l I Uit de Provincie Zoeklichtjes. Predikbeurten. Gemen Onderwijs. Ree I Kerknieuws. MACHTIGINGSWET OP TARIEF- GEBIED. Memorie van Antwoord Eerste Kamer. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot in stelling, afschaffing, verhooging of ver laging van invoerrechten op korten ter mijn. Hieraan wordt het volgende ontleend: Dat het ontwerp groote bevoegdheden in handen van de Regeering legt, wordt door de Regeering ten volle erkend. Dat deze bevoegdheden al te groot zouden zijn, kan echter niet toegegeven worden. Al te groot mag toch een bevoegdheid alleen worden genoemd, indien zij grooter is dan door de omstandigheden wordt ge vorderd. Dit nu is hier zeker niet het geval. De tegenwoordige verhoudingen op economisch gebied zijn van zoodanigen aard, dat in de gevallen, waarin de be palingen van dit wetsontwerp toepassing zullen kunnen erlangen, een onverwijld ingrijpen volstrekt vereischt wordt. De gevallen, waarin van de bevoegd heden, in het ontwerp bedoeld, gebruik zal kunnen worden gemaakt, worden, na de daarin gedurende de behandeling in de Tweede Kamer aangebrachte wijzigin gen, door het ontwerp zelf zóó nauwkeu rig aangegeven, dat een ander gebruik dan van den aanvang af in de bedoeling heeft gelegen, onafhankelijk van de vraag wie met de leiding van het Departement van Economische Zaken zal worden be last, door de wet niet zal worden toege laten. De regeering erkent gaarne, dat de Sta- ten-Generaal hun volledige medewerking verleenen tot snel afwerken van voor gestelde urgente wettelijke maatregelen. Bij de onderhavige materie is spoed ech ter dikwijls zoozeer vereischt, dat met het vooraf tot stand brengen der ver- eischte wettelijke maatregelen, ook al wordt daarbij de meest mogelijke voort varendheid betracht, te veel tijd verloren gaat. Allerminst kan worden toegegeven, dat het ontwerp een sterk protectionistisch karakter zou dragen. De buitengewone omstandigheden, waarin het internatio nale ruilverkeer zich bevindt, maken het noodig, dat de Regtaring incidenteele ta riefmaatregelen kan treffen, eenerzijds met het oog op het sluiten van handels verdragen, anderzijds tot het afweren van calamiteiten van Nederlandsche bedrij ven, ten gevolge van buitenlandsche maat regelen. Het ontwerp beoogt niet weinig levensvatbare bedrijven kunstmatig in het leven te houden. Het wil alleen de levensvatbare bedrijven beschermen tegen kunstmatige bedreiging uit het buiten land. Naast de bevoegdheden, die de Crisis Invoerwet verleent, is de bevoegdheid bij dit ontwerp gevraagd, onmisbaar. Hoe belangrijk de door die wet verleende contingenteeringsbevoegdheid ook is, men kan daarmede niet in alle gevallen het gewenschte resultaat bereiken. Bovendien is het stuiten van overmatigen invoer gedurende den termijn, dat een tarief- wijziging aanhangig is, een uiterst om slachtig werk. Bij de omzetbelasting is zulks ten aanzien van de weeldegoederen beproefd, doch desondanks zijn allerlei min gewenschte gevolgen ingetreden. De regeering kan niet toegeven, dat zij bij het hanteeren der bevoegdheid van de Crisis Invoerwet in activiteit zou zijn te kort geschoten. Men vergete niet, dat het gebruiken van bevoegdheden, gelijk bij die wet en bij dit ontwerp bedoeld, invloed heeft op tallooze belangen. De regeering kan daarom niet volstaan met alleen te letten op het bedrijf, waarop de maatregel rechtstreeksche betrekking heeft, zij moet ook nauwkeurig over wegen, welke de gevolgen kunnen zijn voor het economisch leven in zijn geheel. Een op groote schaal gebruik maken van bevoegdheden als de onderhavige moge een indruk wekken kunnen van een groo ter activiteit dan een meer bescheiden gebruik; wanneer een dergelijke activiteit niet gepaard zou gaan met rustige over weging van alle mogelijke