HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct' Violet Vaughan Kerknieuws. Uit de Provincie FEUILLETON. beide gemeentelijke Ulo-scholen, het hoofd van een bijzondere Ulo-school en den inspecteur van het L.O. Na zeer uitvoerige besprekingen met de verschillende gehoorde deskundigen, is de meerderheid der Commissie tot de conclusie gekomen, dat combinatie van de bestaande scholen ongewenscht moet worden geacht. In de eerste plaats toch zal het speciale karakter dat school G steeds heeft gehad, absoluut verdwijnen, doordat men dan eenvoudig komt tot een gewone gemengde Ulo-school. Niet alleen dat daardoor een aantrekkelijkheid voor Middelburg als woonplaats verdwijnt iets wat naar de meening dier meerder heid toch ook niet mag worden onder schat maar als gevolg van dezen maatregel zal ongetwijfeld een groot aan tal leerlingen de school verlaten. Van vele leerlingen toch kan men aannemen, dat zij juist deze school bez. >ken, om haar speciale karakter. Dit 1 jkt o.a. uit het feit, dat vele leerlin afkomstig zijn van bijzondere scholen, ihans 32, en dit onderwijs toch ook zijn goed aangeschre ven Ulo-scholen heeft en ook uit buiten gemeenten, thans 35, ook uit die waar ulo-scholen bestaan. Een tweede bezwaar tegen combinatie bestaat in het geheel verschillende leer plan der scholen. Hoewel beide opleiden voor het z.g. ulo-diploma, is het leer plan van de meisjesschool meer ingesteld op de talenstudie, terwijl de jongens school meer in de wiskunstige richting gaat. De commissie verwacht van een com binatie geen groote bezui'. ging, al is een berekening terzake niet maken, o.a. door het te verwachten doop van leer lingen en omdat men moeilijkheden zou krijgen met de keuze van het perso neel en de gebouwen. Tenslotte zou het onmogelijk zijn om een combinatie on middellijk door te voeren, omdat de leer lingen, die thans de scholen bezoeken, een dusdanig verschillende opleiding hebben genoten, dat zij1 onmogelijk zonder meer bij elkaar kunnen worden gevoegd. De heer Den Hollander kon zich met vorenstaande beschouwingen niet ver eenigen en heeft te dezer zake een min derheidsrapport toegevoegd. Hij wijst er o.a. op, dat het waar moge zijn, dat Mid delburg door het bezitten van een aparte Ulo-school voor meisjes aantrekkelijker is dan het zonder deze zou zijn, maar het feit, dat geen andere Zeeuwsche gemeente is overgegaan tot het stichten van een dergelijke school, kan evenzeer aange voerd worden als bewijs van het minder klemmende van het argument, omdat hoogstwaarschijnlijk ieder gemeentebe stuur zal trachten de aantrekkelijkheid van de gemeente te bevorderen met alle daartoe dienstige middelen. Het argument, de historische plaats, die de school inneemt, is inderdaad niet van belang ontbloot, alleen blijft de vraag bestaan of in dezen tijd van inzinking en teruggang de Middelburgsche finan ciën toelaten, dat uitsluitend om deze re den de scholen moeten gesplitst blijven. Toen de school werd opgericht kende men niet het N. O. voor meisjes en jon gens zooals nu; en ook niet de aandrang bij de vrouwelijke jengd om een meer ac tief aandeel te nemen in allerlei beroenen en ambten en daardoor was voor meisjes uit bepaalde standen vraag naar meer uitgebreid onderwijs zonder gebruik te maken van H.B S. of Gymnasium. De toe standen zijn zoo gewijzigd, dat er geen snrake meer kan zijn van aparte opvoe ding voor meisjes, tenzij men dit doet uit andere oorzaak, en men bezwaar heeft tegen coëducatie. Voor