GROENÏEN- EN FRUITCENTRAIE. en. Teleqrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financieele Berichten. Adyertentiën. Praktijkkamers. Tegen vliegen, tegen muggen tegen alle ongedierteShellTox! «teunmaat- en blijven izetting en s zal moe- istellingen Als er in letering te r. op, dat aakt. aanmerke- geeft aan, 0.000 vo-or id 171 987 rinst 'blijft m f 91.358 lan de ge- uitkeering jft er een g der ver bond. ond bevat 1934" VI als groep ducten er- zullen uit elke 100 iducten de vergoed en Cele- L.50, tarwe n f 1, rijst- ca's f 3.50, f 1.50. voegd een t verschil- ironder de 1. Daaruit orden toe- mais en lontractan- etmeelpro- de N. V. erneming" Mr F. W. de plaats tchter-com. emers. van F. A. sn te M i d- Adriaan- onder e n a a n- De Hooge m N. J. de dat hij- als ede hij on- n-Schieka- dat hij' een arn gereed aanvaring itoond. had ver- ïtslagen op boot is en ende bepa- lage sprak lis uit. De aan, maar ep verwer eveland. Prins van ergadering d-Beveland n heer H. i openings- cht begon, t geval. De weer laag. isteren de pgehouden, ij de telers aren span- n aldus eus nemen, goed. Ook wat veel lu aan den at dicht te liet te kla- terekent un geld en Spr. hoopt m. Alleen was de groote n en man de heer rerslag uit. end. s dertigste genstaande m land- en ij de laatst 31,68 tegen ande jaar. r een vijfde m vier vijf- ig- aan zacht X) aan pit- e voor een aan groen- arde fruit, emeen zeer daarente- iere kwali- n de 'hand. land werk- larkt. Doch ook 'heeft gunstig gewerkt het op 28 Aug. 1933 in werking getreden invoerrecht van 4 cent op het fruit. Toch is de invoer van pruimen uit het buitenland weer aanmerkelijk geweest. Ook voor de verschillende groenten was de prijs laag te noemen. De steun, die van regeeringswege aan den tuinbouw werd verleend, en waarvan ook Zeeland wat profiteerde, heeft in totaal voor onze veiling f 19.576,23 be dragen. Hoe goed ook bedoeld en hoe dankbaar wellicht ontvangen, zal de steun nooit bij machte zijn, onze bedrijven op de been te houden. Vooral de groentenbe- drijven, en de bedrijven, die grootendeels of uitsluitend zijn ingericht op de teelt van zacht fruit, maken thans kwade ja ren mede; nog betere cultuurzorgen en het kiezen van de beste variëteiten, en wel in de eerste plaats de wet van vraag en aanbod, zullen een gezondere toestand kunnen teweeg brengen. Op de elite-veilingen had meer fruit kunnen worden gebracht, aangezien er door de goede weersgesteldheid in het afgeloopen jaar veel goed en gaaf fruit aanwezig was. Wij veilden op die speci ale veilingen slechts 102.000 K.G. tegen 211.000 K.G. in bet voorafgaande sei zoen. Of daartoe meegewerkt heeft de ver plichte eenmalige verpakking, is niet met zekerheid te zeggen. Het pakstation kwam in werking op 17 Juli en bleef tot het einde van het jaar, hoewel niet onafgebroken, in wer king. In totaal hebben 65 aanvoerders ruim 400.000 K.G. fruit via de Gutler- sorteermachine doen sorteeren, en daar na laten verpakken. Dooreengenomen heeft de veiling vrij gunstig gewerkt. Het ledental bleef sta- tionnair. D'e vereeniging telde op 1 April 1934 616 leden. Spr. herdenkt het overleden bestuurs lid K. van der Slikke te Wolfaarstdijk. Sinds 