Uit de Provincie Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs Rechtszaken Land- en Tuinbouw Zoeklichtjes. Gemengd Nieuws. D> heer Wegterman (Nat. Herat.) xiet geen enkel reëel belang in dit voor stel. Het maakt schijnbaar een actieren indruk van de Kamer, de Indische zaken te gaan monopoliseeren en te verwijzen achter de coulissen, doch er wordt een gordijn geschoven tusschen de Kamer en de regeering. Het voorstel behoort niet te worden aangenomen. De heer W ij n k o o p (Comm.) zegt, dat het voorstel een fascistische strekking heeft: uitschakeling van de Kamer. De heer J o e k e s (V. D.) verdedigt het voorstel. Noch voor beïnvloeding van de regeeriag, noch voor uitschakeling van de Kamer behoeft naar Spr.s meening vrcos te zijn. De toenemende belangalel- 1 ng voor en het toenemend aantal van Indische aangelegenheden maakt een c mmissie wenschelijk, welke met de re- teering overleg kan plegen. Er is beweerd dat de opzet zou zijn, den heer Roestam uit de commissie te houden. Spr. heeft al voor een commissie gepleit, voordat hij ooit van dezen heer gehoord had. De be doeling van de commissie voor Indische zaken is, zooveel mogelijk inlichtingen te krijgen over Indische aangelegenheden, ten behoeve van de Kamer. Regeering en Kamer beide zullen er wel tegen waken, dat de commissie op den stoel van de re geering zou gaan zitten. Dat aan de Kamer iets zou worden onttrokken, is geenszins het geval. Alle opmerkingen over verfasciseering van de Kamer kan Spr. terzijde laten. De commissie zal bestaan uit zeven le den, alle belangrijke groepen kunnen er dus in vertegenwoordigd zijn. De heer Westerman heeft blijkbaar de toelichting van het voorstel niet of slecht gelezen. Er is geen sprake van het bren gen van Indische zaken achter de coulis sen. Ook doet de Kamer niets, dat ten nadeele komt van de positie van den Volksraad. Deze heeft er integendeel be lang bij, dat de Kamer zoo goed mogelijk wordt voorgelicht. Het gaat er alleen om de behartiging der Indische Zaken te be vorderen. Het voorstel wordt z. h. at. a a n g e- nomen met aanteekening, dat de heer Sneevliet, de antirev., de communisten en de heer Tilanus geacht worden te heb ben tegengestemd. De vergadering wordt om half zes ver daagd tot 19 Juni a.s. één uur. Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland. Bovengenoemde organisatie zal, zooals reeds gemeld, Donderdag 31 Mei a.s. zijn algemeene vergadering houden te Middel burg in de Concertzaal, Lange Singel straat. De morgenvergadering zal aanvangen 11 uur. De openingsrede zal worden ge houden door den Voorzitter Prof. D'r P. A. Diepenhorst, waarna door den heer Chr. v. d. Heuvel, 2e Voorzitter van den Bond, zal worden behandeld de verhou ding tot de andere landbouworganisaties, waaromtrent reeds eerder rapport is uit gebracht. In de middagvergadering zal als spre ker optreden Prof. Dr P. S. Gerbrandy te Amsterdam met het onderwerp: „Maat schappelijke ordening en landbouw crisis". Vrijdag d.a.v. zal een excursie worden gehouden door Walcheren en Zuid-Beve land. Bezocht zal worden o.a. Domburg, de Westkapelsche Zeedijk, de Wilhel- minapolder. Woensdag 30 Mei 1934 des avonds half acht zal in de „Vergenoeging", Groote Markt te Middelburg met de afge vaardigden der verschillende afdeelingen een huishoudelijke vergadering worden gehouden, alwaar besproken zal worden het jaarverslag van den Secretaris-Pen ningmeester, benevens Statutenwijziging cn reorganisatievoorstellen. Middelburg. Seizoenopenstel ling winkels op Zondag. In handen van B. en W. zijn gesteld om ad vies adressen van het Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en van Handelsbelang, houdende verzoek tot vaststell'nT eener verordening tot op heffing van het vcTbod tot openstelling van winkels op Zondag. B. en W. noodigen den raad uit eene beslissing te nemen door vaststelling van het na te noemen ontwerp besluit. Bij het opmaken van dat ontwerp hebben B. en W. overwogen le. Dat de Winkelsluitingswet in alge- meenen zin het