EERSTE BLAD DONDERDAG 31 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 231 Buitenland Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststruat 70, Goes. Tolofoonuummor 11. Postchfcquc en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummors 5 cent. Advcrtontiün 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeolingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtenticn Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij liberalen willen Het gebeurde met het winkelsluitings- ontwerp heeft ons doen zien, hoe uiterst moeilijk het is, te komen tot een vrucht bare samenwerking op breeden grond slag. jLi© opzet van het ministerie was, ge zien de omstandigheden, voortreffelijk. Voor zooveel de te vervullen crisistaak betreft, was er in het Kabinet homo geniteit en hoewel er tusschen de par tijen geen eniaele afspraak werd ge maakt, zoodat van een politiek bestand in dien zin niet kan worden gesproken, kan toch worden aangenomen, dat het streven van het Kabinet bij de partijen, waartoe zijn leden benooren, instemming vond. Uit den aard der zaak is een samen werking als dit Kabinet beoogt alleen mogelijk, als over en weer offers worden gebracht. Niemand behoeft zijn eigen beginsel prijs te geven, maar wel is het noodig om zooals het in de Regeringsverklaring heette, terwille van de noodzakelijke een dracht het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen te vermijden. Zooals werd opgemerkt, de partijen zijn niet formeel gebonden, maar ze zijn het wel, voorzoover ze de thans tot stand gekomen samenwerking toejuichen. Wil len zij die samenwerking niet, dan zullen ze zich hebben uit te spreken, opdat de Regeering daarmede kan rekenen. Maar achten ze wel een Kabinet als het tegenwoordige, in 's lands belang noodzakelijk, dan zullen ze zich, evenals de ministers, eenige beperking hebben op te leggen. Aan den liberalen kant schijnt men dat nogal moeilijk te vinden, zooals bij de be handeling van het ontwerp tot t e c h- n i s c h e herziening van de Winkel sluitingswet is gebleken. Voor de liberalen was het nog niet ge noeg, dat Minister Colijn in het nu een maal door den Ministerraad genomen be sluit inzake het crisis-ontwerp berustte. Men wilde meer. Vandaar, dat Dr Vos, ondanks de stelli ge verzekering van den Minister-presi dent, dat een actieve medewerking tot uitbreiding van de verkoopgelegenheid op Zondag van hem niet was te verwachten, toch met een amendement kwam, dat zelfs een veel verdere strekking had dan het ontwerp-Verschuur, en dat voor vele za ken de Zondagssluiting practisch ophief. De eigenlijke bedoeling van dit optreden is door de beschouwingen in de liberale pers wel duidelijk geworden. Was bij Minister Verschuur en velen zijner medestanders, de uitbreiding van de verkoopgelegenheid een zuivere crisis maatregel, bij de liberalen is het een prin cipieels kwestie. Zooals een inzender in de „N. R. Crt" zoo openhartig schreef: ..Wij vrijzinnigen willen, dat Nederland vrijzinnig geregeerd wordt". „Wij liberalen zoo zegt hij ver der dienen aan dit Kabinet, dat slechts op een liberaal program kan regeeren, den eisch te stellen, dat het onvervalscht nieuw-liberalisme in toepassing brengt". Zakelijk komt hiermee overeen wat een ander liberaal orgaan schreef: „Antirevo lutionairen en Ghr. Historischen moeten nu eens gaan inzien, dat ze als minder heid hun wil, voortspruitende uit speci fieke gewetensbezwaren, niet aan een heel volk kunnen opleggen". Met een heel volk worden hier natuurlijk bedoeld de libera len. „Wij liberalen willen Ja, dat is hun góed recht. Maar dan zullen ze moeten beginnen met zich los te maken van dit Kabinet. Om dan tot de ontdekking te komen, dat Nederland geregeerd wordtzonder de liberalen I GENEVE IN HEVIGE OPWINDING. Een scherpe rede van Barthou. 