Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws tuaaohenbeide gekomen, De herinnering hieraan is ook daarom op het oogenbiik ter plaatse, omdat de naam van Haar ons aanstonds brengt in de gedachtensfeer, die wij thans behoeven. Het gaat in zeke ren zin, aldus de minister, om een voort zetting van het werk, dat ons door Haar is geleerd, dat wij ons geven aan barm- hartigheidsarbeld. De minister dankte Pr nses Juliana, dat zij de opening der tentoonstelling heeft willen verrichten. De stoot tot de tentoonstelling werd ge geven door een brief uit Indië, waarin met •bekommering werd gewezen op de moei- üjiiheJen, die voortvloeien uit de smarte lijke, maar onvermijdelijke vermindering van subsidies. Wij zullen, zoo vervolgde spr., als volk allen het onze moeten doen om meer dan ooi't gezamenlijke nooden gezamenlijk te dragen. En als minister van sociale zaken wilde spr. niet verzuimen op te merken, hoe dit besef in ons volk blijkbaar groeiende is. Dat de Emmabloem-coilecte veierwege meer dan vroeger opbracht, is zelker een eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van de Koningin-Moeder, maar het is evenzeer een bewijs, dat wij ons van onze barmlhartigheidstaak bewust worden. Er gaat, zoo vleit spr. zich, een golf van verantwoordelijkheidsgevoel en saamhoo- righeid door ons volk heen. Zoo alleen brengen wij ons volk zonder al te groote schade door deze zware tijden heen. Prinses Juliana, aan d'e uitnoo- digizug om de tentoonstelling te openen, gevolg gevend, noemde het een droevig- p'oëtisdhe gedachte, dat zij als kleindoch ter van iemand, die zoo veel voor de t.b.c.- bestrijding heeft gedaan, uitgenoodigd werd om deze tentoonstelling te openen. De Prinses sprak den innigen wensch uit, dat de groote arbeid voor deze tentoon stelling verricht mocht worden, 'bekroond door een hooge opbrengst ten bate van de 't.b.c.-bestrijding. Ten slotte sprak Dx Hefting, voorzitter van de Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding van tuberculose. De handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Engeland. Kolonel Golville, de parlementaire se cretaris van het Ministerie van Overzee- schen Handel heeft gisteravond in de bij eenkomst der lanibouwcommissie der conservatieve Lagerhuisfractie de nood zakelijkheid uiteengezet der op gang zijn de handelsbesprekingen met Nederland. Holland is, aldus Golville, in het afge- loopen jaar naar belangrijkheid de derde Europeesche markt van Groot-Brittannië geweest, en indien Brittannië den export- handel in het belang der Britsche indu strie en van de werkverschaffing zou willen handhaven, was het van belang re kening te houden met den wensch van Nederland, om dit land de stabiliteit van zijn aandeel in den Britschen invoer te verzekeren. De onderhandelingen zouden worden gevoerd in nauw contact met het Mini sterie van Landbouw. MIDDENSTAND EN ZONDAGSRUST. Een R.K. middenstander betuigt in de Maasbode zijn hartelijke instemming met wat dit blad schreef over bevordering van de Zondagsrust. Het is mij, schrijft hij, letterlijk van A tot Z uit het hart gegrepen. Dit zullen waarschijnlijk zeer vele mij ner collega's, de heilzame werking der Zondagsluiting voor godsdienst en gezin ondervonden hebbende met mij meevoe len. Met angst in het harte vraag ik mij echter af, wat zal er nog van onze Zon dagsrust, die wij nog maar zoo kort be zitten, practisch overblijven indien de wet tot wijziging de Tweede Kamer ge passeerd zal zijn. Moeten wij dan met ge weld weer terug naar de wantoestanden van voorheen, toen er