gevolgen, zou ons economisch leven daardoor echter meer geschaad dan bevorderd kunnen worden. Weer knoeierijen bij de tarwe-levering op Zuid-Beveland. Sedert eenigen tijd stelt de Brigade- Commandant der Rijksveldwacht te 's-H. Arendsikerke een onderzoek in, in verband met de geruchten van fraude bij de af levering van tarwe aan de Gewestelijke Tarwe-Organisatie. lhans is gebleken, dat deze geruchten waarheid bevatten en is het hem gelukt de bewijzen te leveren, dat 15 landbou wers, wonende in verschillende gemeen ten van Zuid-tBeveland, -zich aan knoeie rijen hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet en het is niet onwaarschijnlijk, dat dezer dagen nog meerdere fraudeurs in handen der politie zullen vallen. Middelburg. Op den op Hemelvaartsdag te Rotterdam gehouden nationalen zang en muziekwedstijd, uitgeschreven door Heijplaats Dameskoor, behaalde de man- dolinevereeniging „Apollo" alhier, direc teur dhr M. P. Ventevogel, in de eerste afdeeling een eersten prijs met 316 pun ten. Een advertentie in dit nummer geeft aan wanneer men de nieuwe leerlingen voor de R. H. B. S. kan laten inschrijven. In verband hiermede zij gemeld, dat de directeur, evenals het vorig jaar, en wel nu op Zaterdag 5 Mei een vergadering heeft gehouden met de hoofden van de openbare en bijzondere lagere scholen van hier en de gemeenten, die onder het rayon dezer R. H. B. S. alhier vallen. Dhr A. Jeronimus zal verlof vragen om de volgende vragen tot B. en W. te richten: 1. Is het juist, dat de levering van het bestratingsmateriaal (klinkers) ten behoe ve van het werk Blauwe dijk-Poelendale- singel na vergelijking van inschrijving of antwoord op prijsaanvrage bij gelijken prijs werd toegewezen aan een aanbieder buiten de gemeente woonachtig? 2. Is het juist, dat, ofschoon beide in schrijvingen overschreden de minimum materiaal-eischen, welke door de Provin cie worden gesteld de levering buiten de gemeente werd toegewezen, omdat de kwa- liteit van den aanbiedei buiten de ge meente beter werd geoord jld? 3. Is de beoordeeling m de kwaliteit der monsters geschied door een bureau van technisch materiaal-onderzoek, en zoo niet op beoordeeling van wien dein wel? 4. Indien de vragen 1 en 2 bevestigend zouden worden beantwoord, heeft dan de levering aan de hoog gespannen verwach tingen beantwoord? 5. Is het juist, dat na de levering, we derom monsters zijn getrokken en deze zijn onderzocht door een technisch bureau? 6. Indien vraag 5 bevestigend wordt beantwoord, zijn B. en W.-dan bereid de rapporten van onderzoek van monsters en partij ter visie te leggen? Goes. Hedenavond geef de Harmonie „Hosanna" een volksconr op de Groote Markt. Aanvang 8 uur. Programma: 1. „Le Grand Due", marsch J. Furgeot. 2. „Oberto Conté di S. Boni facio", Sinfonia, G. Verdi. 3. „Valse In- terrompue", Légende, L. Montagne. 4. „Nelly", fantaisie sur l'operette, G. Bou- man. 5. „The Stars and Stripes Forever", marsch, Sousa. Pauze. 6. „Les Triumvirs" ouverture, L. J. Baudonck. 7. „Ungari- soher Tanz No. 5", Brahms. 8. „Op Marsch", marschpotpourri, W. Giere. 9. „Suite Oriëntale", Fr. Popy. a. Les Baya- dères; b. Au Bord du Grange; c. Les AI- méesi; d. Patrouille. 10. „Freiheitsjubel", marsch, Blankenburg. lerseke. Postduivenvereen. „Stormvo gels". Wedvlucht van Mouscron, afstand 103 K.M. le prijs W. van Haver 9.35.18; 2 en 8 P. Minnaard, 3. A. Boone, 4-9 Laven, 5, 10, 11 M. Bom, 6, 7 E. Evertse, 12 D. van Boven 9.43.37. 's Gravenpolder. Gisterenavond hield de afdeeling van den Chr. Landarbeiders- bond alh|er ,haar tweede jaarvergade ring in een schoollokaal. De voorz. dhr Gijzel sprak een openingswoord naar aanleiding van Pred. 3. Hij heet voorts allen hartelijk welkom in 't bijzonder de nieuw benoemde burgemeester. Hij wordt namens de vereeniging geluk gewenscht. De a.s. burgemeester spreekt zijn blijd schap uit over de uitnoodiging om hier te zijn en verzekert dat hij zijn krachten zal geven zooveel dit mogelijk is in 't belang der vereeniging. Hem wordt staande toe gezongen de zegenbede uit Ps. 134 3. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 40 leden telt. 25 leden waren slechts tegenwoordig. Dit moet nog verbeteren. In de pauze werden door eenige jonge dames eenige voordrachten gedaan, die zeer in den smaak vielen, terwijl andere weer melk ronddeelden. De a.s. burge meester tracteerde op sigaren, zoodat er volop een feeststemming heerschte. De penningmeester deed zijn verslag hooren. Aan contributie was 'ontvangen f 975.62. Aan werkloozen uitgekeerd over 1367 dagen f 1533.60. Dat is f 103.96 min der dan verleden jaar, zoodat ook hier iets (al is het weinig) de werkloosheid is afgenomen. Hiertoe heeft ook veel bijge dragen het werk van den agent der ar beidsbemiddeling, wien dank zal worden gebracht. Na de pauze werd de voorzitter herko zen met 23 van de 25 stemmen. Het was een gezellige avond voor deze menschen, die zoo dikwijls vol zorgen zitten. Ook verschillende vrouwen en meisjes waren aanwezig. Het was niet vroeg meer toen de voorzitter de vergadering sloot. De installatie den nieuwbe- noemden burgemeester heeft plaats op Woensdag 16 Mei om 2 uur. 's-Heerenhoek. De Postduivenvereen. de Vriendenkring hield een wedvlucht van uit Vilvoorde met deelname van 106 dui ven. De prijzen werden behaald als volgt: 1, 12, 15 en 20 B. de Jong; 2, 9, 13 en 14 H. Hooftman; 3, 6 en 10 W. v. 't West- einde; 4 en 21 H. Jansen; 5, 8, 11 en 16 J. Trommelen; 7 J. Heiligers, Nieuwdorp; 17 P. Rijk; 18 P. v. Eikeren; 19 E. Bor den. Eerste duif 8-49-8, laatste 9-3-6. Kapelle. Gisteren werd de jaarvergade ring van de vereenigii^g van oud-leerlin gen van tuinbouwwinterenrsussen gehou den. Het was een genoegen van den voorzitter, den 'heer W. 'Glas, om deze jaarvergadering te mogen openen. Harte lijk welkom heette hij' de talrijk opgekö- menen. Alsnu deelt de heer Pfaff, controleur bij den Planfenziektenkundigen dienst mee, dat het resultaat met het ontsmetten in warm water van de aardbeiplanten be droevend is, 75 procent moest het ont gelden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer L. Wi'lleboer, bleet, dat het leden tal constant bleef. Uit alles was te be- erken: er was hard gewerkt om den inbouw te bevorderen en in goede hanen te 'leiden. 'Hiertoe werkten mede excur- sie's, de aangelegde proefvelden, de geno- men proeven inzake besproeien en bestrij den van de ziekten. Ook de gehouden mo torcursus had een goed verloop. Verschil lende lezingen werden gehouden, ook door de leden onderling werden verschil lende opstellen geleverd. 'Spr. 'hoopt, dat de resultaten zullen blijken op de te hou den fruit, groenten en bloemententoon stelling in September e.k. De penningmeester, Johs. Oele, deed rekening en verantwoording. De uitgaven overtroffen de inkomsten, f 167,95 was in geteerd, hetwelk echter uit het batig saldo van 'het vorige jaar kon gedekt worden. 'Herkozen werden de aftredende be stuursleden L. Willeboer, secretaris en L. Verhulst. Besloten werd een excursie te maken naar Gapellen '(België) per auto bus om daar de aanplantingen en tuinen te bezichtigen van J'hr van Vredenburgh, naar Medhelen, Leuven en Sint Truyen, naar de kersenaanplantingen. Reeds 30 personen gaven zich op. Als datum werd 2 Juni genoemd. A'lsnu las de secretaris het rapport voor samengesteld door de heeren D. Wil leboer, W. Glas, J. Oeie en J. K. Domini- cus inzake de nieuwe inzichten van de snoei. Wemeldinge. Op Hemelvaartsdag werd alhier, begunstigd door mooi weer, het eerste festival in Zeeland gehouden voor Mond-accordeon- en