OE ZEEUW TWEEDE BLAD Violet Vaughan Uit de Provincie l M,T,MNIMMimilïlllMT& Houdt dit eens voor den spiegeli Heeft U het gezien? Onthoudt den naam en vraagt eens aan Uw winkelier, hoe U een gratis proefstuk kunt krijgen. Als U dan weer in den spiegel kijkt, ziet U vast een vroolijk en opgeruimd gezicht! 's Morgens aan Uw waschtafell VAN MAANDAG 28 MEI 1934. No. 198. ORDENING IN HET WINKEL BEDRIJF? Een werkcommissie uit den Levens- middelenraad te Amsterdam heeft aan dien raad een rapport uitgebracht over do wijze, waarop ordening in het winkelbe drijf zou kunnen worden gebracht. De commissie bleek na haar onderzoek eenstemmig van oordeel, dat deze orde ning wenschelijk en noodzakelijk is en dat de overheid daarbij de helpende hemd zal moeten bieden. Zij acht het uitgesloten, dat de belanghebbenden zonder dien steun het beoogde doel zouden kunnen bereiken. De ordening is naar het oordeel der commissie op geen andere wijze te be reiken dan door de invoering van een vergunningsstelsel. Aan de invoering van een zoodanig stelsel zal een registratie der bestaande winkels vooraf dienen te gaan. Aan alle reeds gevestigde winke liers zal een vergunning moeten worden gegeven. De commissie adviseert unaniem, aan adspirant-winkeliers in de eerste plaats den eisch te stellen, dat zij vakbekwaam heid en credietwaardigheid bezitten. De meerderheid van de commissie is voorts van meening, dat voor het vesti gen van een nieuwe zaak slechts dan ver gunning zal mogen worden verleend, wanneer aan deze zaak behoefte bestaat. Zij zou aan den adspirant-winkelier, die voldoet aan de eischen inzake vakbe kwaamheid en credietwaardigheid, de gevraagde vergunning verleend wenschen te zien, tenzij B, en W. aantoonen, dat in buurt, waarvoor de vergunning gevraagd wordt, aan een dergelijke zaak geen be hoefte bestaat. Gaat de aanvraag uit van een grootbe drijf in den détailhandel, of van een ver bruikscoöperatie, dan worde de vergun ning slechts geweigerd, indien B. en W. aantoonen, dat uit sociaal-economisch oogpunt een dergelijke vestiging niet ver antwoord is. De vergunning zal, naar de opvatting van de commissie, bij gebleken behoefte, aan een coöperatie verleend worden, in dien het verzoek vergezeld gaat van een nader te bGpalen aantal handteekeningen van leden dier coöperatie, woonachtig in het stadsdeel, waarvoor de vergunning wordt gevraagd. Een minderheid, bestaande uit twee leden der commissie, meent, dat de voor waarde van behoefte aan een zaak niet moet worden gesteld. Eén dezer leden grondt zijn meening op de overweging, dat de vrijheid van den consument om te koopen waar en bij wien hij wil, volkomen onaangetast moet blij ven. Bovendien zou hij de coöperaties, wat haar vrijheid van vestiging betreft, in geen enkel opzicht belemmerd willen zien, daar deze z.i. niet als winkelonder nemingen, maStr als organisaties van ver bruikers zijn te beschouwen. Stoomtramdienst opgehe ven. De personendienst op de lijn Axel Drieschouwen—Moerbeke (België) van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij wordt met ingang van 1 Juni a.s. opgeheven. De goederentreinen blijven loopen op dit baanvak. Ingezonden Mededeeling. VOLDOET AAN DE FEUILLETON door E. J. WORBOISE. 