 punten; 2e pr. P. Melis Wz., met 77% p. 4e en 5e kalfskoeien: le prijs C. Meijers met 83 p.; 2e pr. P. Tavenier met 82 p.; 3e pr. A. Maljaars A.Pz. met 77 p. Oudere koeien: le prijs H. J. Allaart met 83 p.; 2e, 3e en 4e pr. A. J. Geschiere met resp. 82, 78 en 77 p. Jaarling Vaarzen: le pr. Gebrs Mal jaars; 2e pr. P. Melis Wz. Avondvergadering. De heer Portheine is het eens met den heer Jeronimus en had ook gaarne iets meer gezien. Spr. is het met den heer v. d. Feltz eens, dat men iets meer moet omschrijven in de overweging tot invoe ring. Alleen uitbreiding van het Vreem delingenverkeer is niet voldoende. Men zou kunnen zetten, dat het Vreem delingenverkeer ook op Zondag toeneemt en zich concentreert op het centrum van de gemeente. 'Het tweede bezwaar van den heer v. d. Feltz achtte spr. niet zoo groot. Deze ver ordening steunt niet op de Arbeidswet, dat op de Winkelsluitingswet, die aan de gemeenteraden zoowel de bevoegdheid geeft tot verzachting, als tot verscherping van de wet. Hier doet men het beste door de opening toe te laten, en het toelaten van personeel te verbieden. De heer Hart hoorn gelooft er niets van, dat Middelburg om het vreemdelin genverkeer draait. Van een algemeens toe name van het Vreemdelingenverkeer merkt spr. niets. Het voorstel zal ten nadeele van andere winkeliers zijn, die door de concurrentie worden gedwongen, hun winkels open te houden. •De heer B o a s s o n zou persoonlijk gaarne een veel uitgebreider vrijheid zien ingevoerd, maar in B. en W. heeft spr. zich neergelegd bij hetgeen te bereiken was. Een groote uitbreiding had-niet veel kans op goedkeuring door de Kroon. Spr. verdedigt tegenover de heer v. d. Feltz het nu weer komen met een voorstel. Het •gaat nu niet meer om een verzoek van «§n enkeling, maar om adressen van Vreemdelingenverkeer en Handelsbelang. Onder de leden van Handelsbelang zijn zeker ook niet-winkeliers. Maar van de 195 leden, die voor stemden waren 118 winkeliers, van de 34 tegenstemmers wa ren er 19 winkeliers. Het is juist, dat niet de organisaties •zijn gekend, maar wel de grootste der drie. De beide andere hebben samen niet zoo veel leden als Handelsbelang alleen. Het vreemdelingenverkeer neemt door boot- en wegenverbeteringen zeer toe. Het vreemdelingenverkeer beperkt zich hoofdzakelijk tot de Markt en genoemde straten. Terwijl de souvenirs bijna uit sluitend in het centrum worden verkocht; geldt dit niet voor de sigaren. Die worden overal verkocht. B. en W. kunnen dan ook niet medegaan met een uitbreiding in welke richting ook. Het vreemdelingenverkeer kan door deze verordening bevorderd worden. Zij, die hier wat blijven kunnen hier iets koo- pen en moeten niet naar Veere, Domburg of Vlissingen gaan om souvenirs. De be perking is nu zoo groot mogelijk. Wil men later verder gaan, dan kan men altijd nog zeggen, tot hier toe en niet verder. Spr. zeide, dat men niet meer moet vragen, want dan 'krijgt men het deksel op den neus. Men dwingt met deze beperkte be paling niemand tot opening. Ook vroeger was het aantal geopende winkels zeer ge ring. De voorzitter zeide, dat de adres sen in handen van B. en W. zijn gesteld om advies. 