Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw. Rechtszaken Laatste Berichten. BB ELM AN De nieuwe Sbhoonheidszeep vrijwillige ontslagname ontvielen twee personen aan den dienst, die niet zijn ver vangen. Vervoerd zijn ruim 8,6 miilioen k g. suikerbieten tegen 11 miilioen in '32 en 5,6 miilioen in '31. Het vervoer per autobus bleef, op de lijn Middelburg Domburg, ook dit jaar weer achter bij het vorige. Een proef genomen om in het zomerseizoen des Zondags eenige auto- busritten MiddelburgZoutelande V.V. te doen rijden, kan door het weinig gebruik dat van die diensten gemaakt werd, als niet geslaagd worden geschouwd. De tram vervoerde per dag gemiddeld 220 passagiers met een opbrengst van f 54.25, de gemiddelde opbrengst per rei ziger alzoo f O.24V2, tegen f O.23V2 in 1931 en 1932. De totaal-ontvangsten waren f56272.27, de exploitatieuitgaven ruim 108 pet. daarvan of f 61259.83, alzoo na- deelig saldo f 4987.56, waarbij komt aan betaalde rente en afgeloste obligaties f 11770.31, totaal dus f 16757.87. De ontvangsten der autobusdiensten be droegen MiddelburgDomburg voor 79558 reizigers, bagage en abonnementen, extraritten enz. f 33210.40V2, lijn Middel burgWestkapelle 18838 reizigers enz. T 5641.80, totaal f 38852.20l/s. De uitgaven waren J 3461.09, alzoo een saldo van '4240.21'/2, welk bedrag voor afschrij- irg op autobussen en vrachtauto's wordt -c emd. Pet totaal verlies bedraagt met de bo vengenoemde toevoegingen aan de ver schillende fondsen totaal f 26.132.07, het saldo verlies over vorige jaren f 62.895.56, maakt f 87.027 63. Ingezonden Mededeeling. Middelburg. Moord. De mishande ling, Zondagavond gepleegd op de 48- jarige weduwe Conolly-Klaassen is tot een moord geworden, want de vrouw, die des nachts een operatie had onder gaan, is gisteravond om 7 uur aan de haar toegebrachte verwondingen in het Gasthuis overleden. De aangehouden 52-jarige caféhouder C. J. M. had ook gisteren doorloopend ontkend, de vrouw met het nog in een der wonden aangetroffen dolkmes te hebben gestoken, maar toen hij gisteravond na hot overlijden van het slachtoffer opnieuw gehoord werd, bekende hij de misdaad te hebben gepleegd. De schede van het mes, waarnaar door de politie gezocht werd, had de man in zijn café in de W. G. geworpen. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen en heden zou dr Hulst uit Leiden sectie verrichten. Zooals Zaterdag is geannonceerd, wordt morgen in de Ambachtsschool een tentoonstelling van proefwerk, teekenin- gen, enz. gehouden. Gaarne wekken wij op morgenochtend of -middag eens een kijkje te gaan nemen. Vlissingen. Het aantal werkloozen al hier bedraagt thans 860, waarvan 132 bij de werkverschaffing. Vorige week was het totaal aantal 878. lerseke. Wedvlucht van de Postduiven- vereen. „De Stormvogels" van af Com- piegna (Fr.), afstand 247 K.M. los 7 u. wind N.W. Ie en 2e M. Bom, 3e L. Schip per, 4e M. Bom, 5e E. Everse, 6e P. Min- naard, 7e, 8e, 9e W. van Haver, 10e D. van Boven, lie P. Minnaard, 12e E. Everse, 13e W. van Haver, 14e M. de Koeier. Eerste duif 10-41-56. laatste duif 10-54-32. 