bijvoorbeeld in de banketbakkerij op Zondag, soms meer werk werd verricht, dan op de meeste werkdagen?! Is het dan zoo erg dat door zulke be drijven een offer (dat dikwijls overdreven wordt) moet worden gebracht? De extra winst werd daarenboven meestal voor een deel gemaakt ten koste van bedrijven, die om principieele reden sloten. Een winst gebaseerd op een wantoe stand mist toch eiken principieelen rechtsgrond. Het koopend publiek heeft zich reeds geheel ingesteld op de Zondagsluiting. Indien er werkelijk behoefte aan was, zou ook van deze zijde wel eenige actie tegen de wet ondernomen zijn. Wat ons op het gebied van Zondags rust van de liberalen te wachten staat weten we. Ook de socialisten, doen ons op weinig goeds rekenen, maar laten toch in 's hemelsnaam onze katholieke kamerle den, als principieele christenen als een man op de bres staan voor onze Zondags heiliging, die toch in nauw verband staat met de Zondagsrust. Middelburg. Verleening wacht geld. Wegens reorganisatie, waardoor haar werkzaamheden overbodig zullen worden, 'hebben B. en W. met ingang van 1 Mei aan Mej. L. W. M. van der Zan den eervol ontslag verleend als kantoor bediende bij de gemeentebedrijven met toekenning van wachtgeld. Een gevolg van breed sprakigheid? Uit een voorgestelde wijziging in de begrooting 1933 blijkt, dat de kosten van het drukken van het offi cieel Raadsverslag f 552.38 meer vereisch- te dan was geraamd. Heden herdenkt dhr Mr J. H. van Bel, thans wonende te Den Haag, den dag waarop hij voor 50 jaar promoveerde tot dokter in de rechtswetenschappen. Dhr van Bel werd met ingang van 29 September 1890 benoemd tot redhter in de rechtbank alhier en 7 September 1009 tot vice-president. Eind 1926 heeft Mr van Bel de rechterlijke macht en daar mede ook Middelburg, waar hij ruim een kwart-eeuw had gewoond, verlaten. Dinsdagavond werd voor de afd. van Patrimonium alhier een „Prinses Juliana-avond" belegd. Door de jeugd club „Tovido" werden verschillende num mers ten beste gegeven onder leiding van dhr de Graaf. Uit het leven der Prinses werd verteld door dhr Ghr. de Bruin. Het was een goed geslaagde vergadering. Middelburg. Gevonden voorwerpen Padvindersriem, Nelisse, V. Oostersc'he- straat N 99; Belasting erk, W. Buis, Leliestraat W 131; Ki idertaschje, A. Reijnlhoudt, Achtersingel Q 143; Port. met inh., Reijnhoud, Kinderdijk F 123; 1 paar jongensschoenen, A. Arseman, Walensin- gel Q 284; Postduif, J. Logmans, Schuit- vlotstraat O 206; Belastingmerk, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Heerenrijwiel, J. Kodde, Vlasmarkt K 149; Spatlap, Gem. Veldwachter, N. en St. Joosland; Bontkraag, Gem. Veldwachter, N. en St. Joosland; Huissleutel, H. Jongepier, Veerscheweg S 254; Rietenstoel, J. Gel dof, Dom'b.weg, Oostkapelle; Zwart doekje, Gem. Veldwachter, Oostkapelle; Staaf ijzer, Wielemaker, Segeersingel; paar- kleppers, M. de Kam, Jodongang R 220; penhouder met pen, G. Bt sie, Segeersin gel V 66; Leerboekje v J. Koppejan, Bur. v. Pol.; Dameszakd .je, P. J. Gort, Teerpa'klhulzenstraat P 36a; Zwarte cein tuur, Bur. v. Pol; Beiteltje, de Koning, Wagenplein P 7; Trouwring, Gem. Veld wachter, 'St. Laurens; Bos sleutels, Sleu tel, Simpethuisstraat A 172; Belasting- merk, Bur. v. Pol.; IJzeren gewicht, La- gaai, Koepoortstraat 0 56; 'Glacé hand schoen, J. Poppe, Damp.singel T 186; Kinderport., C. Sol, Zusterstraat I 244; Tompouce, N. v. Oort, Schoorsteenv.singel Q 81; Heerenrijiwiel, Hal, Stadhuis; Port. met in'h., A. Hamelink, Emmastraa't W 43; Port., F. Dormaar, Seisbolwerk M 