FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct EERSTE BLAD Merk eens op hoe MAANDAG 28 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 198 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. „Nou gaat m'n pijp uit." Dan rookt U ook geen goede tabak, meneer. Neem Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcliöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Verachtelijk eyiteem. De N. S. B. heeft niet 'den moed het door haar in practijk gebrachte verachte lijke systeem, betreffende het aanleggen van zwarte lijsten van gevaarlijke poli tieke tegenstanders, openlijk te verdedi gen. De leiding begon met het bestaan van dit systeem te ontkennen. En toen dit niet langer mogelijk bleek, trachtte men de 'be- teekenis er van te verkleinen en de zaalk als iets zeer onschuldigs voor te stellen. Het ongeluk wil echter, dat men zich daarbij op hopelooze wijze tegenspreekt. Volgens den een was deze maatregel ge nomen tegen spionnage van Communisten e.d. in eigen kring; volgens een ander ging het tegen tegenstanders, die met ploerten- donders enz. rondloopen en wier namen en adressen worden genoteerd om ze later hun verdiende loon te kunnen geven. Vol gens een andere meer officieele lezing hebben we hier .te doen met een handeling van de Amsterdamsche afdeeling, wat ech ter weer niet klopt met de van dezelfde zijde gegeven verklaring, dat onder de eigen leden niet minder dan 20.000 exemplaren werden verspreid. 'Op dezelfde wijze tracht men zich ook af te maken van het optreden van een „celleider" aan de tweede Openbare Han delsschool te Amsterdam, welk jongmensch rapporten liet opstellen omtrent de opvat tingen en uitingen der leeraren aan die school. Men begon ook hier met te ont kennen en toen dit niet langer mogelijk bleek, werd het jongmensch verloochend en heette het dat men hier met eigen machtig optreden te doen had. Wij willen van onze „N. S. B.-volksge- noo'ten" gaarne het beste denken en ne men dus, ondanks alle tegenstrijdigs, de meest gunstige verklaring aan. Maar dan moeten we tevens constatee- ren, dat het „leiders-principe", waarvan men in N. S. B.-kringen zoo hoog opgeeft, toch wel leelijk in 't gedrang is gekomen. Als de groote leider, van wien, om zijn hooge beteekenis maar goed te doen uit komen, onlangs in één nummer van „Volk en Vaderland" een tiental foto's werden geplaatst zijn volgelingen zóó weinig in de hand heeft, dat niet alleen een plaat selijke afdeeling tegen de bedoeling van de leiding ingaat, maar dat zelfs een leer ling van de vijfde klasse eener handels school eigenmachtig reglementen gaat vaststellen en rapporten laat opstellen, dan ziet het er met de leiding van deze beweging toch wel allerbedenkelijkst uit. Uit respect voor den heer Mussert wil len we dat toch ook weer niet aannemen. Waaruit dan vanzelf weer de conclusie volgt, dat 't verachtelijke systeem, waar van we hierboven gewag maakten, toch in derdaad officieel door de N. S B in toe passing wordt gebracht. AUTOBUS IN BRAND. Dertien dooden. Bij een vreeselijk auto-ongeluk, dat op 70 K.M. van Mont de Marsan in Frank rijk gebeurd is, hebben 13 personen den dood gevonden. Een autobus met 17 in zittenden, welke op weg was van Madrid naar Parijs kwam in botsing met een tele graafpaal en viel om, waarbij brand ont stond. Dertien passagiers kwamen in de vlammen om. Ook de chauffeur van de autobus werd gewond. Naar het schijnt is het ongeluk veroor zaakt 'door het springen van een band. De brand schijnt bij het omvallen van de autobus ontstaan te zijn door een ontplof fing in het benzinereservoir. Brandende stukken van de auto vlogen in een nabij liggend bosch, dat onmiddellijk vlam vat te. De boschbrand breidde zich spoedig zoo zeer uit, dat men niet meer tot de plaats van het ongeluk kon doordringen. De carosserie van den wagen is geheel verbrand. De reizigers waren door de bot sing met den boom blijkbaar reeds zoo danig verwond, dat zij niet meer in staat waren zich in veiligheid te 'brengen. Naar thans is gebleken bevonden zich in de bus 19 passagiers. De 5 