Staten-Generaal. Buitenland Binnenland. Uit de Provincie W0EN80AQ 30 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 2Q Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. EERSTE KAMER. Het schuldbrieven-ontwerp. Gisteravond hield de Eerste Kamer een korte openbare vergadering. De voorstellen inzake de inkrimping van het aantal leden van den Raad van State, de vaststelling van een leeftijds grens (75 jaar) voor de leden van dat college, en de vereenvoudigingen in de voorschriften omtrent den burgerlijken stand werden zonder bespreking goedge keurd. Verder kwam aan de orde het wetsont werp houdende voorschriften voor de ver gadering van houders van reeds uitge geven schuldbrieven aan toonder. Het gaat bij dit ontwerp tegen een „overdreven individualistische houding, die kan worden aangenomen door credi teuren (obligatiehouders) t.a.v. debiteu ren". Saneering van bedrijven door ver laging van de vaste lasten is tegenwoor dig aan de orde van den dag en mag niet afstuiten op de tegenwerking van enke len, die een noodzakelijke reorganisatie willen tegenhouden. Vandaar een rege ling, welke onder de noodige waarborgen, een dergelijke sabotage onmogelijk maakt. Dhr Droogleever Fortuyn heeft onder instemming met de algemeene ten- denz van het ontwerp slechts bezwaren ontwikkeld tegen het onderscheid tus- schen obligaties die wel, en obligaties, die nog niet zijn uitgegeven. Hij vond het n.l. onjuist, dat de laatste niet binnen de werking van het ontwerp zullen vallen, temeer omdat z.i. financieele onderne mingen op deze wijze „gedwongen" zul len worden hun obligaties onder trust- verband uit te geven. De minister van justitie de heer Van S c h a i k, gaf in overwe ging de werkin- dezer wet af te wachten. Door nieuwe obligaties te brengen onder deze wet, zou men wel eens gelegenheid kunnen geven voor het creëeren van on- gewenschte manipulaties. Van de ge dachte van den heer Droogleever Fortuyn is Spr. niet afkeerig, doch men late voor- loopig de practijk eens spreken. Thans worden calamiteuze ondernemingen ge holpen, die de gebeurtenissen niet hebben voorzien. Blijkt wijziging gewenscht, dan zal spr. niet aarzelen aan de bezwaren der practijk tegemoet te komen. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedge keurd. DE ONTWAPENINGSBESPREKING TE GENEVE. Een merkwaardig betoog van Litwlnoff. De vergaderzaal der algemeene com missie der ontwapeningsconferentie te Genève was gisteren stampvol. Alle plaat sen waren ingenomen, behalve natuurlijk de voor Duitschland bestemde zetels. Gistermiddag zijn drie redevoeringen uitgesproken, die ieder eenigermate ver rassend waren, namelijk van Henderson, Norman Davis en Litwinoff. Het verrassende van Henderson's rede was, dat hij' krachtiger dan ooit partij heeft getrokken voor het Fransche vei ligheidsstandpunt. Henderson achtte het noodzakelijk, dat de bewapeningsvermin dering, die de te sluiten conventie zal moeten brengen, gepaard zal gaan met de organisatie van de internationale collec tieve actie tegen den staat-aanvaller. Evenals Henderson, drong ook Norman Davis er op aan, dat de conferentie de hoop nog niet zal opgeven, dat toch nog een conventie tot internationale bewape ningsvermindering zou tot stand komen. Amerika is bereid, indien een ontwa peningsconventie tot stand komt, een zoo danige politiek te voeren, dat daardoor de organisatie van de Europeesche veilig heid door bijzondere regionale veilig heidsovereenkomsten niet zouden worden belemmerd. Tot militairen bijstand aan een aangevallen staat, wil Amerika zich echter niet verplichten. Terwijl Henderson en Norman Davis beiden nog op de totstandkoming van een ontwapeningsconventie aandrongen, heeft Litwinoff alle hoop hierop reeds opgege ven. Volgens Litwinoff blijft op het oogen- blik niets meer te doen over dan een eind te maken aan alle besprekingen ever bewapeningsvermindering of eelfs maar bcwapeningsstabiliseering. De conferentie kan uitsluitend nog maar streven naar verhooging der veiligheid, hetgeen later wellicht weder tot bewapeningsverminde ring zou kunnen leiden. Was het reeds verrassend, dat Litwi noff voor een volkomen opgeven van alle pogingen pleitte om een nieuwen bewa peningswedloop alsnog te