DONDERDAG 24 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 19S Buitenland. Binnenland. Muizenplaag leidt tot paniek. Belangrijkste Nieuws. Uit da Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Hel Winkelsluitings-ontwerp. Toen het vorig jaar een wetsontwerp werd ingediend tot wijziging van de Win kelsluitingswet welk ontwerp bedoelde de verkoopgelegenheid op Zondag te ver ruimen, is daartegen van .antirevolutio naire zijde onmiddellijk bezwaar gemaakt. Men achtte dit ontwerp in strijd met de door de Regeering afgelegde verkla ring, dat alles wat de principieele tegen stellingen zou kunnen verscherpen ach terwege zou worden gelaten. Niet zonder verbazing werd dan ook uit de Memorie van Antwoord vernomen, dat het Kabinet in zijn geheel met dit ontwerp instemde. Dat klonk ongelooflijk. En met verlan gen werd een nadere verklaring tegemoet gezien. Die verklaring is thans gegeven. Op de meest openhartige wiize heeft de vorige week minister Golijn den gang van zaken meegedeeld. Toen dit wetsontwerp aldus de Mi nister voor het eerst in den Minister raad besproken werd, heb ik daartegen het bezwaar ingebracht, dat ik zooeven hier heb geformuleerd. (Strijd met de verklaring omtrent den grondslag van het Kabinet.Daarna is tijdens een Minister raad, dien ik door ongesteldheid niet heb kunnen bijwonen, een beslissing gevallen, die door een misverstand ook onmiddel lijk ruchtbaar geworden is. Dat plaatste mij bij1 de verdere behan deling van deze aangelegenheid voor een groote moeilijkheid. Men kon trachten den Minister, die ruchtbaarheid gegeven had aan de komende indiening van dat ont werp, van deze beslissing terug te bren gen, wat vermoedelijk, laat ik maar eer lijn: zijn, tot een Ministerscrisis aanleiding zou hebben gegeven. Een tweede oplossing was, dat ik ge zegd had: ik kan mij daarmede niet ver eenigen, ik treed terug, hetgeen beteekend had dat de geheele samenwerking van het Kabinet zou zijn weggevallen. Ik achtte geen van die beide oplossin gen in 's Lands belang en ik heb toen mij zelf en eigen inzicht opgeofferd door te zeggen: ik berust er in, ik leg er mij bij neer. Maar dat is een zuiver passieve houding en nu wordt er gevraagd om tot een actieve over te gaan en dit ontwerp door mijzelf te laten verdedigen. Dit nu is waar ik nog altijd overtuigd ben, dat met- terdaad een ontwerp als dit niet in over eenstemming is met den grondslag waar op ik het Kabinet gevormd heb, te veel gevraagd. Dat ging mij: te ver! Dat is de oorzaak, waarom ik wel bereid was om het eene ontwerp met de Kamer te behan delen en meende dat het andere ontwerp behoorde te blijven rusten. Wanneer men nu niet zoo haastig ge weest was en wanneer men nu rustig had afgewacht wat er verder ging gebeuren, wanneer men eens bij zichzelf gezegd had: Nu ja, ongeveer in de helft van Juni zal er wel een Minister van Economische Zaken zijh en dan bestaat toch de moge lijkheid, dat die nieuwe Minister bereid is om dat ontwerp te behandelen, dan zou ik niet, nadat ik eenmaal een beslissing genomen had om mij bij het gebeurde neer te leggen en daarin te berusten, van gedragslijn veranderd zijn. Wanneer ik eenmaal een gedragslijn, na rijpe over weging, vaststel, ben ik niet gewoon om daarvan af te wijken." De zaak is dus deze. Minister Golijn heeft zich tegen een ontwerp tot verruiming van de verkoop gelegenheid op Zondag, als in strijd met den grondslag van het Kabinet verzet. Van zijn afwezigheid door ongesteld heid is in den Ministerraad gebruik ge maakt (hier past ook een ander woord) gemaakt om het ontwerp goedgekeurd te krijgen. Dit besluit is per eerste gelegenheid naar buiten bekend gemaakt; Om verdere moeilijkheden te voorko men heeft Minister Golijn zich bij dit be sluit neergelegd. Hij is echter niet bereid het ontwerp in de Kamer te verdedigen en evenmin om het ontwerp tot technische herzie ning, wanneer de Zondagsverkoop door amendementen daarin wordt gebracht, verder met de Kamer te behandelen. Tegeni behandeling van de Zondags verruiming door den opvolger van Minis ter Verschuur zal de heer Colijn zich echter niet verzetten. Hieruit blijkt dat het optreden van