"AKKERTJES „Die nare Hoofdpijn Uit de Provincie Kerknieuv s. Onderwijs. Leestafel Gemengd Nieuws. Briefwisseling. Telegrammen. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand is dadelijk weg en dan winnen wijl" Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn „Ik heb altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in mijn taschje" (AKKER-CACHETS) Volgens recept van Apotheker Dumont moeten worden afgericht. Gewoonten vein velen onder het Hollandsche reizend pu bliek, als b.v. die om den heelen trein van voren naar achteren en van achter naar voren heen en weer langs te loopen, om te zoeken naar het behagelijkste plaatsje, moeten worden aan kant gedaan. De treinen zullen slechts kort aan de stati ons vertoeven, en ieder moet maar zor gen, er spoedig bij te zijn. Kortom, het publiek zal zich in de overgangsperiode die wij zullen moeten doormaken, zoo lang zich de oude en de nieuwe verkeers- nuadelen nog niet geheel aan de veran derde spoorwegpolitiek hebben aange past. naar de eischen van den nieuwen tijd moeten leeren schikken en de noo- dige medewerking weten te verleenen. DeOranjetrein in Z.-Vlaan deren. Dank zij het initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken v. Zeeuwsch-Vlaanderen zal de bekende Oranje-Tentoonstellingstrein, via de spoor verbinding over België ook naar het Oos telijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen worden gebracht. De noodige stappen werden reeds ge daan om het mogelijk te maken Terneu- zen, Axel, Sas van Gent en Hulst aan te doen. Dit stemt verheugend, omdat onder veel zakenmensohen in Nederland 'ten op zichte van Zeeuwsch-Vlaanderen een ver keerde meening heerscht. Nog te vaaJk hoort men verkondigen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen te geïsoleerd ligt en te Belgisch georiënteerd is, om daar van Nederland uit met succes zaken te drijven. Belastingen. De ontvanger der dir. bel. enz. R. Kien is verplaatst van het kantoor der dir. bel. enz. te Middel burg naar het kantoor der dir. bel. te 's Gravenhage buitengemeenten. Verzwegen vermogen en inkomen. Naar wij vernemen is bij' den inspec teur der registratie en domeinen te Goes Oomvattende de gemeenten Goes, Hein- kenszand, Borsselen, 'sHeer Arendsker- ke, 's Heerenhoek en Wolfaartsdijk) aan gifte gedaan voor een bedrag van f 4.072.CM) verzwegen vermogen en van f 170.000 verzwegen inkomen, beide in to taal over drie jaar. Vlissinjsn. L. J. Kits van Wave- re n. f 'Ie Hilversum is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer Ir L. J. Kits van Waveren, die op 1 Juni 1905 als in genieur in dienst trad bij de N.V. Kon. Mij „De Schelde" alhier, op 1 Juni 1917 hoofdingenieur werd en op 31 December 1925 zijn eervol ontslag kreeg. D'e overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Het aantal ingeschreven werkloo- zen bedraagt deze week 913, tegen ver leden week 918. Bij de werkverschaffing zijn 146 werkloozen te werk gesteld. Goes. Zaterdagmiddag hield de Ver. v. Coöp. Kolenvereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland haar le jaarvergadering in de Melksalon „Hora". De voorzitter, d'hr G. P'hilipse van 's-H. Arendskerke, memoreerde in zijn openingswoord den toestand in den Coöperatieven kolenhandel van ongeveer een jaar geleden en wees verder op 'het zeer gunstig verloop der ge voerde actie. Hij heette voorts de talrijk opgekome- nen hartelijk welkom, in het bijzonder dhr Stok, vertegenwoordiger der Coöperatieve Groot'handelsvereeniging „De Handels kamer", welke als gast aanwezig was. 'Het jaarverslag van den secretaris- penningmeester, dhr J. S. Visscher te Goes, werd zonder op- of aanmerking met algem. stemmen goedgekeurd. Daar deze functionaris alle financieele vergoeding voor het vele door hem verrichte werk van de hand had gewezen, werd op voor stel van één der afgevaardigden met ap plaus besloten, als blijk van waardeering hem een bloemstuk aan te bieden, hetwelk door den secr.