DINSDAG 29 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 198 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel, Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De C. B. T. B. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond heeft de goede gewoonte om niet steeds in dezelfde plaats te vergaderen. Dit heeft verschillende voordeelen. De lasten van zulk een vergadering als tijdverlies en reiskosten worden dan evenals de lusten over de verschillende provinciën verdeeld. Ditmaal is Zeeland weer eens aan de beurt. Voor onze Zeeuwsche boeren- en tuin ders een prachtige gelegenheid om van nabij met dezen hond kennis te maken en voor de leden buiten Zeeland een on gezochte aanleiding om met de Zeeuwen en Zeeland kennis te maken of de kennis making, die steeds weer van aangenamen aard blijkt te zijn, te vernieuwen. Belangrijke onderwerpen zullen in deze algemeene vergadering aan de orde ko men. De voorzitter Prof. Mr P. A. Diepen horst zal, naar wij' in „Ons Platteland" lezen, in zijn openingswoord een der meest dreigende gevaren van onze boeren bevolking behandelen. Dat belooft interessant te worden. Verder zal namens het hoofdbestuur de heer Van den Heuvel een beschouwing geven over de verhouding van den C. B. T. B. tot andere organisaties, waarbij te vens de nieuwe wegen voor den bond zul len worden aangegeven. En eindelijk zal Prof. Gerbrandy re- fereeren ever het even actueele als be langrijke onderwerp: Maatschappelijke orde en landbouwcrisis. Deze bijeenkomsten worden voorafge gaan door een vergadering van meer huis- houdelijken aard en gevolgd door een ex cursie waarbij' met het nuttige het aan gename zal worden vereenigd. Wie nagaat hoe de moeitevolle strijld van onze boeren en tuinders om het be staan gepaard gaat met een hevige kamp om de landbouwende bevolking, die zal ook beseffen van hoe groot belang het is dat wij hebben een eigen Christelijke or ganisatie, waar principieele voorlichting kan worden gegeven. De bloei van dezen bond is niet slechts een stands- maar een nationaal belang. Mogen de te Middelburg )te houden vergaderingen aan den verderen bloei dienstbaar zijn. Een hittenverhaal. Niet zonder verbazing zullen velen ge lezen hebben wat gisteren over den Ka- pelschen hit werd geschreven. Meermalen wordt in onze dagen ver zekerd, dat de schoolstrijd tot het verle den behoort. Natuurlijk is dat een vergissing. Wel echter, en daarvoor mogen we dankbaar zijn, wordt in zeer breeden kring afgekeurd het gebruik van strijdmiddelen als thans te Kapelle worden gebezigd om de Christelijke school te schaden, hare voorstanders verdacht te maken en het front van de openbare school te verster ken. Bij gebrek blijkbaar aan meer deugde lijke middelen heeft men een verhaal ge fantaseerd van een „gereformeerde hit", die dienst gedaan zou hebben om een paar leerlingen van de openbare- naar de bijzondere school te trekken. Het gefantaseerde verhaal, blijkens de initialen afkomstig van een belangheb bende bij het openbaar onderwijs, is, zoo als gisteren werd aangetoond, in strijd met de waarheid. Laster en kwaadspre kerij zonder meer. En daarom niet waard er hier nog een woord aan te verspillen. Het verhaaltje is beleedigend voor de voorstanders van de bijzondere school, het is teekenend voor de schrijfster die een gebrek aan deugden verraadt, die op de O. S. moeten worden aangekweekt en het vormt ook een blamage voor de voor standers van de openbare school te Ka pelle, van wie nu de schijn is gewekt dat ze er pas door een dwaas hittenverhaal toe gebracht konden worden een afdeeling van „Volksonderwijs" te stichten. Als dit juist was, dan zou het een duidelijk be wijs zijn van gebrek aan belangstelling voor de 0. S. in die kringen. Wanneer de schrijfster van het hitten verhaal van den eersten schrik bekomen is, zal ze verstandig doen naar alle kan ten verontschuldigingen aan te bieden.