Waarom Verkade's Beschuit nooit „oudbakken" wordt. VERKADE'S BESCHUIT HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Uit de Provincie f e u mTËTöTi Violet Vaughan plichting, aan de commissie opgelegd, om geregeld verslag van haar werkzaamhe den uit te brengen, ertoe zal leiden, dat ook de Kamer in haar geheel meer gege vens over de Indische aangelegenheden ontvangt en meer gelegenheid kan vinden er van gedachten over te wisselen, dan thans. Eenige leden, die voor het voorstel op zichzelf weinig gevoelden, wilden zich hiertegen niet verzetten, nu gebleken is, dat de regeering tegenover het daarin vervatte denkbeeld een welwillende hou ding aanneemt. Van de zijde der tegenstanders werd hiertegenover opgemerkt, dat men in de zen uit de houding der regeering weinig positiefs kan en mag opmaken. Voor de regeering toch was, naar men meende, welhaast geen andere uitspraak mogelijk, dan die, dat, indien een commissie voor Indische zaken zou worden ingesteld, die commissie op haar medewerking zou kunnen rekenen. Uit die uitspraak valt echter niet te concludeeren, dat zij die instelling zelf toejuicht. AutJ ta water. Twee personen verdronken Terneuzen. Dinsdagmorgen kwart over elf ie de personen-auto van dhr J. J. Huyssen alhier in het kanaal tusschen Terneuzen en Sluiskil gereden. Naar men vermoedt, is de heer Huijssen, die de auto bestuurde en met een kalm gangetje reed, onwel geworden, waardoor hij de macht over het stuur moet zijn kwijt geraakt. De auto schijnt verscheidene meters geslingerd te hebben, en is toen in het kanaal terecht gekomen. De be stuurder en diens zwager Jan de Mul Huijssen zijn korten tijd daarna opge haald, doch bij beiden waren d® levens geesten reeds geweken. Dhr J. J. Huyssen de Kcoijer was sedert enkele jaren lid van den gemeenteraad alhier voor de vrije A.-R. partij. Verder was hij bestuurslid van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, penning meester ,an de Chr. School te Terneuzen en commissaris van den Bouwmaterialen- handel „De Hoop". Hij was 57 jaar oud en laat een vrouw en drie kinderen na. De heer De Mul was 56 jaar oud en laat twee kinderen na. Beide heeren waren op weg naar het grenskantoor voor het vernieuwen van hun triptieken. Het ongeluk geschiedde toen de wagen na een paard en kar voorbij te zijn ge reden, plotseling van richting verander den en naar het kanaal zwenkte, om on geveer 30 M. verder in de diepte te ver dwijnen. Het is niet goed te begrijpen, dat geen van beide inzittenden uit den wagen is gesprongen daar hiertoe, naar men aan neemt, ruimschoots gelegenheid is ge weest, aangezien het geruimen tijd ge duurd moet hebben voor de auto het water inreed, daar de weg een breedte heeft van zes M. en de grasberm tusschen wegdek en waterkant 2% M. breed is. Men vermoedt, dat de heer Huyssen die achter het stuur gezeten was, onwel is geworden. Hem was reeds verboden alleen te chauffeuren, in verband met zijn gezondheidstoestand. Onmiddellijk nadat de auto onderwater was verdwenen, schoten van alle kanten omstanders toe. Zekere Kaan, tijman aan de sluis van Terneuzen, die het ongeluk zag gebeuren, bedacht zich geen oogen- blik en sprong gekleed te water. Hij heeft eenige malen gedoken, doch kon de auto niet vinden. Met dreggen,waarmede dade lijk werd begonnen, had men echter spoe dig resultaat. Men vond het lijk van den heer Huyssen op een afstand van den wagen, uit welk feit de conclusie kan worden getrokken, dat deze zich nog uit den wagen heeft weten te werken. Met behulp van een lier van een pas- seerende sleepboot heeft men de veronge lukte auto opgehaald en op het droge gebracht. In den wagen lag het lijk van den heer De Mul. Het kanaal is ter plaatse acht negen meter diep. De auto was gezonken tot eon diepte van ongeveer 6 M. en lag niet minder dan 4 meter uit den kant. De wagen was slechts licht beschadigd. Bij onderzoek bleek, dat de stuurinrich ting en de remmen geheel in orde waren. door E. J. WORBOISE. 