Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken Rechtszaken Land- en Tuinbouw. vereeniging willen trachten te helpen en indien de autoriteiten hun goedkeuring daaraan kunnen hechten, het de gemeen tekas niet bezwaart, wijl het alsdan slechts een verwisseling be teekent van steun in arbeid, wat ook moreel wel iets wil zeg gen. B. en W. stellen voor nu alleen een principe-besluit te nemen. Gaan de auto riteiten accoord met bovengenoemd voor stel, dan moet toch weer een vergadering worden belegd tot grondverkoop enz. Z. h. st. wordt in principe bedoeld voorstel aan genomen. Het ambtenarenreglement wordit defi nitief vastgesteld. I)e voorzitter deelt voorts mede, dat nog is ingekomen een verzoek van Koffiehuis houders enz. om vermindering van Per- soneele belasting voor hun inrichtingen. Hij zegt dat reeds het vorige jaar een der gelijk verzoek is afgewezen, omdat toen nog niet bekend was of deze inrichtingen des Zondags zouden moeten gesloten zijn. Wijl nu dit is komen vast te staan, vraagt hij den Raad machtiging to't het maken van eene verordening om de perceelen uit sluitend tot het uitoefenen van het Kof- fiehuisbedrijf enz. gelijk te stellen met winkels. Z. h.st. wordt machtiging ge geven. Bij de rondvraag vestigt de heer P. Melis de aandacht van B. en W. op het overhangende houtgewas van sommige wegen. De voorzitter zegt, dat vermoede lijk deze week door B. en W. schouwing van wegen, enz. zal aanvangen, zoodat daarop orde zal worden gesteld. Dhr Cornelisse vraagt of het niet ge- wenscht zou zijn bij den Molenweg een wegwijzer te plaatsen. De voorzitter zegt overweging toe. Kapeile. Bij het jaarlijks koningschie- ten op de Gaaisteng van de Handboog sociëteit „Willem Teil" werd de heer A. S. Luyk met een grooten voorsprong Ko ning voor 1934'35. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Jan Kleine- pier, landbouwersknecht, uit Medemblik. Vertrokken: Jannetje Geschiere, dienst bode naar Grijpskerke; Joost Brasser, timmermansknecht, naar Zoutelande; Kornelis Huibregtse, landbouwersknecht, naar Serooskerke. Tholen. Uitslag wedvlucht Soignies, op 5 Mei van de vereeniging „De trouwe duif" te Tholen. Prijzen. Ie, 4e, 8e, 9e, 16e, 22e, 25e A. Wagemaker; 2e, 10e, 27e J. v. d. Sande; 3e, 5e, 19e, 24e Jac. Baay; 6e, 13e, 15e L. Meerman; 7e, 12e, 28e J. Vermey; 11e, 23e, 26e C. Baay Nz.; 14e Chr. de Korte, 17e G. Baay Pz., 18e L. Laban, 20e Anth. Baay, 21e Jac. Berrevoets, 29e D. Jansen, 30e G. Havermans. Deelname 90 duiven; losgelaten 12.30 u. Aankomst le duif 1.37.55 u. Laatste 2.26.57. 17 Mei a.s. inkorven voor Mons, des avonds van 79 u. Voetbal. 's Heer Arendskerke. De voetbalver een. ,,'sH. Arendskerke" te 'sH. Arends kerke, houdt op Hemelvaartsdag a.s. se riewedstrijden, waaraan door de volgen de vereenigingen wordt deelgenomen: Hansweertsche Boys I, Domburg I, Goes III, 's H. Arendskerke I. Een P i n d a-G h i n e e s be roofd. Op den weg tusschen 's Graven- zande en Monster is een Pinda-Chinees van een bedrag van 910 gulden beroofd. De man had den geheelen dag in het Westland zijn koopwaren te koop aange beden en tegen den avond was het tradi- tioneele broodtrommedtje met lekka-pin- da zoo goed als leeg verkocht. De Oos terling besloot in de richting van Den Haag te wandelen, in afwachting van een gastvrijen autobestuurder, die hem zooals meerdere malen gebeurt wilde meenemen naar Den Haag, waar de Chi nees tijdelijk in een gezamenlijk logies verblijf houdt. Onderweg werd de man aangesproken door twee wielrijders, die