HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Violet Vaughan De Nederlandsche zuivere palm-en 15ets. olijfolie zeep van FEUILLETON. LEVENSVERZEKERING BANK Voor f 10.000 verkrijgt een 67-jarige vrouw- ROTTERDAM -een lijfrente van ƒ1015,23 's-jaars fed, Staten dit wel inziet en op o.i, nactische wijze zijn medewerking tracht o \erleenen om het den vreemdelingen tangenaam te maken. i et plan om in den loop van dezen romer oen proef te nemen met een boot tocht 'over de Zeeuwsche wateren, is uit gegaan van het college en om dit plan nader te toetsen aan een practische uit voerbaarheid, had het college Maandag j.l. een proeft aart georganiseerd van Vlissingen, langs Middelburg en Veere en vandaar naar Zierikiee en „buitenom" terug met het nie ivve motorschip „De Oosterschelde" van den l'rov. Stoomboot- dienst. Aan boord waren o.a. als gastheeren de Commissaris der Koningin, enkele le den van Ged. Staten, de griffier der Sta ten, de chef van de vierde afdeeling der griffie dhr A. J. van Luijk, de directeu ren van den Wester- en den Ooster- Scheldedienst, e.a. Van de gasten noemen wij den heer R. H. Arntzenius, directeur van het Ne- derlandsch Loodswezen, de burgemeesters van Vlissingen en Goes, vertegenwoordi gers van de Vereen, voor Vreemdelingen verkeer te Vlissingen, Middelburg, Goes, Breskens, Terneuzen, Domburg, Zoute- lande, Vrouwepolder, Koudekerke en Oostkapelle, terwijl later te Zierikzee ook de V.V. aldaar zich aansloot. Het was voor ons een aangename her innering aan den tijd van voor 14 Mei 1923, toen de dienst MiddelburgZierik zee nog geheel per boot werd uitgeoefend. Lit tochtje is wel bijzonder aantrekkelijk. In het kanaal heeft men van bovenaf de loot een mooi gezicht over de dijken heen op de landerijen van Zeeland's tuin en later op het oude Veere. 'ie Veere kunnen ook passagiers wor den opgenomen. V arende in de Zuidvliet kan men zich verlustigen in h<si fraaie landschap dezer beide eilvrnden. Le steigers van Kortgene en Wol- faartsdijksche Veer zullen op deze plei- riertochten niet worden aangedaan. Dit maal voer de boot ook den steiger bij Kat- sche Veer voorbij:, maar in de toekomst zal hier aan uit Gees of elders van Zuid- Beveland komenden gaarne gelegenheid gegeven worden, zich voor de verdere reis in te schepen. Die reis gaat dan de Oosterschelde over naar Zierikzee. Hier meert de boot spoe dig aan den ponton, die het aanleggen zoo veel vergemakkelijkt heeft. Wat de boot zelf betreft, hier is te prij zen de comfortabele inrichting, het heer lijke zitje op het dek, op het bovendek en in de kajuit. Ook op het bovendek is voor een goede beschutting op een groot deel zorg gedragen. Tijdens de vaart werd een koffiemaal tijd aangeboden namens de provincie. Bij aankomst te Zierikzee heeft de heer Ger ritsen, namens de V.V. aldaar het gezel schap verwelkomd. Een wandeling door een deel van de poorten en gevels, bracht allen naar Concordia, waar V.V. haar informatiebu reau heeft gevestigd en waar de bekende Scho ïwsche eitjes de meesten gced smaakten bij een glas morgenwijn. 1 e bedoeling is ook op de tochten met te'alende passagiers ongeveer vijf kwar tier te Zierikzee te vertoeven. i recies te twee uur werden de touwen Ingezonden Mededeeling. f stCJf/ is'f door E. J. WORBOISE. 