74.) o ,,Ik heb niets te veronderstellen. Ik weet alleen, dat het tusschen twaalf en vijf uur moet zijn geweest, 's Middags moet het bedrag compleet zijn geweest en toen ik het om even na vijf in de safe deed, ontbraken er driehonderd gulden. „Is het ondenkbaar, dat er aan de safe geknoeid is?" „Onmogelijk. Onze brandkast is er een van prima constructie en ik stel er haast evenveel vertrouwen in als in de Bank van Engeland. Bovendien zouden er dan toch sporen zijn achtergebleven of ik had de deur open moeten vinden." „Had u het erg druk dien dag mijn heer Felix?" „Inderdaad, ik had veel te doen, omdat mijn broer afwezig was. Ik weet het nog precies en bovendien nam ik de voorzorg het later alles in mijn notitieboek vast te leggen voor 't geval men er mij naar vra gen mocht en mijn geheugen me parten zou spelen." „Wilt u me dan eens vertellen, mGneer Felix, hoe u den middag doorbracht?" „Van ganscher harte; heel Londen zou Middelburg, Het Bestuur der Vereenl- j ging voor Geref. onderwijs alhier heeft aan den gemeenteraad medegedeeld, dat het in hooger beroep is gegaan van het raadsbesluit inzake de driejaarlij ksche af rekening over de jaren 1928, 1929 en 1930. B. en W. deelen mede, dat de kosten van electrisch oppompen van het water bij de fontein op de Balans in aanleg f450 zou kosten, en dan voor rente, af lossing enz. f90 per jaar. Nu betaalt de gemeente aan de bedrijven jaarlijks f140 per jaar. B. en W. achten het beter dit bedrag op f90 te stellen dan nieuwe kos ten van aanleg te maken. Voor de ge- meentefinanciën is deze vermindering ten slotte toch niet van beteekenis. B. en W. deelen den raad mede, dat in den gesloten trommel weder 2 stukken zijn neergelegd nopens de prijsnoteering voor boter en eieren. Ook thans zijn B. en W. van meening, dat zij zich voor- loopig van optreden te dezer zake moeten onthouden. De Winkelsluiting. Het voor stel inzake het mogen open zijn van enkele winkels op Zondag van 11 tot 3 uur, is bedoeld voor den tijd van 15 Juni tot 15 September en niet 15 Juli tot, 15 September, zooals wij Zaterdag meldden. Pogingtotdoodslag. Zondag avond werd de hulp der politie ingeroe pen in een woning in de Vlissingsche- straat, waar een aldaar wonende vrouw met messteken verwond was. De vrouw, die door een dokter verbonden is en daar na naar het Gasthuis is overgebracht, ver klaarde, dat de caféhouder C. J. M., haar met den dood bedreigd had en haar met een dolkmes wel acht steken heeft toe gebracht. Er zijn echter slechts drie won den aangetroffen. De politie ging onmid dellijk tot arrestatie van M. over, die zeide van niets af te weten. Er waren echter termen genoeg hem in verzekering te stellen, in afwachting van het voort gezet onderzoek. Burg. en Weth, hebben den raad alsnog een voordracht doen toekomen in zake de benoeming van een secretaris van het Burg. Armbestuur. Deze luidt; 1. K. J. van Sluijs, vroeger procuratiehouder bij de Zeeuwsche Bank, thans werkzaam bij de N.V. The Vitrite Works en 2. A. G. Bouwense, tot voor kort boekhouder bij de firma E. H. Boas san en Go. Terneuzen. Vrijdagmiddag had te Ter- neuzen onder zeer groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van wijlen dhr Jac. Huijssende Koeyer, die j.l. Dinsdag op zoo droeve wijze om het le ven is gekomen. Bij' de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ds Groeneveld, predikant bij de Geref. Kerk, die een woord wijdde aan dit zeer ontroerende oogenblik, bijzonder ontroerend door de wijze waarop de over ledene op het meest onverwachte oogen blik uit het leven is gerukt. Hierna bracht de burgemeester, de