de meerderheid van het Kabinet tijdens de afwezigheid van den minister-president niet bepaald fair kan worden genoemd. Verder dat Minister Colijn teneinde de in 's Lands belang gewenschte samenwer king niet in gevaar te brengen, een niet gering offer heeft gebracht. Eén ding is o.i. echter niet geheel dui delijk. Minister Colijn achtte zich tegenover Minister Verschuur gebonden. We kun nen dat verstaan. Maar waarom dit nu ook moet gelden ten opzichte van den 'op volger van Mr. Verschuur, dat verstaan we niet. Het eert Dr Colijn dat hij, nu hij zich eenmaal bij de beslissing van de meerder heid heeft neergelegd, geen poging doet om daarin verandering te brengen. Maar door de wisseling aan Economi sche Zaken is de zaak toch anders gewor den. Hier had o.i., waar toch de grondslag van het Kabinet in het geding is, de pas sieve medewerking kunnen vervallen. Wij denken niet gering over de groote verantwoordelijkheid van den Minister president ten aanzien van de in 's Lands belang gewenschte samenwerking in deze critieke tijden. Maar wij denken ook aan het woord van den Prediker: Wees niet al te rechtvaardig 1 Hoe de zilverboodschap van Roosevelt ontvangen is. De zilverboodschap van Roosevelt heeft over het algemeen een zeer slechte pers. De „New-York Times" beweert, dat de President de boodschap heeft opgesteld zonder rekening te houden met de begin selen eener gezonde monetaire politiek. De „Journal of Commerce" zegt, dat de zilverproducenten waarschijnlijk in een slechteren toestand zullen komen dan tot nu toe het geval was. Een ander blad (Herald Union) merkt op, dat Roosevelt de verwarring ten aan zien van het zilvervraagstuk alleen aan zich zelf te wijten heeft. De hoop, die gevestigd was op de wel, waarbij aan het zilver een ruime plaats voor monetaire doeleinden wordt toege kend, is niet in vervulling gegaan, daar de verwachte stijging van prijzen op de goederenmarkten en van koersen op de fondsenmarkten is uitgebleven. Zelfs de aandeelen van zilvermijnbouw- mij.en zijn, nu de wet bekend is, niet meer gevraagd, doch zij werden aangebo den. Duidelijker bewijs van de teleurstel ling' in kringen van producenten is wel niet denkbaar. Schuldenboodschap van Roosevelt. President Roosevelt bereidt met spoed zijn boodschap aan het Congres voor, met betrekking tot de schuldenquaestie. Over den inhoud van de boodschap wordt de grootste geheimhouding in acht genomen, doch ter bevoegder plaatse ver luidt, dat Roosevelt niet denkt aan een al- geheele schrapping der schulden, maar zal aandringen op een afzonderlijke be handeling van iederen schuldenaar. Naar het schijnt zal Roosevelt aan zienlijke betalingen eischen: hij zal aan geven hoe de landen zullen worden be handeld die symbolische betalingen ver richten. Russische luchttrein" naar De Krim. Gisterochtend is vanuit Moskou een luchttrein naar de Krim vertrokken. De i trein bestond uit een gewoon vliegtuig, dat drie zeilvliegtuigen trok, elk bemand met een piloot. Deze tocht is een proef, waarbij men wil komen tot den luchtdienst, waar zweefvliegtuigen zich onderweg losmaken va.n het sleepende vliegtuig en op tus- schengeleg'en plaatsen dalen, waardoor de verbinding door de lucht sneller wordt. Als Japan meer schepen gaat bouwen.. Swanson, de Amerikaansche minister van marine, verklaarde, dat de Vereenig- de Staten een versterking van hun ma rinebasis aan den Stillen Oceaan zouden moeten overwegen, indien Japan er naar zou streven meer schepen te bouwen dan het vlootverdrag van Washington toestaat of indien het zou trachten pariteit met de Vereenigde Staten te bereiken. Hitterplf en ijsbergen. In New-York heerscht momenteel een hittegolf. De thermometer wijst 88 graden in de schaduw, hetgeen een ongekende temperatuur is in dezen tijd van het jaar. Terzelfder tijd meldt evenwel de gezag voerder van het Cunard-schip „Scyn- thia", dat hij op zijn weg van Liverpool naar New-York 15 ijsbergen is gepas seerd, welke een gemiddelde afmeting hadden van 100 bij 50 meter. Algemeene staking van de Joden te Jeruzalem. De Joden te Jeruzalem hebben gisteren van 12 tot 7 uur in alle openbare en par ticuliere bedrijven