EERSTE BLAD MAANDAG 30 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. TB Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. \s FRIESCHE BAA110,13 en 15 et Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonn, „Jien.ju vc»or "lelburg, Gei i tn Vlissing°n f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeolingen 60 C6nt per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruifc staling Onder lutter of molk) 10.&Ó. Bii contra ;t belarr.iike korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vergadering Schoolraad. De schoolstrijd in den vorm zooals wij die vroeger gekend hebben is ten einde. De vrijheid van het Christelijk onder wijs is erkend. En er is ook recht ge daan. Wij hebben gekregen volledige fi nancieels gelijkstelling met het openbaar onderwijs. Daardoor is verkregen, dat nu in 't bij zonder aandacht kan worden geschonken aan de innerlijke versterking van de Christelijke school. Dat is óók noodig. Want niet de uiterlijke omstandighe den zijn voor den bloei en de welvaart van het Christelijk onderwijs beslissend, maar wel de innerlijke kracht. Zoo als de scholen onder den druk ge groeid zijn, zoo zouden ze onder den voorspoed kunnen bezwijken. Dit is ook verstaan, blijkens de agenda voor de a.s. Vrijdag te houden vergade ring, door het bestuur van district IX van den Schoolraad. In de morgenvergadering hoopt de heer A. Janse te Biggekerke te handelen over: De schoolhervormende kracht van het beginsel van het Christelijk onderwijs tegenover begrippendressuur en tegen over de belevingskuur bij de lessen. In de middagvergadering hoopt Dr J. H. Ba- vinck te refereeren over: Opvoeding en Levensbestemming. Twee belangrijke onderwerpen die recht hebben op de belangstelling niet al leen van schoolbestuurders en onderwij zers, maar van alle ouders. Op een druk bezochte vergadering kan dan ook wel worden gerekend. De a.s. Kolenmijn-Conferentie. De voorjaarszitting van den raad van beheer van het internationale arbeids bureau te Genève is geëindigd. Omtrent de besprekingen op dezen laat- sten dag is het eenige vermeldenswaar dige hetgeen over de voorgenomen drie zijdige conferentie der zeven voornaamste steenkodenproduceerende staten van Euro pa in het belang van de ratificatie der mijnwerkersconventie van 1931 is ver handeld. Van Duitischland is nog geenerlei be moedigende verklaring in dezen ontvan gen, terwijl daarentegen de regeeringen van België, Engeland, Frankrijk, Ned'er- land, Polen en Tsjecho-Slowakije haar deelneming vrij -zeker in het uitzicht heb ben gesteld. Spanje's nieuwe kabinet gevormd. De door den president van de Spaan- sche republiek met de vorming van een nieuwe regeering belaste minister Sam per heeft een kabinet samengesteld. Evenals in het vorige kabinet behooren de meeste ministers tot de radicale partij. De nieuwe premier Ricardo Samper was minister van handel en industrie in het vorige kabinet-Lerroux en voordien ook korten tijd' minister van arbeid. Senor Samper is van nederige afkomst, maar heeft zich -door hard werken en ook door de integriteit van zijn karakter een voorname plaats in het iSpaansche poli tieke leven weten te verwerven. Naar uit berichten in de Spaansdhe bladen blijkt, hebben de agrarische partij van Martinez de Velazco en ook de Ka tholieke Volksactie aan senor Samper, toen hij- met de vorming van een nieuw kabinet belast werd, onmiddellijk beloofd hem denzelfden steun te geven als inder tijd aan het kabinet-Lerroux, op voor waarde dat hij op den -door Lerroux in geslagen weg voortgaat. Plagen voor menschen en vee. Na de -gro-ote overstroomingen van den laatsten tijd wordt Zuid-Afrika geteisterd door vele plagen, waarvan zoowel men schen als 'het vee te lij-den hebben. Te Keetmans-hoop in Britsch Zuid- West-Afri'ka heers-cbt een ernstige epi demie van typheuse koortsen, waaraan reeds twee Europeanen en drie inlanders ten offer zijn gevallen. O-ok verscheidene gevallen van dyp-hteritis -hebben zich voor gedaan, terwijl -groote zwermen muskieten de malaria overbrengen. In den 'Oranje-Vrij staat worden -de kudden schapen