I f EERSTE BLAD Bij een te kort aan gras ZATERDAG 12 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 186 Verkeerd Bijbelgebruik. Buitenland Binnenland voedert U in de weide het voor- deeligst Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes munten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Belangrijkste Nieuws. ngen over practicus" nat is vrij oor de e. Vervoorn kalveren e luidt het ls volgt: ding van ^schillende e Geweste- Crisis- unen, aan- ig van het kalveren, van een van het moeilijk- ijfsvoering ;eren door op voor- sies, is re nden op de jehblik der agezien de in noodig ,erke mate ng uitslui- sn der vee- Lg houdend g van den ns gebruik 1934 ver intallen in ende en in eien. de grootte iatstaf bom het aantal lag worden an de ge ven en den >ngewijzigd deelen des ie bedrijfs- !enloopende grondop- le onder 2 ;te der be- uden docb aanvaard de toewij- 1 D'oor A. N. ser Arends- teekend te- nrechter te ns overtre- wet te Wol- is veroor- voermans- het vonnis Middelburg, dier arbeid nelijk zijn nordeeld tot werkman te lis van den waarbij hij Jachtwet is De Amb- ens in hoo- o c e s in tagsche Ge- mep behan- ïoplieden D. laatsten zo- eningen het oiteerd. Te- M. bij de overtreding fetboek van reëischt. De verklaard tot hazard-* cent boete, stitie als de t vonnis in beide ver schenen. bevestiging ,k werd be- Zooals men tefproces. SERCHT. van 12 Mei: N.-O. wind, j weer, wei- g 3 u.: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 10 u.: 775. De Christelijke sociale beweging in ons land heeft zich van meet af geplaatst op den bodem der Heilige Schrift. Een verblijdend verschijnsel is dat, om dat de Bijbel, het boek der bijzondere openbaring, een betrouwbaar kompas is, waardoor we ons kunnen laten leiden, en waaruit wij kunnen weten, welke de wil des He eren is óók voor het maat schappelijke leven. Voor een recht gebruik is het nu noo dig, dat nauwkeurig wordt nagegaan, wat God ons in Zijn Woord heeft te zeggen. Ernstige studie van Gods Woord is daar voor onmisbaar. Ontkend kan niet worden, dat hier een bedenkelijk tekort valt te constateeren. Wel is door verschillende voormannen op dit gebied nuttigen arbeid verricht, vooral de laatste jaren, maar hoewel daardoor het onderzoek gemakkelijker is geworden, sohijnt het toch wel, alsof daaraan veel minder tijd wordt besteed dan vroeger, toen misschien weer te weinig aandacht aan de practische toepassing van de be ginselen werd geschonken. De aandacht wordt nu meermalen zoo zeer door vragen van practischen aard in beslag genomen, dat de beginselstudie daaronder lijdt en dat er voor meer prin- cipieele vraagstukken minder belangstel ling is. Dit blijkt ook hieruit, dat een organisatie als „Patrimonium", die zich meer met de Christelijke sociale beginse len 'bezighoudt, slechts met moeite op peil kan blijven wat het ledental betreft en dat haar vergaderingen als regel slecht bezocht zijn in tegenstelling met vak- en bedrijfsorganisaties, die een meer zakelijk karakter dragen en die bijna nooit over slecht bezochte vergaderingen hebben te klagen. Hierbij komt nog iets anders. Er is niet alleen bij ons een tekort om dat aan het onderzoek van de Heilige Schrift te weinig aandacht wordt besteed, maar ook en hier hebben we te doen met de kwestie van oorzaak en gevolg omdat er zooveel verkeerd en lichtvaardig gebruik is van Gods Woord, waardoor aan de heiligheid van dat Woord wordt tekort gedaan en het gezag der Heilige Schrift op het gebied van het sociale leven niet weinig ondermijnd is. Er is soms veel meer een streven om het Woord van God pasklaar te maken voor onze wenschen en voor de verdedi ging van onze meeningen, dan dat er is de begeerte om de beteekenis van den Bijbel te verstaan en zich aan de eischen daarvan onvoorwaardelijk te onderwer pen. Er is wat dit 'betreft soms op een aller treurigste manier met den Bijbel gesold. Tal van voorbeelden daarvan geeft Prof. Slotemaker de Bruine in zijn „Christelijk Sociale Studiën". Zoo heeft men b.v. het voorschrift in het vierde gebod: zes dagen zult gij ar beiden en al uw werk doen, gebruikt om de invoering van den vrijen Zaterdagmid dag te bestrijden, omdat daarvan het ge volg zou zijn, dat er niet zes dagen, maar slechts vijf en een halve