Aü/ldui EEN INDUSTRIEBANK VOOR ZEELAND DINSDAG 24 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE lEtLANü 48e JAAhUANb - No. 171 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In de jongste vergadering van de Mid- delburgsche Kamer van Koophandel is ter sprake gebracht de mogelijkheid van het oprichten van een industriebank als in Limburg. Door het bureau werd toegezegd, dat het zal overwegen of het op zijn weg ligt hier het initiatief te nemen en de me dewerking van den Commissaris der Ko ningin in te roepen. In verband daarmede laten wij hier volgen wat door 'den Commissaris der Koningin in Limburg in gehouden pro- pagandavergaderingen over deze zaak werd opgemerkt. Door dezen spreker werd er op gewe zen, dat er in Limburg tal van nieuwe industrieën gevestigd zouden kunnen worden, die aan tal van werkloozen werk gelegenheid zouden kunnen bieden en bo vendien behoorlijk zouden kunnen ren- deeren, maar dat in de meeste gevallen het noodige kapitaal niet is te vinden. Noch de bestaande banken, die zich alleen bezig houden met het verstrekken van geld op korten termijn, noch de par ticuliere beleggers bleken bereid om ka pitaal in deze industrieën te investeeren, niettegenstaande de vooruitzichten gun stig waren. Professor Kaag en mr R. A. H. M. Gie- len hebben toen het vraagstuk der indus trie-financiering bestudeerd en zijn daar bij tot de conclusie gekomen, dat het op den weg' der overheid ligt om kapitaal bijeen te brengen, waardoor nieuwe kleine en middengroote industrieën opge richt en bestaande uitgebreid kunnen worden. Zoo kwam men er in Limburg toe liefst met hulp van particulieren te trachten een financieeringslichaam in het leven te roepen. Voor het verstrekken van kapitaal aan de industrie door middel van een indus triebank, hebben de openbare lichamen tot hiertoe niets gedaan. Ongetwijfeld zal worden aangevoerd, dat het niet op den weg der overheid ligt te zorgen voor ves tiging van nieuwe industrieën en voor uitbreiding van bestaande. Wie een in dustrie wil vestigen of uitbreiden, moet zelf maar geld zoeken. Tot voor eenige jaren was dat stand punt volkomen gerechtvaardigd. Er was toen nog veel kapitaal te beleggen en wat nog gewichtiger is, er was vertrouwen in de industrie. D'at vertrouwen is thans verdwenen. Nu er thans overal gebrek aan werk gelegenheid is, mag iedere poging om de werkgelegenheid op ernstige wijze en blij vend te vergrooten niet alleen gesteund worden door de overheid, maar moet zjj dit zelfs doen. Het algemeen belang wordt daardoor in hooge mate gediend, maar ook de financieele lasten voor de overheid zullen er door verminderen, terwijl daar naast mag worden verwacht, dat nieuwe industrieën de welvaart zullen verhoo- gen en de belastingbronnen rijkelijker zullen vloeien. Geld, dat de gemeente voor de werk loozen besteedt, is meestal voor goed weg, daar slechts weinig werkelijk productief werk wordt verricht. Wanneer de ge meente nu aandeelen neemt in de indus triebank heeft zij alle kans, dat zij rente trekt van haar geld en dat zij minder be hoeft te betalen voor werkloozenzorg. Een ander punt van belang hierbij is, zoo betoogde spr., dat wanneer de Over heid de vestiging en uitbreiding van de industrie helpt bevorderen, ongetwijfeld ook de particuliere belegger weer ver trouwen zal krijgen en zijn geld weer be schikbaar zal stellen. En wanneer dat het geval zal zijn, dan blijkt dat we een daad gesteld hebben van de grootste beteekenis, dan zullen wij daardoor hebben meege werkt aan den terugkeer van normale verhoudingen. p Ook in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begrooting van Economi sche Zaken is deze zaak ter sprake ge komen. Minister Verschuur wees er op, dat hij, die aan Nederland weet te wijzen nieuwe vormen van industrie, welke werkelijk eenigermate afzetmogelijkheden vertoo- nen, een man is die de geheele natie in eere moet houden. Ten zeerste juichte de minister daarom toe de instelling van het economisch- technologisch instituut in Limburg en van het financieringsinstituut dat reeds belangrijk werk heeft verricht. Ik geloof, aldus de Minister, dat wij