'Het college had een heel an dere samenstelling dan vroeger en moest dus eens nagaan, wat destijds tot afwij zing aanleiding gaf. Destijds ging het om ongelimiteerde openstelling op Zondag. B en W. hebben nu een voorstel ge daan voor slechts drie maanden voor een beperkt dee'l der stad, voor enkele win kels en voor enkele uren. Het is een voor stel van een streng exeptioneele strekking. Hef sluit zich in alle opzichten geheel aan bij den geest van de wet. Er is voortkomen, dat men dwang uitoefent op filiaalhou ders. Spr. heeft de vroegere naar voren gebrachte bezwaren bestudeerd. Het is niet te ontkennen, dat er hier vreemdelingen komen op Zondag, al blijft het gelukkig daarbij rustig in de stad. Spr. heeft doen nagaan, dat des Zondags gemiddeld 500 600 personen hier komen, deel buitenlan ders. In de hotels waren gemiddeld 80 per sonen. Spr. kreeg, zonder persoonlijke controle, den indruk, dat het vreemde lingenverkeer te Middelburg groot is, grooter dan in andere plaatsen van gelijke grootte of nog grooter. Onder seizoenplaatsen rekent men zoo wel badplaatsen als ook Velp, Ede enz. Middelburg is het bepaald niet, maar het is wel een drukke vreemdelingenplaats. Verleden jaar heeft de heer F. B. den Boer zich tot den Minister gewend, en deze sohreef aan B. en W., dat als er reden voor is, bij geen bezwaar tegen eenige openstelling der winkels gedurende enkele uren op Zondag zou hebben. Minister Ver schuur is er niet meer, maar spr. ver trouwt, dat ook de Minister ad interim geen bezwaar zal hebben. Spr. staat aan de zijde van de prin- cipieele tegenstanders. De Zondag is een dag van heiligen aard en van groote so ciale beteekenis. In de Kamer zou hij zeker tegen verruiming der opening hebben ges temd, maar hier gaat 't er om of men gebruik zal maken van een aan den raad geboden gelegenheid, om een uitzondering te maken bij bijzondere gelegenheden. Men kan hier niet uitsluitend principieel tegen over staan. Spr. schaamt zich zijn begin sel niet. Bij de toepassing moet men reke ning houden met de plaatselijke omstan digheden en de structuur der wet. Middelburg heeft een zeer gemengde be volking. Spr. meende de zaak objectief te moeten beoordeelen en in het voorstel te berusten en het den raad, zij het met wei nig enthousiasme, te kunnen aanbevelen. Men kan van spr. niet verwachten, dat hij het vreemdelingenverkeer op Zondag gaat aanmoedigen; maar hier heeft men met de werkelijkheid te maken. Heel deli caat is voor spreker de kwestie van het personeel. Het zou voor hem een bepaalde moeilijkheid zijn als het verbod van het hebben van personeel niet toelaatbaar bleek te zijn. Spr. heeft deze kwestie ook uitvoerig nagegaan en kwam tot de con clusie, dat art. 3 verbiedend bet niet v/erken van het personeel in de verorde ning 'bepaalt. Uit sociaal oogpunt is het doen werken van het personeel af te keuren. Spr. vreest dat men de goedkeu ring niet zal krijgen, Spr. is daardoor in een impasse ge raakt. De heer Onderdijk zeide, dat men de Zondagssluiting moet handhaven; en zeker geen personeel mag laten werken. Spr. meende, dat als de juristen het niet eens zijn, men gerust kan afwachten wat de regeering zal beslissen. Spr. verdedigt het idee, dat de winkeliers verklaren zullen •geen personeel in dienst te zullen laten komen. Uitbreiding van de verordening zou spr. afkeuren. Spr. zegt nog, dat Dom burg toch ook een antirevolutionairen burgemeester heeft en grootendeels rcchtsch is. De heer Portheine wilde wel be kennen dat de personeelskwestie wellicht tot twijfel kan aanleiding geven, maar spr. blijft er bij, dat men zich moet houden aan de Arbeidswet. Spr. neemt echter bet risico niet voor zijn rekening en stelt voor art. 3 te schrappen en In art 2 op te nemen, dat de winkeliers een vrijwillige verklaring afleggen geen personeel in dienst te zullen nemen op Zondag. De voorzitter zou buiten de ver ordening om de winkeliers willen laten verklaren, dat ze geen personeel zullen nemen op Zondag. Mevr. W e ij 1 wilde er zich toe bepalen, den wensch uit te spreken, dat de winke liers geen personeel zullen hebben. Doen zij het toch, dan kan men de verordening wel weer wijzigen. Do voorzitter wilde eerst de ver klaring der winkeliers hebbeD. Spr. stelde voor de kwestie aan te hou den en te trachten uit deze impasse te komen. De heer Jeronimus stelde voor art. 8 te doen vervallen en achter 't eerste lid van art. 2 te lezen: „Voor zooverre zij' ver lof hebben van B. en W." De heer '0 n d e r d ij k zag daarin ge vaar. Als dit niet wordt goedgekeurd, dan moet men er weer aan 'beginnen. 