Vasthouden aan het beginsel. EERSTE BLAD. Bij iedere japon ZATERDAG 21 APRIL 1934 OAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 169 Dit nummer bestaat uit 2 bladen „GEVOELIGE VOETEN GEVRAAGD" Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Het Stoffeniiuis Opril Markt - Goes i Staten-Generaal. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. e Zeeuw Abonnementsprijs f2 50 per kwartaal, weekabonnement-n voor t/t._.ielburg, Goes eii Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.7Ü, bij vooruitbetaling. Onder letter of unotco 10.8ö. Bij contract belangrijke korting. Van een van onze meelevende lezers ontvingen wij de vraag, of het niet noo- dig en gewenscht moet worden geacht, tegenover de sterke actie van de Nat. Soc. Soc. Beweging, die in dezen tijd over ge noeg geld beschikt om een kostbare pro paganda te voeren en die in de keuze der middelen die tot het gewenschte doel kunnen leiden niet bepaald kieskeurig is, een tegen-actie te stellen, een andere be weging, om ons volk voor de van dien kant dreigende gevaren te waarschuwen. Wij meenen op deze vraag een ontken nend antwoord te moeten geven. En dat niet, omdat wij de beteekenis van de Nat. Socialistische- en andere re volutionaire bewegingen zouden onder schatten. Wij behoeven volstrekt niet alles wat van de zijde der N.S.B. beweerd wordt omtrent de uitbreiding van die partij en den geweldigen toevloed van nieuwe leden voor goede munt aan te nemen, zonder nocbthans te ontkennen dat er duizenden zijn, die zich scharen achter bet zwart-roode vaandel. Het tegendeel zou eerder verwondering wekken. In tijden als we nu beleven, vol van moeiten en zorgen, zijn er breede volksgroepen, die geen steunpunt meer hebben en die voor elke handig opge zette reclame vatbaar zijn. Als daar een party opstaat die beweert dat zij aan de crisis een einde kan ma ken, dat zij de werkloosheid kan doen verdwijnen, dat zij honderden millioenen beschikbaar kan stellen en toch de belas tingdruk verminderen, een partij, die ver antwoordelijke overheidspersonen ver dacht tracht te maken, die alle werkelijke en vermeende fouten opblaast en voor 'bare propaganda gebruikt, en die er niet voor terugdeinst de crisiszorgen, waaronder velen gebukt gaan, voor par tijdoeleinden uit te buiten, dan behoeft bet niet te verwonderen, dat zij onder de onnadenkenden een grooten aanhang krijgt. Daarbij komt, dat er nu als reactie op wat geweest is, een nationalistische wind waait en dat er bovendien tal van menscben zijn, die bier de opkomende zon meenen te zien van wie zij; voor bun politieke aspiraties alle heil verwachten. Wie kent ze niet, de menscben, die zelfs terwille van een raadszeteltje in staat zijn bun partij den rug toe te keeren? Hoe groot bet leger van ontevredenen en onnadenkenden en begeerigen is, valt niet zelfs bijl benadering te zeggen. Vol gens de leiding van de N.S.B. kan zij elke week een 1000 nieuwe leden boeken en een der voormannen die de gave der pro fetie meent te bezitten, heeft al voorspeld dat zij in 1937 zeker een 20 Kamerzetels zal bezetten. Dit alles behoeft voor ons echter geen reden te zijn voor bet op touw zetten van een luidruchtige tegenactie. Hoofdzaak is voor wat de A.R. partij betreft, dat de eigen beginselen worden gekend en gepropageerd. Wie principieel vast in de schoenen staat en met de lei dende beginselen van de A.R. partij be kend is, zal niet de kans loopen ten prooi te vallen aan de propagandisten van de N.S.B. en zal gemakkelijk het gevaar lijke, bet revolutionaire, bet on-christe- lijke van deze beweging doorzien. Van veel meer belang dan een speciale anti-N.S.B.