70.) —o— „Het gaat mij absoluut niets aan. U kent me met, mijnwee Gumer, anders zoudt u met trachten me van een weg af te bren gen, dien ik reeds zoolang gevolgd heb. Ais u de verued.ging van een voortvluch tig misuadi0er op u wenscbt te nemen, alles goed en wel, ik kan er geen bezwaar te0en manen, maar ik deel uw philantro- pische gevoelens nu eenmaal niet. Als u er geen bezwaar tegen heeft, zullen we dit gesprek dus liever staken". „Ik moet er dus uit concludeeren, dat u ongenegen is uw zoon, die gedwaald heeft, maar zijn dwaling diep betreurt, te verge ven, een zoon, die er naar haakt woorden van liefde en vergiffenis te hooren van de lippen van zijn aardschen vader, voor 'hij tot zijn hemelschen Vader terugkeert?" „Mijnheer Collier, ik ben niet gauw be- leedigd, zooals ik u bewezen heb door van u te verdragen, wat ik maar van weinig andere menschen zou verdragen, inmen ging in mijn meest particuliere aangele genheden. De moeder van dien jongen Notaris Van Dalsum uit de Staten van Zeeland. Notaris H. A. v. Dalsum heeft gelijk reeds gemeld, ontslag genomen als Sta tenlid. Dit geschiedde bij een schrijven van den volgenden inhoud: „Mijne Heeren, Nu ook de Eerste Kamer de risico-garantie voor de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding heeft aangeno men en daarmede de toetssteen is afge rond tegen het Vlaamsche volk, acht ik mij niet langer gerechtigd deel uit te maken van eenige Nederlandsche Over heid en neem daarom ontslag als Staten lid." Bij de verkiezingen in 1931 is Notaris Van Dalsum als afgevaardigde in de Pro vinciale Staten gekozen om de waterlei ding te voorkomen. In verband met deze kwestie heeft de Telegr. zich tot Notaris Van Dalsum ge wend, die als zijn bezwaren de volgende overwegingen noemde: le. De waterleiding kan geen voldoende water betrekken. Het was dan ook om deze reden, dat het groote plan van 1927, aangezien de gemeenten van dit feit over tuigd waren, werd afgewimpeld. 2e. Het Rijksbureau te 's-Gravenhage heeft dit feit erkend en ook het ministe rie was hiervan op de hoogte, want na het rapport der ingenieurs heeft de minis ter een commissie ingesteld om de moge lijkheid na te gaan, of water uit Noord- Brabant door middel van buizen door de Schelde kon worden aangevoerd; de ver wezenlijking hiervan werd echter even eens opgegeven. 3e. Atgezien van het bovenstaande was de bevolking ten sterkste gekant tegen de verplichte aansluiting wegens de groote kosten, doch ook uit overweging, dat er geen behoefte aan een waterleiding voor huiselijk gebruik bestaat. Volgens het wetenschappelijk rapport, mede geteelcend door den heer Krul, di recteur van het Rijkswaterleidingbureau, houdt bij het te veel onttrekken van zoet water aan den ondergrond, het verdrin gingsproces van zout water door zoet water op, met als gevolg, dat er terug keer zal zijn van zout water en het zoet water voor huiselijk gebruik zal bederven. Ondanks al deze feiten werd toch door enkele burgemeesters het plan door gezet en deze voeren het feit door, dat de water leiding werd gemaakt tot een zaak van politieke partijen, terwijl de tegenstanders zich steeds hadden gesteld op het stand punt van de nuchtere feiten. Met dit voor oogen heeft notaris Van Dalsum gemeend, ontslag als Statenlid te moeten nemen, omdat de politieke partijen, in haar hoogheidswaanzin gekrenkt door het oor deel van het gezond verstand des volks, toch alles willen doorzetten en hiermede zich op het standpunt stellen van een zoogezegde democratie, welke hoont den wil en het oordeel van het volk. Hij wilde daarom door zijn ontslag openbaren, dat hij niets te doen wil hebben met een der gelijke „Overheid". De tarwe-fraude. Zooals te begrijpen is, is de aan het licht gekomen fraude bij de uitvoering der Tarwewet op Zuid-Beveland het onder werp van vele gesprekken. De boeken van de gearresteerde graanhandelaren zijn in beslag genomen. Het justitioneele onderzoek is in vollen gang en Zaterdag is het personeel der firma D. verhoord door de controleurs der tarwe-centrale, die daarvoor zitting