afstapten en een praatje met hem maak ten. Van het eene onderwerp kwam het op het andere en tenslotte boden de wiel rijders den Chinees aan hem mede te ne men. Hij kon dan op den bagagedrager van een der wielrijders gaan zitten. De vermoeide Pinda-man liet zich deze vriendelijke uitnoodiging geen tweemaal zeggen en nam achter op het rijwiel plaats. Op een duister gedeelte van den weg remden de wielrijders echter plotseling, stapten direct daarna af en wierpen den verbaasden en tevens verschrikten Chi nees op den grond. Het hulpgeroep en schreeuwen werd door een der wielrijders belet door zijn hand op den mond van den Pinda-man te leggen. Tegelijkertijd haal de de andere onverlaat de zakken van den man leeg, waarbij hij1 ongeveer f 10 buit wist te maken. Daarna kozen beiden snel het hazenpad. Toen even later eenige wielrijders passeerden troffen zij den jammerenden Pinda-man aan, waarmede zij zich naar de politie te Monster bega ven. De rijkspolitie heeft inmiddels reeds een onderzoek naar de laffe daders van deze berooving ingesteld. iMet valscherm in zee. Tijdens militaire oefeningen, door de luchtvaartafdeeling ter hoogte van de kust van Ostende gehouden, is een waar nemer bij het nemen van een bocht uit een vliegtuig geslingerd. Zijn valscherm opende zich op normale wijze, doch de man viel in zee, waaruit men hem niet heeft kunnen redden, daar alleen de pi loot het ongeluk had gezien en toen deze geland was, om het tragische nieuws me de te deelen, het reeds te laat was. Vrouw door gas gestikt. Zondagavond om bij half elf werd door bewoners van de Gornelis Trooststr. te Amsterdam een hevige gaslucht waarge nomen in perceel 79. Deze kwam van de eerste étage. Iemand klom over de ve randa naar de eerste verdieping en maak te de keukendeur open. Er ontsnapte zoo'n groote hoeveelheid gas dat hij terug moest. Twee politieagenten verleenden as sistentie. Ook zij klommen naar de ve randa. Toen het gas eenigszins was weg getrokken gingen zij naar binnen. Daar vonden zij de 55-jarige bewoonster op den grond liggen. De dood werd vastgesteld door een me dicus. De oorzaak van het drama is niet met zekerheid bekend. Het revolverdrama te Kerkrad e. De 29-jarige echtgenoote van T., die door den mijnwerker E. B. te .Kaalheide, in den nacht van 29 April met een browning in het 'Onderlijf werd ge schoten is in het St. Josephziekenhuis te Kerkrade aan haar verwondingen overleden. Weer een inbraak te Oss. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de boerderij van de weduwe de PootVos te Oss. De inbrekers zijn door het openschuiven van een raam het perceel binnengedrongen. Tijdens hun werkzaamheden werden zij echter ge stoord, doordat de vrouw, des huizes door het schijnsel van een electrische lantaarn werd gewekt en op onderzoek uitging. In de woning waren alle kasten open gebroken en de inhoud doorzocht. Eenige gouden sieraden, een spaarpot met klein geld en een aantal rijwiel-belastingmer- ken worden vermist. Verschillende voor werpen, welke waren klaargezet, hebben de dieven door hun overhaaste vlucht niet kunnen medenemen. Het is den indringers vermoedelijk be kend geweest, dat de vrouw dezer dagen veel geld in huis had. Zij had echter Za terdag juist alles elders gedeponeerd. Rotterdam-Dordt per e 1 e c t r i s c 'h e. Op het geëlectrificeer- de baanvak Rotterdam-Dordrecht is gis teren de officieele proefrit gemaakt over het geheele baanvak, waar met ingang van 15 Mei a.s. de electrische treinen het voornaamste vervoermiddel zullen vor men. De