„Redi RE genDIcht VRIJDAG 27 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 174 Oit nummer bestaa uH 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 250, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, veekabonn aiei. voor ielburg, Go s en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cei.t per regel. Ingezonden mededelingen 6? cent psr regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0,75. bij vooruitbetaling, Onder letter of snetto fO.Sa. Bij contract .belangrijke korting. HET STOPZETTEN DER VEE-OPRUIMING-ZONDER TEELT REGELING. Snel, radicaal en logisch. Het dient te worden erkend, zegt het „Hbld", dat het interimaat van Dr Colijn als Minister van Economische Zaken zich reeds in de allereerste dagen kenmerkt door een even plotseling en snel, als lo gisch en radicaal ingrijpen op een belang rijk terrein van crisis-overheidsbemoeiing, n.l. dat van den rundveestapel, een der belangrijkste apparaten onzer nationale voortbrenging. Snel en plotseling, omdat sleöhts wei nige dagen geleden nog geenszins spra ke was van het staken der vee-opkoope- rij door de Rundvee-centrale, nóch van een vervroegde toepassing der teeltbeper king. Thans kwam echter de officieele mede- deeling, dat op korten termijn, n.l. over twee weken (klaarblijkelijk veroorlooft de ze termijn de afwikkeling van reeds toe gezegde overnemingen) het geheele af slachtingsplan halverwege zijn uitvoering buiten werking wordt gesteld! Tenslotte wijzen wij er op, dat tevens bepaald is, als het ware met denzelfden krachtigen pennestreek, dat de teeltrege ling niet op 1 November, doch reeds op 1 Juli, dus vier maanden éérder, zal in gaan. Het moge dus thans zonder meer dui delijk zijn, dat deze koerswijziging ten aanzien van den rundveestapel in alle op zichten is: snel, plotseling en radicaall Be zien wij nu nog de vraag, of zij ook logisch is. Wij hebben van den aanvang het stand punt verdedigd, dat de vaderlandsche rundveestapel zulk een hoogst belangrijk, maar delicaat productie-apparaat der na tie is, dat de aanpassing aan sterk gewij zigde uitvoermo,gelijkheden inkrimping dus niet in het wilde weg, doch on der leiding der overheid dient te geschie den. In tegenstelling met de „vlottende" var kens- en pluimveestapels is het houden van het zoo kostbare rundvee in de mees te gevallen hoofdbedrijf; een groot gedeel te van den vaderlandschen cultuurgrond weiland n.l. is erbij betrokken; de drachttijd is lang, de vermenigvuldiging langzaam (één kalf per koe), de productie de lactatie-periode treedt pas na het werpen van een kalf en dit proces moet zich telken jare herhalen, niet zoozeer om kalveren te produceeren, als wel om nieu we lactatie-perioden vein het moederdier te bewerkstelligen. Wat is dus logischer, dan dat men - bij een poging om de melk productie in te krimpen begint met het beperken van de teeltl Daarnaast kan dan de noodzakelijkheid of wenschelijk- iheid worden overwogen, om het aanpas singsproces te versnellen door afslach ting. Wat heeft men echter zien gebeuren? Dat ten koste van vele millioenen sedert medio October ruim 100.000 runderen van overheidswege zijn opgekocht, geslacht, tot blikvleesch verwerkt en aan behoefti- gen tegen geringen prijs verstrekt, z o n- d e r dat daarnaast een teeltregeling vi geerde. Men heeft dus niet voorkomen, dat de veestapel aan den onderkant even snel of sneller door aanfok aangroeide als hij aan den bovenkant door een meer kost baar systeem van afslachting inkromp I D'e gevolgen van dat „systeem" der om gekeerde wereld zijn dan ook niet uitge bleven! Zoowel de Rundveecentrale in ha re communiqué'®, als Minister Verschuur in de Tweede Kamer hebben nog zeer onlangs er hun beklag over gedaan, dat er bijv. oude koeien, die anders afgeschaft zouden worden, gedekt waren enkel en al leen, om ze daarna als drachtige koe aan de Centrale te kunnen inleveren(om slechts één gevolg te noemen). In plaats van 4000 zijn er in het begin weken ge weest van 8- en 10000 stuks ingeleverde beesten; tot in België bet mogen dan uitzonderingen zijn geweest werden er oude koeien opgekocht, om ze hier te laten dekken en van