had den genomen in het café „Koophandel" op de Vlasmarkt. De afdeelingen in het bedrijf die voor de tarwe-organisatie werkten, zijn onmiddellijk gesloten. Nader wordt ons gemeld: De graanhandelaren D. te Goes en S. te Rilland-Bath, die dezer dagen in verband met onregelmatigheden inzake de Tar- welevering werden aangehouden en ter beschikking van de Justitie zijn gesteld, zijn wederom in vrijheid gesteld. De Staten-vacature. Zooals bekend, is door het bedanken van den heer H. A. van Dalsum, te Hulst, een vacature ontstaan als lid der Pro vinciale Staten van Zeeland. Inzake eventueele voorziening in deze vacature doet zich het geval voor, dat de heer van Dalsum alleen op een lijst candi- daat is geweest in de kieskringen Hulst en Sluis en dat dus zijn lijst is uitge put. Daardoor zal in deze vacature niet morden voorzien, zulks ingevolge artikel man, mijnheer, heeft in geen jaren ook maar zijn naam durven noemen. Maar ben ik eens beleedigd, werkelijk buiten me zelf gebracht, dan ben ok ook niet meer terug te winnen. Ik vergeef nooit!" „God helpe u", zei de heer Collier me delijdend. De squire keek verbaasd. Dien toon 'be greep hij niet. Er was zelfs geen klank van terechtwijzing in de zacht gesproken woor den van den rechtsgeleerde, medelijken, niets dan diep gevoeld medelijden spreuk er uit. „Ik heb medelijden met u, mijnheel Warneford, want iemand, die niet ver geeft, kan zelf ook geen vergiffenis ge schonken worden". „Ik vraag niemand om vergiffenis. Geen levend mensch ter wereld kan zijn hand op het hart leggen en zeggen, dat ik hem zoodanig onrecht heb aangedaan, dat ik zijn vergiffenis van noode heb. Ik vraag niet vergeven te worden". „Er zal een dag komen, mijnheer War neford, dat u met uw gansche ziel tracht vergiffenis te vinden voor alle zonden en dwaasheden van een heel menschenleven Het is nu eenmaal zoo beschikt, dat alle menschen eens moeten sterven en dat ze na hun dood voor den Eeuwigen Rechten- moeten verschijnen; en dan zult u smee- ken, maar dan zal het te laat zijn". 105 der Kieswet, waarin o.a. als toe lichting voorkomt; „De opengevallen plaats mag alleen worden vervuld door een candidaat van de partij tot welke het uitvallend lid behoort". Deze regel geldt volgens de verdere uit eenzetting en ook volgens de memorie van antwoord bij de behandeling der kieswet, niet voor gemeenteraden, doch wel voor de Tweede Kamer en mede, omdat de Provinciale wet de opvolging niet regelt, ook voor de Provinciale Staten. Tot het volgend jaar na de nieuwe verkiezingen, tellen de Staten dus slechts 41 inplaats van 42 leden. De landbouwtentoonstelling. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de groote landbouwtentoonstelling, welke op Woensdag 20 Juni a.s. te Kruiningen wordt gehouden. Naar wij vernemen overtreft het aantal inschrijvingen de stoutste verwachtingen. Het vervoer op de Zeeland-luchtlijn was tijdens de laatste dagen druk. Er werden Vrijdag 50, Zaterdag 95, Zondag 19 en Maandag 49 pas sagiers vervoerd. Ook gisteren was het druk. -Een reis naar Zeeland. Op Hemelvaartsdag maakte de Ned. Chr. Reisvereen. vanuit Rotterdam met „De Stad Zierikzee" een boottocht naar Mid delburg en Vlissingen. Uit alle deelen van het land waren ongeveer driehonderd le- den naar Rotterdam gekomen en vandaar scheep gegaan. Ondanks het tamelijk win derige en koele weer was er een goede stemming. Men had genoten van de boottocht en van het Hollandsche en Zeeuwsche landschap langs Hollands stroomen. Een kort bezoek aan Middelburg, een tramrit door Walcheren en een kostelijke maaltijd in „Brittannia" volgden. Tafel president was Ds Lindeboom van Seroos- kerke (W.). Onder de genoodigden waren Ds Nolte uit Middelburg en dhr W. L. B. J. Eekker uit Goes. Het Hollandsche lied klonk door de groote zaal, waar goe de woorden werden gesproken over Zee- 1 land in heden en -verleden. In een pakkende toespraak heette Ds No-'.te het gezelschap welkom, daarbij wij zend op het Zeeuwsche stedenschoon. Lhr Eekker prees het Zeeuwsche land schap en het Zeeuwsche volk in een blijk baar zeer gewaardeerde toespraak in de „Zeeuwsche taele". Ook het Hoofdbestuur bij monde van Ds Lindeboom en dhr Roosjen van Bloe- mendaal liet zich niet onbetuigd. Een extra D-trein bracht de reizigers weer naar Rotterdam. 