trein, die dezen proefrit maakte, be stond uit drie wagons rvan 'het gewone type. Te 15.13 werd uit Rotterdam ver trokken, met een ongewone vaart donder den de wagens over het Rotterdamsche viaduct. Bij de stations Barendrecht en Zwijndrecht, die thans geheel klaar zijn, werd even langzamer gereden, 'hetgeen niet verhinderde, dat de proeftrein reeds prompt om half vier het station Dor drecht binnen reed. In Rotterdam had maar een enkeling het nieuwe verschijnsel opgemerkt. Dor drecht was echter uitgeloopen. Het verblijf in Dordrecht duurde maar heel kort. Om 3.37 vertrok de proeftrein weer. In een ommezien was Rotterdam weer bereikt. De keurbende van het Rotterdamse'he slachthuis. Er waren, aldus het „Vad.", tien onder keurmeesters in het Rotterdamsche slachthuis. AJle tien hebben ze nu in arrest geze ten. De meesten van hen zitten er trou wens nog in; een of twee zijn er uit de voorioopige hechtenis ontslagen. Jaren lang schijnen zij voordeelige zaakjes gedaan te hebben door het niet heffen van keurgelden voor te Rotterdam zelf geslachte dieren of van zoogenaamd invoerkeurgeld van dieren, die elders ge slacht waren. De vleeschhandel moest de ze vriendelijkheid natuurlijk betalen. Aan de keurmeesters inplaats van aan de ge meente. De keurbende was dan ook welvarend. Men vertelt van één, dat hij een vermogen van een ton heeft overge spaard. Een niet onaardig spaarduitje voor iemand met een inkomen van f 2000 of f 2200. Ho© de zaak nu ineens aan het licht gekomen is? Eenige maanden geleden is er een nieu we directeur benoemd van het slachthuis. Een man van buiten de administratieve slac'hthuiscarrière, een veearts, die nooit in een groot slachthuis gewerkt had. Nieuwe bezems vegen schoon. Deze di recteur, die nog alles moest leeren van het eigenlijke slachthuisbeheer, wilde zich volledig op de hoogte stellen van alles wat er in zijn inrichting gebeurde. Al vrij spoedig ontdekte hij daarbij dingen, die niet in den 'haak waren; er werd een en quête ingesteld en de fraudes kwamen aan den dag. De nieuwe directeur voelde er veel voor het verleden te laten wat het geweest was en er alleen maar voor te zorgen, dat alles voortaan correct zou ge keurd en betaald worden, als de onder keurmeesters nu maar verder in het goe de spoor bleven loo pen. D'at wilden ze ook wel. Zeer graag zelfs. Maar er rust nu eenmaal een vloek op iedere booze daad; men kan zich daar niet zoo makkelijk vrij van maken. Toen de keurmeester nu be taling van de verschuldigde gelden ging eischen, dachten hun oude vrienden on der de slagers en importeurs niet anders, of de heeren gingen chantage plegen. Be talen? Ze hadden immers nooit 'betaald, wilden de keurmeesters nu het heele be drag in hun zak steken! Dat was toch al te barl Zoo kwam er ruzie. Men ging el kaar beschuldigen. De zaak kon niet meer langs administratieven weg worden afge daan. De justitie is er dan ook in gemengd geworden; de voornaamste schuldigen zit ten in voorarrest en, naar men in wel ingelichte kringen verzekert, is er een nogal sensationeel proces op komst. Er zit o.m. een klein politiek kantje aan deze zaak. Het staat n.l. vast, dat B. en W. van Rotterdam het College uit de jaren der roode Hochkonjunktur van de zaak op de hoogto waren gesteld. De vraag, of het College destijds niet had moeten ingrijpen, zal nader worden on derzocht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Goes, 4 Mei 1934. Mijnheer de Redacteur, Wilt u zoo goed zijn het volgende te plaatsen? Met blijdschap in mijn hart heb ik