iel! r* Neem 'n "AKKERTJE" n ti sen op irima ssen an die ïr. 9.90 1.06. dt U Ier Z. L. M. EN goederen |n en iris sknacht, MAANDAQ 23 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELANb 48e JAAliüANG - No. 170 Buitenland „GEVOELIGE VOETEN GEVRAAGD" Binnenland. Belangrijkste Nieuws. uit zoo'n nieuw handig zakdoosjs bij Rheumatische pijnen, Spierpijn. Uit de Provincie iooger. genot Jkoop. Ken van I prijzen lodellen. lage* :s Ische ervaring Inlijke kennis- Iwhuis, Goes. Ir. Zbst* zal M 1834 riendschap" verkoopen 20 Banken fchragen, Gr, Ronde en fcr, Decimaal- |ascules, w.o. vichten, 2 stel Fornuispot, lud, Ramen |per, Vliegen- enz, Glasplaten, Iflesschen en ikken en meer pan verkoop patiënten en !RT" ^akonieën in 'PB (N.-Br.) lodern huis. lee personen, ptrisch licht. Tarie! ƒ2. zelfstandig kinderen kan etuigen voor» KAPINGA, Schiebroek twerk. Hulppost» f Ultg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44-455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder Ietter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Bemiddeling tusschen Frankrijk en Duitschland. De ontwapeningskwestie. De „Daily Telegraph" weet mede te dee- len, dat onder de Engelsche ministers een duidelijk, zij het ook niet eenstemmig stre ven heerscht, tezamen met Italië een laat» ste bemiddelingspoging tusschen Duitsch land en Frankrijk te doen. Dit standpunt wordt gedeeld door Mussolini. Roine zial zoo mogelijk voorstellen, dat bij de uit voering van een dergelijke poging 't recht van Engeland en Italië om een beslissende stem in de regeling der veiligheidsivoor- waarden te hebben, sterk op den voor grond zal worden geschoven. Bij het be zoek van den Italiaanschen onderstaats secretaris Suvich aan Londen, zullen o.a. de volgende punten besproken worden: 1. De bewapeningen, die Duitschland en Frankrijk voor den duur der voorgestelde overeenkomst zullen bezitten en de duur dezer overeenkomst; 2. Welke „uitvoeringBwaarborgen" voor gesteld worden wanneer nog een voorstel kam worden gedaan; 2. Welke „uitvoeringswaarborgen" voor een dergelijke behandeling. Zouden deze stappen langs diplomatieken weg of later te Genève moeten geschieden? Te Londen en te Rome geeft men de voorkeur aan diplomatieke onderhandelingen, zelfs al zouden deze een zekere vertraging in het bijeenkomen van het bureau en de plé- naire vergadering der ontwapeningscon ferentie tengevolge hebben. Te Rome noch te Londen maakt men zich echter eenige illusie over de moeilijk heden, die een dergelijk bemiddelingsvoor stel met zich zou brengen. De politieke medewerker van de „Mor- ningpost" schrijft, dat men in welingelich te kringen gelooft, dat Engeland op 23 Mei een nieuw compromis tusschen Duitsch land en Frankrijk zal voorstellen. ONTZETTENDE MIJNRAMP IN ZUID-SLAVIE. Van de 220 bedolven mijnwerkers zijn er 84 gered. Een ontzettende mijnramp, waarbij ver moedelijk omstreeks 200 mijnwerkers om bet leven zijn gekomen, heeft Zaterdag middag plaats gehad in de oude mijn van Kakanj nabij het dorp Zenitsa, ten N.- Westen van Serajewo. Om half twee Zaterdagmiddag hoorde men een hevige explosie en daar men het ergste vermoedde, werden met grooten spoed reddingsbrigades naar de plaats van de ramp gezonden. Aanvankelijk slaagde men er in twaalf lijken te bergen, doch de ingestorte mijnstutten en het puin in de mijngangen bemoeilijkten het reddingswerk ten zeerste. Met groote moeite wist men later nog 52 bedolven mijnwerkers levenloos en 15 gewond bo ven te brengen. Men vreest, dat van de geheele ochtendploeg, ruim 200 man, de meesten zijn omgekomen. Enkele mijn werkers wisten nog bijtijds te ontsnap pen. De explosie is waarschijnlijk te wijten aan mijngas, doch de juiste toedracht van het gebeurde staat nog niet vast. Het red dingswerk wordt met koortsachtigen ijver voortgezet en Zaterdagavond was hei, aantal dooden, dat door de reddingsploeg naar boven werd gebracht, reeds tot tach tig gestegen. Naar de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek ingesteld. Hartverscheurende tooneelen spelen spe len zich af voor den ingang van de nijnen, waar honderden mijnwerkersvrouwen zich verdringen. Soldaten zijn gerequi- reerd om ongeregeldheden te voorkomen. Omtrent deze