Gemengd Nieuws. Kerknieuws Onderwijs. nemende bloei van 'handel en scheepvaart. De haven van Terneuzen won aan bekend heid en beteekenis, en waar de voorzaten zich eens op visscherij en landbouw toe legden, volgde nu ook in handel en scheep vaart de kans tot verdere ontwikkeling. Deze ontwikkeling zette door. En al mogen do huidige omstandigheden veelal somber zijn, er is toch goede hoop en rus tig vertrouwen. Dat met de nieuwe haven werken binnen niet te langen tijd een aan vang gemaakt wordt, is eveneens een gunstige mogelijkheid voor deze stad. In het vertrouwen, dat Gods zegen onzen ar beid zal vergezellen, kan de toekomst rus tig worden tegemoet gezien. Hierna verkregen vele autoriteiten en corporaties gelegenheid hun gelukwen- schen uit te spreken. 'De rij van sprekers opende met dhr J. A. van Rompu, lid van 'Ged. Staten en voorzitter van de Ka mer vem Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die namens de Ka mer een fraaie schaal aanbood tot het deponeeren van stembriefjes. Deze schaal met inscriptie werd door den voorzitter in dank aanvaard. Den geheelen dag was het merkbaar, dat de bevolking met dit feest der stad hartelijk meeleefde. Des avond werd een feestvergadering belegd, waarop wij mor gen terugkomen. De Nederlandsche Aardappelcentrale. Bij beschikking van den minister van oeconomische zaken a.i. is benoemd tot lid van het bestuur der Stichting Neder landsche Aardappelcentrale, gevestigd te 's Gravenhage, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Iz. P. v. d. Weele, den heer J. S. d e R e g t Szn. te Kats (Zeeland). Rijwiel paden op Walche ren. Maandagmorgen is een aanvang ge maakt met den aanleg van een rijwielpad van Koudakerke naar de duinen langs het zoogenaamde Slobberduinsche voetpad, zulks in aansluiting op het nieuwe rijwiel pad MiddelburgKoudekerke. Middelburg. Onder leiding van den heer L. Melse Jz. te Serooskerke (W.) verga derde Maandag j.l. de vereeniging tot on derlinge hulp bij het ontstaan van brand schade aan onroerende goederen „Onder linge Steun". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1019 personen en corporatie's lid zijn der vereeniging. In het jaar 1933 werd aan brandschade ver goed f 4333,30. De premie bedroeg in het afgeloopen jaar, evenals vorige jaren, 80 cent per f 1000, verzekerde waarde voor alle bij de vereeniging verzekerde gebou wen. De rekening en balans van het afge loopen jaar werden z. h. s. door de ver gadering goedgekeurd. Het voordeelig sal do werd bij de reserve gevoegd. Als com missaris werd gekozen dhr G. Wisse Pz. De vergadering was door sleohts 37 leden bezocht. Roode Kruis. Gistermiddag ver gaderde de afd. Middelburg van de ver eeniging „Het Roode Kruis" ten stad- huize, onder voorzitterschap van mr R. M. van Dusseldorp, die na een woord van welkom, er op wees, dat men gehoopt had te kunnen vergaderen onder leiding van mr G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, maar men heeft er hem niet toe kunnen brengen tijdens de verhuisdrukte nog een vergadering bij te wonen en afscheid te nemen. Spr. wilde nu toch in deze vergadering dank uit spreken voor het vele, dat de afgetreden voorzitter steeds in het belang van het Roode Kruis heeft gedaan. Het vergade ren onder zijn leiding was steeds aange naam werk, want die leiding stond in het teeken van groote evenwichtigheid. Het bestuur stelde voor een brief van dankbe tuiging tot mr baron thoe Schwartzen berg en Hohenlansberg te richten. Maar ook wilde hij dit doen tot mr J. H. Bybau, die wegens vertrek, ontslag nam als secretaris en wiens aangename