Zoon hoofdpijn? AKKERTJES Daar zal ik U even van af helpen l Draag altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in Uw vestzak Gemengd Nieuws. ff 20 cent Volgens recept, van Apotheker Dumont aan de Nadorst, waardoor reeds om ge bruikmaking van het Molenwater was verzocht. Hij meende, dat het egaliseeren en verder in orde brengen van dit ter rein een zeer goed object voor werk als contraprestatie zou zijn. Ritthem. Woensdagavond j.l. vergader de de Gemeenteraad. Dhr J. Cevaal was wegens ongesteldheid afwezig. De geloofsbrief van dhr A. Tange werd onderzocht en in orde bevonden. De Raad besloot z. h. st. tot zijn toelating als raads lid. Ingekomen was de door Ged. Staten goedgekeurde gemeentebegrooting voor '34 Hierna richtte de voorzitter eenige waardeerende woorden tot het vertrekken de raadslid, dhr G. Wisse, die van 21 Mei 1920 tot September 1927 en wederom van September 1931 tot heden Raadslid is ge weest. Geen enkele Raadsvergadering is door hem verzuimd. öhr Wisse dankt den voorzitter voor zijn hartelijke woorden, maar den hem toe- gezwaaiden lof acht hij te groot. Vervolgens deelden B. en W. mede, dat de benoodigde grond voor de verbetering van den Ritth. straatweg van dhr Abr. Cevaal is aangekocht. Tot lid-werkgever van de werkloozen- commissie werd met 5 stammen benoemd dhr H. M. v. d. Putte. Tot lid der schattingscommissie werd dhr P. J. de Pagter benoemd. Arnemuiden. Twee jaar geleden richtte de wijkverpleegster van het Groene Kruis, zuster A. P. van de Klooster een fonds op, genaamd „Ziekenzorg", voor welk fonds door middel van collectebusjes gelden in gezameld werden. De gelden werden door haar besteed om verschillende versterken de middelen ten behoeve van de zieken aan te schaffen. Gedurende een jaar tijds werden door haar aan een 12-tal gezinnen 1737 L. melk, 47 pond 'vleesch en 445 eieren ver strekt. Kruiningen. De Emmabloemcollecte heeft alhier opgebracht f 93.22V2; Hans- weert f 35.53; Schore f 8.80. Vorig jaar was de opbrengst respectie velijk: f 83.72, f 41.08 en f 10. (Bel. ber.) Kapeüe. De Vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen kwam in algemeene le denvergadering hijeen onder voorzitter schap van Dr J. D. Schmidt. De secr. deelde in zijn jaar\erslag mee de goede gang van zaken, ol3 leden telt de vereeniging. \an de verplegingsar- tikelen werd een druk gebruik emaakf meer nog dan voorgaande jaren De penningmeester deed rekening en verantwoording; f 17 79 was inge'eerd Het totaal bezit der vereeniging i f 294.33, met inbegrip kassaldo vorig dienstjaar. Aangeschaft werden weer verileging' artikelen; aan versterkende ui d ele werd uitgegeven f 40; 466 liter melk en 12 pond vleesch werden verstrekt. De bestuursleden 1'. M. Keim en J. Ganseman werden herkozen. In de va cature G. E. P. Lenshoek werd gekozen dhr Jan de Jager Bz. Besloten werd aan de 1 ereeniging wijk verpleging weder f 50 toe te kennen voor het dienstjaar 1934. Op voorstel van de Zuster werd besloten tot aanschaffing van enkele artikelen. De voorzitter dankt dhr Lenshoek, wel ke Kapelle metterwoon verlaat, voor al wat hij voor de vereeniging is geweest. lerseke. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig de heeren G. de Jager en Ph. Bom. Bij de ingekomen stukken ontlokt de kermis van Klooster- zande een bespreking en wel het verzetten op Zondag. Dhrn Mol, Cornelisse en Hir- des zijn tegen. Maar moeten de Ierseksche raadsleden hierover nu hun meening te kennen geven? B. en W. stellen voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel wordt verworpen met 5 tegen 4 st. (Voor; dhrn Kooman, Scheele, TIage eri Wethouder de Koeijer; tegen dhrn Van Es, Cornelisse, Hirdes, Daane en Mol). Bij de wijziging begrooting 1934 vraagt de heer Cornelisse inlichtingen aangaande de verhooging plantsoentjes, welke hem gegeven worden. De heeren Cornelisse en I-lage dringen aan op bezuiniging op dit punt. Zoo ook bij aankoop van portretten van de Koninklijke Familie (een uitgave van f60). Ook voor uitdeeling portretten