het argument, dat de school leer lingen zal verliezen, mag men, volgens dhr den Hollander, nimmer wijken, om dat juist dan het bewijs is gegeven, dat niet bet onderwijs, maar de school den doorslag geeft. Dhr den Hollander meent, dat te begin nen bij de eerstvolgende toelating, meisjes erf jongens .tezamen onderwijs moeten gaan genieten, terwijl de 2e en overige klassen der meisjesschool doorgaan, waardoor over enkele jaren beide scholen zijn samengesmolten. i Gevonden voorwerpen, fort. m. inh., N. v. Ouwerkerk, Werfstr. P 149; dubbeltje, Jo Ton, Koepoortsin gel, S 152; zilv. horlogeketting, Mesu, KI. Vlaanderen M 144, magneet, G. Vader, Rozendwarsstr. W 247; broche, Warnau, Kromme Weele L 30; schroevendraaier, D'. Lauwerse, KI. Vlaanderen M 175; handwagen H. Engelse, Wal 76; 8 snaren, Gorstanje, L. Noordstr. E 9; kinder- taschje met inh., Looise, KI. Vlaanderen M 156; mantelband, P. Simson, L. Gist- str. P 186; belastingmerk, G. Hamelink, B. v. P.; mantelband, J. G. Grootjans, Arn. Voetpad F 93; Lipssleutel, Berger, Zusterstr. I 217; heerenport. m. inh., Grootbord, Oranjezon 0 81; p. dames handschoenen, Walraven, Noordweg S 238; jongenspet, K. Koch, Heerengracht N 147; Portemonnaie, v. Iren, Damp.str. 0 205; Zaketui, D. Schout, L. Singelstr. N 178; Zeemlederen handschoen, W. Koole, Seis- weg R 134; Twee foto's, W. G. Petiet, Bastion H 58; Nikkelen staaf, K. David- se, Schoorst.singel Q 80; Twee sleuteltjes, Gem. veldwachter, St Laurens; Alpenmuts J. de Broekert, St Jorisstr. L 122; Ja- pansche vulpen, Bureau van Politie; Jon gensmuts, Mes, Deun Z.Z. G 93; Twee kleppers, J. Taal, Markt G 2; Jongens muts, Ghr. Verhage, KI. Vlaanderen M 158; Ceintuur, v. d. Kuip, Wal 7; Belas tingmerk, W. Haarman, Giststr. F 158; Gekleurde muts, Hengstdijk, St Janstraat I 58; Oud heerenrijwiel, v. d. Hiele, Ha- vendijk T 23a; Goud armbandje, v. Schel ven, Veerschesingel S 24; Alpenmuts, v. Flierenburg, Volderijstraat M 91; Kinder- port. en sleutel, Bureau van Politie. Gces. De uitslag der concoursen van de Kon. Handboog Sociëteit „Jacoba van Beijeren" is als volgt: Afd. Korpsbaan A. Korpskampioen A, zilveren medaille en f 7.50, 32 punten, De Batavieren, Rotterdam; Rozenprijs, verg. med. met 8 rozen, Gezelligheid, Someren; le pr. zilv. lauwerkrans en f 15 met 81 p., Genoegen zij ons doel, Roosendaal; 2e pr. gr. verzilv. beker en f 10, met 78 p.„ Ge zelligheid, Someren; 3e pr. verg. züv. med. en f 7.50, met 78 p., Ons Genoegen, Heer- Ie; 4e pr. zilv. med., Dr v. d. Berg, met 78 p., Vriendenkring, Rijen; 5e pr. zilv. med., J. v. B. met 75 p., L'Amitié Unie, Roosendaal; 6e pr. med., Goessche Boys met 71 p., Ons genoegen in Oranje, Eind hoven; 7e pr. med., J. Liplijn, Goes met 70 p., St Sebastiaan, Ierseke; 8e pr. med., J. v. B. met 65 p., Grensschutters, Ossen- drecht; 9e pr. med., J. v. B., met 65 p., Edel tijdverdrijf, Hoogerheide; 10e prijs med., J. v. B., met 65 p., Bouwmans Een dracht, Nispen; Koningskruis met 23 p., J. Martens, Rijen; Eereteeken met 23 p., J. Suykerbuyk, Roosendaal; Plaquette mees te viertallen, Ons genoegen in Oranje, Eindhoven; Beker, verstkomend gezelschap St Thomas, Blerik. Afd. Korpsbaan B. Korpskampioen B, zilveren medaille en f 5, Ons genoegen in Oranje, Eindhoven; Rozenprijs, med. met 7 rozen, Vriendenkring, Rijen; le pr. lau werkrans en f 7.50, met 76 p., Vri nden- kring, Rijen; 2e pr. verg. zilv. med. en f 5, met 74 p., Genoegen zij ons doel, Roosen daal; 3e pr. zilv. med. en