EERSTE BLAD Religie en negotie e VRIJDAG 4 MEI 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - h. 180 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland 'N KLEIN DOOSJE l"\ET GROOTE GENEESKRACHT Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonm nou yx Vvor 1 elburg, Ge», s ej Vlissing°n, f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 ce»»* per regel, Ingezonden mcdedeclingen 00 jent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7", lij vooruitbetaling On Ier - etter of mo ;o f 0,S_, Bij contra.t lelangr.ijke korting. Twee zaken die voor het welvaren van het volksleven van de grootste beteekenis zijn. Gelukkig het land, waar die twee samengaan, waar kruis en ploeg naast el kaar een plaats hebben. Niet altijd is er harmonie tusschen re ligie en negotie. Vaak komt het voor, dat de godsdienst alleen hoog gehouden kan worden door de negotie op den achtergrond te plaat sen of omgekeerd, dat de negotie zich slechts kan ontplooien, zooals men dat gaarne zou zien, als aan de religie het zwijgen wordt opgelegd. Dit verschijnsel doet zich voor in het gewone zakenleven. Wie 'het nauw neemt met de eischen van de religie, zal op het gebied van de negotie wel eens een veer moeten laten. En wie negotie drijft zon der rekening te houden met de eischen van den. godsdienst, kan het in vele gevallen verder brengen dan wie wel met de religie rekent. Ook in het bedrijfsleven kan men dit conflict waarnemen. Wie zich alleen laat leiden door het 'belang van de negotie, zal ten opzichte van loonen en arbeidsvoor waarden, stakingen en uitsluitingen enz. een andere houding aannemen, dan hij, die dit leven laat behee-rschen door de religie. In het publieke leven is het niet anders. Bij de kwestie van de winkelsluiting op Zondag komt schijnbaar het belang van de negotie in conflict met de eischen van de religie. Er zijn, velen, die de viering van den Zondag gaarne bevorderen, maar die vrijheid eischen om op1 Zondag de win kels geopend te houden, omdat het belang van de negotie dit vordert. Men wil wel religie en spreekt met veel waardeering over de waarde van den godsdienst, maar de negotie moet er niet door in het ge drang komen. Op het gebied van (het internationale leven komt de strijd tusschen religie en negotie mede tot uiting. Het tegenwoordige Russische bewind b.v. draagt niet alleen in zijn oorsprong, maar eveneens in zijn practijk een zuiver revolutionair karakter. Het keert zich te gen alle Goddelijke ordeningen. Het heeft openlijk den strijd aangebonden tegen God en Zijn dienst. En dat niet alleen, maar het tracht ook in andere landen deze ver derfelijke beginselen en practijken ingang te 'doen vinden. Het ideaal is, de geheele wereld in de zegeningen van het godde- looze Communisme te doen deelen. D'oor dit alles moest er, als de religie in het volkerenleven nog eenige beteekenis heeft, geen sprake van zijn, dat de recht matigheid van het Bolsjewistische bewind in het internationaal verkeer werd erkend. Maar nu komt de negotie een woord meesproken. Er is, naar men gelooft en hoopt geld te verdienen in Rusland. En het geld, ja, dat weet wat in de wereld. De „Maasbode" schreef onlangs: „Zoo de hel zelf een economische rea liteit ware onder Satans dictatuur, zou den sommige moderne heidenen onder de tegenwoordige leiders en heerschers, niet aarzelen uit zucht naar gewin hiermede een bondgenootschap aan te gaan". Dat is zeer kras gezegd. Maar toöh niet te kras misschien. Ondanks alles wat zich in Rusland af speelde de laatste jaren hebben toch ver schillende mogendheden in de hoop op politiek of economisch gewin, diploma tieke betrekkingen met de Bolsjewistische regeering aangeknoopt. En terwijl de be lijders van den Christus in Rusland op gruwelijke wijze werden vervolgd en ge marteld, werden de vertegenwoordigers van dit gruwel-bewind met het grootste eerbetoon ontvangen. In landen waar men zich tot nu toe afzijdig hield ook in ons land - komt telkens weer de vraag op of het eigen be lang niet meebrengt over de bezwaren heen te stappen