aan de schoolkinderen. Bovendien is deze aankoop reeds geschied. Dit is in strijd met de wet. Ook zijn er bezwaren tegen den aankoop van een luxe lamp in de burgemeesterskamer, welke worden onder vangen door de verklaringen van den voorzitter. De voorzitter licht het punt aankoop portretten van Prinses Juliana toe. Toen hij op reis was hebben de wet houders daartoe besloten, wat zijn volle instemming heeft gehad. Verwerpt de raad het voorstel van B. en W., dan zullen B. en W. het zelf bekostigen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 3 st. (Tegen dhrn Scheele, Kooman en Hage). Aangenomen wordt om de geheele Ha venstraat over een lengte van 79 M. een meter te verbreeden. Deze straat zal dan overal 4 M. breed worden. Kosten f345. Bij de rondvraag informeert de heer Cornelisse hoe B. en W. zullen handelen met hen, die in de Dominicusstraat en op Bekhof geen terrein willen afstaan voor verbreeding. Hij hoopt, dat B. en W. aan deze menschen geen extra uitkeering zullen doen. De voorzitter antwoordt hierop, dat in dezen geen uitzonderlijke maatregelen te nemen zijn. Allen worden over één kam geschoren. Dhr Daane vraagt naar de maatregelen, die B. en W. nemen zullen inzake den ouden- of nieuwen tijd. De voorzitter l merkt op, dat geen nieuwe maatregelen zullen worden genomen. Het blijft als verleden jaar. De secretarie zal op nieu wen tijd geopend zijn, bij de school is het half om half. Alle andere menschen zijn zoo vrij als een vogel in de lucht. Dhr Mol verklaart in B. en W. een minderheid te vormen. De heer Hirdes vraagt of werk- loozen met groote gezinnen nog iets ex tra's hebben. De voorzitter legt uit, dat werkloozen zonder kinderen 4 dagen per week mogen werken, met 1—3 kinderen 5 en met 3 of meer kinderen 6 dagen per week. Mochten ze extra inkomsten hebben dan wordt daarmede rekening gehouden. Waarna besloten zitting. De oesterverzending in de maand April is zeer tegengevallen. Men rekent er op niet verder dan 40 k 50 te komen van de verzending in April 1933. Dit komt niet, zooals wel eens is gebeurd, doordat er gebrek is aan goede en voldoende consumptie-oesters, maar door de min dere vraag uit het buitenland. Speciaal Engeland betrekt bijna niets meer, wel licht ook een gevolg van de economische toestanden, maar ook België, dat andere jaren, vooral in het voorjaar, groote par tijen kleine consumptie-oesters kon ge bruiken, vraagt weinig of niets. De voor raden in de putten zijn niet groot meer. Bijna alle werkzaamheden zijn afgeloo- pen en de werkloosheid, die toch niet gering was, wordt weer vergroot. HOOFDPIJN VERSTOORDE FAMILIE GELUK. Nu weer vroolijk en opgewekt. „Ik ben getrouwd en moeder van twee kinderen. Stumperds; als ze van school thuiskwamen moesten ze altijd erg stil zijn vanwege mijn gevoelig hoofd. Ik leed voortdurend heel erg aan hoofdpijn en zenuwachtigheid. Ik probeerde allerlei me dicijnen, maar niets hielp me inder daad werd het steeds erger. Het minste geluid kon ik niet meer verdragen. Drie jaar geleden begon ik voor 't eerst Kru- schen Salts te gebruiken. Nu kan ik weer werken en ben altijd opgeruimd en vroo lijk. Verscheidene menschen lachten me uit, toen ik hun vertelde wat ik ging in nemen zelfs mijn eigen zuster maar toen ze zagen hoe ik veranderd was, wa ren ze verstomd en nu nemen ze zelf ook Kruschen Salts. Ik heb het honderden menschen aanbevolen gedurende de laatste jaren, want ik vind het een prachtig mid del, vooral voor vrouwen als ikzelf, tus schen de 40 en 50. Het is een wonder. Ik neem Kruschen 's morgens in mijn eerste kop thee en zou het nooit willen missen. Onlangs heb ik eens een tijd lang geen Kruschen gehad en ik was dezelfde vrouw niet meer". Mevr. M. D. te L. Zoovele kwalen waaraan men lijdt en hoofdpijn is wel de meest voorkomende klacht kunnen meestal worden terug gebracht tot één en dezelfde oorzaak; traagheid der inwendige organen. Wan neer de afvoerorganen onvoldoende wer ken, 'blijven steeds afvalstoffen in het lichaam achter, welke het bloed onzuiver