Telegrammen. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes. Briefwisseling. Land- en Tuinbouw. roor mededeeling aan den Raad van de herbenoeming van den burgemeester. "Weth. Haringman wenscht den burge meester hiermede geluk. Volgens art. 101 L. 0. wet 1920 wordt aan de Bijz, school over 1032 vergoed een som van f 979,24, naar het aantal leerlingen van 95. Verder kwam in bespreking de wij ziging van de verordening heffing ha ven-, los-, laad- en liggelden. Bij de bespreking van de havengelden vonden dhrn van Dis en Hartog het ver schil wel wat groot tusschen de beurt schippers, die een abonnement hebben en andere schippers. Hierop antwoordde de burgemeester echter, dat er mee gerekend dient te worden, dat de beurtschip pers burgers van Colijnsplaat zijn. Ook dhr Contant vindt het hetzelfde of iemand zijn werkplaats heeft midden in het dorp, of dat iemand beurtschipper is en zoodoende zijn bedrijf aan de haven uitoefent. Wat 'betreft heffing op laad- en losgeld, meent weth. van Dis te moe ten opmerken, dat nu een verlaging wordt voorgesteld van 15 cent op 5 cent per 100 K.G., dit een aanmerkelijke financieele vermindering is voor de gemeentekas. Hij zou daarom willen, dat op de producten aardappelen en ajuin een heffing werd gevraagd van 5 cent per 100 K.G. Dhr de Pree acht dit onbillijk, daar op die wijze met de eene hand gegeven en n et de andere teruggenomen wordt. Dhr Poes zegt, dat, nu het er met de haven uit financieel oogpunt bezien goed bij staat, als de methode van dhr van Dis werd gevolgd, er te groote winst zou ge maakt worden. Dit zou de goedkeuring van Ged. Staten toch niet wegdragen. Voor liggeld acht dhr Dees 20 cent per vierk. M. nog wel wat hoog. De concept-verordening in stemming gebracht werd aangenomen met 6 tegen 1 st. Tegen weth. van Dis. Havengeldei. dus onveranderd, terwijl het los- en laadgeld voor suikerbieten en pulp wordt gebracht van 15 op 5 cent per 1000 K.G. Het lig- of opslaggeld van 30 op 20 cent per vierk. M. Een verzoek van de caféhouders om verlaging van personeele belasting wordt in handen gesteld van B. en W., omdat het te iaat is binnengekomen. Tevens was een verzoek ingekomen van het bestuur van den Chr. landarbeiders- bond om invoering van een steunregeling De voorzitter acht, dat in de toekomst tot invoering hiervan zal dienen te worden overgegaan en zou gaarne zien, dat de Raad dit in beginsel besloot. Ook dhr de Pree is dezelfde gedachte toegedaan. Te vens acht hij het verkeerd, dat het thans in uitvoering zijnde werkobject geheel ten laste is gekomen van de gemeente, daar toch de grond van den eigenaar er mee is verbeterd. Weth. van Dis zegt, dat er nog vol doende werk is en wil de ingelanden raadsleden op het hart drukken, in de te houden vergadering hun stem te la ten hooren. Met ailg. st. werd echter be sloten om in beginsel een steunregeling te ontwerpen, onder voorbehoud ze als uiterste middel te doen gelden. In verband met het verzoek van en kele landbouwers buiten de kom om te gemoetkoming in de kosten voor aanslui ting bij de P. Z. E. M., deelt de voorzitter mede, dat door de Commissaris der Ko ningin bij zijn bezoek is aangeraden, een commissie te benoemen uit de belang hebbenden en de burgemeester en dan een bespreking aan te vragen bij de P. Z. E. M. Aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt weïh. van Dis, dat de Raad sanctie verleent om in geval de polder nog niet besloten is in zake werkverschaffing, met het object, dat thans onderhanden is door te gaan op eigendom van B. Bastiaanse en M. Tazelaar Jz., en op dezelfde wijze als bij dhr Snoep. Hierna sluiting. Borssele. Gisterenavond werd alhier een geitenkeuring gehouden door de hee- ren Sietsema en Versluijs. Prijzen werden toegekend aan: Lammeren: D. Kaaisteker le pr.; J. Corstanje Jr. 2e pr.; Joh. v. d. Einde 3e pr. Geiten eenmaal gelamd: J. van Schaik le pr., M. Meulenberg 2e pr.; Job Bras 3e pr. Geiten tweemaal en meer gelamd: J. van Schaik le pr., J. Corstanje Jz. 2e pr., M. Walhout 3e pr. Aangevoerd waren 20 geiten en 4 lam meren. Veere. Woensdagmiddag te twee uur zal in de Bewaarschool de installatie van den nieuwen burgemeester, den heer D. Huinink, plaats vinden. Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Biezelinge, C. G. H. Blok te Westmaas. Geref. Kerken. Beroepen te Hazerswoude, H. de Valk, cand. te Rotterdam. Te Niezijl, S. G. Bloem, cand. te Groningen. Aangenomen naar Eindhoven, G. Zeijl te De Glind. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rotterdam-Zuid, N. de Jong te Rijnsburg en W. F. Laman te Middel- harnis. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Gouda, A. de Blois te Dirksland. Zending onder de Chi ne e z e n. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Rotterdam-Zuid (Katendrecht) heeft voorstel van de Deputaten voor de Zen ding onder de Ghineezen, besloten als zendende kerk binnenkort over te gaan tot het beroepen van een Missionaris voor den arbeid onder de Chineezen en als Missionaris te beroepen den heer A. F. J. tieron. De bedoeling is dat cand. Pieron als 5e predikant aan de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid verbonden zal worden. Ongelukken. Het l'/s-jarig zoontje van den landbouwer S. uit ran- ningen is in een onbewaakt oogenblik den drukken straatweg opgeloopen en onder een kar terechtgekomen. Het kindje werd op slag gedood. Te Zwartenberg onder de gemeente Leur heeft een droevig ver- keers-ongeval plaats gehad. De expedi teur v. d. Br. uit Breda kwam met een ledige vrachtauto huiswaarts, toen in een scherpe bocht van den w> de zware wa gen kantelde, Het op dt wagen zittende 6-jarig zoontje van v. 8r. kwam daar bij onder den wagen tt -cht en werd ge heel verpletterd. Het lijkje is door de po litie in beslag genomen. V. d. Br. reed zeer hard en is eerst op een berm van den weg terecht gekomen waar hij eenige boompjes aanreed. De wagen is daarna gekanteld en totaal vernield. Maandag middag is de 18-jarige H. B. S,-er S. te Nijmegen door een auto gegrepen en te gen den grond gesmakt. S. kwam zoo on gelukkig met hei hoofd op de straatstee- nen terecht, dat hij: dood werd opgeno men. Zondagavond reed de 23-jarige W. uit Tegelen per rijwiel over den Rijks weg Venlo-Tegelen en pa roerde daarbij een paartje. De wielrijde die zeer snel reed, raakte in het voor' aan het meisje met het pedaal van z^ rijwiel, waar door jongen en meisje en ook W. kwa men te vallen. W. bleef liggen. De inmid dels gewaarschuwde dokter constateerde een zware hersenschudding. Zaterdag middag had de 76-jarige D., die bezig was met herstellingswerkzaamheden op 't dak van een huis te Obbicht, bij' 't afdalen van de ladder 't ongeluk te vallen. De dood trad spoedig in. In het huis van v. d. B. te Eschoten bij: Stroe is een kachel, die op steenen stond, plotseling scheef gezakt. Een pan kokende melk kwam hierdoor te vallen. De inhoud kwam terecht op het 3-jarig zoontje dat voor de kachel aan het spelen was. Met ernstige brandwonden overdekt werd het jongetje naar het zie kenhuis overgebracht, waar het is over leden. Gisteravond is de 8-jarige S. aan den Rijksweg naar Zwolle, toen hij zonder acht te geven, per fiets van het erf op den drukken verkeersweg reed, onder een auto geraakt. De wielen, gin gen den jongen over het hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Zondag avond reed de familie C. uit Velden, ko mende uit Maasbree, op den rijksstraat weg tusschen Venlo en Velden. Verblind door de lichten van een tegemoetkomende auto, raakte de heer G. het stuur kwijt en botste in volle vaart tegen een boom. Een 12-jarig dochtertje liep een zware hersenschudding op en werd ernstig aan het hoofd gewond. Een tweede dochtertje kreeg een gecompliceerde armfractuur. De andere inzittenden kregen schrammen door glasscherven. Brandstichting te Am stelveen. Op Zondag voor Kerstmis van het vorig jaar brak onder zeer ver dachte omstandigheden brand uit in de woning van een melkhandelaar te Am stelveen. De brand werd tamelijk snel gebluscht, zoodat het vuur beperkt bleef