Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Leestafel. Het Vrouwenhoekje Dammen Voor de jeugd. DU KOL ARTIKELEN Met zorg uitgekozen Bereid en Verpakt. welke de nieuwe regeering zal volgen ten opzichte van de politiek tegenover de vroegere tegenstanders van Bulgarije, welke politiek thans ging in de richting van verzoening en toenadering, inzonder heid met het Joegoslavische broedervolk. In Amerika schijnen de moeilijkheden zich te vermenigvuldigen. President Roo sevelt zal zijn dagen wel weten te vullen. Behalve met de economische vraagstuk ken, die nog allesbehalve opgelost zijn, zit hij met het schuldenprobleem. En daarbij zijn nu gekomen de ernstige sta kingsonlusten in verschillende plaatsen. Met de ontwapeningsconferentie schie ten we nog steeds weinig of niets op. Volgende week wordt er weer vergaderd te Genève. Maar intussclien heeft het er veel van, dat verschillende regeeringen ongeduldig zitten te wachten op 't oogen- blik, dat ze vrijuit kunnen gaan bewa penen. De plannen liggen allerwegen klaar. Synode Chr. Geref. Kerk. De Generale synode van de Chr. Geref. Kerk zal dit jaar gehouden worden te Zwolle in de eerste week van September. Tlheol. Schooldag te Kampen. De Theologische Schooldag zal dit jaar op Donderdag 21 Juni te Kampen worden gehouden. De avond te voren wordt een ure des gebeds gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds J. H. A. Bosch van Alphen a. d. Rijn. De vergaderingen van den 21en zullen staan onder leiding van Prof. Dr J. Rid derbos. In de morgenvergadering zal Prof. Dr den Hartogh een rede houden over: „Door het geloof". In de middag vergadering hopen op te treden: Dr G. Keizer van Rheden-De Steeg (over „De vrouw in de Afscheiding") en Ds W. H. v. d. Vegt van Goes (over: „De Afschei ding en wij"). Gemaskerd indringer op de vlucht gejaagd. Don derdagavond was de wed. K. te Baarlo even van huis gegaan, terwijl haar kinde ren zich reeds te bed bevonden. Omstreeks negen uur bemerkte het oudste zoon tje gestommel in huis en wilde zich over tuigen, wat er aan de hand was. Daartoe verliet hij zijn slaapkamer en zag op dat oogenblik een gemaskerden man op het portaal dreigend naar hem toekomen. He vig verschrikt en luid schreeuwend liep de jongen in zijn slaapkamer terug, van welke gelegenheid de indringer gebruik maakte om snel naar beneden te loopen en door een achterdeur te verdwijnen. Toen de kinderen eenigszins van den schrik bekomen waren, waarschuwden zij de buren, die de gemeentepolitie van het geval in kennis stelden. Inmiddels was ook de weduwe K. thuisgekomen. De indringer had in het huis alles over hoop gehaald, doch voor zoover men kcm nagaan bleek niets ontvreemd te zijn. Fraude te Coevorden. De oud-ontvanger der gemeente Coevorden, thans hoofdambtenaar ter secretarie, H. K„ is wegens vermoeden van fraude als ontvanger, tot 31 Mei geschorst. Een on derzoek wordt ingesteld. De bietenvlieg. In Zuid-Lim- bure, het Land van Weert, en in de om streken van Roermond is op vrijwel alle bietenakkers het voorkomen van de bie tenvlieg geconstateerd. Op perceelen is een groot percentage der bietenplantjes met de eitjes en zelfs reeds met de larven der schadelijke vlieg bezet. Weer knoeierijen met cri sis-heffingen. Een ambtenaar van de Crisismeelcentrale te Den Haag heeft bij een te Groningen gehouden controle opgemerkt, dat een glucosefabrikant al daar, die zich niet bij een meelcentrale had opgegeven, omdat hij beweerde, dat zijn fabriek na 1 Januari van dit jaar niet gewerkt had, toch vaten