Ja, dat doen we CORNs. HENNING EERSTE BLAD Kracht uit de hoogte. Buitenland Wat U ook noodig hebt voor Uw gezondheid Staten-Generaal. ZATERDAG 19 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 192 stééds de zaak van A. C. VAN DER REST Belangrijkste Nieuws. 2en Pinksterdag naar Middelburg en natuurlijk op de foto bij MARKT C 14 Binnenland met welke herbe- t A.Pzn, hem na- geluk wenschte tuinbouw in vol handen van den ing werd aan de leid geboden om ilen over do ver- welke in verband tandigheden van belang kun- over de handels- noodzakelijk in ming van onzen erde de afgevaar- uit- en Groenten- dat men over het tschland tevreden an andere landen ïen 'tuinbouw veel op de oneindige welke worden landelingen wordt deld Ten aanzien met Duitschland ven erkend en dit lelijk tot uitdruk- ekers spijt is het eering en het be~ n van ondorhan- dere landen tijde doch thans is dit Venlo, lid van hot t men zonder een vel 80 pet. van de kon afslachten, len bepleitte een oging van invoer- appelen. de veilingsvereen. hooge invoerrech- ng, welke funest ■f onderhevig zijn- teering beteekent eur. de 'Groenten- en en omstreken be- in de standsorga- van de tuinbouw- t verkeerd,dat de elen in handen is jrganisatie a's de sbond, welke voor entage uit boeren is de tuinbouwbe- uw 'ten offer wor- n sterke scheiding indersorganisaties lat als de invoer- t van export geen r contingenteering is van keuze ech- dat de regeering tteelt door invoer de appelen te steu- hierna genomen mumprij'zen op de ermede werden te- roorstel'len van af- oplossing van het in een verhooging doch eer in teel't- tnorijs is een ge- veel aan producten de minimumprij- e kwaal weer te stelde spr. zich js, welke als pro- mdat zulks tot een tuin'bouwproduc- ;n voorts genomen itsoering van het de actie, welke in ,nds tegen het van ■cht veilen is ge- 1 de regeer ing en ïissaris zich niet /'oor enkele bijzon- sersen eten in de ng van fruit per n fruit en het ver den zullen extra worden. Met de kening worden ge- /EERBERCHT. vond van 19 Mei: .W. tot Z.O. wind, weinig of geen re- middag 3 u.: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezondei\ mededcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. duag 3 u.: 760 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. A.s. Maandag verschijnt „De Zeeuw" niet in verband met Pinksterfeest. Toen Jezus Christus zijn verlossings werk had volbracht en de zondeschuld volkomen had geboet, is Hij als trium- phator opgevaren ten Hemel om te zitten ter rechterhand Gods, die alle dingen in Zijne hand had gesteld. Hiji had zichzeiven vernietigd, de ge staltenis eens dienstknechts aangenomen hebbende en Hij had zichzelf vernederd, gehoorzaam geworden zijnde zelfs tot den smadelijken dood des kruises. Daarom heeft hem God ook uitermate verhoogd en hem een naam gegeven wel ke boven allen naam is, opdat in den naam van Jezus alle knie zich zou buigen en alle tong zou belijden, dat Hij is de Heere. Maar terwijl Jezus opvoer naar den hemel om plaats te nemen op den troon der eere, bleven zijne discipelen hier op aarde achter, als schapen zonder herder, als weezen die hun vader hebben verlo ren, een klein groepje eenvoudige, zwak ke mannen, klein in zichzelf en veracht naar de wereld. En ziji bleven niet om te mijmeren over wat ze verloren hadden, en vol heimwee uit te zien naar een lichtende toekomst, maar zij: bleven achter met een geweldige opdracht. Gaat dan henen, zoo had Jezus voor zijn heengaan gezegd, onderwijst alle de volkeren, predikt het Evangelie allen creaturen. Getuigen moesten zij van de dingen die ze gehoord en gezien hadden. Dat scheen welhaast een te zware taak. Hoe zouden de discipelen onderwijzen, terwijl ze zelf nog zooveel onderwijs van noode hadden wegens hun onverstand en traagheid van hart om te gelooven. Hoe zouden zij getuigen, terwijl toen hun Heere en Meester nog bij hen was, de moed om van zijn discipelschap te spre ken, zelfs biji een Petrus ontbrak. Hoe zouden zij1 strijden voor hun Ko ning, terwijl ze nog kort tevoren, toen gevaar dreigde, in een laffe vlucht heil hadden gezocht, en allen