*) Eh als ze weer eens behoefte mocht heb ben om tegen de Chr. school te strij den, laat ze dan gebruik maken van een edel strij'dpaard, maar niet van een tus- schen velerlei gebabbel levende karrehit. Intusschen zijn zij1, die in het artikel tje in „Volksonderwijs" werden beschul digd, in de liberale „Middelburgsche Cou rant" reeds volkomen gerehabiliteerd. Een verslaggever, die ter plaatse een on derzoek instelde, deelt mede, dat de schrijfster in „Volksonderwijs" hare be schuldigingen aan het adres van „de broeders der Geref. school" (bedoeld is de Chr. Nat. school) niet kan b e w ij z e n, maar dat ze deze construeerde uit zekere gegevens. Verder, dat de betrokke ne nader verklaarde, dat bij de finan cieels hulp, die hem verleend werd geen school ter sprake is geko men en dat hij geheel uit eigen overwe gingen zijn kinderen van de openbare school heeft genomen. De ontwapeningsbesprekingen te Genève. In het gebouw van de ontwapenings conferentie heersohte gisteren reeds groo- te drukte. Bijna alle ministers van bui- tenlandsche zaken der Europeesehe sta ten waren reeds te Genève aangekomen. Er bestaat echter nog de grootste on zekerheid over hetgeen thans gebeuren zal. Niemand schijnt tenslotte toch aan te durven, ronduit voor te stellen, de ont wapeningsconferentie maar voor geëindigd te verklaren. Niemand weet een uitweg. Voor de eerste dagen is het niet al te moeilijk aan het werk te blijven. Er zullen weder groote redevoeringen volgen. Daarna zal het bureau weder bijeenko men, om erover te beraadslagen, .of de ge houden redevoeringen misschien toch nog de een of andere mogelijkheid, die tot een conventie zou kunnen leiden, hebben ge opend. De vertegenwoordigers der zes ex-on zijdige staten van Europa, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland zijn gisteren op uitnoodi- ging van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken, Sandler, weder bij eengekomen ter bespreking van den toe stand der ontwapeningsconferentie. Voor Nederland waren aanwezig mi nister de Graeff, prof. Rutgers en prof. Frangois. Het nieuwe Bulgarije. Volgens de bladen worden de Bulgaar- sche concentratiekampen opgeheven, ter wijl de Macedoniers, die in deze kampen opgesloten zijn, in vrijheid zullen worden gesteld. Bulgarije wil den vrede en wenscht goe de betrekkingen met alle mogendheden te onderhouden. Het wil met Zuid-Slavië een handels- en bankovereenkomst tref fen. Wat de vraagstukken betreft, die nog met Roemenië hangende zijn, heeft de Bulgaarsche regeering haar opvattingen uiteengezet in een memorandum, dat aan de Roemeensche regeering -overhandigd is. Ook met Sovjet-Rusland wil Bulgarije betrekkingen aankno-open. Mussolini voor den gouden standaard. Musso-lini heeft voor de Kamer van Af gevaardigden, een rede van 2V2 uur ge houden, waarin hij1 zich bezig hield met de economische financieele en politieko positie van Italië. Hij; verdedigde de con versie der obligaties. Het aantal ambte naren kan niet verminderd worden. De laatste verlagingen der ambtenaren-sala rissen zijn helaas noodzakelijk geweest. Met een inflatie is niets te winnen; veeleer moet men vasthouden aan den gouden standaard. De Staatsfinanciën en de handelsbalans moeten in evenwicht worden gebracht. Het deficit op het loopende begroo- tingsjaar bedraagt 4 milliard lire. De in komsten kunnen moeilijk vernoegd wor den, daar men thans de belastingbetalers moet ontzien, anders bezwijken zij'. De binnenlandsche prijzen moeten worden aangepast aan de prijzen van de wereld markt, en dus verlaagd worden. Opdat de arbeiders meer werkgelegen heid zullen hebben, moeten de lo-onen he laas verlaagd warden. Een Oceaan-vlucht. Het vliegtuig „Joseph le Brix", waar mede de Fransche vliegers Godos en Rossi zijn gestart, om het wereldrecord in rechte lijin te slaan, is op het vliegveld Floyd Bennett bij New York geland om 19.38 uur (Britsche zomertijd). De duur van hun vlucht van Parijs naar New York bedraagt 38 uur en 28 minuten. Rossi verklaarde, dat het trillen van den motor het laatste deel van den tocht aanhoudend toenam, waarom zij' besloten te landen. Zij hadden nog 3000 liter benzine aan boord. Beide vliegers zijn teleurgesteld, dat zij hun vlucht ontijdig moesten beëindigen, doch Rossi verklaarde dat het een belang wekkende tocht was geweest. De bommen-terreur in Oostenrijk. Gisternacht is in Feldkirch, op het dak van het tegenover het bisschoppelijk pa leis gelegen kostershuis een bom tot ont ploffing gebracht. De explosie was