-actie achten wij de studie van de eigen beginselen. Daarom is het voor ons een reden tot blijdschap, dat op steeds meer plaatsen A.R. Studie- en Propagandaclubs worden opgericht en dat ook de A.R. Jongeren-actie al meer aan invloed wint. Als ons een gevaar bedreigt, dan is bet niet de actie van de N.S.B. en andere extremistische bewegingen, maar dan is bet de verslapping en verflauwing op het stuk der beginselen. En dat gevaar is niet geheel denkbeel dig. Er is een tijd geweest, dat de poli tieke strijd op een voor ieder waarneem bare wijze bebeerscht werd door begin selen, Thans echter zijn het in de eerste plaats de financieele, economische en so ciale belangen die de aandacht vragen. Ook deze dingen staan niet los van de beginselen. Er is wel degelijk verband. Het is volstrekt niet toevallig dat juist in dezen tijd een man van Antirevolutio nairen huize aan het hoofd van het Ka binet werd geplaatst. Alleen, het ver band wordt minder duidelijk gezien. Daarbij komt, dat we een gemengd Ka binet hebben. In dezen nood-toestand van veel belang. En we mogen dan ook oprecht dankbaar zijn, dat mannen van zoo uiteenloopende richting op zoo eens gezinde wijze de belangen van land en volk behartigen. Maar hier dreigt een gevaar. Er is een duidelijk waarneembaar pogen in som mige kringen om van deze situatie mis bruik te maken en de meening ingang te doen vinden, dat de oude tegenstelling tusschen rechts en links is verdwenen en dat een nieuw tijdperk is aangebroken, waarin de beginselverschillen op den ach tergrond kunnen worden geplaatst. Mocht deze verkeerde meening ingang vinden, dan zou het er inderdaad voor de toekomst van de N.S.B. gunstig uitzien, daar dan alle innerlijke kracht teloor zou gaan. We behoeven geen eng standpunt in te nemen. Samenwerking met andere partij en zal in vele gevallen noodzakelijk zijn om in de practijk iets te bereiken. Mits slechts verstaan wordt bet woord van Groen: In isolement, d.w.z. in onze zelfstandigheid, in onze begin selvastheid, ligt onze kracht. Zoo was het in de dagen van Groen. En zoo is bet ook nu. Onze eerste en voornaamste taak blijft daarom, positief te arbeiden voor de be studeering en de propageering van onze beginselen. Ingezonden Mededeeling. TIMM ERMAN'S Inrichting voor Voetverzorging, helpt U zelfs in de moeilijkste gevallen, DINSDAG 21 APRIL van 10 tot 5 uur VLASMARKT 2, te GOES. JAPAN BEDREIGT CHINA. In Europa en Amerika staat men een voudig perplex over een verklaring, welke Japan over China 'beeft afgelegd. Zonder dat er uiterlijk eenige aanleiding toe schijnt te bestaan, beeft de persambtenaar van het Japansche ministerie van buiten landsche zaken een reeks geheimzinnige woorden uitgesproken, welke „de nieuwe politiek van harmonie", door Japan's minister van buitenlandsche zaken, Hiro- ta, ontworpen, aan de wereld bekend maakten. Japan schijnt bet protectoraat over het geheele Verre Oosten op te eiscben en voor Europa en Amerika te sluiten. Japan voelt zich in staat om door te zetten, wat 'het begeert. Aan het adres van China werd nog de volgende waarschuwing gericht„Japan is vastbesloten met China de verantwoor delijkheid voor de handhaving van den vrede in bet Verre Oosten te deelen, maar het is niet van plan die verantwoordelijk- beid met eenig ander land te deelen. Het uittreden van Japan uit den Volkenbond was geheel en al bet gevolg van het mee- ningsversohil tusschen den bond en Japan over de rol van deze mogendheid in bet Verre Oosten. Japan zal zich derhalve ook nu verzetten tegen elke actie van den kant der C'hineesohe regeering, welke er op gericht zou zijn om de eene buiten landsche mogendheid tegen de andere op te zetten." In China zijn twee stroomingen waar neembaar: eene, welke zioh bij Japan wil aansluiten, en de ander, welke de eigen zelfstandigheid bovenal wil proclameeren; welke laatste door de jongste actie van Japan zeker aanmerkelijk zal versterkt worden. De regeering van Kanton heeft ondanks haar meeningsversc'hillen met de regee ring van Nanking deze volledigen steun toegezegd in haar verzet tegen de Japan sche politiek in het Verre Oosten. Zij- zal nieuwe troepenformaties ter be scherming van Noord-Ohina op de been brengen. Volgens een officieel bericht uit Sjang hai heeft een Amerikaansche firma on langs 25 verkenners en lichte bombarde mentsvliegtuigen verkocht aan de regee ring van Nanking, welke tevoren 30 der gelijke machines van dezelfde maat schappij1 'heeft betrokken. De 