213; Alpenmuts, Bur. v. Pol.; Armbandje (zilver), Machielse, Dokstraat P 171; Pet, A. Kuijs, Seislaagte M 70; Waterpas, M. Izendoorn, Zuidsingel E 34; lint met kruis, A. Joosse, Verwerijstraat N 36; p. Dameshandsdhoenen, M. Geljon, Reiger straat A 116; p. kleppers, W. Cornelisse, Meidoornlaan W 155; p. Kinderhand- schoentjes J. Tilroe, Jacob Catsstraat S 102; Belastingmerk, S. v. Sluijs, Jasmijn straat W 119; Padvindersport., 'G. Wat'te'z, Korte Delft T 26; Kindermanteltije, v. d. Berg, L. Giststraat F 179; Mantelband, K. v. d. Berge, Spanjaardstraat F 66; Regenjas, Bur. van Politie. Goes. Programma van het concert te geven op Vrijdag 11 Mei door de Harmo nie „Euphonia", des avonds 8 uur: 1. „Under the double Eagle", marsch, trio „Daar komen de Schutters", Wagner- de Rooy; 2. „Tancrède", ouverture, Ros sini; 3. „Lustige Brüder", valse, Vollstedt; 4. ,,L'Avalanche", P. Bouillon, clarinet- solo, solist dhr G. Temmerman; 5. „Mar- che Populair", Schootemeijer, trio „Naar Rome"; pauze; 6. „Pelikaanmarsch", J. Maas; 7. „Suite Féerique", Rousseau; 8. „Op een Perzische Markt", Ketèlby; 9. „Ich lieg' so gern im grünen Gras, walslied, RotterJurrmann; 10. Finale. Gisteravond werd in het Schut tershof een welgeslaagde propaganda- vergadering gehouden van de Ned. Ghr. Reisvereeniging onder leiding van ds Nolthe, Ev. Luth. predikant te Middelburg die in een warm woord opwekte tot toe^ treding tot de N.C.R.V. en uiteenzette de redenen, waarom Christenen ook in hun reizen als Christelijke reisvereeniging moeten optreden. Daarna hield ds J. G. J. Kuiper uit O.- en W.-Souburg een causerie bij schit terende, gekleurde lichtbeelden over een reis, die hij als leider met een gezelschap had gemaakt naar de Wallensee, met als uitgangspunt Muhlehorn, hetgeen een juist beeld gaf van wat een dergelijk ge zelschap te genieten wordt gegeven. Voorts had de Zwitsersche verkeers- centrale bijzonder mooie films van Zwit serland ter beschikking gesteld. Een in- posanten indruk gaven de gletschers. Een tochtje werd gemaakt door het Jungfraugebied. Eveneens een reis per Zwitsersche postauto. Wat men wedervaart als men zonder reisvereeniging op reis gaat, werd ver toond in de komische film „Wij gaan op reis", die een buitengewoon succes had. Te half elf werd de vergadering op de gebruikelijke wijze door ds Nolthe geslo ten. Helaas was de opkomst niet zoo tal rijk, als men wel had verwacht. Wolphaartsdijk. Dinsdag werd alhier onder groote belangstelling ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen mej. M. C. van den Ende, welke tot voor eenige jaren onderwijzeres was aan de openbare school te Oud-Sabbinge en de laatste jaren van haar welverdiende rust genoot. De overledene was tot op heden kassière van de Nutsspaarbank en lid van verschillende commissies. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer J. C. Koert als voorzitter van de Nutsspaarbank; door den heer Nieuwen- huize, hoofd der school te Oud-Sabbinge; door den heer M. de Vos, onderwijzer te Oostkerke en door Ds van Dijk, die even als de vorige sprekers getuigde van de groote waardeering voor de overledene en woorden van troost sprak tot de familie. j oudste broeder, Ds van den Ende, dankte namens de familie voor de belang stelling die was getoond. Een 4-tal kran sen dekten de baar. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente opgebracht ruim 80. (Belange loos bericht.) Schare. Met de voorbereidende werk zaamheden, noodig voor het bouwen van de nieuwe spoorwegbrug te Vlake, is een aanvang gemaakt. Voorloopig zijn daar bij 35 personen te werk gesteld. Kattendijke. Morgen herdenkt d'e heer G. Willemstein, thans ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen, den dag waarop hij voor 40 jaar bij de Spoorwegen in dienst trad. Rilland-Bath. Door de classis Tholen der Geref. Kerken, werden tot afgevaar digden naar de vergadering der Part. Synode, welke te Goes zal worden gehou den, benoemd Ds W. M. Ie Cointre te Ber gen op Zoom en Dr C. Veltenaar te Tho len, tot secundi Ds J. Spoelstra te Anna Jacobapolder en Ds C. A. Vreugdenhil te 0ud-Vo®semeer. De ouderlingen J. J. Boon te Bergen op Zoom en E. Tange te Ril land-Bath. Tot secundi de ouderlingen A. Wisse te Anna Jacobapolder en C. P. Vogelaar te Krabbendijke. Tholen. Maandag vergaderden ingelan den van het Waterschap „De Vrije Pol ders onder Tholen". Aanwezig 52 stem gerechtigde leden. Voorzitter de dijkgraaf de heer J. Wagemaker. De ontvangsten voor het Waterschap bedroegen f 14308.08, de uitgaven f 16113.93. Nadeelig slot f 1805.85. De begrooting voor '34'35 werd vastgesteld op een ontvang en uitgaaf van f 17859.41. Die der zes polders (Zeesluis): ontv. 399.32, uitgaven f 251.50, goed slot f 147.82. Begrooting '34—'35 f 476.70. Polder Schakerloo: ontv. f 14008.63, uitgaven f 13500.92, goed slot f 507.71. Be grooting '34'35 f 14284.11. 1500 gemeten polder: ontv. f 12161.03, uitgaven f 11014.09, goed slot f 1146.94. Be grooting '34'35 f 11959.22. Dalempolder: ontv. f 969.12, uitg. f 903.80, goed slot f 65.32. Begrooting '34'35 f 901.13. Nieuwlandpolder: ontv. f 1492.68, uitg. f 1551.02. Nadeelig slot f58.34. Begrooting '34—'35 f 1031.91. Puitpolder: ontv. f270.37, uitg. f270.06. Goed slot f 0.31. Begrooting '34'35 f 237.96. Peukepolder: ontv. f 844.28, uitg. f 740.07. Goed slot f 104.21. Begrooting '34'35 f 820.09. Oud-Strijenpolder: ontv. f402.88, uitg. f364.26. Goed slot f36.62. Begrooting '34— '35 f372.39. Hierna volgde verkiezing gezworene. Aftredend K. Giljam. Ie candidaat K. Giljam met 49 st.2e C. Kodde met 46 st.; 3e. M. Moeliker met 47 st. Het dijkgeschot per H.A. werd vastge steld voor 19341935: Schakerloo f27.50, v.j. f28; 1500 gemeten f 17, v.j. f 18.50; Dalem f 14, v.j. f 16; Nieuwland f 10.50, v.j. f 11; Puit f6, v.j. f6.75; Peuke f8.50, v.j. f9; Oud-Strijen f5.75, v.j. f6.50. De ontvangsten voor stoombemaling wezen aan f 10668.55, de uitg. f 6100.06. Goed slot f4568.49. Begrooting 19341935 f 10892.37. De kosten bemaling werden voor alle polders vastgesteld op f4 per H.A. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergade ring. Vrouwepolder. Maandag vergaderde de Gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, dat de gemeente-opzichter verzocht had in deze vergadering den Raad nadere toe lichting te mogen geven inzake den voor genomen verbouw van het schoolgebouw alhier. Door den opzichter werd den Raad in den breede toegelicht omtrent den gang van zaken 'bij de aanbesteding en het naar aanleiding daarvan voortgesprotene. Nadat de voorzitter den opzichter had dank gezegd voor zijn uiteenzetting, werd overgegaan tot afhandeling der agenda. D'e voorzitter deelde o.a. mede, dat de nader geraamde opbrengst voor 1933'34 aan hoofdsom en opcenten der grond- en personeele belasting is vastgesteld op resp. f 3200, f 1400, f 1400 en f 1400; dat de zuivere opbrengst van het aandeel der gemeente in de gemeentefondsbelasting voor 1934'35 is vastgesteld op f 800 en dat door de algemeene vergadering van den polder Walcheren een bijdrage van ten hoogste f 400 is toegezegd in de koe ten van verharding van den Lange- en Korteweg. Overgegaan werd tot stemming over het al of niet aanbrengen van verandering in de wijze der straatverlichting te Ga- pin ge. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten de straatverlichting te Gapinge met ingang van 15 Augustus e.k. electrisch te doen geschieden. Daarna had de stemming plaats over het al of niet doortrekken van het aan te brengen waterleidingnet te Vrouwepolder tot het eind van den Lan- geweg, waaromtrent in de vorige verga dering de stemmen staakten. Met 5 tegen 2 st. werd besloten de Langeweg in het plan op te nemen. Na breedvoerige be spreking werd met alg. st. besloten het tarief van aansluiting van woningen aan de waterleiding vast te stellen als volgt: voor zomerwoningen f 10 en voor steeds bewoond wordende woningen f 15. Na 'bespreking werd met alg, st. beslo ten tot vaststelling van een gemeenschap pelijke verordening met de gemeente Mid delburg nopens de levering en betrekking van drinkwater. De voorzitter deelde me de, dat bij den Minister van Binnenland- sche Zaken bezwaren gerezen waren te gen de vastgestelde verordening op de heffing van een baatbelasting no. 2. Ge noemde Minister zou nader in de veror dening omschreven willen zien wells be drag verschuldigd is zoo de verschuldig de belasting in eenmaal werd voldaan, terwijl het vastgestelde tarief van de be lasting hem te hoog voorkomt, zoodat z.i. niet meer van een billijke bijdrage kan worden gesproken. B. en W, stellen voor het bepaalde inzake het eenmaal voldoen van de belasting te laten vervallen, op grond dat van de daartoe te stellen ge legenheid practisch geen gebruik zal wor den gemaakt, doch meenen in overweging te moeten geven het tarief van heffing onveranderd te laten op grond dat de ge meente naast de beschikbaarstelling van een geldelijke bijdrage tevens den onder houdsplicht van den weg, die voor de ver harding bij de aangelanden berustte, voor haar rekening heeft genomen en met de zen factor hij de vaststelling der tarieven van heffing geen rekening is gehouden terwijl toch te verwachten is, dat de kos ten van het jaarlijksch onderhoud veel hooger zullen zijn dan voor de aanbren ging van de kunstbedekking 'het geval was Na bespreking werd alzoo besloten. Na de rondvraag vroeg dhr Kesteloo of reeds overeenstemming is verkregen met dhr W. Louwerse, waarop dhr Langebeeke mededeelde, dat deze aangelegenheid tot zijn volle tevredenheid was opgelost. Dhr Kesteloo wees voorts op de wijze van werkverschaffing en vroeg of B. en W. den tijd niet gekomen achten, om de werk verschaffing stop te zetten, daar het nu de tijd is, waarop de gewone werkzaam heden allerwege weer een aanvang ne men. Dhr Dingemanse vroeg of al een besluit genomen is door B. en W. inzake 'het verbeteren van den aschbak te Ga pinge. De voorzitter diende genoemde heeren van antwoord en deelde den Raad mede, dat B. en W. het tijdstip van stop zetting der werkverschaffing nog niet ge komen achten. Hierna sluiting. Axel. Gisteren is alhier onder leiding van den burgemeester een vergadering gehouden ter bespreking van luchtbe schermingsmaatregelen ten behoeve van de burgerbevolking. Aanwezig waren de g-emeente-opzichter, die als hoofd van de zen dienst is aangewezen, de directeur en boekhouder der gasfabriek, de opper- brandmeester met de beide brandmees ters. De burgemeester gaf verschillende toelichtingen waarna besloten werd, dat de commissie zal nagaan wat te dezer zake in het belang der burgerbevolking, van Axel kan gedaan worden. REGEERING OFKABINET? Minister Kalff, zegt de „Msb.", heeft