öelangrijkste Nieuws. DONDERDAG 3 MEI 1934 48B JAARGANG - r 179 Buitenland Binnenland Staten-Generaal Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij Auctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, veekabonne jeu, vc^r h jF.urg, Go: e Vlissingcu 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent por regel. Ingezonden mededelingen 60 .ent per regel. Kleins Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7T, bij vooruitbetaling OnAer letter of uioïto Ï0.8L. Bij contract belangrijke korting. Het zestig millioenplan. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp inzake crediet voor werkverruiming met bekwamen spoed behandeld en reeds gisteren met groote meerderheid aange nomen. Omtrent de beteekenis van dit wetsont werp heeft Minister Colijn bij de verdedi ging daarvan enkele opmerkingen ge maakt die wij hier willen laten volgen. De Regeering, zoo betoogde de Minis ter, beschouwt dit ontwerp niet als een soort hefboom om de werkloosheid in Ne derland te doen verdwijnen. „Vraagt men, wat dit karakter, dat de Regeering aan haar eigen ontwerp toe kent, dan wel is, dan zou ik een militair beeld willen gebruiken en zou ik willen zeggen: bet is een inleidende aanval op de werkloosheid in ons land; of, alsi men een ander beeld wil: bet is een noodverband, dat op het gevechtsveld gelegd wordt en dat eigenlijk meer een psychische dan een pbysieke beteekenis beeft, omdat het den patiënt de overtuiging bijbrengt, dat men hem niet aan zijn lot overlaat, maar dat men zorg voor hem heeft. Diat is bet karakter, dat het Kabinet zelf aan dit ontwerp toegekend wil zien. D'aarnaast heb ik in de tweede plaats het doel, dat wij beoogen, genoemd. Dat doel is, zooals reeds door verschillende sprekers te recht is opgemerkt, óók, en niet in de laatste plaats, beïnvloeding van het normale bedrijfsleven In de eerste plaats door een zorgvul dige keuze van de werken, die zullen wor den uitgevoerd. Het ontwerp laat volle vrijheid bij de keuze van werken. De werken, die uitgevoerd worden, kun nen zijn Rijkswerken; kunnen ook zijn gemeentelijke werken, ook werken in bet belang van provinciën en waterschappen. De vrijheid, die het wetsontwerp laat, gaat zelfs nog verder. Er kunnen krach tens de omschrijving van den begroo- tingspost ook bijdragen worden gegeven in de kosten van werken, die door ande ren worden uitgevoerd. Ik zal een paar voorbeelden noemen eenvoudig ter bepa ling van de gedachte. Wanneer bet, om onze koopvaardijvloot varende te houden, noodig zou zijn om moderniseering van die vloot tot stand te brengen, dan zullen ook daarvoor gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Wanneer een bepaalde fabriek, die op ge zonde basis rust, en die, mits zij nu maar op meer moderne wijze was ingericht, den concurrentiestrijd, zelfs onder de te genwoordige omstandigheden, nog zou kunnen volhouden, dan zal het niet van te voren uitgesloten zijn, dat ook voor een dergelijk doel een beroep op de medewer king van het Werkfonds zal worden ge daan. In het algemeen is het de bedoeling die werken te doen uitvoeren, die bij kunnen dragen tot verhooging van de economi sche weerbaarheid, de weerkracht van het land. Ik heb bij de installatie van de Com missie voor het Werkfonds enkele richt lijnen daaromtrent gegeven. Ik heb er op gewezen, dat er in de eerste plaats tegen gewaakt moest worden, dat men werken zou ter hand nemen, die anders toch reeds n u zouden worden uitgevoerd; en in de tweede plaats, dat er decentralisatie behoorde te zijn in dien zin, dat de wer ken zooveel mogelijk over de verschillen