Accordeon-vereeni- gingen, uitgaande van de Mond-accorde on-vereen. „Concordia" alhier. Het was een heele drukte in het dorp. De gezelschappen vereenigden zich te gen één uur in de Dorpsstraat voor de oude bewaarschool, alwaar het Bondstoe- stuur met het bestuur van Concordia het feest-comité en vertegenwoordigers van de deelnemende vereenigingen officieel door het Gemeentebestuur zouden worden ontvangen. Te 1 uur werden de aanwezigen met hun vereenigingen door den burgemees ter namens het gemeentebestuur hartelijk welkom geheeten. Spr. acht dezen dag reeds bij voorbaat een succes voor de ont vangende vereeniging, gezien het aantal deelnemende gezelschappen en spreekt de hoop uit, dat het verloop van het feest zóó moge zijn, dat met genoegen aan het fes tival in Wemeldinge zal mogen worden teruggedacht, waarna een dronk werd ge wijd aan het welslagen van dit muziek feest. Dhr G. de Koeyer, voorzitter van het comité, bracht dank aan het gemeen tebestuur voor zijn welwillendheid om de deelnemende vereenigingen te ontvangen. Spr. hoopt, dat deze dag voor verschillen de nog niet aangesloten vereenigingen een spoorslag moge zijn om zich nog onmid dellijk als lid te doen inschrijven. Verder mag een woord van dank niet onthouden worden aan den heer J. Lin- denbergh Cz., die zijn prachtig gelegen boomgaard 'heeft willen beschikbaar stel len. Dhr Lambermont, voorzitter van den Zeeuwschen Bond, bracht namens het bondsbestuur dank voor de ontvangen uit noodiging om hier tegenwoordig te zijn. Spr. wijst er op, dat de leden der Mond- accordeon- en Accordeon-vereenigingejJl in hoofdzaak bestaan uit personen van den werkenden stand en dat wij het ook mogen apprecieeren, dat haar streven door de overheid wordt erkend. Niet minder waardeert Spr. de actie van de plaatselij ke Mond-accordeonvereen. Concordia. Uit waardeering voor hetgeen Concordia in deze ook ten behoeve van eten Bond en het Bondsbestuur deed, meende het bonds bestuur de jonge vereeniging Concordia een medaille te moeten overhandigen. Dhr Smit, voorzitter van Concordia, betuigt zijn dank aan 't Gemeentebestuur, aan het Comité en aan den Bond voor de verleende medewerking. Spr. dankt inzon derheid voor de aangeboden medaille. Nadat door een viertal vereenigingen, onder leiding van den dirigent P. B. van Sprang te Goes, gezamenlijk voor de muziektent een feestmarsch, gecompo neerd door dhr J. de Rijk te Goes, was uitgevoerd, vertrokken de 12 deelnemen de gezelschappen in optocht door de Dorpsstraat, Wilhelminastraat, Oranje- boomstraat naar het feestterrein, den boomgaard van dhr Lindenbergh, waarna achtereenvolgens door de navolgende ge zelschappen de twee verplichte nummers ten gehoore werden gebracht. Na afloop werden bij loting de navolgende prijzen in geld en medailles1 toegekend aan Cres cendo te Vlissingen f 25; Inter No© te Kloetinge extra medaille reclame-bureau „Actief"; E. M. M. te Middelburg f 7.50; Inter No© te Biezelinge f 7.50; Bravo' te Terneuzen f 5; Orpheus te lerseke f 20; Kunstvrienden te Goes f 10; Crescendo te Middelburg f 15 en een medaille van de firma van D'iemen te Dordrecht, ter wijl f 10 ten deel viel aan Crescendo te Vlissingen voor het verstkomend gezel schap. Van 8 tot 10 uur werden concerten ge geven in de Dorpsstraat en bet kanaal, door de gezelschappen „Crescendo" van Vlissingen en „Kunstvrienden" van 'Goes. Het bestuur van bovengenoemden bond kan met tevredenheid op dezen dag terug zien, daar geen enkele wanklank werd ge hoord. Het terrein werd bezocht door ruim 1700 betalende bezoekers. Domburg. Onder leiding van Mevr. van Voorthuysen zullen op Woensdag 16 Mei a.s. door jonge meisjes langs de huizen crisis-postzegels worden verkocht ten ba te van het plaatselijk crisiscomité. Dit co mité houdt