Het ambt van den eigendom. BEITELS EERSTE BLAD ZATERDAG 28 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 197 ken Buitenland Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer W. Hek te Mastwijk Gem. Montfoort deelt ons dd. 13 April 1934 mede: Sedert eenige maanden voer ik Bertels* Kunst korrel aan al myn kip pen en kan U verklaren nog nimmer zooveel eie ren geraapt te hebben als na het gebruik van dit voeder. Van een hok van 23 kippen kryg ik 18 A 19 eieren per dag en van een hok van 73 kippen 6l A 63 eieren per dag Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Staten-Generaal. mur vcmrt scro ti kruideniers- oorkomen, dat vlammen op- verbrand, ter- voorraden ge- verloren. e r d. Woons- xe auto, be- uit Asten en echtpaar Lan- Asten naar ;raat te Some- uto uit, terwijl de straat een enen stond. V., meende met vrachtauto te tig echter niet ïxe auto tegen 'et geheele bo rd van de luxe ie heer Lange- ïur op en werd gewond. Ook tige inwendige .oofdwonde op. van het echt- >r zonder noo- voorloopig ver swonden naar hoven ©verge- der werd pro- irwijl de auto ie. De burge heer Westrik, gen, de Veluwe i niet onbegrij- bezoekers, die heiden te zien [dus met hun r over in hun mooi en ruim. ie wegen; heele sttig uit elkaar als ze lang zijn, zoo fijn waar ze zelfs e vlek vormen we lupinen, die n hun stengels naast je paple- ■erdere overtol- 2e vormen dan versiering van ïers onmogelijk en grond stop- jk prettig, alles en wat je kwijl ker dan thuis, imen moet, om- in zou. Die Ve— e test om die loopen; je moot engaan, anders uitgebloeid en de heide en de 1 om „geoogst" Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postehöquo en Girorekening 44455. sen. De heer erecht zal staan rdedigd worden tisch Kamerlid 'rinneren, heeft de oprichtings- onaal-Socialisti- Rotterdam, over r Berger, hoofd- ilksgezondheids- iinkel, directeur ningen, het één >r de betrokken dt geacht. Voor het Kan- ond terecht een tbond te Haaks- le politie aldaar Daal was opge- g van het uni- i 30-tal andere dens den 1 Mei- i gedragen. De dat deze roode ndig streven uit- oor den Ambte- 1 Kantonrechter lachte conform d tot f 3.boete ERBERCHT. nd van 26 Mei: anderlijke wind, Dstel. richtingen, waarschijnlijk rmer. ddag 3 u.: Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. ag 3 u.: 778. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Over het ontstaan en de beteekenis van den eigendom zijn in den loop der eeuwen allerlei theorieën verkondigd. Wij zullen niet trachten van de zeer uiteenloopende beschouwingen daarom trent een overzicht te geven. Het meest juist en het meest treffend tevens schijnt ons de beschouwing waar in de eigendom gezien wordt als een ambt. God, de almachtige schepper van hemel en aarde is de eenige absolute eigenaar. Alle goederen, van welken aard ook, zijn het eigendom van God, die den mensch slechts voor een tijd een deel daarvan als bezit toevertrouwde. De mensch is dus niet anders dan een beheerder van de goederen door God hem geschonken. Het bezit is een voorrecht, zeer zeker, maar het is tevens een plicht, een van de ambten, waarmee God Zijn volk zegenen wil. Alle bezit is slechts tijdelijk. Vooral in onze dagen zien we de wisselvalligheid er van en wordt het duidelijk hoe dwaas zij doen, die op hun goed hun vertrouwen stellen. Velen, die tot voor kort tot de rijken der aarde gerekend werden, leven thans nog slechts bij de gratie van hunne crediteuren. Trotsche en schijnbaar sterke huizen stortten ineen. Ja, waarlijk, aan gaande degenen, die op hun goed ver trouwen en op de veelheid huns rijkdoms roemen: al zegt zijn hart, mijn huis