het Julianakanaal met een voortreffelijke rede geopend. Maar hij opende zijn rede op al zeer ongelukkige wijze. H. M. de Koningin was aanwezig. Haar begroetende, zeide de Minister van Waterstaat dat de Regeering zeer verheugd was over Hare tegenwoordig heid, en „ik breng namens de Regeering Uwe Majesteit daarvoor mijn eerbiedigen dank". Bedoeld was natuurlijk niet: „de Re geering", maar „het Kabinet". „De Regeering", dat is de Koningin met Hare verantwoordelijke Ministers. „Het kabinet", dat zijn de Ministers zonder de Koningin. 't Is dezelfde fout, als wanneer Kamer leden wel eens spreken van „de vorige Regeering", als ze bedoelen „het vorige kabinet". 't Is nu wel niet zoo erg, maar 't was een beetje raar, dat de Minister nu feite lijk, mede namens de Koningin, Haar eerbiedigen dank zei te brengen voor Hare aanwezigheid. Geref. Kerken. Drietal te Hazerswoude, J. v. d. Lin den, cand. te Leeuwarden, H. N. Ridder bos cand. te Kampen en H. de Valk cand te Rotterdam. Tweetal te Dokkum. J. Bavinck te Gramsbergen en G. Smeenk te Blokzijl. Beroepen te Zeist, D. van Dijk te Gro ningen. Te StellendamMelissant, H. de Valk, cand. te Rotterdam. Te Palembang (N.O.I.), G. J. Sybesma te Vinkeveen. Bedankt voor Rijssen, L. W. Wessels te Abcoude. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Arnemuiden, 2 u. ds van Empel. Kleverskerke, 9.30 u. ds Tjebbes. Colijnsplaat, vm. ds v. d. Most v. Spijk, 6 u. ds Bons. Driewegen, 9.30 u. leesdienst. Kloetinge, 9.30 u. ds Raams. 's^Heer Hendrikskinderen, 9.30 u. ds Koopmans. Oostkapelle, vm. ds van Empel. Geref. Kerken. Arnemuiden, vm. ds Scholing. Kapelle, vm. ds Scheele. Borsselen, 9 u. ds Fransen. Driewegen, 9 u. leesdienst. Op 7 en 8 Mei werd op de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom het exa men gehouden ter verkrijging van het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. Als re- geeringsgedelegeerden waren hierbij te genwoordig de heeren H. Sap te 's Gra- venhage, F. J. J. Eerstens te Noord- wijkerhout en G. Kraus te Santpoort. Aan het examen namen deel 10 broe ders en 13 zusters. Hiervan slaagden de broeders: C. van Boven, M. Duine, J, Fioole, J. C. Maat, A, Marteijn, G, Overbeeke en J. W, van Soo ien; en de zusters: M. van As, A. M. Baars, M, J. van den Bout, J. van He- mert, J. L. de Laater, M. H. Lukas, L. M. Nieuwenhuize, A. de Nooijer, A. van Rijs- bergen, K. van der Veer en S. Wago naar. Aagtekerke. Benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de school der Geref. Ge meente alhier Mej. M. J. Kloppenburg te Enschedé. Vlamingen en dc spelling. Het bericht, dat minister Marcbant in een radiorede heeft aangekondigd, dat de nieuwe spelling in September a.s. op de scholen zal worden ingevoerd, 'heeft hier, zoo wordt uit Gent gemeld, althans te oordeelen naar de pijnlijke verwondering van Prof. August Vermeylen, oud-rector der Gentsche universiteit, het zaad voor ontstemming geworpen. Prof. Vermeylen, die juist een commis- sie-ivergadering van de Koninkl. V'laam- sche Academie verliet, welke zich heden middag met het vraagstuk der spelling heeft beziggehouden, verklaarde ons on omwonden: „Ik ben 'het volkomen eens met Her man Teirlinck, dat de spellingskwestie in overleg met het Noorden en Zuiden had moeten worden geregeld en geen onder werp van overleg moet uitmaken, nadat alles reeds geregeld is. De aankondiging, dat de nieuwe spelling van 'de Nederland- sohe taal, weJke de door minister Mar- chant ingestelde commissie heeft voorge steld, in 'September a.s. voor het onderwijs wordt