Kijk eens hier doorheen! Land- en Tuinbouw Rechtszaken Ingezonden Stukken Een naam om te onthouden! Want morgen moet U met Uw winkelier spreken over een gratis proefstuk; iets fijners kreeg U nooit in handen! Gemeenteraad van Viissingen. A. J. Dekker, van wijk C no. 72 naar N.- en St.-Joosland; F. Adriaanse, van wijk D no. 40 naar Vrouwepolder; A. de Potter, van wijk B no. 29 naar Biggekerke; C. Aarnoutse, van wijk A no. 201 naar Mid delburg; M. de Meulmeester, van wijk C no. 59 naar N.- en St.-Joosland; M. Jakob- sen, van wijk B no. 222 naar Serooskerke; mej. J. Baljeu, van wijk E no. 203 naar Middelburg; J. Harthoorn, van wijk B no. 215 naar O.- en W.-Souburg; mej. A. M. Jobse, gehuwd met W. Dekker, wijk E no. 57 naar Middelburg; B. Blok, van wijk C no. 56 naar St.-Laurens; H. Dinge- manse, van wijk C no. 32 naar Grijps- kerke. Ovezand. Zaterdag had eene vergade ring plaats van ingelanden van 't Water schap Ovezand. Vertegenwoordigd 19 in gelanden. De rekening over 19331934 had aan ontvangsten f 11046.99%, aan uitgaven f 9644.55 en een goed slot van f 1402.44%. De begrooting voor 19341935 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 9721.88%. De polderlasten voor schotbare gron den werden vastgesteld op f 12 en die voor de vroonen op f 10 per H.A. Tot afgevaardigde naar den Dijkraad werd herkozen de heer L. W. B. A. Mulder. Voetbal. Kortgene. De Voetbalclub „D.V.O. II" alhier speelde Zaterdagavond op het ter rein „Houtrust" tegen V.I.O.S. II van Kats. Uitslag 3—1 voor V.I.O.S. lerseke. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereeniging Wit-Zwart I tegen Goes IV voor de Zaterdagcompetitie. Rust stand 31. Einde 32, beiden in 't voor deel van eerstgenoemde. Kapelle. „Kapelle II" speelde voor de competitie tegen Hansweertsche Boys II en won met 52. Oostkapel Ie. Zaterdag speelde het ads- piranten-elftal Oostkapelle tegen het ad- spiranten-elftal Domburg. Ruststand 31. Eindstand 73 in het voordeel van Oost kapelle, welke hiermede won de medaille beschikbaar gesteld door dhr J. B. Goe man. In de vergadering van Vrijdag kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van het ambtenaren- en werkliedenreglement. Dhr R o r ij e deelde mede, dat zijn fractie mede kan gaan met het verbod om uniformen of insignes in dienst te dra gen, en het hijschen van vlaggen, maar niet met het ontslag wegens revolutio naire gezindheid, omdat er reeds voldoen de bepalingen in de verordening staan, en omdat wat heden revolutionair is, morgen gezag kan zijn. Met het verbod lid te zijn van bepaalde vereenigingen kan de fractie, als zijnde dit in strijd met de grondwet, zich niet vereenigen en ook niet met de bepaling van ontslag aan de huwende vrouw. De heer v. Oorschot is tegen het ambtenarenreglement, zooals 't nu wordt voorgesteld, omdat het inbreuk maakt op de persoonlijke vrijheid. De heer Harts zal voorstemmen, maar is geen bewonderaar van alle bepa lingen. De kwestie der gehuwde ambte naressen is in dezen tijd van veel werk loosheid onder de mannen wel in een an der stadium gekomen. De heer Laernoes wees er op, dat als de raad de wijziging niet aanbrengt, het rijk het toch zal doen. Het gaat om eerbiediging van het ge zag. Tegen het ontslag bij revolutionaire ge zindheid en tegen ontslag van de huwen de ambtenaressen stemden de S. D. A. P. en dhr v. Oorschot. Tegen het voorstel in zijn geheel ver klaarde zich alleen de heer v. Oorschot. Het Tapverbod. Het verzoek om voor „Britannia" vrijstelling van het tap verbod te verleenen gedurende de kermis, waarop B. en W. afwijzend willen be schikken, wordt in zooverre verdedigd door den heer R o r ij e, dat deze de bil lijkheid voelde, maar het onmogelijk achtte uitzondering te maken. De heer Paap vond dit ook, maar kon niet mede gaan met het idee, dat het tapverbod het drankmisbruik zoo belang rijk heeft verminderd. Spr. deed een voor stel tot geheele opheffing van