Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. WOENSDAG 16 MEI 1934 OAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 1B9 Buitenland Binnenland Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden mededcelingon 00 cent per regel. Kleine Advertentien Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Landbouw-crisismaatregelen. De Tweede Kaïner heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeiinlg van de begrootingen van het landbouw crisisfonds voor 1933 en 1934, waarbij uit den aard der zaak het geheele Land- bouw-crisisbeleid aan de orde kwam. Reeds een elftal sprekers heeft het woord gevoerd en meerderen zullen van daag nog volgen. Over het algemeen was de toon niet on vriendelijk. Men heeft het de Regeering niet al te moeilijk gemaakt. Van verschillende kanten werd hulde gebracht aan den afgetreden Minister van Economische Zaken, terwijl door den heer Van den Heuvel werd opgemerkt, dat een zeer groot deel van de landbou wersstand bet zou toejuichen, indien Dr Colijn het Ministerie van Economische Zaken blijvend voor zijn rekening zou ne men. In groote trekken vond het regeerings- beleid instemming, al ontbrak op onder- deelen uit den aard der zaak de critiek niet. De Regeering staat hier voor een buitengewoon moeilijke en uiterst inge wikkelde taak en het kan wel niet anders of er moeten fouten worden gemaakt. Over het geheel was er echter een be grijpen van de moeilijkheden en droeg de critiek een opbouwend karakter. Een uitzondering maakte wat dit be treft de heer Zandt, die als gewoonlijk in een felle rede, die er op berekend was de landbouwende bevolking tot ontevreden heid te prikkelen, louter afbrekende cri tiek oefende. Gelukkig beschikt deze af gevaardigde over slechts weinig invloed. Hij is trouwens ook alleen daarom zoo fel in zijn op politieke winst ingestelde afbrekende critiek, omdat hij weet, dat ondanks zijn groote woorden, de Regee ring toch rustig doorgaat met het nemen van maatregelen, die zij in het belang van den landbouw noodig acht. Niemand zou waarschijnlijk meer schrikken dan de heer Zandt zelf, indien de Regeering zijn voetspoor volgde en niets anders deed dan afbreken en afkeu ren zonder iets positiefs tot stand te brengen. Heftig incident in de Belgische Kamer. Tijdens de zitting van de Belgische Ka mer van gisternamiddag, waarbij het wetsontwerp inzake de regeling van het gebruik der talen in de rechtszaken werd behandeld, hebben fascistische manifes tanten van de openbare tribune geroepen: „Weg met het regiem I De kamerleden moeten opgehangen worden!" Vervolgens begonnen zij een revolution- nair lied te zingen. Hierna hebben zij pamfletten in de Ka mer geworpen, waarin tegen het huidige parlementaire regiem werd geprotesteerd en gezegd werd, dat de leden van het nationaal legioen, zich niet zullen storen aan de wet op het uniformverbod. Onder de afgevaardigden in de zaal ontstond een hevige opwinding en de zit ting werd onderbroken. De herriemakers, acht in getal, werden door beambten van de kamer en soldaten gearresteerd. Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. Na enkele minuten schorsing werd de zitting hervat. De jongelui zijn werklooze bedienden en behooren tot het nationaal legioen. Tijdens het verhoor verklaarden zij, dat het incident de eerste acte was van een weloverwogen actie. Een hunner voegde hier nog aan toe, dat de volgende manifestatie veel krach tiger zou zijn. Mijnramp in België. Gisteravond om tien uur ging in het mijnwerkersdorp Paturages in de Bori- nage het gerucht, dat zich een mijngas- ontploffing had voorgedaan in de na burige mijn Fief de Lambrechts. De be volking snelde naar de mijn, maar de omgeving werd onmiddellijk door gen darmes afgezet. Familieleden van de mijnwerkers, die in de nachtploeg be neden waren, trachtten ondanks deze afzetting bij den ingang der mijn te komen. Er speelden zich daarbij hart verscheurende tooneelen af. De ontploffing heeft zich voorgedaan even voor 20 uur op 821 meter diepte. Acht en veertig arbeiders waren aan het werk op de verdieping, waar de ramp ge beurde. Korten tijd voor de ontploffing had de gedelegeerde van de arbeiders bij de mijn- inspectie zijn ronde gedaan. Hij