f 2.50, met 67 p., I'Amitié Unie, Roosendaal; 4e pr. zilv. med., met 61 p., Genoegen zij ons doel, Roosendaal; 5e pr. med. met 61 p., Ons genoegen in Oranje, Eindhoven; 6e pr. med., met 60 p., I'Amitié Unie, Roosen daal; 7e pr. med. met 55 p., I'Amitié Unie, Roosendaal. Afd. Kampioensbaan; le pr. med. H. M. de Koningin en f 5, met 25 p., A. Dekkers, Stratum; 2e pr. med. Prins Hendrik en f 3, met 24 p., J. Breugelmans, Roosen daal; 3e pr. med. Consul Servië en f 2, met 23 p., J. Boschhouwers, Heerle; 4e pr. kunstvoorwerp, met 23 p., J. Martens, Rijen; 5e pr. kunstvoorwerp, met 22 p., L. v. d. Vleute, Someren; 6e pr. kunst voorwerp, met 22 p., J. B. Eist, Heerle; 7e pr. kunstvoorwerp, met 22 p., M. v. d. Broek, Eindhoven; 8e pr. kunstvoorwerp, met 22 p., A. Theeuwis, Rijen; 9e prijs kunstvoorwerp, met 22 p., A. Vyfeyken, Someren; 10e pr. kunstvoorwerp, met 21 p., A. v. d. Steen, Rijen. Afd. Vrije baan; le pr. M. v. .d Broek, Eindhoven (Ons Genoegen in Oranje) 25 p.; 2e pr. A. van Vijfeiken, Someren (Ge zelligheid) 24 p., 4 rozen na 2e serie 23 met 3 rozen na; 3e pr. F. v. Zundert, Roosendaal (L'Amitië Unie) 24 p., 4 ro zen na 2e serie 23 met 2 rozen na; 4e pr. M. Bartele, Nispen (Grensschutters) 24 p., 3 rozen na, 2e serie 24; 5e pr., rozenprijs, A. v. Zitteren, Roosendaal (L'Amitië Unie) 4 rozen; 6e pr. vieren- prijs P v. Eist, Nispen (Bouwmans Eendrac 5 vieren; 7e pr. drieënprijs A. de Krijger, Roosendaal (Genoegen zij ons doel) 5 drieën); 8e pr. tweeënprijs P. Lammers, Blerik (St. Thomas) 5 tweeën; 9e pr. eenenprijs P. Genissen, Rotterdam (Batavieren) 4 eenen; 10 pr. P. Sebrechts, Nispen (Bouwmanslust) 24 punten, 3 ro zen na 2e serie 23; lie pr. A. van Sprun- del, Roosendaal (L'Amitië Unie) 24 p., 2 rozen na 2e serie 23 p.; 12e pr. L. van Moutfoort, Roosendaal (Genoegen zij ons doel) 24 p., 2 rozen na 2e serie 21 p. 2 rozen na; 13e pr. Jac. Verpalen, Roosen daal (Genoegen zij ons doel), 24 p., 2 ro zen na 2e serie 21 p.; 14e pr. G. Rooy- maus, Someren (Gezelligheid) 24 p., 4 na; 15e pr. J. B. v. Eist, Heerle bij Wouw (Ons Genoegen) 23 p. 4 rozen na. Afd. Wipschieting; hoofdvogel A. de Jonge, Ovezand; zijvogel Jac. de Baar, zij- vogel A. de Wijs, kallen Jac. de Baar, allen te Ovezand (W. T.); kallen P. Boon man, Goes (J. v. B.); kleine vogels 4, J. de Booy (Juliana), Oudelande, id. 3 P. Boon man (J. v. B.) Goes; id. 3 M. v. Stee (J. v. B.), Goes; prijsvogel F. v. Loenhout, Kapelle (Willem Teil). Afd. Stengschieting: hoofdvogel, me daille H. K. H. Prinses Juliana, M. de Booy „Juliana", Oudelande; le zijvogel, medaille, M. v. Stee „Jaooba v. Beyeren), Goes; 2e zijvogel, medaille, J. Rijk, „Wil lem Teil", Ovezande; le kal Vergouwen, Selzaete; 2e kal Liprens „Westerschelde", Terneuzen; 3e kal F. v. Loenhout „Wil lem Teil", Kapelle; 4e kal P. Boonman „Jacoba v. Beyeren", Goes; le klep De Pauw, Selzaete; 2e klep A. Luyk „Wil lem Teil", Kapelle; 3e klep v. Doorn, „Zorgvliet", Ellewoutsdijk; 4e klep F. v. Loenhout „Willem Teil"; Kapelle; meeste vogels 5 J. Buis, Kloosterzande. Deze wedstrijden hebben, zeker dank zij het uitstekende weder, vele schutters naar Goes getrokken en een geanimeerd ver loor) gehad. Ook de muziekgezelschappen „Bcsanna" en „Euphonia" hebben hier aan hun deel bijgedragen. Te regeling bleek alle drie dagen uit stekend. Een waord van hulde aan het bestuur, in 't bijzonder de heeren J. M. I Bielen, A. Jansen en M. Tielemans, en voorts aan regelingscommissie en helpers