gewonden zijn naar het naastbij gelegen ziekenhuis overgebracht. Een hunner is stervende. De boschbrand, welke door de autobus is veroorzaakt, nam direct een groeten omvang aan, zoodat alle beschikbare krachten gerequireerd moesten worden om erger te voorkomen. In totaal is een oppervlakte van 12 hectaren vernield. Nader wordt" gemeld Het onderzoek naar de oorzaak van het auto-ongeluk bij Liposthey, waarbij 13 personen levend zijn verbrand en verschil lende anderen zwaar werden gewond, heeft nog geen definitief resultaat opge leverd. De chauffeur van de autobus, die inmiddels is gearresteerd, verklaarde, dat het ongeluk te wijten is geweest aan het springen van een band, waar tegenover echter de verklaring staat van de over levenden, volgens welke de chauffeur zoo moe is geweest, dat hij aan het stuur is ingeslapen. Onderweg van Madrid naar San Sebastiaan was Zaterdag reeds het zelfde geschied. De chauffeur bestrijdt niet, dat hij Za terdag buitengewoon moe was geweest, maar verklaart dat het vreeselijke ongeval van gisteren in geen geval kan worden 'geweten aan oververmoeidheid. Het is nog niet mogelijk gebleken alle slachtoffers te identificeeren. Druk werk In de wapenindustrie. Nadat voor kort de Brünner wapen fabriek tot verhooging van haar aan deelenkapitaal besloten heeft, wordt thans bericht, dat de „Skodawerke" besloten hebben, de salarissen van alle geëmploy eerden, in totaal 5000 personen met 1/12 te verhoogen en den vroegeren afbeids- tijd weer in te voeren. Volgens het socialisctische orgaan, de „Daily Herald", wordt in de Engelsche wapenfabrieken druk gewerkt aan het vervaardigen van alle soorten wapens. Te Sheffield wordt dag en nacht gear beid aan het vervaardigen van bijzondere staalsoorten voor vliegtuigen. De produc tie van enkele fabrieken is den laatsten tijd verdubbeld en vele zaken hebben nieuwe arbeiders moeten aannemen. Drie groote vliegtuigenfabrieken hebben orders voor oorlogsvliegtuigen gekregen, die tot in de millioenen loopen, in ver band waarmede de aandeelen dezer fir ma's ter beurze sterk stijgen. De Grieksche regeering heeft een nieuw vlootbouw-program uitgewerkt, dat voor ziet in den bouw van een lichten kruiser en 16 torpedojagers. Het program zal in vier gedeelten worden uitgevoerd, en met het eerste gedeelte zal een begin worden gemaakt in het begrootingsjaar 1936'37. Naar verluidt, heeft Duitschland dezer dagen in de Ver. Staten zes en veertig nieuwe vliegtuigmotoren aangekocht, zoo dat in totaal sedert 1 Januari van dit jaar door Duitschland 168 Am. vliegtuig motoren zijn aangekocht, tegen 47 motoren in het geheele jaar 1933. Inm'id'dels wordt dit bericht <van offi cieele zijde tegengesproken. Zal België de oorlogsschulden met radium betalen? Naar verluidt zal Morgenthau, de mi nister van de Am. schatkist een wet in dienen, waarbij machtiging wordt ver leend, om van België voor een bedrag van 10 millioen dollar radium in ontvangst te nemen als gedeeltelijke betaling op de oorlogsschuld. President Roosevelt zal dan de bevoegdheid verkrijgen, dit radium te verdeelen onder geneeskundige instellin gen, die geen voldoende middelen hebben om radium aan te schaffen. De onderstaatssecretaris van de schat kist deelde in een persconferentie mede, dat binnen enkele dagen een staat van de betalingen, die nog moeten worden verricht, toegezonden zal worden aan die staten, die op 15 Juni betalingen moeten doen. Van Engeland is nog geen aanbod met betrekking tot de betaling op 15 Juni ontvangen, evenmin van Frankrijk. Naar een dictatuur in Roemenië? In Roemenië heersoht een politieke hoogspanning. Aanleiding daartoe gaf een audiëntie van maarschalk Averescoe bij den koning. De kort op elkaar volgende bezoeken van de ministers van oorlog, van onderwijs en van den premier Tatarescoe bij den ko ning 'deden de veronderstelling ontstaan, dat het kabinet zou aftreden. Tatarescoe zou tot den koning hebben gezegd, dat hij slechts dan de verantwoor delijkheid voor de toestanden in het leger op zich zou kunnen nemen, als hij zelf den minister van oorlog