met dergelijke instituten, die naar ik hoop navolging zullen vinden in andere deelen van het land, in een andere en vruchtbaarder richting komen. Wij krijgen nu ook het werken van het particulier initiatief ten aanzien van financiering van dergelijke mogelijke nieuwe industrieën, bij welk particulier initiatief dan de Overheid door de provincie of misschien ook door het Rijk zou kunnen participeeren. Met belangstelling wachten wij het re sultaat van het door de Kamer van Koop handel in te stellen onderzoek af. Een groot bezwaar hierbij is ook door den Minister werd daarop gewezen dat we met de stichting van nieuwe indu strieën niet klaar zijn. Alles hangt hier af van de vraag of de wereldconstellatie zich zoodanig zal wijzigen, dat wij in de toekomst afzetmogelijkheden voor onze industrieele producten zullen kunnen vinden. DE MIJNRAMP BIJ SERAJEWO. Reeds 109 lijken geborgen. Volgens de laatste berichten (tot Maan dagavond) zijn op de mijn „Senitze" bij Serajewo 109 lijken geborgen. Alle hoop, dat men uit de mijnen van Kakanj nog een arbeider levend te voor schijnt zal brengen, is ijdel. Dte pompen die het water uit de schacht moesten drij ven zijn bezweken, zoodat het water bijna tot aan de knieën komt. Met de nieuwe pompinstallaties tracht men een verder stijgen van het water te voorkomen. Hartverscheurende tooneelen spelen zich aan de hoofdschacht af. Pope's en Mo- hammedaansche hodzja's hebben zich naar de plaats des onheils begeven en trachten den radeloozen vrouwen moed in te spreken en hen te troosten. JAPANS OPTREDEN TEGENOVER CHINA. China wendt zich tot de mogendheden. Als gevolg van de jongste Japansche verklaring betreffende Ghina's politiek, hebben de Chineesche diplomaten in Lon den, Washington, Parijs, Rome en elders opdracht gekregen zich op de hoogte te stellen van het standpunt der regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn. Daarna zul len zij trachten te verkrijgen, dat Japan op zijn minst herinnerd wordt aan de be palingen van 'het negen-mogendhedenver- drag, waarbij het elke natie wordt ver boden zich van exclusieve rechten in China te verzekeren. In een interview met de „Washington Star" heeft de Japansohe gezant in de V. S., Saito, verklaard, dat Japan voor taan aanspraak maakt op het recht van protest, als China onderhandelingen voert met een derde mogendheid. Saito ver klaarde, dat Japan elke overeenkomst, welke een derde mogendheid met China sluit, in weerwil van Japans protest, zal beschouwen als een onvriendelijke daad, hetgeen volgens diplomatiek spraakge bruik de laatste stap is voor het afbreken der diplomatieke 'betrekkingen. Japan wil gehoord worden, als derden onderhandelingen voeren met de Chinee sche regeering, want laatstgenoemde is niet in staat te regeeren, zooals de chaoti sche toestanden in China bewijzen. Aanleiding tot de opzienbarende Japan sche verklaring was, volgens Saito, een plan van Fransche bankiers om aan China een leening te verstrekken, welke naar Japans oordeel niet ten goede zou komen aan de pacificatie van China, maar aan de verlangens van Chineesche gene raals en den vrede in 'Oost-Azië in gevaar zou brengen. Japan heeft niet geprotesteerd tegen de levering van katoen e.d. ofschoon het weet dat de Chineesche regeering voorraden goederen, die zij op crediet heeft ontvan gen, zal verkoopen om de opbrengst te ge bruiken voor het aanschaffen van wapens en munitie. Japan zal in de toekomst China ter verantwoording roepen, wan neer, zooals thans is geschied, met Ame- rikaansche hulp vliegvelden worden aan gelegd en van Amerika vliegtuigen wor den betrokken. Toenemende bezorgdheid. De „Timesf'-correspondent te Washing ton schrijft naar aanleiding van het inter view met den Japansc'hen ambassadeur Saito in de „Washington Star", dat deze publicatie op de officieele personen, die gisteren te bereiken waren, minstens een eVen diepen indruk heeft gemaakt als de oorspronkelijke verklaring van .'het Japan sche ministerie van buitenlandsehe zaken. Wat aanvankelijk werd aangezien voor een proefballon, moet thans, nu het door een ambassadeur zoo wordt toegelicht, be schouwd