75.) o— „Ik geef tweehonderd! vier, vijf hon derd!" snikte mijnheer Felix. „Het kan me niet schelen wat het me kost, als de j >ngeman maar gered wordt; want het is alles mijn schuld, mevrouw Collier. Ik had dat geld niet op tafel moeten laten liggen om iedereen in de verleiding te brengen en ik had den ongelukkigen jon gen man niet voor uren en uren in een koude kamer opgesloten mogen houden, zonder voedsel en zoo van streek door mijn onrechtvaardige beschuldiging. Dan de schande om door een politieambte naar gevisiteerd te worden aan den lijve. En dan die kwellende onzekerheid dat moet genoeg zijn om iemand te dooden, maar ik wist ook niet, wat hij al op an dere manier had moeten doormaken, of schoon ik toch nooit gedacht zou heb ben, dat ik een medemensch zoo wreed zou behandelen." En de heer Felix wond zich meer en meer op, en zijn houding droeg er nu niet bepaald toe bij om mevrouw Ooilier op te wekken. Met een bezwaard hart vertrok hij ten laatste, verklarende, dat zijn gewe- weer los gegooid en zette de Oosterschelde zich weer in beweging het havenkanaal uit en toen door de Roompot naar de Noordzee. In de Roompot krijgt men het zicht op Noord-Beveland. Kort daarop kotnen do duinen van dit eiland in het zicht. Het is wellicht ook voor vele Zeeuwen een open baring, dat men ook daar over een vrij breede duinenrij beschikt,al is zij niet te vergeleken met die van Schouwen). Men nadert nu den ingang van het Veersche Gat en ziet Veere weer op den achtergrond. De boot koerste nu in de richting van Walcheren, waar op eenigen afstand eerst Vrouwenpolder, dan Oran jezon, en dan Domburg wordt gezien. Te Domburg had men de attentie met de vlag, die bij het badpaviljoen staat, te sa- lueeren, wat van boord af werd beant woord. De route van de boot is nu zoo, dat men steeds dichter bij de kust komt, en daar door gelegenheid krijgt den beschermer van Walcheren, den Westkapelschen Zee dijk, van dien kant eens rustig te bewon deren, en dan te genieten van het zicht op de duinen tot Vlissingen toe. Voor vreemdeling en inwoner is een tocht langs Walcheren buiten om onver getelijk. 'le half zes meerde de boot aan J den ponton in de buitenhaven te Vlis singen. Uit dit alles zal wel reeds gebleken zijn, dat wij gaarne zoowel aan de inwoners van Zeeland als aan vreemdelingen een tochtje als Maandag gemaakt is, aanbe velen. In een conferentie, die tijdens de vaart in de Zandkreek gehouden is, is door den Commissaris der Koningin dank gebracht aan allen, die aan de roep stem van Gedep. Staten hadden gehoor gegeven. Spr. zou aan deze tochten het motto willen geven „Komt en ziet". Komt zien onze keurige boot, met haar salons en gcede dekken, het landschap, de verge zichten, de lichteffecten, de mooie kust lijn met de duinen. De provincie organiseert deze tochten niet om er winst mede te behalen. Het eigenlijke doel is bevordering van het V reemdelingenverkeer. De heer mr v. D u s s e 1 d o r p, lid van Ged. Staten, zeide, dat bij de proefvaart van deze boot hij en de heer Stieger het plan opvatten buitenom terug te varen. Dit is gelukt en daardoor is het plan voor deze pleiziertochten gerijpt. Over den meest geschikten dag ont spon zich eenige discussie, maar ten slotte was men er het algemeen over eens, dat dit jaar gedurende Juli en Augus tus des Maandags een tocht gemaakt zou kunnen worden, als verlenging o.a. van een week-end te Middelburg, Vlissingen of Goes. De V.V.'s namen op zich een bijzonde ren folder voor dit doel uit te geven, waarop de tocht wordt aangekondigd, en benoemden een commissie van uitvoering van dit plan, zulks in afwachting van de in voorbereiding zijnde oprichting van een Provinciale Organisatie. De burgemeester van Vlis singen sprak aan het einde der confe rentie dank namens allen tot Gedep. Sta ten voor het nemen van dit z.i. voor Zee land belangrijke initiatief. Aan het einde van den tocht, toen de haven van Vlissingen weer bereikt was, heeft de voorzitter van V.V. te Middel burg, de heer mr J. Moolenburgh, namens de dames en de heeren, die aan den tocht deelnamen, Ged. Staten hartelijk dank gezegd voor het groote genot daar mee aan hen allen verschaft en voor de gulle ontvangst aan boord. „Verbeterde" belasting aangiften. Voor Walcheren en N.