beginsel eener Zondags sluiting van winkels huldigt 2e. dat echter bijlzondere omstandighe den afwijking op het sub le vermelde punt gewenscht kunnen maken 3e. dat het in de laatste jaren te dezer stede steeds toenemend vreemdelingenver keer op Zondag volgens B. en W. als zoo'n bijzondere omstandigheid is aan te mer ken; 4e. dat eene afwijking, gelijk sub 2e ver meld, dan ook strikt beperkt behoort te blijven tot die gedeelten der gemeente, al waar het vreemdelingenverkeer zich con centreert, en zich dient te bepalen tot die artikelen, welke voor vreemdelingen als zoodanig het meest gewild zijn, terwijl zij slechts behoort te gelden tijdens de z.g.n. seizoenmaanden, en voor niet meer uren (4\ dan het aantal, voor hetwelk de wet reeds Zondagverkoop in het algemeen ge durende een bepaald aantal uren toestaat. 5e. dat de verruiming, welke de veror dening omvat de rust van het personeel onaangetast behoort te laten 6e. dat misbruik van de verruiming be hoort te worden gekeerd. Het ontwerp-besluit omvat het volgen de De verbodsbepaling van art. 2 sub a d>>r wet vindt geen toepassing op Zonda gen van 11 uur des voormiddags tot 3 uur des namiddags, gedurende het tijdvak 15 Juli tot en met 15 September ten aanzien van winkels, gelegen aan de Markt, Lange- delft, Kortedelft, Lange Burg en Lange Noordstraat, voor zoover daarin uitslui tend of in hoofdzaak worden verkocht een of meer der volgende artikelen prent briefkaarten, souvenirs, goud- en zilver- weiken, Byouteriën en foto-artikelen, met dien verstande, dat alleen die winkels ge opend zullen mogen zijn, waarin krach tens schriftelijke desbetreffende verkla ring van burgemeester en wethouders, ge acht wordt, dat bovengenoemde artikelen uitsluitend of in hoofdzaak worden ver kocht. Deze tot wederopzeggens geldende ver klaring, wordt niet gegeven dan na in gewonnen advies van de te Middelburg gevestigde Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche eilanden. Gedurende genoemde dagen en uren mag in de bedoelde winkels geen perso neel aanwezig zijn. Deze verordening treedt in werking op den Zondag na hare afkondiging. 'Reorganisatie openbaar U.L.'O. Onder verwijzing naar de meer derheids-conclusies, voorkomende in het rapport der Raadscommissie ad hoe, bie den B. en W., voor zoover die conclusies zullen worden aanvaard een ontwerp-be sluit ter vaststelling aan. Het ontwerp-besluit omvat het vragen van vrijstelling aan Ged. Staten van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening", het op wachtgeld stellen van den vak-onderwijzer W. de Graaf, het opheffen der betrekking van vak-onderwijzer in aardrijkskunde en geschiedenis en het op wachtgeld stellen van den vakonderwijzer E. Mos; het op heffen van de betrekking van amanuensis en het op wachtgeld stellen van J. H. Hoo- gesteger als zoodanig; het opheffen van de 5e klasse var. school G. en de 'bruto- belooning .per wekelijksch lesuur van 60 minuten per jaar van de volgende vak leerkrachten aan school G. vast te stellen als volgt: Ir B. D. de 'Roos f 126; mej. S. Hoekstra f 109.67; mej. B. J. H. de Veer f 106.03 en G. H. Engelkes f 127.12. Vlissingen. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad was een verzoek ingekomen van de groep der N. S. B. om invloed aan te wenden op het bestuur van de openbare leeszaal voor het toelaten van „Volk en Vaderland" tot die zaal. Dit werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Tegen de nieuwe bepalingen in het amb tenarenreglement inzake ontslag wegens revolutionaire gezindheid en aan huwen de ambtenaressen, verzetten zich de vijf S. D. en de 0. S. P.er, tegen de geheele wijziging alleen laatstgenoemde. Vastgesteld werd een verordening, re gelende het taxibedrijf, waardoor drie maandelijksche controle der wagens en goedkeuring van de tarieven door B. en W. verzekerd is. Het voorstel, het verzoek van de direc tie van de Maatschappij Zeeland om ont heffing van het tapverbod gedurende de kermisweek voor hotel Britannia af te wijzen, werd