'Gisteren heeft de Fransche minister van Buitenlandsohe Zaken, Barthou, de ontwapeningsconferentie in groote opwin ding gebracht door een redevoering, die met een geheel ongebruikelijke heftigheid van toon zoowel tot Engeland als tot Duitschland felle verwijten richtte. Eerst viel Barthou met striemenden spot sir John Simon aan, die juist voor hem (had gesproken. Hij hoonde de En- gelschen, die plotseling belangstelling voor het veiligheidsvraagstuk krijgen, sinds zij zich bewust zijn geworden van het ge vaar uit de lucht, dat landen bedreigen kan, die tegen gevaren van legers en vlo ten beveiligd zijn. Hij sprak op ironiachen toon over de Engelsche opvatting betreffende de moge lijkheden tot oplossing van 'het ontwape- ningsvraagstuk, die zich wijzigen naar gelang van de houding van Duitschland. Daarna ging Barthou tot den recht- streekschen aanval tegen Duitschland over. 'Barthou beschuldigde de Duitso'he re geering er van, dat dit l'and, juist terwijl Fransch-Engelsche onderhandelingen in April over het ontwapeningsvraagstuk tot een oplossing schenen te zullen leiden, plotseling door openbaarmaking van een militaire begrooting ronduit en openlijk te kennen heeft gegeven, dat Duitschland zich aan de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles hoegenaamd niet meer gebonden acht. Deze openlijke erkenning van verdrag breuk door Duitschland, wilde Barthou niet beloonen door zijn toestemming te ge ven tot de legaliseering van de Duitsche herbewapening. Vandaar de scherp af wijzende beantwoording van het Engel sche voorstel in de Fransche nota van 17 April. Op temperamentvollen toon richtte Barthou zich tegen :het afwezige en toch in aller geest aanwezige Duitschland, als het land, dat de ontwapening ui den weg staat. Aan het einde van zijn redevoering gaf Barthou weliswaar te kennen, dat Frank rijk geen enkele deur heeft willen dicht slaan, doch de toon van zijn redevoering was zóó scherp, dat zij tot verbetering der atmosfeer zeker niet heeft bijgedragen. In groot contrast met Barthou's leven dige redevoering stond sir John Simon's geheel hartstochtlooze 'zorgvuldig van te voren op schrift gestelde rede. Sir John Simon verklaarde, dat de En gelsche regeering blijft vasthouden aan het ontwerp-conventie van MacDonald, ge wijzigd overeenkomstig het Britsche me morandum van 30 Januari, dat getracht heeft een brug tusschen d'e Fransche en Duitsche opvattingen te slaan. Hij drong er met kradht op aan, dat de conferentie thans spoedig en duidelijk zal beslissen, of zij al dan niet tot een con ventie op dien grondslag bereid zal zijn. Zoo niet, dan moet de conferentie een voudig worden gesloten. Tot verder nut teloos praten is de Engelsche regeering niet bereid. Wel wil zij er toe medewer ken, dat bij gebreke van een algemeene conventie over het ontwapeningsvraagstuk 'toch nog enkele partieele 'beslissingen zul len getroffen worden, zooals het verbod van den ehemischen oorlog, de invoer van budgetaire openbaarheid overeenkomstig een uniform stelsel, de schepping van een permanente ontwapeningscommissie en de onmiddellijke inwerkingtreding van de volkenbondsconventie van 1925 over het internationale toezicht op den wapenhan del. Droge Mel-maand In Engeland. Opnieuw heeft een groot gedeelte van Engeland een periode van droogte doorstaan. Slechts vier keer in de afge- loopen eeuw heeft de maand Mei een geringeren neerslag getoond. Tenzij er voor vandaag nog geen regen valt, het geen niet waarschijnlijk lijkt, zal Enge land de zevende droogteperiode elk van vijftien achtereenvolgende dagen zonder regenval hebben gehad in de af- geloopen twaalf maanden. Een Joodsche Sovjet-republiek. Men verwacht, dat zich dit jaar onge veer 10.000 Joden uit Frankrijk, Duitsch land, Polen, Litauen en Amerika zullen vestigen in de speciale Joodsche sovjet republiek, welke gevormd is in het dis trict Biro-Bitsjan in Zuid-Oost-Rusland. Van deze immigranten zullen 2000 per sonen in dienst genomen worden op col lectieve boerderijen en de overigen ge bruikt worden voor de ontwikkeling van plaatselijke industrieën. Rijksweer en vrijmetselarij. De Duitsche rijksweerminister generaal von Blomberg, heeft de volgende leger order uitgevaardigd: Ik verbied aan alle leden der weer macht, arbeiders, employé's en beambten niet uitgesloten, het lidmaatschap van vrijmetselaarsloges en dergelijke organi saties. Waar een dergelijk lidmaatschap be staat, moet dit onverwijld worden opge zegd Wie zich verzet tegen deze verorde ning wordt onmiddellijk ontslagen. Spanning tusschen Sovjet-Rusland en Mansjoekoeo. Van