worden als weloverwogen poli tiek. Verwacht wordt, dat geen Amerikaan- sche verklaring over deze kwestie zal wor den gepubliceerd, alvorens de regeering der Vereenigde Staten officieel op de hoogte is gesteld van het standpunt der Japansche regeering. Ook dan is het ech ter onwaarschijnlijk, dat de Amerikaan- sc'he regeering verder zal gaan dan andere mogendheden, zeker zoo lang geen onder ling overleg is gepleegd. De ontwapeningsconferentie. De voorzitter, Henderson, heeft aan de leden van het bureau der ontwapenings conferentie voorgesteld om de voorgeno men zitting van het 'bureau der ontwape ningsconferentie van 30 April, die vooral ten doel zou hebben de doelmatigheid van 'het houden van een zitting der algemee- ne commissie in het eind van Mei te be spreken, niet door te laten gaan en de al- gemeene commissie in plaats van op 23 Mei, zooals voorloopig was afgesproken, op 29 Mei bijeen te doen komen. Op den voormiddag van dien dag zal dan volgens 'het voorstel van Henderson het bureau een korte bespreking vooraf houden. Rusland en de Volkenbond. Uit Moskou wordt vernomen, dat de Sovjetregeering besloten heeft, met be trekking tot een eventueel besluit, tot den Volkenbond toe te treden, voorloopig nog af te wachten, wat het resultaat zal zijn van het bezoek van Barthou aan War schau en Praag. Het spreekt vanzelf, al dus het bericht, dat Moskou aanspraak zou maken op een zetel in den Volken bondsraad, evenals in alle commissies en subcommissies. Korte Berichten. Te Livorno is een nieuwe Italiaan- sche kruiser van 9000 ton, welke o.a. be wapend is met luchtafweergeschut, te wa ter gelaten. Te Genua liep een torpedo jager van stapel. Uit Kintsjau wordt gemeld, dat daar een militaire trein ontspoord is, waarbij 26 Mantsjoerijsche soldaten zijn omgeko men. - Roosevelt heeft tot 50.000 in ver scheidene streken van de Vereen. Staten stakende mijnwerkers een oproep gericht om het werk te hervatten, aangezien de N. R. A. een nieuwe loonschaal voor hen 'heeft uitgewerkt. Bij QueretarO', ongeveer 200 K.M. ten noordwesten van Mexico*, in een interna tionale trein tusschen Loredo-, aan de grens van Texas en Mexico, ontspoord. Elf rei zigers zijn zwaar gewond, 25 licht. Het verkeer is gestremd. Bij een oefening in d© buurt van Warschau botsten twee vliegtuigen tegen elkaar en stortten brandend neer. De vlie gers vonden den dood. Boven Nice beeft Zondag een hevig onweer gewoed. De wind was zoo sterk, dat de golven huizenhoog over de kade sloegen. De Promenade des Anglais stond spoedig onder water. Pas in de late avonduren hield het noodweer op. Een aantal Zwitsers, die wijlen Ko ning Albert op zijn bergtochten pleegden te vergezellen, hebben een fonds gesticht ter nagedachtenis van den Koning der Belgen, met het doel zoo noodig steun te verleenen aan de nagelaten betrekkin gen van personen, die bij bergbestijgingen om het leven zijn gekomen in de Alpen. Ingezonden Mededeeling, Gift van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana heeft het noodfonds „Simavi", waarvan zij Be schermvrouwe is, een belangrijke gift doen toekomen. De Koningin en Mr T. J. Verschuur. Naar wij vernemen heeft Hare Maje steit de Koningin, die op Het Loo ver toeft, middels een uitvoerig en zeer harte lijk gesteld schrijven van hoogstderzelver belangstelling in den gezondheidstoestand van oud-minister Verschuur doen blijken. De lage stand van het IJsselmeer. In den Raad van Kampen besprak de heer Kok het lage peil van het IJsselmeer, waardoor Kampen zeer nadeelige gevol gen dreigt te zullen ondervinden. De ka demuren beginnen ernstige teekenen van inzinking te vertoonen, terwijl tal van hui zen en gebouwen en muren scheuren, wat volgens deskundigen het gevolg is van het lage grondpeil. Ook is het rattengevaar niet denkbeeldig. De Burgel, een zijarm van den IJssel, welke door de stad loopt, ligt op sommige plaatsen geruimen tijd droog, hetgeen niet bevorderlijk is voor de gezondheid. Daar het peil van het IJs selmeer nog ruim 20 c.M. lager zal wor den, vreest de heer Kok het ergste. Hij vroeg daarom B. en W. zich in verbinding te stellen met het Departement