's-Heerenhoek. In de Maandag j.l. ge houden vergadering van Ingelanden van 'het Waterschap Nieuwe West-Kraayert Polder, werd de rekening over 'het dienst jaar 1933/'34 in ontvang vastgesteld op f 6976.30 en in uitgaaf op f 6278.91, alzoo m een goed slot ad f 697.39. De begroo- t'nj voor 1934/'35 werd goedgekeurd tot ten bedrag van f 5618.64 voor ontvang en uitgaaf; voor onvoorzien werd f 1361.79 uitgetrokken, terwijl het Dijkgeschot be paald werd voor schotbaar f 9 (vorig jaar f 10) en voor vroonen f 7.70 (vorig jaar f9). De bijdrage voor den Calamiteuzen Polder Borssele is voor dit jaar vervallen. Krabbendijkc. Wegens gezondheidsre denen heeft de heer M. Verschuure als lid van het Burg. Armbestuur bedankt. Als bewijs van bloei kan vermeld warden dat heden door den bode 't 1000ste betalende lid van de Vereen, voor Zieken- huisverpleging is ingeschreven Borsselen. Zaterdag j.l. kwamen de In gelanden van den Van Citters Polder in algemeene vergadering bijeen. De reke ning over 1933/*34 werd vastgesteld in ontvang op f3<38.35 en in uitgaaf op f 3570.18, alzoo met een goed slot van f 168.17. De begrootihg voor 1934/'35 werd goed gekeurd in ontvang en in uitgaaf op f2765.36. Voor onvoorziene uitgaven f341.96, terwijl het dijkgeschot per H.A. f 19 bleef. De bijdrage voor den Calami teuzen Polder Borssele komt niet in deze begrooting voor. Arnemuiden. Inzake den Maandag nacht plaats gehad hebbenden brand op de hofstede van den landbouwer P. Go- verse te Kleverskerke, vernemen we na der het volgende: D'e brand schijnt om ongeveer 1 uur te zijn ontstaan. De bewoners hebben zich op het moment, dat de schuur reeds in een vuurzee was herschapen, met moeite kunnen redden, daar zij pas op het laat ste oogenblik werden gewekt. Van het meubilair en kleeren is weinig of niets gered. Gespaard zijn gebleven de aan het woonhuis grenzende bakkeet, een kippenhok, wagenhuis, waarin de wa gens stonden, en het varkenshok met zijn bewoners. De schade wordt door verze kering gedekt. De brandweer rukte om 4 uur weer in. Met één straal heeft ze nog water gege ven, zoodat de bakkeet nog behouden bleef. De brandweer van Kleverskerke heeft geen dienst gedaan. Van de aangegane overeenkomst met Middelburg tot hulpverleening bij brand behoefde geen gebruik te worden gemaakt daar de hofstede geheel apart stond en er geen gevaar voor belendende gebouwen bestond. Meliskerke. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. Op een telegram van deelneming aan het Koninklijk Huis, in verband met het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, was een schriftelijke dankbetuiging inge komen. De inmiddels opgeheven gezondheids commissie gezeteld te Veere had bij de opheffing nog een goed slot in kas. Hier van zal Meliskerke ontvangen f 2.92. Volgens besluit van Ged. Staten zal Meliskerke ontvangen voor 1932, krach tens het K.B. van 4 November 1929 (St.bl. no. 476) een uitkeering per inwoner groot f 4.933. Op verzoek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt het ambtenarenreglement gewijzigd, over ont slag van ambtenaressen, het dragen van insignes en uniformkleeding, het uitste ken van vlaggen, enz. Van het dagel. bestuur der gemeente Middelburg was een schrijven ingekomen, over een verzoek uitgebracht door dhr A. Leijnse, slager aldaar, om de verorde ning van de keuringskring Middelburg van den vee- en vleeschkeuringsdienst te wijzigen, zoodat voor afgekeurde dieren geen keurloon zou betaald moeten wor den. Middelburg stelt aan de kringge meenten voor, het keurloon bij afkeuring op 50 pet. te stellen. Na eenige bespre king wordt dit goedgevonden. De rekening 1933 van het B.A. wordt nu overgelegd, nagezien en in orde be vonden met een goed slot groot f 1566.21. Dhr de Buck merkt