overheidswege opkoopen. Het was; tot voor deze week, zoowaar nog de bedoeling, om met dit in feite be lachelijke systeem door te gaan tot 1 No vember en dan pas zou bovendien de teelt- beperking practisch in werking treden Daaraan is nu met één krachtig besluit een snel en logisch einde gekomen, waar over wij slechts onze zéér groote voldoe ning kunnen uitspreken. Nog geen Engelsche of Amerikaansche stappen te Tokio. De Amerikaansche regeering bestudeert thans alle bijzonderheden der Japansche publicaties in zake de politiek van Japan in China. Te zijner tijd zal de Amerikaansche re geering beslissen of 'tegenover het Japan sche manifest officieel en openlijk een standpunt moet worden bekend gemaakt. 'Geen enkele bepaalde, onmiddellijke actie wordt overwogen. Roosevelt en Hu'l'l 'hebben een onderhoud gehad van meer dan een uur, dat speciaal geloopen heeft over de jongste ontwikke ling der Japansche politiek. Ook Engeland neemt een afwachtende houding aan. De Engelsche gezant te Tokio heeft zijn regeering reeds over zijn onderhoud met den Japansc'hen minister van Buitenl. Za ken ingelicht. Zijn rapport wordt door de bevoegde instanties grondig overwogen. Japan wenscht directe onderhandelingen met China. Er is een nieuwe phase in getreden in de ontwikkeling der betrekkingen tus- schen China en Japan. De Japansche mi nister van buitenlandsche zaken heeft namelijk aan generaal Tsjang Tso Pin, den Chineeschen gezant te Tokio, meege deeld, dat de Japansche regeering di recte onderhandelingen wenscht aan te knoopen met China over de aanhangige problemen tusschen beide landen. Japan zal, aldus verklaarde de Japan sche minister van buitenlandsche zaken voorts, met de belangen der overige bui tenlandsche mogendheden in China reke ning houden, en eveneens de souvereini- teit der Ghineesche republiek respec teeren. Een Belgische Stavinsky. Te Roeulx, een stadje in de provincie Henegouwen, werd eenige dagen geleden een zakenman, zekere Thibaut, gearres teerd, die zich aan verschillende afzet terijen schuldig had gemaakt. Uit het on derzoek is nu gebleken, dat de man voor meer dan een nïillioen francs aandeelen van denkbeeldige ondernemingen, die naar hij beweerde in Turkije waren ge vestigd, bij lichtgeloovige menschen had weten te plaatsen en dat hij zich op het oogenblik van zijn arrestatie voorstelde een holding company van zijn 15 a 20 fictieve maatschappijen met een kapitaal van 150 millioen francs in het leven te roepen. De Brusselsche bladen publiceeren veel bijzonderheden over dit schandaal en spreken van Thibaut als van een Belgi schen Stavinsky. Hei „armoedig" bestaan van een dictator. De Rus Cyrillus Kakabadse heeft on langs te Parijs over bet particuliere leven van Stalin merkwaardige dingen gezegd. Kaikalbadse, ex-vicepresident van de Sovjet-republiek Georgië en weleer lid van het comité der communistische partij' te Leningrad, is ook thans nog een fel bols jewist, maar zag zich niettemin genood zaakt Rusland te verlaten toen Stalin, dien hij gedurende twintig jaar in zijn revolu tionaire actie steunde, hem onlangs vogel vrij verklaarde, omdat hij had durven be weren, dat het Russische volk van honger sterft. Alleen de fanatieke communistische massa's der verschillende landen kunnen zich laten bedriegen door den schijn van eenvoud en armoede, welke Stalin in bet. openbaar voorgeeft. Een ieder echter, die op de hoogte is van de eigenlijke levens wijze der Sovjet-leiders, weet, dat de be woner van het Kremlin, zoodra hij zich beschermd weet tegen indiscrete Mikken, een rijk gegarneerde tafel allerminst ver afschuwt. Stalin bewoont in het Kremlin de rui me appartementen van Iwan den Ver schrikkelijke. Een bedrag van twee hon derd vijftig millioen francs is nauwelijks voldoende om de „hofhouding" te bekos tigen welke bij voert. Evenals alle groote edelen van weleer bezit de communistische leider uitgebrei de domeinen waarheen hij zich van tijd tot tijd begeeft om er bet leven te leiden van een rijken burger en waar hij groote jachtpartijen organiseert. De communistische gelijkheid, zoo be sluit Kakabadse, houdt op te bestaan zoo dra men den drempel van het Kremlin overschrijdt. Stalin behandelt zijn mede werkers als lakeien. 