had niets ongewoons opgemerkt en geen sporen van gas waargenomen. In den loop van den nacht zijn 4 ge wonden en 8 dooden geborgen. Men neemt echter aan, dat ook het meeren- deel van de in de mijn opgesloten mijn werkers als verloren moet worden be schouwd. De tot dusverre geborgen lijken zijn vrijwel geheel onherkenbaar. De mijn brandt. Het bergingswerk is tengevolge van de hitte en het uitstroomend gas bui tengewoon moeilijk. Volgens de berekeningen moeten nog 36 mijnwerkers ingesloten zijn. Dreigende mijnstaking. In de Dinsdagmiddag bijeengeroepen officieele commissie voor de mijnbelangen in België is geen overeenkomst bereikt tusschen de gedelegeerden van de mijn- directies en van de arbeiders. Deze laat- sten verklaarden beslist de loonsverlaging met 5 pet., die 20 dezer zal worden toege past, niet te kunnen aanvaarden. De ge delegeerden van de christelijke arbeiders waren het daarover volkomen eens met de vertegenwoordigers van de socialistische vakvereenigingen. Verschillende gedelegeerden deelden ook mede, dat het referendum, dat Woensdag onder de socialistische mijnwerkers wordt gehouden, naar hun oordeel en verwach ting 95 pet. der stemmen voor staking zal geven. De toestand is dus uiterst cri tiek. De minister van arbeid en sociale zaken zal heden een nieuwe en waar schijnlijk laatste poging doen om de mijn- directies tot toegeven te bewegen en het stakingsgevaar af te wenden. De verhouding tusschen China en Japan. De Japansche ambassadeur in China die thans te Tokio vertoeft heeft voor de Japansche Economische Federatie een redevoering gehouden, waarin hij er de nadruk op legde, dat de Chineesche re- geeringsleiders tot het inzicht zijn geko men dat het onmogelijk is tot een regeling van zaken te komen hangende de Chi- neesch-Japansche problemen, wanneer zij van den Volkenbond of derden afhanke lijk blijven. De Japansch-Engelsche economische moeilijkheden. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft den ambassadeur te Londen opgedragen om de Engelsche re geering te verzoeken haar stelsel van con- tingenteeringen te wijzigen, daar Japan dit in strijd acht met de meestbegunsti- gingsbepaling in het Engelsch-Japansche handelsverdrag. Mislukte Berlijnsche transferconferentie? Naar de „Msb." meldt, is een scherpe toespitsing bij de transferonderhandelin gen ingetreden. De deelnemers aan de conferentie rekenen algemeen op een on middellijk op handen zijnde mislukking van de conferentie. D'it verloop van de conferentie is voor al daaraan te wijten, dat de Amerikaan- sche en Engelsche vertegenwoordigers de door de Hollanders en Zwitsers nog steeds geëischte 100 pet. voldoening van hun vorderingen discriminatie der En gelsche en Amerikaansche vorderingen genoemd hebben. Roosevelt heeft nog steeds hoop. President Roosevelt heeft Norman Da- vis verzocht naar Genève terug te keeren en verklaard, dat hij bereid is zijn steun te verleenen, zoolang nog eenige kans be staat op een ontwapeningsconventie. Hery Ford blijft optimist. Henry Ford heeft zich opnieuw opti mistisch over den economisch en toestand uitgelaten. Hij zeide: „Ik zie in den hui- digen toestand niets verkeerds. De toe stand van het zakenleven is verbeterd en ik verwacht een aanhouden van het her stel". Zooals bekend voorspelde Henry Ford eenigen tijd geleden, dat zij, die hun prijzen verhoogd hebben middelen en we gen zullen vinden om de prijzen weer te verlagen. Thans wijzen verschillende voorteekenen er op, dat de voorspelling van Ford bewaarheid zal worden. Zoo Verden gisteren de prijzen voor glasplaten en vensterglas met 5 pet. ver laagd, terwijl eenige dagen geleden de prijzen hiervan reeds met 12 Yi pet. zijn verminderd. Crisis in de Amerikaansche industrie op til? Sinds weken komen bijna dagelijks te legrammen uit de Vereenigde Staten, in houdende dat op de meest verschillende plaatsen in de meest verschillende indus trieën stakingen zijn uitgebroken. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington spreekt in verband daar mede van een onophoudelijk toenemende en zich steeds sneller uitbreidende on rust onder de arbeiders in de Vereenigde Staten, die zich waarschijnlijk binnen eenige weken zal openbaren in een nieuwe crisis in de industrie. Ambtenaren van het Departement van Arbeid spoeden zich van het eene centrum van onrust naar het andere om te trachten verzoening tot stand te brengen. Wanneer zij daarin niet slagen kunnen de zomermaanden vernie tigend blijken voor het herstelprogram. In elk geval lijkt het zeer waarschijnlijk dat het code-systeem met zijn strikte be palingen betreffende werktijd, loonstan- daard en arbeidsprestaties radicaal zal gewijzigd worden. Het code-systeem streefde naar een heid in de bedrijven, maar het bleek al spoedig dat één code niet kon gelden voor alle fabrieken van dat bedrijf in het ge heele land. Het is nu een chaos gewor den, zooals thans vrijwel iedereen open lijk toegeeft. Het ergste is dat de sfeer met den dag meer vergiftigd wordt door de onophou delijke geschillen tusschen arbeiders, on dernemers en ambtenaren en iedereen er zoo langzamerhand meer dan genoeg van heeft. Sabotage der codebepalingen is dan ook aan de orde van den dag, terwijl de stakingen steeds scherper vormen aan nemen en het aantal dooden en gewon den, dat thans reeds gevallen is bij rel letjes door stakers veroorzaakt, groot is. De overstrooming in Tiberias. Omtrent de overstroomingsramp in Ti berias 'bij het Meer van Genezareth wordt nader gemeld, dat uit de ingestorte huizen tot nog toe 21 lijken geborgen konden worden. Er worden echter nog vele perso nen vermist. Het aantal dakloozen is zeer groot. Vele huizen werden door neerstortend gesteente vernield, en in sommige straten stond het water twee meter hoog. Volgens oppervlakkige schatting beloopt de schade ongeveer 30.000 pond sterling. Politie en militairen verleenen hulp. Onder de puinhoopen van de door het hooge water ingestorte huizen van Tibe rias zijn 24 lijken, meest van grijsaards en kinderen, gevonden. Ooggetuigen verklaren, dat jammeren de moeders nog steeds tusschen de ruïnen van Tiberias zoeken naar vermiste kinde ren. Er hadden onbeschrijfelijke toonee len van verwarring en vernieling in de nauwe straten plaats, waarin modder ligt waar men tot de enkels in weg zakt. Een muur van water ter hoogte van ongeveer 2 meter stortte op de stad neer en sleurde tonnen, steenen en slik uit het heuvelgebied mede, terwijl in der tig minuten tijds vijf centimeters regen viel, waartusschen hagelsteenen. Vele slachtoffers stikten in de modder en ver- scheidenen dreven naar zee af. Nieuwe zware regens zijn op Tiberias gevallen kort nadat de eerste slachtoffers ter aarde waren besteld. Het aantal nieuwe slachtoffers is nog niet bekend. Oostenrijks tekort. Het financieele comité van den Volken bond publiceert thans een rapport over den financieelen toestand van Oostenrijk. D'e commissie geeft een overzicht van de bemoeiingen der regeering om de Oosten- rijksche financiën in orde te houden. Niet temin kan niet worden verheeld, dat voor de eerste maanden van 1934 een deficit van 83 millioen schellingen moet worden verwacht. Lichtschip gezonken. Het passagiersschip „Olympic" van de White Star Line heeft het lichtschip „Nantucket" bij de kust van Massachu setts geramd. Het lichtschip is onmiddellijk gezon ken. De „Olympic" bleef onbeschadigd en begon terstond met de redding van de opvarenden der „Nantucket". Vier man der equipage van het licht schip verdronken, zeven werden door de „Olympic" opgepikt, doch drie stierven kort daarna. Een steeds dikker wordende mist be lemmerde het reddingswerk ernstig. Twee schepen van de kustwacht kregen order zich naar de plaats van de ramp te bege ven. Korte Berichten. Bij Kinschau zijn twee munitie wagons van een Mandsjoerijschen pant- sertrein geëxploseerd. Een deel van den trein is volkomen verbrand. Tot nu toe worden 80 dooden en gewonden gemeld. De Engelsche regeering heeft op den quaestionnaire van den Volkenbond ge antwoord, dat zij tot de conclusie is geko men, dat aanneming in Juni van een in ternationale conventie tot vermindering van het aantal arbeidsuren niet doen lijk is. Uitgesloten tewerkgestelden. In het voorjaar van 1933 werden te werkgestelden in de werkverschaffingen in de gemeente Ambt-Hardenberg en in de Peizer Maden, beschuldigd van deel neming aan mishandeling en bedreiging van