- Beveland met uitzondering van de ge meente Middelburg, waarvoor de cijfers reeds werden gepubliceerd, hebben zicli in totaal 542 personen aangemeld om, ge bruik makende van de daartoe door den Minister van Financiën geboden gelegen heid, straffeloos hun aangiften voor de belastingen naar inkomen en vermogen te verbeteren. Het aldus nader aangegeven inkomen en vermogen bedraagt voor het belasting jaar '33-'34 resp. f 115.393 en f 2.600.400; voor het jaar '32'33 resp. f 112.945 en f 2.545.000 en voor het jaar '31'32 resp. f 106.672 en f2.508.600. ten hem nimmer met rust zou laten, als William mocht sterven. Mijnheer Maurice deed al zijn best om hem wat op te beuren. „Als ik jou was, broeder Felix," zeide hij, „zou ik me niet zoo miserabel maken. Ge zoudt niet anders hebben kunnen handelen, dan ge deed. Het zou toch niet aangaan om een diefstal van dertig pond zoo maar te la ten passeeren; een volgenden keer zou het driehonderd pond zijn; neen, op die ma nier zouden we de boosheid in de hand werken en tegenover de gemeenschap hebben wij even goed onze verplichtingen als jegens den enkeling." En op alles antwoordde mijnheer Felix terneergeslagen: „Ik weet het, ik weet het, broeder Maurice. Als ik alles zorg vuldig naga, had ik niejt anders kunnen handelen; maar dat alles verandert niets aan het feit, dat de jonge Warneford waarschijnlijk gezond en wel zou zijn op het oogenblik, als ik er niet geweest was. Wel het zal een les voor me zijn, voor mijn geheele verdere leven, om nooi* meer een cent te laten slingeren, die een ander in de verleiding kan brengen. Nie mand zal een dief worden, voor zoover ik er wat aan doen kan." In de City aangekomen, gingen beide broeders nog even naar hun geliefd kan toor, vanwaar mijnheer Maurice al spoe- dig naar zijn woning vartrok. Zijn jon- Ingezondin Mededeeling. NATIONALE Aangenomen kan o.i. worden dat door deze nieuwe aangifte ongeveer f 50.030 aan den fiscus zal toekomen. Werk voor „De Scheld e'\ Het stoomschip „Nieuwkerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart-Mij te 's Gravenhage, is van Hamburg naar Vlissingen ver trokken, waar het bij de Kon. Mij „De Schelde" zal worden omgebouwd tot mo torschip en van een „Mayer"-neus voor zien. Verwacht wordt, dat de „Nieuw kerk" in de eerste helft van November ge reed 2al zijn. Het schip wordt tevens ver doopt en krijgt den naam „Boschfontein" Ongepelde garnalen voor B e 1 i g i De Belgische Staatscourant publiceert een ministeriëel besluit, waar bij tot nader order de invoer van onge pelde garnalen wordt stopgezet. Dit be sluit treedt op 31 Mei in werking. Overleg landbouwbedrijf Zeeland. Men schrijft ons Voor het landbouwbedrijf in West Z. Vlaanderen en op het Eiland Tholen is door de landarbeidersbonden de hulp van het departement van economische zaken ingeroepen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de boeren hier alle overleg over loonen en arbeidsvoorwaarden met de landarbei dersbonden geweigerd hebben, en steunt op het op 11 April 1934 genomen Kon. Besluit, waarbij de werkgevers in Art. 8, lid 4, verplicht worden de door den Mi nister van Economische Zaken te geven voorschriften ten aanzien van de verhou ding tusschen werkgever en werknemer nauwgezet in acht te nemen. In meerdere streken in Zeeland, waar