met stroop verkocht. Zijn onderzoek strekte zich uit over Groningen, Leeuwarden en Amster dam. Het bleek dat een in de hoofdstad gevestigde firma, de grootste afnemer was. In verband met de Regeeringsmaatregelen mogen de glucosef abrikan ten wel stroop fabriceeren en afleveren, maar zij zijn verplicht een bepaald percentage voor cri sisheffing op de rekening te plaatsen welke heffing gestort moet worden in de Staatskas en ten goede komt aan den landbouw. De Groningsche glucosefabri kant heeft echter bij de levering aan de firma in Amsterdam wel de crisisheffing berekend, maar niet aan het Rijk afge dragen. De ambtenaar, die deze knoeierijen ont dekte, stelde zich in verbinding met den Officier van Justitie te Groningen en de politie. Bij een nader ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat de fabrikant op ernstige wijze in zijn boeken had ge knoeid. Dit geschiedde om den schijn te handhaven, dat zijn fabriek dit jaar niet gewerkt had. De aan zijn afnemers gele verde partijen stroop boekte hij op De cember 1933. Deze fabrikant, de 44-jarige J. B. is ter zake van valschheid in geschrifte aangehouden en zal zich voor de Justitie hebben te verantwoorden. Weer fraude. Een zeer gerucht makende zaak is in den gemeenteraad van Borne behandeld. Het betreft hier de fraude bij de steunuitkeering, waarbij de ambtenaar, die met dit werk was belast, na knoeierijen en met medeneming van f 5000 naar Canada is vertrokken. In een verklaring heeft de burgemees ter, do heer Schaapman, verklaard, dat het zeer moeilijk is uit te maken hoe de fraude precies gepleegd is, omdat S. zich hierbij van geraffineerde manipulaties bediend heeft. Christelijk-Sociale beginselen, door C. Smeenk. Kampen, J. H. Kok. Eenige jaren geleden schreef Prof. Ane- ma, dat de klacht over het ontbreken van principieele handboeken, waarin de be ginselen stelselmatig worden uiteengezet, volkomen gegrond was, wanneer daar mee althans niet bedeeld wordt een ver zameling practische receptenboeken. Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe, dat het hier geen eenvoudige zaak betreft, maar dat we hier staan voor zeer groote moeilijkheden. Des te meer moet het daarom worden gewaardeerd, dat de heer Smeenk, voor zitter van het Verbond „Patrimonium" er toe overgegaan is een breede studie over ChristelijkSociaJe beginselen te doen ver schijnen. In een inleidend woord deelt de schrij ver mede, dat hij aan het meermalen tot hem gerichte verzoek om van zijn in 1914 verschenen „Voor het Sociale Leven" een nieuwe bewerking te geven niet kon vol doen, omdat daarin aan verschillende principieele en economische vraagstukken geen of te weinig aandacht wordt geschon ken. „Toch zegt hij zou ik wellicht nog lang geaarzeld hebben om een boek te schrijven over een zoo uitgebreid onder werp als onze sociaal-economische en so ciaal politieke verhoudingen opleveren, ware het niet, dat de voorbereiding en de vaststelling van een nieuw beginsel-pro- gram door het verbond Patrimonium, mij hadden genoopt tot vernieuwde studie en tot het gereedmaken van een breede toe lichting voor het orgaan van dit verbond". In dit eerste deel, want het werk verschijnt in twee deelen worden aCht program-artikelen van principieelen aard besproken en gehandeld over: 1. Naar de herstelling van alle dingen; 2. De roeping der overheid; 3. Oud en nieuw liberalis me; 4. Het moderne socialisme; 5. Gezin en eigendom; 6. De kerk te midden van het moderne wereldleven; 7. De rustdag; 8. De vrije ontplooiing van het christelijk