opzichters, geschorst en later uitge sloten. Naar aanleiding van een her nieuwd verzoek van het hoofdbestuur van den Ned. Landarbeidersbond heeft de mi nister van sociale zaken geantwoord, dat er, ook na een nogmaals nauwgezet on derzoek, thans geen aanleiding bestaat, tot herplaatsing der uitgeslotenen over te gaan. Tegen het najaar is echter de minister bereid het verzoek opnieuw in behande ling te nemen. De Diesel-electrische treinen. Het begin van de invoering van de Die sel-electrische tractie op sommige baan vakken der Nederlandsche Spoorwegen heeft gisteren volop reden tot tevreden heid gegeven. Wel was er eenige vertra ging in den loop der treinen, hetgeen uit den aard der zaak op den eersten dag van een nieuwe dienstregeling verklaar baar is, doch voor het overige is er alleen een remblok van een der Diesel-treinen bij Abcoude warmgeloopen; er was ver zuimd een kraan van de luchtleiding om te draaien. Dë vertraging van enkele treinen werd mede veroorzaakt door de uitbreiding van den groepswagendienst voor het goede renvervoer en den loop der goederentrei nen, waarvoor des nachts één uur minder tijd geweest was dan normaal. Stakende werkloozen in Haarlemmermeer Een aantal werkloozen in de Haarlem mermeer, die bij de werkverschaffing in Hoofddorp en de Badhoevebuurt zijn te werk gesteld, heeft het werk neergelegd, omdat het loon huns inziens te laag is. Zij zijn in de afgeloopen week, in optocht door de gemeente getrokken en gaven daarbij te kennen, hoe zij over de regeling en over het gemeentebestuur denken. Het gemeentebestuur heeft nu de be trokkenen van twee tot vier weken van steun uitgesloten en het houden van der gelijke optochten verboden. Tevens heb ben B. en W. een circulaire gericht aan de ingezetenen, waarin wordt uiteengezet, dat de gemeente het vorige jaar aan werkloozensleun en werkverschaffing f 365.000 heeft betaald, hetgeen voor de gemeente-financiën zeer bezwarend is; dat met medewerking van de regeering nu een aantal werkloozen te werk kon wor den gesteld bij den aanleg van een plant soen en het maken van een laan in Hoofddorp en in de Badhoevebuurt voor het loon van 28 cent per uur. Dit maakt het mogelijk een weekloon te verdienen van f 14. B. en W. verzoeken den ingeze tenen de stakenden niet te steunen in hun verzet. TWEEDE KAMER. Begrootingen Landbouwcrisisfonds. De Tweede Kamer heeft gisteren be handeld de wetsontwerpen, betrekking hebbende op het Landbouw-crisisfonds. Na de heeren Louwes en Van Voorst tot Voorst, voerde de heer Van den H e u v e 1 (A. Rhet woord, die betoogde, dat ihefc verband met de organisaties inzajke uitvoering van de crisismaatregelen te wenschen over laat; veel te veel wordt door de ambte naren geregeld. De overheid moet zich tot toezicht en correctie bepalen, en de rest aan het maatschappelijk leven zelf overlaten. Steunverleening zou inderdaad verbon den kunnen worden aan het handhaven of sluiten van collectieve contracten. Wat de aanpassing van land en tuin bouw betreft aan de gewijzigde omstan digheden, spr. ontkent dat er met den steun meer is bereikt dan 85 pet. van de vóór-oorlogsche prijzen. Omzetting van wei- in bouwland en teeltbeperking acht spr. gewenscht. Wat de suikerproductie betreft, de inperking van 10 pet. van de bietencultuur, evenals de verlaging van den garantieprijs acht hij onjuist. D'e inperking leidt integendeel tot verhooging van den kostprijs. Meer steun bepleit spr voor de vlasspinnerijen. D'e heer E b e 1 s (V. D.) gelooft niet, dat, zonder den landbouwsteun, de druk op onze bevolking lichter zou zijn; zon der steun zou de boer het bedrijf niet voortzetten. De huidige prijzen voor zui velproducten zijn nog vrij laag. Verlaging van den richtprijs van tarwe en bieten is alleen gemotiveerd, wanneer aan de peulvruchten steun wordt ver leend. Spr. bepleit tewerkstelling van werk looze landarbeiders, gepaard gaande met verhooging van steun aan den landbouw op bepaalde voorwaarden wat de loon- normen betreft. De heer Weitkamp(C. H.) kan de Regeering niet zonder meer erkente lijk zijn-voor den landbouwsteun. Er is ook geen sprake van, dat de landbouwen de bevolking de stedelijke dankbaar zou moeten zijn voor den steun. De eerste zucht onder sociale lasten, welke zij niet op anderen kan afwentelen; in verband daarmee zet spr. uiteen, dat de prijzen der zuivelproducten niet te hoog zijn. Het is niet juist, dat onze bodem aan Binnenland. De Tweede Kamer over het landbouw crisisfonds. Nachtelijke roofoverval te Ooien. Onze tuinbouw in crisistijd. De Z.