maken en de algeheele gezondheidstoe stand kunnen schaden. D'e „kleine dage- lijksche do-sis" Kruschen Salts zal uw afvoerorganen tot beter werking aanspo^ ren en zoodoende steeds inwendig zuiver houden. Kruschen Salts zal u naar lichaam en geest verfrisschen en verjon gen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op -de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Goesche Penkrassen. XI. Amice, We hebben hoog bezoek gehad de vo-- rige week. De Minister van Binnenland- sche Zaken, Mr de Wilde, een oud-Goese- naar zoo ge weet, is hier geweest om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de aanhangige grenswijziging tusschen de gemeenten Goes en Kloetinge. Dat zijn altijd eenigszins lastige kwesties, want het spreekt vanzelf, dat iedere gemeente op komt voor haar belang of voor wat zij meent haar belang te zijn. Slechts zel den komt het voor, dat er bij de betrokken partijen volkomen eenstemmigheid bestaat, maar gewoonlijk en zoo is het ook hier moet er van hoogerhand een beslissing worden genomen. Ik weet natuurlijk niet hoe het in dit geval gaan zal, of Goes zijn verlangen zal zien bevredigd, dan wel of Kloetinge aan het langste eind zal trekken, of geen van beiden. Wel vernam ik van terzijde, dat men uit het optreden van Minister de Wilde den indruk kreeg, dat hij een zelfstandige be slissing wenscht. Hij is niet een man, die afgaat op rapporten, maar door eigen on derzoek tracht hij zich een eigen meening te vormen. Het spreekt wel vanzelf, dat het ook hem niet gelukken zeil beide par tijen tevreden te stellen. Als twee ruilen, zegt het spreekwoord, moet er één huilen. Dat is in dit geval zeker niet heelemaal juist; het is- volstrekt niet noodig dat er één huilt, al is' het wel waar, dat soms de neiging tot huilen schijnt te bestaan, ook als er geen aanleiding voor bestaat. Dat Go-es langzamerhand uitbreiding van grondgebied noodig heeft kan door nie mand worden ontkend. Gelukkig mij althans schijnt dat zeer verheugend is het Goesche gemeentebestuur zeer gema tigd geweest in zijn verlangens en kan m. i. gezegd worden, dat het zich heeft beperkt tot het strikt noodzakelijke, dat verkregen kan worden zonder dat Kloe tinge een voor die gemeente belangrijk grondgebied behoeft los te laten. Dat is misschien niet wat men „handig" noemt. In vele gevallen is het toch zoo, dat wie het meeste vraagt, ook het meeste krijgt, vooral als het een kwestie van loven en bieden wordt. Bescheidenheid vindt niet a 11 ij d zijn belooning. Maar bet moge dan niet „handig" zijn, het is wel verstandig, omdat het vertrou wen geeft en een redelijke beschikking be vordert. Toen ik Minister de Wilde hier zag, gingen mijn gedachten als vanzelf een aantal jaren terug. Wat is er toch ontzag lijk veel veranderd in betrekkelijk korten tijd. Een 40 jaar geleden b.v. was hier in Zeeland een A. R. burgemeester een uni cum. Ik heb zelfs wel eens hooren vertel len, dat een vroegere Commissaris der Koningin op het standpunt stond, dat hij in geen geval een A. R. candidaat ter benoeming wenschte voor te dragen. En dat was misschien niet alleen een kwestie van onverdraagzaamheid, maar omdat hij nu eenmaal de overtuiging had, dat een Antirevolutionair niet geschikt en niet bekwaam kon worden geacht als burge meester te fungeeren. Het was om dezelf de reden, dat mannen van A. R. huize geen kans maakten om als Gedeputeerde gekozen te worden of een andere hooge positie te bekleeden. Toen, ik meen in 1901, de Staten van Zuid-Holland om gingen dank zij mede de voortreffe lijke actie van den vader van Minister de Wilde waren er, die in allen ernst meenden, dat het nu met de Provinciale zaken toch wel spaak moest loopen. De uitkomst heeft echter het tegendeel bewe zen. Na dien tijd hebben we meerdere ma len A. R. ministers gekregen en toen het vorig jaar een nieuw Kabinet moest wor den gevormd, was de heer Go-lijn de aan gewezen man o-m als formateur op te tre den. En het heeft niemand ook maar een oogenblik verwonderd, dat Mr de Wilde mede een