gestaakt, als protest tegen het niet toelaten van joodsche emi granten uit Perzië en Duitschland boven het opnieuw overschreden maximum. Te Tel Aviv zijn veertig menschen ge wond. Ook te Jeruzalem moeten eenige incidenten zijn voorgevallen. De dictatuur in Bulgarije. Na afloop van den Bulgaarschen mi nisterraad, die Dinsdagmiddag vele uren achtereen vergaderde, verklaarde de mi- nister-president Georgieff tegenover dé 1 pers, dat het kabinet een der meest vér strekkende besluiten had genomen. Het zal inhouden, dat alle door de regeering uitgevaardigde besluiten, onverschillig of zij in strijd zijn met de bestaande wetten of niet, rechtsgeldig zijn en uitgevoerd worden. Het Bulgaarsche dagblad „Kambana" verneemt van bevoegde zijde, dat de nieu we regeering dezer dagen scherpe maat regelen zal nemen tegen de corruptie. Verduistering van staatsgelden zal met den dood worden gestraft. Groot Internationaal vervalschers- cnmplot. Alle bankbiljetten van 1000 dinar zul len in Joego Slavië uit de circulatie wor den genomen en vervangen worden door nieuwe, in verband met de ontdekking van een groot internationaal complot tot het vervalschen van deze biljetten. De Joego-Slavische politie heeft dui zenden uitstekend nagemaakte valsche dinar-biljetten in beslag genomen, welke te Triest vervaardigd waren. Twee Italianen in Joego-Slavië woon achtig, zijn gearresteerd en door den snelrechter tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vrouwen bestormen een stadhuis. De vrouwelijke inwoners van Alcaniz in Spanje, woedend geworden over de stijging van de levensmiddelenprijzen met 33 procent, hebben het stadhuis bestormd en het aftreden geöischt van den burge meester en de gemeenteraadsleden. De politie was niet in staat de opge wonden vrouwen te verwijderen, zoodat hiertoe de hulp van de civiele garde moest worden ingeroepen. Later heeft de stadsomroeper bekend gemaakt, dat de burgemeester en de raadsleden inderdaad hun functie hadden neergelegd. Korte Berichten. Een nieuwe ramp is over Chicago gekomen, doordat een enorm waterreser voir door een zeven verdiepingen hoog gebouw naar beneden stortte. Drie perso nen werden gedood en twintig gewond. Men vermoedt, dat nog meer slachtoffers onder de puinhoopen begraven zijn. Een bijzonder bevoegde Spaansche monarchistische persoonlijkheid heeft het bericht dat ex-koning Alfonso XIII van zijn rechten op den troon van Spanje af- stand zou hebben gedaan, formeel tegen gesproken. Gisteren is te Brussel het proces begonnen tegen den oliehandelaar Pau- wels en de commissarissen van politie, die provisie voor den verkoop van ben zine genoten. Ter voortzetting van de politiek tot verlaging van de prijzen en loonen, wordt thans in Italië een loonsverlaging voor de arbeiders en het kantoorpersoneel met 7 pet. voorgesteld. De wapenexport van Zweden voor het jaar 1933 wordt op ruim zes millioen gulden geschat. Dit is ongeveer 100.r00 gulden meer dan het vorig jaar. De beste afnemers waren China met ongeveer 2V2 millioen gulden, Perzië en Turkije. SCHIP PER RADIO TE WATER GELATEN. Drie werelddeelen zijn er getuige van. Het motor - passagiers - vrachtschip „Bloemfontein", dat voor rekening van de Vereenigde Ned. Scheepvaart-Maatschap pij bij de Ned. Scheepsbouw-Mij te Am sterdam in aanbouw is en dat bestemd is voor de Holland-Afrikalijn, zal op 16 Juni a.s. te 12 uur 's middags precies door den eersten Minister van Zuid-Afrika, Ge neraal Hertzog, langs radiotelephonischen weg te water gelaten worden. Generaal Hertzog zal tevoren te Preto ria een korte rede in het Zuid-Afrikaansch en het Engelsch houden en daarna, door op een knop te drukken per radio in Am sterdam een mechanisme in werking stel len, dat de laatste beletselen wegneemt om het m.s. „Bloemfontein" te water te laten. Vervolgens zal de voorzitter van den Raad van Ministers, Dr H. Colijn, die bij de plechtigheid te Amsterdam aanwezig zal zijn, de rede van Generaal Hertzog in het Nederlandsch en in het Engelsch beantwoorden. De redevoeringen zullen door K.R.O. en V.A.R.A. in Nederland en door de Phoni in samenwerking met de Zuid-Afrikaan- sche Omroepvereeniging en