-Vl. Waterleiding. Buitenland. De overstroomingen te Tiberias. Incident in de Belgische Kamer. Crisis in de Amerikaansche industrie. Mijnramp in België. grootgrondbezitters behoort. 60 pet. is het eigendom van kleine boeren, die door hard werken en groote spaarzaamheid tot dit bezit zijn gekomen. Dë heer L o v i n k (G. H.) bespreekt de veebeperking, doch doet dit volkomen onverstaanbaar. De heer v. d. Sluis (S. D.) berekent, dat het werkelijke bedrag, dat bestemd wordt voor steun aan den landbouw, meer dan f 200 millioen bedraagt voor 1934. Dë consument moet dit natuurlijk uitein delijk betalen. Hij mag zich daarover niet beklagen, mits hij de overtuiging beeft, dat bet geld goed wordt besteed. In dit verband vraagt spr., of de cri sismaatregelen, die tot beden getroffen zijn, doelmatig zijn. Hij twijfelt daaraan en wijst op de- zuivelproductie. De afslachterij is grootendeels mislukt wat het doel betreft. Vermindering der melkproductie heeft men niet bereidt. iMu zal men het probeeren met teeltoeper- king, die zeker resultaat zal hebben, maar dan over een paar jaar. De tuinbouw is naar spr. meent stiefmoederlijk behandeld. De steun was buitengewoon schraal in 1933. De steun aan den landbouw komt slechts voor een klein deel ten goede aan de werkers, voor het overgroote deel aan grondeigenaren en hypotheekhouders. On danks de f 200 millioen hebben de mees te boeren een armzalig bestaan. De pach ten zijn veel te hoog. Ook de hypotheekverplichtingen van de boeren kunnen niet gehandhaafd wor den. Het rentetype moet omlaag. De re geering mhke haast; de nood is hoog ge stegen. Dë heer Schilthuis(V. D.) be toogt, dat zeer voorzichtig moet worden omgegaan met de beperking van den in voer. Voorts wijst spr. erop, dat de steun aan den akkerbouw de prijzen van het graan doet stijgen, waardoor b.v. de vee houder veel meer moet betalen voor het goede product. Sprekers bezwaren be treffen uitsluitend de wijze waarop steun verleend wordt. Velen, die geroepen zijn uitvoeringsmaatregelen vast te stellen, zijn niët voldoende op de hoogte van de bedrijfstakken, die benadeeld worden. Hij heeft er voorts bezwaar tegen, dat coöperatieve handelsverenigingen te lichtvaardig als handelaar in den zin der Tarwewet worden erkend, ook al zijn ze pas1 opgericht. De officieele controleurs adviseeren de boeren, zich aan te sluiten bij die handelsverenigingen, waardoor zij weggehaald worden van de handelaren, die zeer benadeeld worden en van wie sommigen den ondergang nabij zijn. Dë heer Z a n d t (S. G.) zegt, dat zijn fractie er reeds dikwijls op gewezen heeft, dat het regeerbeleid niet deugt. Alleen de tarwesteunregeling ontmoet geen klach ten. Door haar maatregelen heeft de re geering een zwaren last op de bevolking gelegd. De nood der tijden dwingt juist tot verlaging der prijzen. Maar de regee ring heeft het leven zooveel duurder ge maakt. Toch is de toestand der boeren nog steeds zorgwekkend. Daarbij steken af de hooge salarissen van sommige cri sisambtenaren, regeeringscommissarissen e.d. Kan de minister daarvan een opgave doen? D'e crisis-administratie slokt mil- lioenen op. De afslachting van vee is een heilloos werk geweest en heeft velerlei verliezen met zich gebracht. Spr. is het eens met Prof. Mees, dat de crisiswetgeving en de steunmaatregelen een Chaos 'geschapen hebben. D'e heer v. Rappard (Lib.) betoogt, dat juist de vorige spreker haat en onte vredenheid onder de boeren zaait. Spr. bepleit de belangen van de kleine land bouwbedrijven, die niet in die mate van den steun profiteeren als de groote. Bij de uitvoering der crisismaatregelen wordt te weinig rekening gehouden met de ge aardheid der bedrijven en de bestaans mogelijkheden der 'betrokkenen. Dë maat regelen ten aanzien van de fruitteelt vindt hij te bindend. Tegen knoeien en ontdui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1