DE ZEEUW TWEEDE BLAD Violet Vaughan A. WALKING HONIG'S BOUI' i.ONBLOKJES thans 6 voor lOct. Voor den Zondag Uit de Provincie HET ADRES Wat er deze week voorviel FEUILLETON. Ingatonden Medadaellno. Uit den Goeschen Raad. VAN ZATERDAG 26 MEI 1934, Nr 197. VOLHARDEN TOT HET EINDE. Hoop op God. Ps. 42 0a. De psalm van het hijgende hert is ge liefd bij allen, die God lief hebben en voor wie er geen leven is buiten Zijn gemeen schap. Het is niet de psalm der vertwijfeling, maar wel die van het heimwee. Daar is een groot verschil bij' het kind Gods tusschen twijfel en heimwee. Twijfel is zonde, het is ongeloof. Maar heimwee is uiting des geloofs, dat iets missen moet, waar het niet bui ten kan. De dichter van dezen psalm wenscht vuriglijk God in Zijnen tempel te dienen, zijn hart en zijn vleesch roepen uit naar den levenden God. Maar er is iets, dat hem in den weg treedt, dat hem belet, gelijk weleer, heen te gaan met de schare en met haar te treden naar Gods huis, met een stem van vreugdegezang en lof, onder de feesthoudende menigte. Zijn ziel buigt zich neder en is onrus tig in hem. En toch, ja toch! Nu komt het geloof en grijpt Gods beloften aan, richt zich daaraan op en zegt: hoop op Godl Als mij1 geen hulp of uitkomst bleek; wanneer mijn geest in mij bezweek en ik overstelpt werd door ellend', hebt Gij., o Heer' mijn pad gekend. Dit: hoop op God! is niet slechts een mogelijkheid, een misschien. Het wil niet zeggen: wij hebben het nu reeds op allerlei wijze geprobeerd, maar het. geeft niet, laten we nu maar op God hopen. Dat is het laatste, er blijft niets anders meer over. Misschien geeft God wel een wending of een keer. In ieder ge val blijft het hopen op Hem het eenige, dat oois rest. Neen, dat hopen is een levend hopen. Het is geestelijke activiteit, het is de hoop, die niet beschaamd maakt, omdat de liefde Gods in het hart is uitgestort. Dat is het echte heimwee der ziel tot God, den God van haar leven. Die hoop op God wordt de staf, waar op men leunt. Hoop op God! dat is geen zuchten en klagen over ons zelf, maar dat is, zij1 het met een traan in het oog en met een snik in de keel, roemen van God, van Zijn zorg en van Zijn trouw, die nooit vergaat en nooit beschaamt. Middelburg. Donderdagmiddag hield de Vereeniging tot bevordering der belangen van den Dienstbaren Stand haar alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer mr H. Pleyte, die met een toepasselijk woord een diploma met ge schenk uitreikte aan: Cornelia Helena de Munck, sinds 10 jaar in betrekking bij mevrouw J. Scheps-Beusekamp; Adri- ana Mersie 20 jaar bij mevr. E. A. v. d. Bilt-Geldof; Geertruida Fransina van de Putte 10 jaar bij de directrice van het Gasthuis en Elizabeth Bobbert die 10 jaar bij wijlen mevr. de wed. H. Pasveer- Flohil in dienst is geweest. Chr. Besturenbond. Vrijdag avond vond ter herdenking van het 20- jarig bestaan, de feestelijke bijeenkomst plaats met de leden der aangesloten af- deelingen. Toen dhr P. Meliefste de vergadering opende was de zaal geheel gevuld met belangstellende leden. Dhr W. Kok, algemeen propagandist van het C.N.V., hield een gloedvol betoog, er op wijzende, dat ondanks de zeer moei lijke levensomstandigheden waarin we thans verkeeren, er toch zeker reden van door E. J. WORBOISE. 