zeer hevig. Een groot stuk van het dak werd weggeslagen, ter wijl in het bisschoppelijk paleis zes en vijftig vensterruiten werden vernield. Uit verschillende deelen van Oostenrijk worden nieuwe bomaanslagen gemeld. Verder hebben communisten in Bi- schofshofen het standbeeld van keizer Frans Joseph met roode verf beklad en van het inschrift „Nie wieder krieg" voorzien. Naar het Duitsche Berichtenbureau op merkt, wijst het herlevend terrorisme van den laatsten tijd erop, dat de ontbonden, echter in het geheim nog voortbestaande republikeinsche Schutzbund thans, ge- meene zaak maakt met de communisti sche elementen en over een groot front opereert. Men krijgt sterk den indruk, dat overal in het land goed toegeruste ter- reur-groepen in actie zijn, die door bom aanslagen nu hier dan daar het volk in opwinding willen houden en tenslotte in een paniek storten. Verzet tegen dictatuur in Roemenië. Voor het eerst in de geschiedenis van Roemenië hebben de nationale boeren partij en de liberale partij besloten, sa men te gaan en een oppositie te vormen tegen een dictatoriale regeering. Beide partijen vertegenwoordigen on geveer 75 pet. van de kiezers. Zij hebben een ultimatum gepubliceerd, waarin krachtig protest wordt aangetee- kend tegen alle plannen, om een dictato riale regeering te vormen. Wat wil Roosevelt? Men verwacht, dat President Roosevelt in zijn boodschap aan het congres over de oorlogsschulden, waaraan hij vandaag de laatste hand heeft gelegd, met een vast omlijnd plan voor den dag komt. De president openbaart zijn bedoelin gen nog niet, maar cfficieuse waarnemers zouden niet verrast zijn, indien het vraag stuk der oorlo'gsschulden werd vereenigd met dat der wederzijdsche tariefovereen komsten. Het departement van buitenlandsche zaken heeft aan de gezanten van Frank rijk en België nota's overhandigd, waarin erop wordt gewezen, dat er een termijn verschuldigd is op het bedrag, dat deze landen op rekening van de oorlogsschul den aan de Ver. Staten moeten betalen. Het conflict in de Belgische mijnen uitgesteld. Het conflict in de Belgische kolennij- verheid is voorloopig vermeden. De afvaardiging der mijneigenaars ver klaarde vandaag bij het onderhoud, dat zij met minister-president de Brocqueville had, dat de mijneigenaars op aandringen van de regeering besloten hebben, de loonsverlaging tijdelijk uit te stellen. Zij zijin bereid, over een nieuwe formule en de noodzakelijke overgangsmodaliteiten te onderhandelen. De toestand blijft echter dreigend en men moet rekening houden met de moge lijkheid, dat enkele mijnen zich vrijheid van handelen zullen voorbehouden. Japan en het vlootvraagstuk. Na goedkeuring door den Japanschen Ministerraad heeft de Minister van bui tenlandsche zaken heden aan den ambas sadeur te Londen opgedragen het Brit sche voorstel tot het houden van voor- loopige maritieme besprekingen te aan vaarden. Naar vernomen wordt, bevatten de instructies aan Matsudaira de op dracht er op te wijzen, dat Japan instemt met het houden van voorloopige bespre kingen langs diplomatieken weg, doch dat de Japansche regeering het niet wen- schelijk acht politieke kwesties te bespre ken, welke uit de voorgestelde voorloo pige besprekingen over de vlootovereen- kemst zouden kunnen voortvloeien. Werkloosheid in Amerika. Volgens een verklaring van den pre sident van de Amerikaansche arbeidsfe- deratie Green, hebben in de maand Mei nog ongeveer 600.000 arbeiders werk ge vonden, zoodat het totaal aantal werk- loozen thans nog ongeveer 10 millioen bedraagt. Volgens de laatste statistieken is er een kleine verbetering in den stand der werkloosheid waar te nemen. Korte Berichten. Naar Reuter meldt, werken de Zwit- sersche Bondsspoorwegen nog steeds met groot verlies. Het afgeloopen jaar bedroeg het deficit 48 millioen Zwitsersche francs, ondanks een vermindering van de loopende uitgaven met 13 millioen en van 29 millioen op de begrooting voor nieu wen aanleg. Het totale tekort in de laatste drie jaar heeft bijna 100 millioen Zwit sersche francs bedragen. Tijdens de autorace om den grooten prijs van Picardië bij Amiëns heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 130 Meter lange tribune stortte