'Sowjet-pers wijdt uitvoerige be schouwingen aan de jongste Japansche verklaringen omtrent den politieken toe stand in het Verre Oosten. De „Prawda" schrijft, dat het Japan sche imperialisme zijn gezicht eindelijk toont zonder masker. Het gaat hier om een actie der Japansche buitenlandsche politiek, die niet alleen het Verre Oosten, doch de geheele wereld betreft. Volgens een bericht uit Washington heeft staatssecretaris Huil een protest uit gebracht over Japans verklaring met be trekking tot de politiek ten opzichte van Ohina. De Japansche gezant Saito ontkende, dat in de verklaring van Japan sprake is van het uitoefenen van een hegemonie over China. Japan wenscht slechts samen werking met China. De Nazis en de warenhuizen. Vele winkeliers, die zich bij de nazis hadden aangesloten in de hoop, dat deze een eind zouden maken aan de groote wa renhuizen, gaven teekenen van toenemen de teleurstelling op dit punt en vragen zich af, waarom de groote warenhuizen, hun geweldige concurrenten, onder het Hitler-bewind nog steeds gewoon hun zaken mogen voortzetten. Verleden week is een verklaring gepu bliceerd, welke zegt, dat het niet moge lijk is, om plotseling de groote waren huizen te sluiten en zoodoende talrijke be dienden werkloos te maken. Deze verkla ring is in de betreffende kringen zeer 'koel ontvangen. Thans is een tweede verklaring gepu bliceerd, waarin wordt betoogd, dat de politiek der nazis om de warenhuizen uit te schakelen niet is opgegeven en een punt van het programma blijft uitmaken. Lawaai in de Spaansche cortes. Gisteren is in de Spaansche cortes het amnestie-wetsontwerp met 269 stemmen tegen 1 stem en de onthouding der ge heele linkerzijde aangenomen. Met het van kracht worden der am nestie is een belangrijk punt van het pro gram der rechterzijde verwezenlijkt. Bij de debatten wierpen de marxisti sche afgevaardigden onder ontzaglijk la waai de afgevaardigden der rechterzijde met waterglazen. Twee monarchisten werden door glasscherven gewond. Een afgevaardigde wilde met een revolver te gen de sociaal-democraten optrekken, doch hij kon nog tijdig daarvan weerhou den worden. Demonstraties voor het Parijsche Raadhuis. Ondanks het verbod van den politie- president hebben de communistische en socialistische ambtenarenorganisaties gis- renavond een poging gedaan, om voor 't Parijsche raadhuis een demonstratie te houden. Later op den avond is het op verschil lende plaatsen in de omgeving van het raadhuis tot ernstige botsingen tusschen de politie en de demonstranten gekomen, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Tegen negen uur des avonds waren reeds ongeveer 500 personen gearres teerd. Goebbels over de Duitsche pers. De Duitsche Minister Goebbels heeft het volgende fraais over de Duitsche pers ver teld: Hij verklaarde eerst wat ieder na tuurlijk onmiddellijk gelooft dat de vrij heid van drukpers nergens ter wereld grooter is dan in het nationaal-socialis- tische Duitschland. Verder zeide Goeb bels: „Met alle beslistheid wensch ik mij ook te verzetten tegen het standpunt, dat er in Duitschland een katholieke en een pro- testantsche pers, een arbeiders- en een boerenpers, een burgers- en een proleta riërspers bestaat. Er bestaat slechts één enkele Duitsche pers. In haar worden de belangen van de boeren en van de katholieken, van de arbeiders en van de protestanten ver tegenwoordigd. De bescherming van de godsdiensten heeft de regeering op zich genomen. De regeering heeft geen makelaars tusschen zich en de standen noodig, zij staat mid den in het volk. Wij willen niet, dat zich tusschen ons en het volk het papieren blad van een belangenkrant dringt." Korte Berichten. De verjaardag van Hitler is giste ren gevierd met concerten van S.A.-ka- pellen op verschillende pleinen. De ge heele binnenstad is ter eere van den rijkskanselier met vlaggen en op vele plaatsen met zijn beeltenis versierd. In het Parijsche Métrostation Père- Lachaise ontstond gistermiddag kortslui ting. De vlammen en het geknal wekten een paniek onder het publiek. Bij het ge drang, dat volgde, werden acht personen gewond. Te Madrid trachtte in de avonduren een uit dertig man bestaande Marxisti sche bende met de revolver in de hand het gebouw van het R.