73.) De nacht bracht geen vertroosting, nog de dag, die daarop volgde. Men sliep nau welijks. Allen zagen er uitgeput en over spannen uit. Dokter Dalton en diens col lega kwamen en gingen, en uur na uur loste men elkander af in de donkere zie kenkamer. De heer Collier deed nog een laatste poging om het hart van den squire te vermurwen en schreef hem een langen brief, waarin hij hetgeen zich in de zie kenkamer afspeelde, te boek stelde. Violet en Daisy schreven bedrukte epistels aan Anne en Alice, en tweemaal telegrafeer den zij, na een bezoek van den specialist. De heeren medici wisten echter met het geval geen raad; ten laatste verzochten zij een der beroemdste geneesheeren uit dien tijd, of hij zijn kunst mocht aanwen den, in de hoop, dat de zieke, wiens krachtig gestel hem nog altijd in leven hield, hierbij baat mocht vinden. De groote man kwam; hij onderzocht den pa tiënt nauwkeurig, schudde zijn hoofd en met de opmerking, dat er nog hoop is, zoolang er leven is en dat de patiënt blijkbaar krachtig van constitutie was, groote dankbaarheid moet zfjn voor deze plaatselijke vakcentrale om feestelijk te herdenken het feit, dat God 20 jaar lang het werk onder de Christelijke arbeiders ter plaatse heeft willen zegenen. Hij wees voorts op de verheffing van den arbei denden stand, in de laatste tientallen ja- ren, mede door de sociale wetgeving, de betere volkshuisvesting en algemeene ont- wikkeling tot stand gekomen. Hij bracht hulde aan de leiders der jubileerende vereeniging. De vergadering werd opgeluisterd met muziek door „Oefening na den Arbeid", directeur dhr van Kamer. Voorts werden nog vele goede woorden en gelukwenschen gesproken. Ten slotte bracht de voorzitter allen hartelijk dank, met den wensch, dat mede door dit her denken de liefde tot de Christelijke vak beweging toeneme. Verschillende interessante grafieken, uitbeeldend den groei der vakcentrale en de werkingssfeer, zoomede de verkregen resultaten werden tijdens de pauze be zichtigd. Gisterenavond had de eerste uitvoering van het Middelburgsch Mu ziekkorps in dit seizoen op het Molenwa ter plaats onder leiding van den heer Joh. H. Caro. De belangstelling was bevredigend, maar van groote drukte kon niet worden gewaagd. Vlissingen. Gisteravond omstreeks 7 u waren dikke rookwolken zichtbaar in de richting van het terrein van de Vlismar te Vlissingen. Deze rookwolken deden denken aan een hevigen brand. Het gold hier echter een proef mot een schuimapparaat voor brandblussching. Deze schuim wordt op brandende olie ge worpen, waardoor de vlammen spoedig gedoofd werden. De proeven zijn genomen op de terrei nen van de VÜ3mar in tegenwoordigheid o.a. van den commandant van de brand weer. Het schuim-bluschmiddel heeft vol doende aan de verwachtingen beantwoord. Ellewoutsdijk, Hedennacht is de land- bouwschuur staande in den polder Eve- ringen te Ellewoutsdijk, eigenaar de heer G. Minderhoud, tot den grond toe afge brand. Alle landbouwwerktuigen zijn ver brand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Wolfaartsdijk. Donderdagavond hield de vereeniging Landbouw en Veeteelt, afd. van de Z. L. M., een buitengewone ver gadering. Slechts 23 leden waren opgeko men. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den directeur der pos terijen en telegrafie, dat er geen aanlei ding bestaat om het verzoek in te willi gen betreffende openstelling van het tele foonkantoor op Zondag en uitbreiding van de openstelling van het poststation. Besloten werd een vragenlijst samen te stellen en deze in te zenden ter behan deling op de Mij vergadering der Z. L. M. op 19 Juni a.s., o.a. betreffende inlichtin gen omtrent de beperking van den var kensstapel, het prijsverschil van tarwe en de rangschikking in klassen. (Het prijs verschil werd in het algemeen te hoog ge vonden.) Verder inlichtingen omtrent de eventueele steun voor peulvruchten enz. en het verdeelen van de garantie op de suikerbieten (bij de thans gevolgde rege ling zijn in vele gevallen de kleine boeren de dupe). Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Z. L. M. werden benoemd de heeren J. C. Koert en Jacobus Klompe. 's Heeren hoek. De Postduiven vereeni- Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST ging hij heen. Verscheidene uren later kwam dr Hea- tiotn nogmaals den patiënt bezoeken en toen hij heenging, zocht hij eerst miss Violet op. „Het zal spoedig zijn afgeloopen," fluisterde hij, op den onderdrukten toon, dien men pleegt te bezigen, wanneer het een mededeeling van droevigen aard geldt. „U zou verstandig doen het nrss Warneford te zeggen; hij gaat hard ach teruit. Het schijnt me toe een crisis te zijn en als hij in den loop van den nacht niet tot bewustzijn komt, kunt u morgen de gordijnen wel laten zakken." De dok ter keek geruimen tijd ernstig voor zich, als was hij het met zichzelf niet eens. Plotseling zei hij, aarzelend: „En toch, en toch, miss Violet „Wat meent u?" vroeg Violet, adem loos. „Ik geef het nog niet over. De weten schap zegt mij, dat hier alle mensch en kennis heeft afgedaan; wat de groote Ge neesheer zal doen, ligt voor ons nog in het verborgene." HOOFDSTUK XXXI. De dokter was nauwelijks weg, toen een cab voor de deur stilhield, waaruit met groote haast twee heeren stapten: de ge broeders Metcalfe; en bij de deur geko men, botsten zij bijna tegen een heer op, die juist naar binnen wilde gaan: den ging de Vriendenkring hield een wed vlucht vanuit Noyon met deelname van 116 stuks duiven. De prijzen werden be haald als volgt: 1, 16, 17, 18 en 19 H. Jansen, 2 en 13 W. v. 't Westeinde. 3, 6 en 11 P. v. Eikeren, 4, 7, 8, 12 en 22 B. de Jonge, 5 P. Rijk, 9 en 10 E. Borden, 14 J. Trommelen, 15 en 23 J. Remijn, Kwadendamme, 20 J. Heiligers, Nieuw- dorp, 21 H. Hooftman. Eerste duif 10. 39, 53, laatste 11, 1, 40. De Raadsvergadering van Donderdag begon met een excuus van den burge meester over enkele uitlatingen, die hij zich in de vorige vergadering aan 't adres van sommige Raadsleden had veroor loofd. Dit was werkelijk noodzakelijk, wilde de verhouding tusschen Raad en burgemeester niet onhoudbaar worden. Dat het gedaan is, en in flinke, duidelijke taal, daarover zal zeker ieder weldenkend burger zich verheugen. Hartelijk mag ge hoopt, dat we nu voor herhalingen ge vrijwaard blijven. Aangezien de nieuwe Gasihnisverorde- ning door Gedep. Staten was goedge keurd, kon nu het nieuwe Gasthuisbe- stuur definitief worden samengesteld. Al leen één vacature is nog onvervuld ge laten, uaar de heer C. Duvekot Lz. zich had teruggetrokken, Bij deze stemmingen stemde de R.K. fractie blanco. Ook een derde Raadslid moet dit een paar maal gedaan hebben, want er waren nu en dan drie blanco briefjes. Dat de R.K. fractie aldus deed, kunnen we ten volle begrijpen. Zij is im mers ongeschikt geacht om een lid voor het Gasthuisbestuur te leveren en is daar door inderdaad in haar rechten te kort gedaan. We kunnen het niet anders zien. De consequentie van het standpunt, dat de heer Crucq ook nu weer met niet al te fraaie bewoordingen verdedigde, zou er toe leiden, dat b.v. in Vlissingen, Rotter dam, Amsterdam, enz., waar een