plaats in het Kabinet kreeg. Het spreekt vanzelf, dat ik mij in deze dingen verheug, vooral omdat we hier hebben bekwame en alleszins deskundige mannen, die gezag afdwingen niet alleen om de hooge positie waarin zij geplaatst zijn, maar ook voor -de wijze, waarop ze hun zware en verantwoordelijke taak ver vullen. Een ander punt waarop ik de aan dacht zou willen vestigen is van meer internen aard. Door meerderen is den laatsten tijd gevraagd ho-e het toch komt, dat er zulk een gespannen verhouding schijnt te bestaan tusschen een groot deel van den gemeenteraad en den burgemees ter Er kan bijna geen onderwerp aan de orde komen of het komt tot een botsing, waarvan in elk geval dit gezegd kan wor den, dat de eerbied voor de Overheid er niet door vermeerdert en dat het gemeen tebelang er niet door wordt gediend. f gezien van oorzaken van meer per soonlijken aard, ligt het m.i. voor een leel hieraan, dat niet steeds voldoende in het oog wordt gehouden de verhouding die er is tusschen den burgemeester en B. en W. en de raadsleden. Uver en weer wordt vaak te weinig bedacht, dat de raad niet is een vertegenwoordigend, maar een besturend college. Aan het hoofd van de gemeente staat volgens de Gemeentewet de gemeenteraad. In de practijk is het echter vaak zo-o dat vele raadsleden zich beschouwen als volksvertegenwoordigers tegenover het college van B. en W. en den burgemeester. Omgekeerd komt het ook wel voor, dat van de zijde van B. en W. en den burgemeester de raad gezien wordt als een college dat nu eenmaal een zekere controleerende bevoegdheid heeft, maar dat overigens maar zooveel moge lijk buiten de zaken moet worden gehou den. Niet de eenheid komt dan op den voorgrond, maar de tegenstelling, en er ontstaat een zekere geprikkeldheid die een goede samenwerking in gevaar brengt. Zoo hebben we hier b.v. de kwestie van het commissariaat van politie. Dat van de zijde van den gemeenteraad op afschaf fing wordt aangedrongen is in zooverre verklaarbaar, dat bezuiniging noodzake lijk is, terwijl het aantal objecten waarop metterdaad bezuinigd kan worden, be trekkelijk gering is. Had nu de burge meester, rekening houdend met de ver antwoordelijkheid van den raad inzake de financiën, een tegemoetkomende houding aangenomen en royaal aan een onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid van afschaffing meegewerkt, dan was er niets gebeurd, en zou vanzelf ook niet de indruk zijn gevestigd alsof men achter den burgemeester om de zaak tracht te bedisselen. Dit heeft weer mede tenge volge gehad, dat de raad, inplaats van 't aanstellen van een controleerend arm bezoeker geheel op zichzelf te beoordee- len, zijn stem afhankelijk maakte van een in te stellen onderzoek naar de mogelijk heid of al of niet een politieagent be noemd kan worden. Een standpunt waar tegen m.i. gegrond bezwaar kan worden ingebracht. Eén van twee, een controleur is noodig of niet. Als hij noodig is in 't belang van de gemeente, dan moet tot aanstelling worden besloten. En als hij niet noodig wordt geacht, dan moet men er zich tegen verklaren, ongeacht de vraag of op die manier een politieagent geruimd kan worden. Ik vind het heelemaal niet erg als men in den gemeenteraad eens scherp tegen over elkaar staat. Mits het gaat om pun ten van zakelijken -of principieelen aard. Dan behoeft bij alle verschil van mee ning de onderlinge waardeering niet te ontbreken. En die is nu naar het schijnt maar al te vaak zoek, wat niet is in het belang van de gemeente. VERITAS. 'AKKERTJES" zijn nu ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes mei 3 Cacheis. Dal is zoo gemakkelijk, Ge hebt ze dan, waar Ge LT ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij Hoofdpijn, Kiespijn, Spier pijn, Zenuwpijn, Migraine, "Kater", Griep, enz. (AKKER-CACHETS) Glazen buis mei 12 stuks slechts 52 cent (Omzetbelasting inbegrepen). 