het Ingezonden Stuk in „De Zeeuw" van Vrij dag 4 Mei, aangaande de Ned. Herv. Kerk te 's-Heerenhoek gelezen. Het bewijst, dat er toch nog menschen zijn, die medeleven met dat groepje Hervormden. Het ligt niet aan de crisis inzender, en ook niet aan het kérkelijk geestelijke leven. De opkomst was er procentsgewijze het grootst. Maar daar spreken andere fac toren in mee. De menschen worden daar van hun oude historische rechten beroofd door de Ned. Herv. leden van Nieuwdorp. Er is daar een groep jonge leden, die niets gevoelt voor de oude historische rechten van de 's-Heerenhoeksche leden. Met de oudere leden was nog wel te praten, maar nu de jongeren er achter zitten zeilen ze er mee, omdat ze zeer zeker anders uit het Bestuur worden gewipt. Die jongere groep verstaat niet het woord van onzen Heiland door den Inzender aangehaald. Ieder weldenkend mensch zal het met mij eens zijn, dat de 's-Hee renhoeksche voorvaderen de kerk niet hebben gesticht om dan later alles af te laten nemen door een vreemd dorp en om in een ander dorp te gaan kerken. Dat gaat toch alle perken te buiten. Naar ik hoor zullen de 's-Heerenhoekers gaarne alle middelen aanwenden om iederen Zondag naar hun eigen kerk te gaan, om daar het Evangelie te hooren. Wie neemt het hier op voor de verdruk ten? Is er dan geen recht meer? zoo vraag ik mij af. De subsidie staat op de kerkelijke gem. 's-Heerenhoek. Twee jaar geleden is al te Nieuwdorp gevraagd wan neer 's-Heerenhoek opgeheven zou worden en of dan de subsidie op Nieuwdorp kan overgaan. Het zal me niet verwonderen, dat ze zonder dat de 's-Heerenhoekers het weten, opgeheven zou worden. Ik ben notabel geweest en kerkeraads- Iid en met den toestand door en door bekend. Met dank voor de plaatsing H. VAN 'T VEER. 's-H. Hendrikskinderenstraat 38. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. nog eens even van de gastvrijheid van uw blad gebruik maken? „De Kerkeraad der Herv 'Gemeente te 's-Gravenpolder in dezen optredende als bestuur van de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, gevestigd te s-f}ravenpol- der." Zoo is letterlijk de aanvrage. Ds B. er kent zelf, er is geen vereeniging. Hoe kan er dan een bestuur zijn? En of dat nu in vele plaatsen gebeurt, is voor mij nog geen reden om daarmede accoord te gaan. Ik heb ook geen behoefte om mij te wenden tot een ambtenaar, die mij dit kan wijsmaken. I'k houd mij 'liever aan de een voudige logica; een school afstaan aan iets dat niet bestaat, gaat niet. Met dank voor de 'plaatsing, CHR. C. VERHULST. 's-Gravenpolder, 7 Mei 1934. Lijden Troost. Geachte Redactie, Beleefd vraagt ondergeteekende plaats ruimte voor onderstaand ingezonden stukje in uw blad en betuigt U bij voor baat dank voor uw welwillendheid. Wist U dat in ons land meer dan 14000 toevallijders zijn? Kunt U zich indenken hoe droevig en diep teleurstellend voor velen het leven is? Weet u, dat velen hun levensstrijd strijden zonder ook maar één lichtstraal op hun pad? Zoudt u, die ge zond zijn, iets willen doen voor hun gene zing of verzorging, of u, die wellicht lijdt, 't leed verzachten van hen die nog meer lijden? Welnu, die gelegenheid wordt u a.s. Zaterdag geboden, als verschillende da mes u een bloempje trachten te verkoo- pen ten bate van de toevallijders in Heemstede. De bekende stichting bestaat reeds 50 jaar en verpleegde meer dan 2500 lijders en lijderessen, waaronder he laas ook menige inwoner onzer provincie. De opbrengst van deze collecte komt ten bate van de ruim 430 patiënten van alle gezindten. Jaarlijks zijn tienduizenden guldens noodig om de verpleeggelden te verstrekken aan on- of minvermogenden. Deze gelden worden uitsluitend door par ticulieren bij elkaar gebracht. Door de wereldcrisis lijden wij allen. Laten wij zorgen, dat zij, die toch al zoo heel veel missen in hun leven, tot de laatsten be- hooren die 't moeten bemerken. Namens het comité van collectanten M. A. BONNET—BODEWES. Middelburg, 7 Mei 1934. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Met een rijwiel niet behoorlijk uitwij ken naar rechts bij het tegenkomen van een motorrijtuig: W. R. te Leidschendam, f 10 of 5 d. Als bestuurder van een rijwiel bij het veranderen van richting, van dat voor nemen niet doen blijken door het geven van een teeken: H. S. te Borsselen f 5 of 5 d., met toewijzing der vordering van getuige J. Ph. C. te Oostburg tot een be drag van f 20. Met een rijwiel-motorrijtuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den: D. R. te Rotterdam, f 3 of 3 d.; J. H. te Schore f 25 of 10 d. Met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: C. M. te Middelburg f 2 of 2 d. Rijden met een motorrijtuig, zonder dat 'het voorzien is van platen, waarop ver meld fabriek, fabrieksnummer enz. van het rijtuig: A. H. N. te Bergen op Zoom, f 1 of 1 d. Rijden met een motorrijtuig, zonder dat het is voorzien van voldoende remmen: A. de V. te Hoek, f 15 of 10 d.; A. A. M C. te Breda f 20 of 10 d. 's Avonds rijden met een motorrijtuig zonder dat het is voorzien van lantaarns en/of zonder dat behoorlijk verlicht en zichtbaar is het nummer met letter: W. F. te Vlissingen f5 of 5 d.; G. L. B. te Ierseke 2 maal f 15 of 2 maal 15 d. Als bestuurder van een motorrijtuig bij het passeeren een verblindende verlich ting voeren: J. v. L. te Kapeile, f 15 of 10 dagen. Als eigenaar van een ingeschreven mo torrijtuig daarmede over een weg laten rijden, terwijl de wielbelasting grooter is dan in het insehrijvingsbiljet is vermeld: C. W. te Goes, f 5 of 5 d. Fietsen zonder bel: J. P. te Middel burg f 3 of 3 d.; J. v. S. te Ierseke f 3 of 3 dagen. 's Avonds fietsen zonder licht; P. M. te Oostkapelle f 2 of 1 w. tuchtsch.; L. v. H. te Krabbendijke f 5 of 5 d.; M. H., echtg A. W. te Borsselen f 3 of 3 d. Een rijwielpad buiten noodzaak anders 'berijden dan met een rijwiel: F. A. A. S. te Aardenburg f 5 of 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden, zonder dat behoorlijk zichtbaar en/of verlicht is het nummer met letter: Aa. Me. B. te Wassenaar f 15 of 5 d.; W. de K. te Middelburg f 5 of 5 d. Als bestuurder van een motorrijtuig niet op eerste vordering van een daartoe bevoegd ambtenaar zijn nummerbewijs vertoonen; J. V. te Wissenkerke f 3 of 3 dagen. Rijden met een rijwiel-motorrijtuig op zoodanige wijze en met zoodanige snel heid, dat de vrijheid van het verkeer be lemmerd wordt en de veiligheid daarvan wordt in gevaar gebracht: L. L. te Kwa- dendamme: berisping; F. B. C. v. H. te Dordrecht f 5 of 5 d.; F. J. P. L. E. te Middelburg f 15 of 10 d., met toewijzing van de vordering van getuige L. S. H. tot een bedrag van f 1.10. Straatschenderij: A. F. P. te Borsselen f 15 of 10 d.; A. A. te N.