'De heer den Hollander merkt op, dat men de kool en de geit wil sparen. Men wil het personeel sparen, maar dan de huisgenooten? Spr. voelt voor het ge- heele voorstel niets. De heer Mes zeide destijds vernomen te hebben van een vooraanstaand jurist, dat de personeelsbepaling er in moet staan. Te Sluis staat zij er ook in. Spr. meende, dat de minister het zelfs eischte. De geheele verordening wordt aangenomen met 10 te gen 6 stemmen. Met de linkerzijde stemden de heeren Mes en Jeronimus voor. Reorganisatie U. L. O.-o n- d e r w ij s. De 'heer Portheine vroeg of er haast bij was. De heer Boasson zeide: Zeker, ook voor de ouderen, die nu niet weten, boe bet gaan zal. Mevr. W e ij 1 juichte het toe, dat het rapport komt tot behoud van school G, die van groot belang is voor Middelburg. Het is een school, zooals men die elders onder andere namen heeft. Spreker is voor het behoud der afzonderlijke meisjesschool. Te Nijmegen beeft men afzonderlijke klassen voor jon gens en meisjes. Voor vjle leerlingen is het gaan naar R. H. B. S. of gymnasium geen (bezwaar. Het gaat niet om al deze scholen dubbel te tellen. De school heeft wel een bijzonder ka rakter met leerkrachten met speciale be voegdheden. Het is voor de meeste leerlingen het eindonderwijs. Met kleine klassen is meer zorg aan ieder der leerlingen mogelijk. Spr. bepleitte ook behoud van de 5de klasse, omdat het voor vele meisjes goed is ook dit onderwijs te genieten om meer ontwikkeling te krijgen. De kosten zijn van deze klasse laag en zijn dus ook geen bezwaar. Spr. betreurde bet opheffen van het vak lichamelijke oefeningen; wellicht is VAN DONDERDAG 31 MEI 1934. No. 101. HET CREDIET VOOR WERK VERRUIMING. Voorlooplo Verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende het z.g. 60 millioen-plan. Vele leden gaven te kennen, dat zij groo te waardeering hadden voor de strekking van dit wetsontwerp. Deze leden vertrouwden, dat, indien blijkt, dat gunstige resultaten in de voor gestelde richting zijn te bereiken, de Re geering zoo noodig verdere credieten zou aanvragen. Verscheidene andere leden konden dit wetsontwerp niet met algeheele instem ming begroeten, daar de Regeering van deze gelegenheid gebruik wil maken om de loonen der arbeiders nog meer te drukken. Vele leden konden zich niet vereenigen met de loonpolitiek van de Regeering. De Regeering, zoo zeiden zij, spreekt het. wel tegen, maar de practijk leidt er toch toe, dat van hoogerhand loonsverlaging wordt bevorderd. Andere leden verklaarden, geenerlei be zwaar te hebben, dat voor de werken, die met financiëelen steun der Regeering zullen worden uitgevoerd, lager loon zal worden uitbetaald dan voor normaal werk. Sommige leden vestigden er de aan dacht op, dat loonsverlaging verminde ring van koopkracht beteekent. Sommige leden betoogden, dat loons verlaging niet mogelijk is, indien de kos ten van het levensonderhoud niet tevens tot daling worden gebracht. Gewezen werd op het groote verschil, hetwelk hier te lande nog steeds bestaat tusschen groot- en kleinhandelsprijzen. Enkele leden betoogden, dat, indien de Regeering de loonen wil aantasten, zij ook op vermindering der lasten bedacht moet zijn. Alle landen zijn den weg der devaluatie opgegaan, behalve Zwitser land en Nederland. De vraag mag wor den gesteld of Nederland niet in een on houdbare positie komt te verkeeren. Eenige leden zouden het op prijs