26 Febr. '18 heeft hij als bestuurs lid de belangen der veiling voorgestaan. De regeeringsmaatregelen in verband met de registratie van de tuinbouwbedrij ven als beginmaatregel voor een in het leven te roepen teeltbeperking werden aan de veilingen opgedragen. De uitvoering daarvan heeft veel ijver en geduld ge vergd van het kantoorpersoneel. Ook de omzetbelasting, die met 1 Jan. j.l. in wer king is getreden, brengt weer nieuwe werkzaamheden mede. Te vergeefs is ge tracht het fruit, evenals zulks het geval is met de groenten, vrij te krijgen van de omzetbelasting. In het afgeloopen jaar werd wederom steun verleend aan Prof. Sprenger ten behoeve van proeven ter bereiding van zoete most uit onze appels. Nu de nieuwe regeeringsmaatregel van „verplicht veilen" is afgekomen, wachten ons wederom nieuwe moeilijkbeden. Toch zien we nu, vervuld van het ideaal, dat het bestuur zich sinds jaren voor oogen stelde. Indien bet thans begonnen jaar gun stig wordt, is er wellicht aanleiding om tegen het volgende jaar in onze gebou wen een fruit- en groentententoonstelling te organiseeren, waarop een ieder zijn al lerbeste fruit en groenten zal kunnen too- nen. De rekening 1933'34 werd na gunstig rapport goedgekeurd. Aan enkele kleine opmerkingen der commissie zal aandacht worden geschonken. De balans en verantwoording der inge houden veilingspercentages worden vast gesteld. Het bestuur stelt voor, voor het aan staande seizoen de navolgende provisie te heffen: groote veiling 2 pet., kleine vei ling 4 pet. en boomgaarden 3 pet. D'e voorzitter raadt de gasten, in ver band met de verplichte veiling, aan lid te worden. Dat is in hun belang. Besloten wordt het percentage voor de gasten te bepalen in overleg met de an dere veilingen in Zeeland. Dhr F. Dominicus stelt voor de aange voerde kruisbessen als groote veiling te beschouwen, gezien het weinige werk, dat daaraan verbonden is. Dhr Duvekot bestrijdt dit laatste. Bo vendien krijgen we dan hetzelfde mis schien voor de kroet. Ook handelen we in strijd met het eenmaal aangenomen prin cipe. Het bestuur zal dit punt nader onder het oog zien, ook weer in oyerleg met de andere veilingen. Bij het punt bestuursverkiezing 'her denkt ook de voorzitter het overleden be stuurslid, dhr K. v. d. Slikke, wiens ad viezen van zooveel beteekenis waren. De aftredende bestuursleden, de heeren H. A. Hanken, P. Lindenbergh, A. v. d. Have en M. Nijsten worden herkozen. In de vacature-K. v. d. Slikke wordt geko zen dhr J. Mol te Nisse. Bij de rondvraag wordt gevraagd, wan neer iemand aangesloten is bij een vei ling buiten Zeeland. D'e voorzitter geeft in overweging deze kwestie niet verder te bespreken. Het is moeilijk zich uit te spreken, voor men weet welke houding de Minister aanneemt Vandaag zijn enkele heeren naar Den Haag op audiëntie, om te wijzen op het bezwaar van maar op één veiling te mo gen veilen. Zoodra de Minister definitief zijn standpunt heeft bepaald, zal bet Be stuur de leden inlichten. Op een andere vraag, of iemand ge weerd kan en mag worden, die b.v. als gast enkele producten in Den Haag veilt, antwoordt de voorzitter, dat deze zaak in de Prov. Commissie zal worden