onderwijs; 9. Volksgezondheid en volks ontwikkeling; 10. D'e internationale ver houdingen. Als wij meedeelen, dat dit eerste boek een kleine 500 bladzijden telt, dan is het wel duidelijk, dat we hier met een breede uiteenzetting te doen hebben. Soms heeft men neiging om te zeggen, dat de behan deling wel wat al te breed is. Een groot voordeel is echter dat de hoofdstukken in paragrafen zijn inge deeld, wat het naslaan en het bestudee- ren van een of ander onderdeel bevordert. We hebben hier niet te doen met een Christelijk-sociaal receptenboek, maar met een met zorg en kennis van zaken be werkte studiebron, die over tal van pun ten licht geeft. Voor onze afdeelingen van „Patrimo nium", onze Jongelingsvereenigingen en andere studieclubs een onmisbaar hand boek. In het tweede deel zal, naar de schrij ver meedeelt, vooral aan de vragen be treffende het vakvereenigingswezen, de bedrijfsorganisatie, de sociale wetgeving en het pachtvraagstuk aandacht worden geschonken. Het gezonde slaapvertrek. Een slaapkamer, zoo lezen we in de „Rott.", moet om te voldoen aan de eischen der gezondheid en hygiëne, geen stofverzamelende dingen, zooals tapijten en pluche meubelen bevatten. De lucht moet zoo zuiver en kiemvrij zijn als maar eenigszins mogelijk is. In een slaapver trek, zoowel voor kinderen als voor vol wassenen, moet ieder stukje stof wasch- baar zijn. Het moet geuren van reinheid en al leen dingen bevatten, die gemakkelijk en goed schoon zijn te houden. Van veel gewicht zijn de bedden. Er zijn verstandige menschen, die hun le ven lang in een ijzeren ledikant slapen. Velen denken, dat ze hun lichaam goed doen, door het in watten te pakken. Toch is harding nog altijd het beste om een gezond lichaam te houden. Het beste is een stevige matras, gevuld met zeegras of paardehaar en als dek een gestikte of donzen deken of een wasch- bare lichte wollen deken. Bij langzaam wennen is ook voor den winter één don zen deken al voldoende. Daar deze deken jaren meegaat, is de gedachte, dat ze niet grondig schoongemaakt kan worden, niet prettig. Maar ook daar is iets op gevon den, de donzen deken met uitneembare vulling. De vulling bestaat uit eenige ge sloten zakjes. Het overtrek kan dus, wanneer dat noodig is, gewasschen wor den. Het slaapvertrek moet een gezond ver trek zijn, waarin licht en lucht in over vloed kunnen toetreden. Pas dan kan men genieten van een goeden slaap. Enkele recepten. Gemengde sandwiches. Hier voor gebruike men: een ons kalfsvleesch, een ons ham, twee hardgekookte eieren, het sap van een halve citroen, plm. drie eetlepels slaolie, 0,5 theelepel mosterd, peper en zout. De eieren fijnwrijven, ver mengen met peper, zout, mosterd en ci troen, en het gehakte kalfsvleesch bijvoe gen, ook de gehakte ham. Het mengsel uitstrijken op beboterde sneetjes brood, er een tweede snede op leggen en de kor sten er af snijden. Ingezonden Mededeeling. Pikante saus. (4 personen). 0.5 L. kokend water, 60 gr. boter, 40 gr. bloem, i een stuk ui, een paar kruidnagelen, een paar laurierbladen, een paar peperkor rels, een stukje Spaansche peper, een stuk wortel, wat zout, 0,5 eetlepel Maggi's Aroma of 2 Maggi's Bouillonblokjes. Smelt de boter, doe er de stukken ui in, de stukken wortel, de takjes peterselie en de kruiden. Leg een deksel op de pan en laat alles 20 minuten zachtjes bakken. Neem de kruiden er dan uit, voeg de bloem toe en laat deze, onder roeren bruin worden. Doe er het kokende water bij en laat de saus onder roeren een paar minuten doorkoken, voeg