-K. Madrileensche blad „El Debate" te bestormen. Eenige leden van de R.-K. Volksactie liepen ernstige verwondingen op, evenals twee agenten van politie. Bij een inspectie van den spoorweg bij Krajowa (Roemenië) werd bemerkt, dat de rails over een afstand van 10 M. losgeschroefd waren. De Oriëntexpress, die een kwartier later deze plaats zou passeeren, kon nog tijdig opgehouden worden. De muiterij op de Zeven Provinciën. Door „Aneta" wordt uit Soerabaja ge meld: De fiscaal bij den Zeekrijgsraad, de of ficier der administratie der tweede klasse L. P. van Boven, heeft in zijn requisitoir de volgende straffen geëischt tegen: luit. Fels lVe jaar gevangenisstraf; luit. Hornsveld 1 jaar en 3 maanden; luit. de Kroon 1 jaar; luit. Dekker 6 maanden, luit. Modderman 1 week, luit. Ritsema van Eek 1 week, luit. Agelinck van Ren- tergem 5 dagen, luit. Koppen 1 week, luit. Reynierse 5 dagen, luit. Baron de Vos van Steenwijk 5 dagen, off. M.S.D. de Wilde 1 jaar, off. M.S.D. Smits 2 maan den, off. M.S.D. van Balkom 5 maanden, off. van gez. Bos drie maanden, luit. Gooi 1 week, luit. Stegeman 3 dagen. Tegen de heeren Fels, Hornsveld, De Kroon, Dekker, De Wilde, Smits en Van Balkom werd tevens geëischt verklaring van ongeschiktheid om in den militairen stand te blijven, doch zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapen de macht te dienen. Voorts geldt voor deze straffen aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis voor den duur van 10 dagen, voor zes andere beklaagden voor den tijd van een week, terwijl ten aanzien van de luitenants ter zee der der de klasse wordt geacht dat zij door den tijd doorgebracht in preventieve hechte nis hun straf geheel hebben ondergaan. Crisis-tuchtrechtspraak. Naar wij vernemen zal tot Hoofdamb tenaar voor de Grisis-Tuchtrechtspraak benoemd worden mr H. A. J. Gijsen, amb tenaar van het Openbaar Ministerie bij' de kantongerechten ter standplaats 's Gra- venhage. Volgens de bepalingen van het nieuwe Crisis Organisatiebesluit zal deze hoofd ambtenaar, aan wien ambtenaren voor de Crisis Tuchtrechtspraak zullen worden toegevoegd, in het bijzonder belast wor den met de handhaving van de Statuten, reglementen en verdere besluiten van de Crisis Organisaties voor zoover niet- nakoming van de daarbij gegeven voor schriften tuchtrechtelijk wordt gestraft. Voorts zal, zooals reeds is gemeld, op grond van het Grisis-Organisatie-besluit, een commissie van advies worden inge steld, welke tot taak heeft den minister van Economische Zaken te adviseeren in alle geschillen van beleid, welke zullen ontstaan tusschen de crisis-organisatie eenerzijds, en een of meer georganiseer- den anderzijds, zoomede tusschen de or ganen van de crisis-organisatie onder ling. Tot voorzitter van deze commissie van advies zal, naar ons ter oore kwam, worden benoemd jhr. mr K. W. van der Does, advocaat te 's Gravenhage. Minister Verschuur weer op het ziekbed. De pijnlijke behandeling en het vervoer van Amsterdam naar Den Haag hebben, naar de T e 1 e g r. meldt, oud-minister Mr Verschuur zeer aangepakt. De heer Ver schuur heeft eenige dagen lang vrij hooge koortsen tot 40 graden gehad. In den toestand is echter heden verbetering ingetreden. De koorts is aanzienlijk af genomen. Vermindering der steunbedragen. In een gisteren gehouden vergadering heeft het algemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond een resolutie aangeno men, welke is gezonden aan den minister van Sociale Zaken. Het bestuur van het C.N.V., dat de voorgenomen maatregelen der regeering, ten einde te komen tot vermindering van het totaal uit te keeren steunbedrag heeft besproken en het ter zake gepleegd over leg met de vakcentralen waardeert, spreekt in de resolutie als zijn verwach ting uit, dat de regeering volle aandacht zal blijven schenken aan den nood der werkloozen, speciaal aan de groote