verhoeden, nog verrassender was zijn volgend voorstel, dat de ontwapeningsconferentie zich per manent zou verklaren om als vredescon ferentie te blijven voortbestaan. De voor naamste taak van deze nieuwe vredescon ferentie zou moeten bestaan in het tot stand brengen van verdragen tot weder- zijdschen bijstand tegen den aanvaller. Barthou en de vertegenwoordigers der kleine entente gaven luide hun instem ming met het door Litwinoff gesprokene te kennen. Geen wondert De langste weg de goedkoopste. Te Boedapest is een lading kolen uit Polen aangekomen, na een reis van niet minder dan vijf weken. De oorzaak van den langen duur der reis is dat de kolen niet over land doch over zee, via de Oostzee, het Kanaal, den Atlantischen Oceaan, de Straat van Gi braltar, de Middellandsche Zee, door de Dardanellen, in de Zwarte Zee en ver volgens 'ever de Donau naar Boedapest zijn gezonden. Deze omslachtige route was genomen om de hooge vrachtkosten voor steenkool in Tsjecho-Slowakije te ontlcopen. Het vervoer over zee bleek nog goedkooper. Ihans is besloten geregeld Poolsche steenkool naar Hongarije te zenden, via den langsten en goedkcopsten weg. Mond dicht. De campagne tegen de kankeraars in Duitschland wordt ijverig voortgezet en de straffen die aan kritikastera worden uitgedeeld, zijn vaak niet gering. Zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de Times dat een ingenieur die in het openbaar had gezegd, dat dr Goebbels de oorzaak was van de narigheid in Duitsch land, in het concentratiekamp te Papen burg is gestopt. Hetzelfde lot heeft een lid van een adellijke familie ondergaan nadat hij was uitgevaren tegen een koop man, die op zijn uithangbord de woorden „De eenige adel is die van den arbeid" had laten schilderen. Te Breslau is een imitateur,, die in een tingeltangel Hindenburg. Hitier en andere leiders van het derde rijk naboot ste, gestraft met een verbod van verdere vertooningen. Spanje's strijd tegen de werkloosheid. De Spaansche premier heeft in een rede een uiteenzetting gegeven van de plannen der regeering tot bestrijding der werkloosheid. De uitvoering van open bare werken, aldus de minister, zal aan talrijke werkloozen arbeid verschaffen. Vooral de wegenaanleg zal worden bevor derd, ten einde den 8000 plaatsen in Spanje, die nog geen behoorlijke verbin dingswegen hebben, betere verbindingen te verschaffen. Voorts betoogde de premier, dat nati onale industrieën, die om te kunnen be staan hooge beschermende tariefmuren noodig hebben, moeten worden opgeheven. Dergelijke oneconomische industrieën, aldus de premier, zijn oorzaak van het deficit op onze handelsbalans. De poli tiek van een werkelijk republikeinsche re geering in Spanje moet er op gericht zijn, den veestapel te doen toenemen, den landbouw te bevorderen en de mijn-in dustrie, de visscherij en het transport wezen tot ontwikkeling te brengen. Intusschen dreigen de boeren in de provincie Sevilla in staking te gaan, ten zij maatregelen worden genomen waar door binnen een periode van vijf jaar alle landbouw-machines worden verboden. Verder eischen de landarbeiders hier een gemiddeld dagloon van 10 pesetas (f2.10) en de oprichting van een werk- loozenfonds. Mussolini en hei Nieuwe Testament. Mussolini heeft aan alle hoofden en directeuren van scholen een rondschrij ven gericht, waarin hij nadrukkelijk het gebruik van het Nieuwe Testament op alle scholen aanbeveelt. „Alle professo ren en leeraren zullen het Nieuwe Testa- ment lezen, dit goddelijk boek voor de kinderen uitleggen en zorg dragen, dat de schoonste passages door de leerlingen van buiten geleerd worden. Dit boek mag in geen schoolbibliotheek ontbreken, want het blijft alle eeuwen door even nieuw. Het is het grootste en het noodigste van alle boeken, omdat het goddelijk is. D'e nationale regeering wenscht op deze wijze de kinderen en door hen de ziel van het Italaansche volk te herwinnen voor het betreden van den zekeren weg, die het vaderland tot zijn verheven en waarach tige grootheid voeren zal." Korte Berichten. In de z.g. tarwe-staten in Amerika heerscht opnieuw een hittegolf. In Mon tana steeg de temperatuur tot 102 gr. en in Zuid-Dakota tot 106 graden. President Roosevelt heeft Maandag in een proclamatie