benoemde. (Tot dusver benoemde niet de premier maar de koning den minister van oorlog.) Alle partijleiders zijn naar Boekarest teruggekeerd en elk oogenblik verwacht men belangrijke gebeurtenissen. Men adht het onwaarschijnlijk, dat de koning aan den eisch van den premier Tatarescoe, om zelf een opvolger van Uica aan te wijzen, zal toegeven. De beslissing zal a.s. Dinsdag vallen. Als zijn opvolger wordt uitsluitend maar schalk Avarescoe genoemd. Als Avarescoe aan het bewind mocht komen, zou een samenwerking met het huidige parlement niet mogelijk zijn, maar wat er in dat geval met het parlement zou gebeuren is nog niet te overzien. Standrecht In Oostenrijk afgekondigd. De Oostenrijksohe regeering heeft het reeds aangekondigde decreet uitgevaar digd, waarbij voor Ihet geheele land het standrecht wordt afgekondigd, wat aan gaat vergrijpen tegen de wet op de ont ploffingsmiddelen, gewelddadigheden door kwaadwillige handelingen of nalatigheden en vernielen van telegraaflijnen. Wie zich aan dergelijke vergrijpen schuldig maakt of er toe aanspoort, zal ter dood veroor deeld worden. De etakere-terreur In de Ver, 8taten. Een optocht van stakers is Vrijdag de benedenstad van Toledo binnengetrokken. Voor hen uit liep een volkomen ontkleed stakingsbreker, die zij gegrepen hadden. Zij beroofden den man van zijn kleeren en dwongen hem voor den stoet uit te loopen door de geheele zakenwijk. Intusscihen gingen de gevechten 'bij de fabrieken voort, waarbij minstens vier personen zwaar gewond zijn en tientallen anderen lichte verwondingen opliepen. De stakingsonlusten te Toledo hebben tot nu toe twee dooden en 200 gewonden geëischt. Bij stakersonlusten in Nleuw-Philadel- phia '(Ohio) werden 0 personen gewond. Volgens een bericht uit San Francisco schat de handelskamer aldaar de tot nu boe geleden verliezen tengevolge van de havenarbeidersstaking op twee millioen dollar. heerlijk IVOROL-tandpasta kchuimt. Maar dit schuimen is juist ook zoo noodzakelijk, want dit schuim dringt reinigend door in alle ruimten tusschen tanden en kie zen, waar de borstel niet kan komen. IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. Korte Berichten. De terroristische actie in Oostenrijk neemt nog steeds toe. In de laatste vier en twintig uur zijn niet minder dan veer tien bomaanslagen gepleegd. Een Engelsche maatschappij heeft aan het gemeentebestuur van de Brussel- sche voorstad Schaerbeek, vergunning ge vraagd voor het aankoopen van terrei nen en het oprichten van een dierentuin aldaar. Het is de bedoeling, dat de dieren er in vrijheid zouden rondloopen, van het publiek gescheiden door natuurlijke hin derpalen. Het Iersche parlement heeft met 54 tegen 38 stemmen de wet voor de defini tieve afschaffing van den senaat aange nomen. De Spaansche regeering heeft den alarmtoestand voor een maand verlengd in verband met de aankondiging van een algemeene staking van landarbeiders, welke 5 Juni zou uitbreken. De gevallen van spionnage in het Fransch—Duitsche grensgebied worden steeds talrijker. Te Diedenhofen is een nieuwe spionnagezaak ontdekt. EenDuit- scher is aangehouden, die gegevens over de versterkingswerken verzamelde. Deze persoon heeft een bekentenis afgelegd. Te Straatsburg is in verband met een spionnagezaak, waarover het diepste stil zwijgen wordt bewaard, een kruidenier in hechtenis genomen. In de steenkolenmijn bij PeTonnes in België zijn 'bij een instorting vier mijn werkers om bet leven gekomen. In de bruinkolenmijnen Hirsdhberg bij Gross Almerode zijn 2 mijnwerkers, die bij het aflossen der ploegen gemist werden, dood gevonden. Zij waren omgekomen ten gevolge van het inademen van koolmon- oxyde. In 'het Reuzengebergte is sneeuw ge vallen, zoodat te beginnen op een hoogte van 800 meter de bergen met een lichte sneeuwlaag bedekt zijn. Bij een explosie in een vuurwerk fabriek te Alicante zijn zeven personen ge dood en 32 personen zwaar gewond. Koningin Elisabeth, die voor het eerst sedert den dood van koning Albert een bezoek onderneemt, heeft zich naar de 'Borinage begeven om de families der