de deelen van het land verspreid zouden moeten zijn, daarbij echter rekening hou dend met de plaatsen, waar het grootste aantal werkloozen bijeen woont. Verder moet natuurlijk g'elet worden op het bedrag van de uit de werken, di rect zoowel als zijdelings, voortvloeiende loonbedragen en eindelijk moet ook een deel van het geld worden gereserveerd om jeugdige werkloozen aan arbeid te helpen." Tot zoover de heer Colijn. Uit deze enkele opmerkingen blijkt wel van hoe groote beteekenis het thans aan hangige ontwerp is. Geen wonder dat het door de Tweede Kamer met groote meerderheid werd aangenomen. En onbegrijpelijk dat de Christen-De mocratische afgevaardigde met de Com munisten tegen stemdel België conti ngenteerf garnalen. Naar „L'Indépendance Beige" meldt, zal de Belgische regeering dezer dagen een decreet ter onderteekening aan den Koning voorleggen, waarbij de invoer van garnalen in België wordt gecontingen- teerd. Het ligt in de bedoeling bij de verstrek king van invoerconsenten een bijzonder recht te heffen. Nieuwe spionnagezaak ontdekt. De „Temps" meldt, dat een belangrijke spionnage-organisatie in Frankrijk is ontdekt die voor Duitschland werkte en dat de voornaamste agent van deze orga nisatie werd aangehouden. Er zijn ver scheidene bevelschriften tot aanhouding uitgevaardigd. Een nader telegram meldt, dat de agent van den Duitschen spionnagedienst ge arresteerd werd op het oogenblik, dat hij aan een Fransch officier geld overhan digde in ruil voor documenten van belang voor de landsverdediging. Kerkelijke afscheiding in West- Duitschland. Er ia een belangrijke ontwikkeling in het kerkelijke conflict in Duitschland ge komen. Verleden week Zondag heeft de vereenigde oppositie te Ulm verklaard de eenige wettige Evangelische Kerk te ver tegenwoordigen. Doch de vrije synoden, welke worden gevormd door de oppositie in de kerkelijke provincies Rijnland en Westfalen, waar de oppositie in de meerderheid is, zijn nog een stap verder gegaan. Zondag zijn te Dordtmund de vertegenwoordigers bijeen gekomen die zichzelf proclameerden tot de wettige kerkregeering voor deze twee provincies. Zij hebben bij het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken een aanvraag in gediend om erkend te worden als onaf hankelijke Evangelische Kerk. Deze stap schijnt de afscheiding van de kerk in Rijnland en Westfalen van de Evangeli sche Rijkskerk te voltooien. Hulp aan Duitsche vluchtelingen. In de openbare vergadering van de in ternationale conferentie voor de hulpver leening aan vluchtelingen uit Duitsch land, zoowel aan Joden als aan anders denkenden, heeft de Hooge Commissaris van den Volkenbond voor dat werk, de Amerikaan James MaoDonald, een be langrijke en zeer uitvoerige verklaring Instorting in kolenmijn. Te Many, nabij Val-St. Lambert in hei kolenbekken van Luik, heeft gistermorgen een instorting plaats gehad, met het ge volg dat vijf mijnwerkers werden bedol ven. Onmiddellijk werd een reddingse-xpe- ditie uitgerust, die bemoeilijkt werd door voortdurende nieuwe instortingen. Slechts drie van de vijf mijnwerkers antwoordden op de klopsignalen. Deze drie werden ge red. Een van de beide nog bedelvenen antwoordde nog op het geroep der red ders. Men slaagde er in hem te drinken te geven. De beste oplossing werd geacht, den verschillenden regeeringen te verzoeken aan de vluchtelingen, die geen geldige paspoorten of andere documenten bezaten en aan hen, die hun Duitsche natio naliteit verloren hadden, een document uit te reiken, bekend als „titre d'identité et de voyage", gelijk dat in 1929 door den Volkenbond