verschrikkelijke ramp wordt nog nader gemeld: De explosie geschiedde op een diepte van 200 Meter, op een afstand van 2 K.M. van de hoofdschacht. De explosie was zoo hevig, dat de rails in de mijngangen bijna overal doorbra ken. Een uur na de ontploffing konden de eerste dooden naar boven worden ge haald. De lijken waren vreeselijk ver minkt, zoodat zij nauwelijks geïdentifi ceerd konden worden. Men heeft weinig hoop, de nog ingesloten mijnwerkers te kunnen redden, aangezien de geborgen lijken, naarmate men dichter tot de plaats van de ontploffing nadert, ern stiger verminkt zijn. t Voor den ingang van de mijn spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Vrouwen, kinderen en oude mannen staan jammerend en weenend voor de hekken. De geheele bevolking uit de omgeving is dag en nacht op de been. De Zuid-Slavische regeering heeft in den loop van Zondag een communiqué uitgegeven, waarin het aantal slachtof fers met 47 wordt aangegeven, 's Avonds echter was hun aantal reeds tot 64 geste gen. De laatste 10 dooden* die men naar Ingezonden Mededeeling. TIMMERMAN'S Inrichting voor Voetverzorging, helpt U zelfs In de moeilijkste gevallen. DINSDAG 24 APRIL van 10 tot 5 uur VLASMARKT 2, te GOES. boven heeft gebracht, waren geheel ver koold. Langzaam naderen) de reddingsman schappen thans de derde galerij, ter diep te van ongeveer 159 Meter, waar de eigenlijke haard der ontploffing heeft ge legen. Het werk wordt echter voortdurend moeilijker, daar er reeds manschappen aan gasvergiftiging lijden en er tenge volge van het bezwijken van metsel- en schoorwerk ook water binnendringt. Dit doet ook de hoop, dat er mijnwerkers, die thans nog beneden liggen, zouden kunnen worden gered, met het uur ver minderen. "Wel schijnt het echter, dat van de 220 man, die tot op het oogenblik der ■ontploffing onder den grond waren, er 80 tot 85 konden vluchten in verschillende gangen. Waar zij terecht zijn gekomen weet men niet. Eenigen hebben den bega- nen grond bereikt en zijn naar de schacht teruggekeerd. Van de anderen is het vol komen onzeker, of zij zich werkelijk heb ben kunnen redden. De directe aanleiding der explosie schijnt het laten springen van dynamiet- patronen te zijn geweest, waardoor uit stroomend methaangas, met lucht ver mengd, tot ontploffing is gekomen. Er schijnt voorts een zeker verband te be staan tusschen de ontploffing en bijzon dere atmosferische verschijnselen, welke men reeds den geheelen dag boven den grond had waargenomen. De regeering heeft een hulpactie voor de nabestaanden ingeleid. Deze zal te om vangrijker moeten zijn, daar de gezinnen der slachtoffers bijzonder kinderrijk zijn. Zes of acht kinderen waren eerder re gel dan üitzondering. Uit Belgrado wordt gemeld, dat van de 220 man die aan het werk waren er 84 zijn gered. De fascisten in Letland. Hoewel de fascistische organisatio in Letland eenige maanden geleden verbo den en ontbonden werd verklaard, heeft deze organisatie Vrijdagavond toch een betooging gehouden, waarbij groote hoe veelheden propagandamateriaal uitge deeld werden. De politie heeft in verband hiermede 70 personen gearresteerd. Japans plannen met China, De Japansche verklaring over de be trekkingen tot China hebben te Genève de aandacht getrokken, daar op 15 Mei de volkenbondscommissie zal bijeenko men, die over de samenwerking tusschen Japan en China zal beraadslagen. Door het Japansche ministerie van bui- tenlandsche zaken wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering haar gezant te Nanking opdracht heeft gegeven, een bezoek te brengen aan den Chineeschen minister-president, om hem de bedoelin gen uiteen te zetten van de Japansche po litiek, zooals deze op 18 April j.l. te Tokio is vastgesteld. Gëring zal drastisch optreden tegen communisten, geestelijken, enz. Reuters vertegenwoordiger te Berlijln heeft een langdurig onderhoud gehad met minister-president Gëring. Göring verklaarde o.a., dat de veilig heid in Duitschland tegenwoordig volko men was gewaarborgd en een verkiezing op dit oogenblik een even overweldigend resultaat zou opleveren als de vorige. De laatste nog overgebleven groep ac tieve communisten moest men overigens niet over het hoofd zien. Göring had juist dezer