en de betrekkingen met Rusland te herstellen. De religie komt hiertegen in verzet. D'oor het revolutionaire bewind te erken nen, versterkt men de positie daarvan ook tegenover :de Christusbelijders die zoo 'hevig worden vervolgd. Maar dan komt de negotie aan het woord en wordt de vraag gesteld of men dan de kansen die Rusland biedt maar ongebruikt mag laten voorbij gaan. En zoo wordt ook op onze Regeering aan drang uitgeoefend om de betrekkingen met Rusland te herstellen. Toegegeven kan worden dat bet hier een ver van gemakkelijk vraagstuk be treft. Regel is dat de Staten zich niet met elkanders binnenlandsche politiek be moeien. Vriendschappelijke betrekkingen worden onderhouden niet alleen met lan den als Engeland en België, maar ook met Duitschland waar bet Nat.-Socialis- me hoogtij viert en met Spanje waar de revolutionaire partijen elkaar voortdu rend naar het leven staan. Het is minder gemakkelijk dan het schijnt om hier den juisten weg te kiezen. Toch kunnen wij niet anders dan ho pen, dat de Regeering niet terwille van de negotie zal handelen in strijd met de eischen en de belangen van de religie. Engeland en Japan. Over de besprekingen van den Engel- schen Minister Runciman met den Japan- sdhen ambassadeur, wordt nog gemeld, dat het resultaat door Runciman Maan dag in 't Lagerhuis zal worden mede gedeeld. Verwacht wordt dat hij dan de stappen zal aangeven, welke de Britsche regeering zich voorstelt te nemen tegen de buitensporige Jap-ansche concurrentie. Runciman 'heeft gisteren den Japan- sc'h-en ambassadeur ontvangen. Naar ver luidt, 'heeft 'hij dezen medegedeeld, dat de Engelsche regeering verplicht is de Engel- sche textielindustrie en andere industrieën te 'beschermen tegen de invasie van Ja- pans-che goederen, welke tegen onmatig lagen prijs verkocht worden. De koloniale gouvernementen 'hebben besloten den in voer van Jap-ansche goederen te contin genteeren. Engeland zal waarschijnlijk 'binnenkort maatregelen treffen tegen den Japanschen invoer. Is Hindenburg ziek? Verleden week liepen in Berlijn geruch ten, dat Rijkspresident Von Hindenburg ernstig ziek zou zijn, niet naar zijn bui tenplaats Neudeck kon reizen en dat zijn familie aan zijn ziekbed was geroepen. Bij navraag aan o-fficieele bureaux werd dit bericht met grootle stelligheid tegenge sproken. Intusschen is het daardoor niet verstomd, doch het heeft op 1 Mei nieuw voedsel gevonden. Het is namelijk sterk opgevallen, dat president von Hindenburg zich o-p den eersten Mei nergens heeft vertoond en dat ook de Hitlerjeugd, zooals algemeen werd verwacht, hem geen morgenconcert heeft gebracht. Men neemt thans als vrij zéker aan, dat Hindenburg het bed moet hou den en zich daardoor niet heeft kunnen vertoonen. Zware wolkbreuk in den West-Eifel. "Woensdagmiddag en ook des avonds is boven 'het district Trier, voornamelijk echter hoven den We-st-E'ifel en de Saar- gouw, een zwaar o-nweder neergekomen. Een wolkbreuk barstte los boven een zij dal van de Duitsch-Luxemburgsche -grens rivier Our in -de nabijheid van Dasbur-g. Groote hagelkorrels kletterden neer. De uit het zijd-al 'komende beek was spoedig z'qo 'hoog gezwollen, dat het water in de hui zen van een deel van Dasbur-g binnen drong. De bewoners klommen boven op schu ren en op de -daken hunner huizen, daar de laagliggen-de woonvertrekken onder water stonden. Tuinen en velden bieden een 'beeld van gren-zeloo-ze verwoesting. Huwelijken en geboorten in Duitschland. Door het rijksbureau -voor de statistiek wordt bekend gemaakt, -dat het aantal 'huwelijken in 1934 in Duitschland gelei delijk is toegenomen. Terwijl in Januari in vijftig groote siteden het aantal 'huwe lijken op iedere duizend inwoners 8.1 be droeg, steeg -dit cijfer in Februari tot 9.7 en in Maart tot 12.3. Ook het aantal geboorten is toegeno men. In Januari bedroeg het aantal levend geborenen 12.7 op iedere duizend inwo ners, in Februari 13.5 en in Maart zelfs 14.1. Korte Berichten. Het lawine-gevaar in de Alpen in boven-Italië is op het a-ogenblik zeer groot. Op