de N.I.R.O.M. in Zuid-Afrika en Nederlandsch Oost-In- dië worden uitgezonden. Bovendien zal door ooggetuigen van de K.R.O. en V.A.R.A. voor Nederland en van de Phoni voor Zuid-Afrika en Neder- landsch-Indië verslag gedaan worden van de plechtigheid en tevens eenige bijzon derheden omtrent het schip, de bouw- heeren en de bouwmeesters worden mede gedeeld. Ingezonden Mededeeling Wanneer muizen niet onmiddellijk afdoend wor den besireden, kan nien, evenals de Heer A. te K., vtur het geval komen te staan, dat huisraad noch levensmiddelen veilig zijn voor besmetilng, ver nieling en vraatzucht. Alleen een werkelijk vergif, zooals „Rodent", is in staat muizen en ratlen vol komen uit te roeien. De Heer A. schreef ons, dat hij met één docsje Rodent in 3 avonden 113 mui zen gedood had. Zorg, dat U steeds een doos Rcdent van 50 of SO cent in huls hebt, welke o.a. elke drogist U kón leveren. Imp.:Fa.B. Melndersma, Den Haag. B52 Het bezoek van de Koningin en de Prinses aan Groningen. Men meldt nog nader omtrent het be zoek van de Koningin en de Prinses aan de provincie Groningen: Van Winschoten af ging de tocht over Wedde, Blijham naar de werkverschaf fing Rhederveld. Hier namen de vorste lijke bezoeksters eerst 't ontginningswerk, door de Nederlandsche heidemaatschappij uitgevoerd, in oogenschouw. H. M. liet zich in alle bijzonderheden voorlichten door den rijksinspecteur, den heer Buis kool, terwijl de Prinses werd ingelicht door den opzichter der Heide-Mij den heer Prinsen. De Koningin toonde zich zeer belang stellend naar de drinkwatervoorziening, welke geschiedt door middel van water uit welputten. H. M. bezocht daarna de barakken en liet zich door de bewoonster rondgeleiden. Met een hartelijken hand druk nam H. M. afscheid van de arbei dersvrouw. Hierna werd een bezoek gebracht aan de centrale keuken, waar met belangstel ling werd kennis genomen van de nette en hygiënische inrichting, en aan het ont spanningsgebouw voor werkloozen. Ongeveer half vier vertrok men via het Hebrecht langs Bourtange naar Jipsing- huizen-Over-den-Dijk. Hier was vroeger alles woeste grond, doch door particuliere ontginning en werkverschaffing is de streek thans veranderd in vruchtbare landerijen. Om half vijf bereikte de stoet Nieuwe Pekela. Ook hier werd uiting gegeven aan 1 de liefde voor het Vorstenhuis. Te Veendam was de belangstelling even eens zeer groot. De Koningin en de Prin ses werden hier hartelijk toegejuicht. Daarna reed het hooge gezelschap over Hoogezand en Sappemeer weer naar Gro ningen. Hier was groote belangstelling. Overal stonden de menschen reeds van vier uur af te wachten. Men verwachtte de Konin gin om half vijf, doch het was reeds over zessen, toen de auto's de stad binnen reden. In de Boteringestraat stonden de leden van het studentencorps Vindicat atque Polit en leerlingen van de zeevaart school opgesteld. Een luid gejuich ging op toen de auto's door de straat reden. De Koningin en de Prinses bleven eenige oogenblikken op het bordes van het gou vernementsgebouw om de menigte te danken voor de hulde. Bij het vertrek van de koninklijke gas ten stonden langs den geheelen weg naar het station menschen in dichte rijen ge schaard. Op het Stationsplein was het zwart, en ook op het emplacement was het geheel vol. Reeds eenige uren lang werden geen perronkaartjes meer ver strekt. De burgemeester van Groningen leidde H. M. naar den trein, de Commissaris der Koningin de Prinses. Voor Zij instapte onderhield de Koningin zich eenigen tijd met den Commissaris en den burgemees ter. Toen de trein even na den vastge- stelden tijd, ongeveer 7.43, langzaam weg reed, wuifden de hooge bezoeksters aan het raampje staande, de menschen op de perrons, op het viaduct en langs de spoor lijn vriendelijk toe. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 29 Mei des avonds te half negen ure in openbare vergadering bijeenkomen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 18 Mei is aan J. M. H. Hanssen, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juli eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Broek huizen. Beroep van architect. In zijn rede, welke mr March ant heeft gehouden ter gelegenheid van de huldi ging van den bekenden architect W. Kromhout Czn., heeft de minister mede gedeeld, dat een wettelijke regeling van het architectenberoep in aantocht is. Voetbrug over den Moerdijk. Hedenmorgen begon de Amsterdamsche Ballast Maatschappij met den arbeid aan de grondwerken, onderbouw, pijlers enz. van de nieuwe voetbrug, die over het Hol- Binnenland. Koninklijk bezoek aan Groningen. Wijziging van de landbouwcrisiswet voor gesteld. De brug over den Moerdijk. De valsche muiterij in Twente. Buitenland. D'e dictatuur in Bulgarije. Schuldenboodschap van Roosevelt. Hittegolf in New-York. landsch Diep zal gebouwd worden van Willemsdorp naar Moerdijk. Ongeveer een honderdtal werklieden zal daarbij worden te werk gesteld. De arbeidsbeurs te Dordrecht moet het personeel daarvoor aanwijzen. Het werk zal vermoedelijk twee jaar duren. Er wordt geraamd, dat ongeveer een kwart millioen aan arbeids loon zal worden besteed. Fransch-Nederlandsche besprekingen. Op het oogenblik worden te Parijs door enkele leden van het gezantschap te Pa rijs, onder leiding van ir. A. Sevenster, in het Fransche ministerie van Handel enkele besprekingen gevoerd, die echter uitsluitend gaan over de kwestie, op welke wijze het accoord, dat een paar maanden geleden gesloten is, in de prac- tijk zal worden toegepast. Onregelmatigheden bij een werkverschaffing. Naar wij vernemen zijn bij de werkver schaffing bij de kanaalwerken te Boxtel onregelmatigheden geconstateerd, naar aanleiding waarvan besprekingen zijn ge voerd in verband met eventueel ontslag van eenige opzichters. De inspecteur van politie, de heer Copier, leidt het verder onderzoek. Stremming in den nachtdienst bij het Zwijndrechtsche Veer. De K. N. A. G. bericht, dat in verband met het uitvoeren van werkzaamheden in de pontsteigers de nachtdienst op het veer van Zwijndreeht naar Dordrecht van mid dernacht tot 4.30 uur v.m. voor auto's en voertuigen met ingang van Dinsdag 29 Mei te 0 uur tot en met Zaterdag 2 Juni 4.30 uur zal zijn gestremd. De laatste reis van Dordrecht is te mid dernacht; vertrek van Zwijndreeht dade lijk na aankomst aldaar. Tijdens deze stremming kunnen auto's en voertuigen hun route nemen over het 's-Gravendeelsche veer. De nachtdienstregeling is dan als volgt: van Wieldrecht: middernacht, 0 uur 15 vm., 0.30 v.m.; van 's-Gravendeel: 0 uur 7V2, 0 uur 22, 0 uur 45; daarna van Wiel drecht: 1 uur 10, 2 uur 10, 3 uur 10, 4 uur 10; vertrek van 's-Gravendeel dadelijk na aankomst aldaar. Verhaal cp steun niet mogelijk. In den Gemeenteraad van Haarlem kwam onlangs aan de orde de vraag of verhaal geoorloofd was op steunbedragen, aan werkloozen uitbetaald krachtens een door den Minister goedgekeurde steunregeling. Over deze voor de werkloozen in het ge heel e land zoo belangrijke kwestie ont spon zich toen een uitvoerig debat. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. een onderzoek ingesteld en 'bij den Mi nister geïnformeerd.. Er bestaat volgens den Minister geen enkel recht van ver haal op bedragen, die werkloozen ontvan gen hebben krachtens een door hem goed gekeurde steunregeling. Het eerste gevolg van deze uitspraak is geweest, dat alle proeessen, die de ge meente w'as begonnen, teneinde verhaal toe te passen op bedragen, krachtens de steunregeling uitbetaald, reeds zijn stop gezet. De Zuid-Bevelandsche locaalspoor. Naar wij vernemen is door den Minis ter van Waterstaat aan de Ned. Spoor wegen vergunning verleend om het per sonenvervoer op de Zuid-Bevelandsche Tramwegen te staken met uitzondering van het gedeelte GoesHoedekenskerke. Deze toestemming is echter door den Mi nister verleend met het voorbehoud van wederopzegging. Op de baanvakken Goes—Borsselen, Goes—Wemeldinge en GoesWolfaarts- dijksche Veer vindt dus geen reizigers- vervoer meer plaats. (Deze opheffing is echter reeds 15 Mei ingegaan. Red.) In de op 22 dezer te Alkmaar ge houden alg, vergadering van den Bond voor Staatspensioneering werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen de heer J. Ossewaarde, te Ierseke.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1