slachtoffers van de mijnramp te Patura- ges te bezoeken. De eerste haring voor H.M. de Koningin. Zaterdag j.l. werd aan H.M. de Konin gin de eerste nieuwe Hollandsche maat jesharing aangeboden door de firma Jan Don Co te Vlaardingen. De aanbieding vond plaats door den uijkans 86-jarigen haring-expert, den heer A. v. d. Berg. De Prinses weer naar Engeland. Uit Londen wordt aan de „Telegraaf" gemeld Naar wij vernemen, zal H.K.H. Prin ses Juliana opnieuw enkele weken ko men doorbrengen bij haar nicht prinses Alice gravin van Athlone in Kensington Palace. Evenals het vorige jaar zal ook thans de Nederlandsche gezant, jhr mr R. de Marees van Swinderen, een bal ter eere van H.K.H. geven. Overigens zal dit be zoek een particulier karakter dragen. Nederland en de strijd tegen de tuberculose. Op de dezer dagen gehouden vergade ring van de Deensche vereeniging tot be strijding der tuberculose heeft professor dr Knud Faber er in zijn verslag over de werkzaamheden der vereeniging op ge wezen, dat Denemarken sedert 1922 de eerste plaats had ingenomen in Europa wat betreft een lage sterfte aan tuber culose. Thans is, aldus prof. Faber, blij kens het verslag in „Berlingske Tidende" Nederland ons vóór. De plaatsen in sa natoria en ziekenhuizen in het geheele land staan niet ten achter bij Nederland, maar dit land heeft in 1932 een stelsel voltooid van tuberculose-stations, die vol ledig toegerust zijn met alle mogelijke therapeutische middelen en met de best opgeleide t.b.c.-artsen. Waarschijnlijk is het volgens prof. Faber hieraan te wijten dat het sterftepercentage in Nederland zoo sterk is gedaald, dat Denemarken de eerste plaats heeft verloren. Bevordering van handel mei Indië. De Nederlandsche delegatie voor de handelsbesprekingen met Japan verga derde Zaterdag voor de eerste maal in complete samenstelling. De delegatie hoorde enkele personen uit den handel en besprak de voorbereidende werkzaam heden. Dé delegatie zal voortaan geregeld vergaderen. Tijdens een persgesprek deelde prof. v. Gelderen mede, dat de handelsbesprekin gen tusschen Japan en Nederland zeker twee maanden in beslag zullen nemen. Deze besprekingen leverden reeds be langrijke resultaten op, zooals de geste van Frankrijk, om een groot aantal Ned. Indische producten van het maximum tarief naar een nieuw tarief terug te brengen, terwijl in andere landen conso lidatie van de tot dusver bestaande han delsverhouding geschiedde. Dé reeds geparafeerde overeenkomst tusschen Nederland en Duitschland, moet nog worden geratificeerd, zoodat spoedig publicatie is te verwachten. D'aarbij zal opnieuw blijken, dat het belang van Ned. Indië niet is verwaarloosd. De betalingsmoeilijkheden met de Bal- kan-staten worden door het ingrijpen van Nederland uit den weg geruimd. Besprekingen van de handelsbelangen tusschen Ned.-Indië en Italië zullen in het najaar worden gehouden. Het doel van de reis van den heer Van Gelderen is alleen de besprekingen met Japan, benevens algemeene oriënteering, waarbij hij geen speciaal mandaat heeft van den minister van Koloniën. Wat de rubber betreft, legde prof. van Gelderen, die vice-president van het In ternationale Rubbercomité is, den nadruk op het feit, dat de opzet van de overeen komst een stabiele, matig rendeerende prijs is, waarbij met het belang van de consumenten ten volle rekening wordt gehouden. Samenwerking van drie werven. Naar de Telegraaf vernam, werken de werven Wilton, Feyenoord, Rotterdam- sche Droogdok-Mij te Rotterdam, en de Kon. Mij „De Schelde" te Vlis singen samen, ten einde in Brazilië en Portugal een opdracht te kunnen ver krijgen voor het vlootprogram. Deze wer ken zullen bestaan uit oorlogsschepen: onderzeeërs, kruisers, torpedobooten, tor pedojagers, enz. Op het oogenblik vertoeft een vertegenwoordiger van deze werven te Rio de Janeiro, ten einde besprekin gen te voeren over deze opdracht. Ervaringen van de veiligheidslaan. Haasi verbijsterende cijfers. Zooals te Meppel is het nog in geen der plaatsen geweest, welke door een be zoek van de K. N. A. G. veiligheidslaan tot