tot één ka mer. Het bleek, dat op de kachel een fluit ketel met benzine gevuld, had gestaan. De eigenaar was dien Zondag afwezig geweest en had per schaats een tocht ge maakt. De knecht echter was des morgens thuis geweest om zich te verkleeden. Kort na zijn vertrek uit de woning was de brand uitgebroken. Onder verdenking, dat hij dezen brand had gesticht om zich onverdacht in bezit van een trommel met papierengeld te stellen, werd hij gearresteerd. Eenigen tijd geleden heeft hij reeds te recht gestaan wegens brandstichting en diefstal. Conform den eisch van het O.M. werd hij veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. Thans heeft de melkknecht, die onmid dellijk van het vonnis in hooger beroep is gegaan, een brief aan den procureur-ge neraal geschreven, waarin hij1 mededeelt, dat de brand is gesticht op aandrang van zijn baas. Het misdrijf zou zijn gepleegd door een derden persoon, die zich dien Zondag morgen tegelijk met den melkknecht in de woning bevond. Deze zou even na hem de woning heb ben verlaten na het vuur te hebben aan gestoken. Hiermede is dus de verdachte terugge komen op zijn houding ter terechtzitting. Hier immers weigerde hij' steeds den naam van den werkelijken dader te noe men, terwijl hij volhield zelf volkomen on schuldig te zijn aan brandstichting en diefstal. Met klem, doch vergeefs hebben toen de verdediger en de president bij verdachte aangedrongen de waarheid te openbaren. Reuzenbrand. In Poppenroth heeft Zondagmiddag een groote brand ge woed die in een schuur uitbrak en, aan gewakkerd door den feilen wind, zich met groote snelheid uitbreidde en een heele rij huizen aantastte. Zestien woonhuizen en 22 schuren wer den een prooi der vlammen. Door den brand zijn meer dan 100 bewoners dak- ros geworden. Velen hunner werden .roor neerstortend gesteente en houtwerk gewond. 'Schandelijk geknoei bij de crisisvarkenscentrale. Bij de crisisvarkenscentrale zijn in den loop van deze maand ernstige ongeregeldhe den aan bet licht getreden, die tot het ontslag van een aantal zaakvoerders heb ben geleid. Enkelen hunner zijn vrijwillig heengegaan, anderen is hun betrekking opgezegd. Zij maakten zich aan misbruik van vertrouwen schuldig, terwijl sommi gen vermoedelijk valschheid in geschrifte hebben gepleegd. Ten aanzien van deze laatsten is een vervolging van j ustitie- wege niet uitgesloten. De „Telegraaf" deelt hierover het volgende mee: De zaakvoerders zijn er mee belast de zoogenaamde regeeringsvarkens op te koopen. De mesters, de hoeren dus, mo gen een bepaald aantal varkens houden. Deze kunnen zij aan de varkenscentrale verkoopen, tegen een prijs die den prijs op de vrije markt met ongeveer vijf cent per pond overschrijdt. De bedoeling van de wet is, de boeren te helpen. Wat ge beurde nu echter? Bepaalde zaakvoerders kochten niet vande boeren, maar van één bepaalden boer. Deze was eenfamilielid of strooman van hen. Feitelijk leverden zij dus hun eigen varkens aan de Centrale en maakten daarvoor den hoogeren prijs. Nu schrijft de wet voor. dat een mester maar acht varkens mag verkoopen. De zaakvoerders legden deze bepaling zoo uit, alsof er stond: telkens acht. Zoo gauw de acht varkens geleverd waren, kochten de stroomannen er weer acht. Zoo ging hel spelletje door en de winst vloeide iri de zakken van de ambtenaren der varkens- centrale. In een streek van ons land heeft een zaakvoerder op die wijze niet minder dan de helft van alle aan de regeering ge leverde varkens geieverdl De boer voor wie de steun is, komt niet aan bod. Hij moet zijn varkens maar op de vrije markt zien kwijt te raken. Hij durft er ook niet te veel over te spreken, daar de meeste zaakvoerders varkenshan delaar zijn. En van dezen is hij afhanke lijk. De ambtenaren van de varkenscentrale staken dus niet alleen zelf den steun aan de boeren in hun zak, doch knevelden de landbouwers ook. Bij dit bedrijf hebben zij flinke winsten gemaakt. Op nog andere wijze benadeelden zij de boeren. Zij zeiden tegen een mester, die gaarne varkens voor