zal eeuwig staan, van kind tot kind gedurig overgaan, al heeft hij 'tland waarop zijn trotschheid roemt, zijn grootschheid bouwt naar zijnen naam genoemd; 'tis alles wind, waarmee het hart zich streelt. En dit geldt niet alleen van het bezit van geld en goed, maar van allen rijk dom. Een betrekkelijk klein organisch gebrek kan oorzaak zijn, dat de meest beroemde redenaar of de meest gevierde zangeres voor altijd moet zwijgen. Wat wij een kleinigheid noemen, kan oorzaak zijn, dat de scherpzinnige denker van zijn ver mogen wordt beroofd en gelijk gesteld wordt met de bezitloozen in de wereld van verstand en vernuft. De eigendom, het bezit is zoo wissel vallig van aard, dat het soms verbazen kan, dat daarover zoovele en zoo zwaar wichtige beschouwingen ten beste zijn gegeven. En dan, wat is de vreugde van den eigendom vaak betrekkelijk. Er zijn men- schen, die eigenlijk slechts drie woorden kennen: krijgen, hebben, houden. Zij kennen slechts één ideaal: hun bezit tot eiken prijs te vermeerderen. Zij hebben nauwelijks de macht om van hun bezit te eten of ook wel, zij bewaken angst vallig hun schat om te kunnen eten, te drinken, om zichzelf en hun stoffelijk lichaam te behagen. Maar de eigendom, het bezit krijgt kleur en geur als hij gezien wordt als een ambt. Wanneer de bezitter zich rent meester weet, beheerder, als hij zijn bezit beschouwt als een plicht, waarin hij zijn God heeft te dienen en te verheerlijken. Hoe rijk wordt de rijk met stoffelijke goederen gezegende, als hij zijn rijkdom gebruikt voor den dienst van God, ten nutte en tot vreugde van anderen. Dat behoeft niet in de eerste plaats tot uiting te komen in allerlei werken van barmhartigheid. God heeft aan den mensch gaven ge schonken, opdat hij daarmee zal woeke ren, opdat de ontvangen talenten rente zullen afwerpen. De aard van het bezit is zeer verschil lend en daarom is ook het gebruik daar van sterk onderscheiden. Wie in hoofdzaak spierkracht ontving zal daarmee op een andere wijze hebben te woekeren dan hij, die met rijke geestes gaven werd gesierd. Wie met stoffelijke goederen werd gezegend, wie groote kapi talen te beheeren kreeg, heeft een andere taak dan hij, wiens bezit beperkt bleef tot een bescheiden inkomen. Er is velerlei variatie in bezit, maar van welken aard het ook mag zijn, het moet steeds gezien worden als een ambt, dat we geroepen zijn naar den wil Gods getrouwelijk te vervullen. Zoo gezien kan de bezitter zich eerst recht rijk gevoelen. Zóó pas krijgt de eigendom groote beteekenis. Maar daarnaast zal ook drukken het besef van groote verantwoordelijkheid. Naarmate iemand meer ontving in welken vorm dan ook, naar die mate zal ook toe nemen het besef van verantwoordelijk heid. En het zal ernst worden met de bede, dat wij de ons geschonken gaven ten nutte en tot vreugde van anderen mogen aanwenden. Maar dat niet alleen. Als de eigendom gezien wordt en be leefd als een ambt, waarin God gediend moet worden, dan zullen ook de vruchten niet uitblijven. Wie God verlaat heeft smart op smart te vreezen. Dat leert ons met ontstellende duidelijkheid de tegenwoordige tijd. Bij allen rijkdom en overvloed van stoffelijke en andere goederen, is er gebrek en ar moede op groote schaal, ondankbaarheid en ontevredenheid. Maar die op God vertrouwt en zich bindt, ook wat betreft het gebruik van zijn bezit aan Gods Woord, ziet zich om ringd met Zijn weldadigheid. Het geheim van den rijkdom schuilt in het ambt van den eigendom. Nationaal-soclalistisch Ideaal. De plaatsvervanger van den Nat.