Chr. Ziekenhuis bestaat, geen A.R. of C.H. Raadslid in het bestuur van een gemeen telijk of semi-gemeentelijk ziekenhuis zou kunnen en mogen zitting hebben. Voor de wijze, waarop de voordracht was samengesteld kunnen we ook moei lijk waardeering hebben. Het was hier een vertooning een ander woord we ten we er niet voor om naast de heeren Pieterse en Thomassen de heide wethou ders te candideeren. Waren er ouder de burgerij' van Goes nu werkelijk geen vier serieuze candidaten te vinden? Intusschen, het Bestuur is er nu. En de heer v. d. Wart meende deze gelegenheid te moeten aangrijpen, om den oud-voor zitter te huldigen voor het vele, dat hij' in meer dan één opzicht voor het Gasthuis heeft gedaan. Of nu de heer v. d. Wart daarvoor de eerst aangewezen persoon was, is een open vraag. Ilct is een heel onaangename kwestie geweest. En het eind, ook van dit liedje is: betalen. Men moet dan ook wel, na al het ge beurde, een verwoed optimist zijn, als men zooals de Middelburgsche Cou rant deed durft schrijven: „Als Goes nu een Gasthuis heeft dat f 10.000 per jaar aan de gemeente kost, dan heeft het daarmede een zeer goed koop Gasthuis". Zóó kan men alleen schrijven, als men vanaf 1924 niet den loop van zaken heeft meegemaakt en de laatste paar jaar met oogkleppen heeft roudgeloopen. De vrachtauto voor den reinigings dienst is weer ter sprake gebracht. B. en W. probeerden nog eens een kans om het ding er door te kijgen, maar veel succes belooft die tweede poging niet. De meer derheid schijnt er vooral door een min der gelukkig rapport van een belangheb bende firma niets van te willen weten. B. en W. wilden echter de zaak nog redden door het voorstel terug te nemen, om den directeur van gemeentewerken, die eerst niet en later weer wel ter ver gadering mocht komen, maar toen niet te vinden was, te hooren. Dat ter vergade ring roepen van een hoofd van dienst schijnen B. en W. graag te doen. Toch moet dit o.i. hooge uitzondering blijver en verdient het de voorkeur, dat eea lid van B. en W. zich zóó in de zaken inwerkt, dat hij het behoorlijk in den Raad kan verdedigen. Maar wij meenen al meer op gemerkt te hebben, dat er in ons Goesche college van B. en W. geen eigenlijke ver deeling van werk heeft plaats gehad. We kennen hier geen wethouder van onder wijs, gemeente-werken, enz., zooals in Middelburg en Vlissingen. Goes heeft nu ook een radio-verorde ning gekregen, waarmee men hoopt ra dio-storingen te kunnen tegengaan. Een loffelijk idee, maar toch is het te hopen, dat dq verordening met takt en beleid zal worden toegepast en niet in plagerij en zoekerij' zal ontaarden, want de uren zijn de radio-luisteraars wel heel royaal toe gemeten en voor de practijk we denken aan motoren e.d. is maar weinig over gelaten. Aan het slot van de vergadering deed de voorzitter een minder prettige mede deeling. Ook vorigen zomer kregen we van zulk een tegenvaller bericht. Er zal aan belastingen f 9400 minder ont vangen en aan werkloozensteun ze ker f 10.000.meer uitgegeven moe ten worden. Het grootste deel van deze kleine f 20.000 is reeds gedekt, maar toch zal nog f 5000 moeten worden ge vonden. Laat ons hopen, dat dit zonder pijnlijke maatregelen kan. B. en W. zijn er reeds over in corres pondentie met Ged. Staten. Wel een om keering in de zaken van het Gemeentebe stuur! Het zwaartepunt wordt steeds meer verlegd van het Gemeente- naar het Provinciaal bestuur I Wanneer zullen we weer gezonder ver houdingen krijgen? Bij1 de rondvraag werd nog wat gekib beld tusschen de soc.