de centrale leverde: dat is goed de centrale zal wel koopen. De tijd verstreek echter de centrale, in de persoon van den zaakvoerder kocht niet De mesters werden ongerust, zij wilden graag van hun dieren af. Op dat oogen blik kwam de zaakvoerder, die hun mede deelde: dat kan nog wel een heelen tijd duren, met dat koopen door de regeering! De boer antwoordde: de varkens moeten weg. Nu goed dan, zeide de nobele zaak voerder, ik zal ze zelf koopen. Maar tegen den prijs op de vrije markt. De boeren die varkens kwijt wilden, gin gen op dit aanbod in. De zaakvoerders kochten zelf de varkens. Met den mees ten spoed expedieerden zij die dieren echter alsregeeringsvarkens. Nu konden zij de dieren plotseling wel als zoodanig leveren. Zij ontvingen van de regeering den hoogeren prijs, betaalden den boeren den lageren marktprijs en sta ken het verschil, vijf cent per pond, zelf in den zak. Op een varken van 250 pond verdienden zij op die wijze f 12.50. Een moeilijkheid was echter om de varkenscentrale wijs te maken dat het de boeren waren die geleverd hadden en den regeeringsprijs ontvingen. Daartoe maak ten zij de handteekening van de boeren na. Een klein kunstje, want wie kent in Den Haag de handteekening van b.v. boer X uit de Betuwe. Het is naar dit plaatsen van valsche handteekeningen, dat de justitie thans een onderzoek instelt. Voor het overige ontsnappen de handelingen van de oneer lijke zaakvoerders aan de bepalingen van de strafwet. Intusschen is het toch diep-treurig, dat zoovele steungelden in de zakken van knoeiers terecht komen. D'aar betaalt het Nederlandsche publiek toch werkelijk zijn indirecte belasting niet voort Een slachting onder de walvisschen. Volgens een schatting van den directeur van het Mu seum voor Natuurlijke Historie te Auck land, worden eiken zomer door Noorsche schepen in de wateren van de Zuidelijke IJszee ongeveer 42.000 walvisschen ge vangen. Als dit zoo doorgaat, zal het niet lang meer duren of de walvisschen in de wateren van de Zuidpool zullen zijn uit geroeid. Noorwegen heeft feitelijk de laatste jaren een monopolie gekregen voor de walvischvangst. De jachtmetho- den zijn zóó gemoderniseerd, dat de ree- ders van een sohip ontevreden zijn, in dien het niet minstens 1000 walvisschen per seizoen aanbrengt. Malversaties bij het „P 1 a t t e 1 a n d". Te Deventer is, naar „De Telegr." meldt, de algemeene vergadering gehouden van de Brand waarborg Mij. ,)Het Platteland", naar aanleiding van gepleegde malversaties door den ex-directeur B. Uit een rapport blijkt a.m., dat bij het optreden van de commissie van onderzoek een tekort aan wezig was van f 20.565,34 en dat zoowel de raad van beheer als de controlecom missie mede aansprakelijk moet worden geacht voor het tekort. Van controle of beheer is naar het oordeel der commissie geen sprake ge weest. Het kwam b.v. voor, dat een som van f 30.000 werd geleend aan een paar- denverzekering, naar welker soliditeit men nimmer had geïnformeerd. De maatschappij ging dan ook tenslotte failliet en eveneens degene, die zich borg gesteld had voor het geleende bedrag. De fraude in de boeken was gemak kelijk aan te toonen, want zelfs kwam het voor, dat verschillende posten twee maal waren geboekt. Door afwezigheid van een penningmeester was het moge lijk, dat de directeur f 30.000 kon uitbe talen, terwijl hij volgens de statuten maar f 150 in kas mocht hebben. De Raad van Beheer moet er reeds in 1929 kennis van hebben gedragen, dat onregelmatigheden hebben plaats gehad en die heeft men toen verzwegen. De V' iering bleek het gewenscht te achten ag te leggen op de goederen van den ex-directeur, voor zooverre dat noodig mocht zijn. Tweede Kamer. DEN HAAG. In de zitting van heden kwamen aan de orde de begrootingen van het Landboww-cristsfonda 1933'34, De heer Louwes betoogde, dat de land bouw tegenwoordig ruime belangstelling vindt in het parlement en gebaat is bij een goed parlementair stelsel. De vaste lasten en hypotheken zijn voor de land bouwers nog te hoog. De houding van de regeering ten opzichte van de loonen der landarbeiders acht spr. juist. Inderdaad zijn die laag. De heer van Voorst tot Voorst bepleit de belangen der kleine zandboeren. De heer v. d. Heuvel is het over het geheel met het gevoerde regeeringsbeleid eens; er moet sterker gestreefd worden naar omzetting van cultures. Er wordt b.v. nog niet genoeg weiland gescheurd. Van het Hof. DEN HAAG. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenochtend 11 uur per auto van het Loo in de Re sidentie aangekomen en aan het paleis Voorhout afgestapt. De vorstelijke per sonen zullen voor enkele dagen hun in trek nemen in het Huis ten Bosch. DEN HAAG. Prinses Juliana heeft aan het comité van de poppententoonstelling een belangrijke bijdrage doen toekomen. DEN HAAG. Het Koninklijk paleis aan het Noordeinde zal te beginnen met den 2en Pinksterdag tot nader bericht voor het publiek zijn geopend. DEN HAAG. Vanwege de genie is he den aanbesteed het bouwen van verdedi gingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee (38ste gedeelte, het ma ken van aardwerken en rioleeringen op het Kornwerderzand en hij- Den Oever). Raming f 688.000. Laagste inschrijver D. Verstoep te 's Gravenhage voor f 536.400. DEN HAAG. Door de directie van de wegsverbetering te Den Haag is heden aanbesteed de aanleg van het gedeelte weg nr 15 van het Rijkswegenplan 1932, tusschen de Buldersteeg te Hardinxveld en den Zandweg bij Schelluinen en van een rijwielpad. Raming f 150.000. Laag ste inschrijfster N.V. P. C. Zanen te Haarlem voor f 119.600. DEN HAAG. De Haagsche rechtbank heeft heden den scheepsklinker J. B., ter zake van diefstal met braak op 11 Febr. 1.1. te Rijswijk gepleegd, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Tot eenzelfde straf werd veroordeeld de koopman P. C. v. E., wegens heling van de gestolen voor werpen. DEN HAAG. Gelijk reeds eerder is be kend gemaakt, zullen door de Ned. Var kenscentrale een aantal biggen worden afgenomen om te voorkomen dat in de naaste toekomst een grooter aanbod van varkens zal plaats vinden dan noodig is tot dekking van de behoeften van de bin- nenlandsche markt. Het ligt in de be doeling deze biggen voorshands tot dier meel te verwerken. Nader zal worden na gegaan of een gedeelte der biggen van dusdanige kwaliteit zijn, dat deze voor consumptie beschikbaar gesteld kunnen worden. DEN HAAG. De Minister van Finan ciën heeft bepaald, dat op 19 Mei, 1 Sept. en 31 D'ec. 1934 de beurzen voor den geld en fondshandel zullen zijn gesloten, als mede dat die dagen voor de geldleeningen als bedoeld in afd. 5 der beursvoorschrif- ten 1914 niet als werkdagen zullen wor den beschouwd. SOFIA. In verband met het aftreden van de regeering acht men het waar schijnlijk, dat algemeene verkiezingen zullen moeten worden gehouden. Verder verneemt men, dat de voorzitter van den Nationalen Raad Malinoff een Kabinet ad interim zal vormen. BREMERHAVEN. Het is onwaar schijnlijk dat men nog vóór Donderdag het gezonken schip de Mercuur zal kun nen lichten. De vermiste Duitsche ballon. MOSCOU. De Zondagmorgen in Bit- terfeld gestarte Duitsche ballon die sinds dien werd vermist, is Maandagavond op Russisch gebied gevonden. In den gondel vond men den ballonvaarder Victor Ma- suck dood. Omtrent de oorzaak van zijn dood is nog niets bekend. Evenmin om trent den tweeden inzittende, dr ir Schenk. Nader wordt gemeld: Het lijk van den anderen inzittende is 15 K.M. van de plaats, waar de ballon neerkwam, gevonden. Volkenbond. LONDEN. Bevestigd wordt dat dr Si mon in verband met de Vrijdag a.s. in het Lagerhuis te houden buitenlandsche debatten niet in staat zal zijn de zitting te Genève bij te wonen. Lord Eden zal dus tot het einde der zitting Éngelands hoofdvertegenwoordiger zijn. Wel wordt verwacht, dat Simon teza men met Henderson op 29 Mei naar Ge nève zal gaan ter deelneming aan de zit ting van de algemeene commissie der ont wapeningsconferentie. MADRID. Te Daimiel is het in verband met de door den gouverneur bevolen af zetting van den