-Socia- listischen rijksjeugdleider in Duitschland zette in een interview het standpunt van de Hitlerjeugd tegenover de katholieke kerk uiteen. De Hitler-jeugd, zoo zeide hij, is niet gekant tegen de katholieke kerk; derge lijke beweringen zijn laster. Voor de Hit ler-jeugd gelden, evenals voor de geheele nationaal-socialistische beweging, de woor den van Hitier: „Het nationaal-socialisme staat op den grondslag van een positief Christendom; men geve de kerk wat der kerk is en den staat wat den staat be hoort". Dat klinkt nogal geruststellend. Onmiddellijk daarop volgde echter deze uitspraak: tot den staat behoort de lichamelijke en de geestelijke opvoeding, terwijl de kerkelijke ver zorging bij de confessies behoort.. Hieraan werd nog toegevoegd, dat de uniforme opvoeding der jeugd voor leider en toekomst gegarandeerd moet worden. Men gevoelt waar dit heengaat. Bij het Nat. Socialisme is geen plaats voor de vrije school; geen plaats ook voor de vrije jeugdbeweging. Zoo is het in Duitschland. En zoo wordt het in ons land als de Nat.-Socialisten hier hun doel bereiken. Corruptie-affaire te Kieff. Op bevel van den procureur-generaal der sovjet-unie Akoelow, den chef van de gepoe Japoda en den volkscommissaris van justitie Krylenko, is een commissie van onderzoek ingesteld naar een groote corruptie-affaire te Kieff, waarbij tal van hooge ambtenaren van justitie, bedrijfs leiders en beambten van de gepoe betrok ken zouden zijn. Tot nog toe zouden reeds 120 personen zijn gearresteerd. De staat zou bij de onderhavige affaire een schade van 2jb, 3 millioen roebel heb ben geleden, terwijl ook het aanzien der gepoe ten zeerste door het gebeurde heeft geleden. De gearresteerde gepoe-beambten zul len voor een speciale gepoe-rechtbank te rechtstaan. Op het door hen gepleegde vergrijp staat de doodstraf. Het stads- en districtsbestuur van Kiew onderhield sedert geruimen tijd reeds een aantal verbruikscoöperaties, om de hoogere partijfunctionnarissen van levensmiddelen en massa-gebruiksartike len te voorzien. De leveranties aan deze coöperaties geschieden onder den druk van de plaatselijke partijleiders door ver schillende trusts, welke op haar beurt van het staats-reservefonds gebruik maakten. De verbruikscoöperaties voorzagen haar leden tegen belachelijk lage prijzen van levensmiddelen en andere waren, o.a. ook van goud- en zilverartikelen, brillan- ten enz. Daarnaast werd op groote schaal ge speculeerd: met heele wagons tegelijk werden bijv. suiker en meel gesmokkeld, welke tegen hooge prijzen op de markt van Kiew en ook in andere steden, zelfs in Moskou, werden verkocht. Aan den smokkel van deze levensmiddelen i al leen aan meel en brood zou reeds voor dertien millioen roebel verduisterd zijn i nam ook de Gepoe deel. Engeland moet een sterke luchtmacht bezitten. De Britsche minister van luchtvaart lord Londonderry heeft op een diner een toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide dat de ontwapeningsconferentie nog niet het gevoel van veiligheid heeft gebracht, zonder hetwelk geen conventie tot stand kan komen. Welke ook de wijze zij, waarop het al gemeens vredesverlangen ten slotte tot uiting zal komen, wil Groot-Brittannië een luchtmacht bezitten, die sterk genoeg is om zijn veiligheid te verzekeren en zijn rijksplichten na te komen. Plan voor Kanaalbrug Engeland- Frankrljk. De in Zuid-Amerika gevestigde Pool- sche ingenieur Adalbert Kramsztyk is naar Europa vertrokken om te Londen en Parijs een plan te ontvouwen betreffende een verbinding tusschen Engeland en Frankrijk, niet door middel van een tun nel, zooals reeds eerder bedacht is, maar door een brug. De ingenieur acht dit plan zoowel uit technisch als financieel oog punt