zonder uitzon dering den bedreigden Meester hadden verlaten? Ja waarlijk, die taak scheen al te zwaar voor zulke zwakke schouders. Maar de discipelen hadden niet alleen een opdracht, maar ze hadden ook heer lijke beloften. De opdracht om te prediken en te ge tuigen ging vergezeld van de belofte: Zie, ik ben met ulieden alle de dagen, en: gij zult worden aangedaan met kracht uit de hoogte, gij' zult ontvangen de kracht des Heiligen Geestes. Op den Pinksterdag te Jeruzalem is die belofte op heerlijke wijze vervuld. „De uitstorting des Heiligen Geestes was maar niet een verruiming of omzet ting der geesten, maar een inschieten in de wereld van het menschenhart van d e kracht uit de hoogte, van zulk een kracht, die alle andere krachten in onwederstandelijke mogendheid over treft". Tegen de kracht van de wereld, de ont zagwekkende kracht uit den afgrond, werd gesteld een nog sterkere kracht, een aangedaan worden met kracht uit de hoogte. De kracht des Geestes, „een kracht, die niet met een zwaard slaat, noch stoffelijk geweld bezigt om de geesten te dwingen, maar een kracht, die door de fijnste po riën der ziel in het innerlijk leven van den mensch indringt en uit dat binnenste van zijn gemoed op zijn bewustzijn werkt, en uit dat bewustzijn op zijn levenskring en zelfs op zijn spieren en op wat hij' in richt met zij'n hand." In de discipelen is die kracht uit de hoogte op treffende wijze openbaar ge worden. Hoog opgericht stonden daar de eer tijds vreesachtige jongeren om met groote kracht te prediken de groote werken Gods. Dezelfde jongeren die nog kort tevoren zoo weinig inzicht toonden in het werk en de beteekenis van Jezus Christus, spra ken nu ten aanhoore van een schare uit alle deelen der wereld bijeenvergaderd, van den gekruisigden Jezus door God tot een Heere en Christus gesteld. Ziji die eertijds smadelijk hun Heiland verlaten hadden en verloochend, wa ren nu door geen boos geweld van de Oversten tot zwijlgen te brengen. Aangedaan als ze waren met kracht uit de hoogte, konden ze niet laten te ge tuigen van wat ziji gehoord en gezien had den. Wij vieren weer Pinksterfeest. En wij' mogen dat weer doen, omdat die aandoening van hoogere kracht niet maar gold voor een oogenblik, maar om dat de heerschappij van Koning Jezus rusteloos doorgaat en de kracht van den Heiligen Geest gebleven is en blijven zal alle eeuwen door, bij allen die Jezus be lijden als hun Zaligmaker en Koning. De kracht uit de hoogte is ook nu nog werkzaam. En de groote vraag voor ons leven is of wij; bereid zijn die kracht in ons en door ons te laten werken of dat we ons pas sief toonen of zelfs op tegenstand bedacht zijn. Zal het goed zijn, dan moet die kracht uit de hoogte openbaar worden naar bui ten, ook in ons leven, in staat en maat schappij. Aangedaan met kracht uit de hoogte, moet het ons ernstig begeeren zijn niet alleen, maar moeten we ook onze gaven en krachten met vreugde beschikbaar stel len om heel de wereld, om alle levens verhoudingen te brengen onder de heer schappij van den verheerlijkten Koning, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Welkom. Duizenden meisjes zullen Maandag naar Zeeland komen om de vergadering van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag 'bij te wonen. Wij1 roepen deze bezoeksters een harte lijk welkom toe in Zeeland en wij twijfe len niet of zij zullen vooral als het weer een weinig meewerkt aan onze pro vincie en in 't hijzonder aan de karakte ristieke hoofdstad een goede herinnering 'bewaren. Het is in hooge mate verblijdend, dat er voor een organisatie als deze, die zich de studie van de 'Geref. beginselen ten doel stelt, zoo groote belangstelling bestaat. In dezen tijd nu de stoffelijke dingen zoo sterk de aandacht vragen en nu er aan de andere zijde niet het minst bij de jonge ren een hang is naar pret en vermaak, is het een feit van niet geringe beteekenis, dat zich óók openbaart een sterke organi satie van jonge vrouwen, die hoogere idealen hebben en die zich willen bezin nen op de beginselen waarop in overeen stemming met Gods Woord, het leven in al zijn