de grens worden nieuwe incidenten gemeld. De sovjet-Russische troepen heb ben n.l. op twee stoomschepen van Mand- sjoekoeo geschoten, welke blijkbaar geen acht sloegen op de signalen der sovjets. Er moeten acht Russische kanonneer- booten in de buurt van Blagoveschenk zijn geconcentreerd. In officiëele kringen ter plaatse acht men den toestand, in verband met de jongste incidenten, dreigend. De sovjet troepen schijnen systematisch Mandsjoe- koeo's schepen op de Amoer onder vuur te nemen. En de Russische consul-generaal schijnt te ziek (diplomaten-ziekte zegt men), om de felle protesten en eischen van ver ontschuldigingen te beantwoorden. Buitengewone hitte in Indië. Volgens berichten uit Madras bedroeg de hitte daar gisteren bijna 110 gr. F. Men acht deze buitengewone hitte mede verantwoordelijk voor een rampspoedigen brand te Surampalli nabij Bezwada, waar bij twaalf personen den dood vonden in de vlammen en waardoor driehonderd huizen vernield werden. Tengevolge van de langdurige droogte was er vrijwel geen water beschikbaar voor het blusschen van het vuur. Graanaankoopen door Rusland. Volgens de „Times" hebben de Sovjet autoriteiten gisteren op de Oostzeebeurs graan en meel van Australië en graan van Argentinië gekocht. Twee Britsche schepen, elk met een capaciteit van 7000 ton, zijn gecharterd voor het vervoer van Australië naar Wladiwostock. Japansch-Brltsche vlootbespreklngen. De Japansche ambassadeur Matsoedei- ra heeft de aanvaarding van de Britsche uitnoodiging tot het voeren van voorbe reidende besprekingen betreffende de vlootconferentie van 1935 langs gewonen diplomatieken weg. ter kennis van de Britsche regeering gebracht. Zooals in dertijd gemeld, betreffen deze voorberei dende onderhandelingen de procedure en technische quaesties van de vlootconfe rentie. Gisteren werd gemeld, dat ook de Vereenigde Staten met Japan langs di plomatieken weg hierover zullen onder handelen. Korte Berichten. In een mijn bij Bergen in Henegou wen hebben vanmorgen 500 mijnwerkers gestaakt, om te protesteeren tegen het ontslag van één hunner. Nabij Armavir is in het zand van do rivieren Oeroepe en Koebanj goud ont dekt. Het eerste onderzoek toonde aan, dat het zand dezer rivieren behalve goud ook zeldzame elementen bevat. Tengevolge van incidenten tusschen fascisten en linksche radicalen, waarbij 4 menschen werden gewond, is te Gadix (Sp.) een algemeene staking van 48 uur afgekondigd. ZOEKGERAAKTE RENTEKAARTEN. In de laatste vergadering van het be- stiiurscollege van den Raad van Arbeid te Nijmegen, kwam ter sprake de kwes tie van het zoekraken bij een werkgever van 50 rentekaarten, waarvoor geen ont vangstbewijzen aan de arbeiders waren afgegeven. In een procedure, waarbij de Raad van Arbeid te Nijmegen, bij den werkgever navorderde het bedrag, dat op de rentekaarten, die zoek geraakt waren had moeten zijn geplakt, besliste de Cen trale Raad van Beroep, die blijkbaar over tuigd was, dat de werkgever op tijd had geplakt, dat de arbeider, die zijn rente- kaart zonder ontvangstbewijs afgeeft, zelf het risico daarvoor blijft dragen. De ar beiders kregen derhalve geen premiën voor hunne verzekering, over het tijdvak waarover de kaarten liepen. Dit beteekent voor hen ernstige schade. De Invaliditeitswet kent een artikel (art. 307), dat in gevallen als dit som tijds kan voorzien. Het verlies voor den verzekerde kan n.l. vergoed worden, wan neer deze ten genoege van het bestuur der Rijksverzekeringsbank aantoont, dat de rentekaart met de daarop geplakte zegels is verbrand of op een andere wijze te niet gegaan. In het bovenbedoelde ge val is dit tot heden nog niet aangetoond, de kaarten zijn op een voor den Raad van Arbeid niet opgehelderde wijze zoek geraakt, doch dat ze te niet gegaan zijn staat niet vast. Verlaging van de steunnormen. Naar de Tel. verneemt, zal de verlaging der steunnormen, die de regeering zal toe passen, op 1 Juli ingaan. De verlaging zal fl tot f 1.50 per week bedragen. Loonbijslag voor tewerkgestelde werk- loozen. Zooals indertijd is bericht, werd Broek op Langendijk, de bekende gemeente in het uitgestrekte tuinbouwcentrum, door minister Slotemaker de Bruine aangewe zen als proefgemeente, waar de werk gevers in den tuinbouw met financiëelen steun van rijk en gemeente arbeiders in dienst kunnen nemen. Dat deze proef goede resultaten oplevert, blijkt wel hier uit, dat alle tuinbouwarbeiders werk vin den in het tuinbouwbedrijf. De minister heeft nu de gemeente St. Pancras, in dit tuinbouwdistrict gelegen, als tweede proef gemeente aangewezen. De uitvoer van vroege aardappelen. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 266, waarin opgenomen is een Kon. besluit tot wijziging van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1934 II. De strekking van dit besluit is om ook de vroege aardappelen, welke geoogst worden vóór 1 Augustus te doen vallen onder de bepalingen van het Crisis-Tuin bouwbesluit 1934 I. Naar men weet, houdt dit besluit in, dat de uitvoer van fruit en warmoezerij gewassen slechts toege staan is aan de stichting Nederiandsche aard appel een tral e. Het tijdstip van inwerkingtreding van dit monopolie voor den uitvoer van vroege aardappelen te oogsten vóór 1 Augustus, vangt aan met ingang van 15 Mei en eindigt met ingang van 1 Augustus. Nederiandsche Christenvrouwenbond. Te Utrecht is de 15de algemeene ver gadering gehouden van den Ned. Cris- tenvrouwenbond, onder leiding van de presidente Mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Ualkoen van Den Haag. Aan de jaarvergadering ging Dinsdag avond een besloten huishoudelijke zitting vooraf ter afdoening van onderscheiden interne vereenigingsaangelegenheden. De verslagen van secretaresse en penning- meesteresse, de dames J. van Wijk Kouwenboven van Gouda en G. Kamme- raatBekker van Den Haag werden goedgekeurd. De aftredende preidente, mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Galkoen, werd met groote meerderheid van stemmen herko zen. In de huishoudelijke zitting werden voorts afgedaan voorstellen van 't hoofd bestuur, rakende meerdere decentralisa tie en de daarop ingediende amendemen ten van de gewesten Gelderland, Zuid- Holland, Noord-Holland en de afdeelin- gen Rotterdam I, en Haarlem en Omstre ken. Na deze vergadering vond een gezellig samenzijn tusschen de gastvrouwen en de onderscheiden afgevaardigden plaats. Woensdag ving de eigenlijke algemeene vergadering, die zeer druk bezocht was, aan met een wijdingswoord van de presi dente, mevr. M. M. HavelaarVan Beeck Calkcen. Nadat de secretaresse, mevr. van Wijk Kouwenhoven, verslag had uitgebracht van hetgeen in de huishoudelijke zitting was behandeld, werd de morgenvergade ring gesloten. In de middagvergadering verwelkomde de presidente met een enkel woord den spreker voor deze zitting, Dr K. Dijk, Geref. predikant te Den HaagWest, die daarop het woord verkreeg om te referee- ren over „De Christenvrouw in crisistijd". Na een opwekkend slotwoord, waar voor was uitgenoodigd de oad-secreta- resse van den Bond, mevr. A. G. Diepen horstde Gaay Fortman, van Amster dam, werd de goedgeslaagde Bondsdag op gebruikelijke wijze gesloten. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot crediet- verleening aan den middenstand werd op tweeërlei bezwaar gewezen. Het eerste dier bezwaren achtten vele leden gelegen in de te volgen methode, vermits er gevaar bestaat, dat deze zal ontaarden in een begunstiging van de Nederiandsche Middenstandsbank, terwijl toch vele middenstanders met andere credietinstellingen in betrekking staan. De vraag werd dan ook gesteld, of de zulken, indien zij die relaties aanhouden, nochtans profijt zullen kunnen trekken van de tegemoetkoming, welke dit wets ontwerp bedoelt te verleenen. Als tweede bezwaar werd geopperd, dat de beschikking over crediet een bedrijf meestal slechts door de moeilijkheden van tijdelijken aard zal kunnen heenhelpen, doch in den regel geenerlei wijziging brengt in de bestaansvoorwaarden eener zaak. Enkele leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering de steunbedragen denkt te verdeelen. Gistermiddag vergaderde de gemeente raad van Middelburg. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. alsnog vergunning nebben verleend aan dhr Dronkers te Serooskerke voor den bouw van een blok woningen aan den Veerscben weg. Het adres hierop betrek king hebbend is ingetrokken. Betreffende de fontein op de Balans vraagt dhr den Hollander inlichtingen naar de berekening, daarvoor destijds ge maakt. Weth. B o a s s o n kan niet zeggen, hoe men destijds gekomen is aan het bedrag van f 140 voor abonnement. Dhr den Hollander begrijpt niet, dat dit bedrag op f 90 gebracht kan wor- Binnenland. Algemeene vergadering C. B. T. B. Gemeenteraad Middelburg. Verlaging van de steunnormen? Vergadering Ned. Ghr. Vrouwenbond. Buitenland. Hevige opwinding te Genève. Spanning tusschen Rusland en Man sjoekoeo. Groote hitte in Indië. den, nu blijkt, dat electrische oppomping ook dit bedrag kost. Verschillende beeren stellen nog vra gen. Weth. B o a s s o n vindt het een kwes tie van den linker- en rechter broekzak, zoolang de waterleiding verlies oplevert. Dhr J eronimus komt daartegen op. Weth. B o a s s o n zegt toe aan den be trokken directeur nadere inlichtingen te zullen vragen. De voorzitter is blij, dat er maar één fontein is. Betreffende het bestratingsma teriaal aan den Blauwen D ij! k en Poelendalesingei zegt dhr Jeronimus, dat er maar twee aannemers waren. Dit kwam, omdat de gemeente zich bet recht had voorbe houden, zelf het materiaal te koopen. 01 dit in het belang der gemeente is, zal wel een gesloten boek zijn. De monstername is geschied in Octo ber en de partij is geleverd in de voor jaarsmaanden. Weth. Onderdijk interrumpeert, dat bij hierop niet zal antwoorden. De zaak is niet aan de orde. Dhr Jeronimus: dat is aan de be oordeeling van den voorzitter, of iets aan de orde is. Spr. zal zich niet van de wijs laten brengen. Spr. acht de gevolgde me thode van monsterneming waardeloos. Men had de boopen steen moeten open breken. Voor een dergelijke monsterne ming moet men geen menschen op reis laten gaan en aan bun werk onttiekkea. Wetb.O n d e r d ij k zegt, dat de vragen van dhr Jeronimus in de vorige vergade ring zijn beantwoord. De stukken hebben in de geheime trommel ter visie gelegen. De provincie heeft dezen loop van zaken goedgevonden. Daarom past den beer Je ronimus meer bescheidenheid. De v o o r z. zegt, dat een Raadslid toch het recht heeft opmerkingen te maken over een ter visie gelegen stuk. Het schrijven van B. en W. wordt voor kennisgeving aangenomen. Betreffende de boter- en eier- noteering wil dhr Harthoorn een schrijven van den heer Zwagerman bespreken. De v o o r z. raadt tot voorzichtigheid. Het was een geheim stuk. Dhr Harthoorn vraagt of met de nu gevolgde wijze van noteering moet wor den voortgegaan. De handel stoort er zich niet aan. Ze sticht verwarring. De notee ring wordt opgemaakt door iemand na mens B. en W. en een vertegenwoordiger der Z. L. M. Deze laatste is feitelijk be langhebbend. Spr. wil de noteering overlaten aan den handel. De gemeente heeft hier geen taak. Spr. wijst op het gevaar dat de handel niet meer koopt op de botermarkt en dan is 't gedaan. Dhr den Hollander kan hegrijpen, dat de handel bezwaar heeft tegen de te genwoordige wijze van noteering. We moeten voorkomen, dat de prijs van de boerenboter hooger komt dan die van fabrieksboter. De v o o r z. zegt, dat B. en W. volko men bekend zijn met de klachten van den handel. Maar zij' kunnen zich vereenigen met het advies van den rijkszuivelconsu- lent, om voorloopig de zaak zóó te laten. Het is wel gewenscht, dat beide partijen eerst een oplossing zoeken, die beide be vredigt. Dhr den Hollander: dan moeten B. en W. zich ook geheel van bemoeiing onthouden en de partijen het laten uit vechten. Dhr Jeronimus wijst op het alge meene belang, hierbij betrokken, n.l. het instandhouden van de botermarkt. Het is Spr. echter hekend, dat de Rijkszuivelcon- sulent niets voelt voor de botermarkt, maar meer voor het veilingwezen. Spr. wil, dat óf de gemeente alleen de notee ring opmaakt, óf dat de gemeente het doet met de Z.L.M. èn den handel. De voorzitter deelt hierna mede, dat met vernietiging van het besluit van Ged. Staten aan het Bestuur der Godshuizen alsnog is toegestaan het bouwen van een barak voor lijders aan besmettelijke ziek ten. Benoeming secretaris Burg. Armbestuur. Op verzoek van mevr. W e ij 1 zal hierover eerst in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1