verschillende plaatsen zijn reus achtige lawines naar beneden gekomen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw over een groeten afstand 8 Meter hoog. Twee arbeiders zijn omgekomen. De Gentsche gemeenteraad heeft met de stemmen van liberalen en katholieken voor het aftreden geëischt van den wet houder van financiën Balthazar, die een bedrag van 20 millioen had geplaatst op de Bank van den Arbeid, die haar be talingen heeft gestaakt. De actie der Italiaansche regeering en der fascistische partij tot het bewer ken van een prijsverlaging wordt ener giek voortgezet. In verschillende steden hebben de autoriteiten bevel gegeven-tot het sluiten van magazijnen en winkels, die hun prijzen niet aanpassen aan het door de regeering verlangde niveau. Verder zijn talrijke boeten opgelegd, ter wijl ook verschillende winkeliers door de autoriteiten zijn gesommeerd hun prijzen te verlagen. Het wereldzuivelcongres, dat te Rome is gehouden, heeft zijn arbeid be ëindigd. De congressisten zullen een be zoek brengen aan Florence en Milaan, waar zij de voornaamste zuivelfabrieken zullen bezichtigen. De Fransche minister van financiën deelt mede, dat de geruchten in de pers, omtrent mogelijke verlaging der inkom stenbelasting ongegrond zijn. De minister van financiën verklaart echter dat het ontwerp der fiscale hervorming ook geen enkele verhooging bevat van belasting. "AKKERTJES" (Akker-Cachets) zijn thans ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakke lijk. Gij hebt ze dan. waar Ge U ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Zakdoos II Glazen bnia met 12 ituks slechts 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen. Een gemeente die belasting verlaagt De gemeenteraad van Nieuwer-Amstel verlaagde in 't begin van dit jaar de straatbe'lasting met gemiddeld 20 pet., ter wijl hij gisteren de electriciteit'S'tarieven vermin-derde meit 2 ct. en het vastrecht met 5 ct. per K.W.U. De verlichting van lasten is in deze ge- meente niet van de lucht. 1930: verlaging keurlo-onen slachthuis en idem tariefsverlaging electriciteit 2 ct. 1931omzetting 'belastingstelsel met een al-gemeene verlaging van 30 pet., verla ging 25 opc. pers. belasting. 1932: verlaging 15 opcenten fondsbelas ting en idem 20 pet. schoolgeld. 1933: verlaging krachtstroomtarief en gedeeltelijke afschaffing heffing precario rechten. En dat, terwijl er in 1929 nog een tekort was van goed f 127.000, elk jaar bijna f 100.000 -is uitgekeerd aan armenzorg en ondersteuning, -de afschrijvingspercen tages zijn verhoogd en een algemeen re servefonds is ingesteld, dat tot nog toe niet is aangesproken. Verlaging peil van het IJsselmeer. Het Tweede Kamerlid, -de heer Duymaer van Twist heeft aan 'den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid in verhand met de voornemens om het peil van het IJs selmeer te ver-lagen te doen nagaan d-en omvang van de nadeelen, die deze ver laging met zich zal brengen voor de scheepvaart ter plaatse en Voor het be vaarbaar houden der vaarwegen, in het 'bijzonder in de provinciën Overijsel en Drente? Is heit juist, dat er zich reeds ondiepten in het IJselmeer bevinden, die de scheep vaart bemoeilijken? Zoo ja, welke maatregelen zullen ge troffen worden om in -dien toestand ver betering te brengen? De onderwijzers-opleiding. De centrale afdeeling der Tweede Ka mer heeft besloten in de afdeelingen te doen onderzoeken op Vrijdag 18 Mei a.s. het wetsontwerp tot regeling der oplei ding van -ouderwijzers en onderwijzeres sen voor het L. O. en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs. Letters en cijfers op de zeilen. Krachtens Kon. besluit van 11 April 1934, betreffende het voeren van letter- teekens en nummers door de kustvis- schersvaartuigen, moeten de letterteekens en nummers in olieverf geschilderd zij'n aan weerszijden in het midden van het zeil, dat onmiddellijk achter den mast wordt gevoerd, of indien het vaartuig meer dan één mast heeft, in het midden van het zeil achter den grooten mast. Verlaging der tarieven in stations- restaurants. De