-penningm. onder dankzeg ging voor het in 'hem gestelde vertrouwen, aanvaard werd. Het periodiek aftredend bestuur, werd bij acclamatie herkozen. Alsnu volgde een zeer drukke bespre king over den toestand van het oogenblik en over de mogelijkheid van gezamenlijke inkoop in 't groot om alsnog de brandstof aan de verbruikers nog voordeeliger, dan thans reeds geschiedt, te kunnen leveren. Het bestuur kreeg volmacht de mogelijk heid van één en ander nader te onder zoeken en 'te trachten voor verschillende groepen deze mogelijkheden te verwezen lijken. Dhr v. Oorschot uit Vlissingen sprak daarop namens de Federatie Zeeland de vergadering hartelijk toe. Verder deelde hij mede, dat 23 Juni a.s. een groote ver gadering te Goes zal worden gehouden voor gdheel Zeeland, waar dhr K. de Boer een inleiding zal houden over: „De Kolen- Conventie en de Aigemeene economische toestand". Met een kort woord sloot de voorzitter d:ze zeer geslaagde vergadering, waar op 2 na alle aangesloten vereenigingen ver tegenwoordigd waren. De collecte voor het Crisis-Comité bracht deze week f 83.57 op. Wij herinneren aan de vergadering van de Chr. Reisvereeniging. Deze staat onder leiding van Ds L. F. Nolte, Evan gelisch Luthersch predikant te Middel burg. Spreker is Ds J. C. J. Kuiper van Souburg. Spr. vertelt bij lichtbeelden van een reis naar Mühiehorn. Verder worden er nog een serie films vertoond over Zwitserland. De commissie kreeg odk nog de beschikking over een humoristische film: „Wij gaan op reis", waarin de ge schiedenis speelt van twee families, die met een Fordje op reis gingen, doch er niet veel plezier van beleefden. Bij elkaar belooft dit weer een pracht avond te worden. Wie kan ga er heen. Wemeldinge. Gistermiddag kwam al hier binnen het geladen en naar Antwer pen bestemde sleepschip „Gonfiance", schipper Verbergt van Prumpst (B.), met een geheel uitgebrande roef. Volgens den schipper was gistermiddag, toen hij met het sc'hip ter hoogte van het Zijpe voer, de roef '(woning) plotseling in brand ge vlogen, zonder dat hij iets beeft kunnen redden. Met een motorpomp van een naast zich aan den sleep hangend schip, heeft hij den brand kunnen blusschen. Vrouw en kind, die zich in den -oef bevonden, heeft hij ongedeerd kunr x redden. Hansweert. In verband met den diefstal met braak in een kiosk, staande op het sluis'terrein, is de matroos J. B. H. van het zeeschip „Orion" door de mare chaussee ter beschikking van de Justitie gesteld, terwijl de stuurman H. B. R., eveneens aan boord van voormeld sc'hip, in vrijheid is gesteld. Zierikzee. De heer I. de Broekert, heeft wegens vertrek uit deze gemeente, zijn ontslag genomen als lid van den Raad. Opvolger op de lijst is de heer A. Groe nendijk. Ned. Herv. zk. Beroepen te Baard-Wineum, H. H. Bau- det te Ooster-Ter Apel. Te Renswioude en te Sprang, C. van den Boogert, cand. te Sommelsdijk. Te Willige Langerak, B. v. Ginkel, cand. te Zeist. Bedankt voor Enter, R. N. J. Roskott, te H. I. Ambacht. Voor Heelsum-Door- werth, Th. Hettinga te Streefkerk. Voor Lettelbert en Enumatil, J. A. Tammens te Farrega. Geref. Kerken. Beroepen te Wanswerd, G, J. Hoy- tema te Kooten. Te IJmuiden-Oost, W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Haarlem-Noord, W. Heer- ma te Aalsmeer en G. Salomons te Am sterdam. Beroepbaar. Het prov. Kerk bestuur van Utrecht heeft de heeren B. van Ginkel te Zeist en H. IJ. Talens te Garrelsweer (Gr.) tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Prof. Dr A. A. Smijers. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de muziekwetenschap, Dr A. A. Smijers, wo nende te Amsterdam, thans bijzonder hoogleeraar aan deze universiteit. zooals gewoonlijk trouwens aan trekkelijk uit. Technisch is het uitstekend verzorgd, waardoor de vele illustraties goed tot hun recht komen. We zouden ditmaal haast van een baby-nummer kun nen spreken. Meerdere artikelen zijn ge wijd aan de zorgen voor, bij en na de ge boorte van het kindje. Verder bevat dit nummer meditatie, vervolgverhaal, pa- trenenhoekje, het klossen van kant, prac- tische dingen, kampeeren enz. En niet te vergeten een fraai uitgevoerde bijlage: kinderkopje. Uitgave: Bosch Keuning, Baarn. Verdronken. Te Honselersdijk raakten twee kinderen