is hier zeker op zijn plaats. Ierseke. Door de politie is zekere J., gedomicilieerd te Middelburg, voor den burgemeester geleid, verdacht van oplich ting. Hij had onder valsche voorgevens en brieven de armbestuurders der Ned. Herv. Kerk bewogen tot het verstrekken van f 6, welke hij) beweerde te zullen teruggeven. Dezelfde truc heeft hij te We- meldinge uitgehaald. Postduivenvereen „Stormvogels", wedvlucht van Mons, afstand 115 K.M. Les 8 uur. le, 6, 12, 23, 25e prijs M. Bom, 2, 3, 9, 13, 14, 16e pr. W. van Haver, 4e A. Boone Azn; 5, 8e Laven; 7, 15, 24e D. de Koeijer, 10e W. de Leeuw; 11e, Jan Vette; 17, 18e D. Minnaard; 19, 20e E. Everse; 21e L. Schipper; 22e A. Boone Czn. le duif 9-46-20, 2e duif 10-12-15. Oostdijk. Dinsdagavond vergaderde de A.R.J.A. „Dr H. Colijn" te Kruiningen in jaarvergadering, onder leiding van den voorz., dhr Chr. Maas. Dhr Hoogstrate van Hansweert leverde Ingezonden Mededeeling. een inleiding over „De N. S. B.", waarop een flinke bespreking volgde. Deze goedgeslaagde vergadering werd door dhr Boogaards van Kapelle met dankgebed geëindigd. Oudelande. Maandagavond werd alhier de 2e jaarvergadering gehouden van de afd. van den Ned. Ghr. Landarbeiders- bond, waar verslag werd uitgebracht door secr. en penningmeester. Ontvangen was f 696.72 en uitgegeven f 687.55. Aan de werkloozen werd uitbetaald f 841.80. De voorz., penningm. en bode werden her kozen. 0.- en W.-Souburg. Benoemd tot con troleur bij de werkverschaffing en de rijkssteunregeling voor werklooze arbei ders dhr A. Poortvliet, alhier. Kamperland. Gistermiddag werd voor de Geitenfokvereen. „Voorwaarts" de jaarlijksche keuring gehouden. Keur meester was dhr J. Versluys Sz. van Se- rooskerke (W.). Er was bezoek van en kele burgers van Wissenkerke. Ook de burgemeester was aanwezig. Hem werd een hartelijk welkom toegeroepen. Jam mer dat slechts weinige leden (9)met hun dieren waren verschenen. Er waren pre sent 11 geiten, waarvan 2 uit het stam boek en 9 lammeren, welke het cijfer 2 ontvingen als groep. Als mooiste geit werd voorgesteld het dier van A. Bakker. Drie lammeren werden ingeschreven in het jongveeregister. Er werden weer 2 eenjarige aanbevolen voor de fokkerij, n.l. van dhr W. Begthel Mz. en van dhr Joh. de Looze. Colijnsolaaf. In een Zaterdag j.l. ge houden vergadering van de Herv. Jon- gelingsvereenigingen te Kamperland en Golijnsplaat, welke vergadering plaats had in de zaal boven de bewaarschool, al hier, werd besloten tot nauwere aaneen sluiting van beide Vereenigingen in Ring- verband. Als voorzitter van dezen ring werd gekozen dhr H. M. de Looff, als secretaris dhr C. Hoogerheide, als pen ningmeester dhr G. Kloosterman en als adj. dhr Nelisse, terwijl Ds Bons tot eere voorzitter werd benoemd. De beide ver eenigingen zullen eenige malen per jaar elkander beurtelings bezoeken op gemeen schappelijke vergaderingen, waar van beide zijden inleidingen over allerlei on derwerpen zullen worden geleverd en be sproken. Tholen. Uitslag keuring merriën, stam boek voor het Nederlandsche Trekpaard ^Belgisch type). Goedgekeurd; Cora van Tholen, eigenaar J. P. V. Gorsel; Bertha, van P. C. de Wot, Flora, Gerda en Cora van C. P. de Rijke; Rosa van Tholen, Hertha en Flora, van M. J. Stoutjesdijk, allen te Tholen; Emma en Irma van Heen, van Gebr. van Tilbeurgh; Blondine de Beiren van W. J. van Engelen; Leca van Vosmeer van Anth. Geluk; Jama, van M. J. C. Geluk; Mina en Bles van Wed. C. Boonman; Annie van Gebr. C. en J. A. van Engelen; Marie de Leguit van J. A. Heestermans; Bertha van B. G. Fride- richs, allen te Oud-Vossemeer; Olma van Bleyendaal, van Jac. Fr. Brooymans te St. Annaland; Corrie en Helena van Louisa, van P. Burgers te Poortvliet. Aangevoerd 28 merriën. Afgewezen 7. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac. ds Berkel- bach v. d. Sprenkel), D. Tromp te Zand- voort, dr G. W. Oberman te Utrecht en J. van Dijk te Oldenzaal. Beroepen te Zuid-Beijerland en te Ben schop, C. v. d. Boogert te Sommelsdijk. Bedankt voor Steenwijkerwold, J. P. Snoep te Nijehaske. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Haarlem-Noord, G. Salo mons te Amsterdam-West. Te Nieuwpoort N. de Jong te Rijnsfourg. Bedankt voor Werkendam, N. de Jong te Rijnsburg. ken trede de regeering met alle mogelijke gestrengheid op. De heer v. d. W e y d e n (R, K.) zingt den lof van het platteland, waarbuiten de stad niet kan. In dit verband betoogt bij de rede.lijkheid van den landbouwsteun. Vermindering of stopzetting van dezen steun zou funeste gevolgen hebben, ook voor allerlei groepen. Dat er nog moede loosheid heerscht, komt, doordat de re geering nog verzuimde in te grijpen in het credietvraagstuk. In verband met de waarde van ons ruilmiddel betaalt de boer thans drie maal meer dan waartoe hij een schuld aanging. Dit deugt niet. Spr. bepleit voorts nog verhooging van het invoerrecht op granen en beperking van de margarinefabricage. De vergadering wordt te 6.10 verdaagd Z.-VLAAMSCHE WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ. Door Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp; Beschik baarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten Jjehoeve van de N.V Waterleming-Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Terneuzen. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Sept. 1934 aan J. van Hermon, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoek. Voor rijwielen geslo ten weggedeelten. De Minis ter van Waterstaat heeft goedgevonden: gesloten te verklaren voor het berijden met rijwielen in beide richtingen voor het al gemeen rijverkeer bestemde gedeelten van: o.a. den weg Bergen op Z.-Woensdrecht -Kruiningen-Goes-'s Heer Arendskerke- Vlissingen-Breskens-Draaibrug-Sluis- grens, gelegen tusschen den Saidijk en den Nisseweg bij Kruiningen en tusschen het westelijk einde van de Middelburgsche straat to Goes en het ooste'ijk einde van den Molendijk bij 's-Heer Hendrikskinde ren. Belgische consulaten. Bij Kon. besluit is het rechtsgebied van het Belgische consulaat te Vlissingen uit gebreid over de eilanden Noord-Beveland en Walcheren, alsook over het kanton Costburg in het arrondissement Middel burg. oorts is het rechtsgebied van het con sulaat van België te Hansweert uitge breid over het eiland Zuid-Be* eland en tenslotte is het rechtsgebied van het Bel gische consulaat te Roosendaal uitgebreid over de kantons Bergen op Zoom, Tholen, Zevenbergen en Zierikzee. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau H. J. van Nouhuijs, notaris te Zierikzee, lid van de Kamer van Toezicht over de no tarissen en candidaat-notarissen te Mid delburg. Middelburg. Het openbaar ULO. Thans zijn wij in de gelegenheid meer uitvoerig terug te komen op het rapport van de commissie inzake reorganisatie van het openbaar uitgebreid lager onder wijs. Deze commissie bestond uit de hee ren N. H. Boasson, wethouder van on derwijs, als voorzitter, mr baron van der Feltz, mr Portheine, den Hollander en Mondeel (deze laatste na het bedanken van den heer Paul), leden en J. Ph. Koene, commies ter secretarie, als secre taris. De taak der commissie was als volgt omschreven: „te adviseeren over de wijze, waarop bezuiniging tot stand kan worden gebracht, hetzij door vereeniging der bei de U.L.O.