de verdere verkoopen van Amerikaansche wapenen of munitie aan Paraguay en Bolivia verboden. De onderhandelingen voor het bij leggen van de textielarbeidersstaking te Verviers welke reeds 8 maanden duurt, zijn afgebroken. De pogingen van den gouverneur der provincie Luik om tua- schen de patroons en de arbeiders te be middelen, zijn eveneens mislukt. Te New-York zijn verscheidene hon derden communisten in botsing gekomen met de politie voor eenige steunlokalen. De politie was ongewapend en vocht met de vuist tegen de communisten, die met stokken en andere wapens op de politie insloegen. Acht politie-mannen en twin tig communisten werden gewond. Te Genève verluidt, dat tusschen Frankrijk en Duitschland principieele overeenstemming in het Saargebied zou zijn bereikt. Moskou heeft zijn ambassadeur te Washington opdracht gegeven, de Ame rikaansche regeering te melden, dat Rus land de Kerenski-schulden niet betaalt. Geheele districten rond Mozambique in Portugeesch Oost-Afrika worden door hongerige leeuwen geteisterd. Te Villa Machado is een vrouw door een leeuw verslonden en verscheidene kinderen en oudere inboorlingen worden vermist. Te Toledo (Ohio) zijn de onderhan delingen over een „wapenstilstand" in het conflict in de automobielindustrie mis lukt. Luchtverdediging van denl afsluitdijk der Zuiderzee. Naar aanleiding van de mededeelin- gen, in sommige bladen verschenen in verband met proefnemingen met lucht doelgeschut, kan het volgende worden ge meld Voor de luchtverdediging van den af sluitdijk der Zuiderzee is bij de begroo ting voor 1934 gerekend op beschikbaar stelling uit het Zuiderzeefonds van een bedrag van f 2.250.000 voor de aanschaf fing van luchtdoelgeschut, luistertoestel len en zoeklichten. Ten einde bij dezen in uitzicht gestel den aankoop van luchtdoelmateriaal zoo economisch mogelijk te werk te gaan, is aan een aantal fabrikanten offerte ge vraagd voor luchtdoelgeschut, vuurlei dingtoestellen, enz. voor eenige batterijen met de daarbij behoorende reserve. Deze aanbiedingen zijn in handen ge steld van een door den minister van de fensie ingestelde commissie, welke de aanbiedingen zal onderzoeken en den minister voorstellen zal doen. Deze aanschaffing is noodig tengevolge van den door de uitvoering van de Zui derzeewerken tot stand gekomen gewij- zigden waterstaatkundigen toestand en staat derhalve met den algemeenen poli- tieken toestand in Europa in geenerlei verband. De mededeelingen betreffende een reeds gemaakte keus zijn, naar wordt gemeld, voorbarig, aangezien het onderzoek der commissie nog niet is afgeloopen en nog geenerlei voorstellen zijn gedaan. Radio-distributie door P. T. T. Het Staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie, en Telefonie zal er binnenkort toe overgaan haar telefoonnet te exploi- teeren yoor radio-distributie. In Hilversum of Noordwijk zal een centrale ontvanginrichting worden ge bouwd. D'e ontvangst zal aldaar worden gecontroleerd en geregeld, waarna via de telefoonkabels vier programma's door het geheele land zullen kunnen worden door gegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met in Enschedé en D'elft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk bestaat geen radio-distributie, noch van overheidswege, noch van parti culieren. De eerste aansluitingen in Enschedé zullen vermoedelijk in den loop van Oc tober gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staats bedrijf der P.T.T. om overal dit distri butiesysteem door te voeren, waar plaat selijke behoefte bestaat en de uitvoering technisch mogelijk is. N. S. B. en Nationaal Herstel. Naar verluidt, worden er onderhande lingen gevoerd tusschen de Nationaal So cialistische Beweging en het Nationaal Herstel om tot samensmelting te komen. De onderhandelingen zouden worden ge voerd tusschen ir. B. Wiegersma voor de N. S. B. en generaal Snijders voor het Verbond voor Nationaal Herstel. Inkrimping aantal Raden van Arbeid? Naar gemeld wordt, is er se rake van, dat het aantal raden van arbeid zal wor den ingekrompen. Hoewel nog geen defi nitieve beslissing is genomen, is het zeer waarschijnlijk, dat binnenkort de raden van arbeid te Deventer, Tilburg, Tiel, Heerenveen en te Den Briel opgeheven