door besmettelijke ziekten gedecimeerd. In Natal woedt een paardeziekte, waar door deze dieren „als vliegen" sterven. In den geheelen -Oranje Vrijstaat telen de muskieten, vliegen en ander ongedierte vo-ort in de gro-ote moerassen en poelen, welke na de regens en overstro-ominigen zijn achtergebleven. Op vele plaatsen, is geen drinkwater meer te krijgen en moe ten de bewoners zich behelpen met fles- schen mineraalwater. D-e materie-ele schade, welk® de over- stroomingen hebben aangericht, wordt op 1.200.000 pond sterling geschat. Een vijf jaren-plan In Polen. De Poolsche regeering heeft besloten een vijf-jaren-plan te ontwerpen tot uit voering van de maatregelen tot land bouwhervorming. In den loop van deze vijf jaren zullen 625.200 H.A. grond in perceelen gereed worden gemaakt, waarvan 225.200 H.A. staatsgrond en 400.000 H.A. particulier bezit is. De daardoor beschikbaar gekomen grond zal worden gebruikt voor de vesti ging van landhouw-kolonies en uitbrei ding der kleine landbouwbedrijven. Nog bijna 11 millioen werkloozen In Amerika. Het Amerikaansche vakvereenigings- verbod raamt 't aantal werklo-ozen thans- op 10.905.000, hetgeen een vermindering van het aantal werkloozen gedurende de maand Maart met 560.000 beteekent. Italiaansch parlement heropend. Bij de heropening van het Italiaansche parlement heeft koning Victor Emanuel een troonrede uitgesproken, waarin hij de politieke en sociale ontwikkeling van den fas-cistischen staat besprak en o-.m. verzekerde, dat de gouden standaard zal worden gehandhaafd. Barthou te Parijs terug. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Barthou, die Zondagmiddag te Parijs is teruggekeerd, heeft zich te genover de pers zeer tevreden uitgelaten over zijn reis naar Warschau en Praag. Barthou verklaarde nog, dat hij van zijn reis in het belang van den vrede een bemoedigenden indruk van vertrouwen en veiligheid meebracht. Korte Berichten. Na een langdurige dro-o-gte, waar door groote schade is aangericht, is ein delijk in Transjordanië regen gevallen. In -de landbouwdistricten is hierdoor -gro-ote vreugde veroorzaakt, -daar men thans ho-opt, nog een -deel van den o-o-gst te kunnen redden. Negen agenten van de Internatio nale Roo-de Hulp, die te Brussel vertoef den in verband met de 1 Mei-viering, zijn gearresteerd. Tot hen zouden ook twee Nederlanders- behooren. - In het zuidelijk deel der Karpathen bij Targo-viste woedt een enorme bosch- brand, die reeds een oppervlakte van twaalf vierkante meter vernietigd heeft. Het vuur breidt zich met groote snelheid voornamelijk in de richting van Sianxia uit. Prinses Juliana. De verjaardag van Prinses Juliana kan in verband met het o-verlijden van H. M. de Koningin-Moeder, niet worden gevierd, zooals ons volk dat gaarne ge daan had. Maar vergeten is de jarige Prinses daarom niet. Door de radio werd heel den dag toepasselijke muziek en liede ren uitgezonden. In verschillende plaatsen worden her denkingsbijeenkomsten gehouden en do-o-r heel het land wappert vandaag de Vader - landsche driekleur. H. M. de Koningin te Harderwijk. Zaterdagmiddag bracht H. M. de Ko ningin, vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek aan Harderwijk ter bezichti ging van nieuwe havenwerken. De vorstelijke bezoekers wandelden on der geleide van den burgemeester, den heer J. de Jong Saakes, gedurende onge veer een half uur langs de havens en het in den afgeloopen winter aangelegde strand. H. M. bezocht een der visschers^ schuiten en had een onderhoud met den visscher G. Klaassen, voorzitter van de Visscherij-Vereeniging, die de belangen van de door de afsluiting der Zuiderzee gedupeerde visschers voordroeg. Vervol gens bezichtigden de hooge bezoekers de raadszaal en de Oudheidkamer ten stad- huize. Alvorens- naar Het Loo werd vertrok ken, werden de eendenho-uderijen aan den Parallelweg, ondernemingen voorname lijk van vroegere visschers-, in oogen- schouw genomen. Hoewel het bezoek pas des morgens be kend werd, waren duizenden, o-o-k uit -de omgeving aan de haven aanwezig. De Prins naar Het Loo. Z. K. H. de Prins is