'V akbewegingsgeheimen weggenomen. Naar het „Hbld" ver neemt, is te Bussum op last van de Am- sterdamsche justitie een Duitscher gear resteerd, die ten nadeele van de Interna tionale Transportarbeiders-federatie een aantal documenten zou hebben verduis terd, welke papieren tal van instructies e.d. zouden behelzen, welke als „fabrieks geheimen" van dezen tak van vakbeweging kunnen worden beschouwd. Voor welke „tegenpartij" de verduistering geschied is kon nog niet met zekerheid worden vast gesteld; de aangehoudene die in dienst was van de I. T. F. en onmiddellijk in het huis van bewaring is opgesloten wei gert alle inlichtingen. Bij een huiszoeking te zijnen huize te Bussum zijn enkele der verdwenen stukken in beslag genomen, maar de voornaamste heeft men nog niet kunnen achterhalen. Een reis naar Amerika bijna voor niets! Weet ge, hoe ge thans het voordeeligst naar Noord- of Zuid-Amerika of Oost-Azië reist? Ge koopt in Holland sperrmarken; depréciatie 30 pct.I Met die sperrmarken koopt ge in Dliitschland Uw ticket, in dollar of ster ling, 'depréciatie 40 pet. Gij krijgt dus uw ticket voor.30 pet. van den officieelen gnldenprijs en profiteert van de dubbele depréciatie. Twee handige Amsterdamsohe jongens vertelden dezen nieuwen truc, die everi- gens heelemaal legaal is, op een Neder- landsehe sociëteit te Berlijn. 10 H.A. land voor f 2. Te Hee renveen is 17 pondemaat land (plm. 10 H.A.), gelegen in den Hakerveenpolder, verkocht voor de totale som van twee gulden. Een en ander is een gevolg van de hooge waterschapslasten, die op deze landerijen drukken. („Tel.") Weer ingebroken in een kerk te Gent. Gisternacht is ingebroken in de St. Martinuskerk te Gent. De inbrekers zijn langs een dakgoot en vervolgens door het breken van een ruit de kerk binnengedrongen, waar zij het kleine tabernakel en twee offerblok ken hebben opengebroken. De buit, die hun in handen is gevallen, kan ten hoog ste 20 francs bedragen De helden van onze kust. Een bekend redder langs de Hollandsche zeekust, Arie Tuk, oud-schipper van de reddingsboot te Ter Heyde aan zee, is Dinsdagnacht overleden. Ongeveer een halve eeuw heeft Tuk zijn leven in dienst gesteld van het reddings wezen en tal van reddingen heeft hij1 ver richt. De Zuid-HoIIandsche Mij. tot Redding van schipbreukelingen, in wier dienst Tuk stond, heeft in hem een van de oud ste redders verloren. Tot 1928 was Tuk in dienst dezer maatschappij, daarna is hij een welverdiende rust gaan genieten. De voornaamste redding die Tuk heeft geleid was die op 30 Sept. 1911. Het uit gaande s.s. Solo liep bij hooge zee en loei- enden storm bij Ter Heyde op 't strand. Schipper Tuk ging er met zijn mannen op uit en zij wisten de geheele bemanning bestaande uit 39 koppen veilig aan land te brengen. Verder dient vermeld de redding op 24 October 1900, toen twee Maassluische log gers op het strand geraakten. Ook toen werd de bemanning, 28 in getal, gered. De verraderlijke r ij - wielband. Op den weg Amersfoort Hoogland werd door ambtenaren van den Rijkskeuringsdienst een wielrijder aange houden, die in een mand vleesch vervoer de. Daar het gewicht niet te schatten was, werd de man meegenomen naar liet slachthuis. Aan het abattoir werd gecon stateerd, dat het vleesch ongestem. eld was en afkomstig van een kort te voren geslacht dier. De wielrijder had een nieu wen band om een der wielen, welke een goed spoor achter liet. Men volgde het spoor en kwam bij de woning van een inwoner van Hoogland. Men stootte op een hoop ve-rsch zand, waaronder een luikje, dat tot een kelder leidde. Hier leek het een complete slagerij. Een rund van 350 K.G. was hier geborgen. In een kamer lag een meisje ziek in een bedstede. Onder deze bedstede vond men vier halve varkens, samen ongeveer 250 kilo wegende. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 April; Matige, aanvankelijk tijdelijk wellicht afnemende, Z.-W. tot N.-W. of Noordel. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog regenbuitjes, vooral des nachts iets kouder. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 747. Licht op voor fietsen: Zaterdag 7 u. 36 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6