zullen worden. Luchtverkeer in IndIS. Over het algemeen was het vervoer van de K.N.I.L.M. over April gunstiger dan over Maart. De resultaten van de lijn op Bandoeng, waarbij ondanks het ont breken van passagiers van de toeristen schepen het vervoer naar verhouding zelfs hooger was dan in Maart, mogen zeker bevredigend genoemd worden. De Australische Minister Latham huur de een extra vliegtuig van Batavia naar Singapore voor zichzelf en zijn gezel- schap. De regent van Kedah kwam op 8 April plotseling te overlijden. Prinsen en prin sessen van Deli en Kedah, welke laatste aan den overwal vertoefden voor het bij wonen van de huwelijksfeesten van den Prins van Serdang en Prinses van Kedah konden, door gebruik te maken van een extra vliegtuig van Medan naar Aiostar, nog op tijd ter plaatse zijn om de begra fenis bij te wonen. In totaal werden vervoerd 1028 passa giers. Het vrachtvervoer bedroeg 5385 k.g. Aan post werd vervoerd 2140 k.g., ge lijkstaande aan 149.800 brieven, benevens 11 k.g. pakketpost. Tegen grensfraude. Verschenen is het verslag der vaste commissie der Tweede Kamer voor de belastingen inzake het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de wetgeving betreffende de heffing van de invoerrech ten en accijnzen. Er wordt aan ontleend, dat de commis sie zich met den inhoud van dit ontwerp zeer wel kan vereenigen. Zij waardeert, dat het mogelijke in het werk wordt ge steld, om de in den laatsten tijd zoozeer toegenomen grensfraude tegen te gaan. De commissie meent, dat met deze mede- deeling de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. BritschNederlandschs onder handelingen. De Engelsche minister van handel Run- ciman heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij' hoopte dat de handelsbesprekin gen met Nederland de volgende maand zullen worden geopend. Hij gaf de verze kering, dat de belangen van den landbouw niet veronachtzaamd worden. DE BESTEDING VAN HET 60 MILLIOENEN CREDIET. Aan de rede, waarmede de heer G. J. Zaalberg de eerste vergadering van de industriëele commissie uit het Werkfonds 1934 heeft geopend is het volgende ont leend Het onderdeel der werkzaamheden van het Werkfonds 1934, dat tot de taak der industriëele commissie behoort, betreft oeconomische vraagstukken, die van het grootste belang zijn voor de toekomstige welvaart van Nederland. De regeering heeft dan ook steeds sterker nadruk gelegd op het streven, om met de gelden, die uit den 60-millioen- post beschikbaar komen, de oeconomische kracht van het bedrijfsleven te verster ken, ook door het rechtstreeksch opwek ken van industriëele activiteit. De ongewoon groote moeilijkheid van dit vraagstuk mag niet leiden tot het ont wijken daarvan want de volstrekte nood zaak voor onze volkswelvaart, om een steeds grooter gedeelte der totale arbeids kracht in de nijverheid een loonende be zigheid te geven, wordt nog vergroot nu de uitvoermogelijkheid voor onze land bouw-, tuinbouw-, en zuivelproducten in een noodlottige mate beperkt wordt. Gaan wij na. hoe de in de laatste hal ve eeuw sterk ontwikkelde Nederlandsche nijverheid gefinancierd is, dan treft ons de overwegende plaats die daarbij de eigenaar-fabrikant, de familie-vennoot schap, de vennootschap onder firma in- Deemt. Zelfs van de grootste industriëele ondernemingen zijn er thans nog vele in Twente, in de Zaanstreek, in Tilburg en evenzeer buiten deze typische centra, waarvan kapitaal en leiding in één of enkele handen zijn gebleven. De rol, die de banken in ons land als bemiddelaar tusschen industrie en geld markt steeds hebben vervuld, is voor hen nooit de hoofdzaak geweest. Wellicht is het daaraan te wijten, dat er veel critiek is geoefend op de zwakke outillage der banken in industriëele richting en ook, dat lang is uitgebleven de neiging van 't publiek, om zijn geld in Nederlandsche industriëele ondernemingen te beleggen. Wat hiervan ook zij, voor het gebrui ken van nieuwe mogelijkheden en voor 't steunen van onmisbare bedrijven is nieuw kapitaal noodig. De onzekere perspec tieven maken de credietbanken thans even terughoudend als zij in de opleving na den oorlog vrijgevig waren. Dat de overheid zich in het algemeen onthoudt van de bankierstaak, kan niet anders