het zout toe en de Maggi's Aroma. Bij gebruik van bouil lonblokjes moeten deze eerst opgelost worden in kokend water. Men voegt dan geen zout meer toe. Wanneer men grootere hoeveelheden van deze saus noodig heeft, kan men deze op gemakkelijke en voordeelige wijze ver krijgen door een Ossenstaart-Soeptablet geheel of gedeeltelijk klaar te maken en dit onder roeren aan bovenstaand recept toe te voegen. Griesmeelschoteltje. Be- noodigd: 1 L. melk, 0,5 ons griesmeel, 0,5 ons boter, 1 a 2 eieren, 3,5 eetlepel sui ker, 1 stokje pijpkaneel of de schil van 1 citroen. Bereiding: Roer de griesmeel met de suiker en 1 a 2 kopjes koude melk. Kook de rest der melk met de kaneel of de citroenschil, voeg daar de aangemengde griesmeel bij' en laat dit alles 10 minuten al roerende doorkoken; doe de boter er door en zet de pan van het vuur. Klop de dooiers en roer die vlug door de massa; klop het wit tot stijf schuim en meng dat er het laatste door. Doe alles in een vuurvasten schotel en zet hem een kwartier in een matig warmen oven. Maten en gewichten. In alle mogelijke kookboeken en recep ten ziet men dikwijls de maten aangege ven in „een kopje" van dit, of „een eet lepel" van dat, of wel een d.L. van dit, of „zooveel gram" van dat. Niet iedere huisvrouw heeft een kleine weegschaal bij de hand en daarom is het goed als men weet, hoeveel die verschil lende maten en gewichten in de practijk eigenlijk beteekenen. Dan kan men zich altijd behelpen en de maten omrekenen. Om met de gewichten dan te beginnen, mogen we ons geheugen wel eens opfris-, schen en bedenken, dat 100 gram een ons is. Een pond is dus 500 gram. Dan wordt er in recepten veel met „theekopjes" ge werkt. Welnu, wat inhoud betreft, is een theekopje ongeveer het tiende deel van een liter, dus een d.L. of maatje. Wat betreft het „gewicht" van een theekopje, dat varieert natuurlijk. Zoo weegt een theekopje rijst ongeveer 1 ons of 100 gram; een theekopje haver mout 45 gram, een kopje krenten 60 gram, een kopje rozijnen of een kopje gort 80 gram. En hoeveel weegt nu b.v. een gewone snee brood? Wel, een normale snee wittebrood weegt ongeveer een half ons of 50 gram. En nu de eetlepels. Als men in recepten leest van „een eetlepel", dan wordt er altijd „een glad afgestreken eetlepel" be doeld, dus niet een „ongehoopte". Dat maakt een groot verschil uit, vooral bij cacao of maizena, die men immers heel hoog kan ophoopen. Zoo'n „afgestreken eetlepel" maizena of aardappelmeel weegt ongeveer 8 gram, net als bloem en sago. Zout. gries en cacao zijn weer iets zwaar der; deze wegen per lepel 10 gram Suiker is nog iets zwaarder en weegt 12 gram ^er lenel. Het zwaarste zijn boter en vet, n.l. 20 gram per lepel. Gelieve alles deze rubriek betreffende te adresseeren aan P. Mons, Westerstr. 221, Amsterdam. Oplossing probleem 348. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart 9 sch. op: 2, 7, 8, 9, 13, 15, 18, jjf9, 36, en dam op 26. Wit 10 sch. op: 22, 24, 25, 27, 29, 32. 40, 47, en 48. Oplossing. Wit: 25—20 29—24 40—34 22—17 47 —41 27—22 48—42 42X33 45X1. Zwart: 19X30 30X19 15X24 26X12 36X47 18X38 12X40 47X29. Oplossing probleem 349. Auteur: Chr. Zwart, Zaandam. Stand. Zwart 11 sch. op: 3, 6, 9/11, 14, 20, 24, 25 en 26. Wit 11 sch. op: 17, 33, 35, 36, 38/40, 43/45 en 48. Oplossing. Wit: 40—34 36—31 48—42 33—29 43 —38 39X17 35X2. Zwart: 11X22 26X37 37X48 24X42 42X33 48X30. Oplossing probleem 350. Auteur: Jac. v. Rijn, Amsterdam. Stand. Zwart 11 sch. op: 7, 9, 12, 13, 16, 17, 19, 24, 27, 29 en 35. Wit 11 