dag gewerkt werd Veel miskend is ook het woord: rijken en armen ontmoeten elkander, de Heere heeft hen allen gemaakt, waaruit gedistil leerd is, dat er dus altijd armen zouden moeten zijn en dat niet gepoogd mag worden de armoede weg te nemen Bekend is ook het beroep op het woord uit de gelijkenis omtrent de mannen, die ter elfder ure gehuurd werden: of is het mij niet geoorloofd met het mijne te doen wat ik wil? Men heeft daarin een bewijs gezien, dat de werkgever eenzijdig de ar beidsvoorwaarden kan en moet vaststel len, dat hij zelf heeft te bepalen wat hij met „het zijne" wil doen. En dan is er het bekende woord: zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne ge rechtigheid, welk woord gebruikt is en nóg wordt gebruikt om alle sociale actie af te keuren. Vaak en dat is het merk waardige door menschen, die zich op eigen terrein terdege organiseeren en die geen middel onbeproefd laten om bun maatschappelijke belangen te bevorderen. De geschiedenis van de eerste Christen gemeente, waarvan ons vermeld staat, dat de geloovigen alle dingen gemeen hadden, wordt meermalen aangevoerd om het communale bezit als eisch van het Chris telijk beginsel te verdedigen en de socia lisatie van den bodem is geëischt met een beroep op het woord uit Psalm 115: de hemel is des Heeren, maar de aarde heeft hij den kinderen der menschen gegeven. Deze voorbeelden zouden met vele te vermeerderen zijn. Het spreekt vanzelf, dat zulk een ge bruik, beter gezegd misbruik van de Heilige Schrift, niet toelaatbaar is. Dó Bijbel bestaat niet uit op zichzelf en los naast elkaar staande teksten, maar bij is een eenheid; het is de openbaring des Heeren niet alleen wat betreft het geestelijke, maar ook in betrekking tot het stoffelijke leven. Het is niet zóó, dat we den Bijbel slechts behoeven op te slaan om een oplossing te vinden voor de sociale vragen van dezen tijd, maar de beteekenis van'den Bijbel bestaat hierin, dat hij ons de beginselen biedt, waarnaar wij hebben te handelen. Door de zonde is er een geweldige ver andering gekomen. Ook op sociaal gebied. De mensch werd uit het Paradijs verdre ven; de arbeid wordt een moeilijke en zware taak. En al het pogen om het ver loren Paradijs te herwinnen, moet op te leurstelling uitloopen. Toch wijst reeds de Paradijsgeschiede nis de richting, waarin de oplossing moet worden gezocht. Was het de breuk met God, die ons ook sociaal het paradijs deed verliezen, dan kan ook alléén de terugkeer tot God, de onderwerping aan Zijn Woord, het bui gen voor den Christus Gods de weg zijn om het verlorene te herwinnen. De ontwapening. Henderson wijzigt zijn reisplan. Uit Parijs wordt gemeld, dat de voor zitter der ontwapeningsconferentie, Hen derson, plotseling zijn reisplan heeft ver anderd. Hij zal, na zijn bespreking met Bar- thou, niet naar Genève doorreizen, doch naar Londen terogkeeren. In welingelichte kringen verluidde, dat Henderson en Barthou tijdens hun ge- dachtenwisseling den algemeenen toe stand van de ontwapeningsconferentie zeer diepgaand hebben besproken en daarbij tot de overtuiging zijn gekomen, dat deze toestand niet veel goeds belooft. Von Ribbentrop, de speciale afgezant van Hitler, is per vliegtuig te Londen aangekomen. Hij heeft met sir John Si mon en Eden de ontwapening besproken. Het onderhoud is aangevraagd door de Duitsche regeering en moet voornamelijk de vergadering te Genève op 29 Mei be treffen. Von Ribbentrop zelf bewaart een abso luut stilzwijgen omtrent zijn bezoek. Omtrent het onderhoud, dat de Fran- sche minister van buitenlandsche zaken Barthou en de voorzitter der ontwape ningsconferentie Henderson hebben ge had, is een korte mededeeling gepubli ceerd, welke als volgt luidt: „De Fransche minister van buitenland- ssche zaken Barthou en de voorzitter der ontwapeningsconferentie Henderson, heb ben de gedachtenwisseling in denzelfden bartelijken geest voortgezet en geconsta teerd, dat zij van dezelfde meening zijn omtrent de noodzakelijkheid, de hoofd commissie der ontwapeningsconferentie op het bepaalde tijdstip van 29 Mei bijeen te roepen. Henderson is Vrijdagmiddag weer naar Londen teruggekeerd. Mussolini zou met de Fransche regee ring van meening zijn, dat slechts een nieuw aanbod der Engelsche