persoonlijkheid men zeer zal missen, te meer, waar hij zich ook zoo goed in de organisatie van het Roode Kruis had in gewerkt. Dank bracht spr. ook aan dr E. Scheps, voor alles wat hij als leider der trans portcolonne en van de helpsters presteert, daarbij terzijde gestaan door den heer J. C. Ludekuse, wien spr. ook dank bracht. Dhr Ludekuse sloot zich aan bij de woorden over den afgetreden voorzitter en den afgetreden secretaris zulks na mens de leden van de transportcolonne en de dames-helpsters. Dhr H. Bierman wenschte als oudste der bestuursleden mr van Dusseldorp hartelijk geluk met zijn benoeming tot districtscommissaris en vertrouwde dat men met hem ook in die functie prettig werkzaam zal zijn. Dhr v. Dusseldorp bracht dank voor die woorden en zeide, dat van de vele functies die hij heeft, dit een der meest op prijs gestelde is. De heer mr Pilaar, die het secretariaat op zich had genomen, bracht nu het jaarverslag uit, waaraan wij antieenen, dat zoowel de door den arts-leider met hulp van den sergeant-majoor-ploegcom- mandant gehouden theoretische en prac- tische oefeningen, als die voor een cursus voor aspirant-helpster zich ook in het achterliggende jaar kenmerkten door een regelmatige en vrij goede opkomst. Het bemiddeld aantal deelnemers aan de oefeningen bedroeg voor de transport colonne 20, voor den cursus voor aspi rant-helpster 25. Een lid van de trans- portcolonne bedankte. Ofschoon ook dit jaar de opbrengst van de jaarlijksche collecte achter bleef bij die in vorige jaren, mag de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, op de fi- nancieele resultaten dezer collecte niette min met voldoening worden teruggezien. Van de opbrengst van f 156.54 is weder om 80 pet. of f 125.20 aan het hoofdbe stuur afgedragen. De secretaris deelde mede, dat aan den sergeant J. Niesthoven de zilveren me daille van verdienste werd verleend. Ook herinnerde het verslag aan de aanschaf fing van een zuurstofapparaat, en aan de overeenkomst met den leverancier om de aanschaffingskosten ad f 175 in drie jaarlijksche termijnen te betalen. Ook bij de huldiging van den algemee- nen voorzitter, Prins Hendrik, was de af- deeling vertegenwoordigd; voor het hulde blijk bij diens 25-jarig voorzitterschap droeg de afdeeling f 10 hij. Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook de rekening, die Mr van Dusseldorp nog als penningmeester uitbracht en die een goed slot aanwijst van f 89.60 bij een ontvangst van f 527,05 en een uitgaaf van f 437,45. Als penningmeester treedt nu op dhr J. L. A. baron van Ittersum. De oefening gehouden te Terneuzen in verband met een vermeenden gasaanval, werd door den voorzitter als uitstekend geslaagd genoemd. De bij de eerste oefening aanwezige eer ste ondervoorzitter van het hoofdbestuur Jhr J. H. Roëll, luitenant-generaal b. d., bracht ook een bezoek aan Middelburg, De voorzitter heeft met hem een oefening besproken van de colonne te Middelburg in samenwerking met die te Vlissingen, waarbij zal worden nagegaan, in hoeveel tijd men een deel van de bedden enz. uit het Kringmagazijn in het hospitaal te Middelburg op een nader aangeduide plaats kan brengen. Binnenkort zullen de examens worden afgenomen van de in den afgeloopen win ter gehouden cursussen, ook van die voor Rijksveldwachters, die gehouden zijn, om dat de minister van justitie er terecht op heeft gestaan, dat deze politiemannen op de hoogte zouden zijn van eerste hulp bij ongelukken. Voor de op Vrijdag 29 Juni te Beverwijk te houden algemeene verga dering, is dhr H. Bierman als afgevaar digde aangewezen. De