dagen opnieuw tot het nemen van draconische maatre gelen besloten. Het aantal gevangenen en bewoners van concentratie-kampen schat Göring in Pruisen op 4 k 5000, in geheel Duitsch land op 6 a 7000, voor het meerendeel communisten, die propaganda hebben ge voerd. Bij een vrijlating van Thalmann, Torg- ler, e.d. moest men elk geval op zichzelf beschouwen. Daarvan was echter geen sprake tijdens het tegen hen aanhangig gemaakte hoogverraadproces. Als politicus uitte Göring zich ten aan zien van de kerkelijke quaestie slechts in zooverre, dat hij verklaarde voor het geval kerkelijke conflicten tot onlusten zouden leiden de rustverstoorders, ook al zouden het geestelijken zijn, krachtig op de vingers te zullen tikken. Dit geld voor de evangelische zoowel als voor de katholieke kerk. Rusland en Polen. De officieus» „Gazeta Polska" meldt uit Moskou, dat de onderhandelingen over de verlenging van het Poolsch-Russische non-agressiepact voor den duur van 10 jaren gunstig verloopen zijn. Dezer dagen zou reeds een overeenkomstig verdrag worden geteekend. Opzienbarende moord In Roemenie. Onder den indruk van een opzienbaren- den moord op den Roemeenschen advocaat en afgevaardigde, Dr Popovici, gepleegd door drie gymnasiasten, eischt de publie ke meening in Roemenië scherpere be waking van de jeugd in haar vrijen tijd en vooral maatregelen van de onderwijs- autoriteiten tegen de mogelijkheid, dat de jeugdige hersens vergiftigd worden door sensatiefilms en schandaal-lectuur. De moord had eenige weken geleden plaats. Des nachts, in zijn slaapkamer, in tegenwoordigheid van zijn vrouw, werd Popovici, een algemeen geacht en gezien man, doodgeschoten. De politie tastte in het duister wie de daders waren, totdat eensklaps bekend werd, dat het drie scholieren waren, resp. 16, 17 en 18 jaar, kinderen van zeer voor name families, n.l. de zoon van een rech ter, van een leeraar en van een hoogen ambtenaar. Er is geen andere verklaring, dan dat zij door het lezen van slechte romans en het zien van verkeerde films tot hun daad zijn aangezet. Zij golden alle drie bij hun leeraars als intelligent. De drie gearresteerden hebben hun daad bekend. Gemaskerd zijn zii het huis van hun slachtoffer binnengedrongen met de bedoeling om te stelen. Dure regeeringscrises In Spanje. In de drie jaar van haar bestaan heeft de Spaansche republiek niet minder dan 43 ministers gehad, die afgetreden zijn en nu levenslang pensioen genieten. Zelfs als een minister slechts een uur in functie is geweest, krijgt hij een pensioen, dat 10.000 pesetas per jaar bedraagt. Largo Caballero, wiens heftig optreden hem den bijnaam van Spanje's Lenin be zorgd heeft, ontvangt behalve het minister -pensioen ook nog 12.000 pesetas pensi oen 'als afgevaardigde. Diplomaten in geldnood. Verscheidene leden van het corps «di plomatique te Washington zijn tengevolge van een onvermoede uitwerking van de Johnson-wet buiten hun schuld in ©en pijnlijken geldnood geraakt. Eenige banken hebben namelijk gewei gerd de haar aangeboden chèques te ver zilveren van de betrokken diplomaten, om- d'at zij getrokken waren op landen, die door de regeering der Vereenigde Staten als niet credietwaardig worden beschouwd De kort geleden tot stand gekomen •Johnsonwet verbiedt naïnelijk, zooals be kend, aan landen credieten te verloensn, die huil verplichtingen inzake de oorlogs- echulden niet nagekomen zijn. De betrok ken bankiers nemen het met hun interpre- teering van de wet zoo nauw, dat zij be weren, dat de verzilvering van een chèque reeds als het verleenen van een erediet moet worden beschouwd. De diplomaten zouden voornemens zijn, het openbaar ministerie te verzoeken, in deze zaak uitspraak te doen. Korte Berichten. De marine-correspondent van de „Daily Telegraph", aan wien het als eer sten huiteniander geoorloofd was de Fransche oorlogshaven, Toulon, te bezoe ken, verklaart dat Frankrijk de machtig ste onderzeeërsvloot ter wereld bezit. Het Amerikaansche departement van staat neemt aan, da,t Trotski, die zoo als men weet, bevel heeft gekregen Frank rijk te verlaten, toestemming zal verzoe ken om naar de Ver. Staten te gaan. In gewone gevallen wordt aan politieke vluchtelingen asyl verleend. In dit geval zal