vertakkingen moet zijn gebaseerd. Van harte hopen wij, dat ook op dezen Bondsdag openbaar zal worden de kracht uit de hoogte, die, zal deze Meis'jeshond aan zijn doel 'beantwoorden, onmisbaar is. Zij er dankbaarheid voor het voorrecht, hetwelk God ons schenkt, dat wij in ons land no'g mogen hebben onze eigen jeugd organisaties, die vrij en onbelemmerd van hare beginselen kunnen spreken. Moge die dankbaarheid prikkelen tot het ongerept bewaren van de kostelijke geestelijke goederen aan dit geslacht over geleverd en tot het b o u w e n aan de ver sterking van de Christelijke grondslagen van ons volksleven, niet het minst voor het leven van de vrouw van zoo overheer- schende beteekenis. De mijnramp in België. In al de mijnen van België is vandaag als tee'ken van rouw, op voorstel van de mijnwerkerscentrale en in overeenkomst met de mijndirecties, het werk stilgelegd. De eerste slachtoffers van de ramp te Paturages werden gistermiddag begra ven. De teraardebestelling van de andere omgekomen mijnwerkers en ingenieurs zal vandaag, Zondag en Maandag plaats heb ben. Het is waarschijnlijk, dat aan het be sluit om de brandende mijn onder water te zetten geen gevolg zal worden gegeven, daar onder de ingestorte mijngang een andere gaanderij loopt, toebehoorend aan een nahurge mijneoncessie, en het gevaar voor doorsijpelen van het water niet on denkbaar is. Men 'heeft thans alle lucht toevoer afgesloten en verwacht dat het vuur bij: gebrek aan zuurstof vanzelf zal uitgaan. Litwinoff te Genève. Terwijl de Volkenbondsraad zich giste ren met de kwestie van de financieels hulpverleening aan Liberia bezig hield, werd plotseling de belangstelling geheel en al door een andere zaak in beslag ge nomen. 'Het gerucht verbreidde zich n.l., dat Litwinoff onverwacht te 'Genève was aan gekomen. Dit bleek ook inderdaad het geval te zijn. De sovjet-volkscommissaris voor bui- tenlandsche zaken was omstreeks twaalf uur in de volfcenbondsstad gearriveerd. 'Het verluidt, dat Litwinoff een onder houd met Barthou zal hebben. Naar algemeen aangenomen wordt, zal daarbij over de toetreding van Sovjet- Ingezonden Mededeeling. hetzij 'n Geneesmiddel, 'n Versterkingsmiddel, 'n Breukband, 'n Buikband, 'n artikel voor Uw toilet, of wèt ook al. ASS.-APOTHEKER - GOES LANGE KERKSTRAAT 42, Telef. 168. jV Cassabons met korting 1 Rusland tot den Volkenbond en ook over de toekomst der ontwapeningsconferentie gesproken worden. De gevaren, die den vrede bedreigen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon een ernstige verklaring af gelegd over den somberen internationalen toestand. „Wij staan voor groote moeilijkheden en de eenige wijze om ze te boven te ko men is, ze één voor één tot een oplossing te brengen. Het zou een vreeselijke ramp voor de wereld worden, als wij te Genève tot de erkenning moesten komen, dat niets effectiefs meer te bereiken valt". Wij' gaan thans naar Genève, om daar de meeningen van anderen te hooren. Wij zullen natuurlijk met zeer groot geduld naar de antwoorden luisteren. Ik ben niet van meening, dat wij op dit oogenblik zelf een nieuw initiatief openen moeten. Engeland zal alles doen, om de wereld voor het ernstige onheil te behoeden, dat het eenige gevolg zou zijn van de mis lukking van de ontwapeningsconferentie. Maar indien die mislukking een feit werd, ook dan nog zou zulks niet het ein de der wereld heteekenen. Wij zouden on middellijk opnieuw onze reddingspogin gen hervatten. Echter het is nog niet uit gesloten, dat iets bereikt wordt op de a.s. zitting der ontwapeningscommissie". Door den voorzitter van den staatsraad Baldwin, werden de debatten besloten. Zijn verklaringen kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat de Engelsche regeering zoo noodig bewapeningsmaatregelen zou treffen. Betreffende Engelands bewapening deel de Baldwin mede, dat een plan voor de kustverdediging van Engeland ter zee en in de lucht reeds geheel gereed is. De uit voering van dit plan geschiedt overeen komstig de tegenwoordige economische omstandigheden slechts langzaam. Indien het echter een levensnoodzakelijkheid voor de