-scholen, hetzij! door reorgani satie van school G, waarbij het karakter van het onderwijs aan die school zooveel mogelijk bewaard blijft". 1 e commissie heeft gemeend gerechtigd to zijn nog iets verder te gaan, omdat het alles-omvattende doel, dat bij de instel ling der commissie voorzat, toch was het uiteindelijk verkrijgen van minder lasten op de begrooting voor het u.l.o. De commissie heeft in drie van de zes vergaderingen gehoord de hoofden der door E. J. WORBOISE. 66) o— De heer Collier maakte hieruit op, dat William verwachtte, dat het einde niet ver meer was. En hij, sterke, gezonde man, die weinig met een ziekbed ver trouwd was, dacht op dat oogenblik wei nig anders. Stellig als hij morgen den squire zou ontmoeten, om hem den laat- sten groet te brengen van zijn stervenden zoon, moest dit zijn hart verzachten. Hij mocht nog zoo hardvochtig zijn, hij was toch een mensch! Enkele zwakke vonken van vaderlijke genegenheid voor zijn eerstgeborene moesten toch in zijn hart aanwezig zijn! En de rechtsgeleerde, aan het ziekbed zittende, verblijdde zich op de aanstaande ontmoeting tusschen va der en zoon de vader met een vertee- derd hart, de zoon stervend in het geluk kig gevoel, dat vergiffenis hem geschon ken was. Mevrouw Warneford en haar dochters zouden komen want zoo re deneerde de heer Collier, als de squire zijn zoon vergaf, was daarvoor geen enkel beletsel meer. Wie weet, tenslotte, of Wil liam, bij die gelukkige hereeniging met zijn familie, niet ten laatste toch nog herstellen zou? Dat was meer gebeurd. En al zou het langzaam gaan eenmaal hersteld, keerde hij dan terug in den boe zem zijner familie, hij zou een eerzame post bekleeden en dan zou hij zich hard vergissen moeten, of hij zou tenslotte met Violet in het huwelijk treden! Hetgeen bewijst, dat de rechtsgeleerde, in spijt van zijn geleerdheid, zijn werk en zijn veertig jaren, even romantisch kon zijn als een jong bakvischje. Daarna trachtte de heer Collier zich te binnen te brengen, wat hij gehoord had van het proces „Warneford tegen Warne ford", zooals men het in rechtskundige kringen, waar men er groote belangstel ling voor had, noemde. De laatste dagen was zijn geest zoo vervuld geweest van andere dingen, dat hij aan de zaak nau welijks eenige aandacht geschonken had. Doch zooveel herinnerde hij er zich wel van, dat het ging om den eigendom van zekere landgoederen, die de Yorkshire Warnefords de Hampshire-sche tak der familie betwistten. Van lieverlede kwam zijn gedachte daarop weer op de Warnefords uit ons verhaal. Wie was de erfgenaam van het Allinghamsche goed? Was het goed on- orvreemdbaar of niet? In het eerste ge- al zou de squire absoluut de macht mis sen, de goederen bij zijn dood aan Wil liam te onthouden; doch waarschijnlijk stond de zaak anders; want in dat geval zou de heer Warneford toch zijn zoon niet verboden hebben, ooit weer voet te zetten op Engelschen bodem? Echter was het niet uitgesloten, dat er fouten ge maakt waren. Tenslotte waren alle bij zonderheden, hem bekend, van Violet af komstig, en wat wist een jong meisje van erfenis- en rechtskwesties? Misschien ook, dat het den squire