plotseling in.' Tot dusver konden achttien zwaar gewon den worden geborgen. Op 14 Mei stonden in Engeland in totaal 2.090.381 personen als werkloos in geschreven, d.i. 57.814 minder dan op 23 April j.l. en 492.498 minder dan verleden jaar. HET HUURPEIL DIENT VERLAAGD. Aanpassing aan de dalende Inkomens. Loonen en salarissen moeten dalen, sterk dalen zelfs hier en daar, zal Neder land zijn economisch bestaan kunnen vol houden, zegt Minister Slotemaker de Bruine in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, over de reden, waarom hij- is gekomen met de wijziging van de Woningwet. Het huurpeil, dat ge vormd is in een tijd van hoogconjunctuur, moet eveneens verlaagd worden, vooral voor de laagst betaalde arbeiders, die al moeilijker een passend onderdak kunnen vinden tegen een voor hen bereikbare huur. Bovendien moet worden voorkomen, dat de voorziening in de behoefte aan ar beiderswoningen in hoofdzaak de taak van de overheid zou moeten worden. Bij veel gemeentebesturen bestaat blijl^aar nog niet voldoende het besef van de "roe ping, die de overheid onder de huidige omstandigheden in dezen heeft te vervul len. Daarom moest de regeering ingrij pen. Verlaging van het noodzakelijk mini- mumpeil der woningen ligt allerminst in de bedoeling van de regeering; het wets ontwerp behelst dan ook geen enkel woord, waarin dergelijke bedoeling ligt opgesloten. De gezinnen, die sterk gedaalde inko mens hebben en voorshands wel zullen houden, moeten de gelegenheid krijgen, woningen te huren, waarvan de prijs bin nen hun bereik valt. De beide maatregelen voor huurverla- ging betreffen de bestaande woningen. Tot renteverlaging van de loopende wo- ningwetvoorscho'tten wordt thans overge gaan. Herziening van de exploitatiebij dragen zal, voorzoover die na de rente verlaging nog noodig zal blijken, doorge voerd worden. In de beperking van de gemeentelijke vrijheid kan de regeering geen strijd met de Grondwet 'Ontdekken. Geen vergunning voor Straperlo. Den laatsten tijd heeft de regeering on derscheidene adressen ontvangen, waar in, in het bijzonder voor wat betreft bad plaatsen, toestemming werd verzocht voor de exploitatie van spelen, welke overeen komst vertoonen met het z.g. Straperlo- spel. Op die adressen is bericht, dat de re geering in geen enkel opzicht aan de gedane verzoeken kan tegemoetkomen, doch dat integendeel, wanneer de omstan digheden daartoe aanleiding mochten ge ven, zoude moeten worden overwogen om nadere wettelijke voorzieningen op dit gebied in het leven te roepen. Uit het mijnbedrijf. De directies van de Limburgsche steen kolenmijnen hebben aan de contactcom missie voor het mijnbedrijf bericht gezon den, dat zij zich genoodzaakt zien, de be staande loonovereenkomst tegen 1 Juli op te zeggen. In verband hiermede zal de contactcommissie Dinsdag 5 Juni bijeen komen. Normalisatie op radio-gebied. Gisterochtend is in het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage de conferentie aangevan gen van de studiecommissie voor radio techniek van de International Electro- technical Commission. Deze conferentie wordt gehouden ter bespreking van een aantal voorstellen om te geraken tot een internationale normalisatie op radioge- bied. De besprekingen zullen vandaag plaats hebben, waarna Woensdag een excursie zal worden gehouden. Ordenend optreden in het bedrijfsleven. Naar de „Maasbode" uit betrouwbare bron verneemt, werkt het departement van Economische Zaken momenteel aan een wetsontwerp, dat aan de Regeering macht verleent ordenend op te treden in het bedrijfsleven in dezer voege, dat zij afspraken in bepaalde bedrijven bindend zal kunnen verklaren en ook vernietigen. Men betreedt hiermee een weg, waarop schier alle landen met kartelwetgevingen reeds zijn voorgegaan, Engeland uitge zonderd, waar trouwens heel andere rechtsbeginselen heerschen. De wet, welke ook in verband met de handelspolitiek, o.a. de contingenteering, moet worden gezien, zal nog van be scheiden en niet te grooten omvang zijn. De gemeenten en de nieuwe spelling. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft een uitvoerig schrijven ge richt aan den minister van onderwijs be treffende de voorgenomen invoering van de vereenvoudigde schrijfwijze van de Nederlandsche taal. „Van verschillende zijden wordt be toogd", zoo heet het in dit schrijven, „dat met de invoering van de nieuwe spel- Binnenland. Minister Slotemaker de Bruine over huur- verlaging. 'Geen vergunning voor iStraperlo-spelen. Vergadering van de veiling Zuid-Beve- land te Goes. Buitenland. De ontwapeningsbesprekingen te Genève. De plannen van Roosevelt. Het conflict in de Belgische mijnen uit gesteld. ling groote bedragen, men spreekt van millioenen, gemoeid zullen zijn. Door Uwe Excellentie en ook door anderen is even wel te kennen gegeven, dat aan de invoe ring geen kosten verbonden zullen zijn. Wij mogen niet verhelen, dat in gemeen telijken kring en met name ook in onze oommissie van advies voor onderwijsaan- gelegenheden ten deze ernstige ongerust heid bestaat. Gevreesd wordt, dat al mogen de ge meentebesturen van meening zijn, dat de thans aanwezige schoolboeken niet behoe ven te worden vervangen, er al zeer spoe dig van verschillende zijden krachtig ver zet tegen het voortgezet gebruik dezer boeken zal rijzen, waardoor het voor de gemeenten vrijwel onmogelijk zal zijn weerstand te bieden aan den aandrang om tot vervanging der boeken over te gaan, te meer voor zoover het betreft het voldoen aan verzoeken, voor welke de aanvrager steun meent te vinden in wet telijke voorschriften." De Vereeniging dringt er daarom op aan, dat van regeeringswege een uitdruk kelijke verklaring gegeven zal worden, dat door het invoeren van de nieuwe schrijf wijze geen lasten aan de openbare kassen mogen opgelegd worden. Verder dat aan wijzingen voor den overgang van de eene sohrijfwijze naar de andere zullen gege ven worden. De Nederlandsche Scheldevlucht 1934. De Zeeuwsche vereeniging voor Lucht vaart zal voortaan ieder jaar een vlieg wedstrijd organiseeren om een trophee, genaamd „de Zilveren Scheldemeeuw". Deze trophee is geschonken door tien „stichters" van den prijs, allen bestuursle den der vereeniging, met aan het hoofd haren beschermheer, jhr. mr J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Konin gin in Zeeland. De Zilveren Scheldemeeuw moet drie achtereenvolgende malen, of vijf malen totaal, door denzelfden deelnemer gewon nen worden, om in zijn eigendom over te gaan. Aan den vliegwedstrijd kan worden deelgenomen door Nederlandsche vliegers met sportvliegtuigen voor ten hoogste viei personen. De Nederlandsche Scheldevlucht is geen snelheidsvlucht, doch een nauwkeurig- heids-navigatievlucht, waarbij de (telken- jare te veranderen) route boven Zeeland het zwaartepunt vormt. Voor 1934 bestaat de Scheldevlucht uit eeni gedeelte VlissingenHaamstede en een gedeelte HaamstedeVlissingen. De tusschengelegen observatie-hoekpunten zijn voor de route VlissingenHaamste de: Oostburg, Terneuzen, Axel, Hulst, Tholen en Zierikzee. Voor de route HaamstedeVlissingen: Kortgene, Goes, Veere en Westkapelle. N.V. S'oomtram Walche ren te Vlissingen. In de heden (Dinsdag) gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Stoomtram Walcheren, gevestigd te Vlissingen, is het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij: het volgende ontleenen: Het eindresultaat is, ondanks de inge voerde bezuinigingen over 1933 hoogst ongunstig, daar de sterke vermindering der inkomsten niet door bezuinigingen voldoende kon worden opgevangen. Het vervoer van reizigers, goederen en vee, ook van suikerbieten, liep wederom belangrijk achteruit. Door het z.g. taxibedrijf op nagenoeg alle plaatsen in het verkeersgebied der N.V., het vervoer van personen door vrachtauto's, het hebben van eigen wa gens en het steeds toenemend gebruik van het rijwiel als gevolg van de verbetering van de wegen en 't maken van rijwielpa den, werd een groot aantal reizigers aan onze diensten onttrokken. Op maatregelen van overheidswege waardoor meer gelijkheid komt in de ex ploitatie-voorwaarden van de tramwegen en het particuliere personen- en vracht- autovervoer, werd te vergeefs gewacht. De zeer lage vergoedingen, waarvoor vervoer moet worden bewerkstelligd, wa ren mede oorzaak van de buitengewoon ongunstige resultaten. Door overlijden en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1