op, dat al is het kassaldo teruggeloopen van f2276 tot f 1566.21, deze teruggang toch niet on rustbarend is. Dit fonds wordt met ac curatesse en voorzichtigheid beheerd, doch dat dit fonds in deze abnormale tij den geen meerdere uitgaven zou kunnen verdragen kan hij niet onderschrijven, hoewel dit wel de meening is van het B. Armbestuur. Een lange reeks van jaren is deze in stelling jaarlijks rijker geworden. De in komsten waren groot en de uitgaven ge ring. Nu echter in dezen tijd, die zoo ab normaal is (o.a. werkloosheidszorg), mag toch van geen wanbeheer worden gerept als ook van 't belangrijke in den loop der jaren gegroeide bezit wat wordt gebruikt. D'e andere leden zijn het hiermede eens. Dhr Huijsman vraagt, of voortaan niet twee staten kunnen worden ingele verd, één van het bezit, en één over het gevoerde beheer. De voorzitter wil graag in het B. A. deze gedachte overbrengen. Hij' denkt er recies zoo over. Meermalen heeft hij ge pleit, om nu, als er noodzaak toe is en die is er desnoods meer uit te geven dan te ontvangen, hij blijft echter vaak in de minderheid. Evenwel is de laatste jaren geld van aflossing niet weer uitge zet, doch in den gewonen dienst geble ven. De voorzitter vraagi wat te doen met de werkverschaffing. Op 12 Mei hebben B. en W. de werkverschaffing stopgezet. Nu blijkt echter, dat nog een paar men- schen niet door de bedrijven zijn opge nomen. Hij wil vragen, om in overleg met de daartoe bestaande commissie, alsnog werk van gemeentewege te verleenen. Unaniem is de raad het hierover eens mits met voorzichtigheid wordt gehan deld. Bij de rondvraag brengt dhr Francke ter sprake de aanvrage om geld vanwege de Boaz-school, gedaan in de vergade ring van 15 Dec. 1933. Hij meent, dat toen ook geld is aangevraagd voor het aanleggen van een speelterrein. Een breede discussie ontspint zich, eenerzijds dhrn Franc i:e en Spruijt (pro) en anderzijds de voorz., en de beide wet houders Jakobsen en "Wisse (contra). D'e eersten meenen, dat de speelplaats is aangevraagd en derhalve ook toege staan, de laatsten daarentegen zeggen, dat uit de stukken niet gebleken is, dat men zulks bedoelde, het tweede lid van art. 72 L.O.-wet is hier op niet van toe passing. De eersten konden ook niet goedvinden dat B. en W. tot confereeren niet gene gen waren; f2300 was aangevraagd voor meubileering, leermiddelen enz., allicht was men door samenspreking tot elkaar gekomen. De laatsten zouden dit zeker hebben gedaan, als niet van te voren ken baar was gemaakt dat aan die f2300 niet te tornen viel. Daarom hebben B. en W. het beter gevonden, de beslissing in Den Haag te laten nemen. Hierna slui ting. Hoek. Zaterdag kwam de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier in buitenge wone ledenvergadering bijeen. Aanwezig waren 141 leden. Het bestuursvoorstel om de contributie te handhaven op f 2 per lid en per jaar, werd na ampele bespreking aangenomen met 96 st. vóór en 45 tegen. Tweede punt was een voorstel van het bestuur, om de genen, die van het Burgerlijk Armbestuur een bewijs konden overleggen, dat ze niet in staat zijn de contributie te betalen, toch te helpen, indien dit noodig mocht blijken. Dit voorstel werd verworpen met 80 st. tegen en 60 voor. Daarmee was aangenomen een voorstel van één der le den om uit de leden een commissie te benoemen, die in zulke gevallen het be stuur van advies zal dienen. Tenslotte werd met algem. st. besloten