vergadering herkoos ten slotte tot bestuursleden dhrn H. Bierman, Mr R. M. van Dusseldorp en Dr E. Scheps. De inbraak. Het onderzoek der politie in verband met den inbraak in het gebouw van de Coöperatieve Veilings- vereen. heeft aan het licht gebracht, dat de misdaad moet hebben plaats gehad in den nacht van Zaterdag op Zondag. In dien nacht, na middernacht, hebben een drietal personen staan praten bij den overweg hij den Ouden Vlissingschen weg. De commissaris van politie verzoekt die personen zich aan zijn bureau te melden. Goes. Gisteravond hield de A.-R. Stu die- en Propagandaclub onder leiding van den heer Timmer haar laatste cursus vergadering in dit seizoen. Voor dezen avond was aan de orde artikel II van het progTam van begrinse- len der A.-R. partij, welk artikel handelt over het overheidsgezag. Inleider was de heer Mr Krans die op dit artikel een dui delijke inleiding gaf. Na de pauze wer den verschillende vragen door den inlei der beantwoord. Medegedeeld kon worden dat weer enkele nieuwe leden tot de club zijn toegetreden. Voor het volgend seizoen konden reeds enkele inleiders worden aangewezen. Het ligt in de bedoeling met de behandeling van het program door te gaan- zoo nu en dan zullen, wanneer daarvoor aanleiding is, ook meer actueele onderwerpen worden behandeld. Kapelle. De vereeniging van Oud-leer lingen van Tuinbouwcursussen kwam gis teravond in ledenvergadering bijeen onder voorzitterschap van dhr W. Glas. Onder mededeelingen werd gemeld, dat B. en W. genegen waren 'het verzoek in te willigen inzake het rooken in de Boom gaarden, een nieuwe proeve wanneer er nachtvorsten dreigen. Besloten werd met de vereeniging Kralb- bendijke een stand te nemen en een en ander, de Tuinbouw betreffende, te expo- seeren op de te houden Landbouwtentoon stelling te Kruiningen 21 Juni e.k. Alsnu volgde bespreking van het rap port van de commissie, bestaande uit de heeren J. A. Mol, Jacs Burger en L. Ver hulst, of de merel en spreeuw nuttig zijn voor de tuinbouw. Beiden berokkenen veel schade, de merel vooral, deze pakt de vroegste aardbei en neemt de laatste appel of peer, de beste allereerst, de spreeuw ia een plaag voor den kersenboer, overbe kend, een eerste lastpost. Hiertegenover werd ook -het goede opgewogen, waar beiden vele insecten verorberen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat een proefveld van aardbeien is aan gelegd. Dhr Phaff deelt mee, hoe en op welke wijze men in het buitenland en ook hier de ziektekiemen doodt en ontsmet bij de planten. Te Biezelinge is een proefveld aange legd van bramen, welke na de frambozen kunnen komen; reeds in 1933 werden daar enkele bramen geveild, welke een goeden prija opbrachten, aldus kan beoordeeld worden, welke de meest geschikte soort blijken voor verkoop. Besloten werd om den datum van de te houden fruit, bloemen en groentententoon- stelling te bepalen op 6, 7 en 8 Sept. e.k. Alsnu trad de voorzitter op met het on derwerp: „Bloemen, en Insecten". Spreker wees op de praoht-omgeving; we leven als in een tooverland, omringd met bloesem en geur. Rondom ons is een sneeuwwitte bloesem, alles is in bruidskleed. Allereerst bepaalde Spr. zijn gehoor bij het genot, verder bij het nuttige voor den tuinder om te eindigen met het wetenschappelijke. Wilhelminadcrp. In de gisteren gehou den raadsvergadering werd medegedeeld, dat Ged. Staten hadden goedgekeurd twee wijzigingen der begrooting 1933 en 1934; proces-verbaal van kasopneming; dat door de P. Z. E. M. de eerste terugbetaling heeft plaats gehad van de bijdrage in de koe ten van 't ondergrondsche laagspannings net ad f 80,25; dat bericht is ontvangen, dat nog over 7 jaren als bijdrage in de spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland be taald moet worden f 178,15 inplaats van f 241 (de gemeente had slechts 20 jaren bijdrage toegezegd). Geen bezwaren bestonden tegen verzet ten van de kermis te Kloosterzande. De regeling rechtstoestand gemeente ambtenaren werd aangevuld als door de regeering verlangd werd. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren P. M. van den Broecke, M. Eijke, M. Meewse, H. Mol, G. Molhoek, L. P. Bierse en J. Staal en tot leden plaatselijke Commissie toezicht lager onderwijs de heeren M. Eijke, W. M. Louwerse, M. Meeuwse, H. Mol en G. Molhoek. Hoewel geen der Raadsleden konden lezen uit het schrijven van jachtopziener G. van Huisstede dat hij reclameerde te gen zijn aanslag hondenbelasting 1934, werd dit als zoodanig beschouwd en be sloot de Raad met alg. st. de aanslag 1934 te bandhaven op grond dat 'hij niet tegen het aantal honden in beroep kwam. Dhr J. F. Hundersmarck deed zijn be klag, dat bij nog niet in de belasting schoolgeld voor 1934 was aangeslagen. Zoodra opgaaf van den inspecteur der directe belastingen is ontvangen zal dat geschieden. Westkapelle. Maandagavond trad alhier in het Evangelisatiegebouw de heer Staal, directeur van de districts-arbeidsbeurs te Middelburg, in een openbare vergadering op ter bespreking van de wettelijke voor schriften voor de uitvoering van 'n steun regeling voor werklooze arbeiders. De burgemeester, die den heer Staal inleidde, deed uitkomen, welke moeilijkheden zich bij de uitvoering van de algemeene regels van het steuninstituut kunnen -voordoen, vooral ook waar de steunregeling nog zooals in deze gemeente pas in werking is. De 'heer Staal gaf daarop een -kort overzicht, hoe de algemeene regeling voor de steunverleening is tot stand gekomen, waarna hij aan de hand van de rijks voorschriften 'n duidelijk en zakelijk over zicht gaf, in welke gevallen werkloozen voor steun in aanmerking komen. Met tal van voorbeelden toonde spr. daarbij aan, hoeveel steun in bepaalde gevallen ge trokken kan worden. De voorzitter gaf daarop gelegenheid tot het stellen van vragen. In antwoord op de vraag, of ook de pacht mag afgetrokken worden, zei spr., dat zulks niet in de algemeene regeling is opgenomen, maar plaatselijk geregeld kan worden. Nadat nog enkele vragen door spr. wa ren 'beantwoord en nader met voorbeelden toegelicht, sloot de voorzitter de vergade ring. Door B. en W. is tot controleur voor het uitvoeren der steunregeling aange steld de heer P. de Vos alhier. Arnemuiden. Naar we vernemen is er voor de visschers een zoodanige regeling getroffen, dat ze zich weer ter vischvangst kunnen begeven. De eenige moeilijkheid is echter, dat naar het buitenland geen garnalen kunnen worden uitgevoerd, doch in verband hiermede is thans een steun regeling in het leven geroepen. Gisteren lagen nog 19 vaartuigen in de haven alhier. Geref. Kerken. Bedankt voor Minnertsga, G. W. van Houte te Nijeveen. DsB. J. Audier. fin den ouder dom van 57 jaar is in Den Haag over leden Ds B. J. Audier, Ned. Hervormd predikant te Siddeburen. Ds Audier heeft achtereenvolgens de volgende gemeenten gediend: Weiwerd, Zeerijp, Pontianak, Djokjakarta, Sema- rang en Soekaboemi en sinds 1929 Sidde buren. In verband met een ernstige ziek te had hij met ingang van 1 Mei emeri taat aangevraagd. Ned. Herv. Synode. De 119de gewone vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk zal 18 Juli te 's-Gravenhage aanvangen. Kruiningen. Benoemd tot hoofd van de School met den Bijbel alhier de heer D. Huizer, hoofd eener Chr. school te Helle- voetsluis. Schare. De heer W. Rijn Cz., alhier, is te Oisterwijk geslaagd voor het schrifte lijk deel van het examen gemeente-admi nistratie van de Nederl. vereeniging voor gemeentebelangen. Schoolkwestie te Vriezen- v e e n. 