stel len van de Regeering een uiteenzetting te mogen ontvangen van de groote lijnen der door haar te dezen in de naaste toekomst te volgen politiek. Meer in het bijzonder zouden zij gaarne worden ingelicht om trent den stand der onderhandelingen met Engeland, Frankrijk, België en vooral met Duitschland. Aangedrongen werd op krachtige be scherming van de Nederlandsche indu strie tegen de destructieve concurrentie van het buitenland. Ten aanzien van de steunverlee- n i n g werd de opmerking gemaakt, dat het bedrag van den steun het loon op den voet volgt. Zoo is tengevolge van de daling van het loon de steun in Twente reeds verlaagd van f 13 tot f 11, en in dien het loon verder moet dalen, zal ook de steun nogmaals worden verminderd. Naar het oordeel van sommige leden kan dit niet worden gedoogd, aangezien dit een ethisch ontoelaatbare handeling zou zijn, Eenige leden hadden bezwaar, dat de voor de uit te voeren werken benoodigde gelden door leening op langen termijn zullen worden verkregen. Zij achtten het onjuist, dat deze lasten naar de toekomst worden verschoven. Verscheidene leden wenschten te wor den ingelicht aangaande den aard der werken, welker uitvoering de Regeering voornemens is te bevorderen. Eenige leden maakten bezwaar tegen de samenstelling van het bestuur van het Werkfonds, aangezien daarin geen vertegenwoordigers van de vakcentrales zitting zullen hebben. door E. J. WORBOISE. 76.) Hij kon het briefje, zonder iemand overlast aan te doen, in handen stellen van een plaatsengever en hij smaakte het genoegen, het eenige oogenblikken latei- veilig in handen van den voorganger te zien. De dienst ging rustig voort, totdat de predikant gelegenheid had, aan zijln verzoek te voldoen. Met een kort inleidend woord richtte hij zich tot zijn hoorders, waarop allen zich opnieuw in gebed ver- eenigden, daarbij voorgegaan door den predikant. Daarna was de bijeenkomst geëindigd. Gesterkt en getroost verliet de heer Metcalfe het kerkgebouw. Bij den uitgang werd hij aangeklampt door een van zijn klerken, die blijkbaar den dienst had bijgewoond. „Jij hier, Whittaker!" zeide hij, „ik had niet gedacht, je hier te ontmoeten". „Ik u ook niet, meneer," klonk het be leefd. „Ik dacht dat u rechtstreeks naai' huis was gegaan." „Ik kwam hier toevallig binnen, en toen ik den voorganger zoo ernstig hoor de bidden voor de zieken in zijn gemeente, zond ik hem een briefje, om hem te vra gen ook een smeeking op te zenden voor het herstel van een vriend den heer Warneford, weet je, over wien ik zoo diep bezorgd ben." Whittaker zag verbaasd op. „Dat ver heugt me meneer; om u de waarheid te zeggen, ik ben, voor de dienst begon, eveneens bij den predikant geweest, om te vragen, voor hem te bidden". „Wist je er dus alles van? Wel, ik moet zeggen, dat ik bet heel hartelijk van je vind Whittaker en de goede God zal het ons niet kwalijk nemen, dat er nu tweemaal voor Warnefords herstel ge beden is." „Stellig niet, meneer; de Almachtige heeft voor ons allen een open oor." „Dus je denkt, dat Hij ons gebed hoe ren zal, Whittaker?" „Dat doet Hij zeker, meneer; alleen moeten we niet verwachten, dat Zijn weg altijd de onze is. In Zijn wijsheid kan Hij wel eens heel anders beschikken, dan wij menschen zouden denken, dat goed is." De heer Felix ging daarop naar huis met een vast vertrouwen, dat Williams zaak thans in Gods handen veilig was. „Want", zoo sprak hij tot zijn dochter, „ik heb over hem tot God gebeden". HOOFDSTUK. XXXII. Violet betrad den overloop, die tot de ziekenkamer toegang gaf en daar, in de schemering, vond ze Daisy, die afwezig in den tuin staarde. „Hoe gaat het er nu mee?" vroeg ze in angstige spanning. Aan Daisy's doods bleek, bedroefd