om met 1 Januari 1935 voor nieuwe leden de vol gende regeling in werking te doen treden. Iemand, die wenscht toe te treden als lid, betaalt voor ieder jaar dat hij reeds lid zou kunnen zijn één gulden, tot een ma ximum van f10 Tholen. Wedvlucht „De Trouwe Duif" van Zaterdag 26 Mei van Noyon, afstand 234 km, deelname 70 duiven, gelost 10 u. De prijzen zijn behaald: le, 3e, 16e, 18e 21e G. Baay, 2e, 4e, 19e Anth. Wage- maker, 5e en 9e G. Baay Nzn, 6e, 12e, 13e, 20e J. Vermey, 7e en8e J. Laban, 10e J. v. d. Zande, 11e en 23e Jac. Baay Pz. 14e J. Knuist, 15e en 22e J. Havermans, 17e L. Meerman, le overduif, Chr. de Korte. Aankomst le duif 2.43.5 u. Laat- Laatste duif 3.34.5 u. St. Annaland. Vrijdag hield de veiling „St. Annaland en Omgeving" haar derde jaarvergadering, welke door 62 leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag van den admini strateur bleek, dat het ledental geduren de 1933 was geklommen van 62 tot 194, en dat op 125 gehouden veilingen waren verkocht 4.395.087 K.G. aardappelen, 1.671.132 K.G. uien en 90 K.G. fruit, to taal 6.066.309 K.G. voor een waarde van f 106.806.60. Uit de exploitatierekening bleek !dat het totaal der ontvangsten in het afge loopen boekjaar bedroeg f 115.982.02, ter wijl bij de uitgaven o.m. een post wordt aangetroffen als afschrijving op het ma terieel van f 1965.33, alsmede een be drag van f 492.50 welke naar de reserve was overgebracht, zoodat deze jonge vei ling in het afgeloopen crisisjaar nog geen slecht figuur gemaakt heeft. Dhr G. J. J. Kooyman, welke als lid van het Bestuur aan de beurt van aftre ding' was, werd met alg. st. als zoodanig hprkozen, terwijl als lid van de financi- ëele commissie in de plaats van den heer A. Goedegebuure Az. Jr., die niet her kiesbaar was, werd gekozen dhr Joz. Ridderhof. Daar volgens een genomen besluit van regeeringswege dit jaar de vroege aard appelen alleen via een veiling zullen mo gen verkocht worden, voorziet deze in stelling voorzeker voor deze streek in een behoefte. Zierikzee. Ter inspectie der Directe be lastingen alhier hebben zich 360 personen aangemeld, ter verbetering van hun aan giften naar het inkomen en het vermogen. Het verzwegen vermogen beliep ruim 2 miilioen gulden; het nader aangegeven inkomen ruim f 121.000. Hontenisse. Zaterdagmiddag viel een huisschilder uit Hulst van een 15 meter hooge landbouwschuur toen hij aan het verven was. De man bekwam door den val een zeer ernstige schedelbreuk en zware bloedingen. Terstond werd een ge neesheer uit Hulst ontboden die onmid- delijke overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis te Hulst noodzakelijk achtte. Zijn toestand is zorgwekkend. De man is gehuwd en vader van negen kin deren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Etersheim-Schardam, H. J. Pol, hulppred. te Sloten. Aangenomen naar Warnsveld, A. v. d. Hoeven te Vollenhove. Bedankt voor Winsum en Baard, H. H. Baudet te Klooster-Ter Apel. Geref. Kerken. Tweetal te Kantens, M. Geertsema, cand. te Zuidwolde en B. Hoiwerda, cand. te Houwerzijl. Beroepen te IJmuiden-Oost, E. G. van Teijlingen te Oostwold. Aangenomen naar Palembang, G. J. Sybesma te Vinkeveen. Naar Oud-Loos- drecht, L. Kuiper Jr., cand. te Biltho- ven. Reserve-veldpredikers. Daar zich nog niet voldoende gegadigden hebben aangemeld, wordt de termijn, waarin men zich bij den secretaris der Ned. Herv. Synode kan opgeven om voor benoeming tot reserve-yeldprediker te worden voorgedragen, verlengd tot 18 Juli a.s. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het doctoraal exa men klassieke letteren, de heer -P. Tol lenaar te Zwolle. Bekend wapensmokke laar gepakt. Zaterdagmiddag begaf zich de inspecteur Reintjes te Tilburg met drie ambtenaren der belastingen naar den Bredascheweg, omdat daar was gesigna leerd de bekende wapensmokkelaar Sch. uit Musselkanaal. Ze hadden zich ver dekt opgesteld, terwijl de dienstauto in de nabijheid stond. Voor het café „Dongewijk" stond een Drentsche wagen. Na eenigen tijd kwam een andere wagen aanrijden, waarvan twee inzittenden in het café gingen, doch weldra weer vertrokken. Intusschen kwa men andere personen buiten, om den weg te verkennen. Dan zagen de ambtenaren een wagen van achter het café op den weg komen en rijden in de richting Tilburg, gevolgd door den Drentschen wagen. De inspecteur met zijn ambtenaren zetten direct met hun wagen de wegrijden- den na. Met een razende vaart vlogen zij over den weg en weldra haalden zij' de vluchtenden in. De eerste wagen werd gedwongen tot stoppen en bij visitatie bleek zich in den wagen een koffer te be vinden met 55 revolvers en 1375 patro nen. De wagen werd bestuurd door G. uit Made, terwijl zich nog in den wagen be vond K. uit Finsterwolde. Tijdens de visitatie bemerkte de inspec teur dat de Drentsche wagen was omge keerd. Hij sommeerde te blijven staan, doch daarnaar werd niet geluisterd, even min als naar de waarschuwingsschoten. De inspecteur sprong dan met hoofd kommies Slager in zijn auto en de twee de achtervolging begon. Bij 't café „Don gewijk" stopten de vluchtenden, sprongen uit de auto en verdwenen achter het huis. De inspecteur vond in een achterkamer zekeren W. uit Winschoten, terwijl een kwartier later de hoofdkommies in het kreupelhout verborgen vond den beken den Sch. Bij onderzoek bleek, dat deze Sch. de grossier van de gesmokkelde wapens was. Op elke revolver had hij het zoete winstje van f 8.50. De auto en de wapens werden in beslag genomen en verschillende processen-ver- baal opgemaakt. Waar gebruikt men de meeste zeep? Een statistische des kundige te Berlijn heeft een tabel opge steld, welke de gemiddelde hoeveelheid zeep aangeeft, die per hoofd en per jaar in de verschillende landen wordt ge bruikt. Uit deze statistiek blijkt dat in Ameri ka de meeste zeep gebruikt wordt, n.l. 10.-3 K.G. per hoofd en per jaar. Als tweede op de lijst staat lS.ederland met 9,9 K.G. en dan komt Denemarken met 9 K.G., gevolgd door Engeeland met 8.1 K.G., Australië met 7,8 K.G., Frankrijk met 7,5 K.G., Canada met 6 K.G. en Duitsch- land met 5,6 K.G. In Rusland wordt slechts 2.25 K.G. zeep gebruikt per hoofd, doch in Dolen, Joegoslavië, Roemenië en Bulgarije 1.8 K.G. of minder. Wieg in brand geraakt. Gistermiddag ontstond brand bij den landbouwer Strik te Oss, doordat een 3- jarig dochtertje met een waxine-lichtje te dicht bij een wieg kwam, waarin een kind van acht maanden lag. De wieg vloog in brand. De vader, die op het oogenblik sliep, werd op het gehuil van de kleine wakker en toen hij' het kind uit de wieg nam, was het reeds overdekt met brand wonden. De dadelijk ontboden geneesheer heeft het kind naar het ziekenhuis ver voerd. Het kindje is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Auto tegen een boom gereden. Tengevolge van het springen van een achterband is gistei middag tus- schen Boxtel