nadenken werden gebracht. Bij eerste keuring werden 72.48 pet. van de wagens met een blauwe herkeuringskaart de laan uitgestuurd. Slechts 27.52 pet. van de automobielen werd in eerste instantie goedgekeurd. Déze cijfers werpen wel een schril licht op de vele tekortkomingen, welke wel niet zoo zeer op de credit zijde van den automobiel, dan wel op die van den eigenaar te boeken zijn. Tot nu toe schommelde het genoemde percentage steeds tusschen de 30 en 40 pet. Het is de eerste lieer, dat uit tot onder de der tig is gedaald. Het moet echter gezegd, dat vele auto mobilisten dadelijk hun auto lieten revi- seeren, zoodat bij het opbreken van de laan tenslotte 81.74 pet. van de gekeurde auto's den wimpel konden voeren. Het correctieve en preventieve karakter van deze campagne treedt hier dus wel dui delijk naar voren. Nog steeds heeft zich geen enkele Zeeuw vertoond, terwijl toch reeds op 9 April j.l. een aanvang met deze tournee werd gemaakt. Verder waren er weer Binnenland. Auto in het Merwede-kanaal. Twee dooden. Vergadering van het Schoolmuseum. Ervaringen van do veiligheidslaan. Buitenland. Druk werk in de wapenindustrie. Dreigende militaire dictatuur in Roe menië. Standrecht in Oostenrijk afgekondigd. Vreeselijk auto-ongeluk in Frankrijk. De stakersterreur in Amerika. Ingezonden Mededeellng. wagens uit nagenoeg alle provincies, maar natuurlijk leverden de inwoners van Drente het grootste kwantum van de bezoekers. I i I. -H111B1 Personeel Palels Soestdijk. Ten Paleize Soestdijk is bericht van den notaris uit Den Haag ontvangen, dat het geheele personeel met ingang van 20 September a.s. zal worden gepension- neerd. Het personeel van het Paleis Lange Voorhout te 's Gravenhage, zal met in gang van denzelfden datum pensioen krijgen. Al het personeel, ook de losse krachten, zullen dan dus den actieven dienst verlaten. De nieuwe onderwijswet. Naar de „Rotterd." verneemt, heeft Mi nister Marchant het ontwerp van de z.g. Grondslagenwet, waarin de groote lijnen voor het geheele onderwijs worden aan gegeven, bij het Georganiseerd Overleg in behandeling gebracht. Is het blad wel ingelicht, dan moet de ontvangst van dit ontwerp bij de onder wijs- en onderwijzersorganisaties niet on verdeeld gunstig zijn geweest. Geen couranten op Zondag. Verschillende dagbladen hadden het voornemen, om Zondagavond met een ex tra-editie te verschijnen ter gelegenheid van den voetbalwedstrijd Nederlandi Zwitserland. De Centrale Commissie uit de Typo grafie heeft daarvoor toestemming ver leend onder voorwaarde, dat werkelooze machinezetters in aanmerking zouden komen voor deze uitgave. De Minister van Economische Zaken heeft echter een voor het geheele land geldend verbod voor dezen Zondagsar- beid afgekondigd, dat door middel van de Arbeidsinspecties is bekend gemaakt. Ghr. Sociale Studieclubs in Zeeland. Zaterdagmiddag werd te Goes een vergadering gehouden met de vertegenwoordigers der Chr. Sociale Stu dieclubs van het C. N. V. in Zeeland, on der voorzitterschap van den heer Stapel kamp, secretaris van het C. N. V. Aan wezig waren de vertegenwoordigers der studieclubs te Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Souburg, Krabbendijke, Oostkapelle, Axel en Zaamslag. Afwezig waren Koudekerke en Serooskerke (W.) Na opening en een welkomstwoord door den voorzitter, gaf deze een kort resumé van de gehouden cursussen in den afge- loopen winter 1933'34, waaruit bleek, dat het aantal studieclubs nog steeds zich uitbreidde, zoodat met genoegen ge constateerd kon worden, dat deze clubs in een bestaande behoefte aan Chr. So ciale scholing voorzien. Verschillende personen brachten hier na nog de gedachten, welke in hun club leven, naar voren, waarover zich een aangename discussie ontspon. De voorzitter beantwoordde hierna verschillende vragen, welke door de ver tegenwoordigers gesteld werden, waarna hij nog een kort slotwoord sprak, en, na dat dhr Vingerling was voorgegaan in dankgebed, deze zeer goed geslaagde en goed bezochte vergadering sloot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1