ingevoerd, lijkt haast op een over rompeling der Vlamingen. Het ziet er naar uit, alsof men ons 'het mes op de keel wil zetten. Ik geloof, dat er onder de Vlamingen nochtans een meerderheid bestaa't om een compromis aan te nemen. Op zijn minst had men van Nederlandsdhe zijde de tact moeten hebben om een officieel advies van Vlaamsohe zijde, benevens van Belgi sche regeeringszijde af te wachten. De Marchant-commissie had vroeger wel uitgesproken vereenvoudigers, maar geen officieel© 'lichamen geraadpleegd. Hoe doet de kwestie zich voor ons inder daad voor? Persoonlijk zetelde ik met den heer 'Goemans, permanent secretaris van de Koninklijke Vlaamsdhe Academie, in de Höweler-commissie. Toen bleek, dat de voorstellen van 'de Marchant-commissie een compromis inhielden, waarvoor de Kollewijnianen offers dienden te brengen evenals zij, die niet aan vereenvoudiging dachten, heb ik de Höweler-commissie medegedeeld, dat ik voorshands geen me- dedeelingen of adviezen van deze com missie meer zou onderteeikenen. Hoofdzaak was, dat er een compromis kwam, waarover te praten viel. Wij stel den hier in Vlaanderen voorop: De een heid tusschen Nederland en Vlaanderen moet worden bewaard. „Je Maintiendrai" is in de spellingskwestie een leuze, die wij Vlamingen ook tot de onze maken, in dien zin, dat wij1 de eenheid willen handhaven. Wat mij' betreft, heb ik steeds verklaard, dat het zeer wenschelijik is dat de eenheid er zoo gauw m og e 1 ij k komt. Niet alleen is er losheid in de officieele spel ling, maar door den ijver van de voor standers der vereenvoudiging, die zelf uiteenloopende stelsels toepassen, komen er zooveel voorbeelden onder de oogen van de menschen, dat er een ergerlijke verwar ring ontstond. Logische vereenvoudiging behoort tot de noodzakelijkheden, maar zij moet kalm en practisch onderzocht wor den en moet bindend zijn voor de twee landen. 'De vischvergiftiging te L e i d e n. Te Leiden hebben zich nog drie nieuwe gevallen van vischvergifti ging voorgedaan na het gebruik van ge stoomde makreel. De patiënten kregen het allen hevig benauwd, doch herstelden spoedig en konden dan ook door den ge neesheer thuis behandeld worden. De toe stand van mej. B. die in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd opgenomen, is alleszins bevredigend. De politie is er thans in geslaagd den vischkoopman op te sporen en de her komst van de makreel na te gaan. Vast is komen te staan, dat de visch, in totaal 400 stuks, versch was, hetgeen echter de aanwezigheid van paratyphus-bacillen bij de consumptie niet uitsluit. De geheele partij is voor een klein gedeelte te Kat wijk en voor het overgroote deel te Lei den langs de huizen uitgevent. V'O gelnest in een brie venbus. Aan de deur van de onderwij zerswoning te Ruischerbrug, nabij Gro ningen, heeft een koolmezenpaar ook dit jaar in de brievenbus haar schijnbaar ge liefkoosde broedplaats gevonden. In het nu gebouwde nestje liggen elf eitjes om uitgebroed te worden. Verleden jaar was het aantal eitjes 12, met het resultaat dat elf jongen het veilige nest konden ver laten. Meikevers in N.-D u i t s c h- 1 a n d. In verschillende deelen van N.- Duitschland zijn groote zwermen Meike vers te voorschijn gekomen, waarvan veel last wordt ondervonden. Alle scholieren verleenen hulp bij het bestrijden van de plaag. Arbeider een been af gekoeld. Dinsdagmiddag heeft te Til burg een ernstig ongeval plaats gehad. De 35-jarige ongehuwde arbeider B., afkom stig uit Cothen was bezig met het smeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2