regeering de ontwapeningsconferentie kan redden en wel een aanbod dat waarborgen be helst voor de Fransche veiligheid. D'e „Morning-Post" schrijft: „Naar verluidt, houdt Mac D'onald zich bereid persoonlijk naar Genève te gaan, om de gedelegeerden tot concessies aan te spo ren. Weer een ontvoering in Amerika. Donderdagmiddag hebben twee gemas kerde bandieten den rijken petroleum- magnaat William Gettle ontvoerd. Het hoofd van de New-Yorksche politie heeft in verband met het toenemend aan tal misdaden besloten uitgebreide razzia's te houden. Alle aan de politie bekende misdadigers en verdachte personen, die niet kunnen bewijzen, hoe zij hun inko men verdienen, kunnen bij deze razzia gearresteerd worden. Amerika verscherpt zijn schulden- politiek. De Vereenigde Staten hebben hun Europeeschen debiteuren doen weten dat Amerika bereid is. partieels betalingen op den a.s. 15 Juni-termijn der oorlogs schulden te aanvaarden. Anderzijds heeft echter het staatsde- partement dezer dagen aan de diploma tieke vertegenwoordigers der debiteuren naties medegedeeld, dat zij, als ze op 15 Juni gedeeltelijke of z.g. symbolische be talingen doen, aan de gevolgen der John- son-wet toch niet zullen ontkomen, daar de Johnson-wet het verstrekken van lee ningen verbiedt aan landen, die geheel of gedeeltelijk in gebreke zijn gebleven hun schulden te voldoen. Von Epp opvolger van Hindenburg? De „Pesti Hirlap" meldt uit Berlijn, dat de toestand van rijkspresident von Hin denburg in den laatsten tijd aanleiding tot bezorgdheid zou geven. In politieke kringen houdt men zich reeds geruimen tijd bezig met de kwestie van zijn opvol ging. Men weet mede te deelen, dat Adolf Hitler noch aan zijn eigen candidatuur denkt, noch aan de afschaffing van het presidentschap, doch tot opvolger van v. Hindenburg den tegenwoordigen rijksstad houder van Beieren, generaal von Epp, zou hebben bestemd. De Volkenbond. De fungeerende president van den Vol kenbondsraad, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft de 15de assemblee van den Volkenbond bijeenge roepen tegen 10 Sept. 1934 te Genève. Dalende werkloosheid In Zwitserland. Het aantal werkloozen in Zwitserland daalde in de maand April opnieuw met 16000 op een totaal van ruim 54.000, te genover een maximum-aantal werkloozen gedurende den winter van rond 99.000. Ook het aantal werkzoekenden dat ein de Januari ten getale van 45.000 stond ingeschreven, bedroeg eind April 1934 7000 minder dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. Natianaal-socialistisch8 manieren. Nabij Knittelfeld in Stiermarken heeft men een groote hakenkruisvlag geheschen die met een sterkstroomleiding was ver bonden. De commandant der plaatselijke gendarmerie probeerde met twee leden van bet Schutzcorps de vlag te verwijde ren. Hierbij klauterde een der beide Schutzcorpsleden op de schouders van den ander. Toen hij echter probeerde de vlag los te snijden, ontstond er kort sluiting, waardoor beiden ineen zak ten. De één was op slag dood, terwijl de ander weer herstelde. Margarine-zwendel in Duitschland. De politie te Gleiwitz beeft een uitge breide fraude in margarine ontdekt. Een ambtenaar van de ondersteuning van behoeftigen verduisterde een groot aantal bons voor goedkoope margarine, welke bij voor een goeden prijs aan han delaren verkocht. In totaal zijn hierbij 12 personen be trokken, -die reeds hebben bekend; zes van ben werden gearresteerd. Korte Berichten. In bevoegde kringen wordt opnieuw verzekerd, dat de communistische leider Torgler, die door het rijks'gerechtsihof in de Van der iubbe-zaak is vrijgesproken, doch zich nog steeds in hechtenis bevind, binnenkort in vrijheid zal worden gesteld. Het conservatieve lagerhuislid Lo oker Lampson, zal Woensdag a.s. in het Engelsche Lagerhuis een westontwerp in dienen, inhoudende een verbod van het dra'gen van uniformen met politieke be doelingen. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft de laatste da gen te Apeldoorn en omgeving vele oud gedienden met een bezoek vereerd. Woensdag bezocht H. M. den 82-jari- gen H. van Essen aan den Waterloosche- weg, die vroeger jarenlang arbeider op de koninklijke boerderij te 't Loo is geweest. K.L.M.