verdediging van Engeland zou worden en indien de wolken zich zouden samen pakken, dan kan het plan in werking wor den gesteld en is men gereed voor den oorlog. Weenen verlaagt de belastingen. De nieuwe burgerraad van Weenen heeft zijn eerste zitting gehouden. In deze zitting, welke achter gesloten deuren plaats vond, werd besloten tot ver laging van al die belastingen, welker druk onder het socialistisch bestuur ondrage lijk was geworden. O.a. zal ook de gehate woningbouwbelasting verdwijnen. Door de verlaging der belastingen derft de gemeentelijke schatkist een bedrag van 45 millioen schilling per jaar, dat men wil vinden door uitgifte van schatkist biljetten met een looptijd van zes jaar. Verder zal de uitvoering van een groot program van werkverschaffing ter hand worden genomen, waarvan de kosten 60 millioen schilling zullen bedragen. Hier voor zal hypotheek op het gemeentelijk huizenbezit worden gegeven. (Telegr). Ergerlijke toestanden. Volgens een vooraanstaand Spaansch medicus verkeer en in Spanje 2000 me- laatschen vrijelijk tusschen de gezonde menschen. In een rapport dat hij hieromtrent bij de autoriteiten heeft ingediend, verklaart deze geneesheer, dat de ziekenhuis- en verplegings-accomodatie beperkt is tot één bed per 20.000 inwoners en dat voor de 2000 melaatschen geen plaats is in 'de daarvoor bestemde inrichtingen. De gevallen van tuberculose zijn even eens sterk toegenomen. Volgens de statis tieken waren er in 1932 400.000 tubercu- losen en in 1933 ziji; aan deze ziekte 35.245 personen gestorven. Relletjes te Antwerpen. Gisternacht heeft een bende communis ten te Antwerpen de huiswaarts keerende D'inaso's overvallen. Toen dezen voor de overmacht de wijk namen en trachtten het Dinasohuis te bereiken, losten de communisten verscheidene revolverscho ten op de vluchtelingen. Een der D'ina so's werd in de rechterzij getroffen en zeeg, evenals een voorbijganger, die ook werd geraakt, op straat neer. Vier communisten zijn aangehouden, die tezamen met de zes Dinaso's naar de wacht werden gebracht. Onder de gearresteerden is Johannes van Zilfthout uit Arnhem, die uit Ne derland voortvluchtig heet te zijn. Actie tegen particuliere wapenfabricage. Roosevelt heeft een boodschap tot het Congres gericht, waarin bij de ratificatie der volkenbondsconventie van 1925 in zake het verbod der particuliere fabri cage van en van den handel in wapens Binnenland. De behandeling der winkelsluitingswet vastgeloopen. Memorie van Antwoord over de verbree ding van het kanaal door Z.-Beveland. Voorloopig verslag over de goederen in de doode hand. De verkoop door middel van automaten. Voorl. Verslag der Tweede Kamer. Buitenland. Relletjes te Antwerpen. RooseveU tegen particuliere wapenfabri cage. De ontwapeningskwestie in het Engelsche Lagerhuis. Ingezonden Mededeeling. voorstelt en een beroep doet op alle na ties om met vereende krachten aan dien handel den kop in te drukken. Proefstemming over Roosevelts politiek. Het weekblad „Literary Digest" heeft weer een van zijn proefstemmingen ge houden, die gebleken zijn steeds een nauwkeurig beeld te geven van wat er in het Amerikaansche volk omgaat. Het blad stelde zijn lezers een enkele vraag, met ja of neen te beantwoorden: „Keurt u de handelingen en de politiek van de re- geering-Roosevelt in het algemeen goed of af?" Verwacht werden 15.000.000 antwoor den, maar tot nog toe zijn slechts 40.000 antwoorden ontvangen. Dit is veel minder dan anders, dus het is zeer goed moge lijk, dat deze proefstemming niet zoo'n goed beeld geeft van de meening van het Amerikaansche publiek als de andere plachten te doen. Van de 40.219 antwoorden luidden 27.162 „ja" en 12.057 „neen". Korte Berichten. De Provinciale Staten van Oost- Vlaanderen hebben onlangs besloten de opcenten der belastingen van 40 op 60 te brengen. Dit besluit heeft in de textiel industrie van Oost-Vlaanderen groote verontwaardiging verwekt en beslaten werd gedurende acht dagen, van 49 Juni a.s. de fabrieken stop te zetten. In de voorhal van het Festspielhaus te Salzburg is een dynamietbom, die in een zich daar bevindende fontein verbor gen was, ontploft. Verscheidene marme ren zullen, kostbare mozaïekvensters en alle ruiten van het Festspielgebouw, als ook van de tegenoverliggende gebouwen werden verbrijzeld. Verschillende perso nen werden gewond. Notariaat. 