aangenomen. Besloten werd in werkverschaffing in den spuiboezem van den Polder Walche ren een eilandje aan te leggen en de bin- nentaluds van den dijk te beplanten, mede ter verfraaiing van Vlissingen als bad plaats. Kcrtgene. Vrijdagmorgen zat het twee jarig zoontje van schipper M. Hoogen- doorn uit Giessendam (schip Res Nova) op de kade alhier in een kinderwagen met zijn broertjes te spelen. Doordat één der kinderen 'n verkeerde manoeuvre met den wagen maakte, reed deze in de ha ven. De moeder, die in de nabijheid was, kon niet verhinderen, dat de wagen met het kind er in, in het water terechtkwam. De havenmeester J. de Korte zag het on geval gebeuren. Zonder zich te bedenken sprong hij gekleed te water. Het kind, dat reeds één keer in de diepte verdwenen was, werd door dhr de Korte behouden aan wal gebracht. Het kind heeft geen nadeelige gevolgen van het bad onder vonden. Reeds 's avonds speelde het op het h.avenplein. Colijnsplaat. In de gistermiddag gehou den vergadering van den polder Nieuw- Noordbeveland waren 16 van de 17 stem bevoegde ingelanden tegenwoordig of ver tegenwoordigd. Bij de opening werd staande de verga dering door den voorzitter herdacht de nu wijlen ontvanger-griffier, dhr Iz. P. v. d. Weele, die het belang van den pol der gedurende 10 jaren op een voortref felijke wijze heeft gediend. De rekening over 1933'34 werd vast gesteld in ontvang op f 41.470,57, in uit gaaf op f 35.331,28, al zoo met een goed slot van f 6139,29. Aan den huurder van de dijken werd 50 pet. reductie op de contractueele pacht toegekend. Eveneens werd wegens het ge deeltelijk verloren gaan der dijkputten de huur van het visscherijperceel tot op de helft terug gebracht. Aan het bestuur werd machtiging ver leend om ter zijner tijd den onderhouds plicht van de Middenweg aan de Provin cie over te dragen. De begrooting werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 24.360,97 met een post voor onvoorzien van f 7192,45. Tot ontvanger-griffier werd benoemd dhr M. Tazelaar Pz. te Colijnsplaat. Baarland. In de Vrijdag alhier gehou den jaarvergadering van Ingelanden van het Waterschap Baarland e.a. waren aan wezig 42 personen, uitbrengende 44 st. Na het uitbrengen van het jaarverslag werd de rekening van den dienst 1933 '34 goedgekeurd, welke sluit met een ba tig saldo van f 3460,04. Besloten werd verder geen rechtsge ding aan te gaan over een in 1807 aan gegane overeenkomst betreffende het roo- ven van schorgrond tusschen het water schap en de toenmalige Amlbac'htsheeren, doch een nieuwe overeenkomst te sluiten met den tegenwoordigen eigenaar. De begrooting van den dienst 1934 '35 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op een bedrag van f 37.437,98, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1421,31. De op te brengen couponbelas ting zal op de obligatiehouders worden verhaald. Het dijkgeschot blijft bepaald op f 17 per H.A., dat der vroonen op f 12. Wegens periodieke aftreding van den heer A. M. Steketee als gezworene, welke met 1 Aug. e.k. ruim 35 jaar als zoodanig in functie is en niet meer, in verband met zijn leeftijd, in aanmerking wenscht te komen, werd de volgende aanbeveling opgemaakt; 1. K. Zeevaart; 2. J. Steke tee, en 3. M. Almenkinders, allen alhier. Geref. Kerken. Bedankt voor IJmuiden-Oost, W. F. M. Lindeboom te Serooskerke (W.) Emeritaat. Dr H. D. Hellema, Ned. Herv. predikant te Oude Pekela, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Zondag 27 Mei 1934. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg, av. ds Derksen van Oudelande. Hansweert 9.30 en 2.30 u. dr v. Selms. Goes. In het Gasthuis, Oostwal 31, zijn op 25 Mei j.l. geslaagd voor dipl. A (zie kenverpleging) de zusters M. Hoefkens, A. M. v. Langevelde en J. v. d. Wal. Zaamslag. Benoemd tot hoofd van de Ghr. school te Othene de heer L. G. Voor bij, thans onderwijzer aan de Ghr. school te Zaamslag (dorp). Concentratie van scho len. In de deze week gehouden alge meene vergadering van Christelijk Volks onderwijs heeft de heer K. Brants gespro ken over: De huidige positie van Chr. Volksonderwijs. Daarbij werd o.m. dit gezegd: Tot het hoofdbestuur van C. V. kwam de vraag van Minister Marchant om me dewerking aan concentratie van scholen van G. V. met die van andere richting. Deze vraag komt ons, zei spr., zeer onge legen. Toch zullen wij moeten medewer ken, hoewel de schoolbesturen autonoom zijn en het hoofdbestuur slechts kan ad- viseeren. Het standpunt van het hoofdbestuur is, dat vooral moet worden onderzocht de mogelijkheid van concentratie van scho len van Chr. V. onderling, waarmee te vens de richtingsmoeilijkheid is onder vangen. In 's lands belang moet dus con centratie worden overwogen, de wijze van uitvoering moet aan de schoolbesturen worden overgelaten. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 25 Mei 1934. R. H. S., 29 j., koopman te Fredenburg. verdacht van oplichting. Hij heeft n.l. op 6 April 1933 den hotelhouder Coomans te Vlissingen onder bedriegelijke voorgevens bewogen, hem eenige dagen kost en inwo ning te verschaffen. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Verduistering en op lichting. De brievenbesteller P. P. te Vlissingen stond terecht wegens verduis tering en oplichting. Hij zou zich n.l. tus schen April en September 1931 hebben schuldig gemaakt aan wederrechtelijke toeëigening van f 1 per week van een geldsbedrag van f 5, dat hij' iedere week namens het Burg. Armbestuur te Vlissin gen moest uitkeeren aan vrouw M. de D. Vervolgens zou hij door aan den secreta ris van Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen te zeggen dat hij- voor het bij wonen van vergaderingen van die instel ling verschillende kosten had moeten ma ken voor het stellen van een plaatsver vanger, waardoor hij in het jaar 1932 en 1933 dien secretaris heeft bewogen hem de opgegeven kosten tot verschillende be dragen uit te keeren, terwijl verdachte wist dat dit in strijd met de waarheid was. Verdachte ontkent zich aan verduiste ring te hebben schuldig gemaakt. TeD aanzien van de oplichting beweerde hij presentiegeld in rekening te mogen bren gen en hij! mocht opgeven wat hij voor zijn plaatsvervanger bij de post in reke ning mocht brengen. Op een vraag van den president of hij' dat ook deed als hij vrij was, antwoordde verdachte bevesti gend, omdat hij van oordeel was dat hij dat mocht. Verdachte meent geheel en al te gceder trouw te hebben gehandeld. De Officier van Justitie noemt de hou ding van verdachte droevig. Uit de ge tuigenverklaringen toch is gebleken dat de wed. de D., die op een uitkecring van f5 weekt van het Burg. Armbestuur kon rekenen, van verdachte slechts f4 kreeg uitgekeerd, en toen de man van de vrouw was overleden gaf hij haar f4, daarbij als reden opgevende dat nu geen versterkende middelen meer moesten werden gekocht. Het 0. M. vindt dat schandalig. Ook wat het „presentiegeld" betreft staat volgens het O. M. de schuld van verdachte vast. De Officier eischt 3 maanden gevan genisstraf, en vindt geen termen voor een voorwaardelijke veroordeeling. De verdediger van verdachte, mr v. d. Slikke, vindt de dagvaarding niet dui delijk gesteld en acht in tegenstelling tot het 0. M. de feiten niet bewezen. Listige kunstgrepen om den secretaris van Maat schappelijk Hulpbetoon tot afgifte van de gelden te bewegen acht pleiter niet aanwezig. Pleiter acht het niet aannemelijk dat verdachte voor f 1 per week zijn betrek king bij de post in den waag zou stellen en zichzelf en zijn gezin ten gronde zou richten. Ook pleiter gelooft dat verdachte te goeder trouw geweest is. Met het oog op zijn gunstigen staat van dienst bij de post, waar verdachte reeds bijna 25 jaar werkzaam is, vraagt pleiter de Rechtbank indien zij tot ver oordeeling mocht komen, een voorwaar delijke straf op te leggen. K. M., 48 jaar, visscher te Arnemuiden had bij den Ontvanger der gemeente Ar nemuiden formulieren tot steun ingele verd wetende dat hij in de weken waar over die formulieren liepen gezinsinkom sten had gehad, tengevolge