weer, evenals het vorige jaar, een bazar op 1 en 2 Juni a.s. Stavenisse. In andere jaren worden al hier bijna geregeld 40—00 gemeten land met zilveruitjes bezaaid. Dit jaar in het jf geheel niet. Rekent men, dat dit vroeger 40 maal f 400 ia f 16.000 loon in d© ge meente bracht, dan ziet men, wat nn go- i mist zal worden. Had men toen dikwijls ongeveer 6 ge meten pareluitjes met een loon van f 600 per gemet of ongeveer f 3600, thans heeft men hiervan ook maar een zeer kleine op pervlakte. Die beide gewassen brachten in één jaar circa f 20.000 aan loon in deze gemeente en dit jaar zoo goed ale niets. Geen wonder, dat het er dus voor de arbeiders en dientengevolge ook voor den middenstand niet rooskleurig uitziet. („Th. Grt."). Breskens. Op Hemelvaartsdag werd hier de eerste Bondsdag van de Chr. Jongediochters- en Chr. Jongemannenver- eeniging in 0. en W. Zeeuwsch-Vlaande- ren gehouden. Allen kwamen eerst samen in het Jeugdgebouw, waar een kop koffie werd gepresenteerd om dan gezamenlijk naai de kerk te gaan, waar ds Kelder voor ging. Meer dan 200 bezoekers waren aanwe zig, buiten de velen uit Breskens, die de zen dienst hijwoonden, zoodat het kerk gebouw flink bezet was. Na dezen dienst werd eerst een wan deling gemaakt naar het strand, om daar te genieten van het mooie zomerweer, om daarna zich weer te begeven naar het Jeugdgebouw, voor de gezamenlijke maal tijd. Steeds kwamen nog nieuwe bezoekers binnen, zoodat om half twee bij de ope ning plm. 350 leden aanwezig waren. Een afwisselend programma volgde nu. Eerst enkele nummers van het fanfare korps Excelsior uit Cadzand, vervolgens openingswoord in dichtmaat door den heer J. Cappon uit Zuidzande, voorzitter van den Ring W. Z.-Vl. Daarna zang van de gecombineerde zangvereen. uit Groede en Nieuwvliet, onder leiding van A. Cij- souw. Toespraak van Da Dufour uit Groe de, een tooneelstukje ,,'t Kan verkeeren" door de afd. Axel, vervolgens nog een rede van ds de Kluis uit Vlissingen en ten slotte enkele muzieknummers door het Fanfarekorps „Hosanna" uit Groede. Dhr Hamelink, voorz. van den Ring O. Z.-Vl., die als taak had een slotwoord te spreken, kan dit dan ook niet anders doen, dan met veel dankbaarheid, aller eerst jegens God, die zoo'n schoone dag had gegeven, doch ook in het bijzonder voor de vrienden van Breskens, die de gasten op zoo'n schitterende wijze hadden ontvangen. Vervolgens gingen allen naar de Ju- lianastraat, waar reeds honderden ston den te wachten, om nog een slotconcert te hooren. Allereerst zongen de genoemde zang- vereenigingen gezamenlijk nog enkele lie deren en speelden achtereenvolgens de fanfarekorpsen uit Groede en Cadzand nog enkele nummers om als slot geza menlijk te spelen „Blijf met ons Heer" van E. Ruh. Zoowel zang als muziek gaven blijk, dat onze Chr. vereenigingen iets kunnen prestoeren dat respect afdwingt. De vruchten van den ouderdom waar van de Schrift spreekt, zijn in onzen tijd niet bijzonder in trek. Predikanten op middelbaren leeftijd worden niet dan bij uitzondering beroe pen, sollicitanten die naar de 50 gaan hebben als regel geen kans meer en er is een sterke strooming om vroeger dan tot nu toe het geval was de ouderen terzijde te schuiven. De omstandigheden werken hiertoe mee. Als geen bijzondere maatregelen worden genomen, dan is er de vrees dat tal van jongeren nooit een kans zullen krijgen hun krachten te ontplooien. Toch is het dat niet alleen. Het is ook een kwestie van waardeering. Men is niet meer zoo gesteld op den raad der oude ren. Ik ga dit verschijnsel niet beoordeelen. Maar het valt toch wel op, dat de Re geering de leeftijdsgrens hooger stelt, naarmate een staatsambt gewichtiger wordt geacht. En wat me ook opviel? Dat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman op 56-jarigen leeftijd benoemd werd tot hoofdredacteur van de „Nederlander" en dat hij deze be trekking nog tientallen jaren zóó heeft vervuld, dat het jubileum-nummer voor een niet gering deel aan zijn arbeid is gewijd. Zoo dat ik maar zeggen wil dat we mis schien ook al te royaal met de vruchten van den ouderdom kunnen omspringen. OPMERKER. Chr. Geref. Zendings dag. Behalve Ds A. Bikker, zende ling op Mamosa, en de Toradja Goeroe Sima Bastian, zullen op de zevende Zeeuwsche Zendingsdag welke te Vlissin gen in den tuin van de voormalige Wil lem Ill-kazerne wordt gehouden op Woensdag 27 Juni, ten hate van de Chr. Geref. Zending op Midden-Celebes, óók optreden Prof. J. J. v. d. Schuyt te Apeldoorn, Ds H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant, ds A. Franssen van Bie zelinge; ds J. Hoogendoorn van Zierik- zee, terwijl ds L. Kleisen van Vlissingen de leiding zal hebben. Zondag 13 Mei 1934. I Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Steinz, av. ds de Vries. Biggekerke vm. ds Korevaar, nm. ds v. Kooten. Koudekerke vm. ds v. Kooten, nm. ds i K ..re vaar. Geref. Kerken. Wemeldinge vm. ds Scheele (H.Av.), nm. hulppred. v. Dijk. G. Magé, Leiden; dam, G. J. A. Mi Simmer, Rotterda 's Gravenhage; dam. e Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Daarle, A. G. Oos terhuis te Eemnes-Buiten. Bedankt voor Nieuwe Tonge en Krim pen a. d. Lek, A. G. Oosterhuis te Eemnes- Buiten. Voor Waalwijk, J. G. R. Lang- hout te Welsrij'p. Geref. Kerken. Drietal te Niezijl, S. G. Bloem, cand. te Groningen, H. Geertsema cand. te Zuid- wolde en B. Holwerda cand. te Houwer zijl. Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht, J. Versteegt te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Geref. Gemeenten. Beroepen te lerseke, J. Fraanje te Bar- neveld. Alg. Synodale Gommis-1 s i e. Na bespreking van aangelegenheden betreffende bijzondere toestanden in eeni ge gemeenten werd de behandeling van de aanvragen om groote toelagen uit het Fonds voor noodlijdende kerken en per sonen voortgezet en ten einde gebracht. Jammer genoeg is het beschikbare bedrag geenszins voldoende, om in het meest noodzakelijke te voorzien. Vervolgens zijn de aangelegenheden van het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften aan de orde. In 1934 kan f 5420 voor uitkeering worden beschikt, te vermeerderen met een sup pletie uit de Generale Kas. Ten vorigen jare bedroeg deze suppletie f 2580. In behandeling komen de aangelegen heden van het studiefonds. Ditmaal zijn zeer vele aanvragen ingekomen, terwijl het voor de beurzen beschikbare bedrag hoogstens f 1425 bedraagt. Dat menige aanvrager moet worden teleurgesteld, ligt dus voor de hand. Daarna is aan de orde het fonds tot verbetering der schraalste predikants traktementen. Het bekende fonds „Aan pakken", welks administrateur, de vol ijverige heer W. van Oeveren, onlangs den tachtigjarigen leeftijd mocht berei, ken heeft uit zijne renten weder f30.000 voor 1934 beschikbaar gesteld. In 1933 werd aan toelagen uitgekeerd een som van f 53.558.25. Voor 1934 zullen behalve de bij'drage van het fonds „Aanpakken" ook de baten van den vervolgbundel en de generale kas weder moeten warden aangesproken. Besloten werd de limiet van het tracte- ment te bepalen op f 1725, gelijk ook in 1933 het geval is geweest. Van Limburg Stirum- school. Christelijke Meisjes school te Arnhem. Onder verwij zing naar de in dit blad voorkomende advertentie vestigen wij voor de oudersi, wier meisjes straks de lagere school gaan verlaten, de aandacht op de Arnhemsche Chr. Meisjesschool voor voortgezet onder wijs. Dikwijls toch brengt de keuze der nieuwe school allerlei moeilijkheden met zich mee. Wij meenen, dat door kennis te nemen van tact, beginselen en richting van