1 Mei bij de Nazis. 1 Mei staat weer voor de deur en om propagandistische redenen belooft deze dag in Duitschland weer een feestdag te worden, die klinken zal als een klok, aldus de Maasbode. 'Op den 1 Mei-dag zullen 2 millioen mensch'en op 't Tempel'hoferveld tezamen stro omen. 'Zulk een massa is haast onvoorstelbaar. Verleden jaar heeft alles niet hee'leinaa'l geklopt. De afvloeiing van de belangstel lenden, na afloop der festiviteit, liep een beetje spaak. De regeerinig en al haar organen 'bxehgt 1.100.000 man ter been. Geen arbeider, 'geen klerk, geen directeur-generaal, die Ingezonden Mededeeling. het in zijn hoofd krijgen zal, zonder zeer geldige reden van de demonstratie weg te blijven. Het aantal vrijwillige belangstel lenden wordt op 900.000 geschat en dat cijfer is zeker niet te 'hoog. De S.A. zelf brengt een eerewacht van 8000 man in het veld. In de stad zelf zijn 19 verzamelplaatsen aangewezen. Van hier nit wordt in 13 ko lonnes, die ieder op 90.000 man sterkte 'berekend zijn, naar het Tempelhofer veld gemarcheerd. 'Deze kolonnes mogen elkaar daar natuurlijk niet in den weg loepen. Bij, de 'geringste strubbeling en het klein ste oponthoud 'loopt de hee'le 'boel in het honderd en ontstaat er een menschen- fcluwen, die in geen uren ontward kan worden. Het veld zeilf biedt 550.000 kwadraat meter ruimte. Het is door 25 meter breed© banen in stukken verdeeld, welke aan de verschillende kolonnes toegewezen zijn. Het igeheel wordt bestuurd van af 'het platform van uitkijktorens en vliegmachi nes doen ten dezen ook natuurlijk dienst. Een uitgebreid telefoonnet is op het veld aangebracht, zoodat de oppelbevelhehber met elk uithoekje van 't veld in voortdu rende verbinding staat. De electrisohe ka bels dienen ook om 122 luidsprekers in functie te brengen. Het embleem van 'het nieuwe Duitsch- land zal van drie masten wapperen, die niet minder dan 45 meter hoog zijn. Drie andere halen 'de 32 meter. Nog zes an dere de 20 meter. Korte Berichten. Volgens een statistiek van het de partement van handel is sedert de ophef fing van het drankverbod in de Ve-r- eenigde Staten uit het buitenland voor meer dan 22 millioen dollar aan alcoholi sche dranken, likeuren en wijnen inge voerd. De grootste hoeveelheid kwam uit Groot-Britannië en Canada en bestond dus waarschijnlijk uit whisky. De It.aliaansche onderminister Su- vich heeft gisteren te Brussel bespreking gen gehad met den Koning, Hymans en De Brocqeville. Barthou heeft te Praag langdurig geconfereerd met den Tsjechoslowaak- schen minister van buitenlandsche zaken Benesj. In den strijd tegen de duurte wor den in Italië krachtige maatregelen ge nomen. De prefect van Palermo heeft de sluiting bevolen van 87 winkels, wel ker eigenaren niet zijn overgegaan tot aanpassing der prijzen aan de lagere verdiensten hunner klanten. Uit Perpignan wordt gemeld, dat 50 wagens, inhoudende 10 millioen eieren, die ,uit Polen afkomstig zijn, aan een grensstation staan, omdat de Spaansche regeering den invoer daarvan weigert, aangezien het contingent reeds overschre den is. Men vreest, dat de eieren tot be derf zullen overgaan en dat bet noodig zal blijken ze te begraven of in zee te wer pen. De vakvereenigingen der Ameri kaansche spoorwegarbeiders hebben met de directies der Mij.en een overeenkomst gesloten, krachtens welke de loonsverla ging van 10 pet. geleidelijk, in een jaar, wordt ongedaan gemaakt. Rijksveldwachi en Arbeidswet. Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag een bakker uit Monster te verantwoorden gehad, die had geweigerd aan een rijksveldwachter inlichtingen te verstrekken omtrent zijn werktijd, zulks in verband met een overtreding van de Arbeidswet. De verdachte gaf dit feit toe, en zei dat 'hij geen tijd er voor had den veldwachter te woord te staan. De ambtenaar van 'het 0. M. zeide van meening te zijn, dat men ook verplicht is aan rijksveldwachters de noodige inlich tingen te verstrekken omtrent Arbeidswet- overtredingen. Op het platteland heeft men niet overal voldoende ambtenaren der inspectie, zoodat het goed is dat ook marechaussee en rijksveldwacht aan de 'handhaving der wet kunnen medewerken, en men dus verplicht is hen op vragen te antwoorden. Spr. eischte dan ook f 10 boete sub. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter, jhr. mr. Lunsingh Wichers, zeide deze meening niet te dee- len. In art. 79 der Arbeidswet wordt on der de opsporingsambtenaren niet de rijksveldwacht genoemd, zoodat geen ver plichting tot antwoorden kan worden ge vorderd. Mitsdien werd verdachte van rechtsvervolging ontslagen. De vereenvoudigde schrijfwijze. De Vlaamsche Vereeniging van Boek handelaars en Uitgevers, heeft een schrij ven aan den Belgischen minister van Kunsten en Wetenschappen gezonden, waarin beweerd wordt, dat het onmid dellijk invoeren eener wijziging van de spelling, voor het boekhandelsbedrijf een onherstelbare ramp zou zijn! 'Om hun tusschenkomst te motiveeren, beweren zij dat de uitgevers er zich in de laatste jaren niet alleen op toegelegd heb ben om steeds degelijker studieboeken uit te geven, maar dat zij, om zoo laag moge lijke verkoopprijzen mogelijk te maken, van deze boeken groote oplagen hebben ge maakt, die eerst na verloop van verschil lende jaren kunnen verkocht worden. Wat in Nederland op 'dit gebied zal gebeuren, beschouwen zij: als een risi'co en zij vragen, dat men in België nog enkele jaren zou wachten, om eerst de resultaten te bastu'deeren, welke men in Nederland zal bereiken. Zij vragen een overgangs tijdperk van vijf jaar en zeggen verder, dat de aangenomen spelling dan gedurende ten minste vijftig jaar van kracht moet blijven. De winkelsluiting. Het comité van actie tegen de winkel sluiting heeft een telegram gezonden aan den minister van oeconomische zaken a.i., waarin het zegt het te betreuren, dat de voorgestelde wijziging van de Winkel sluitingswet niet in behandeling is ge nomen. Het acht het meer dan bedroe vend, dat in dezen ernstigen tijd de belan gen van een groot deel van den Neder- landschen handel en industrie opgeofferd moeten worden aan de politiek. Het co-- mité doet een dringend beroep op den mi nister, om alsnog de wijziging van de Winkelsluitingswet aan de orde te stel len. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 21 April is aan J. L. Verveen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1934, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kethel en Spaland. Verbod van gratisverzekeringen. De Centrale Reorganisatie-Commissie voor het Verzekeringswezen (R.R.C.) heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij nadat zij aan haar adres van 16 Januari j.l. adhaesie-betuigingen mocht ontvangen van o.a. „De Nederlandsche Periodieke Pers" en de „Nederlandsche Dagbladpers" gesteund door deze bewijzen van in stemming nogmaals aandringt op een bepaling, waarbij de aan verschillende dag- en weekbladen verbonden z.g. gratis- abonné-verzekeringen in de toekomst ver boden zouden kunnen worden. De Nederlandsch-Engelsche onderhandelingen. Volgens een door de Engelsch-Neder- landscbe onderbandelaars uitgegeven com muniqué zijn hun besprekingen op het mi nisterie van handel gister geëindigd. Defi nitief werd besloten om zoo spoedig moge lijk de onderhandelingen te openen. Met dit doel voor oogen zijn memoranda uit gewisseld. De leden van de Nederlandsche delega tie zijn al reeds per vliegtuig van de K. L. M. naar Nederland teruggekeerd. D© financieel© correspondent van de „N. R. Grt" meldde nog naar aanleiding van de voorbereidende Engelsc'h-Neder- landsche besprekingen: Men besloot zoo spoedig mogelijk met de officieele handelsbesprekingen een aan vang te maken. Het is niet bekend gewor den tot welk gebied deze handelsbespre kingen zich zullen uitstrekken. Wij blijven echter den indruk krijgen, dat de grenzen niet zoover zullen worden uitgebreid als men aanvankelijk verwachtte. Vermeld dient nog te worden, dat men hier en daar in Londen de meening hoort verkondigen, dat nog voordat de officieele onderhandelingen plaats vinden, opnieuw voorbereidende besprekingen zullen wor den gehouden. Reuter meldt nog uit Londen, dat met nadruk wordt verklaard, dat de wensch