voor eenige dagen naar Het Loo vertrokken, waar hij den verjaardag van de Prinses zal vieren. Het bloemenkleed der vrouwen. V-oor allen, -die zich moeite gaven het plan van het bloemenafsc'heid -der Neder- landsche vrouwen van H. M, de Konin- igln-Moeder te -doen slagen, kan het een voldoening wezen te vernemen, dat bij de aanbieding van het adres van rouwbe klag door een commissie uit de Tweede Kamer, waarvan mej. Annie Meijer, een -der comitéleden, -deel uitmaakte, deze van de -gelegenheid -gebruik heeft gemaakt om H. M. de Koningin -den dank der Neder- landsche vrouwen over te brengen, dat het bloemenkleed de lijkbaar van wijlen de Koningin-Moeder had mogen bedekken ■tijdens 'het -défilé. 'H. M. was zeer vriendelijk, zeide, -dat 'het lijkkleed prachtig was geweest, dat zij het -zeer bewonderd had en verzocht mej. Meijer -den Nederlandsc'hen vrouwen wel Haar harte-lijken dank over te brengen voor -de -laatste hulde aan Haar Moeder gebracht. -H. M. zeide tevens, dat Zij het zulk een mooie -gedachte vond de over blijvende gelden te bestemmen vo-or Oran j e-N ass-au-Oor-d. Oud-Minister Verschuur. De gezondheidstoestand van oud-mi nister mr T. J. Verschuur is, naar wij vernemen, thans zoover ten goede ge keerd, dat hij bij gunstig weer eenigen tijd in de buitenlucht mag doorbrengen. Vrachtautovervoer naar België. Het vrachtautovervoer naar België had tot nu toe het groote bezwaar, dat het alleen tegen borgstelling kon geschieden. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland (B.B.N.) is er echter in ge slaagd te bewerkstelligen, dat thans door de leden geen borgstelling meer behoeft te worden gestort. De moeilijkheden, wel ke in de laatste maanden aan het vracht autovervoer naar België in den weg wa ren gelegd, zijn hierdoor volmaakt op geheven, hetgeen met groote voldoening mag worden geconstateerd. De toewijzing van kalveren door de Rundveecentrale. De heer Vervo-orn 'heeft aan -den minis ter van Economische Zaken a.i. de vol gende vragen gesteld Is het -den Minister bekend, dat -de wijize waarop de toewijzing der kalveren geschiedt door de Rundvee-Centrale, tot vele 'klachten aanleiding heeft gegeven? Weet de Minister, dat bij deze toewij zing geen rekening wordt gehouden met de grootte van het bedrijf in het alge meen, doch dat uitsluitend als maatstaf wordt aangenomen het aantal kalveren, dat 'bij een in het vorig jaar plaats gehad hebbende inventarisatie toevallig aanwe zig was? Is -de Minister niet van meening, -dat daardoor eenerzijds de mogelijkheid be staat, dat sommigen meer kalveren mogen -houden -dan voorheen en anderzijds ande ren een veel geringer aantal dan in ver band met de grootte van hun bedrijf rede lijk mag worden geacht? Wil de minister bevorderen, -dat -door de 'Rundvee-dentrale bij deze toewij-zing rekening wordt gehouden met de grootte van het betreffende bedrijf? Notariaat. Bij. Kon. besluit is bepaald, dat de nota- rieele standplaats te Tiel (vacature-Van -Steenbergen) niet zal worden vervuld. Te G en dringen is, 63 jaar oud, over leden de heer A. M. A. Wenne'kers, nota ris aldaar. Regeling executie-recht. Naar gemeld wordt, is het in de Troon rede aangekondigde wetsontwerp, regelen de voorzieningen van he-t executie-recht, in het begin van de vorige maand gereed gekomen. Het ontwerp, dat bereids het departe ment van Justitie verliet, en naar de col leges van advies verzonden is, vertoont formeele gelijkenis met -de crisispachtwet, heeft evene-ens betrekking op landelijke eigendommen en zal uiteraard ook alleen rechtsgeldig zijn gedurende de buitenge wone tijdsomstandigheden, om daiaitna eveneens per wet weer ingetro-kken te wór d-en. De gemeentelijke salarisregelingen. De Minister van Binnenlands-che Zaken heeft het vo-lgende rondschrijven gericht aan -de gemeentebesturen: „De voortschrijding van het onvermij delijk aanpassingsproces der lo-onen in het particuliere bedrijfsleven, aan de do-or de crisis gewijzigde omstandigheden, maakt het mo-gelijk, dat de salarisregelin gen van. gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen, welke nog