-dem. leden en weth. Goedhloed over de contra-prestatie voor de werklooser. Indien juist is. dat dit stelsel is ir.ge- oord zonder dea Raad er in te kennen, is dit zeker niet geheel in orde. Men moet wel oppassen, dat men met dit stelsel aan de andere zijde weer niet de werkloosheid vergroot. En daarom mag het wel goed worden bekeken. Er zat eenige spanning in de politieke atmosfeer. Het was te voorzien, dat de winkelsluitingskwestie veel stof zou op jagen. Immers do laatste maanden was een actie gevoerd, om aan het aantal uren waarop des Zondags sommige winkels ge opend mogen zijn, uitbreiding te geven. Het is nu wel gebleken uit hetgeen Minis- ter Colijn heeft medegedeeld dat het mi nisterie daarover niet een eenparige mee ning had. Althans van A.R. zijde is direct tegen die uitbreiding van den Zondags verkoop verzet geboden, maar de meer derheid zette deze zaak, hoewel ze streed met het karakter van het kabinet, door. Ook in de Kamer bleek helaas weer, dat op dit punt de Roomsch-Katholieken de overige rechtscbe partijen in den steek laten en zich bij al wat links staat scha ren. Met groote meerderheid sprak de Tweede Kamer zich uit voor uitbreiding van het aantal uren van verkoop op Zon dag van 4 tot 6. Onmiddellijk daarop vroeg Minister üolijn schorsing der be raadslagingen aan, zoodat we nu nog in het onzekere leven wat er vorder gaat ge beuren. De regeering schijnt nu ernst te willen gaan maken mei de huurverlaging voor arbeiderswoningen. Eon eerste stap daar toe is de nu voorgestelde renteverminde ring voor woningwetvoorschotten van 5 op 4 pet. Inderdaad moet het dien kant uit, nu loonen en steunbedragen voort durend verlaagd worden. Dat de waarschuwing, die Minister Verschuur vóór zijn ziekte nog gericht heeft tot de landbouwers, om zich toch te wachten voor fraude bij de nale ving der steunmaatregelen, die toch in hun belang zijn genomen, nog niet vol doende effect heeft gesorteerd, blijkt wel uit de knoeierijen, die op Zuid-Beveland bij de tarwelevering hebben plaats gehad. Ook sommige handelaren schijnen daar aan te hebben meegedaan. Waar dezie zaak een publieken kant het geld voor dezen steun komt ten slotte uit de zakken van de consumenten is het te hopen, dat hier streng wordt opgetreden en dat, veel meer dan tot nu toe, maatregelen tegen dergelijk geknoei worden genomen. Daar heeft ons volk recht op. Aangenamer is het te mogen wijzen op den welgeslaagden Bondsdag der Geief. Meisjesvereenigingen, die te Middelburg is gehouden. Een groot voorrecht is het, dat in ons land de vrije, Chr. jeugdorga nisatie nog bestaat en niet, door 'tnatio- naal-socialisme wordt om hals gebracht. In Bulgarije zijn deze week merkwaar dige dingen gebeurd. Als een goed voorbereid en tot in bij zonderheden uitgewerkt plan is de mili taire staatsgreep in dat land ten uitvoer gelegd. Blijkens de nadere berichten over I den toestand, bevind': zioh het land, zoo- als de militaire uitdrukking luidt „vast in de hand", van de nieuwe machtheb bers. De groote beteekenis van dezen Bul- gaarschen staatsgreep ligt voor het bui tenland ongetwijfeld in de gedragslijn, Ingezonden Mededeeling. broeder van den rechtsgeleerde. Op de hun eigen wijze dienden de broe ders liefst tegelijkertijd sprekende, zich aan en vroegen mevrouw Collier te spre ken. Deze liet antwoorden, dat ze zoo spoe dig mogelijk beneden zou komen, een boodschap, die Edgar kwam