het tap verbod. De heer S o r e 1 zou het zeer verkeerd achten het tapverbod op te heffen. De heer v. Oorschot zeide, dat men niet alleen voor de kermis, maar ook voor Nieuwjaarsdag en andere feestdagen een tapverbod heeft. Zeker werkt het clandes- tienen verkoop in de hand. Maar ander zijds heeft 't zedenverbeterend werk ver richt. De heer R o r ij' e zeide, dat zijn fractie is tegen opheffing van het tapverbod. Mocht dit geschieden, dan zou zij1 voor afschaffing van de kermis stemmen. De heer Harts meende: Als men een hadplaats wil hebben, moet men er zoo weinig mogelijk moeilijkheden voor in den weg leggen. Spr. vraagt nader te overwegen of een bepaald rayon niet kan worden drooggelegd. De voorzitter zeide, dat de zaak grondig in B. en W. is nagegaan, en zij het ook heel erg betreuren dat men Bri tannia niet helpen kan. Men krijgt voor opheffing van een tap verbod geen meerderheid, en opheffen der kermis kan financieel niet. Wel is spr. op een vraag van den heer Van Spanning bereid te overwegen de kermis op een anderen tijd in het jaar te houden. De heer Paap trok zijn voorstel in en dat van B. en W. werd z.h.st. aange nomen. AUTO IN HET MERWEDE-KANAAL. Vrouw en klein meisje verdronken. Op den Teraaschenweg nabij het sta tion Nieuwersluis, waar het Merwede- kanaal onmiddellijk langs den weg loopt, heeft Zaterdagmiddag omstreeks vier uur een tragisch auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen, een veertig-jarige vrouw en haar vijf-jarig dochtertje, het leven heeft gekost. Op genoemden weg, die daar slechts drie meter breed is, passeerde de heer E. uit Haarlem met zijn Ford, waarin ook nog zijn vrouw en twee kinderen waren gezeten. Tegen wind in, voor hem uit reed midden op den weg het 16-jarige meisje H. uit Nieuwersluis den wagen tegemoet. Zij hoorde den wagen en week verkeerd uit. Om haar niet aan te rijden, passeerde de bestuurder te ver naar rechts. De wie len van den wagen zijn daarbij in het hooge gras van den berm in een uithol ling geraakt, waardoor de heer E. de macht over het stuur kwijt raakte en de wagen in het kanaal gleed. De bestuurder en zijn twaalfjarig zoon tje hebben zich nog kunnen redden door dat zij voorin zaten. De heer E. heeft toen nog getracht ook zijn vrouw te red den. De vrouw heeft echter een oogenblik geaarzeld de toegestoken hand te grijpen en op dat moment zonk de wagen plotse ling dieper weg in het kanaal, dat op deze plaats 3% M. diep is. Schipper Timmer uit Maarssen, die met zijn vrachtboot de plaats van het onge luk passeerde, heeft terstond pogingen aangewend om de auto aan de lier van zijn schip te haken, hetgeen na eenigen tijd gelukte. Toen men op deze wijze erin slaagde den wagen boven water te krij gen heeft men terstond de echtgenoote van den heer E. en het vijfjarig dochter tje eruit gehaald en op den kant ge bracht. Beiden waren bewusteloos. Men heeft nog gepoogd door kunstmatige ademhaling toe te passen, de levensgees ten op te wekken. Het mocht echter niet gelukken. Moeder doodt bij na haar kinderen. De vrouw van den arbeider D. te Dedemsvaart verkeert reeds gerui- men tijd in zeer overspannen toestand vermoedelijk tengevolge van huiselijke omstandigheden. Vorige week wilde zij haar 2 jeugdige kinderen van 4 en 5 jaar door ophanging van het leven berooven, tijdens de afwezigheid van haar man, die werkzaam is in de rijkswerkverschaffing. Gelukkig is het nog niet zoover gekomen. De burgemeester van Avereest heeft ter stond maatregelen getroffen om herhaling te voorkomen. Voor ƒ7000 een gemeente opgelicht. In de raadszitting van de gemeente Leeuwarderadeel (Fr.) werd niet eervol ontslagen de gemeente-ambte naar K. H., werkzaam op het bureau van gemeente-werken, die de gemeente heeft weten op te lichten voor de som van f 6831.47%. Uit nadere gegevens blijkt, dat H. al jaren aan het knoeien is geweest in de administratie. De gemeente-ontvanger kreeg kort