er enkel om te doen geweest was, zijn zoon tijdens zijn leven uit het land te houden. De neer Paullett zou zijn zoon bijvoorbeeld met een enkele pennestreek kunnen onterven, doch met een oud familiegoed staat de zaak meestal anders. De heer Collier besloot zijn overpein zingen met het voornemen, die avond zich niet eer ter ruste te begeven, voor hij alles, wat de Warneford-aangelegen- heid betrof, eens in zijn bibliotheek had nagespeurd en dan zou hij Violet nog eens precies navragen, of het werkelijk de bei de takken uit Hampshire en Yorkhire be trof, die elkander zoo in de haren waren gevlogen. Alleen, als William nu eens sterven zou, wie zou er dan wel bij va ren? Voor hem zou er niets meer aan gelegen zijn, of zijn familie nu al of niet in een erfenisproces was betrokken. Voor hem zou het geen verschil maken, of hij al of niet erfgenaam was van de Alling- ham-goederen. Hij werd in zijn overpeinzingen ge stoord door zijn broer, die hem aan het ziekbed kwam aflossen. Mathilde en Vio let wachtten op hem met de thee. Er lag een ernstige trek op zijn gelaat, dien Violet trof, toen hij binnen trad. Ma thilde vroeg hem, wat hij van den toe stand van den zieke dacht! „Zelf denkt hij niet anders, dan dat hij sterven zal. En ik weet nog zoo net niet, of hij 't niet bij het rechte eind heeft." Mathilde slaakte een kreet van schrik, doch Violet bleef onbewegeliik; het was of haar hart stil stond, of haar een ijs- koude stroom door de aderen joeg. Ster- j ven! nu juist de wolken braken en er uit- j zicht was, dat er betere dagen zouden aanbreken! O, hoe zou het mevrouw War- i neford te moede zijn! Hoe zou Anne deze nieuwe, vreeselijke beproeving aanvaar- den? En plotseling veelde Violet, dat ook voor haar iets uit haar leven zou gaan, iets, wat ze zichzelf niet definieeren kon, doch dat haar toescheen een kostelijk be zit te zijn. „O, Philip!" en mevrouw Collier legde smeekend haar hand op zijn arm „zeg dat het niet waar is. Je gelooft het toch niet werkelijk?" „Wat moet ik daarop zeggen, lieveling; ik ben geen dokter. Dat hij ernstig ziek is Geref. Gemeenten. Tweetal le Bruinisse, A. de Blois te Dirksland en J. D. Barth te Borsselen. Beroepbaar. Het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland heeft de heeren P. C. Wierenga, theol. caad. te kan niet betwijfeld worden en och, de stakker heeft al zooveel moeten door ma ken. En dan die laatste slag!" „Arme moeder! Violet zegt, dat je van plan was, om Daisy hier te vragen." „Daisy en mevrouw Warneford even eens. Maar nu bedenk ik me, dat jij eigenlijk beter kon schrijven dan ik. Zoo iets gaat vrouwen veel beter af. En Violet mag wel eens voor een keer vacantie heb ben, zon ik denken." Het meisje was haar gastheer in haar hart ten zeerste dankbaar voor zijn vrien delijk voorstel; reeds een paar maal was ze een brief aan de Warnefords begonnen en had hem weder verscheurd, en hoe meer ze er over nadacht, 'hoe meer ze er aan wanhoopte, om nog tot een dragelijk resultaat te komen. Toen 'begon de heer Collier over de Pauilletts. „Ik stel veel belang in die men- schen," zeide hij; „die vriendelijke oude 'heer met zijn witte lokken; en dan dat type van een kleindochter, half kind, half vrouw, een schepseltje, dat een eigen wil letje 'heeft en een vlugge tong, maar een zacht hartje. En dan de kern, meneer Arthur Paullet. Violet, ik zou het pret tig vinden, als je met hem eens kennis maakte". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2