steeds uit gaan boven het Rij-kspeil eenerzijds, boven den plaatselijfcen loon- en levensstandaard anderzijds, met den meesten spoed daar mede in overeenstemming worden ge bracht. Aangezien de systematische toetsing de. zer regelingen, overeenkomstig conclusie 28 van het rapport-Schouten, uiteraard tijdroovend isi en vo-orkomen dient te wor den, dat door nog bestaande te hooge ar- beidsloonen vorenbedoelde natuurlijke aanpassing van het bedrijfsleven wordt be lemmerd, moge lk, afgescheiden van de resultaten dezer systematische toetsing, den gemeentebesturen reeds in het alge meen met aandrang verzoeken, om voor zoover de salarisregeling van het gemeen- tepersoneel, na -de reeds eventueel geno men maatregelen, nog aan den ho-ogen kant te achten is, deze op korten termijn te herzien en in overeenstemming te bren- m met het rijkssalarispeil en de overige .aarvoor in ihet rapport-Schouten aange geven normen. Het is in het belang ook van het per soneel zelve, dat -de nog te hooge salaris- regelingen zoo spoedig mogelijk tot dit rijkspeil c.a. worden teruggebracht. Hoe eerder zulks- plaats heeft, boe klei ner de kans en boe verder verschoven bet tijdstip wordt, dat onverhoopt de econo mische omstandigheden en de noodzake lijke aanpassing aan wat het vrije bedrijf op den -duur zal kunnen betalen, in het algemeen belang no-g verder gaande ver lagingen ziullen noodig maken". Belangrijke opdracht. De minister van Waterstaat 'heeft a-an de N.V. Aannemings Mij', voorbeen Hillen en Ro-o-sen en Betonbouw „Trio" te Am sterdam opgedragen, het maken van een schutsluie, gemaal, twee viaducten en eenige panden van -het Twen-tlhekanaal, alles nabij; Hengelo, vo-or de somma van f 947.500. Hillen en Roosen-Trio hebben daar reeds in uitvoering, -de grondwerken vo-or de sluis te Del-den, de tussc-hen Hengelo en Del-den liggende kanaalpanden en de werken vo-or den onderbouw van de sluis te Hengelo. Al dez-e werken moeten vo-or of op 1 October 1935 -gereed -zijp, zo-odat van -dien datum atf Hengelo toegankelijk zal zijn voor de gro-ote binnenvaartschepen. De werkloosheid. De directeur van -den rijksdienst -der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, -dat de werkloosheid on-der de 590,000 led'en van ingevolge 'het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vere-enigingen in de wéék van 9 tot en m-et 14 April heeft bedragen 24.3 pet. In de vorige verslagperiode -(26 tot en met 31 Maart) bedroeg het percentage 24.8; de werkloosheid is dus in -den lö-op van twee weken gedaald met 0.5 pet. In de over eenkomstige week van 19-33 bedroeg de werkloosheid 2-6.8 pet. Bij- 1064 organen van -de openbare ar beidsbemiddeling stonden op 14 April 1934 in totaal 344.919 werkzoekenden inge schreven, waaronder 329.300 mannen. Hiervan waren werkloos 321.75-8 perso nen, waaronder 311.049 mannen. 'Op 31 Maart bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bijl een gelijk aantal or ganen 355.822. 'Hiervan waren werkl-ó-os 331.959 personen, waaronder 321.114 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 31 Maart gedaald met 10.903 het aantal werido-o-zen met 10.201. Het vervoer van kindergezelschappen. Naar wordt medegedeeld, zullen met ingang van 15 Mei a.s. ingrijpende ver anderingen aangebracht worden bij de Nederlandsche Spoorwegen voor wat be treft het vervoer van gezelschappen kin deren. Niet alleen zal -het uitstapjes-tarief voor reizen op één dag heen en weer voor afstanden, verder -dan 50 K.M. met niet minder dan 50 pot. verlaagd worden en zal aan meer geleiders vrij vervoer wor den verleend, doch ook zullen de Spoor wegen zich voortaan belasten met -de ver zorging van het programma op de plaats van aankomst. Uitvoerige inlichtingen zullen in den op 1 Mei a.s. verschijnenden „Gids voor Schoolreizen", redactie Goudsbloemstraat 191, Den Haag, gepubliceerd worden. Het verbod van de N. S. B. voor ambtenaren. Prof. de Savornin Lo-hman beeft na een Vrijdag te Amsterdam gehouden rede in antwoord op een bem gestelde vraag zijn vroeger afgelegde verklaring teruggeno men, dat hij bevredigd was door de