voor uitvoering vatbaar; de brug zou precies 40 procent minder kosten dan een tunnel. Een particuliere maatschappij, bestaan de uit financiers van verschillende lan den, zou het noodige kapitaal moeten ver schaffen. Indien Kramsztyk toestemming van de bevoegde autoriteiten verkrijgt denkt hij de maatschappij te kunnen oprichten en reeds begin volgend jaar met den bouw te beginnen. Slechte oogst verwacht in de Vereenigde Staten. De corr. te Washington schrijft aan het „Vad.": Een hevige storm heeft j.l. Vrijdag (den llden Mei) over een groot deel van het land gewoed, een storm die groote schade aan de gewassen heeft aangebracht. De droogte in de Midden-West duurt nu al bijna een maand. De bovenste grondlaag is tot poeder uit gedroogd; de wind nam op sommige plaatsen de nog niet ontkiemde zaden mee of stuwde het stof elders op, zoodat ze onder een diepe laag werden begraven. Men schat het verlies eiken dag dat de droogte langer aanhoudt op ongeveer 2 millioen bushels tarwe. Zoodat de aan vankelijke oogstschatting van het Depar tement van Landbouw van 461 millioen reeds tot 441.9 millioen bushels is terug- geloopen. De dag van den stofstorm vlo gen de prijzen van termijntarwe in Chi cago dan ook met 5 cent de hoogte in. Een schrale troost voor de boeren, die in vele gevallen in het geheel geen oogst zullen hebben van het jaar. Trouwens de prijsstijging komt uitsluitend speculan ten ten goede. In verband met het oogstinkrimpings- programma, dat juist dit voorjaar voor tarwe voor het eerst in werking treedt, begon men hier en elders vrees te koeste ren voor een voedseltekort. Doch bij na dere berekening blijkt deze ongegrond te zijn. Er zijn nog groote voorraden tarwe, vet, varkens en koeien en katoen. Deze bevinden zich ten deele in handen van de regeering en hebben als onderpand gediend voor leeningen aan boeren ver strekt. In sommige plaatsen is echter de verzegelde mais door de boeren aange sproken om als veevoer voor de verma gerde beesten te dienen. De weilanden zijn veelal verschroeid en het wintervoer is op, zoodat men vee al van de hand moest doen. Het grootste gedeelte van den Zater dag heeft President Roosevelt met zijn kabinet overleg gepleegd om den nieuw geschapen toestand het hoofd te bieden. Het ministerie voor sociale aangelegen heden heeft in de laatste twee dagen be sprekingen gevoerd met delegaties uit landbouwkringen uit de staten Noord- en Zuid-Dakota, Nebraska, Kansas, Monta na, Utah, Idaho en Texas. De delegaties geven een overzicht van den noodtoestand in deze staten tengevolge van de voortdu rende droogte. De regeering te Washing ton heeft in verband hiermede thans een grootsch opgezette 'hulpactie aange'kon- dingd. Groote voorraden vee zullen wor den opgekocht om tot geconserveerd vleesch voor de werkloozen te worden verwerkt, terwijl bovendien in de getrof fen gebieden gratis zaai-koren en veevoer zal worden uitgedeeld. De aan deze hulp actie verbonden kosten zullen ongeveer 50 millioen dollar bedragen. Intusschen grijpt de werking van het landbouwprogramma steeds verder om zich heen. Sinds het in werking treden zijn ongeveer 3 millioen contracten afge sloten, door ongeveer de helft van Ame- rika's boeren. 90 pet. van de katoen- en tabaksboeren. 