'In de gemeente Vriezenveen doet zich het geval voor, dat een 30-tal kin deren uit de buurtschap Westerhoeve reeds sedert een week niet meer ter school gaat. Deze 'kinderen bezochten vroeger de o.l. school te Daarlerveen, doch op grond van een sdhoolregeling tusschen de ge meenten Vrieizenveen en Hellendoorn, moesten zij genoemde school verlaten. Volgens de getroffen regeling mogen Vrie- zenveensche kinderen de o.l. school te Daarlerveen blijven bezoeken, wanneer zij daartoe vergunning hebben van hun ge meentebestuur. Waar echter voor ellk kind de kosten gegrond op de bepalingen der L.O.-wet gebaseerd, betaald moeten wor den aan de gemeente Hellendoorn en in de gemeente Vriezenveen zelf op enkele scholen plaats genoeg is voor die kinde ren, heeft bet gemeentebestuur van Vrie zenveen geweigerd de vereischte vergun ningen af te geven. Hierbij zij opgemerkt, dat de verste afstand tusschen woning en een Vriezenveensche o.l. school 3600 M. bedraagt, de o.l. school te Daarlerveen is iets dichterbij. Nu het Vriezenveensche gemeentebe stuur geweigerd heeft de vereischte ver gunningen af te geven, hebben de ouders eenparig geweigerd hun kinderen naar een Vriezenveensche o.l. school te zenden. De kinderen zijn nu al een week thuis. DE ONDERWIJZERS-OPLEIDING. Vermindering van 't aantal kweekscholen. Afschaffing hoofdakte-examen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van de oplei ding van onderwijzers en onderwijzeres sen voor het lager onderwijs, i Aan de memorie van toelichting ont- leenen wij het volgende: Het getal onderwijzers, dat de gezamen lijke opleidingsinrichtingen kunnen afle veren, is belangrijk grooter dan met het oog op de voor afzienbare tijden te bena deren behoefte in overeenstemming zal zijn. Onder deze omstandigheden is er alle aanleiding, den omvang van de onderwijs opleiding zooveel mogelijk te beperken tot de grens, waarbij zij met de ongeveer te bepalen behoefte aan nieuwe leerkrachten bij het lager onderwijs in overeenstemming is. De beperking van de onderwijzers-op leiding behoort zoo mogelijk met een ver betering van die opleiding gepaard te gaan Zelfs indien daardoor een klein gedeelte van de door de beperking te verwachten besparing moest worden opgeofferd, zou dit geraden zijn. Uitgangspunt bij het voorbereiden eener herziening kunnen de oorspronkelijke voorschriften der L. 0.- wet 1920 zijn. Gebruik makende van de ruimte, welke de wet ten deze laat, heeft de Minister be vorderd, dat met afkapping van het eer ste leerjaar alle vierjarige kweekscholen in driejarige worden omgezet. Op de aansluiting vein het uitgebreid lager onderwijs aan de kweekschool, die rechtstreeksche bezuiniging brengt, zon der dat de opleiding daardoor behoeft te lijden, kan men in geen geval terugkomen. Met de L. O. wet 1920 stelt de minister zich op het standpunt, dat de kweekschool de onderwijzers, wat hun algemeene op leiding betreft, volledig gevormd aan de lagere school behoort af te leveren. De vraag der reorganisatie wordt dus feitelijk deze, hoe, uitgaande van de grondgedachte der wet van 1920 en reke ning houdende met het feit, dat de drie jarige school voor voortgezet onderwijs als grondslag der onderwijzersopleiding dient te worden aanvaard, die opleiding verder moet worden uitgebouwd. Bij het thans ingediende wetsontwerp is de minister dus uitgegaan van hetgeen in Titel VI der L.O.