voor staatlooze personen was aanbevolen. Verder wordt den regeeringen aanbe volen, vergunningen te verleenen aan een redelijk aantal réfugé's om arbeid te verrichten en gelegenheid te krijgen zich te bekwamen. Wat het zeer moeilijke vraagstuk van de intellectueelen onder de vluchtelingen betreft, wordt aangedrongen op coördina tie in de verschillende staten voor plaat sing in werkverschaffing. De in N e d e r- 1 a n d genomen maatregelen, ook die met betrekking tot de tewerkstelling op het land, gewonnen door drooglegging van de Zuiderzee, worden met waardeering ge noemd. Een aantal plannen voor de vestiging van vluchtelingen in Palestina en elders, in Californië, Angola en andere deelen van Afrika, in Zuid-Amerika, Turkije en Oost-Siberië zijn onderzocht, maar al leen de vestiging op het land en in de industrie in Argentinië wordt voor het oogenblik uitvoerbaar geacht. Het aantal vluchtelingen wordt geschat tusschen zes tig en zeventigduizend, maar het is groei ende. Steeds meer boter. Officieel wordt de boterproductie van Nieuw-Zeeland voor dit jaar op 168.000 ton geschat, waarvan er 140.000 zal wor den uitgevoerd. De rest voorziet in de behoeften van het eigen land. In het boterjaar 1932'33 zijn er 127.799 ton uitgevoerd en in het jaar daarvoor 104.211 ton. Het 1 Mei-oproer te Parijs. Na den strijd om de Cité Jeanne d'Arc, te Parijs, biedt het woningblok, dat hoofd zakelijk bestaat uit huizen, die rijp zijn voor afbraak, een beeld van troostelooze verwoesting. De straten liggen bezaaid met tallooze voorwerpen, welke door de opstandelin gen als projectielen werden gebruikt om er de politie mee te bestoken. Onder deae projectielen-verzameling bevinden zich beds tellen, een haard, straatsteenen, vuil nisbakken en de inhoud daarvan. De woningen zelf zijn in den hoogsten graad onhygiënisch en stinken letterlijk van het vuil. Van waterleiding, gas of electriciteit is nergens een spoor -te be kennen. In het blok wonen ongeveer vierduizend personen in de allerellendigste omstan digheden. In deze omgeving vindt het communisme voor zijn propaganda een goeden voedingsbodem. De laatste versterkingen der commu nisten werden tenslotte bij den vierden stormloop door politie-beambten, die uit gerust waren met traangaspistolen en borstpantsers, ingenomen. Bij den eersten stormloop waren reeds twee raddraaiers, die er zich openlijk op beroemden op de politie te hebben ge schoten, gearresteerd. In totaal werden daar negen arbeiders van 2030 jaar oud in hechtenis geno men. Woensdagavond belegden de communis ten een vergadering, welke onder streng toezicht stond van de politie. Niettemin probeerden een groep communisten na afloop der vergadering 'barricades in de straten op te richten. Een sterke afdee- ling politie greep evenwel juist op tijd in en verdreef de communisten. Korte Berichten. D'e Fransche minister van binnen landsche zaken heeft medegedeeld, dat Trotzky een speciale verblijfplaats is aan gewezen op een afstand van 300 K.M. buiten Parijs. Hij wordt daar scherp be waakt en mag geen bezoek ontvangen. De Belgische liberalen en katholie ken hebben zich bereid verklaard de re geering nieuwe volmachten te verleenen. De „Essener Volkszeitung" en de „Kölnische Volkszeitung", die voor 14 da gen verboden waren, mogen weer ver schijnen bij wijze van gunst. D'e politie heeft voorts1 bekend gemaakt, dat tegen technische fouten (het ging bij deze kran ten om zetfouten) die politieke beteekenis hebben, bijzonder scherpe maatregelen genomen zullen worden. i De Amerikaansche regeering heeft besloten, scherper tegen de