't Was een mooie dag en de deelnemers waren opgetogen over hun uitgaansdag. Diefstal. Door de politie te Zie rikzee is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld ze kere J. K., schipper wonende te St. Phi- lipsland, thans liggende met zijn vaar tuig te Zierikzee, als verdacht van dief stal van een rijwiel ten nadeele van ze kere E. te Zierikzee. Ingezonden Mededeeling. Vlissingen. Gisteravond om ongeveer 10 uur is, naar het Volksblad meldt, brand uitgebroken in de zaak van electrische- en verlichtingsartikelen „De Kampioen". Doordat hier nog de derde Pinksterdag wordt gevierd en velen dien dag gebrui ken om een bezoek te brengen aan het naburige Souburg, waar kermis wordt gevierd, was de brandweer niet zoo spoe dig ter plaatse als gewoonlijk. Desniette genstaande is men er in geslaagd den brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, te beperken tot den winkel, die voor een deel uitbrandde. Er is ongetwijfeld meer water- dan brandschade. De brand is ontstaan in den kelder, vermoedelijk door het weg werpen van een eindje sigaar of sigaret van de straat door het kelderrooster. Ver zekering dekt de schade. 's Heer Arendskerke. Zaterdag hield de 's H. Arendsk. en Wolfaartsdijksche On derlinge Veeverzekerings-Mij. haar jaar- Iedere winkelier zal U Verkade's be schuit steeds heerlijk versch en knap- perig-bros afleveren. Dat komt, omdat Verkade s beschuit den tijd niet krijgt om „oudbakken" te worden, want deze voortreffelijke, voedzame beschuit wordt het meest van alle merken verkochtl Ondanks het feit, dat Verkade's be schuit thans slechts 9 ct. per groote rol kost, blijft de oude kwaliteit strikt ge handhaafd I Vergelijkt U eens ieder willekeurig ander merk met de echte Zaansche Verkade s beschuit.Uw eigen smaak zal er dan voor zorgen, dat U ze blijft gebruiken, deze beroemde vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat in het dienstjaar 1933'34 zijn ver goed 17 paarden waarvan 4 zijn gestorven en 13 zijn verkocht als zijnde ongeschikt voor 't werk waarvoor ze bestemd waren. Van de afdeeling hoornvee werden ver- gced 50 stuks, waarvan 28 zijn gestorven, zijnde 24 kalveren, 2 runderen en 2 koei en, terwijl 22 stuks bij onderhandsche in schrijving zijn verkocht omdat ze voor verdere vleesch- en melkproductie niet meer rendabel geacht werden. Als verzekeringspremie moest worden betaald voor wat de paarden betreft 2,75 pet. over een geheel jaar. Voor wat het hoornvee aangaat 2,65 pet. In deze premie zijn thans begrepen alle taxatie- en administratie-kosten. De heer Jac. Zandee te Goes werd her kozen tot voorzitter. De heeren Joh. Lin- denberg te Wolfaartsdijk en G. van Nieu- wenhuijze te Goes werden herbenoemd tot leden van de Commissie tot het nazien der rekening en de heer Chr. M. v. Iwaar- den te 'sH. Arendskerke tot schatter. Schore. Over 1933 zal aan deze ge meente een bijdrage worden verleend uit 's Rijks kas ad 40 pet. van de kosten voor werkloozenz.org (steunverleening en werk verschaffing). N.- en Sf.-Joosland. Dinsdag 3e Pink sterdag werd alhier ook weder „ring ge reden". Het was nu 110 jaar geleden dat men daarmede begonnen is. Door den heer Baron l'hoe Swartzenberg en Ho- henlansberg, den pas afgetreden burge meester dezer gemeente, werd een mooie prijs beschikbaar gesteld, zooals hij dat elk jaar deed. De voorzitter van de ringrijders de heer H. Luitwieler heeft den oud-burgemeester hartelijk dank gezegd voor dien prijs en voor de steeds ondervonden medewer king. Hij: drukte namens de rijders zijn spijt uit dat de burgemeester deze ge meente verlaat, doch wenschte hem te vens hartelijk geluk met zijn benoeming. Deze toespraak werd natuurlijk gevolgd door hoera's. De heer Schwartzenberg betuigde zijn dank voor