men eveneens tot heden elk overleg wei gerde, of onmogelijk maakte, zal nog een laatste poging ondernomen worden, en zoo men dan niet tot resultaten komt, zal ook hier dezelfde weg gevolgd worden. Middelburg. Benoemd tot secretaris van den Armenraad (vac. Ds Tjebbes) d'hr Van Linschoten te Vlissingen. Vlissingen. Algemeen Afdee- lings-Ziekenfonds Wal cheren. Gisteravond hield het Alge meen Afdeelings-Ziekenfonds Walcheren onder voorzitterschap van den heer Dr A. Staverman, zijn jaarvergadering. Door den secretaris, dhr A. J. van Oc'kenlburg, werd het jaarverslag over '33 uitgebracht, waaraan het volgende is ont leend: Ondanks de zeer benarde tijdsomstan digheden is het jaar 1933 geen slecht jaar geweest voor het fonds. Wel is zeer goed merkbaar, dat de financieele draagkracht van een groot deel onzer leden achteruit loopt. Vooral de gezinnen, waarin lang durige werkloosheid heerscht hebben met moeilijkheden te kampen. Het eerste symptoom hiervan was, dat leden, welke nimmer met de betaling achter waren ge weest, den bode van tijd tot tijd onver richter zake heen zonden. Als gevolg van deze teekenen besloot het bestuur maatregelen in voorbereiding te nemen, die het de gezinnen, waarin de grootste moeilijkheden voorkwamen, wat gemakkelijker konden maken. Besloten werd een beroep te doen op allen, die tot het fonds in eenigerlei dienstverband stonden om vrijwillig een t deel van het vastgestelde honorarium af te staan en op deze wijze een „crisispot" te stichten. Allen, op wie een beroep werd gedaan, waren onmiddellijk bereid te hel pen. Een commissie werd samengesteld met de opdracht een regeling te ontwerpen. De commissie kweet zich op lofwaar dige wijze van haar taak en stelde het bestuur voor de korting te bepalen op 10 cent per week voor de volwassen leden, wat door het bestuur werd overgenomen. Door de reorganisatie der ziekenhuis- verpleging, waarbij door de gemeente voor Vlissingsche leden de geheele klini sche hulp zou worden betaald, en door ons de volledige Röntgenologische be handeling, moest afgewacht worden hoe deze regeling zou werken. Hoewel één jaar een vrij korte tijd is om een volledig oordeel te vormen, kunnen wij toch zeg gen, dat deze regeling tot ons genoegen gewerkt heeft. Als gevolg van deze reorganisatie ver zekerde 'het gemeentebestuur de vastbe- deelden van Maatschappelijk Hulpbetoon bij ons fonds, waarvoor deze groep even als de andere verzekerden de vrije art sen en apothekerskeuze kreeg. Dat dit op prijs gesteld werd moge hieruit blijken, dat deze bedeelden thans verdeeld zijn over alle huisartsen en apothekers te Vlissingen. Ook nu weer in 1933 is het ledental in alle onderafdeelingen gestegen. De cijfers van N.- en St Joosland ko men in dit jaarverslag voor het eerst voor. Het totaal aantal zielen wat lid is van ons fonds bedroeg op 31 December 1933: volwassenen 13789, betalende kinderen 5409, niet-betalende kinderen plm. 1000, te samen 20198. Dit aantal leden is verspreid over de volgende plaatsen: Arnemuiden, Gapinge, St Laurens, Ritthem, Serooskerke, Sou burg, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder en N.