BONS Examens in aantocht. WOENSDAG 23 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 194 Buitenland Quaker BLIJVEN GELDIG Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtcntiün 30 cent per regel. Ingezonden medcdeolingcn GO cent per regel. Kleine Advertcntiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De „boodschap" van Stanley Jones In „Kerk en Vrede" wordt met groote instemming gewag gemaakt van het op treden van Stanley Jones, die in ons land als een soort profeet is ontvangen en ge- eerd, maar met wien men in sommige kringen wel een weinig verlegen zit. Wat dit betreft heeft Ds Buskes volko men gelijk. Men heeft zich in sommige kringen erg druk gemaakt over de boodschap van Stanley Jones, maar men had verzuimd na te gaan of zijn „boodschap" wel in alle opzichten in overeenstemming is met de Boodschap die Gods Woord brengt. „Kerk en Vrede" vestigt uit den aard der zaak in het bijzonder de aandacht op zijn boodschap wat betreft de ontwape ning die een uitgesproken anti-militairis- tisch karakter draagt. Minister Slotemaker de Bruine tracht wel den indruk te wekken dat deze bood schap van Stanley Jones geen betrekking schijnt te hebben op Nederlandsche toe standen en niet slaat op de zwakke be wapening uitsluitend voor defensieve doeleinden zooals ons land die kent, maar dit betoog maakt weinig indruk. Het is een zoethoudertje, meer niet. De „boodschap" die Stanley Jones gaf is veel te absoluut dan dat ze een verkla ring en toepassing als Minister Slotema ker de Bruine gaf, zou toelaten. Daarin heet het toch: „De oorlog is onze voornaamste ge meenschappelijke zonde. Oorlog is niet ramp, oorlog is misdaad. Iedere Christelijke kerk behoorde zich van het geheele oorlogsstelsel los te ma ken. Zij behoorde de Regeering ervan in kennis te stellen, dat op hare deelne ming aan welken toekomstigen oorlog ook, niet kan worden gerekend. Hoewel de kerk haar ieden niet kan dwingen en zij hen vrij moet laten hun eigen keuze te doen, kan en moest nochtans de kerk als kerk zich uit het geheele oorlogsstelsel terug trekken. Deed zij dit, dan zou de oorlog onmogelijk zijn geworden en de volken zouden genoodzaakt zijn, om te zien naar andore middelen om geschillen te beslechten. Het individu behoorde het van te vo ren met zichzelf eens te zijn, dat het van den oorlog afziet en daaraan op geen en kele wijze zal deelnemen. Brengt deze houding hem in de gevangenis, hij rekene het zich tot een eer. Gevangenis om be ginsel is beter dan moord om politiek". Wij gaan nu niet deze boodschap, waar in met de goddelijke plicht van de Over heid tot handhaving van rechten en vriji- heden geen rekening wordt gehouden, principieel bespreken maar wijzen slechts op de gevolgen voor de practijk wanneer ze algemeen ingang zou vinden. Dan zou in sommige landen waar de kerken over grooten directen en indirec- ten invloed beschikken, de absolute ont wapening een feit kunnen worden mis schien. Maar tot die op deze wijze weerloos gemaakte landen zouden niet behooren landen als Rusland en andere oorlogs zuchtige staten die zich noch om de kerk noch om den vrede bekommeren wanneer dit in hun belang wordt geacht. Een van de eerste gevolgen zou zijn dat een land als Nederland door den Soc.-D'em. professor Goudriaan het „vreedzaamste en meest democratische land ter wereld" genoemd in minder dan geen tijd door een vreemde mogendheid zou zijn overweldigd en dat de Commu nisten in Sovjet-Rusland een goede kans zouden krijgen om een groot deel van Europa in de zegeningen van het Com munistische systeem te doen deelen. Wat nu in Rusland betrekkelijk nog in het klein gebeurt, zou dan in minder dan geen tijd in het grootste deel van Europa gezien worden. De kerken zouden worden wegge vaagd. En van de betrekkelijke vrede waarin wij thans mogen leven zou geen sprake meer zijn. Zoowel voor de Kerk als voor den Vrede zou de toepassing van de bood schap door Stanley Jones gegeven, de meest noodlottige gevolgen hebben. En geen wonder ook. Het is een boodschap, die hoe sym pathiek ze ook moge aandoen, toch niet in overeenstemming is met de Boodschap die God in Zijn Woord heeft doen hooren. Het nieuwe regime in Bulgarije. De politieke partijen omschrijven thans in