om overeenstemming te bereiken aan beir de zijden sterk was en dat de besprekin gen een aangenaam karakter dragen. Binnenland. De Nederlandsch-Engelsche onderhande lingen. De Directeur der K.L.M. over de lucht- verbinding met Indië. De Tweede Kamer over het zestig mil- lioenplan. Groote verandering in de veecentrales? Buitenland. Japan wenscht directe onderhandelingen met China. De 1 Mei-dag te Berlijn. In verband met de voorbereidende En- gelsoh-Nederlandscihe besprekingen aan gaande het handelsverdrag wijst „Finan cieel News" op de mogelijkheid, dat de sinds eenigen tijd gevoerde directe en par ticuliere onderhandelingen tusschen de Engelsche textielindustrie en Nederland sche suiker-belanghebbenden misschien tot een overeenstemming zullen komen, waar bij Engeland als' tegen-prestatie voor een grooteren tex'tieluitvoer naar Nederland, tot een grootere afneming van .Tavasuiker in plaats van Gubasuiker bereid zou zijn. Nieuwe onderwijswetgeving Naar uit Den Haag aan het „Volksblad" wordt gemeld, treft men op het Departed ment van Onderwijs voorbereidingen voor een wetsontwerp, dat 'n samenvoeging be^ doelt van alle andere onderwijswetten. Men wil verband brengen tusschen de regelingen van de bestaande soorten on derwijs. De onlangs ontworpen Kweek- schoolwet zal o.a. een onderdeel van dit „raam"-ontwerp uitmaken. Verschillende gedeelten van dit geheel hebben reeds hun voorloopig eindstadium bereikt. Het lager onderwijs moet echter nog geregeld worden. Tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten" over 1933 f76.196.59 uitgekeerd. Het fonds ter bestrijding van de tuber culose „Draagt Elkanders Lasten" (aid. van het Christelijk Nationaal Vakverbond) publiceerde eenige dagen geleden de hulp verleening over het jaar 1933. In 450 gevallen werd steun verleend. Het totaal bedrag dat werd uitgekeerd bedroeg f 76.196.59. Van dit bedrag werd f 57.552.71 aan verpleging uitgekeerd; aan versterkende middelen f 7937.4172 en aan financieele hu'lp f 10.706.46V2. De steunverleening bedroeg in 1933 bijna twintigduizend 'gulden meer dan 'het jaar daarvoor. Dank zij de gevormde re serve kon over 1933 dit hooge bedrag aan steunverleening worden uitgekeerd. Het laat zich aanzien, dat de economische cri sis de noodzaak om de lijders aan tuber culose te helpen nog vergrooten zal, waar om het gewenscht is, het aantal deel nemers te vermeerderen. De deelnemers 'betalen slechts f 0.10 per maand. Van de ruim 117.000 leden van het C. N. V. zijn er thans meer dan 51.00 als deelnemer van het fonds ingeschreven. Groote veranderingen in de Veecentrales. De „Voorwaarts" te Rotterdam bevat de mededeeling dat eerstdaags groote ver anderingen in de leiding der Veecentra les te verwachten zijn. In verband met het aftreden van den heer Tromp van Holst als voorzitter van de Regeerings- commissie voor de steunverleening aan de melkveehouderij en de beperking van 'den rundveestapel meldt het blad', dat ook het aftreden van den heer S. van Zwa nenburg te verwachten is. Het blad weet nog niet te melden, wanneer dit ontslag zou ingaan. Gemeld wordt, dat een en ander in ver band zou staan met het optreden van minister Colijn als hoofd van het Depar tement van Economische Zaken. Geheime circulaire van de N. S. B. Het „Volksblad" maakt melding van een geheime circulaire van de N.S.B., een stuk, dat de groepsleiders van de Mussert- beweging dezer dagen hebben toegezon den aan de leden. Punt 9 van deze circulaire luidt aldus; „Let op uw onmiddellijke omgeving en meldt eiken, naar uw meening gevaar lijken politieken tegenstander (naam, woning, partij, enz.) opdat onze groeps leiding zoonoodig met alle factoren reke ning kan houden." Deze „wenk" bewijst, dat de N.S.B. een zwarte lijsten van politieke tegenstanders aanlegt. Wij hebben nadere inlichtingen inge wonnen en ons is gebleken, dat in de kringhuizen inderdaad de namen en adres sen van politieke tegenstanders ook van leden van rechtsche partijen in kaartsysteem zijn gebracht. „Voorberei dingen voor het concentratiekamp", ver klaarde ons een vooraanstaand N.S.B.-er.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1