uitge maakt. Dhr Ermerins vraagt, of de gedane pu blicatie dan niet voorbarig was. De voorzitter antwoordt, dat we er toch tegen moeten waken, dat Amsterdam en Den Haag onder onze duiven schieten. Het mooie fruit zou aan de Zeeuwsche veilingen onthouden worden en alleen de rommel zou hier blijven. Dhr Ermerins herhaalt, dat de wet nog niet door de Eerste Kamer is aange nomen, dus nog niet in werking is. Met welk recht sluit men een lid uit, dat el ders als gast veilt? De voorzitter antwoordt, dat, als de Minister zijn standpunt van één veiling 'handhaaft, er wèl recht is. Zoodra twee veilingen zijn toegestaan, is een boven bedoeld lid in zijn recht. Voor Zeeland is voorloopig toezegging gekregen van vrij heid voor twee Zeeuwsche veilingen. Dhr J. Mol vraagt wat het bestuur denkt te doen als de handel misbruik maakt van de gebondenheid der leden aan één veiling. De voorzitter zegt, dat die vraag moei lijk is te beantwoorden. Het bestuur zal diligent zijn. De verstandhouding met den handel is goed. Spr. hoopt, dat dit zoo zal blijven. Ook het 'Centraal Bureau heeft de zaak in studie. Dhr G. P. Vogelaar meent ook, dat het noodig is op zijn qui vive te zijn tegen over de Haagsche en Amsterdamsche vei lingen. Het komt vooral aan op de kwaliteit. Daarom moet aandacht geschonken wor den aan de elite-veiling, die helaas vorig jaar is verminderd. Door die elite-veiling is de Goesche veiling zoo bekend gewor den. De voorzitter merkt op, dat de elite veiling wel is verminderd, maar de eerste kwalteitsveiling is vooruitgegaan. Het be- zwaar was de eenmalige verpakking bij' de elite-veiling. Het bestuur zal met de commissie voor de elite-veiling nader overleg plegen. Dhr J. G. Koert nam een proef met een partij goudreinetten en bevond, dat hij 12 kisten kon leveren voor de elite- en meer dan 40 voor de le kwaliteitsvei ling. Dhr Vogolaar merkt op, dat dan ge tracht moei, worden de kwaliteit te ver beteren. D'hr Duvekot moedigt ook het veilen op de elite-veiling aan. Men moet letten op bet prijsverschil over een geheel seizoen. Dbr v. d. Plassche onderstreept dit laatste. Ook de kwestie van de houdbaar heid is voor den handel van groote be teekenis. We moeten doorwerken. De ver pakking moet in orde zijn. Anders kun nen we niet het buitenlandsche fruit ver dringen. Wat op de elite-veiling thuis hoort, mag niet naar de le kwaliteit verhuizen. Een vereeniging van elite en le kwaliteit zou een stap achteruit beteekenen. Spr. merkt ook op, dat 1933 wel een goed fruitjaar was, maar er was veel beschadiging door hagel, insecten en be sproeiing. Wellicht is dat dit jaar beter. Dhr v. d. Have voert nog het pleit voor het pakstation. Daarvan wordt nog te weinig gebruik gemaakt. Dte voorzitter wijst er ten slotte nog op, dat de financieele positie der veiling goed is. Maar we moeten reserves kweeken en straks zal het noodig zijn een koelhuis te bouwen. Hierna sluiting. Vechtpartij te Oss. OSS. Hedenmorgen omstreeks halfelf heeft achter een café op de markt alhier een vechtpartij plaats gehad tusschen eenige kooplieden, vermoedelijk over een oude veete. Na een twistgesprek kwam het tot een handgemeen, waarbij den koopman