- en St Joosland. De stijging van het aantal recepten zet te zich in 1933 voort. Het wil ons toe schijnen dat dit wel voor vermindering vatbaar is. Het aantal voorgeschreven brillen en banden vertoont nog altijd neiging om te stijgen. Goes. Geen zwembassin? Maan dag werd door de Goesche Bad- en Zwem- club ,,'t Sas", een algemeene vergadering gehouden, op welke de directeur van Ge meentewerken, de heer Rothuizen, de plannen van B. en W. tot inrichting van een zwembassin uiteenzette. De heer Rothuizen merkte daarbij op, dat wan neer ,,'t Sas" er niet voor was de exploi tatie van 't zwembassin ter hand te ne men, door hem aan B. en W. voorgesteld zou worden de plannen niet verder door te zetten. Het bestuur van ,,'t Sas" bleek, om de kosten die het zwembassin mede zou bren- t gen, en voorts om het verlies van het vele goede dat het Goesche Sas thans aan baders en zwemmers biedt, niet voor steun aan de gemeentelijke plannen. Uit de vergadering gingen slechts enkele stemmen op, die er voor waren hoofdza kelijk om de meerdere veiligheid, die een zwembassin met toezicht aan de jeugd biedt. Tenslotte stemde de vergadering met groote meerderheid tegen steun aan een gemeentelijk zwembassin en vóór behoud van de zwemgelegenheid aan liet Goesche Sas. (Midd. Crt.) De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 67.11 op. Maandagavond is op den Middel- burgschen straatweg een 8-jarig jongetje van dhr Meyer uit de Scheldestraat. dat spelenderwijs plotseling den weg over stak overreden door een auto uit Moer gestel. Dr Snoek verleende de eerste hulp en constateerde een lichte schedelbreuk. Eerst is het ventje naar de ouderlijke woning vervoerd, doch de huisarts advi seerde later opname in het ziekenhuis, waaraan gevolg is gegeven. Den chauf feur treft vermoedelijk geen schuld. Op Maandag j.l. vergaderde de Ghr. Hist. Jongerengroep, afd. Goes en omstreken. Als spreker trad op Ds Jac. Mortier van Kruiningen, met een lezing over „Kunnen wij medewerken aan de komst van het Koninkrijk Gods". Spr. be toogde, dat we verplicht zijn hieraan mede te werken en dat het ondenkbaar is, dat wij ons 'hieraan als Christen, ook op poli tiek terrein, onttrekken. Na deze lezing, die met groote aandacht werd beluisterd volgde nog een zeer geanimeerde 'bespre king, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. 's-Heerenhook. In de op Maandag j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den Noord-Kraaiertpol- der werd de rekening over het dienstjaar 19331934 vastgesteld in ontvang op f 4496,08V2 en in uitgaaf op f 2769,97. De begrooting voor het dienstjaar 1934 '35 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 4277, 55V2, met een post on voorzien ad f 1207,55%, terwijl 'het dijk- geschot 'bepaald werd op f 9.50 per H.A. schotbaar land en op f 6.80 per H.A. vroon. In 1933'34 bedroeg dit f 11 per H.A. schotbaar land en f 8.50 per H.A. vroon. In de op Maandag j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den Zuid-Kraaiertpolder, werd de rekening over het dienstjaar 1933 '34 vastgesteld in ontvang op f 5927,521/» en in uitgaaf op f 3347,28. De begrooting voor het dienstjaar 1934 '35 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 5573,41%, met een post on voorzien ad f 1731,68V2, terwijl het dijk- geschot, evenals in 1933'34 bepaald werd op f 3 per H.A. schotbaar land en f 3 per H.A. vroon. In de op Maandag j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den West-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1933 '34 vastgesteld in ontvang op f 9479,35 en in uitgaaf op f 6499,12. De begrooting voor het dienstjaar 1934 '35 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 4930,75 met een post onvoor zien ad f 2882,80, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 10 per H.A. schotbaar Ingezonden Mededeeling. gere broeder echter bleef nog talmen, steeds maar peinzend en zich verwijten makend over het ongelukkig voorval, waarin hij betrokken was. „Neen," zeide hij bij zichzelf, „dat hij den jongen Wil kinson verdacht had, was alleszins ver klaarbaar geweest, en