- en St Joos- land f 5 of 1 w. tuchtsch. Niet zorgen dat een op zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk is verlicht: A. D. te Goes f 10 of 5 dagen. Vacature rechter in de rechtbank te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft ter ver vulling van de vacature van rechter in haar college de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: 1. mr H. J. Hütschler, rechter-plaats- vervanger in de rechtbank te Arnhem; 2. mr. C. E. Muller, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam; 3. mr J. A. E. Rink, substituut-griffier, bij de rechtbank te Middelburg. Mr W. G. F. Borgerhoff Mulder, rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank te 's Gravenhage, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde Candida- ten. Beloften op een uitstekend fruitjaar. Men schrijft uit Eist (Bet.) aan de Msb.: Na weken van ongekend schoonen en veelbelovenden bloei der vruchtboomen openen zich thans de perspectieven, die hoopvolle verwachtingen opwekken, men kan wel zeggen over de geheele linie. In jaren heeft de Betuwe niet zoo'n gunstige weersgesteldheid medegemaakt als in de afgeloopen periode. Ongekend mooi heeft de bloesem zich ontwikkeld, is tot een overvloedige vruchtzetting overgegaan. De Engelsche krozen en andere pruim- soorten torsen aan de takken een over vloed van jonge vruchten, die zich met den dag sterker ontwikkelen en steeds meer weerstandsvermogen krijgen tegen eventueele nadeelige invloeden, die zich onverhoopt zouden kunnen voordoen. In de eerste plaats wordt rekening gehouden met de a.s. „IJsheiligen", die wel eens meer op het laatste oogenblik de goede verwachtingen den bodem hebben inge slagen. De zwarte kersen en de z.g. Duitsche kersen geven eenzelfde hoopvol beeld; ook hier heeft de vruchtzetting een prach tig verloop. Nog zelden hebben de hoo rnen zoo vol gedragen als thans. Ook de andere soorten kersen werken goed door. De peren in haar veelsoortigheid blij ven mede niet achter, ook zij hebben een blij aanzien en gaan tot een goede vruchtzetting over. De appelboomen geven momenteel nog een bloemenschat te zien, die een lust der oogen is. Bij goudreinet, bellefleur en al de soorten meer, zitten de takken vol bloem, die als het ware de slot-decoratie van het bloem-festijn in de Betuwe vormen. In één woord, alles staat er zeer gun stig voor en belooft een fruitjaar, zooals wat de kwantiteit betreft de Betuwe nog zelden zal hebben meegemaakt. En ook voor de kwaliteit heeft men de beste ver wachtingen. Een brief van eon voederfabrikant. Deze week kreeg ik uit Zeeuwsch-Vlaan- deren een bijzonder aardige brief, waarin iemand van de praktijk op zijn manier vertelt wat ik al in verschillende artikelen besprak, maar dat toch wel goed is nog eens te herhalen, daar het voor velen zeer nuttig kan zijn. De brief luidt als volgt: „Ik lees altijd met aandacht uw arti kelen, zoowel over opfok van kuikens, ziekten, als pullorum enz. Nu wil ik U als leverancier van opfokvoeders en ochtend voeders eens iets meedeelen. De levering geschiedt meest in België en als men dein eens genoeglijk klapt (praat) met eerste klas kweekers, dan kunnen zij zoo aardig hun ervaring mededeelen, zooals de vol gende; De ziekte van kuikens komt het meest voor bij diegenen, die de vuilsten zijn en alle werkzaamheden ontzien. Er is veel werk aan te doen, veel toezicht is noodig. "Waar het vorig jaar oude kippen hebben geloopen, laat daar nooit jonge kuikens loopen, de oude kunnen met iets besmet wezen. Als er dan jongen komen en op den grond pikken raken ze besmet en er komen hoopen doode kuikens en de voe derfabrikant heeft het gedaan. Waar oude kippen hebben geloopen omspitten en een geheelen tijd laten liggen of laten uitwin- teren om besmetting te voorkomen. De Belgische kweekers zeggen: de meeste ziekten komen voor bij hen, die zeggen: het zal wel gaan, zulle. Nog