moti veering van minister Colijn over het ver bod van het-lidmaatschap van de N. S. B. voor ambtenaren, terwijl een zoodanig verbod niet is uitgevaardigd wat de S. D. A. P. betreft. De minister, zoo zeide bij, had dit ver bod gegrond op een uitlating in bet or gaan van de N. S. B., dat gehoorzaam heid aan de partij prevaleert boven ge hoorzaamheid aan „een corrupte regee ring". Later, aldus spr., is mij gebleken, dat de minister bier niet geciteerd beeft, maar slechts een betwistbare samenvat ting van 'het in bedoeld orgaan betoogde gegeven beeft, op grond waarvan spreker zijn aanvankelijke meening handhaaft, dat, zoo het lidmaatschap van de N. S. B. voor ambtenaren verboden moet zijn, dit no-g in veel sterkere mate geldt voor het lidmaatschap der S. D. A. P. Binnenland. De toestand van Minister Verschuur. Relletje-s bij -den N. S. B.-landdag te Am sterdam. Regeling van bet executierecht. De gemeentelijke salarisregelingen. Circu laire van Minister de Wilde. De knoeierijen met de regeeringstarwe. Buitenland. Het nieuwe kabinet in Spanje gevormd. Natuurplagen in Zuid-Afrika. Ingezonden Mededeeling. GROOTE LANDDAG VAN DE N. S. B. Zaterdagavond beeft de N. S. B. te Amsterdam een gro-ote landdag gehouden. Wekenlang waren de „volksgenooten" opgewekt deze meeting bij te wonen, met bet gevolg, dat in het R. A. I-gebouw een 12000 menschen bijeenkwamen. Het hoofdmoment was de rede van den algemeenen leider Ir Mussert wiens ont vangst er op berekend was de no-odige indruk te maken. Voorafgegaan door een eerewacht en aangekondigd door trom geroffel kwam de groote leider die zoo veel mogelijk zijn best doet de Hitier- manieren na te apen, de zaal binnen. De door hem aan bet slot gebonden rede droeg een sterk negatief karakter. D'e heer Munssert zeide o-.m., dat bet regeeringsbesluit volgens hetwelk ambte naren geen lid meer van de N.S.B. mo gen zijn, de beweging weliswaar duizend leden, doch geen duizend nationaal-socia- listen beeft gekost. In Januari en Februari beeft de lei ding een stelselmatig onderzoek in de be weging doen instellen. Het gevolg daar van is geweest, dat aan 3000 menschen is gezegd, dat op hun lidmaatschap niet langer prijs werd gesteld. Door deze vrij willige aderlating aldus spr. zijn we ge zonder geworden. Thans zijn we aan de 30.000 leden toe. Weliswaar beeft de S.D.A.P. een nieuw mombakkes voorgedaan, doch dit betee kent voor ons volk niets, 't Is alles schijn, boerenbedrog. Niets is er, vergeleken bij vroeger, veranderd. We bekommeren er ona niet om, dat de S. D. A. P. wil opzit ten en pootjes geven. Onze strijd gaat niet tegen bet volk, doch om de ziel van ons volk. In bun angst voo-r de N.S.B. zijn alle politieke partijen één geworden. Die eenheid wordt nu gepresenteerd in den vorm van een nationale regeering. D'och in wezen is er van een recht nationale re-geering geen sprake. Wat de N. S. B.-leden bindt, zoo ver volgde spr., is dit: onbewust, soms reeds sinds jaren, hebben wij gebunkerd naar een vaderland,, dat wij zouden kunnen respecteeren en naar een Nederlandsch volk, waarop wij trotsch z-ouden kunnen zijn en dat wij door onze liefde, onze toewijding, onzen arbeid, ons bloed, zou den in stand houden. En nu gaan wij met elkander dat va derland en volk vormen, wij beven van geestdrift en zoeken gezamenlijk den weg, die naar het ho-ogere voert. Spr. haalde de woorden van Hitier aan: Nu beginnen wij pas. Hier zegt men: nu kan de N. S. B. gaan, de V. A. R. A. geeft niet meer de Internationale en de S. D. A. P, wordt voortaan Koninklijke S. D. A. P. Zij die dat zeggen begrijpen er niets van. Wij lachen en gaan onzen gang, riep spr. uit. De komende tien jaren zullen beslis send zijn over het zij-n -of het niet zijn van bet Nederlandsche volk. Ik zeg u, besloot spr., dit zullen de laatste jaren zijn van het Nederlandsche vo-lk, tenzij bet zichzelve hervindt. Het kan zich alleen hervinden in ons en door ons. Ik geef u deze opdracht: gaat voort de beweging eendrachtig en onversaagd te dienen met alle kracht waarover gij be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1