de emigratiewet, die het toelaten van revolutionaire agitatoren verbiedt, toe passing vinden. In navolging van Italië heeft thans ook de directie der Hongaarsche spoor wegen besloten, voor lieden op de huwe lijksreis, die dezen zomer Boedapest wil len bezoeken, een reductie van 50 pet. op de spoorwegen in te voeren. Te Uitzingen is het geheele gezin van een groothandelaar in wijnen gear resteerd, aangezien de vader en zijn zoon zich in voor de S.A. beleedigenden zin zouden hebben uitgelaten. Ingevolge de Ariërparagraaf moeten de volgende militairen de Duitsche rijks- weer verlaten: 5 officieren, 2 vaandrigs, 1 semi-arts en 31 'onderofficieren en min deren. Verder moeten twee officieren, vier cadetten en 5 onderofficieren en man schappen de marine verlaten. De Iersche Dail heeft het wetsont werp tot afschaffing van den Senaat van den Ierschen Vrijstaat met 70 tegen 51 stemmen aangenomen. De Valera ver klaarde te verwachten, dat de Senaat het wetsontwerp een tijdlang zou aanhouden. DE UITVOERING VAN DE CRISIS- WETTEN. Wanneer critiek wordt geoefend op de arisiswetgevingj, dan kan men steevast hooren dat dit niet behoeft te verwonde ren, nu de ambtenaren hier zulk een groote rol spelen. Als de belanghebben den meer zeggenschap hadden, z>oo heet het dan, dan zou de uitvoering wel veel vlotter gaan. Er is hier, aldus de cri tici, teveel ambtenarij en politiek en te weinig deskundigheid. In verband met deze opmerkingen wil len wij hier herhalen wat Mr Verschuur op 15 Maart j.l. in de Eerste Kamer meedeelde en waaruit bleek, dat de di rect belanghebbenden biji de uitvoering ruimschoots zijn betrokken én zeggen schap hebben. In de Centrale Commissie hebben vier rechtstreeksche vertegenwoordigers van de boeren zitting en verder zijn de Regee- ringscommissarissen in de drie groote takken: tarwe, varkens en zuivel, agra risch getinte personen, die, wat hun ken nis van zaken en toewijding betreft, met vertegenwoordigers van de boeren gelijk zijn te stellen. In de tarwe-organisaties zijn van de 73 bestuurders 66 vertegen woordigers van land- en tuinbouworgani saties; bij de graancentrale 9 van de 9; bij de meelcentrale 2 van de 15; bij de varkenscentrale 83 van de 93; bij de zui- velcentrale 14 van de 34, terwijl overi gens deze materie werd opgebouwd op de instellingen die er waren: op de zui velfabrieken, die voor 80 pet. coöperatief zijn, zoodat indirect de boerenstand daar in nog veel sterker vertegenwoordigd is. Bij de rundvee-centrale zijn er van de 85 bestuurders 81 vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties; bij de aardappelorganisatie van de 89, 72, bij het pluimvee 7 van de 22, bij de tuin bouw 15 van de 30. De minister eindigde met te zeggen, dat van de 490 hestuursplaatsen er 364 bezet zijn door vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties, afgezien nog van de indirecte vertegenwoordigin gen. Er zullen ongetwijfeld bij de diverse crisisinstellingen fouten worden gemaakt. Maar men zal niet kunnen zeggen dat dit een gevolg is van het feit, dat aan de direct belanghebbenden niet voldoende invloed is geschonken. Christelijk Marine-personeel. De Minister van Defensie heeft be paald, dat de Bond van Christelijk Ma rine-personeel beneden den rang van of ficier, in afwachting van de Koninklijke goedkeuring op de in de statuten aam te brengen wijzigingen, als militaire belan- gen-vereeniging zal worden beschouwd. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 dezer opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente Schoterland J. J. G. S. Fal- kena. Grievende pamfletten. Op de vragen van bet Tweede Kaïnerlid den heer Boon, betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege in ver band met de onlangs te Doetinchem plaats gehad hebbende verspreiding van pam fletten door in Duitschland wonende per sonen, leden van de Nationaal Socialisti sche Nederlandsehe Arbeiderspartij, heeft minister van Schaik, minister van Justi tie, geantwoord, dat is gebleken, dat van de verspreiders der pamfletten in to taal negen personen twee ingezetenen van Doetinchem waren. Het waren allen Nederlanders. Aan de hand van de thans bestaande bepalingen kan tegen het gebeurde niet worden opgetreden. Mochten