ge zinnen, welke, in aanmerking nemende de hoogte der indirecte belastingen, in onevenwichtig zwaren druk zouden ko men te verkeeren. Het bestuur blijft van oordeel, dat wijziging der huurtoeslagre- geling gepaard moet gaan met het ope nen der mogelijkheid tot verkrijging van een woning voor lager huurbedrag. Minister Colfjn. De minister van Economische Zaken ad interim dr H. Colijn, heeft gistermid dag op het Departement van Economi sche Zaken zijn ambtsbezigheden aange vangen. De reis van minister Colijn en het aftreden van minister Verschuur. De Indische „Locomotief" noemt de canceling van de reis van den heer Co lijn naar Ned.-Indië „een gemiste kans". Binnenland. Het urgentieprogram van de drie mid denstandsbonden. De Haven van Vlissingen. Vereenvoudiging van de schrijfwijze. De toestand van Minister Verschuur. Buitenland. China door Japan bedreigd. Demonstraties te Parijs. Ingezonden Mededeeling. kunt U zoo'n leuke Sjaal bezitten. 't Staat bij Uw nieuwe Zomer mantel ook zoo aardig I De prijs kan geen rol meer spelen. Geheel zijde reeds vanaf 48 cent. Natuurlijk alleen in Het bezoek zou goed en nuttig geweest zijn aangezien men niet steeds den indruk heeft dat de Indische toestanden, nooden en behoeften, in Nederland steeds die er kenning, dat begrip vinden welke men zou mogen verwachten. Daarom zegt het blad te betreuren, dat het aftreden van minister Verschuur het doorgaan van de reis belette. Wellicht isi er voor Ned.-Indië een goede kans gelegen in de door een der bladen geopperde mogelijkheid dat de portefeuille van koloniën aan den oud minister Weiter wordt toevertrouwd, nu de heer Colijn zelf oeconomische zaken onder zich neemt. Bij een dergelijke ver deeling der taak van het kabinet zal het belang van Ned.-Indië zeker zijn gebaat. Het aftreden van Minister Verschuur. In de jongste vergadering der eerste af deeling van het Kon. Ned. Landbouw- comité onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh wees de voorzitter erop, dat het bericht van het aftreden van minister Verschuur als minister van Economische Zaken in de kringen van het Kon. Ned. Landbouw-Comité met groot leedwezen is ontvangen. In den betrekkelijk korten tijd, dat deze bewindsman met de zaken van den Land bouw is belast, heeft hij zich zeide spr. als een krachtige figuur doen kennen. Ten zeerste wordt het dan ook betreurd, dat hij als gevolg van hevig lijden voor zijn ambt heeft moeten bedanken. Besloten werd den oud-Minister schrif telijk dank te brengen voor hetgeen hij ten bate van den Nederlandschen Land bouw heeft gedaan, onder aanbieding van de beste wenschen voor een spoedig her stel. TWEEDE KAMER. Interpellatie Kupers over de steun verlaging in Twente. Bij de gisteren voortgezette beraadsla gingen, werd verder het woord gevoerd door den heer Hiemstra. Spr. keurde af de manier, waarop omgesprongen wordt met werklooze pflattelandsarbeiders, die een eigen bedrijfje hebben met een paar koeien. Een-zesde van de 'bruto-opbrengst wordt van hun steun afgetrokken, zonder dat men nagaat, of er geen bedrijfsuit- gaven zijn, die maken, dat het bedrijf geen winst maakt, maar verlies lijdt. De regee ring zelve heeft verklaard, dat het boeren bedrijf tegenwoordig niet winstgevend is. Het komt voor, dat bij' werkverschaffin gen niet de loonen worden verlaagd, maar wel de maxima, die verdiend kunnen worden, bij aangenomen werk. Ook dit keurt spr. af. De heer Sneevliet (r.s.) zegt, dat men de werkloosheid exploiteert, om tege moet te komen aan den aandrang naar loonsverlaging bij1 de groepen der parti culiere werkgevers. De minister heeft een reeks positieve maatregelen opgenoemd, welke de regeering neemt, om eigen ge weten gerust te stellen. De voorzitter verzoekt den heer Sneevliet zich te matigen. De heer Sneevliet zegt, dat de maatregelen van den minister ontevreden heid verwekken, omdat de strekking er van loonsverlaging is. In dit kabinet is het liberale element slechts matig ver tegenwoordigd, maar toch gaat het uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1