niemand kon het hem ten kwade duiden, doch met dat al, wat werd er mee gewonnen, of hij dat al voor zichzelf uitmaakte?" Met moeden stap ging hij de deur uit en terneergeslagen vroeg hij zich af, wan neer het zwakke levensvlammetje, dat daar op Brixton Hill flikkerde, geheel zou zijn uitgedoofd. Hij kwam langs een hoog gebouw, waarvan de vensters ver licht waren en waaruit gezang hem te- genklonk. Haast onbewust liep hij! de hooge stoep op, en duwde de hooge tocht deur open, die zich geruischloos weer achter hem sloot. Hij bevond zich in een tamelijk groote zaal, zooals de Anglikaan- sche kerk in Engeland er zoovele kent. Ongetwijfeld was het een nidstond, die daar gehouden werd. Mijnheer Felix nam plaats dicht bij de deur; de gemeente was juist op dat oogenblik in gebed verzonken. lotseling werd zijn aandacht getrokken door enkele woorden, die tot hem door drongen; iemand sprak een gebed uit, een gebed, dat uit het hail scheen te komen, als van een, die God heel nabij weec. De heer Felix had nog nimmer zoo hooreu bidden. Hij lichtte het hoofd op en keek naar den man, die daar stond te spreken, als het ware rechtstreeks tot God. Zeker, de heer Metcalfe had het dik wijls bijgewoond, dat men gebeden „las" en „uitsprak", doch het had hem nimmer getroffen, nimmer was zijn hart geroerd, door hetgeen hem toescheen een forma liteit te zijn, waarvan men zich, om des gewetenswille, nu eenmaal kwijten moest, ofschoon men nimmr verwachtte een ant woord uit den hemel daarop te bekomen En hier was een man, die zich als hei ware van aangezicht tot aangezicht met God bevond en die met Hem sprak, zoo als een lefhebbend kind tot zijn vader doet; en als een kind verwachtte, ook ver hoord te worden. De voorganger smeekte om geestelijken zegen voor zijn gemeente en om herstel van gezondheid van enkele leden uit de congregatie. „Want, o God, bij U is alles mogelijk" sprak de ernstige stem. „Leven en dood zijn in Uw handen, Gij kunt helpen, wanneer geen menschelijke hulp meer ba ten kan. Sommigen hebben aan den drempel van het dal des duods getoefd, en gij hebt ze de menschheid weer ge schonken, om Uw lof te verkondigen; en nu smaken wij U al hebt Gij in uw wijsheid en oneindige liefde onze smee king niet van noode, want Gij kunt in al onze harten lezen geef onze dierbare vrienden de gezondheid weer, opdat zij U nog langer mogen dienen op deze aarde en met meer toewijding dan ooit tevoren. Meneer Felix boog het hoofd nu, en zijn gebed steeg met dat der gemeente op. Stellig zou God niet doof blijven voor dit gebed. Voor zijn gebed waarin hij smeekte om Williams leven. Plotseling viel hem een nieuwe gedachte in; waarom de gan- sche gemeente niet gevraagd voor Wil liam te bidden? Natuurlijk kon hij den predikant niet storen, terwijl de dienst in vollen gang was, doch misschien was er wel een dienstdoend ouderling, die hem een briefje kon overhandigen. Toen de gemeente aan het zingen was, scheurde hij een blaadje uit zijn zak boekje, waarop hij het volgende schreef. „Weleerwaarde Heer, Sedert ik in dit Godshuis binnen trad, ben ik overtuigd geraakt van de kracht, die van het gebed uitgaat. Zoudt gy en uw gemeente zich nu misschien in het ge bed willen vereenigen om God te smeeken om het herstel van een zieke, wiens leven voor zijn verwanten en vrienden nog zoo kostbaar is, inzonderheid voor schrijver dezes, die hem, zonder dat het in de be doeling lag, een groot onrecht aandeed? De zieke is een nog jonge man, en ver schillende knappe doktoren gaven reeds geen hoop meer voor zijn herstel." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2