van welke be driegelijke opgaven hij dien ontvanger ter wederrechtelijke bevoordeeling heeft be wogen hem verschillende bedragen uit te keeren, waarop hij volgens de bestaande steunregeling aanspraak kon maken. Eisch 1 maand gevangenisstraf. M. B. D., 22 jaar, chauffeur te Vlissin gen, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij' hij wegens overtr. van de Motor- en Rijwielwet werd ver oordeeld tot een geldboete van f 5 of 5 d. h. en toewijzing van de civiele vorde ring tot een bedrag van f 30.10. Eisch: bevestiging van 't vonnis waar van hooger beroep. P. D., 21 jaar, arbeider en J. D., 30 j., arbeider beiden te Vrouwenpolder waren in hooger beroep gekomen tegen een von nis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij zij wegens 'overtreding van de Jachtwet werden veroordeeld ieder tot een geldboete van f 25 of 10 d. h. met ver beurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer of daarvoor te betalen f 15 of 5 d. h. Eisch: bevestiging van 't vonnis waar van hooger beroep. A. G. B., 49 jaar, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij wegens een aan keuring onderworpen slachtdier zonder vergunning slachten, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 10 d. h. Eisch: bevestiging van 't vonnis waar van hooger beroep. M, B., 34 j., slager te Veere was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij! hij wegens een aan keuring on derworpen slachtdier zonder vergunning slachten werd veroordeeld tot een geld boete van f25 of 25 d. h. Eisch: bevestiging van 't vonnis waar van hooger beroep. P. B., 51 j., landbouwer te Middelburg had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg waarbij hij' wegens overtr. van de Boschwet, werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 d. h. Eisch: bevestiging van 't vonnis waar van hooger beroep. Uitspraak in alle zaken 8 Juni a.s. Hooger beroep. Door den Ambtenaar van het Openbaar- Ministe rie bij het Kantongerecht te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter te Mid delburg waarbij S. L. K., 26 j., landbou wersknecht, wonende te Souburg wegens overtr. van het Crisis-aardappelbesluit is veroordeeld tot f 15 of 10 d. h. De ver oordeelde kwam eveneens in hooger be roep. Tegen verplicht veilen van fruit. Te Utrecht had gistermiddag een bui tengewone vergadering plaats van de Ned. Pomologische Vereeniging, hoofd- afd. Fruitteelt der Nederl. Heide Mij. Be doeling dezer bijeenkomst was een be spreking van den maatregel: verplicht veilen van fruit, die nog dreigde, toen deze vergadering werd uitgeschreven, maar inmiddels reeds door een regee- ringsbesluit feit is geworden. Een lange rij sprekers heeft zich ver klaard tegen de verplichte veiling. De heer Boers, voorzitter van de afdeeling Utrecht, die tevens voorzitter is van de Utrechtsche Fruit- en Groentenveiling, verzette zich tegen den maatregel, die plotseling zou worden ingevoerd. Dit zou een chaos op de veilingen ten gevolge heb ben, terwijl een geleidelijke invoering mis schien minder bezwaren zou opleveren. Geldermalsen, dat zich bij monde vaD den heer Van Everdingen tegen verplichte veiling verklaarde, voerde o.m. als argu ment aan, dat daardoor goede handelsbe trekkingen zouden moeten worden prijs gegeven. De Zuid-Hollandsche eilanden, die heel de productie via de veiling ver- koopen, hadden zich toch unaniem tegen den veilingsdwang uitgesproken. Zoo was het ook gegaan in de afdeeling Rijk van Nijimegen en het L&nd van Maas en Waal. De tusschentijdsche verkiezingen zoo als we die kenden onder het vroegere kiesstelsel deden vaak dienst als politieke barometers, die duidelijk aangaven of sinds de laatste verkiezingn de wind al of niet gedraaid was. Zulk een politieke barometer kunnen we nu binnenkort te Enschedé in wer king zien. Als gevolg van de vereeniging van Lonneker en Enschedé zal daar een nieuwe gemeenteraad gekozen moeten worden. We zullen daar kunnen zien uit wel ken hoek de politieke wind waait. Met name ook of de Nationaal-Socialisten in derdaad zooveel aanhang hebben onder het volk als zij beweren. We krijgen nu de proef op de som. De barometer wordt opgesteld. Straks zullen we kunnen zien of de Nat.