geleden argwaan en gelastte aan een accountant om een onderzoek in te stellen. H.vond dit best, maar wilde gaarne dat men in het begin van de volgende week zou komen, daar Donder dag, Vrijdag en Zaterdag de drukke da gen waren, waarin men andere werk zaamheden niet best kon verrichten. Dit is toegestaan. Toen heeft H. kans gezien, wetende dat het toch verkeerd zou uit- loopen, om nog f2000 op te nemen, welke bestemd waren voor uitbetaling van werkloonen van het gemeentepersoneel. Hiermede heeft hij nog eens goede sier willen maken, voor zijn verduisteringen aan het licht kwamen. Men heeft toen eerst in de richting Gro ningen gezocht, maar kreeg spoedig van ingezetenen bericht, dat H. in Amsterdam was. Daar heeft men hem des Zaterdags al gezien en de Amsterdamsche politie opmerkzaam gemaakt op de aanwezig heid. Volgens niet nader te controleeren gegevens heeft de politie toen daar geen acht op geslagen. Zoo verliep een week, waarin H. kans zag om f2000 er door te brengen. Toen het geld op was heeft hij zich per telefoon gemeld bij de politie te Huizum (Leeuwarderadeel). De Am sterdamsche politie heeft hem toen op aanwijzing van de politie van Leeuwar deradeel in het opgegeven perceel ge vangen genomen. Had de Amsterdamsche politie sneller ingegrepen, dan was misschien nog een groot deel van het geld gered geworden. Nieuw wapen in den strijd tegen de smokkelarij. De Duitsche grensautoriteiten hebben ingezien, dat met drastische maatregelen de smokke larij niet kan worden gekeerd en nemen nu tot andere middelen haar toevlucht. Zij hebben n.l. een film laten vervaar digen, welke den grensbewoners de zede lijke gevaren en de onheilen, die uit het smokkelen voortspruiten, zal duidelijjc maken. Daarbij wordt te zien gegeven, hoe diep de smokkelaars zinken en welke intriges deze op touw zetten om hun doel te bereiken. Verder de nadeelen, die de smokkelarij aan het land en zijn bevol king veroorzaakt, alsmede de middelen, die de overheid toepast om deze zonde te bestrijden. Vrouw door trein gegrepen. Op den onbewaakten overweg op den weg Vriezenveen-Wierden is een doodelijk ongeluk gebeurd. De 43-jarige Duitsche vrouw H., echt genoote van den landbouwer R. uit Uel- sen (Duitschland) was met haar twee kinderen en haar man per fiets op weg naar Goor om aan familie daar een be zoek te brengen. Bij den overweg waar schuwde haar man, dat zij niet meer konden passeeren, daar uit de richting Almelo een trein naderde. De vrouw hoorde de waarschuwing niet en reed door met het noodlottig gevolg, dat zij door den trein werd gegrepen. Zwaar verminkt en reeds overleden werd zij onder den trein uitgehaald. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Aan het verslag over het 16e vereeni- gingsjaar van bovengenoemde organisa tie is het volgende ontleend Donker en moeilijk bleef ook in 1933 de toestand voor den Nederlandschen land- en tuinbouw. Het zou evenwel niet juist zijn, indien het crisisleed het oog deed sluiten voor de zegenrijke gevolgen van de regeeringsbemoeiingen. En dankbaar herdenken wij dan ook hier, hoe, mede dank zij het treffen van maatregelen door de Regeering en inzon derheid door den intusschen afgetreden Minister van Economische Zaken, onze land- en tuinbouw voor algeheelen onder gang bewaard bleef. Intusschen sluit een en ander niet uit, dat niet elk ingrijpen en niet elke wijze van ingrijpen van regeeringszijde onze instemming had. Integendeel. Doch wij hadden gelegenheid, hetzij afzonderlijk, hetzij in samenwerking met anderen, onze stem te doen hooren en van onze meening te doen blijken. Op 1 Jan. 1933 bedroeg het ledental 10810, er traden gedurende 1933 toe 799 leden; er traden uit door overlijden, be danken en anderszins 270 leden, zoodat het ledental toenam met 529 leden, en op 1 Januari 1934 bedroeg 11339. Het aantal afdeelingen steeg vein 238 op ultimo December 1932 tot 275 op ul timo December 1933, waarvan 20 in Zee land. Warmen dank wordt gebracht aan den in 1933 afgetreden voorzitter van de Z.