80 pet. van de tarweboeren en het groot ste gedeelte van de varkensproducenten hebben zich op deze wijze verbonden. Men ook de minder belangrijke gewas sen gaan regelen; 22 er van. waaronder groenten en vruchten, terpentijn en har sen en gommen zijn reeds onder handen genomen en nu staan er nog 68 op het lijstje. Het geldinkomen van de boeren is met 39 pet. vermeerderd. Doch van andere zijde betoogt men, dat de prijzen van industrieele producten zoo zijn gestegen, dat de werkelijke levens standaard van de landbouwers slechts zeer weinig is vooruitgegaan. De Duitsch-Evangelische Kerk en de Nazis. Het conflict in de Evangelische Kerk tusschen de nationaal-socialistische kerk- autoriteiten en de recalcitrante dominees, is gisteren opnieuw verscherpt, daar een Ingezonden Mededeellng. OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM aantal Berlijnsche geestelijken geweigerd heeft, om voor het Berlijnsche consisto rie te verschijnen om de beslissing te ver nemen van rijksbisschop Mueller inzake hun overplaatsing. De dominee's weigeren de wettigheid te erkennen van de bevoegdheden van den rijksbisschop en gronden hun houding op de Evangelische kerkelijke constitutie. Deze, aldus verklaren zij, kan niet door een enkele pennestreek ter zijde worden gesteld. In deze opvatting worden zij ge steund door een overweldigende meerder heid der Evangelische geloovigen, die op hun beurt een petitie hebben gezonden aan rijksbisschop Mueller, waarin zij ver zoeken, de geestelijken op hun plaats te laten. De verdere actie van rijksbisschop Mueller tegen de opstandige dominee's wordt thans met groote spanning zoowel door de geestelijken als door de geloovi gen verwacht. De dominee's ontvangen nog steeds hun salaris, daar rijksbisschop Mueller blijk baar een gerechtelijke vervolging niet wil riskeeren omdat hierdoor de onwettig heid van de nationaal-socialistische ker kelijke actie aan het licht zou komen. Niet meer mopperen in Duitschland. Een 66-jarige handelsreiziger te Ber lijn is veroordeeld tot een maand gevan genisstraf omdat hij in Juli 1933 openlijk in een tram zijn misnoegen te kennen had gegeven over het feit, dat de tram kaarten, die vroeger 27 Mark kostten in prijs verhoogd waren tot 40 Mark, het geen den man aanleiding gaf tot de op merking, dat de nazi-bonzen van thans niet beter waren dan de socialistische bonzen van vroeger. Bulgaarsche gemeenteraden ontbonden. Bij 'koninklijk decreet zijn Vrijdag de gemeenteraden in alle steden en dorpen van het koninkrijk ontbonden. Tot aan de benoeming van nieuwe bur gemeesters en van hun plaatsvervangers zijn de tegenwoordige burgemeesters met de waarneming der loopende zaken be last. Korte Berichten. Doordat er twee jaar lang in het grensdistrict van Kenya geen voldoende regen is gevallen, worden de stammen, die dit gebied bewonen, door hongers nood bedreigd. Alle planten zijn dood, zoodat het gebied er uitziet als een woe stijn. Het vee komt van honger in de stal len om. HET VERKEERSFONDS. Ook uitkeeringen aan gemeenten niet voor verkeer In het Verslag over het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds ver klaart de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en waterstaatsaange legenheden uit de Tweede Kamer, alsnog gaarne va.n de regeering te vernemen, of het in de bedoeling ligt, uit het Verkeers fonds aan de lagere publiekrechtelijke li chamen ook uitkeeringen te doen, verband houdend, niet met de wegen verbetering, doch met andere uitgaven ten behoeve van het verkeer. Daarbij valt in het bijzonder te denken aan eventuee'le uitkeeringen aan gemeenten ter vergoeding van tekorten, voortvloeiende uit de exploitatie van tram lijnen. Deze tekorten, geheel of gedeeltelijk veroorzaakt door concurrentie van het motor- en rijwielverkeer, komen ten laste van de gemeenten, terwijl de verhoogde belasting volgens bet wetsontwerp uitslui- Binnenland. Actie tegen verplicht veilen van fruit. Buitenland. Corruptie-schandaal te Kiew. De Bulgaarsche gemeenteraden