iets wil ik U mededeelen dat ge beurd is over de Schelde ik zal geen naam noemen Wij hadden daar voe der geleverd en kregen bericht, dat bet voeder niet deugde en nog meer van die praatjes. Wij gingen direct naar dien me neer en hebben alles eens bezichtigd en ik verzeker U, dat bij een danige uitbrander kreeg. Het was letterlijk een schandaal, de hokken, alles vuil. Den vorigen dag had het geregend en de grond was nog één modderpoel. Alles liep dooreen, jonge en oude en de 3 a 4 dieren zagen er slecht uit. Hij' zou het voeder niet betalen enz. Laat zulke afnemers naar de buren gaan! Wij hebben hem den raad gegeven: gaat eens naar België en neemt daar les. Wij leveren aan personen waar alles fijn is in gericht, de broedmachines, het gebouw, alles even netjes, de kweekplaats keurig gewit, alles puik voor elkaar. Zou men niet trotsch mo'gen wezen op zulke afnemers? Van rommel komt niets dan verdriet. 'lot zoover onzen voederhandelaar in zijn 'ontboezeming over vuile en nette klanten. Het is volkomen waar, dat vuil heid ziekte geeft en vooral bij kuikens en over het algemeen bij pluimvee heel gauw, omdat er meestal veel pluimvee op een kleine oppervlakte bijeen zijn. Met reinheid alleen kan men veel ziekten be strijden. Neem b.v. bij pullorum onder de kunstmoeder eens tweemaal per dag schoone zakken, ontsmet in creoline, zoo als ik al eens beschreven heb. De pullo rum verliest dan al grootendeels haar karakter van ernstige besmettelijke ziekte en zorgt dan bovendien nog voor de door mij beschreven hygiënische voer- en drinkbakken, dan doet de ziekte al heel weinig kwaad. En zonder twijfel kan de voederhandelaar in dezen een zeer be langrijke rol spelen. Als de voederhande laar goed op de hoogte is van het vak, kan hij zijn afnemers prachtig van advies dienen .Hij kan een zegen zijn voor zijn klanten, mits hij' door ijverig studeeren in goede pluimveeliteratuur zorgt bij te blij ven. Op dat gebied komen echter juist de voederhandelaren in de pluimveebladen het meest te kort, want de wetenschap pelijke voorlichting daarin is over het al gemeen maar hoogst matig. Ik sta wer kelijk geregeld verbaasd als ik bemerk dat verschillende voederfabrikanten thans nog niet op de hoogte zijn van de ge gevens van het wereldcongres in Rome en van de internationale literatuur en dat wijst op een onjuiste en schadelijke toe stand. Ook enkele opmerkingen van onzen briefschrijver zijp niet geheel juist en wil ik even recht zetten, zulks temeer omdat ze echt de meening van het publiek uit drukken. Dat we geen kuikens op terrein van oude kippen mogen laten loopen is bekend, maar dat we de grond weer be ter zouden krijgen door laten uitwinteren is onjuist. De smetstoffen waar het om gaat zijn door koude niet uit te roeien, de felste winter doodt ze nog niet, zelfs niet de koude aan de pool en de zeer lage temperaturen die men kunstmatig maakt in de laboratoria. Laten we daar dus niet op vertrouwen, het uitvriezen is in dit opzicht waardeloos. Eenige jaren ongebruikt laten liggen zou gaan, maar wie heeft daar de ruimte voor? Vandaar dat ons advies is: bedekken met kalk en omspitten. Heeft men de kuikenren niet meer noodig dan groen er in zaaien, heeft men hem wel noodig, dan vertrouwen op de kalk en omspitten. Ik kom daarop terug; de eerste lente boden zijn er en dat beteekent dat er aan de Rijksseruminrichting al verschil lende kuikens binnenkomen met bloed- diarrhee of met een vreemd woord cocci- diosis. DR TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6