verklaringen en in manifesten haar houding ten opzichte van de nieuwe re- geering-Georgieff. De „Democratische vereeniging" van de richting-Zankoff publiceert een oproep aan haar leden, waarin zij dezen advi seert de nieuwe regeering te erkennen. De voornaamste leiders van de richting Boeroff en Moloff hebben hunnerzijds in de bladen een verklaring gepubliceerd, waarin zij het program van de nieuwe regeering goedkeuren en hun aanhangers verzoeken, het reorganisatieplan der re- geering-Georgicff te steunen. Oek het executieve comité van de ra dicale partij (richting Stankoff) heeft be sloten aan de nieuwe regeering zijn mede werking te verleenen. De overige partijen beraadslagen nog op het oogenblik over haar houding. Heeft ex-koning Aifcns er genoeg van? Reuter meldt uit Madrid: Uit geloofwaardige bron komt het be richt, dat ex-koning Alphons XIII van Spanje aan de leiders der Spaansche mo narchisten een brief heeft gezonden, waarin hij hen ervan in kennis stelt, dat hij niet verlangt den Spaanschen troon weder te bestijgen. Tusschen de verschillende monarchisti sche groepen zouden besprekingen zijn begonnen om tot overeenstemming te ge raken en prins Juan tot koning uit te roepen, ingeval de monarchie mocht wor den hersteld. Een schande voor Cuba. Om het vreemdelingenverkeer te doen toenemen heeft de Cubaansehe regeering besloten de echtscheidingswetten te wijzi gen. Na een verblijf van 6 a 7 maanden op Cuba kunnen vreemdelingen op gemakke lijke voorwaarden echtscheiding verkrij gen, in plaats van dat zooals vroeeer een verblijf van twee jaar noodig was. Door gemakkelijke echtscheidingsweiten hopen de autoriteiten talrijke vreemdelin gen te trekken. Gokspelen In zee geworpen. De New-Yorksche politie heeft voor een waarde van 40,000 pond sterling aan gokspelen medegenomen naar zee en deze vernietigd door ze overboord te zetten. Deze methode volgt men ook met in be slag genomen wapens. De politie heeft aldus gehandeld in verband met een onlangs van kracht ge worden wet, welke het bezitten, verkoo- pen, in voorraad hebben, verhuren of ver voeren van dobbelspelen als misdrijf be schouwt. De meeste spelen werden in be slag genomen tijdens huiszoekingen bij de fabrikanten ervan. Strengere behandeling van gevangenen in Duitschland. Op last van den rijksminister van jus titie zal de behandeling der gevangenen in de gevangenissen in Duitschland ver scherpt worden. De minister heeft een nieuw besluit uit gevaardigd, waarin de eenzame opslui ting wordt aanbevolen en bij overtreding van de gevangenisreglementen het invoe ren van water en brood en het niet ver schaffen van werk. Verder is het aan bezoekers verboden, een handdruk of kus te wisselen met ge vangenen, terwijl aan de gevangenen ver plicht onderwijs wordt gegeven in het zingen van nat.-socialistische marsch- liederen. De gouverneur van de Plötzensee-ge- vangenis verklaarde, dat het doel van deze maatregelen is het verblijf in de ge vangenis voor de gevangenen zoo onaan genaam mogelijk te maken, om aldus de eventueele wetsovertreders af te schrik ken. Het zilver hersteld. Boodschap van Roosevelt. President Roosevelt heeft aan het Con gres de reeds eenigen tijd verwachte zil- verboodschap voorgelegd. Hij beveelt in deze boodschap wetgeven de maatregelen aan, volgens welke het zilver voor 25 pet. als dekxingsmetaal zal dienen naast het goud. De prijs, die voor het zilver zal worden betaald, om de nood zakelijke zilverreserve te kunnen vormen, zal 50 dollarcents voor dit 'binnenlandsche edelmetaal niet mogen overschrijden. De president stelt verder een belasting van minstens 50 pet. voor op alle winsten die door de zilvertransacties ontstaan. Het voorstel van den Amerikaansohen president stelt voorloopig een half milli- oen dollar voor den aankoop van zilver beschikbaar; daarnaast zullen jaarlijks be dragen worden vastgesteld in overeen stemming met de behoeften van het oo,„en- blik. De minister van Financiën krijgt machtiging in het binnen- en buitenland zilver aan te koopen tegen voorwaarden en prijzen, die het voordeeligste voor de Vereenigde Staten zijn. De minister van Financiën wordt verder gemachtigd zil ver te verkoopen, indien de zilvervoorraad de verhouding van 1 4 tot