het onderwijs, zooals die in het pro spectus dezer meisjesschool zijn ont vouwd, voor menig vader en moeder de keuze gemakkelijker zal gemaakt worden. Al 20 jaar worden aan deze school de nieuwe beginselen der meisjesopvoeding in toepassing gebracht op een wijze, die baar een eigen plaats in het Nederland sche schoolwezen heeft verzekerd. Examen hoofdakte. In de commissiën, welke in 1934 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Aug. 1878 zijn benoemd te: Rotterdam I: Lid en voorzitter: A. Smit Jzn., inspecteur, Rotterdam; lid en onder-voorzitter: dr J. J. Gielen, Hulst; leden: G. J. Bakker, Middelburg; J. Brinkman, Schiedam; P. van Duyvendijk, Dordrecht; P. J. J. Kraakman, 's Graven hage; J. P. Kruize, Gorinchem; A. F. A. van Makkelenhurg te Den Haag; E. Mas, Middelburg,; D. W. Okker, Dor drecht; dr W. J. Smit, Schiedam; W. A. J. M. Stroux, Zierikzee; G. J. Swanborn, Gorinchem; plaatsvervangende leden: K. Bijlsma, Leiden; drs W. P. J. Erkelens, Rotterdam; G. Groen, Gorinchem; dr K. Huizinga, Middelburg; J. Metzlar, Go rinchem; J. Oosterkamp, 's Gravenhage; J. L. M. Rensing, Scheveningen; M. J. F. Robijns, Oegstgeest; A. J. Rozemeijer, Rotterdam; J. W. van Swigchem, Middel burg; S. Visser, Gorinchem. Rotterdam II: Lid en voorzitter: H. de Blouw, inspecteur, Gouda; lid en onder- voorz.: J. A. Nooteboom, Rotterdam; le den: J. Blom, Rotterdam; K. Dekker, Middelburg; J. G. de Glopper, Rotterdam; P. G. van der Heijden, Rotterdam; P. van Houte, Rotterdam; J. G. Kobus, Dor drecht; A. Korsten, Rotterdam; L. van der Lugt, Rotterdam; Chr. J. H. Maatje, 's Gravenhage; H. J. A. Otten, Rotterdam; J. W. van der Zanden, Rotterdam; plaatsvervangende leden: P. van Bergen, Rotterdam; A. A. Boudens, Vlaardingen; G. W. van Brink, Rotterdam; W. van Dijl, Rotterdam; F. Koote, Rotterdam; D. 1 P I vo iul dei ei d< H J u w e Arnhem o zich herinneren dens het défilé Arnhem, in verba jubileum, een een huis aan hem, waar o.m len, ter waarde len. De Arnhemsch slaagd een vierta ren, n.l. een funcl hem gevestigde een kaashandelaa en schoonzuster op Zoom woont De juweelen zij den zolder van handelaar, waar ren verborgen, dig aan een inbri waar zij eveneen ontvreemd. Deze vonden in de won Zoom wonende Boerde Zevenhuizen brak derij. Het geheel groote schuur brandweer arrive te redden. De vrouw van is, lag ziek te bc uit het brandendi Op de M geschoten. N is deze week twee den ex-S.D. wet Amsterdam ges werd om ruim 9 keer de ruit van tje vernield, terv nieuw een schot onderhoek van de een groot gat kwe de duisternis te geval was het die aanwezig, doch v het tweede geval achterkamer. Jongen auto. Vrijdagmh jarige loopjongen komen te vallen seerende vrachtai ziekenhuis is de overleden. Bosch- ei ren is brand i bosch- en heide;; gem. Ede, eigende hoven te Haarler Ongeveer 10 H. vliegdennen were men. Kwaadwilli de oorzaak; de zoek in. Een dril middag kwam de zuivelcentrale K. lo controle uitoefc de crisiszuivelw toonbank een pa de vereischte Toen hij dit vet wilde de slager bijl te lijf gaan. E pad en riep de tie in. Tegen den slag gemaakt wegen, een ambtenaar in ning van zijn fu van goederen aa was intusschen Sla n a a Woensdag kreeg losche veilingsve: bericht, dat van met de Duitsche den uitvoer van geen sla-export i kunnen plaats he Dientengevolge 1000 kisten sla den vervoerd, dc van 50 ct. niet wc Het zal nog ei koude grond sla wordt Rechtbanl Mass Eenigen tijd ge chaussee te Oos dat er van een in waschgoed zou de Marechaussc bracht aan het de gemeente Grc alwaar de ges teruggevonden, zoeking meerden aan diefstal dede inbeslagname va deren en voorwer onderzoek, dat w< te staan, dat al ontvreemd en eigenaren als eig Arrestatie vai volgde en wel va

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2