sch. op: 26, 28, 30, 37/40, 44, 47, 49, en 50. Wit: 37—31 28—22 26—21 47—41 50 —45 39—34 39X3 3X16 49X40 16—49. Zwart: 27X36 17X28 16X27 36X47 47X33 33X50 35X44 24X35 35X44. Oplossing probleem 351. Auteur: J. Zuiver, Amsterdam. Stand. Zwart 10 sch. op: 3, 9, 10, 17/20, 22, 33 en 36. Wit 11 sch. op: 16, 29, 35, 38, 40, 41, 42, 44, 45, 47 en 49. Oplossing. Wit: 38—32 32—28 42—38 47X38 35 30 16—11 11X13. Zwart: 33X24 22X33 33X42 36X47 47X50 24X44. Goede oplossingen. Ontvangen van: S. Blaas, A. Willemse, P. de Visser, A. de Visser, Aagtekerke; J. Scheele, Zaamslag; P. Boone, nrs 349/ 351, Nieuwdorp; H. K. Allaart, nrs 349/ 351, Ritthem; Joh. Dingemanse nrs 349 /351, Koudekerke; A. J. Moggré Jz. nrs 349, 351 jSchoondijke, D. de Hullu, nrs 349, 351, J. Almekinders Jr. nrs 349, 351, Oostburg; J. Daane, J. Geelhoed, Zoute lande. Probleem 355. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 3 4 6 6 16 26 36 46 16 26 36 +6 Zwart 9 sch. op: 1, 3, 8, 14, 15, 19, 21, 30, 31, en dam op 4. Wit 13 sch. op: 12, 16, 18, 22, 27, 29, 32, 36, 38, 40, 42/44. Wit speelt en wint. Oplossingen. Mei-problemen vóór 5 Juni in te zen den aan bovenstaand adres. Correspondentie. Joh. D. te K. Zie oplossing in de rubr. van 5 Mei. Beste Nichtjes en Neefjesl Nu de Pinkstervacantie weer voorbij is hoop ik dat jullie allemaal trouw op past zult zijn, en er de volgende week veel briefjes ingestuurd zullen worden. Deze week is er in Middelburg een ver gadering geweest waar duizenden meisjes uit het heele land samenkwamen. Allen waren vol lof over Zeeland. Ik heb er ver scheidene gesproken; zij hadden niet ge dacht dat onze provincie zoo mooi was. Geen wonder ook nu overal de meidoorn bloeit en de velden met een bloemenkleed overdekt zijn. Zien jullie zelf ook wel het schoone van eigen land? Hier volgen de prijsraadsels. 1. Voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 51 letters. 22. 12. 51. 23. 18. 27 een bijbelboek. Een 34. 38. 19. 23. 20. 10. 33. 19 een wetgeleerde. In de woestijn gebeurden vele 9. 3. 6. 14. 32. 19. 50. 13. 35. 37. 45. 3. 39 was een berg. 7. 43. 51. 25. 5. 36 zijn woonplaatsen. 11. 21. 24. 48. 39 de naam van een ver dreven vrouw. 14. 26. 49. 3. 16 de naam van een afgod. 4. 29. 40. 31. 8. s een apostel. 44. 46. 48 een vrouwennaam uit het O. T. 41. 42 uitroepen. Een 28. 23. 1. een houten pen. 47. 5. 30 is een lidwoord. 17. 2. 17. 15. 19 is een meertje. 2. Voor de kleineren. Welk spreekwoord staat hier? Zoo thu ti Is het ti ner klo kt ns het kje kt 9^ als Hartelijke groeten van TANTE DOLLIE. WIE WAS DE DADER? XX. En daar had je de tenten al, sommigen waren gesloten, maar de meesten zagen er bewoond uit. Dicht tegen de duinen stonden ze, allen in vroolijke kleuren. Al spoedig was de hunne gevonden. Er waren een paar ligstoelen in ge borgen en verder van alles waar je op het strand gemak van kon hebben. De beide heeren haalden ieder een stoel te voorschijn en maakten het zich gemak kelijk, terwijl de kinderen nog een poosje konden spelen. Toen mevrouw en Mieke een uurtje la ter ook kwamen, zagen ze vanuit de verte al Ineke boven op een zandberg staan, die de jongens nog ijverig aan het ophoogen waren. „Nu, wat denken jullie er van?" vroeg mevrouw, „zou het hier drie weken uit te houden zijn?" „Nog wel zes!" riep Tom met z'n schop zwaaiend; „drie is veel te kort". „Heeft Jan er ook nog geen spijt van?" „O nee, mevrouw, heelemaal niet!" Het eerste bad in zee werd iets onver getelijks en later werd er vaak nog har telijk om gelachen. 