heer Huizinga, namens het gemeentebestuur en den gemeenteraad, hulde aan de na gedachtenis van den overledene, die en kele jaren lid van den gemeenteraad is geweest. Vervolgens sprak de heer H. baron Col- lot d'Escury, voorzitter van het bestuur der Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent, een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overledene voor hetgeen hij als bestuurs lid dezer coöperatie heeft weten te ver richten. Daarop verkreeg het woord de heer P. Bakker, die sprak namens het bestuur der Chr. School te Driewegen, en betuigde dat men ook te Driewegen zeer getroffen was, toen Dinsdag daar het bericht door drong, dat baas Huijssen, zoo-als men hem daar noemde, was verdronken. Vervolgens bracht de heer J. J. de Ja ger aan den overledene een groet namens de N.V. De Hoop, der Terneuzensche Handelsmaatschappij en de firma Gebr. Tazelaar. De zoon van den overledene sprak hierna een woord van dank voor de be toonde groote belangstelling en de woor den van hulde die aan de nagedachtenis van zijn vader waren gericht, waarna ds Groeneveld met dankgebed deze droe ve plechtigheid sloot. het wel mogen weten, als daardoor de kans vermeerderde, den dader te vinden. Alleen kan ik maar niet inzien, wat mijn werkzaamheden met den diefstal te ma ken zouden hebben." Edgar Collier glimlachte. „Ach, meneer Felix, wij rechtsgeleerden zijn rare snui ters en we vragen soms de gekste din gen. Als u op het getuigenbank je zat, zou men u misschien vragen, wat voor jas u dien dag hebt aan gehad, of wat u voor uw maaltijd of waarschijnlijk lunch i gebruikt had; u eet zeker thuis, ver onderstel ik?" „Stellig; behalve in heel bijzondere ge vallen eet ik altijd laat, meneer Edgar, met mijn dochter, thuis. En de lunch ge bruik ik op kantoor, om één uur, evenals mijn broer. Maar wat heb ik dien 'dag uitgevoerd? Nadat Ford en de klerk van Gannapie vertrokken waren, heb ik brie ven geschreven en een paar stukken inge keken, tot het één uur sloeg; niemand kwam me storen, behalve een paar kler ken, die aan de deur iets kwamen vragen. Als u morgen de firma met een bezoek vereert.en u komt op mijn kamer, dan zult u zien, dat er op den vloer een groot Perzisch kleed ligt, waar mijn bureau midden op staat. En ik verzeker u, op mijn woord, dat niemand zelfs tot aan den rand van dat kleed geweest is, nadat Gannapie dat geld had laten brengen." „Mag ik u nog vragen, wie er dan wel In den loop van den namiddag is ook het andere slachtoffer van het auto-onge luk, de zwager van den heer Huyssen, de heer J. de Mul Wz. ter aarde besteld. N. en St, Joosland. Vrijdagmiddag j.l. hielden de volgende polders de gewone jaarvergadering. Nieuw- St.-Joosland. Aanwezig of vertegenwoordigd 18 Ingelanden, uit brengende 24 stemmen. Behandeld werd een verzoek van den heer P. Oele namens Baron Huijssen van Kattendijke tot ver harding van ongeveer 200 M. aardeweg aan den zeedijk van dien polder. Na be spreking wijzigde hij zijn voorstel zoo danig, dat de verharding bepaald werd tot 100 M. Dit voorstel werd aangenomen met 15 stemmen voor en 9 tegen. De reke ning over 1933/34 werd goedgekeurd in ontvangst op f 3380.25 en in uitgaaf op f3037.60. De begrooting voor 1934/35 werd vastgesteld op f 3159.65 in ontvang en uit gaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op f10 per H.A., zijnde fl minder dan het vorige jaar. Op de aanbeveling voor Ge zworene in de plaats van den heer C. Dingemanse, die wegens bereiken van den 70-jarigen leeftijd, af moest treden, wer den geplaatst als no. 1 de heer C. P. Reijnoudt; no. 2 de heer C. Baas Jr, no. 3 de heer J. Durink. Aan het einde der ver gadering werd hulde en dank gebracht aan dhr C. Dingemanse voor de wijze waarop hij 26 jaar de belangen van dezen polder heeft behartigd. Oud-St.