Ned. Spoorwegen overwegen een verlaging der tarieven voor de consump tie in de stationsrestauaraties. Het ligt in de bedoeling voor de tweede en derde klasse wachtkamers hetzelfde tarief vast te stellen. Voor de meeste artikelen zal dit overeenkomen met het tarief dat thans voor de derde klasse-wachtkamers geldt. Voor verschillende stations zou deze ta riefsverlaging gepaard moeten gaan met een vermindering van pachtprijs. Zo-oals bekend zijn verschillende sta- tions-restauarateurs er nit zich zelf reeds toe over gegaan hun tarieven te verlagen ten einde hun debiet te vergrooten. An deren konden dit voorbeeld echter door den hoogen pachtprijs niet volgen. De Ned. Spoorwegen willen thans door een algemeene verlaging weer tot een uni formen prijs van alle spoorwegbuffetten komen. Conserveering van busgroenten. Naar het „Ned. Weekblad van Kruide- nietswaren" verneemt is namens de re geering ter kennis van de conservenfa- brieken gebracht, dat voortaan'alle bus sen voor groentenconserven moeten zijn voorzien van een den fabrikant toegewe zen slagletter, terwijl alle etiketten den naam van den fabrikant moeten dragen. Tevens zijn uniforme benamingen voor den inhoud vastgesteld met normen, waaraan de inhoud moet voldoen. De conserveering moet zich bepalen tot de reeds in 1933 verwerkte producten, ter wijl alleen een normale uitbreiding der productie is toegestaan. Prins Hendrik weer naar Boedapest. Het Boedapester blad de „Pester Lloyd." meldt dat een nieuw bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan Hongarije aanstaande is. Zooals bekend, •heeft de Prins in Februari reeds twee we ken te Boedapest vertoefd. Prins Hendrik zal 9 Mei aankomen en zijn intrek nemen in hotel „Donauapa- last". Het ligt in het voornemen van den Prins een bezoek te brengen aan zijn familieleden, den prins en prinses Bor- win van Mecklenburg. NADERE VOORZIENINGEN TER BESCHERMING VAN DE OPEN BARE ORDE. Van het Woensdag door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp geeft de Maasbode de volgende samenvatting: In drie hoofdstukken is het ontwerp verdeeld. Vooreerst zal voortaan onder opruiing ook vallen een afbeelding. D'at was vroeger twijfelachtig. In het vervolg zullen opruiende prenten dus ook straf baar zijn. Verder zijn-de verspreidings artikelen voorzien, zoodat voortaan ook strafbaar is deg'ene, die ernstig kon ver moeden, dat een bepaald geschrift of een afbeelding door hem verspreid strafbaar was. Tot dusver kon zulk een verspreider vrij uit gaan, als hij beweerde zulk een geschrift niet te hebben gelezen. Een gewichtige wijziging heeft de titel: Beleediging ondergaan. Kon men tot dus ver straffeloos zeggen: „De priesters zijn bedriegers", mits men maar geen naam noemde, of „de joden zijn woekeraars", of „de Kamer is 'n zoodje" of „het leger is één rommeltje", voortaan kan ook do beleediger van een groep der bevolking of van een openbare instelling met twee ja ren gevangenisstraf of driehonderd gul den boete worden gestraft, indien hij die beleediging in het openbaar uit. Deze wijn ziging breekt met de individueele opvat tingen van ons Strafrecht, dat tot dusver geen beleediging van collectiviteiten kende. De tweede afdeeling van het wetsont werp maakt het vervolgen van klacht delicten ook huiten klachte mogelijk. Ook hier moet het individueel belang wijken. Kon vroeger een beleediging niet wer dén vervolgd dan op klacht van den be- leedigde tenzij het ambtenaren in func tie betrof - voortaan zal het openbaar ministerie „op gronden aan het algemeen belang ontleend" (art. 67a) zelf het initia tief nemen, in 't bijzonder, wanneer hoog geplaatste ambtenaren particulier (dus niet in 't uitoefenen van hun functie) zoo worden b e 1 e e d i g d, dat door niet- vervolging het algemeen belang kan wor den geschaad. Het betreft hier dus alleen beleediging. Majesteitsschennis enz. kan voortaan driemaal zoo zwaar bestraft worden, terwijl nu ook de verspreiders van smalende godslastering onder de strafwet vallen. Tenslotte wordt art. 64 van het wet boek van Strafvordering uitgebreid in de zer voege, dat voortaan ook preventief kan worden gehecht degene-, die wegens overtreding van het nieuwe artikel 137a wordt geverbaliseerd, dus die in het open baar, het openhaar gezag, een openbaar lichaam of een openbare instelling belee- digt. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de opening van de eerste gewone zitting der Provinciale Staten bepaald op Dinsdag 12 Juni a.s. des namiddags te twee uur. Binnenland. Bestrijding der smokkelarij. Reglement varkenshouderij voor 1934. Het Middeustandscrediet door de Tweede Kamer goedgekeurd. Buitenland. Handelsmoeilijkheden tusschen Engeland en Japan. Is president Von Hindenburg ziek? Ingezonden Mededeeling. SP Ik zoek 'n plaatsje om iets prettigs te vertellen. Ti Zal eens op bladzij 3 gaan kijken |i Middelburg. Het onweer. Gister avond sloeg de bliksem op de bovenkabei van de eiectrische tram tusschen Middel burg en de Abeele. Van twee op den weg zijn-de motorwagens geraakte -de motor buiten werking. Een der wagens kon op eigen gelegenheid verder gaan; de an dere had -de 'hulp van een collega-motor wagen noodig om de remise te hereiken. -Gevonden voorwerpen: melkbussleu tel, M. de Bree, KI. Vlaanderen M 116; huissleutel en gordijnkwast, B. v. P.; ta baksdoos, v. Nieuwenhuize, L. Giststr. P 199; twee witte doeken, Adam, Teerp.str. P 33; kindermuts, L. de Klerk, 't Zand D 192; port. m. inh., B. v. P.; bril, Radder, Schoorsteenv. singel Q 71; belastingmerk, Eranke, Noordweg A 100; huissleutel, B. v. P.; poppetje, Huissoon, Damp.str. T 10; heerenrijwiel, "Wattez de Vos, L. Burg; mantelband, Midaviene, N. Oosterschestr. N 86; portemo-nnaie, T. Gillisse, KI. Vlaanderen M 163; vulpotlood, v. d. Ber ge, Nieuwe Haven I 109; wollen das, G. Jansen, Achtersingel Q 156; zakmes, A. Dekker, St. Janstr. S 122; dameshand- schoen, B. v. P.; port. m. inhoud, J. Hoek, Veerschesingel S 65; mantelband, Acda, Pijpstr. N 225; paspoort, Heiligers, Vischmarktstr. H 161; belastingmerk, W. Spruit, Bellinkstr. G 195; haarkam, Hol- lebrandse, Latijnscheschoolstraat D 30; huissleutel, N. v. "Winkelen, Zusterstr. I 219; huissleutel, Ned. Koffiehuis, Markt; duimstok, P. Tevel, Korte Geere, K 369; koperen gewicht, Belderok, Bree E 132; bankbiljet, De Witte, Nieuwpoortstr. P 197; koeband, "W-outerse, Noordweg R 12; Duitsch boek, Anthonise-n, Kinderdijk P 90; tasch met boeken, J. den Hollander, Veerschesingel S 110; muts, S. Pouwelse, L. Vielesingel D- 211; taschje met inh., fa. Bo-asson, Stationstr. P 270; port. m. inh., Groosman, K. Delft G 13, pakje m. inh. Geleijinse, Lamhrechtstr. L 102; belasting merk, Portier Hotel Commerce; damesrij wiel, B. v. P. Vlissingen. D e 'h u i s- v 1 ij-11 e n t o o n- stelling. Gisteravond heeft de heer P. G. Laernoes 'de tentoonstelling van 'huis- vlijtar'tiikel-en, vervaardigd door de werfc- lo-ozen, ges-loten en nog eens op het nut van -dezen arbeid gewezen. Goes. In korten tijd is het winkelpand, waarin tot voor enkele weken de boek handel van Sandijck was gevestigd, om gebouwd in een -drogisterij. De winkel is gerestaureerd en -gemoderniseerd. 'Morgen wordt hier -geopend -door me-j. J. B. de Wo-lff, apothekersassistente, de drogisterij „de Wolf". Alles wat tot het drogistenvak in -den ruimsten zin behoort, is hier ver krijgbaar en voor het grootste dee-l in de -moderne etalagekasten of in -de vitrines in den winkel uitgestald. Wij noemen slechts verpakte en homoep-athisc'he ge neesmiddelen, parfumerieën, toilet-artike len, maar ook verfwaren, sponzen, zeemen en borstelwerk. Binnen enkele weiken zal de zaak ook worden uitgebreid met een fotohandel en zullen ook photo''s worden ontwikkeld en afgedrukt. Men ziet -dus, dat men in deze zaak, die op zo-o -gunsti- gen stand is gelegen voor veel en velerlei terecht 'kan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek, B. van Ginkel, cand. te Zeist. Te Idsegakuizen, W. de Jong, cand. te Katwijk aan Zee. Te Nieuwpoort, G. v. d. Boogert cand. te Sommelsdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1