- Vlaamsche afdeeling O. D., de heer Joh de Feyter, burgemeester van Zaamslag, die als plaatsverv. Voorzitter van de Zeeuwsche afdeeling tegelijkertijd plv. lid van het hoofdbestuur was. De heer De Feyter, aldus het verslag, heeft vanaf de oprichting van onzen Bond medegewerkt en in Z.-Vlaanderen O. D. de Afdeeling tot grooten bloei ge bracht. Onze organisatie heeft aan de warme, bezielende activiteit van dezen grijzen voortrekker zeer veel te danken. Zijn trouw en beginselvastheid, gepaard aan een helderen blik op het leven der practijk, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. de landbouwers, die bij ons behoor den, in een Afdeeling C.B.T.B. vereenigd, den stoot gegeven tot de oprichting van onze eerste Christelijke Lagere Land bouwschool, n.l. die te Axel, medege werkt tot een georganiseerden keurings dienst en verkoop van granen en zaden en door een en ander voor ons landbouw- leven een grooten zegen verspreid." Sinds Januari 1933 verschijnt het or gaan „Ons Platteland" wekelijks. De practijk heeft bewezen, dat de om zetting in een weekblad een verstandige maatregel is geweest, die algemeen ge waardeerd wordt. Uit wat verder wordt medegedeeld omtrent de Christelijke Landbouwwinter- scholen en de Christelijke Lagere Land bouwscholen, het Christelijke Landbouw- huishoudonderwijs, samenwerking met andere organisaties, verzonden reques- ten enz. blijkt, dat door deze organisatie veel in het belang van land- en tuinbouw is gedaan. De fraude op het Rotterdam- sche abattoir. Den geheelen dag is de Rechtbank van Rotterdam Vrijdag nog bezig geweest met het getuigenverhoor in de zaak tegen de acht hulpkeurmeesters. En nog meerdere getuigen moeten worden gehoord. Het blijkt, dat ook onder den directeur Dhont al minder gewenschte toestanden voorkwamen. Deze directeur gebruikte ook het personeel voor privé-doeleinden, liet hen werken in zijn moestuin, het huis schoonmaken en verven. En verder ging het weer den geheelen dag door met het hooren van getuigen, die beweerden, dat fooien werden aange nomen niet alleen, maar ook gevraagd. Bleek een grossier niet al te zeer geneigd een fooi te geven, dan werd opgemerkt: „Je mag wel eens om me denken". Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De hit, met aanteekeningen. Geachte heer Redacteur, Door de schoone dorpen van Zuid-Be veland rijdt tegenwoordig een hit, die heel wat op zijn kerfstok heeft. In „Volks onderwijs" van 16 Mei vindt ge hem ge- teekend: „De „gereformeerde hit" heeft zijn in trede gedaan in Kapelle! Een natuur wonder? Heelemaal niet. Een zielig, ma ger dier, dat overdag zijn baas op een wagen met kramerijen door de diverse dorpen trekt en z'n vrije tijd op 't gras veld voor het huis doorbrengt. Hoe die hit daar kwam, zal ik u ver tellen. Zijn baas kwam ongeveer een maand geleden met 2 schoolgaande kin deren uit Den Helder zich in Kapelle vestigen. De kinderen werden op de open bare school geplaatst. Tot zoover is de zaak dus normaal. Maar.inkomsten bleken niet te bestaan en de vader trok naar de meester van de openbare school om een voorschot van f 150.voor den aankoop van een hit met wagen. De meester, hoewel ten zeerste ge streeld door zoo'n blijk van geldschieters- aanzien,, zeide daaraan niet te kunnen beginnen en verwezen werd naar een adres, dat tegen rentevergoeding zoo iets wel meer doet. Nu kwamen echter de broeders der Geref. school in het geweer! Ziji wilden best dat geld geven, o ja, graag zelfs, maarop één voor waarde! Ge weet het al, lezer; 't is helaas altijd dezelfde geschiedenis. De kinderen werden van de openbare school-lijst afgevoerd en vader reed den volgenden dag met zijn wagen en hit door het dorp. Het lied is hiermede nog niet ten einde. Een hit heeft de 'Onhebbelijkheid niet alleen van de Zeeuwsche lucht te kun nen leven. Ook