--Joosland. Aanwezig of vertegenwoordigd 7 ingelanden, uitbren gende 8 stemmen. Rekening 1933/34: ontv. f 1490.22, uitg. f 1412.53. Begrooting 1934/35: f1526.42 in ontvang en in uitgaaf. Dijk geschot f5.50 per H.A. Bespreking verbetering waterafvoer. Ge noemd werden verbreeding watergangen en aanbrenging pompinstallatie. Het be stuur zal een en ander onderzoeken. Naar aanleiding van het behalen van een eersten prijs, en het op één na hoogste aantal punten van al de ver- eenigingen, die te Kruiningen op 2en Pinksterdag aan het muziekconcours deel genomen hebben, bracht de Muziekver. „Oefening na den Arbeid" den heer P. Meliefste als directeur Zaterdagavond een serenade. De secretaris der vereeniging, de heer W. Fritz, bracht den directeur hulde voor het behaalde succes. Hij hoop te, dat hij met denzelfden lust en ijver nog vele jaren de leiding van het gezel schap mag hebben. Door het jongste lid werd namens het gezelschap den direc teur een bewijs van waardeering aange boden. Omstuwd door de jeugd werd nog een rondwandeling gemaakt door de ge meente. Vlissingen. Het bezoek van de in de kamer kwam?" „Zeker, tot op een haar. Daar hebben we eerst de jonge Whittakker; dan Jud- son, die in rang op Ford volgt. Hij kwam tweemaal; en Ford zelf is verscheiden keeren geweest, hoe vaak kan ik nauw- lijks zeggen. Daarna heb ik geluncht. Ik stuurde een jongen naar Thornhill voor een maaltje van hun heerlijke schildpad soep het beste adres in heel Londen, kan ik u verzekeren, meneer Edgar; daar heb ik een paar broodjes bij gebruikt met een paar glazen bordeau, die in den kel der al aardig belegen wordt. Toen heb ik wat in de Times geneusd, met mijn voeten tegen het haardijzer en mijn rug naar het bureau gekeerd. Het is altijd mijn gewoonte, en broeder Maurice is er ook niet geheel vrij van, om na de Inuch eens even op mijn gemak tot, mezelf te komen. Niemand stoorde me omdat allen het consigne hebben, ons met rust te laten of het moet een heel dringende aangelegenheid zijn. We zijn niet jong meer, en dan mag men 's middags wel eens even uitblazen." „Ongetwijfeldl En hoe laat dunkt u, dat u weer aan den arbeid ging?" „Het zal op slag van drieën zijn ge weest. Ik had er waarlijk geen idee van, dat het reeds zoo laat was. Ik werd op geschrikt doordat de naburige kerkklok het kwartier sloeg, en toen heb ik gauw mijn stoel omgedraaid om het werk te „Oscar IIDe Zweedsche kruiser „Os car II", een opleidingsschip voor adelbor sten, dat Vrijdagmorgen in de buiten haven aan een ponton meerde voor een onofficiëel bezoek, mag zich in groote be langstelling verheugen. Niet alleen dat autoriteiten, zoowel burger, als marine- en legerautoriteiten er bezoeken aflegden, maar ook voor hen, die daarvoor niet in aanmerking komen, was het een zeer ge waardeerde geste van den commandant, dat er gelegenheid was voor ieder het grootste deel van het schip in oogen- schouw te nemen. Zeer velen hebben dank baar daarvan gebruik gemaakt. Omgekeerd maakten de opvarenden, o.w. naast de adelborsten, ook