ontbon den. De Duitsch-Evangelische kerk en de Nazi's. Een brug over het Kanaal? Slechte oogst in Amerika verwacht. tend ten goede zal komen aan de Rijks middelen. Gedenkteeken voor de Koningin-Moeder. In de gisteravond gehouden vergadering van de Vereeniging voor Handel, Nijver heid en Gemeentebelangen, heeft de voor zitter medegedeeld, dat H. M. de Koningin het initiatief der vereeniging voor de op richting van een gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage zeer waardeert. Tweede-Kameragenda. Op de agenda voor de openbare verga dering der Tweede Kamer op 19 Juni a.s. zijn o.m. geplaatst de wetsontwerpen: Hef fing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de do-ode hand; in stelling van een verkeersfonds; contin- genteering van tapijten, tapijtgoed, kar petten, loopers, kleedjes en matten; en goedkeuring van het 20 Febr. 1933 te Ge- nève tusschen Nederland en België ge sloten vestigings- en arbeidsverdrag. Dreigend loonconflict in den Frieschen bouwhoek. Reeds gedurende vele maanden worden door de verschillende bonden van land arbeiders in den Frieschen Bouwhoek po gingen in het werk gesteld om met de werkgevers tot overeenstemming te ko men betreffende de loonen in het land bouwbedrijf, tot nu toe echter zonder re sultaat. De groote grief der arbeiders is dan ook. dat de steun niet meer ten goede komt aan het geheele bedrijf. De werk gevers in de gemeente Barradeel stelden een uurloon voor van 22 ct voor de vaste arbeiders, terwijl de bonden een minimum weekloon vragen van f 17.50. Verder vra gen zij voor de los-vaste arbeiders 24 ct. per uur en voor de seizoenarbeiders 26 ct. per uur, mits hun hcht maanden werk wordt gegarandeerd. Donderdagavond werd in alle afdeelin- gen der verschillende arbeidersbonden opnieuw beraadslaagd en ten slotte ge stemd. De totaal-uitslag was, dat voor de voorstellen der werknemers 18 stemmen werden uitgebracht, zes blanco en 358 tegen. Naar men verneemt zal thans een ul timatum worden gesteld. Daar men niet verwacht, dat de werkgevers zullen toe geven is de kans groot, dat binnen en kele dagen een der grootste conflicten van de laatste jaren in den Frieschen Bouw hoek uitbreekt. TWEEDE KAMER. De gemeente Hecrenveen. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot samenvoeging van de ge meenten Aengwirdum, Schoteriand en Haskerland aangenomen. Commissie Indische Zaken. Daarna kwam aan de orde het voor stel van diverse fractie-voorzitters (de heer Schouten had zich onthouden) om een vaste commissie voor Indische Zaken te benoemen. De 'heer T i 1 a n u s (G. H.) maakte be zwaar. De vergelijking met de commissie voor de buitenlandsche zaken gaat niet op. Onze tijd vraagt geen uitbreiding van de bevoegdheden der volksvertegenwoor diging. De heer Rutgers (A. R.) beschouwt dit onderwerp niet als een specifiek indi- sche aangelegenheid. Noodig acht Spr. deze commissie niet, waarmede tevens ze kere bezwaren zouden worden geschapen. Spr. vreest, dat Indië op de grootere be langstelling niet gesteld is, en bovendien dat de Kamer zich zal laten verleiden tot overschrijding van haar taak. Ook zal er, naast de commissie voor de begrootingen, voor deze commissie geen plaats zijn. De heer R o e s t a m (Gommx.) vreest, dat de commissie een „onder-onsje" zal worden. De seer Sneevliet (Rev. Soc.) ia tegen het voorstel, dat tot verdere ver zwakking van de belangstelling der Ka mer voor Indische zaken kan leiden. Ten zij de samenstelling der commissie een bijzonder gelukkige zou zijn. Maar ver schillende groepen worden bij voorbaat uitgesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1