het goud overschrijdt. Roosevelt heeft dus aan de onzekerheid der laatste weken een einde gemaakt en voorstellen ingediend om het zilver als dekkingsmetaal naast het goud te herstel stellen. Het zilverbloc, dat in den laatsten tijd een groote activiteit had ontplooid, heeft dus zijn zin gekregen. Degenen, die reeds op deze voorstellen en een verwach te stijging van den zilverprijs hadden ge speculeerd, worden onaangenaam verrast door een belasting van de helft van de winst; er blijft echter nog 50 pet. over. Roosevelt eischt voor de uitvoering van de zilverwetgeving voor zic'h volledig de vrije hand. Staking In Palestina. De geheele Joodsche bevolking in Je ruzalem, Tel-Aviv en Haifa is opgeroe pen voor een algemeene staking als pro test tegen beperking der immigratie door de regeering. Overal in het land worden vergaderingen gehouden. Alle winkels, café's, restaurants, kantoren en fabrieken zullen gesloten zijn van 's middags twaalf tot negentien uur. Gedurende dien tijd zal ook het verkeer worden onderbroken. Korte Berichten. Naar de „Morning Post" uit Char- bin verneemt, worden uit Sovjet-Rusland in allerhaast troepen en oorlogsmateriaal naar de Chineesche grens gezonden. De spoorweg van Irkoetsk naar de Stille Zuidzee staat geheel onder militair toe zicht. Ingezonden Mededeeling. HAVERMOUT Sm- Recht der vrouwen niet beperkt. Op de vragen van mevrouw Bakker Nort betreffende de in de op 19 Maart 1934 aan Gedeputeerde Staten uitgegane circulaire van den minister van Binnen landsche Zaken voorkomende aanbeve ling, omtrent vervanging van in niet spe cifiek vrouwelijke beroepen werkzame vrouwelijke arbeidskrachten door manne lijke, heeft minister De Wilde geantwoord dat de circulaire niet beperkt bet recht der vrouwen om op gelijken voet als man nen in aanmerking te komen voor benoe ming tot ambten, waarvoor niet in het bij zonder mannelijke arbeidskrachten voor geschreven zijn; van een beperking van het recht om in aanmerking te komen voor benoeming gesteld al dat zulk een recht zou bestaan is evenmin sprake als van een beperking van het recht om benoemd te worden. De bewuste passage heeft slechts de strekking deze benoeming zelf, ter be strijding van de werkloosheid, in de eer ste plaats onder de jongelingschap, zoo veel mogelijk te beperken en dient voorts, om de tot dusverre bestaande tegengestel de tendenz, om n.I. mannelijke arbeids krachten zooveel mogelijk te vervangen door vrouwelijke, tegen te gaan. De opleiding van den beroepsofficier. Naar men verneemt is sedert eenige weken een commissie werkzaam, inge steld door den minister van defensie, om na te gaan, in hoeverre het denkbeeld van de commissie-Idenburg tot wijziging van de opleiding van beroepsofficieren, deugdelijk is. Van voormelde commissie is voorzitter de commandant van het veldleger luit.- generaai jhr Röell, en zijn verdere leden de chef van den Generalen Staf generaal- majoor Reijnders, de gouverneur van de Kon. Mil. Academie, generaal-majoor van der Harst, de gep. generaals van het Kon. Ned. Indisch leger Schuursma en Kroon, en de commandanten van de scholen voor reserve-officieren, kolonel Fruyt van Hertog, majoor van der Hout, ritmeester Hollertt, kapitein Keppel Hes- selink en kapitein Herman. Fabricatie en verkoop van consumptie-ijs. Het Staatsblad bevat een Kon. besluit tot intrekking van het Consumptie-ijs-be sluit en tot vaststelling van een nieuw Consumptie-ijs-Lesluit. Het consumptie ijs-bedrijf had in de laatste jaren een der gelijke ontwikkeling doorgemaakt, dat scherper ingrijpen der Overheid noodza kelijk was. Het nieuwe besluit geeft voorschriften omtrent de eischen, waar aan de bereid- plaatsen van plaatsen van consumptie-ijs moeten vpldoen, voorts betreffende de kwaliteit van de waar, de verkoopgelegen heden alsmede het vervoer en de behande ling van het consumptie-ijs. Ontslag op groote schaal. De directie van de Kon. Ned. Papierfa briek te Maastricht is met de samenwer kende organisaties overeengekomen om een ontwerp-loonreg'eling te maken met handhaving van het bestaande loonpeil. De directie heeft echter te kennen ge geven, dat zij gedwongen is om van de zeven machines slechts de twee grootste in bedrijf te houden. Er was tot dusver op volle capaciteit geproduceerd ten einde tegen concurreerende prijzen te kunnen werken. Door stelselmatige afbrokkeling van de prijzen is dit echter niet langer mogelijk. Binnenkort zal aan honderdvijftig man ontslag worden verleend, hetgeen neer komt op een halveering van het perso neel. Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt's Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrou wen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DE RENTEVERLAGING VOOR WONINGWETVOORSCHOTTEN. Huurdaiing niet een direct gevolg. De door den minister van Sociale Za ken in een circulaire aan de gemeenten aangekondigde verlaging der rente van de Git 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningbouw tot 4 pet., zegt de Te le g r., heeft tweeërlei beteekenis. Zij kan voor een aantal bewoners van woningwet woningen huurverlaging ten gevolge heb ben en dat is blijkbaar ook de bedoe ling van de regeering indien de thans geldende huurprijs te hoog geacht moet worden, zij kan ook, indien er geen aan leiding is de huurprijs te verlagen, voor de gemeenten een vermindering van de bijdragen in het z.g. ongedekte exploita tie-tekort medebrengen. Dat intusschen deze renteverlaging den stoot zal geven tot een algemeene daling der huren, of zelfs maar tot een algemeene daling der huren van woning wet-woningen, is een verwachting, die men niet op dezen maatregel mag ba's- seeren. Daarvoor werken nog te veel an dere factoren als te hooge rente voor het bouwkapitaal, de huurverlaging tegen. De door den minister aangekondigde renteverlaging heeft alleen betrekking op die woningen, waarhij1 voor den bouw door het Rijk voorschot werd gegeven. De rentevoet van deze voorschotten bedroeg vóór den oorlog 3% pet., een percentage, dat gehandhaafd bleef tot 1 Jan. 1916. Het aantal woningen, dat gebouwd werd voor tegen dit rentepercentage beschik baar gestelde bedragen, is echter uiterst gering. Na 1 Jan. 1916 steeg het rente percentage sterk: op den genoemden da tum werd het verhoogd tot 4V2 pet. in Juni 1919 werd het 5 pet. en in December 1921 steeg het zelfs tot 6 pet., om later weer te dalen tot achtereenvolgens 5 pet. en 4% pet. In 1931 werd het echter weer verhoogd tot 5 pet., en dit percentage geldt thans nog. De maatregel van de regeering betee- kent dus, dat van alle in de jaren 1916 tot nu toe verleende woningwet-voorschotten het rentepercentage teruggebracht wordt tot 4 pet. en dienovereenkomstig de jaar lijks door de gemeenten, resp. door de woningbouwvereenigingen via de ge meenten aan het Rijk terug te betalen anuïteiten verminderd wordt. Dat het hier inderdaad een maatregel van vèr-strekkende financieele conse quenties is, moge blijken uit de cijfers, die wij daarover vonden in het rapport der commissie-Vliegen. Aan het einde van 1929 bedroeg het totaal der uitstaande rijksvoorschotten 585 millioen, waarvan slechts 64 millioen gulden tegen 4 pet. of minder was verstrekt. Het meerendeel der toen nog uitstaande voorschotten, t.w. 261 millioen gulden was verstrekt te gen een rente van 5 pet., 201 millioen gulden tegen een rente van 4M pet., en voor 42 millioen gulden gold een rente voet van 6 pet. Inmiddels is de aflossing op deze be dragen natuurlijk voortgegaan, en de schuldenrestanten zijn thans weer lager dan zij einde 1929 waren. Niettemin loo- pen zij nog in de honderden millioenen en het is dus duidelijk, dat de rentederving voor het Rijk een zeer aanzienlijk bedrag beteekent. Het meerendeel van de exploitaties van krachtens de woningwet met rijksvoor schotten gebouwde woningen zal dus van de rentevergoeding profijt trekken. Dit sluit echter niet in, dat nu ook van alle of zelfs van het meerendeel, de huur ver laagd zal kunnen werden. Het gros dezer woningwet-woningen ontvangt een jaarlijksche bijdrage in het exploitatietekort, waarin het Rijk tot een bepaald maximum voor participeert en de gemeente voor het resteerende kwart. Indien de maximum-bijdrage van het Rijk, plus de bijdrage van de gemeente, nog niet voldoende is om het exploitatie tekort te dekken, moet de gemeente ook het restant van het tekort, het z.g. onge dekte tekort, bijpassen. De huurprijs van het meerendeel dezer woningwet-wo ningen is n.I. van