vele jonge matrozen waren, bezoeken aan Vlissingen en Middelburg, wat des te gemakkelijker voor hen was, omdat de PZEM gratis ver voer op de tram. had aangeboden. Ook zagen wij er, die gezamenlijk een paar touringcars hadden gehuurd, voor een rondrit door Zealand's tuin. Aagtekerke. Vrijdag hield de geiten- fokvereen. haar jaarlijksche keuring. Aangevoerd werden 52 geiten, waaron der 17 lammeren. Klassel. Stamboekgeiten le pr. P. Boo ne; klasse II. Lammeren van uitmunten de uniformiteit: le pr. W. Wisse, 2e pr. Joh. Vos; 3e L. Wouters, 4e, W. Wouters, 5e Joh. Wijkhuijs. Klasse III, 8 stuks 1-jarige geiten: le en 2e pr. Joh. Wijk- huijs, 3e M. Joosse, 4e Joh. Vos. klasse IV, 10 stuks 2-jarige geiten, goede kwa liteit: le pr. Jac. Jobse, 2e pr. P. Wisse Gz., 3e pr. J. de Bolllander, 4e pr A. Bak ker, 5e pr. G. Joosse, 6e pr. B. Dekker, 7e pr. A. Jobse. Klasse V, oudere geiten, 17 stuks: le pr. W. Wisse, 2e pr. F. de Vos, 3e P. Boone, 4e Joh. Wijkhuijs, 5e J. Kwekko- boom, 6e W. Wisse, 7e Joh. Vos. In het Prov. Stamboek werd één geit ingeschreven van P. de Vos. Het gratis-abonnement op „De Geit" werd geloot door L. Wouters. Arnemuiden. Hedennacht, circa kwart voor twee werden de bewoners dezer ge meente gewekt door het luiden der klok en het maken van brandalarm met den brandhoorn. Het bleek, dat er brand was uitgebroken op de hofstede van den land bouwer P. G. te Kleverskerke, ongeveer een kwartier buiten het dorp. De brandweer rukte dan ook onmiddel lijk uit. De spuit werd gekoppeld aan de auto van bode Meertse. Hoewel men spoedig op het terrein van den brand arriveerde, bleek, dat reeds de schuur met aangrenzend woonhuis met inven taris en inboedel een prooi der vlammen was geworden. Ook de burgemeester, wet houder Puijpe en de gemeente- en rijks- hervatten. Doch ik had het zoo druk, dat ik er niet toe gekomen ben het geld naar de bank te sturen. Niet dal ik me daar bezorgd over hoefde te maken, want het gebeurt vaak, dat we voor een enkele nacht specie in de safe hebben, al is het meestal niet zoo'n groot bedrag; het was ditmaal verscheidene duizenden ponden. Juist toen ik van plan was, naar huis te gaan, tegen half vijf, kwam de jonge Wilkinson, zooals we hem noemden, bin nen, en nauwelijks zaten we te praten, of ik werd door Ford weggeroepen." „Was de zaak waarvoor men u riep, werkelijk dringend?" „Heelemaal niet. Eigenlijk had men mij er in 't geheel niet bij noodig gehad. Ford beweerde, dat hij den man, die er gens over kwam spreken, niet begreep, en dat hij het daarom maar het beste had gevonden, mij er bij te roepen. Toen we eenmaal aan het praten waren, wilde ik natuurlijk precies het naadje van de kous weten, al was het heelemaal niet belangrijk. En daarna stond Ford al weer klaar met allerlei nesterijen, die ook best hadden kunnen wachten. Ik ben ongeveer twintig minuten weg geweest, alles bij een, en toen was het zoo laat geworden, dat ik Wilkinson verzocht, morgen maar terug te komen. Met mijn eigen handen heb ik daarna de boel in de safe gebor gen en ben naar huis gegaan. Zoo zit de zaak." politie waren op het terrein van den brand aanwezig. Vrijdagavond kwam de Coöp. Kolen- vereeniging „E.M.M." in ledenvergadering bijeen, onder leiding van dhr Iz. Boone. Aanwezig 24 leden. Uit het verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat de vereeniging nog steeds in groei en bloei toeneemt. Dp inkomsten