Rijkers uit Capelle eenige mes steken werden toegebracht, o.m. in het oog. De man werd met zware verwondin gen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij: in verband met de steekwonden aan het oog direct door Dr Hoefnagel, oogarts uit Nijmegen, werd behandeld. De vermoedelijke daders werden in arrest ge steld. In verband met het onderzoek kon den nog geen nadere inlichtingen worden verstrekt. AMSTERDAM. De N.V. Stoomvaart- Mij. „Nederland" meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aanslui ting op het d.d. 1 Juni van Genua ver trekkende stoomschip „Ghristiaan Huy- gens" Donderdagmorgen 31 Mei om 8.55 u. van Den Haag zal vertrekken. D'EN HAAG. Het Verbond voor Natio naal Herstel heeft een request tot den Raad van Ministers gericht inzake 'de nieuwe spelling. Het Verbond constateer de allereerst, dat uit talrijke protesten duidelijk geworden is, dat een belangrijk deel van het Nederlandsohe volk met ern stige ongerustheid kennis heeft geno men van het besluit een nieuwe spelling in te voeren en wel binnen enkele maan den. In het request worden verschillende bedenkingen aangevoerd, reden waarom het Verbond met aandrang den, Raad van Ministers dan ook verzoek het betreffende besluit ten minste te willen opschorten, en zoo de regeering blijft staan op het standpunt van wijziging van onze taal, deze kwestie aan een nieuw en uitgebrei der onderzoek te onderwerpen. NEW-YORK. Na het mislukken van de onderhandelingen in Toledo (Ohio) rekent men algemeen op het uitbreken van de algemeene staking. Tot nu toe hebben zich 68 van de 103 vakvereenigingen uit gesproken voor het proclameeren van de algemeene staking. Volkenbond. GENEVE. Naar vermeld wordt, is 'de Turksehe Minister van Buitenlandsche Zaken voornemens heden in de Hoofd commissie van de ontwapeningsconferen tie opnieuw de kwestie aan de orde te stellen van 'het in staat van verdediging brengen van de Dardanellen, hetgeen zou neerkomen op een herziening van het ver drag van Lausanne. De Turksehe regee ring verklaart, dat zij alleen de vrijheid van deze zeestraat kan garandeeren, wan neer zij de bevoegdheid heeft de Darda nellen in staat van verdediging te bren gen. SAN FRANQISOO. Met gummistokken en traangasbommen is de politie gisteren opgetreden om een menigte van omstreeks 500 stakers alhier uiteen te drijven, welke zich met steenen te weer stelden. Tegen het einde van de schermutseling vluchtten ■de stakende werklieden naar het hoofd kwartier van hun vakvereeniging. De bot sing was ontstaan toen de stakers waren te hoop geloopen in de verwachting, dat de reeders een antwoord zouden geven op hun ultimatum betreffende het doen van definitieve regelingsvoorstellen. NEW YORK. Behalve de staking van metaalarbeiders dreigen in de Vereen. Staten nog twee stakingen van grooten omvang. Ongeveer 300.000 textielarbei ders dreigen in staking te gaan wanneer de Nira-ver ordening tot beperking van de productie wordt doorgevoerd. Verder zijn de arbeiders in de rubber fabrieken voornemens den fabrikanten in Akron en Ohio eischen te stellen tot ver hooging van de minimum-loonen van 40 tot 75 ct. per uur. Wanneer deze eischen niet warden