-Soc. po litieke weerberichten met de werkelijk heid kloppen. OPMERKER. Voor die streek is de eenige veiling de Nijmeegsche en deze zette de laatste jaren slechts 30 pet. van de totale productie om en had daar nog moeite genoeg mee. Zou deze veiling verplicht worden de geheele productie te verwerken, dan is het leed niet te overzien. De afdeeling Limburg had reeds bij de Kamer van Koophandel te Maastricht stappen gedaan om in samenwerking met deze instelling de verplichte veiling nog te keeren. Prof. A. Sprenger sprak er zijn teleur stelling over uit, dat de regeeringscom- missaris, de heer Valstar, de uitnoodiging tot deze buitengewone vergadering niet had aangenomen. Als conclusie van deze bespreking werd besloten een commissie van vakmenschen samen te stellen, die nogmaals een audiëntie bij den minister zal aanvragen, om hem de funeste gevolgen van de ver plichte veiling aan te toonen. Mede door de hulp, die de drie groote landbouworga nisaties willen verleenen, verwacht men van deze poging nog een gunstig resul taat. LIBERALE OFFERS. Onzerzijds is er op gewezen, zegt de „N. Pr. Gr. Crt.", dat de houding der libe ralen inzake de Zondagsrust bij de Win kelsluitingswet niet in overeenstemming is met de samenwerking, die men van vrijzinnige zijde zoo gaarne wil. Van liberalen kant wordt nu gezegd: maar vergeet gij dan, welke offers wij brachten? Natuurlijk moeten dit dan offers zijn, die deze beteekenis hebben, dat men en kele beginselen niet op den voorgrond zet in het practisch staatsbeleid. Wij waren belangstellend te vernemen welke die offers zouden zijn. Hier volgen zij: de handelspolitiek, om dat in menig opzicht bescherming is aan vaard; en de openbare school. Is het niet prachtig? Wat inzake de handelspolitiek werd aanvaard is alleen het gevolg van een noodzakelijkheid waar voor ieder bui gen moet. De houding n.l. van het buiten land, dat onze goederen niet meer wil hebben. Daarom moet onze regeering een andere handelspolitiek volgen dan voorheen. En dat zou nu een liberaal offer zijn, omdat wij niets met den vrijhandel kunnen worden. En wat de openbare school betreft: zij lijdt onder de bezuiniging precies als de bijzondere. Kleine openbare schooltjes moesten verdwijnen. Nieuwe bijzondere scholen konden niet meer worden ge bouwd. Het verschil zit alleen in de omstandig heid, dat het openbaar onderwijs achter uit gaat en het bijzonder vooruit. Maar met een offer onzer liberale po litici heeft dit niets te maken. Zij werden niet anders behandeld dan ieder ander. Heel die offerpartij der liberalen doet ons denken aan de huwelijksovereenkomst die een offervaardige vrouw haar man deed: zie eens, zeide zij, laat ons het zeggenschap eerlijk deelen. Over alle zaken waaromtrent wij gelijk denken beslist jij, de man. Maar over die dingen waaromtrent wij verschil van meening hebben, beslis ik, de vrouw. Zoo offervaardig is nu ook de liberale partij. Een hond van verdriet ge storven. Een zeldzaam staaltje van hondentrouw heeft men dezer dagen te Heerenveen kunnen waarnemen. Ongeveer een meiand geleden is de heer B.. commandant van de rijksveldwacht, na een ziekte van eenige maanden overle den. De heer B. bezat een prachtigen grooten Sint Bernard. De meester en de hond waren zeer aan elkaar gehecht. Reeds tijdens de ziekte van den heer B. was het dier lang niet zoo opgewekt als anders. Toen echter de baas heenging, was het met de rust van den hond ge daan. Flewo scharrelde voortdurend door het huis, overal zijn baas zoekend. Eten wilde het beest niet meer tot zich nemen, met als gevolg, dat zijn krachten sterk verminderden en thans is het arme dier kennelijk van verdriet gestorven. (Tel.) Kinderverlamming. Te Dussen doet zich een geval voor van kin derverlamming bij een 4-jarig dochtertje

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2