-wet is neergeschre ven. Ten aanzien van een enkel hoofdpunt is hij echter van die regeling afgeweken. Met de gedachte, dat de nieuwe onder wijzersakte ook de bevoegdheid zou moe ten omvatten om aan een school voor ge woon lager onderwijs onderwijs te geven in de speciale vakken lichamelijke oefe ning, Fransch, Duitsch, Engelsch, wis kunde en handenarbeid, en aan een school voor uitgebreid lager onderwijs in de vakken lichamelijke oefening, wist- kunde en handenarbeid, is naar zijn mee ning te hoog gegrepen. Een vijfjarige kweekschool behoeft niet meer te kosten dan de tot dusver be staande vierjarige en zeker niet, wanneer aan die vierjarige kweekschool het ver lengstuk der B-afdeeling (hoofdaktecur sus) verbonden is. Aan de regeling betreffende de kweek schoolopleiding is toegevoegd die van de akte-examens en de omschrijving van de bevoegdheid, welke aan de akten van be kwaamheid verbonden zal zijn, omdat deze onderwerpen ten nauwste met de opleiding samenhangen. De bedoeling is dus geweest het geheele samenstel dezer bepalingen uit de Lager-onderwijswet te lichten en naar de Kweekschoolwet over te brengen. De leerlingen, die bij het overgangs examen naar de vierde klasse zijn ge slaagd, zullen niet den titel van aspirant- onderwijzer verkrijgen. Ook de Rijkstoe lage, aan dien titel verbonden, blijft dus achterwege. Opgenomen is daarentegen, dat dit overgangsexamen voor de vakken lezen, schrijven, rekenen, Fransche taal, Duitsche taal en Engelsche taal een af sluitend karakter zal dragen. Onder de verplichte vakken is niet op genomen handenarbeid en voor de kweekscholen, die door vrouwelijke leer lingen worden bezocht, evenmin fraaie handwerken voor meisjes. Voorgesteld wordt de mogelijkheid te scheppen, de akte in handenarbeid te splitsen in twee akten, die afzonderlijk kunnen worden behaald en elk op zich zelf onderwijsbevoegdheid zullen geven. Een nieuwe bepaling is, dat niet jaar lijks de gelegenheid tot het afleggen van het Staatsexamen voor de onderwijzers akte zal worden gegeven, doch op door den minister te bepalen tijdstippen. Bij de regeling van de afzonderlijke ak ten zijn ook opgenomen akten in wiskun de, lichamelijke oefening en teekenen. De bezitters van de oude onderwijzers akte, die de nieuwe hoogere bevoegdheid zullen willen verwerven, kunnen zonder examen tot de vierde klasse eener kweek school worden toegelaten. Het is de bedoeling de reeds verkregen aanwijzing betreffende het recht van eindexamen tot het einde van het school jaar 19341935 te laten voortduren. Te gen 1 September 1935 zal dus moeten worden beslist, welke kweekscholen voor de nieuwe aanwijzing in aanmerking zul len komen. Het artikel 43 regelt den overgang van de tegenwoordige subsidieering naar het verleenen van de nieuw voorgestelde wet telijke vergoeding. De eerste loopt over het schooljaar, de tweede over het kalen derjaar. Voorgesteld wordt, dat de ver goeding voor het eerst over 1936 zal wor den genoten. Daarvóór zal intusschen een vrij sterke vermindering van het getal kweekscholen noodzakelijk zijn, omdat het tegenwoor dig aantal veel te groot is voor de in de volgende jaren te verwachten behoefte aan leerkrachten. Het komt den minister voor, dat niet een bepaling mag ontbreken, krachtens welke vereenigingen, wier kweekscholen dientengevolge met 1 September 1935 worden opgeheven, van Rijkswege een schadeloosstelling zullen ontvangen. Met betrekking tot de akten van be kwaamheid is het de bedoeling, zoo