alcoholsmok- kelaars op te treden, daar gebleken is, dat deze hun bedrijf nog steeds uitoefe nen en daarbij nog grove winsten maken. Enkele staten zijn immers nog droog in Amerika. Vervoer van ongemerkte boter. De Crisis Zuivel-Gentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 22 Mei a.s. een beschikking van den Minister van Economische Zaken in werking treedt, waarbij o.a. is bepaald, dat niet-producenten ongemerkte boter mogen vervoeren, verkoopen of afleveren (mits niet uit een boterbereid- of bewaar plaats bij een producent in gebruik of ten behoeve van een producent) in eenheden van ten hoogste 1 K.G. Dit is slechts tot een hoeveelheid van ten hoogste 5 K.G. toegestaan. Ten behoeve van groote uitbrengzaken is bepaald, dat van het maximumgewicht van 5 K.G. kan worden afgeweken, mits daartoe door de Crisis Zuivel Centrale schriftelijk toestemming is verleend. Ten einde deze toestemming te verkrijgen, wende men zich tot de afdeeling Zuivel- controile, waaronder men ressorteert. Werkloozensteun te Rotterdam. Uit het overzicht van den gemeentelij ken dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon van het aantal ondersteunden en de verleende ondersteuning, resp. uitkeering van 1 Jan. 1934 blijkt, dat tot 31 Maart aan georganiseerde werkloozen voor f 2.305.287 aan gewone uitkeeringen en f 33.895 aan suppletoire uitkeeringen zijn gedaan, terwijl f 172.329 voor brandstof fentoeslag werd uitbetaald. Aan ongeor ganiseerde werkloozen is in totaal f 1.888.592 uitgekeerd en voor f 142.885 aan brandstoffentoeslag. Aan armlastigen is voor f 1.341.389 aan onderstand uitge keerd en voor f 116.310 aan brandstof fentoeslag, terwijl voor noodvoorzienin gen f 125.148 is uitbetaald. In totaal is over bovenbedoeld tijdvak uitgekeerd f 5.694.314 (v.j. f 5.879.102) en aan brandstoffentoeslag f 431.524 (v. j. f419.433). Nederland en België. De commissies van buitenlandsche za ken, arbeid en landbouw uit den Belgi schen senaat hebben in een gemeenschap pelijke zitting hun goedkeuring gehecht aan het voorstel tot goedkeuring van de internationale overeenkomst betreffende het merken van eieren in den internatio nalen handel. Voorts werd goedgekeurd het verdrag met Nederland ter voorko ming van dubbele belasting en tot rege ling van eenige belastingaangelegenheden en tenslotte het arbeids- en vestigings verdrag, dat in Februari 1933 te Genève tusschen Nederland en België werd ge sloten. Woningwet en tuinderskassen. Uit 'Overweging, dat het om economi sche redenen noodig kan zijn andere be drijfsgebouwen dan kassen tijdelijk toe te laten op gronden, die ingevolge de bepa lingen van de wet, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van de Woningwet voor een ander doel zijn bestemd, is bij K. B. be paald, dat voor de toepassing van art. 8 der Woningwet met kassen worden ge lijkgesteld hulpgebouwen van lichte con structie voor industrie-, land- of tuin bouwbedrijven. Het lot van oud-gepenslonneerden. Op de vragen van mevr. Pothuis-Smit, naar aanleiding van het antwoord van den Minister van Financiën op haar op 3 April j.l. ingezonden vragen, betreffen de spoedige verbetering in het Lot van een groot aantal oud-gepensionneerden, heeft minister Oud geantwoord, dat met een onderzoek alle spoed wordt betracht. Hij vertrouwt, dat een beslissing binnen kort zal kunnen worden genomen. Posterijen, Telegrafie en Telefonie. De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en post-cheque- en girodienst hebben in Maart opgebracht respectieve lijk: f3.147.882; 345.769; 2.083.602; 432.497; vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar: f36.957; 7.112; 61.816; 3.909 en vergeleken met de begrooting: f 42.418; 25.969; 84.302; 12.997; totaal f6.009.750, ver geleken met dezelfde maand vorige jaar f 13.838 en met de begrooting ■f 80.850. In de eerste drie maanden bedroeg de totale opbrengst f 17.616.980, vergele ken met verleden jaar f460.251 en met de raming f 654.080. Dalende spoorwegontvangsten. De definitieve opgave der ontvangsten over de maand Januari 1934 van de Ne- derlandsche Spoorwegen wijzen een totaalcijfer van f 10.086.653.86 aan tegen over f 11.055.984.53 in Januari van het vorige jaar, wat per dagkilometer in Jar- nuari 1934 f 89.67 tegen f 97.41 in Ja nuari 1933 beteekent. TWEEDE KAMER. Voorzieningen ter béschermingi van de openbare orde. De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van het wetsontwerp hou dende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde afgedaan. Na de sprekers gisteren reeds vermeld voerde Minister van Schaik het woord, om het ontwerp te verdedigen. Spr. betoogde, dat gevaar ontstaat voor de openbare orde, en zelfs voor het staats bestel zelf, als het openbaar gezag tegen over het volk aan minachting wordt prijs gegeven. Men leest vaak dingen, in ver gaderingen geuit, waarbij men zich af vraagt, of zoo iets nu maar straffeloos mag worden gezegd. Spr. geeft één voor beeld, n.l. van een spreker, die in ver band met straffen tegen De Kadt en Sneevliet zei, dat de corrupte petroleum- kapitalisten en de bandieten en O.W.'ers uit den wereldoorlog niet beleedigd zul len mogen worden, als de wet van minis ter Van Schaik wordt goedgekeurd. Deze spr. zei, dat hij over de bour geoisie niet anders dan beleedigend kon spreken en dat de geestelijkheid, die de wapens zegende, oplichters zijn. De heer Van der Heide zeide, dat het wetsontwerp niet noodig is, maar „gouverner, c'est prévoir". De regeering kan dingen als waarop spr. doelt, niet met gekruiste ar men toelaten, en laat zich niet verstrik ken in valsche vrijheidsbegrippen. Het is zeer gemakkelijk, om het wets ontwerp te bestrijden door het een draag wijdte toe te kennen, welke het in deze niet heeft, en door te werken met voor beelden, die zich in de practijk niet zul len voordoen. Er wordt een zelfde over drijving bij begaan als bij de wet tegen de revolutionaire woelingen, de anti- godslasteringswet en het uniformverbod. Het laatste heeft zijn doel volledig be reikt. Aan het aanstellerig dragen van uniformen is een eind gekomen. De caricatuur blijft volkomen vrij, mits zij zich niet in dienst stelle van een ontoelaatbaar streven om op te zetten tot het plegen van strafbare handelingen. Men maakt bezwaar tegen de uitbrei ding van de verspreidingsdelicten. Be wezen moet thans worden, dat bij de ver spreiding de opzet is, om strafbare feiten te begunstigen. In de practijk komt van dit bewijs niets terecht. Voortaan zal ge- eischt worden, dat de verspreider wete, of ernstige reden heeft te vermoeden, dat hij een strafbaar geschrift verspreidt. Er is geen reden tot eenige bezorgdheid voor courantenloopers, kioskjuffrouwen e.d. Waar geen opzet bewezen kan wor den, zal de verspreider vrij uitgaan. Men behoeft niet bezorgd te zijn, dat onschul- Binnenland. De Tweede Kamer heeft bet wetsontwerp tot voorzieningen ter bescherming van de openbare orde aangenomen. Dalende spoorwegontvangsten. Buitenland. Hulp aan Duitsche vluchtelingen. Kerkelijke afscheiding in West-Duitsch- land. Spionnage-geval in Frankrijk. Het 1 Mei-oproer te Parijs. dige personen de dupe van de versprei dingsvoorschriften zullen worden. Verschillende