dan bijdragen tot gezondheid der industrie, want als het particulier kapi taal zijn taak en zijn belang goed beseft, zoekt het slechts emplooi in ondernemin gen, die door hun financiëel succes blijk geven tot de nuttige producenten te be- Binnenland. Radio-distributie door P. T. T. Opheffing Raden van Arbeid Het wetsontwerp inzake verbreeding kanaal door Zuid-Beveland aange nomen. Buitenland. De Transfer-conferentie te Berlijn. De ontwapeningsbesprekingen. hooren en onthoudt het de noodige be dragen daaraan ook niet. Het is dan ook een natuurlijk gevolg van de omstandigheden, dat rendeerende bedrijven in den regel niet tevergeefs op de geldmarkt vragen, dat de overheids hulp aan particuliere ondernemingen niet steeds op schitterende gevolgen mag bo gen. Ook de Nederlandsche overheden hebben wel om bijzondere, vaak gewich tige redenen geld uit de algemeene kas aan industrie en scheepvaart geleend en vaak geen vreugde van de uitkomst be leefd. Vragen wij ons af, of de ontwikkeling der industrie thans kan worden overge laten aan de winstvooruitzichten van het particulier kapitaal, dan vinden we in de ervaringen uit onze industriëele ontwik kelingsperiode en in den nood van het heden tal van aanwijzingen, dat wat voorheen overbodig of schadelijk was, thans onmisbaar en nuttig kan zijn. Daarbij valt echter niet uit het oog te verliezen, dat het oneindig veel moeilij ker is, om thans de kans van slagen te berekenen dan in tijden van regelmatigen bedrijfsgang. Eenerzijds de stijgende behoefte aan industriëele werkgelegenheid als gevolg van de toeneming der bevolking en de in krimping van tal van oud 3 bedrijven, an derzijds de weinige bereidheid van het in eengeschrompelde particuliere geldbezit om zich te wagen op onveilige wegen, maken, dat thans overheidshulp noodza kelijk en heilzaam is, waar zij voorheen achterwege behoorde te blijven. De overheid kan niet rustig aanzien, dat de gelegenheid om nieuwe bronnen van welvaart aan te boren of bestaande voor opdroging te behoeden, ongebruikt blijft, omdat zij, die over het onmisbare kapitaal beschikken, verplicht zijn uit sluitend op de winstkansen te letten en daarom wachten tot die tot zekerheid gegroeid zijn, terwijl juist in den tus- schentijd het bedrijfsleven verder uitge put raakt, en de arbeidskrachten in waarde dalen en niet ververscht worden. Het zijn thans niet alleen de bloede- looze en slap geleide bedrijven, noch de overtollige of uitgeleefde, die door cre- dietnood dreigen onder te gaan. Bij velen is alleen tijd en geld noodig, om zich, wat product of inwendige organisatie of marktbeweging betreft, aan te passen bij de sterk gewijzigde omstandigheden. Daarnaast is het reeds van het groot ste belang, dat in dezen tijd van volslagen onzekerheid over de richting, die op den duur de industrie zal moeten inslaan, nog een zoo groot mogelijk deel ervan aan het werk blijft, teneinde direct de werk loosheid te beperken. Ook daarvoor zijn de 60 millioen bestemd. Hoofddoel van ons zoeken moet zijn versterking van het bedrijfsleven in Ne derland; dus alleen zulke bedrijven mo gen onze belangstelling krijgen en behou den, waarvan met rede verwacht mag worden, dat zij zonder blijvende hulp loonend zullen werken. Bij de driehonderd zooveel plannen, cn aanvragen, die het bestuur reeds bereik ten, zijn slechts enkele tientallen, die in de industriesfeer liggen. Voor een deel is alleen de geldnood in het spel, die in nor male tijden voorafgaat aan de opheffing van die bedrijven, die door voortdurend verlies blijk geven, hun taak niet meer op economische wijze te vervullen, althans niet meer zoo goed als de frisscher of sterker concurrent. Andere aanvragen zijn meer door fan tasie ontstaan dan door werkelijkheids besef en eerbied voor de millioenen van anderen. Naast een weloverwogen selectie uit al deze vogels van diverse pluimage staat hetgeen het werkfonds 1934 aan initiatief zal ontwikkelen. Een mooi tochtje over de Zeeuwsche wateren. Het zal wellicht nog steeds niet tot iederen Zeeuw zijn doorgedrongen, van welk een groot belang het bevorderen van het Vreemdelingenverkeer is. Toe te juichen is het zeker, dat het college van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1