de gesproken woorden en hoopte dat het aloude volksvermaak in eere zal worden gehouden. Arnemuiden. Dinsdag werd door de af deeling Arnemuiden van den B.V.L. de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden. De uitslag is als volgt: le pr. P. de Nooyer 145 punten; 2e H. Meulmeester 145 p.; 3e J. v. Belzen Jzn. 144 p., 4e P. Boone 144 p.; 5e D. Goed- Ingezonden Mededeeling. „Waarlijk meneer, het is heel vriende lijk van u zooveel belang te stellen in mijn vooruitzichten, maar ik zie niet in, waar om u he't noodig acht, mij daarmee lastig te vallen. Als ik van het tegendeel niet overtuigd was, zou ik eerder meenen, met een dominee te doen te hebben dan met een rechtsgeleerde; en u zult mij ten goede houden, maar mijns inziens sluit het eene beroep ten eenen male uit, wat voor bet andere ambt oirbaar en begrijpelijk is". „Die meening staat u vrij, meneer War neford; of ze echter juist is, dat is een andere zaak. Vergeef mij, als ik er toch nog even op door wensch te gaan; u hebt verklaard, dat het woord „vergeven" in uw woordenboek niet voorkomt; mag ik u dan in herinnering brengen, dat er Eén is geweest Wiens autoriteit u stellig niet in twijfel zult trekken Die gezegd heeft: „Want indien gij den menschen hunne misdaden niet vergeeft, zoo zal ook uw Hemelsche Vader uw misdaden niet vergeven". „Meer wil ik hier niet van zeggen, noch van iets anders, aangezien mij niet ver oorlooft mijn zending tot genadeverkrij- ging voor uw zoon te volbrengen. Alleen wil ik u er nog opmerkzaam op maken, dat ik mevrouw Warneford getelegrafeerd heb, en dat ik verwacht, haar zoo straks bij mij thuis te treffen". De squire kreeg een gewaarwording of de grond onder hem wegzonk. Hij had zich, naar hij altijd gemeend had, door sterke bolwerken omgeven; zijn gedrags lijn was altijd zonder eenige afwijking ge weest; het was zijn wil, dat één naam nimmer door eenig lid van zijn gezin zou worden genoemd; en tot op zekere hoogte was hij slaafs gehoorzaamd; en nu, in een uur tijd scheen het werk van jaren vernietigd. Hij was als met stomheid ge slagen; doch niet verteederd; een 'derge lijke gedacht kwam zelfs niet bij hem op. Zijn cceüg streven was, om zijn verwar ring e.i wrevel te verbloemen. Hij antwoordde op kouden toon: „Wer kelijk, meneer Collier, ik ben u hoogst er kentelijk voor de belangstelling, die u aan den dag wenscht te leggen nopens mijn interne familieaangelegenheden. Ik ben er echter niet zeker van, of mevrouw War neford uw telegram zal beantwoorden. Het is misschien mogelijk, dat u er niet op gekomen is, dat de eerste plicht van de vrouw is haar echtgenoot te gehoorza men". „Er kunnen zich omstandigheden voor doen, meneer, waarin voor den moeder plicht alles wijkt. Natuurlijk is een vrouw gehouden haar man te gehoorzamen; doch als die man onredelijk is, en van haar eischt, wat God en menschen met weer zin vervullen moet, dan dunkt mij, dat haar dispensatie verleend kan worden van dien plicht. Ik spreek waarlijk geen on bezonnen woord; ik ben zelf gehuwd". „Inderdaad!" klonk het sarcastisch. „Dan is er nog iets", vervolgde de heer Collier. „Uw pupil, miss Violet Vaughan, kwam drie dagen geleden naar de stad om mijn vrouw te bezoeken ze zijn oude vriendinnen moet u weten. Miss Hasel- dine heeft altijd die vriendschap zooveel mogelijk bevorderd, voor en na mijn hu welijk. Juffrouw Vaughan verzocht mij u te zeggen, dat zij, daar u afwezig was, met toestemming van uw vrouw deze reis zal ondernemen; ze was van plan geweest u te schrijven, doch daar ik u toch moest spreken, kon ik even goed de boodschap overbrengen". „Op mijn woord,, meneer Collier, u schijnt zoo ongeveer de zorg voor mijn heele familie op u genomen te hebben. Misschien zult u straks niet alleen mijn vrouw, doch ook mijn dochters, het keu- kenpersoneel en de gouvernante onder uw gastvrij dak aantreffen. Mocht dit zoo zijn, dan vertrouw ik ze u gaarne toe, beter kan ik niet .zeggen, wat u, meneer Laverock?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2