'Bij Kon. besluit is aan F. Aleva, op zijn verzoek, met ingang van 15 'September, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Anjum. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te 's-'Gravenhage (vacature-Heynen), Mr H. A. Broers, candidaat-notaris te 's-Gra- venhage. Faillissement Verbond van Nationalisten? Naar gemeld wordt zal dezer dagen door Mr J. M. W. Knipscheer 'het faillis sement worden aangevraagd van het Ver bond van Nationalisten, gevestigd te Am sterdam, voorzitter Dr v. d. Mijle. Het betreft hier een schuld wegens huur van het Verbondshuis, dat indertijd gevestigd was in de Kepplerstraat te Den Haag. Het Verbond was bij vonnis van den kanton rechter van 4 April j.l. veroordeeld 'tot be taling van deze huurschuld. Herziening van de Pachtwet. Minister Colijn heeft, naar gemeld, gis teren in de Kamer medegedeeld, dat een voorontwerp tot herziening van de Pacht wet 'bij den Economischen Raad in studie is geweest en thans door de regeering in beraad is genomen. Zijn wij wel ingelicht, zegt de Telegr., dan zijn deze voorbereidende werkzaam heden nog niet zoover gevorderd, dat de indiening van een ontwerp bij de Staten- Generaal binnen zeer korten tijd kan wor den tegemoet gezien. Anders staat het met het ontwerp in zake uitstel van hypotheek- en andere executies. Daaraan wordt op het oogen blik op de betrokken departementen hard gewerkt. Intusschen heeft minister Colijn te kennen gegeven, dat hij de hoop koes tert, dat de Pachtwet toch nog dit zittings jaar, 'dat wil zeggen theoretisch vóór Sep tember, maar wil de indiening prac'tische beteekenis hebben, uiterlijk 1 Juli, aan de Kamer zal worden aangeboden. TWEEDE KAMER. De behandeling der Winkelslui tingswet vastgeloopen. Minister Colijn en de Zondagssluiting. Nadat gisteren nog verschillende leden over het ontwerp tot technische herzie ning van de Winkelsluitingswet het woord hadden gevoerd, was het woord aan Dr Colijn. De Minister van Oeconomi- sche Zaken a.i., de heer Co 1 ij n, zegt, dat hij zich bereid heeft verklaard, met de Kamer de technische herziening te be handelen, maar dat, als hij daarbij had kunnen bevroeden, dat ten hoogste pet. gewijd zou zijn aan het wetsontwerp, in welks behandeling hij had toegestemd, en 991/2 pet. aan een wetsontwerp, in welks behandeling hij niet had toegestemd, hij voorzichtiger geweest zou zijn en niet zou zijn getreden in de suggestie van den heer Teulings. Spr. geeft dan een overzicht van het verloop der zaak. Een minister werd ziek en trad af. Een andere minister, met zelf een omvangrijk departement, moest zijn taak tijdelijk er bij nemen. Het ligt in het voornemen, binnen korten tijd iemand uit te noodigen deel van het Kabinet uit te gaan maken ter vervulling van de opengevallen plaats. De voorzitter van den ministerraad zal met dien persoon besprekingen moeten voeren en daarom is het goed, dat spr. het departement kent. Hij heeft nu veel werk te verrichten en daarom heeft hij het werk, waarbij niet het grootste be lang was, naar den achtergrond ge schoven. Er is meer. Spr. zou niet waar zijn, als hij zei, dat dit alles was. Hij heeft n.l. persoonlijk bezwaar om dit wetsontwerp met de Kamer te behandelen. Hij acht het wetsontwerp in strijd met den grondslag, waarop hij het kabinet heeft gevormd, n.l. het achterwege laten van voorstellen, welke zouden leiden tot een verscherping van de tegenstellingen tusschen de partijen, in de regeering ver tegenwoordigd. De winkelsluitingswet is niet tot stand gekomen zonder scherpen strijd tusschen de partijen, die nu in de regeering vertegenwoordigd zijn. Uit het debat van hedenmiddag is wei gebleken, dat hij gelijk had, toen hij ^eende, dat het beter was, deze materie nu niet te behandelen. In de Kamer moeten de groe pen, waaruit ministers zijn voortgekomen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1