van de familie V. te water. Het oudste kind van 5 jaar werd door een achtjarig meisje gered; het jong ste van 2Vï jaar verdronk. Te Ammerstol is uit de Lek opge haald het lijk van de 41-jarige mej. J., die waarschijnlijk bij het waterscheppen te water raakte en verdronk. In verband met den Zondagsdienst bij de posterijen op Hemelvaartsdag, moet „De Zeeuw" Woensdag vroeger verschij nen. H. H. correspondenten en agenten gelieven hiermee rekening te houden. Ad- vertentiën moeten voor half 10 's morgens in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. Gids voor schoolreizen 1934. Van de gids voor schoolreizen ver scheen de 12e jaargang. Behalve de be schrijving van een groot aantal plaatsen in Nederland, met vermelding van tal van bijzonderheden, bevat het 192 pagina's tellende boekje gegevens omtrent school reizen naar bet buitenland. Bijzondere vermelding verdient de be langrijke tariefsverlaging der uitstapjes biljetten voor kinderen per spoor. In de meeste gevallen bedraagt die verlaging 50 pet. Ongetwijfeld zal daardoor het aantal reizende kinderen, dat nu reeds minstens 600.000 bedraagt, nog grooter worden en zal het reizen over groote af standen zeer toenemen. De Spoorwegen doen echter nog méér; ze hebben zgn. Standaardreizen vastgesteld, d.w.z. op de plaats van aankomst verzorgen de N.S. het geheele programma. Al de bijzonder heden omtrent deze 17 Standaaxdreizen vermeldt de „Gids voor Schoolreizen 1934". Eveneens zal echter de aandacht ge trokken worden door het artikel van de Redactie van den Gids: „Offer en IJswa- fell" Onder deze leuze wil de redactie de gezonde kinderen een kleinigheid laten offeren om daardoor de gebrekkige en zieke kinderen in staat te stellen, ook eens een dag uit te gaan. Antirevolutionaire Staatkunde. Weer een mooi nummer. H. L. Baarbé schrijft over De evolutie in de internationale po litiek. Prof. Dr F. W. Grosheide behan delt: De kerk en de hedendaagsche leer van den staat. Mr J. Terpstra geeft het slot van zijn beschouwing 'over het Nij verheidsonderwijs in ons land. Dr A. A. L. Rutgers schrijft over: Het Indisch hooger onderwijs. In de adviezenrubriek wordt gehandeld over het Verkeersfonds. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Van het Binnenhof. In nr 9 van den tweeden jaargang vindt men grepen uit het parlementair debat over de wijziging van de Woningwet. Kon vooral bij der gelijke onderwerpen wel iets korter en daardoor overzichtelijker. Overigens een handige en voor het naslaan gemakkelijke uitgave. Bewerker is de heer J. Hollan der. Uitgeefster N.V. „De Graafschap", Aalten. De Jonge Vrouw. Het Mei-nummer van dit geïllustreerd Chr. tijdschrift ziet er Burgemeester 's Gravenpolder. DEN HAAG. Bij Kon. Besluit is be noemd tot burgemeester van 's Graven polder met ingang van 15 Mei a.s. de heer J. van M e e r e n d 0 n k, secretaris dier gemeente. De nieuw benoemde bur gemeester is op 27 Febr. 1902 te Vlis singen geboren; hij is de Chr. Historische beginselen toegedaan. Nederlandsche Ansjovis-centrale. DEN HAAG. Dezer dagen is de afkon diging te verwachten van 't crisis-ansjo- vis-besluit 1934 I waarbij wordt bepaald dat de uitvoer van ansjovis slechts aan georganiseerden bij de door den Minister van Econ. Zaken aan te wijzen crisis organisatie is toegestaan. Als zoodanig zal worden aangewezen de Nederlandsche Ansjovis-Centrale, wier oprichting dezer dagen is te verwachten. Een groot aantal biggen wordt uit de markt genomen. DEN HAAG. Naar wij vernemen wor den maatregelen voorbereid door de Ne derlandsche Varkens-Centrale om een groot aantal biggen uit de markt te ne men. Onze varkens-export is in den laat- sten tijd sterk achteruit geloopen en de vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn niet zeer bemoedigend. Om deze reden meende de Varkenscen trale tot een maatregel te moeten over gaan welke van groot effect zal zijn voor de toekomst. Naar verluidt zullen ongeveer 350.000 biggen uit de markt genomen worden. De Varkens-Centrale zal binnen zeer korten tijd hiermee een aanvang maken. Waarschijnlijk reeds in den loop van