geheelen gemeenteraad, die uit leden van de Soc. Dem. Partij be stond, gekomen tot botsingen tusschen socialisten en politieke tegenstanders. De botsingen waren zoo hevig, dat de po litie zich gedwongen zag van de vuurwa penen gebruik te maken, waarbij' drie Het lokaaltreintje door Zuid-Beveland eenige jaren geleden met zooveel vreugde binnengehaald is thans, in hoofdzaak al thans, weer stopgezet. Het is verdwenen vóór het tot behoor lijke ontwikkeling kon komen. En er zijn weinigen die dit heengaan als een gemis gevoelen. Het treintje heeft zijn tijd gehad, of liever, het heeft zijn tijd voorbij laten gaan. De opzet was prachtig. Het platteland zou uit zijn hinderlijk isolement worden verlost. Maar het duurde lang eer de lijn gereed was, al te lang, en toen eindelijk de opening van de lijn een feit werd, stond het ook reeds vast, dat we hier niet met een blijvertje te doen hadden. De autobussen waren begonnen te doen, wat het treintje voornemens was: En ze deden het beter. 't Ia jammer dat het zoo gegaan is. Dte energie en het geld aan dit lokaaltje be steed, hadden beter gebruikt kunnen worg den. Maar dit is wijsheid achteraf. En die is altijd goedkoop. Liever breng ik hulde aan de autori teiten die gedaan hebben wat, toen de plannen gemaakt werden toch inderdaad voor de bewoners van Zuid-Beveland wel van veel beteekenis was. OPMERKER. personen gedood en vijf zwaar werden gewond. In Barcelona hebben anarchisten drie roofovervallen gepleegd in verschillende winkels. Toen de roovers door de politie werden achtervolgd, openden zij het vuur, waardoor drie voorbijgangers zwaar wer den gewond. Over de Ned. Herv. Kerk te 's Heeren- hoek kunnen, nu de zaak van twee zijden is belicht, geen ingezonden stukken meer worden opgenomen. Redactie. Vroege aardappelen-export. In verband met eventueele maatrege len, die ten aanzien van den vroege aard appel-export, in de maanden Juni en Juli zullen moeten worden genomen, wordt den exporteurs van vroege aardap pelen verzocht, opgaven te verstrekken van de hoeveelheden vroege aardappelen, welke door hen voor eigen rekening zijn geëxporteerd in de bovengenoemde maanden en in de laatste 5 jaren. Deze opgaven, welke uit een behoorlijk bijgehouden boekhouding moeten zijn te controleeren, moeten worden verstrekt, gesplitst naar de jaren en naar de onder scheidene landen, waarheen de export heeft plaats gehad. De opgaven moeten worden ingezonden bij de Nederl. Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes v. Cattenburch 62, Den Haag, vóór 1 Juni a.s. Teeltbeperking van tuinbouwgewassen enz. Naar wij vernemen is voor het telen van tuinbouwzaden het volgende bepaald: Het telen van groenten voor zaad kan op te beperken oppervlakte van een tuin bouwbedrijf en op land, waarop het telen van groenten verboden is, niet worden toegestaan, maar valt onder de tuinbouw- teeltbeperking, daar de uiteindelijke be stemming nooit kan worden vastgesteld. Het vrij telen van groenten voor tuin bouwzaden zou een zeer ongewenschte bron van knoeierijen zijn. De teelt van tuinbouwgewassen voor zaad kan alleen worden toegestaan, indien kan worden overgelegd een contract met een bonafi- den zaadhandelaar, waaruit blijkt, dat dit zaad is gecontracteerd, waardoor de uit eindelijke bestemming als zaadteelt vast staat. Aardappeloverschot in veevoeder. Naar de N. R. Ct. meldt, is binnenkort een regeeringsbeslissing te verwachten, die van groote beteekenis moet worden geacht voor verbouwers van aardappelen, veehouders en zetmeel-importeurs. Men herinnert zich, dat de minister president by de behandeling van 't werk verruimingsplan in de Tweede Kamer sprekende over onze economische politiek, wees op de noodzakelijkheid van veran dering van een deel van den landbouw, teneinde te komen tot de teelt van voor nationaal verbruik bestemde artikelen en dat daarbij als voorbeeld gediend heeft de vervanging van geïmporteerd zetmeel (mais) door voederartikelen var in- beemsche productie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2