afgevaardigden hebben bezorgdheid geuit voor de pers. Verslag gevers, overzichtschrijvers enz. zijn geen materiëele verspreiders van geschriften. Tot nu toe is de pers nooit gehinderd in haar weergeven van wat in vergade ringen gesproken wordt. Er is niet de minste reden om te vreezen, dat dit voor taan anders zal zijn. Een verslag of over zicht kan als opruiend worden beschouwd als het een opruiend karakter draagt en de schrijver zich daarvan bewust is. Het heeft een opruiend karakter, b.v. als het opruiende zinnen van een spreker woordelijk weergeeft en vette koppen be vat, waarin instemming met deze zinnen door het commentaar wordt te kennen gegeven. Spr. heeft te veel waardeering voor den instructieven arbeid van de Nederlandsche pers, dan dat hij haar in de uitoefening van haar beroep zou wil len belemmeren. Dat men een enkele maal zou willen twijfelen aan de strafbaarheid van be paalde uitingen, kan niet als bezwaar gel den. Grensgevallen zijn nooit te ver mijden. Beleediging van een volksgroep als die der Joden behoort in ons staatsleven niet te worden geduld. Het desbetreffend ar tikel beperkt zich niet tot de Joden. De onderscheidene volksgroepen hebben aan spraak op bescherming tegen krenking eri beleediging. Den heer Lingbeek blijft geoorloofd te spreken over kenmerkende slechte eigen schappen van een volksgroep mits hij daartoe geen beleedigenden vorm bezige. Men behoeft niet ieder woord op een goudschaaltje te wegen. Wat betreft de wijziging van de rege ling van vervolging op klacht, wijst spr. er op, dat er vaak personen zijn, die geen klacht willen doen, omdat zij zich niet beleedigd achten, of zich niet belee digd willen toonen. Met overheidsperso nen is dit vaak het geval. In zulke ge vallen kan vervolging, ook zonder klacht, in het algemeen belang zijn. Voorloopige hechtenis is noodig, als personen avond aan avond optreden met redevoeringen, krenkende voor het open baar gezag en zijn organen. Preventieve hechtenis mag niet onder alle omstan digheden uitgesloten zijn. De Kamer volgde de regeering in deze, niet met geestdrift voorgedragen, maar door den nood opgedrongen voorzieningen, welke zakelijke, reëele critiek, geenszins onmogelijk maken en zich richten tegen een volksverruwing, welke speciaal in dezen tijd zoo groote gevaren met zich brengt. Het ontwerp werd aangenomen met 47 tegen 24 stemmen. Tegen: S.D.A.P., C. P. en de heer Sneevliet (r.s.) Lijst van werkverschaffingen. Dë Minister van Sociale Zaken heeft ten behoeve van de toepassing der Ziek tewet, aan de lijst, waarop vermeld staan de werkverschaffingen, welke met subsidie van het Rijk worden uitgevoerd, toegevoegd de gemeenten Baarland, Cad- zand, 's Heer Abtskerke en Sas van Gent. Gemeenten in nood. In een nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer over dit wetsont werp laat de minister de door de ver scheidene leden in het eindverslag ge vraagde specificatie volgen: Aan de volgende gemeenten zal ver moedelijk in totaal moeten worden uit gekeerd de achter de namen vermelde bedragen: Oost- en West-Souburg f 11.000, Bosch- kapelle f7500, Overslag f300. N. V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duive- land". Verschenen is het verslag over den toestand van bovengenoemde Naam- looze Vennootschap gedurende het jaar 1933 met balans en verlies- en winstreke ning. Aan dit verslag is het volgende ont leend: De afgegeven hoeveelheid water in 1933 bedroeg blijkens aanwijzing van den watermeter op het pompstation 465071 kub. M. of 65812 kub. M. meer dan in 1932.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1