en Best een open personen auto, waarin een viertal dames gezeten was, dat terugkeerde van een uitstapje naar Valkenburg, tegen een boom gere den. De wagen werd geheel vernield. Alle vier inzittenden werden uit de auto ge slingerd en ernstig gewond opgenomen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De slachtoffers zijn naar het zie kenhuis te Boxtel overgebracht en ter ver pleging opgenomen. Vergadering Coöperatieve-Centrale Boerenleenbank. Maandag werd te Eindhoven de algem. vergadering van de Coöp. Centrale Boe renleenbank gehouden. De heer Fleskens, voorzitter van den Raad van Commissarissen, ging in groote lijnen den toestand 'van land- en tuinbouw na, waarmee de instelling van 'het land- toouwcrediiet ten nauwste samenhangt. De productie van 1928 ad 1500 miilioen met een export ad 725 miilioen is inge- scihrompeM tot een export van 250 mil'l. Dankbaar iherdenkt spr. wat de 'Regee- ring aan hulp en steun aan den land- en tuinbouw 'heeft geboden en hij acht zich verplicht een speciaal woord van oprecht gemepnde erkentelijkheid uit te spreken ten opzichte van den verdienstelijken oud minister mr. Verschuur. Door de regeeringsmaatregelen is een algehee1- ineenstorting voorkomen, wa't niet wc neemt, dat er nog ontzaggelijk veel blijft te doen, voordat men tot de nor male verhoudingen in de wereld zal zijn teruggekeerd. 'Ondanks alle steunmaatregelen maa'kt de land- en tuinbouw nog niet de prijzen, die in den voor-oorlogtijd als zeer normaal allerminst als buitengewoon winstgevend konden worden aangemerkt. En dan zijn de lasten sindsdien uiter mate gestegen. Bij' alle critiek wordt te veel vergeten, dat de bevolking van 'ons land niet het recht heeft ten koste van de boeren en tuinders goedkoop te leven. Met alle kracht moeten wij er tegen waken, dat de gunstig werkende maatregelen niet worden ondergraven door hen, die op den steun willen beknabbelen. Spr. weet echter wel, dat de steunmaat regelen niet altijd zullen kunnen blijven duren en dat er de noodige omzetting en inkrimping en aanpassing plaats zal moe ten hebben. Ook de crediet-instellingen zullen daaraan moeten denken. Als er in 't afgeloopen jaar eenige verbetering te bespeuren viel, dan merkt spr. op, dat één zwaluw nog geen zomer maakt. De positie der Bank is weer aanmerke lijk versterkt. ■De winst- en verliesrekening geeft aan, dat er na reserveering van f 150.000 voor •debiteuren en na afschrijving ad f 71 987 op gebouwen, etc. een netto-winst blijft van f 121.246. Na toevoeging van f91.358 aan de reserve en van f 9.321 aan de ge meenschappelijke reserve en na uitkeering van f 15.906 aan dividend, blijft er een saldo van f4.660 ter beschikking der ver gadering voor den Nod. Boerenbond. Crisis-restitutie. De „Staatscrt." van gisteravond bevat de „crisisrestitutiebeschikking 1934" VI (granen). Ten behoeve van de, als groep van producenten van crisisproducten er kende verbouwers van granen zullen uit het Landbouwcrisisfonds voor elke 100 k.g. van de volgende crisisproducten de daarachter vermelde bedragen vergoed worden: mais (Java-, Madoera- en Cele- besmais daarbij inbegrepen) f 1.50, tarwe f 1.50, rijst, al dan niet gebroken f 1, rijst- meel f 1, s^gomeel f 5.25, tapioca's f 3.50, tarwebloem f 6.75 en maismeel f 1.50. Bij deze beschikking is gevoegd een reglement voor de restitutie dat verschil lende voorwaarden bevat, waaronder de restitutie zal worden verleend. Daaruit