de volgende week. DEN HAAG. Hedenochtend zijn de 600 Belgische meisjes, onder geleide van eeni- ge Belgische leerkrachten, die gedurende enkele dagen een bezoek aan ons land brachten, in Den Haag aangekomen, waar zij den laatsten dag van hun bezoek door brengen. Vanmiddag vertrekken zij naar België. In de Ridderzaal had een korte officieele begroeting plaats. Daar waren o.m. aanwezig Minister Marchant en de Belgische gezant. Een aardige verrassing was het, toen even daarna de Belgische Minister van Onderwijs, de heer Lippens met zijn dochter aankwam. Hedenochtend was hij1 met zijn eigen vliegtuig, bestuurd door zijn dochter, van Brussel naar Waalhaven gevlogen. Minister Marchant hield een hartelijke toespraak, die besloten werd met een „Leve de Koning". De Belgische meisjes zongen daarop het Wilhelmus. Minister Lippens dankte voor de ondervonden gastvrijheid. Minister Marchant begeleid de vervolgens minister Lippens naar den minister-president. De Ministers hadden met elkaar een onderhoud, dat slechts kort duurde, omdat de Ministerraad op het punt stond te vergaderen. DEN HAAG. H. K. H. Prinses Juliana tijdens een voorstelling in het circus is hedenochtend in verband met de ope ning van de poppententoonstelling op he den in de Residentie aangekomen. AMSTERDAM. Vanmorgen is in de J. v. Lennepstraat een 3-jarig knaapje, dat zich spelenderwijs op den rijweg had be geven, door een auto aangereden. Het kind is kort na het ongeval overleden. LEIDEN. De circus-artiste die onlangs tijdens een voorstelling in net circus Amar, bij het werken aan de trapeze, om laag stortte, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. LEIDEN. De 30-jarige mej. B. B. uit Diemerbrug, dienstbode in een hotel te Noordwijk aan Zee, die Zondagnacht bij een motorongeluk, waarbij de berijder ge dood werd, ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. AMSTERDAM. De N. V. Stoomvaart- Mij. Nederland meldt, dat de speciale Waar Ge ook zijl, als ge zoo'n zakdoosje met 3 "AKKERTJES" bij U hebt, kunt Ge Uzelf dadelijk afhelpen van kwaaltjes, die steeds ongelegen Uw genoegen verstoren. Daarom zijn die handige metalen zakdoosjes verkrijgbaar met 3 "AKKERTJES", die telkens te pas komen en zoo verrassend snel werken bij 11 Glazen bu» met 12 stuks slechts 52 oent (Omzetbelasting: Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen, (is inbegrepen.' 1 Zakdoosje AA met 3 st. trein met passagiers en post in aanslui ting op het 11 Mei a.s. van Genua ver trekkende stoomschip Marnix van St Al- degonde, Donderdagmorgen 10 Mei om 8 u. van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.03, Arnhem 9.59, Nijmegen 10.28, vertrek van de aan sluitende trein naar Utrecht van Amster dam C.S. 7.58, Amsterdam D.P. 8.13 u. Aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrek 7.31. Aankomst te Genua Vrijdag morgen 7.31 uur. AMSTERDAM. Alhier is overleden Mr J. G. Koenders, in leven bibliotheca ris administrateur der Kon. Academie van Wetenschappen. Inbrekers aangehouden. ENSCHEDE. De politie te Enschedé hreeft aangehouden de 15-jarige J., de 21-jarige B., en de 25-jarige L., die ver dacht worden van den inbraak welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. werd gepleegd in de Coöperatieve stoom- zuivelfabriek te Boekelo, waarbij een geldsbedrag van f 4400 werd buitgemaakt De 15-jarige knaap die het eerst werd aangehouden, viel spoedig door de mand en deelde mede, wie de mededaders wa ren. Het drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Doodelijk ongeval. RIDDERKERK. Hedenmiddag is het 8-jang dochtertje van den heer P. Visser te Rijsoord op den rijksstraatweg, door een vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. KOPENHAGEN. In het begin van April vertrok uit Kopenhagen een uit 3 perso nen bestaande expeditie naar IJsland om de uitbarsting van den vulkaan Vatuu- joekel te observeeren. Naar thans uit Rykjavik wordt gemeld, maakt men zich over het lot van deze expeditie, welke onmiddellijk na aan komst te Rykjavik, naar het vulkaange- bied opbrak, ongerust. Op een plaats waar de expeditie gekampeerd