soortgelijke gebeurtenissen zich herhalen, wanneer het aanhangige wetsontwerp, houdende nade re voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, kracht van wet zal heb ben verkregen, dan zal niet worden nage laten de noodige maatregelen te nemen. Herziening winkelsluitingswet. Naar aanleiding van een bericht, dat het herzieningsontwerp-Winkelsluitings- wet van de agenda der Tweede Kamer is afgevoerd, schrijft „De Standaard", dat minister Colijn als principieel tegenstan der van de uitbreiding van de verkoop gelegenheid op Zondag, niet voornemens is dit wetsontwerp te verdedigen. De mededeeling in de Memorie van Antwoord, dat geheel het kabinet achter Binnenland. Wijziging Winkelsluitingswet. Bekentenis in het drama te Putbroek. Buitenland. Ontzettende mijnramp in Zuid-Slavië. De plannen van Japan met China. Het ontwapeningsvraagstuk. dit wetsontwerp staat, schijnt op een mis verstand te berusten. Naar het blad voorts verneemt, is het niet onwaarschijnlijk, dat bet kabinet over het initiatief-wetsontwerp-Vos zal worden hervat. Minister Verschuur onderscheiden. Hare Majesteit de Koningin heeft den op 18 dezer afgetreden Minister van Eco nomische Zaken, mr T. J. Verschuur be noemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De Ministers van het kabinet-Colijn hebben bun oud-collega de versierselen der orde aangeboden. Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Deze vereeniging hield Zaterdagmid dag onder voorzitterschap van den heer mr dr Mes, burgemeester van Heinkens- zand in de Prins van Oranje te Goes een goed-bezochte algemeene vergadering. De voorzitter wees in zijn openings woord op den nog steeds voortdurenden groei der vereeniging, ook in 1934. In dit jaar zijn al weer 2300 nieuwe leden inge schreven. Aan het door den secretaris den heer A. de Lange te Goes uitgebrachte jaarver slag ontleenen wij, dat de in uitzicht ge stelde uitkeeringen regelmatig konden plaats hebben, dat de rekening sloot met een behoorlijk batig saldo, waarmee de reserve kon worden versterkt en dat de uitkeeringen dezer nog jonge vereeniging, gerekend met het contributiebedrag, ver geleken met andere vereenigingen tot de hoogste mogen worden gerekend. Juist doordat de vereeniging een groot gebied bestrijkt en de eene gemeente dus de an dere op de been houdt, verkeert ze in een stabielen, gezonden toestand, en kent ze niet de moeilijkheden die men in kleine, plaatselijke vereenigingen wel heeft. Het ledental steeg in 1933 van 17879 tot 21481. In de vijf jaar van haar be staan is het ledental der vereeniging meer dan vervijfvoudigd. Aan 430 leden werd vergoeding voor ziekenhuisverple ging toegekend. Bovendien aan 2 barak en 12 sanatoriumpatiënten. De liggings- en bijkomende kosten waren por patiëut gemiddeld hooger dan in 1932. Het Bestuur vergaderde in 1933 vijf maal. Het is met den chirurg in onder handeling over het treffen van een over eenkomst. Hierna vermeldde de secretaris van elke gemeente op Z.- en N.-Boveland welk percentage der ingezetenen lid is der vereeniging (varieerende van 8 tot 76 pet. en dankte ten slotte allen, die aan den groei der vereeniging hebben mede gewerkt. De penningmeester de heer J. TI. Kloos ter te Ellewoutsdijk, deed nu rekening en verantwoording. De rekening sluit met een batig saldo van f 3751,58. Ze werd na een gunstig rapport van de controle commissie vastgesteld. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat werden herkozen de heeren J. 3. Be- det, A. de Lange en E. Vermue en geko zen in de vacatures van de heeren J. M. Noordhoek en A. M. Overhoff, die hadden bedankt, de heeren G. Flipse te Wisse- kerke en M. van Zweeden te Goes. Tot lid der controle-commissie werd gekozen in de plaats van den heer H. C. Rutgers (niet herkiesbaar) de heer A. Bleuzé te Goes. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om in 1934 te vergoeden: a. aan verpleeg- kosten maximaal f2,75 per dag. doch niet meer dan de werkelijke verpleegprijs derde klas bedraagt, in het Ziekenhuis waarin men is opgenomen, tot een maxi mum van f 137,50 per jaar en per ziekte geval; b. 75 pet. van alle bijkomende zie kenhuiskosten tot een maximum van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1