bedroegen f 6668.37, uitgaven f 6118.31, reserve-inkom sten f425.74, uitgaven f360.78, over na aftrek leden-tegoed van 1254.38, in totaal f 360.64. In het afgeloopen boekjaar waren 440 ton kolen omgezet. De aftredende bestuursleden, de heeren Iz. Boone en P. de Nooijer, en de aftre dende commissaris, dhr L. Kramer, wer den herkozen. Het bestuur werd gemach tigd tot het aankoopen der kolen. Het salaris van den penningmeester werd evenals voorheen vastgesteld op 50 cent per lid per jaar. Dhr J. Krijger vroeg bij de rondvraag of voortaan bij het kolen- bezorgen de leden eerst kennis krijgen, dat de kolen gebracht zullen worden. Dit werd toegezegd. Naar we vernemen moet ook nu de Belgische grens gesloten zijn voor den invoer van garnalen, zoodat de visschers naar het buitenland geen afzet meer heb ben voor hun garnalen, uitgezonderd zij die voor eigen risico of garnalenhande- laars visschen. Koudekerke. Loop der bevolking van .1 tot en met 15 Mei 1934. Ingekomen: Mej. C. van de Ketterij, ge huwd met G. Schuijer, wijk E no. 176f, uit Vlissingen; mej. A. Verberkmoes, wijk E no. 12 uit Vlissingen; D. van de Voorde, wijk C no. 68 uit O.- en W.-Souburg; P. Pattenier, wijk B no. 157 uit Biggekerkè; C. Sturm, wijk B no. 35 uit Ritthem; W. A. de Witte, wijk B no. 244 uit Zoute- lande; O. Bouman met gezin, wijk E no. 161 uit Groningen; J. Jobse, wijk C no. 61 uit Biggekerke; J. Adriaanse met ge zin, wijk E no. 199h uit Middelburg; I. Groenenberg met gezin, wijk D no. 54 uit N.-O.-Indië; mej. C. den Hollander, wijk F, no. 45 uit Aagtekerke; J. van Keulen, wijk D no. 40 uit Oostkapelle; J. Linden- berg, wijk E no. 219 uit Middelburg; L. J. van Wouwe met gezin, wijk D no. 59 uit Kloetinge; D. Zandbergen met gezin, wijk E no. 115 uit Haarlem; J. de Munck, wijk E no. 176g uit O.- en W.-Souburg; J. Kaljouw, wijk E no. 214 uit O.- en W.- Souburg; W. H. Hendrikse met gezin, wijk E no. 173 uit Middelburg. Vertrokken: Mej. J. Francke, gehuwd met J. Wisse, van wijk B no. 35 naar Ritthem; W. Dekker met gezin, van wijk D no. 114 naar Middelburg; mej. M. Jobse van wijk C no. 21 naar Biggekerke; mej. vroeg „Kunt u er al iets uit maken?" meneer Maurice nieuwsgierig. „Ik zie verschillende punten, die naar ik geloof, nog niemand heeft opgemerkt, of het moest Barker zijn, die zich stil houdt, tot hij het goede oogenblik ge komen acht. Maar of we daarmee den sleutel van het geheim in handen heb ben, zal eerst later moeten blijken. Laten we voor het oogenblik maar wachten, tot ik morgen eerst de situatie eens opgeno men heb. Dan kan ik verder zien, of er een conclusie uit te trekken valt." Op dat oogenblik kwam mevrouw Col lier binnen. Ze zag er bleek en bedroefd uit. Het was geen goed nieuws, dat ze bracht; de zieke scheen bij het uur achter uit te gaan, voedsel gebruikte bij sedert lang niet meer, slechts van tijd tot tijd trachtte men hem iets versterkends tus schen de lippen te brengen. Hij was nog steeds in een staat van verdooving en de doktoren geloofden, dat er geen verande ring meer zou plaats vinden, die een ein de zou maken aan alle leed en moeite. Beide brooders waren zeer uit het veld geslagen en memeer Felix vond bet noo dig andermaal zijn zakdoek voor den dag te brengen. „Ik geef iederen dokter, die kans ziet hem in het leven te houden, gaarne honderd pond!" kreet mijnheer Maurice buiten zichzelf. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5