dien aard, dat de ex ploitatie een tekoit aanwijst, dat op deze wijze gedekt wordt. De hoogte van den Binnenland. De renteverlaging voor woningwetvoor schotten. Auto in het kanaal TerneuzenSas van Gent. Twee personen verdronken. Wijziging reglement van orde Tweede Kamer. Buitenland. Strengere behandeling van gevangenen in Duitschland. Het nieuwe regime in Bulgarije. Boodschap van president Roosevelt over het zilver. Staking in Palestina. huurprijs werd immers, overeenkomstig 't doel van de Woningwet, meer bepaald door het wenschelijke dan door het op grond van de bouwkosten economisch noodzakelijke. De rentevoet van het rijksvoorschot was hij de bepaling vair den huurprijs dus slechts een factor van ondergeschikt belang. Verlaging van dien rentevoet zal derhalve wel in alle gevallen het verlies op de exploitatie verminderen en ook de mogelijkheid openen tot huurver laging over te gaan, indien dit noodig is, doch zeker niet in alle gevallen die huur verlaging ten gevolge hebben, hetgeen trouwens duidelijk uit de circulaire van den minister blijkt. De bedoeling van den maatregel is daarom blijkbaar de regeering een middel in de hand te geven, waar de huren van woningwet-woningen aan den hoogen kant zijn en zij' direct verlaging wensche- lijk acht, inderdaad die huurprijsverla ging te kunnen bewerkstelligen. Aan den anderen kant is de renteverlaging ook van belang voor de gemeenten. Immers ook voor woningwet-woningen, waar huurverlaging niet noodzakelijk geacht wordt, zal de renteverlaging worden doorgevoerd, hetgeen dus in de gevallen waarin de gemeenten een ongedekt tekort moeten bijpassen, tot vermindering van dat tekort kan leiden. Vast staat dit ech ter nog niet. WIJZIGING VAN HET REGLEMENT VAN ORDE VAN DE TWEEDE KAMER Verschenen is het verslag van de Twee de Kamer inzake het voorstel van den heer Aalberse c.s. tot wijziging van het regiement van orde der Kamer. Hueraan wordt ontleend, dat sommige leden verklaarden, op principieelen grond tegen dit voorstel ernstig bezwaar te moeten maken. De Volksvertegenwoordi ging (aldus de leden) heeft een eigen taak, welke bestaat in medewerking aan de wetgeving en controle op de daden der regeering. In het voorstel nu ligt een ten denz tot overschrijding van die taak. Bij de commissie voor buitenlandsche zaken is wel, bij de in te stellen commissie voor Indische zaken daarentegen niet met de juiste omstandigheden rekening gehou den. De eerstgenoemde commissie treedt met de regeering in gedachtenwisseling over zaken, waarover geen mededeelingen in het openhaar kunnen werden gedaan, ter wijl het toch gewenscht is, dat de Ka mer daarvan niet geheel onkundig blijft. De commissie voor Indische zaken blijkt echter te zijn gedacht als een commissie welke met de regeering van gedachten wisselt over allerlei onderwerpen, onver schillig hun karakter, de overzeesche ge- biedsdeelen betreffende. Van geheimhou ding wordt in het ontwerpen artikel in het geheel niet gesproken. Integendeel wordt daarin bepaald, dat de commissie geregeld verslag uitbrengt over haar werkzaamheden. Vele andere leden stelden hiertegen over, dat de Kamer het recht en den plicht heeft, o\er belangrijke onderwer pen van regeeringsbeleid met de daarbij betrokken ministers van gedachten te wisselen. Wat de overzeesche deelen van het rijk betreft, is de gelegenheid daartoe in het algemeen zeer gering. Die gelegenheid doet zich in hoofdzaak slechts vcor bij de behandeling van de desbetreffende be groetingen. En dan hebben de onderwer pen reeds geheel of grootendeels hun ac tualiteit verloren. Van een verlangen naar meeregeeren getuigt volgens de hier aan het woord zijnde leden het onderhavige voorstel geenszins. Het heeft geen andere strek king dan het bevorderen van een regelma tiger contact tusschen Kamer en regee ring met betrekking tot de zoo belang rijke Oost- en West-Indische aangelegen heden, dan thans mogelijk is. Voorts werd de aandacht er op geves tigd, dat de instelling van de commissie het gevaar meebrengt, dat de belangstel ling der Kamer als geheel voor de In dische aangelegenheden eerder zal ver minderen dan vermeerderen. Hiertegenover werd gesteld, dat de ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1