gereformeerd hooi en stroo werd aangevoerd. Het leerlingencijfer van de Bijzondere school bleek te dalen tot het fatale getal, waarop een leerkracht ge vaar loopt en dan doet men rare spron gen. Maar, o, mager zielig hitje! Je hebt grcote kracht ontwikkeld. Je hebt de macht gehad de verontwaardiging van een groot deel der Kapellenaars te wek ken. Zoo'n verontwaardiging, dat een Volksonderwijs-afdeeling met tot nog toe 120 leden er door geboren werd. En de 200 zullen we halen, dat hebben we elkander beloofd op de eerste afdeelings- vergadering, die volgde op de beste op richtingsavond, waarop onze alg. secre taris sprak. En als we ooit een vaandel rijk wor den, zal het er een zijn met een groen fond, waarop een klein hitje dankbaar staat te hinniken." G. G. de K.—V. Ziedaar, mijnheer de Redacteur, de ge schiedenis van de hit, zooals die tenmin ste in Volksonderwijs wordt beschreven en misschien het voorrecht zal hebben van vereeuwigd te zullen worden (als sprekende film?). Maar in ernst, mijnheer, sta mij toe een paar aanteekeningen bij de hit te maken. Als er kinderen uit Den Helder naar Kapelle komen en daar op de openbare school worden geplaatst heet dat normaal. Maar die kinderen gingen in Den Hel der op de Christelijke School en als ze dan hier op de openbare geraken, is dat niet normaal, maar 't geeft te denken. De vader heeft er later zijn spijt over uitge drukt. De school waartegen blijkbaar geageerd moet worden, wordt de Gereformeerde school genoemd en nog niet de helft van de daar schoolgaande kinderen behooren tot de Geref. kerk. Ook de samenstelling van 't bestuur wettigt dien naam niet. De school is aangesloten bij, Chr. Nationaal Schoolonderwijs, de vereeniging dus, waar Hervormd en Gereformeerd elkaar vinden. Wat de Geref. broeders betreft (ja, juist, die!), die in 't geweer kwamen, zoo als in bedoeld stuk gezegd wordt, om geld te geven, opdat de 2 kindereen zou den overkomen naar de Bijz. school, de School met den Bijbel, ze worden blijk baar verdacht van veel over te hebben en van graag een offer te brengen voor een zaak, die hun lief is, echter daar is bij de overgang van bedoelde kinderen o-ok nog niet één lid der Geref. Kerk te pas gekomen, behalve het hoofd der school, die natuurlijk de kinderen moest inschrij ven. De beschuldiging van geld geven ver antwoord ik straks. Hooi en stroo, ook al gereformeerd genoemd, waren volgens ingekomen be- rioht uit lerseke van een familielid, naar ik meen niet bekend onder de Geref. Dat is dus wel een rare sprong naar 't leer lingenaantal, waarvan de rekening eerst op 't eind van 't jaar kan worden opge maakt. Vast staat in elk geval dat de leer lingen even voor de telling van 16 Maart op de openbare school kwamen en even erna vertrokken. Waar zijn ze dus ge teld? Maar gelukkig, uit het geval is iets goeds geboren, n.l. een afdeeling van Volksonderwijs. Hoe kan dat nu? De va der van bedoelde kinderen is nog geweest on de oprichtingsvergadering van deze afdeeling en kwam later zijn kinderen aangeven voor de Bijz. school, zeggende, dat hij een fout had begaan. Op een Za terdag. Mij rest nog de beschuldiging, en dan zal ik graag mijn aanteekeningen staken. Zij luidt: Zij (de Geref. broeders) wilden het geld best geven, o ja, graag zelfs, maar.op één voorwaarde! Ge weet het al lezer, altijd dezelfde geschiedenis. Hbe moeten we dat nu noemen? Een mij ter hand gesteld briefje begint aldus: Ik verklaar gaarne, dat het hoofd der Chr. school indertijd mijn kinderen heeft aangenomen zonder eenige belofte of voorwaarde in welken zin ook, enz. Ge weet het nu lezer, Ge weet het nu Redactie. U dankend, T. P. DE GRAAF. Kapelle, 25 Mei '34. TELEGRAFISCH WEERBERCHT. Verwachting tot den avond van 29 Mei: Zwakke tot matige, N.W. tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 771. Licht op voor fietsen: Dinsdag 9 u. 33 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6