-vlucht naar de West. Naar de „Telegr." verneemt, staat het thans vrijwel vast, dat de K. L. M. dit jaar een Oceaantocht Amsterdam-Gura- gao zal ondernemen. Zoo eenigszins mo gelijk, zal deze tocht in Juli worden 'ge maakt in verband met de festiviteiten, die in Curagao worden gehouden in die maand. De K. L. M. heeft de medewerking van de Nederlandsche posterijen voor het uit geven van een specialen postzegel voor deze vlucht ingeroepen. Mocht onverhoopt de tijd van voorbereiding voor de vlucht in Juli te kort blijken te zijn, dan zal de tocht Amsterdam-Guragao in D'ecember a.s. worden gemaakt. Men heeft voor dezen tocht een nieuwe F 18 uitverkoren met drie motoren. De route welke men zal volgen loopt over Frankrijk, Spanje via Barcelona, Gibral tar, naar Dakar in West-Afrika. Vandaar zal men den 3000 K.M. langen sprong wagen over den Atlantischen Oceaan naar Port Natal in Brazilië. Van Port Natal wordt dan over Paramaribo naar Cura^- gao gevlogen. Er bestaat kans, dat bet vliegtuig in West-Indië blijft om een nieu we luchtlijn voor te bereiden tuschen onze West-Indische bezittingen. De totale af stand van de vlucht Amsterdain-Curagao bedraagt ruim 13000 K.M. Omtrent de bemanning is nog geen beslissing geno men. Ingezonden Mededeeling. Destructie-vraagstuk. De minister van Sociale Zaken beeft besloten de taak der commissie van ad vies in zake bet destructie-vraagstuk uit te breiden in dien zin, dat de commissie blijvend wordt belast met bet geven van adviezen inzake de uitvoering van over eenkomsten, die gemeenten hebben ge sloten met betrekking tot de uitvoering van haar wettelijke destructie-verplich- tingen en met de beslissing van geschil len betreffende deze overeenkomsten; Benoemd is tot secretaris der commis sie dr S. G. Zwart te 's Gravenhage, De partement van Sociale Zaken, Bezuiden- hout 30. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 April werden 26.388 weduwen- renten en 13.811 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten. Op genoem den datum waren krachtens artikel 373 dier wet 105.957 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen 'ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 44.127 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 130.045 personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Nederlandsche suikerbietencentrale. De Staatscourant van gisteravond bevat de statuten van de stichting Nederl. Sui kerbietencentrale, gevestigd te Bergen op Zoom. Blijkens deze statuten treden voor de eerste maal op als voorzitter der stich ting; dr P. J. H. van Ginneken te Bergen op Zoom, als bestuursleden: W. M. Gun ning te Bloemendaal, Chr. v. d. Heuvel te Heemstede, dr J. A. van Loon, te Amster dam, ir G. G. P. Stevens te 's Gravenhage, A. W. Volz, te 's Gravenhage, Jac. Vos Antz., te Roosendaal en W. H. de Vos te Dordrecht. Voor het dagel. bestuur zij!n aangewe zen de heeren dr P. J. H. van Ginneken, W. M. Gunning en Jac. Vos Antz. Het Ned. Jongelingsverbond. Het Nederlandsch Jongelingsverbond hield Woensdag en Donderdag een druk bezocht tweedaagsch congres, ter gelegen heid van de 81ste algemeene vergadering. In D'e Harmonie werden de afgevaar digden en leden uit vele plaatsen Woens dagmorgen begroet, waarna 's middags de huishoudelijke Bondsvergadering plaats vond, welke niet openbaar was. Onder voorzitterschap van den bonds voorzitter, ds P. Veen uit Utrecht, werd 's avonds in de groote zaal een avond vergadering gehouden, waarin de vice- voorzitter van het Verbond, ir F. Sprey uit Ridderkerk, sprak over Zelfhandha ving en Zelfopoffering. Na afloop van de vergadering vond een bidstond plaats. Op Hemelvaartsdag vonden in De Har monie en in de Martinikerk twee gelijk soortige bijeenkomsten plaats. In De Harmonie werd 's morgens de algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van ds P. Veen. Deze sprak een rede uit, waarin hij wees op de actie, welke men in het ver- loopen jaar heeft gevoerd om den bond te versterken. Tezamen werden 2600 le den verworven, zoodat thans het totaal der bondsleden 35.309 bedraagt. Over de werkkampen voor werkloozen vertelde spr. interessante bijzonderheden. Er zijn 15 kampen gehouden op de Ernst Sillem Hoeven in het zomerkamp te Hulshout. Hier zijn 700 jonge mannen gedurende een week de gasten van het Verbond geweest. De ochtendvergadering was zeer druk bezocht en werd o.a. bijgewoond door dr Binnenland. K. L. M.