gelaat kon ze welhaast het antwoord raden. „Nog precies hetzelfde! Geen verande ring. Hij is nog altijd in een toestand van verwarring, alleen de pols wordt gaande weg zwakker en ze zeggen, dat het zoo wel door zal gaan totdat „Ik moet hem nog eens zien, Daisy. Je weet, dat de dokter er op tegen was, dat ik bij zijn bed kwam, omdat hij mij al door in verband scheen te brengen met de moeilijkheden, waarin hij verkeerde, Dr Dalton zeide, dat hij mijn naam aldoor in één adem noemde met zijn verblijf bij den heer Barker, en daarom deed ik be ter, weg te blijven. Doch nu hebben we toch niets te vreezen, wel? Mag ik binnen gaan?" „Natuurlijk, Violet. Hij is buiten ken nis en je aanwezigheid kan hem dus op geenerlei wijze beïnvloeden. O, Violet, hij zal nooit meer met ons sprekenl" Stil schoof het meisje het ziekenver trek binnen. Geen gerucht werd daar ver nomen. Mevrouw Warneford en de ver pleegster zaten onbeweeglijk ter weerszij den van het bed, waarop, als levenloos, de zieke lag uitgesterkt. Fluisterend wisselden de drie vrouwen enkele woorden, waarop Violet de plaats der verpleegster innam, opdat deze zich eens wat vertreden kon en daarna een dutje doen, om weer frisch te zijn als men haar noodig mocht hebben. In haar hart geloofde de goede vrouw echter niet, dat men haar diensten nog zou behoeven. „Want," zooals ze beneden tegen het keu kenmeisje zeide, „als ze me vannacht nog noodig hebben, zal het alleen zijn, om hem „af te leggen"." Intusschen waakten mevrouw Warne ford en Violet bij den zieke. Edgar had Daisy bij de trap aangetroffen en had haar overgehaald, mede naar de zitkamer te gaan om wat te gebruiken. En daar na lag ze op de sofa en hij sprak met haar over den zegen voor hen, wier aardsche strijd gestreden is en die gaan toeven in het oord, waar geen moeite en leed ge kend worden. De uren gingen voorbij, uren, waarin als bet ware een menschenleeftijd van leed en onrust worden saamgevat; en nog steeds flikkerde het lampje, nog steeds gaf dat uitgeputte lichaam een zwak tee- ken van leven, ofschoon de zieke maar niet tot bewustzijn kwam. Mevrouw War neford scheen boven haar gewone zwak heden te zijln uitgegroeid; slechts een enkele maal wrong ze haar handen en in haar hart welde de kreet op: „mijn jon gen, mijn jongen!" Doch dan verborg ze haar gelaat in de dekens, zoodat alleen God den bitteren strijd zag, het snijdende leed. Wat Violet betreft, ook zij had thans alle hoop laten varen en telkens moest ze zich zelf toe fluisteren: „beter zoo, beter zoo. Het moet zoo het beste zijn, anders zou God het niet laten gebeuren. Waarom zou ik rouwen, nu al het leed voorbij is, de strijd gestre den en de zege behaald? Ja als het an ders geweest was! Ach neen! God neemt hem stellig tot zich om hem meer leed te besparen." En de nacht was aan 't voorbijgaan en spoedig zou de nieuwe dag aanbreken. De verpleegster, die, omdat Violet geen bloedverwante van den zieke was, haar precies gezegd had, wat ze er van dacht, had haar gewaarschuwd, dat „de groote verandering" waarschijnlijk kort voor den dageraad zou plaats hebben. Voort kropen de uren, doch nog steeds klopte het bloed in de zwakke polsen. Violet be gon zich af te vragen, of de dag dan nim mer zou beginnen. Mevrouw Warneford was reeds geruimen tijd van uitputting in haar stoel achterover gezakt en Violet had haar voorzichtig een kussen in den rug gestopt, zoodat ze wat kon slapen. Van tijd tot tijd schrikte de afgetobde vrouw wakker en dan boog ze zich met angstigen blik over den zieke, of het nog niet reeds was afgeloopen. Doch dan stel de Violet haar gerust, met de mededee- ling, dat nog altijd de pols leven toonde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5