overbrengen. „Het is u zeker bekend heeren", voegde hij er aan toe, „dat het met meneer War- neford bijna is afgeloopen?" Het angstzweet brak meneer Felix uit. En met een zakdoek zijn voorhoofd bet tend, riep hij vertwijfeld: „0, God, maak mij niet tot een moordenaar! Had ik maar dadelijk naar Barker geluisterd, die zeide, dat de jongeman onschuldig was!" Meneer Maurice, die uit wat grover hout gesneden was, wuifde ontevreden met de hand. „Werkelijk broeder, dat is al te dwaas. De fout ligt natuurlijk bij den man, die het geld stal. Als meneer Warneford sterft, dan is de dief, wie het ook is, tevens moordenaar! Ja, een moord is het, mijne heeren! Evengoed, alsof men iemand de hals afsnijdt of hem een dosis stryehine ingeeft! Denkt u ook niet, me-* neer.meneer „Mijn naam is Edgar Collier. Mr Phi lip is mijn broer." „Inderdaad. Juist nu begrijp ik het. U lijkt veel op elkaar. Ook in hetzelfde beroep, wed ik?" „Ja, alleen niet van dezelfde faam", glimlachte Edgar. „O dat komt nog wel, meende de heer Metcalfe en voor een oogenblik was Ed gar even boos, alsof men hem bemoedi gend op den rug had geklopt. Onderwijl deed meneer Felix niets anders, dan zijn neus snuiten en zijn oogen betten met zijn zakdoek. „Wat is uw meening als man van het vak van dezen buitengewonen dief stal?" vroeg meneer Maurice, nadat de jongen Collier, zijn boosheid gekoeld had op het vuur, waar hij heftig in pookte. „Het is moeilijk, een meening te uiten, als men niet zelf een onderzoek heeft ingesteld", antwoordde Edgar. „Ik heb het terrein van de misdaad niet gezien, niemand van uw personeel gesproken kortom, alles wat ik weet, is van hooren zeggen „Daar hebt u gelijk in", vielen beide broeders in, „maar daar kan nog in voor zien worden. Komt u nog eens kijken, of schoon ik niet weten zou, wat u daaruit zou kunnen leeren. Het geld lag op de tafel, daar mag ik gerust een eed op doen", ging de heer Felix door. „En op een oogenblik was er een goed deel van verdwenen en niemand kan er aan zajn geweest! Los dat nu maar eens op!" „Onzin!" verklaarde meneer Maurice. „Natuurlijk is er iemand aan geweest! Vertel me niet, dat je aan spoken gelooft! Het zijn wel degelijk menschenhanden geweest, die het geld deden verdwijnen en ik verlang naar het oogenblik, dat stalen boeien de polsen ervan zullen omsluiten." „Geduld, mijnheer Mettcalfe, te gelege- nertijd zal de schuldige wel voor den dag komen. Ik geloof stellig, dat Satan zijn begunstigers tot op zekere hoogte hein! en als ze dan goed in de knoei zitten, laat hij hen in den steek." „U wilt zeggen, dat ze dan al tot aan den hals in de modder zitten", zeide mijn heer Maurice meesmuilend, „en als hun vader d9 vader van alle boosheid hen lekker in de steek heeft gelaten, dan is plotseling Leiden in last, en dan volgt hun debuut voor de heeren van het spin huis en het is gedaan met hun sprongen. O, we zullen hem wel krijgen! Barker is een handige jongen: heel handig hij wist in drie minuten, dat Wilkinson ik bedoel Warneford niet de dader was en ik mag hangen, als hij niet al lang weet, wie de dief werkelijk is; hij moet alleen het noodige bewijsmateriaal bijeenzamelen; de molens van Scotland Yard draaien langzaam maar fijn." De heer Edgar Collier lachte hartelijk. „Kom", zeide hij, „laten we nu zake lijk zijn - ik ben erg nieuwsgierig en ik zou er gaarne alles van weten. Hoe laat veronderstelt u, dat het geld gestolen werd?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5