-vluchten naar de West. Machtigingswet op tariefgebied. Buitenland. De ontwap eningsbesprekingen. Amerika verscherpt zijn schuldenpolitiek. De gezondheidstoestand van Von Hinden burg. Dalende werkloosheid in Zwitserland. J. P. Fockema Andreae, commissaris der Koningin in de provincie Groningen, prof.dr W. J. Aalders en mr G. A. Star Numan te Groningen. Na de rede van den bondsvoorzitter, ds P. Veen, sprak de commissaris der Ko ningin, dr J. P. Fockema Andreae een korte rede uit, waarin hij zeide, zich te verheugen, dat hij den band met het N.V.V. opnieuw kon versterken. Hij her innerde er aan, dat hij in 1925 het 50- jarig bestaan had meegevierd van de Utrechtsche Jongemannen Vereeniging, een afdeeling van het N.J.V. Wij leven in een tijd van bezuiniging, maar spr. zeide, dat men niet moet be zuinigen op moed, toewijding en geloof. Bij enkele candidaatstelling werden voor bet Bondsbestuur herkozen de hee ren ds P. Veen tot voorzitter, J. Sparre- boorn, Amsterdam, tot le secretaris, J. A. Amesz, Rotterdam, tot penningmees ter. Tot leden van het bondsbestuur wen den herkozen, voor een tweede periode: de heeren G. Pels Jzn., Woerden, J. Hoo- geveen, Arnhem en W. Gaastra Jr., Elim, en gekozen G. Niessink, te Enschede en A. R. van Houdt, te Amersfoort. In de middagvergadering spraken prof. dr A. van Veldhuizen, uit Groningen, die het onderwerp „Onze Bijbel" behandelde en ds H. W. te Winkel, Ned. Herv. pre dikant te Groningen, die een beschouwing gaf over: „Ons gebed". Als laatste spreker van den middag be handelde dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. pred., te Den Haag, het onderwerp „Onze Kerk". De invoer van melkproducten, in Engeland. In antwoord op een vraag in het Lager huis of het schema voor vrijwillige re strictie betreffende den invoer van gecon denseerde melk, melkpoeder en room is aanvaard door de buitenlandsche regee ringen, die daarbij zijn betrokken, zeide Ormsby Gore, dat de voorstellen zijn aan genomen, door drie van de zeven betrok ken buitenlandsche regeeringen. In twee gevallen echter, zeide hij, is een en ander onder voorbehoud aanvaard, hetgeen evenwel van geringe beteekenis is. In antwoord op een volgende vraag of de Nederlandsche regeering behoorde tot hen, die de voorstellen hadden aanvaard, zeide Ormsby Gore: Neen. De regeeringen, die een en ander heb ben aanvaard waxen België, Zwitserland en Diuitschland. Op een derde vraag met betrekking tot de verwachting of Nederland de voor stellen zal aannemen, daar bijna alle in Engeland ingevoerde melkproducten uit Nederland komen, heeft Ormsby Gore niet geantwoord. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. De heer Vos (Lib.) heeft op het wets ontwerp tot wijziging van de Winkelslui tingswet een amendement ingediend, dat ten doel heeft het mogelijk te maken, dat bepaalde winkels' zoo ongeveer den. ge- heelen Zondag open kunnen zijn. Hij 'heeft n.l. voorgesteld arti. 1, IV, 1 sub d als volgt te lezen: „winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der na volgende waren: 'brood, banket, suiker werk, chocolade, consumptieijs, hetzij een of meer navolgende waren: melk, zuivel producten, consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, alsmede winkels, waarvoor een slijtvergunning als bedoeld in art. 1 sub g der Drankwet 1931, Staatsblad No. 476, geldt, gedurende ten hoogste acht achtereenvolgende uren, liggende tusschen 8 uur des voormiddags en acht uur des namiddags, doch uitsluitend voor den ver koop onderscheidenlijk van visch, van fruit, van brood, banket, suikerwerk, cho colade en consumptie-ijs en van melk, room en consumptie-ijs en onder voor waarde, dat in den winkel, zoodanig, dat daarvan ten allen tijde van buitenaf ge makkelijk kan worden kennis genomen, is bevestigd een door of vanwege den burge meester gewaarmerkt geschrift of druk werk, waarop duidelijk is kennis gegeven van de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor bet publiek i geopend en waarop tevens duidelijk is aangegeven, op welken winkel het geschrift of druk werk betrekking heeft".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1