spoe dig mogelijk van den ouden in den nieu wen toestand over te gaan. Daarvan uitgaande zou in 1934 voor het laatst het Staatsexamen voor de oude onderwijzersakte moeten worden afgeno men. De billijkheid eischt echter om aan hen, die in dat jaar bij het examen niet slagen, in 1935 nog eens een kans te geven. Het hoofdonderwijzersexamen zal in 1936 voor het laatst worden afgenomen. Verdronken. Te Zaandam is Zondagmorgen de zesjarige N. Visser in een sloot bij de Prins Hendrikstraat verdronken. Naar zijn vriendjes mede deelden, had hij kano gevaren en is ver moedelijk het vaartuigje omgeslagen, waardoor hij te water is geraakt en ver dronken. Onvoordeelige klanten. Zaterdagavond zijn in een der magazij nen in de binnenstad te 's Gravenhage vier Amsterdammers twee mannen en twee vrouwen aangehouden. Het aangehouden viertal had in plaats van goederen tegen geld in te ruilen, alleen de goederen meegenomen. Bij dit bedrijf zijn zij op heeterdaad betrapt. Bij fouil leering werd een van hen in het bezit van een actetasch bevonden, waarin ver schillende van de meegenomen goederen aanwezig waren. Schromelijke verwaar- la o z i n g. Nadat door de buren herhaal delijk geklaagd was over brandgevaar en vervuiling, heeft de G. G. D. met behulp van de politie zich toegang verschaft tot de door een ongeveer 80-jarige vrouw bewoonde tweede etage van een huis aan de Obrechtstraat te Den Haag. De oude vrouw, die in totaal vervuilden toe stand werd aangetroffen, is na onderzoek naar de Ramaerkliniek vervoerd. De G. G. D. en de politie vonden bij hun komst in het huis een brandend petroleum lampje zonder glas, staande tusschen oud vuil en opengevouwen kranten. De wo ning verkeerde bovendien in ergerlijken toestand. Meisje ontvoerd. Mej. S. te Venlo heeft bij de politie te Nijmegen opsporing verzocht van haar 10 maanden oud dochtertje, dat te Doetinchem werd ontvoerd, vermoedelijk in de richting Nij megen, door een haar niet bij name be kend kinderloos echtpaar, waaraan zij het kind had toevertrouwd. Gasdireoteur geschorst. Door B. en W. van Schagen is de di recteur der gasbedrijven, de heer Blaeser, voorloopig in deze functie geschorst. Dit besluit heeft groot opzien gebaard. Het is de derde maal in verloop van een aantal jaren dat genoemde persoon werd ge schorst. Voor eenige jaren was het o.m. het aannemen van steekpenningen, welke tot schorsing deed besluiten. De reden, waarom thans weer tot het ontzetten uit zijn functie werd besloten, is niet officieel bekend geworden. De raad der gemeente zal Vrijdagavond bijeenko men en dan zal wel meer licht worden ge bracht in deze onverkwikkelijke affaire. Door een luik gevallen. Toen de 61-jarige Blaricumsche landbou wer J. de Gooyer bij den tuigenhandelaar Majoor aan de Brink te Laren (N.H.) een paardentuig kwam halen, terwijl deze handelaar niet thuis was, is hij zelf maar de trap naar den zolder, waar de tuigen hingen, opgeklommen. Eenmaal op den zolder is hij door een luik, waarvan hem de aanwezigheid niet bekend was, geval len en van vrij groote hoogte naar bene den gestort. Hij bekwam een ernstige schedelfractuur, een schouderfractuur en hij had bovendien eenige ribben gebroken. In ernstigen toestand is hij naar het zie kenhuis overgebracht. Onder een vrachtauto. Gisteravond werd een achtjarig zoontje van den heer D. te Nijmegen op het Ma- rienhurgplein door een bestelauto van Van Gend Loos aangereden en onmid dellijk gedood. De jongen liep plotseling vlak voor de auto zoodat de chauffeur het ongeluk niet kon voorkomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2