blijkt, dat deze restitutie zal worden toe gekend voor alle hoeveelheden mais en tarwe welke door de erkende contractan ten van 1 Januari 1934 af tot zelmeelpro- ducten zijn verwerkt. In het faillissement van de N. V. Autobusdienst „De Nieuwe Onderneming" te Middelburg, Curator Mr F. W. Adriaanse te Middelburg, is in de plaats van dhr Mr J. H. Bybau tot rechter-com. benoemd dhr Mr J. H. F. Bloemers. Idem in het faillissement van F. A. K r a a t, koopman en electricien te M i d- d e 1 b u r g. Curator Mr F. W. Adriaan se te Middelburg. 'Een kano valt onder art. 14 van het binnenaan- varingsreglement. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van N. J. de G., wien ten laste was gelegd, dat hij' als schipper van een kano, waarmede hij on der Stompwijk voer in het Rijn-Schieka- naal, er niet voor had gezorgd, dat hij- een helder wit licht gevende lantaarn gereed had, die tijdig genoeg om een aanvaring te voorkomen, kon worden getoond. De Kantonrechter te Delft had ver dachte van rechtsvervolging ontslagen op grond dat een kano geen roeiboot is en das niet valt onder de betreffende bepa ling. De rechtbank te 's Gravenhage sprak echter een veroordeelend vonnis uit. De veroordeelde teekende cassatie aan, maar de Hooge Raad heeft dit beroep verwor pen. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Hedenmorgen werd in de Prins van Oranje te Goes de algemeene vergadering der veilingsvereeniging Zuid-Beveland onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken gehouden. D'e voorzitter wees er in 'zijn openings woord op, dat 1933 zeer slecht begon. Dit is ook weer met 1934 het geval. De prijs van de kruisbessen is weer laag. Maar Spr. wijst er op, dat gisteren de kruisbessen op f 3 werden opgehouden, maar even later werden zij bij de telers opgekocht voor f 5. De handelaren span nen dus samen. Laat je daarom aldus de voorzitter niet bij den neus nemen. D'e kersen waren vorig jaar goed. Ook de pruimen. Alleen waren er wat veel Italiaansche pruimen. Er is nu aan den Minister gevraagd de deur wat dicht te doen voor deze pruimen. Over appels en peren viel niet te kla gen. Toch als men alles berekent ontvangen de telers voor al hun geld en moeite maar een kleine rente. Spr. hoopt dat deze zeker zal mogen blijven. De veiling is goed geloopen. Alleen was het Bestuur genoodzaakt door de groote prijsdaling veel op fust, kisten en man den af te schrijven. Hierna brengt de secretaris, de heer A. v. d. Poest Clement, jaarverslag uit. Hieraan is het volgende ontleend. Het jaar 1933, zijnde ons dertigste boekjaar, teekende zich, niettegenstaande de nog verscherpte crisis in den land- en tuinbouw, niet ongunstig af bij de laatst voorafgaande jaren. Onze omzet bedroeg f 769.531,68 tegen f 680.749,31 in het voorafgaande jaar. Van dit bedrag kwam ongeveer een vijfde gedeelte op de groote veiling en vier vijf de gedeelte op de kleine veiling. Er werd voor ruim f 165.000 aan zacht fruit geveild, en bijna f 544.000 aan pit- en steenvruchten, en ten slotte voor een bedrag van ongeveer f 61.000 aan groen ten, tomaten enz. In tegenstelling met het harde fruit, was het zachte fruit in het algemeen zeer laag in prijs. Appels en peren daarente gen gingen, vooral in de mindere kwali teiten, voor redelijken prijs van de 'hand. Een flinke vraag naar Duitschland werk te mede tot een behoorlijke markt. Doch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2