van Wa terstaat om contact te zoeken met andere gemeenten, om te trachten 't onheil af te wenden. De voorzitter zeide, dat B. en W. dili gent zijn in dezen. Amsterdamsche Begrootingszorgen. Terwijl de gemeentebegrooting 1934 nog steeds niet de goedkeuring van Ged. Staten heeft verkregen, zijn voor het College van B. en W. van Amsterdam nieuwe zorgen aangebroken, in verband met de concept- begrooting 1935, waarin tot dusver, vol gens1 voorloopige raming, nog een verschil van elf millioen tussohen inkomsten en uitgaven is. wielt AuidVUmr Nieuwe ingrijpende bezuinigingen, o.a. op de afdeelingen onderwijs, openbare ge zondheid en de subsidies zijn te verwach ten. Ook zal het de vraag zijn, of niet we derom een verlaging der loonen noodzake lijk zal zijn. Verder zal binnenkort een voorstel van B. en W. worden ingediend, om de op centen op de gemeentefonds'belasting te verhoogen van 80 op 100. De werkloozen en de Ziekenfondsen. Tengevolge van werkloosheid kunnen tal van leden van ziekenfondsen hun contri butie aan die fondsen niet meer betalen. De ziekenfondsen zien zich op den duur genoodzaakt zulke leden te royeeren, met het gevolg, dat in geval van ziekte van den betrokkene of zijn gezin, de kosten daar van geheel voor rekening van de gemeen ten in casu Maatschappelijk Hulpbetoon komen. Daarnaast staat nog het bezwaar, dat de betrokken werklooze het verband met zijn ziekenfonds en met zijn eigen huis dokter kwijt raakt. Herhaaldelijk is daarom aangedrongen op een regeling, waardoor het mogelijk zou worden, dat de werkloozen lid van hun ziekenfonds blijven, doordat b.v. de ge meenten een gedeelte van de contributie zouden bijbetalen; verschillende zieken fondsen hadden zich reeds bereid ver klaard zich in dat geval ook een offer te willen getroosten. Dfe moeilijkheid hierbij was echter, dat het Rijk zich steeds op het standpunt ge steld heeft, dat de gemeenten niet meer aan de werkloozen mochten uitkeeren dan het steunbedrag. Naar wij vernemen, zou het Rijk dit standpunt voor wat betreft, de zieken fondscontributie, thans willen loslaten. Er is n.l. een regeling in voorbereiding, waar bij de gemeenten een derde in de zieken- fondscontributie der werkloozen zullen mogen bijdragen, wanneer de werklooze zelf een derde betaalt en de ziekenfondsen ook een derde voor bun rekening hemen door de premie in geval van werkloosheid met een derde te verlagen. D'eze regeling heeft echter, zooals men begrijpen zal, niets met de in voorberei ding zijnde wijziging van de Ziekenfonds wet te maken. Handelsbesprekingen met Japan. Volgens een bericht uit Tokio zou de te Soerabaja te houden Japansch-Neder- landsche handelsconferentie, die is vast gesteld op 19 Mei a.s., waarschijnlijk wor den uitgesteld tot Juni. In afwachting van de opening van de conferentie zou de Nederlandsche regeering waarschijn lijk de inwerkingtreding van het voor gestelde licentie-systeem voor importeurs uitstellen. Nederlandsch-Brifsche handels besprekingen. Vandaag zullen de Nederlandsch Britsche handelsbesprekingen aanvan gen. De Nederlandsche delegatie bestaat uit de heeren: dr H. M. Hirschfeld, dir.- generaal van het departement van Eco nomische Zaken; ir. R. T. Benthuis van de Landbouwafdeeling van het ministerie van Economische Zaken; dr L. A. Ries, waarnemend thesaurier-generaal van het ministerie van Financiën en dr G. J. M. Schaepman van de Economische afdee- ling van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken. De besprekingen zullen aanvankelijk een informeel karakter dragen. In de eer ste plaats zal men er naar streven het terrein te omlijnen, hetwelk door de ver dere onderhandelingen zal worden bestre ken, met name in hoeverre de koloniale markten er al dan niet bij zullen worden betrokken. In zes dagen naar Indii. Tijdens een rede, gehouden voor de le den der Kon. Ned. Indische Vereen, voor Luchtvaart, 'heeft de heer Plesman, di recteur der K. L. M., medegedeeld, dat men het volgende jaar de route Amster- dami-Batavia in zes dagen hoopt af te leggen. Dr Colijns tweeledige taak. De minister-president D'r Golijn heeft zijn ambtswerkzaamheden als Minister van Koloniën en als Minister ad-interim van Economische Zaken thans zoodanig ge regeld, dat hij 's ochtends aan 'het Depar tement van Koloniën en 's middags aan het Departement van Economische Zaken werkzaam is. Binnenland. Gewijzigde onderwijzers-opleiding. Credietverleening middenstand. - De werkloozen en de ziekenfondsen. Buitenland. Japans optreden tegen China De mijnramp bij Serawejo. Rusland en de Volkenbond. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND. Geen grooter bedrag dan f2 millioen beschikbaar. Aan de Memorie van Antwoord in zake het betreffende wetsontwerp wordt het volgende ontleend: Het was de Regeering aangenaam te vernemen, dat de indiening van het wets ontwerp door zeer vele leden werd toege juicht. Dat het ontwerp de kern van het middenstandsprobleem niet raakt, stemt de minister voetstoots toe. De bedoeling is geen andere, dan in daarvoor in aan merking komende gevallen incidentieel credietsteun te verleenen. Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen cre diet moet voorstellen, zij opgemerkt, dat de credietverleening zal worden toever trouwd aan de Nederlandsche Midden- standsbank, welke eventueele verliezen op verleende credieten aan het Rijk zal kunnen declareeren. Aan het bedrag van f 2 milloen ligt niet een bepaalde becijfering ten grondslag. Dit in de Memorie van Toelichting ge noemde bedrag stelt aan de beoogde hulp- verleenening een uiterste grens; de toe stand van 's lands financiën laat naar de meening van de regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag beschikbaar te stellen. De minister moet met stelligheid tegen spreken, dat het wetsontwerp zou be oogen, de Middenstandsbank te redden uit een moeilijke positie, waarin zij zou zijn geraakt of waarin zij zou komen te verkeeren ten gevolge van de liquiditeits- moeilijkheden van vele middenstandsbe- drijven. Van zoodanige moeilijke positie is geen sprake. De regeering meent niet te kunnen prijsgeven het aan het wetsontwerp ten grondslag liggende voornemen de crediet verleening uitsluitend over de Nederland sche Middenstandsbank te doen loopen. De kantoren van de Middenstandsbank en van een groot aantal met haar in re latie staande zelfstandige middenstands- banken zijn in een zoo groot aantal over het geheele land verspreid, dat voor een minder vlotte behandeling der binnen komende aanvragen niet behoeft te wor den gevreesd. Het ligt niet in de bedoeling een com missie in te stellen om na te gaan, aan welke bedrijven credieten kunnen worden verleend. Welke voorwaarden aan de credietver leening zullen moeten worden verbonden, kan niet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de practijk den weg zal moeten wijzen. Met „volwaardige" bedrijven worden bedoeld bedrijven, welke op een gezonde rentabiliteitsbasis berusten. Bedrijven, welke zich zien bedreigd met omvangrijke verliezen op uitstaande vorderingen, zul len veelal wel in zoodanige mate in hun kapitaal en tevens in hun rentabiliteit getroffen zijn, dat zij hebben opgehouden volwaardig te zijn. Zoodanige bedrijven zullen dus niet met succes een beroep op de regeling kunnen doen. Het ligt trou wens voor de hand, dat met het op de been houden van dergelijke bedrijven, ge steld dat dit tot taak van de Overheid zou behooren, sommen gemoeid zouden zijn, welke het meergenoemde bedrag van f 2 millioen wel zeer ver zouden te boven gaan. Terneuzen 350 jaar stad. Terneuzen, dat op 23 April 1584 van Prins Willem van 'Oranje stadsrechten ontving en daarmee de mogelijkheid voor een rustige ontwikkeling van zijn zelf standig bestaan, heeft dit feit na 350 jaar dankbaar herdacht. Maandagmiddag werd een buitenge wone raadszitting belegd, waarin burge meester Huizinga den ontwikkelingsgang van Terneuzen in dit tijdperk schetste. De daad van 'Oranje was van groot gewicht voor onze stad, en de tijden die volgden hebben het bewijs geleverd, dat Terneu zen zijn stadsrechten op waarde weet te schatten. De gang der 'historie volgende, ziet spr. vooral in de negentiende eeuw een voor deze stad gunstige ontwikkeling door toe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1