's Morgens vroeg was Tom weer over het zwemmen begonnen. Het liefst was hij zoo uit z'n bed met een maar naar het strand gegaan. Na het ontbijt waren de jongens even op het duin vlak bij huis geklommen en natuurlijk begon Tom er weer over. „Ik vlieg zoo dwars door die hooge golven heen, wat fijn hoor." ,,'t Zal toch eerst niet meevallen in zee dacht Arend, wij zijn zoo aan de kalme slootjes gewend." Maar daar wilde Tom niets van hooren; Arend was zeker bang voor het water. „Wacht maar jongetje tot je in het water bent, straks durf je zelf nog niet eens", waarschuwde Jan. „Ik niet durven dat zul je zien, ik vlieg dwars door de hooge golven heen." „Tot je knieën zeker, verder durf je je niet nat te laten worden." „Och jo, houd je mond, je bent zelf bang om nat te worden." „Ik niet, ik ben al zoo vaak in zee ge weest." „Nou, maar Arend dan toch wel." „In ieder geval heb ik niet zoo zitten opscheppen als jij", en meteen sprong Arend dwars over de zandkuil in het duin waar ze zaten. Jan en Tom volgden hem en niet lang daarna was de heele familie op weg naar het strand. Tom voorop met z'n badpak stijf onder z'n arm geklemd; nu zou hij dan eens la ten zien wat hij durfde. „Nu Tom vertoon je kunsten", riep Arend toen allen klaar waren om te gaan baden, wij zullen vanaf het strand je hel dendaden gadeslaan blijft u ook kijken" vroeg hij aan de heeren die op het strand kwamen. „Natuurlijk doen we dat, vooruit Tom, vertoon je kunsten" riep de dokter hem toe. „Ga nu eens gauw kopje onder!" Tom was al een klein eindje het water ingeloopen. Even bleef hij staan, huiverend voor het ongewone van het koude water. „Toe nou, nu door die hooge golf", riep Jan hem toe. „Kan het geen kwaad?" vroeg Me vrouw die met Ine ook eens kwam kijken. Dokter stelde haar gerust. „De golven lijken wel hoog, maar kwaad kan het toch niet." „Kijk die jongen durft niet eens!" riep een klein ventje, dat daar juist aan het spelen was. Het groepje op het strand lachte, en Tom keek boos naar het jongetje, dat te gen hem zoo iets durfde zeggen. Maar nu zou hij ook laten zien, dat hij w e 1 durfde en zonder om te kijken stapte hij verder het water in. Hu, wat liep dat zwaar, Tom had moeite om staande te blijven. 't Was net of de grond met het water meeging en koud was het ook. Nu kwam er opeens een hooge golf en spoelde hem tot z'n borst nat. O, wat was dat? hij kreeg het opeens zoo benauwd. „Va-va-der, moe help!" Tom stond te happen naar lucht, dwaas met z'n nog witte armen boven het wa ter uit zwaaiend om in evenwicht te blij ven. Aan alle kanten stuwden de golven deinend tegen hem op. Op het strand ging een daverend gelach op, Arend en Jan stonden te springen van plezier. Mevrouw was ook opgesprongen, zij vond het toch wel een beetje angstig. Ondertusschen was het water wat te ruggestroomd en Tom kreeg weer moed. Nog een stap deed hij vooruit, maar o, toen kwam er zoo'n hooge golf waar hij zoo naar verlangd had om er dwars door heen te vliegen. Als een veertje werd hij opgenomen en met geweld stortte het water zich over hem heen. Woest spartelde Tom met armen en Konen, waar was de grond nu, waar het strand? „Help Arend- help-" schreewde Tom. Gelukkig hij stond, maar meteen was er de volgende rolf al die hem weer onderste boven gooide. Heelemaal kopje onder ging hij nu, z'n mond, z'n neus en oogen alles kwam vol water. Niets hoorde hij van het gelach op het strand; wel voelde hij een hand die hem stevig vast hield. Het was Jan die lachend voor hem stond. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6