ingewilligd, zullen zij in sta king vaan. Van 1—15 Mei 1934. KOUDEKERKE. Ondertrouwd: C. de Regt, wedr., 24 j. en W. S. B. Christiaan- sen, jd. 21 j.; C. van der Matten, jm. 23 j. en A. Wijkhuijs, jd. 21 j.; G. P. Klaassen, jm. 20 j. en C. W. Fiegen, jd. 20 j. Gehuwd: J. Kaljouw, wedr. 70 j. en M. Wisse, wed. 66 j.; W. Dekker, wedr. 25 j. en A. M. Jobse, wed. 28 j.; W. Mari- nisse, jm. 27 j. en W. P. de Wijze, jd. 24 j. Bevallen: J. Nieuwenhuijze, geb. Din- gemanse, d.; S. van Sparrentak, geb. Vos, z.; F. S. Coppoolse, geb. Tilroe, d. Overleden: J. P. van Lindonk, 76 j., m. van S. van Schaik, wedr. van W. le Clercq; G. P. Hoek, 33 j., vrouw van A. A. Maagdenberg; G. Louwerse, 82 j., wedr. van M. Dekker. Van 18—25 Mei 1934. IERSEKE. Ondertrouwd: Jan Tilroe, 24 j. jm. te Krabbendijke en Jacoba Jo hanna Ruissen, 21 j. jd. Geboren: Cornelia, d. v. Pieter Johan nes Sinke en Catharina Zuidweg. Van 18—25 Mei. KORTGENE. Geboren: Abraham D'a- vid, z. v. Hendrik Versluis en Elizabeth Hage. GOES, 29 Mei 1934. Boter per kilo f 1.30, middenprijs, per halve kilo f 0.65, part. prijs f 0.75, fabrieks'boter f 0.80, afwijkende boter f 0.60. Eieren per 100 f 1.70, middenprijs per 25 f 0.4272, part. prijs f 2.70, eenden eieren f 1.70, ganseieren 6 ct per stuk. V. P. Z., 29 Mei 1934. Aanvoer 16.532 eieren. Prijs f 2 per 100 stuks, eendeieren f 2.10, ganseieren f 4.50, kal koeneieren f 4.50. 1 Handelaren. Boter le soort f 0.62 per pond met inbegrip omzetbelasting, eieren per 100 f 1.70, Poelje-eieren f 1 per 100, groote ganseieren f 0.04 p. st. 'GOES. 'Groote veiling van 29 Mei 1934. Kruisbessen f 4tf 5.30 per 100 kg. Kleine veiling: Aardbeien 4096; As perges 3132; Peulen 4651; Tomaten 3435; Postelein 1115; Spinazie 11 15; oude Aardappelen 4.805.70, alles p. 100 kg.; Wortelen 512; Rabarber 4 4.10; Rammenas 2.703.60; Radijs 1 1.10; Sjalotten 11.10; Bloemen 410, alles per 100 bos; 'Geraniums 1216; Hor tensia's 43, beiden per 100 pot; Bloemen- planten 0.128; Bloemkool 916; idem 2e soort 28; Bloemkoolplanten 0.04; Kropsla 0.500.90; 'Groene Komkommers 47; witte idem 59; Kipeieren 22.20, alles per 100 stuks. KAPELLE, 28 Mei 1934. Groote vei ling: Kruisbessen 4.70-5.20 per 100 K.G. Kleine veiling: Aardbeien 46-59, Pos telein 11-16, Spinazie 3-6, alles per K.G. Aardappelen 3.60 per 100 K.G. Bloemkool 3-12, Kropsla 0.50-0.90, bei den per 100 stuks: Rammenas 1.80-2 per 100 bos. MIDDELBURG. Op de veiling dezen: Zeeuwsche blauwe aardapp. 8586, Be velanders 50 ct. beide per 25 k.g.; mol sla 25, spinazie 413, postelein 813, moskrul 46, peulen 3038, doperwten 36, witlof 23, zuring, 35, peen 10, to maten 3148, aardbeien 40—80, roode bessen 6165, kruisbessen 2, nieuwe aardappelen I 712, poters I 712, idem II 35, idem III 2, kriel 24 ct. alles per k.g. Peen 414,5, prei 2,5, uien 11,5, sel derie 2,54, peterselie 1,52,5, rabarber 2,55, radijs 12,5, rammenas 2,53,5 ct. alles per bos; bloemkool 223, andij vie 3,5, kropsla 0.51, komkommers 6 12 ct. alles per stuk. Pioenen 1013, bladroos 13, lupinen 68, pyrethrium 7, meidoorn 5, goudregen 4, korenbloem 4 ct. alles per bos; violen 89, asterplanten 1417, madelief 2-^3, Engelsch gras 20 23, tomatenplanten 15, pioenen 18 ct. alles per 10 stuks, cactus 23 ct. p. pot. KRABBENDIJKE. Veiling van 28 Mei. Kruisbessen f 5.10 per 100 k.g. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden Ned. Hand. Mij. 44/4 4414 Philips Gloeil. G. B. 22334 223 Unilever 75 34 7514 Anaconda Copper 9 9 Bethlehem Steel 2014 207/s U. S. Steel Corp. 257s 2514 Kon. Petroleum 155 155 Shell Union 5718 514 Amsterdam Rubber 107 106 Ned. Scheepv. Unie 37 37 Deli Maatschappij 130 129 Hand. Vereen. A'dam 175 174 4 pet. Indië 1934 997s 997s 4 14 pet. Ned.-Indië '26 1007s 1007s 4 pet. Nederland 1934 10114 10l7s A. K. U. 37 3514 De markt verkeerde in dezelfde luste- looze stemming der laatste dagen. Er ging in alle hoeken nagenoeg niets om. D'e Hollandsche beleggingsmarkt blijft vast. Wisselkoersen. Amsterdam, 29 Mei. 2.30 uur. Londen 7.48'J47.51. Berlijn 57.67—57.72. Parijs 9.73—9.74. Brussel 34.4834.53. New-York 1.47141.48. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 29 Mei: Zwakke tot matige, Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer, vooral in het Zuiden. Stand van hedenmiddag 3 u.: Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder ADRIANA JACOBA GELUK, Wed. M. Maris, in den gezegenden ouderdom van ruim 91 jaar. Wissenkerke, 29 Mei 1934. Kortgene: G. C. MARIS. J. MARIS—VAN HEE. Nieuwerkerk: J. J. DE KAM—MARIS. TH. P. DE KAM. Wissenkerke: C. MARIS. J. MARIS—LEENDERTSE. Kamperland: J. C. LEENDERTSE-MARIS. G. P. LEENDERTSE. Wemeldinge: J. WILLEMSEN—MARIS. A. WILLEMSEN. Nieuwerkerk: J. P. GAANDERSE-MARIS. J. A. GAANDERSE. Zaamslag: J. A. MARIS. J. MARIS—VAN DAMME. Wissenkerke: L. C. MARIS. W. H. MARIS— v. d. MAAS. De teraardebestelling is be paald op Vrijdag 1 Juni a.s. Onzen dank aan allen, die door hun hartelijke belangstelling den dag van Vrijdag 1.1. voor ons tot een heerlijken dag gemaakt hebben. C. BRAKMAN, Hoofd der Openbare School. N.- en St.-Joosland, 29 Mei 1934. Ik ben ruim 30 jaar oud, gehuwd, P. G. en zoek plaatsing in goede zaak. Liefst daar waar gelegenheid tot deelname of overname bestaat na eenigen tijd. Kapitaal voor deel name beschikbaar. Brieven onder letter W Bureau van dit Blad te Goes. Stand van gistermiddag 3 uur: 772. Licht op voor fietsen: Woensdag 9 u. 34 min. Heden ontsliep na een kort lijden in zijn Heer en Heiland ons aller geliefde Man en Vader GERRIT MARINUS FRANCKE, in den ouderdom van ruim tachtig jaar. Dit te weten is onze troost. Wed. G. M. FRANCKE— BIJLO. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. 's-H. H. kinderen, 28 Mei '34. TANDARTS vraagt te GOES Br. met condities Bureau De Zeeuw te Goes onder no. 294. Laatste gelegenheid tot aan vraag voor erkenning op a. s. Donderdag 3! Mei van 3 tot 5 uur Café „Eendracht", Markt, Middelburg. 2 pasfoto's mee brengen. Kosten fl.~ DE COMMISSIE. Shell Tox is insecten-dood I Alle hinderlijke, schadelijke insecten, alle verspreiders van ziekte en bederf, alle belagers van Uw kleeren, van Uw bont één duw op de Shell Tox-spuit en de plaag Is uitl Direct! 'n Product van de „Koninklijke"! N.V. Bataafsche Import Mij. Verkoopkantoor van „KONINKLIJKE SHELL" producten, Den Haag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3