heeft vond men een van 12 April dateerende inlich ting, volgens welke de expeditie er op uit was gegaan, om den Hoejjoekel nader te onderzoeken en dat men binnen vijf dagen in het kamp terug hoopte te keeren. Aangezien men sedert dien niets meer van de expeditie heeft vernomen, zal, indien Maandag a.s. nog geen berichten zijn ontvangen, een hulpexpeditie worden uitgezonden. LONDEN. Sir Percy Hurd zial morgen in het Lagerhuis aan den Minister van Handel Runciman de vraag stellen, of de aandacht der Nederlandsche regee ring is gevestigd op het feit, dat in Gr. Brittannië Nederlandsche producten wor den verkocht, tegen prijzen welke soms lager zijn dan de helft van de prijzen j welke voor deze produoten in Nederland worden betaald. Hij zal tevens vragen wat de Regeering voornemens is daarte gen te doen teneinde de Britsche belan gen te beschermen. TEGENSTELLINGEN TUSSCHEN DE MINISTERS COLIJN EN DECKERS? Het Dagbl. van N.-Brab. en Zeeland schrijft Reeds eenigen tijd geleden liepen er ge ruchten over een tegenstelling tusschen minister Colijn en minister Deckers ten aanzien van de maatregelen, welke in de huidige tijdsomstandigheden noodig zijn voor het behoud van een behoorlijke weer macht. Thans bereiken ons uit Den Haag an dermaal geruohten over die tegenstelling, echter in veel scherper vorm dan tot dus ver. Er zou zelf sprake zijn van een nei ging tot aftreden bij minister Deckers, aan wien toegeschreven wordt, dat hij' zich niet vereenigen kan met het streven van minister Golenn om ook de weerbaarheid van ons leger op te offeren aan de econo- misch-financieele politiek van het huidige kabinet. Er wordt zelfs van gesproken, dat minister Colijn na 't aftreden van minis ter Deckers zelf 't departement van Defen sie onder zich zou nemen, ten einde de bezuiniging op het leger, ter bestudeering opgedragen aan de commissie Idenburg, te kunnen doorvoeren. Natuurlijk bestaat er geen mogelijkheid om eenigerlei bevestiging te krijgen van de bestaande spanning in het kabinet Zoo lang mogelijk zal de schijn vermeden wor den, dat er leelijke scheuren zijn ontstaan in de homogeniteit van 't kabinet-Colijn." Wij geven deze niet waarschijnlijk lijkende geruchten, geruchten voor wat ze waarn zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „Effatha" (Marcus 7 34). Op Donderdag 17 Mei hoopt het Chris telijk Instituut voor Doofstomme kinde ren „Effatha" te Voorburg zijn 45ste jaarvergadering te houden. Deze vergadering met een daaraan ver bonden „openbare les" is toegankelijk voor alle leden en begunstigers en het zal het bestuur aangenaam zijn, indien het blijkt, dat velen belang stellen in hun ar beid. Mogen wij deze gelegenheid aangrij pen, menigeen op te wekken, om met hun gebed en gaven de taak van deze zegen rijke inrichting te steunen en te verlich ten, opdat de doofstomme kinderen er varen, dat de volgelingen van onzen grooten Heelmeester en Heiland niet al leen Zijn Naam belijden maar dit ook door hun daden toonen? De correspondenten zijn steeds bereid, alle gewenschte inlichtingen te verstrek ken en eventueele bijdragen in ontvangst te nemen. M. F. BASTMEIJER. D. VAN VIJVEN. Goes, Mei 1934. Van 30 April6 Mei. VROUWENPOLDER. Ondertrouwd: A. H. Geertse, 22 j. jm. en E. Willemse, 25 j. jd. Over de maand April. NISSE. Gehuwd: 4, Johannes Lucasse, 27 j. jm. te Middelburg en Jacoba Bos man, 25 j. jd.; 18, Marinus den Dekker, 22 j. jm. te Hoedekenskerke en Pieter- nella Otte, 21 j. jd. SCHORE. Gehuwd: 19, Willem van Velzen, 24 j. jm. te Ierseke en Janna Wilhelmina Zuijdweg, 24 j. jd. Geboren: 23, Comelis Jan, z. v. P. H. A. Polderman en Ma. Boogaard; 29, Ja coba Adriana, d. v. A. Leijs en Da. J. Overbeeke. Overleden: 7, te Goes, Arij Saaman, 69 j., echtgenoot van Jacomina Logmans. 'sH. ARENDSKERKE. Gehuwd: 12, Adriaan Braamse, 28 j.jm. en Cea Jacoba Mulder, 29 j. jd.; 12, Nicolaas Pieter Adriaanse, 37 j. jm. en Prina Catharina Wisse, 23 j. jd.; 19, Marinus de Ridder, 26 j. jm. en Neeltje Hoogerland, 25 j. jd.; 19, Jacob Johannes Christiaansen, 33 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2