Gemengd Nieuws. Telegrammen. LUCHTAANVAL OP TERNEUZEN. Nu oefening, maar als het wer kelijkheid zou zijn? Inderdaad is een luchtbeschermingsdienst van onberekenbaar belang voor de be volking. Met groote toewijding is gedurende tal van weken gewerkt om een breed-opge- zette oefening van den luchtbescher mingsdienst mogelijk te maken. Nog slechts weinig gemeenten in den lan de hebben een plaatselijken dienst inge richt, maar het aantal steden waar de algeheele organisatie en indeeling zoo goed geregeld verloopt dat een dergelijke oefening inderdaad te houden is ,zai een totaal van 10 niet halen Onder leiding van inspecteur M. G. Hack werd een aanvang gemaakt met het werk om de burgerij van Terneuzen een beveiliging te bieden en redding te ver schaffen in geval van gasaanval in oor logstijd. Tal van autoriteiten waren bij de Dinsdagmiddag gehouden oefening te genwoordig: de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Ufford; verschillende leger- en vloot-auto- riteiten; mr Van Dusseldorp, kringcom missaris van het Roode Kruis; verschil lende burgemeesters van Zeeuwsche ge meenten, onder anderen ook de burge meesters van Middelburg, Vlissingen en Goes. Om ruim half drie kwam het sein: „Luchtgevaar aanwezig", dat direct aan het Hoofd-Luchtbeschermingsdienst wordt doorgegeven. Deze geeft aanstonds op dracht alle hulpdiensten te alarmeeren; in een minimum van tijd is zulks ge beurd: Uitkijkposten, brandweer, hulppo litie, ziekenhuis, ontsmettingsdiensten, reddingsploegen, opruimingsdienst enz. Vervolgens wordt het sein opgevangen: „Vliegtuigen naderen Oostelijk Z.-Vlaan deren", waarna de uitkijkpost rappor teert: „Vliegtuigen in zicht uit Oostelijke richting". Hierop geeft het hoofd-Lucht- beschermingsdienst last tot: Luchtalarm De bevolking der stad moet nu oogen- blikkelij'k gewaarschuwd worden. De meest vlugge wijze van alarmeering dient toegepast, want elke minuut, elke secon- de is kostbaar. Maar de sirenes loeien reeds, en tot zelfs in de meest verwijderde stadsgedeelten (bij de Nieuwe Dokken)) hoort men het alarmeerend sein, dat ken nis geeft van het dreigend gevaar. De spanning stijgt, nu men weet dat ieder oogenblik vanuit het vijandelijk vliegtuig bommen kunnen geworpen wor den. Dit blijft dan ook niet lang uit: twee bommen vallen op de Middensluis, welke o-edeeltelijk vernield wordt; enkele per sonen worden tengevolge van den lucht druk tegen den grond geslingerd; met ge broken ledematen blijrven zij liggen. Een nieuwe bom valt, thans op het postkantoor. De zijgevel stort in, het ge bouw vliegt in brand tengevolge van twee brandbommen; een telegrafist blijft ge wond achter. Nóg valt een bom: thans een gasbom, waaruit een voor alle in de omgeving aanwezigen zeer nadeelige gasversprei- ding ontstaat. Drie personen worden door het gas besmet, en blijven liggen. Nu is alles één en al leven en bedrijvig heid. Nu is helpen en redden werk van de eerste orde. Maar nu moeten ook de noo- dige maatregelen getroffen worden, opdat de gevaarlijke gifgassen zich niet in wij der kring verspreiden. Direct wordt voor de gewonden ge zorgd. Ziekenauto's, brancards en perso neel worden verwittigd, en zijn binnen enkele minuten ter plaatse. Het vervoer naar het model-ingerichte ziekenhuis ver loopt vlot; aldaar is uitgebreid personeel aanwezig om voor de gewonden, de mos- terdgaszieken en de gaszieken te zorgen. Alle afdeelingen van dit hulpziekenhuis zijn model ingericht; tegen het indringen van schadelijke gassen zijn alle voor zorgsmaatregelen genomen; versche lucht wordt via het dak in de ziekenzalen inge voerd en door een vat met zuiveringsla gen gedreven, waardoor inderdaad zui vere, gasvrije lucht in de ziekenzalen aan wezig is. Een soortgelijke installatie voor den luchttoevoer is eveneens aanwezig in de schuilplaats, waar degenen die zich bij naderend gevaar nog op straat be vinden, een goed heenkomen kunnen zoe ken. Intusschen is van het gevallen gas een monster onderzocht, waarbij komt vast te staan dat de op de straat gevallen bom mosterdgas verspreidt. Direct worden nu de waarschuwingsborden geplaatst: „Ge vaarlijk. Mosterdgas. Verboden toegang." Doch hoe groot de zorg voor de gewon den en getroffenen ook moge zijn, ook het materieele stelt zijn eischen! Maar de brandweer is gealarmeerd om het vuur in het brandende postkantoor te bestrij den; binnen enkele minuten na aankomst geeft de spuit water en weldra kunnen een vijftal stralen krachtig op den brand inwerken. De gewonde telegrafist is door de reddingsploeg uit het brandende ge bouw gereed en reeds ter behandeling naar het hulpziekenhuis vervoerd. Kan, nu de luchtaanval geëindigd is, het gevaar reeds als voorbij beschouwd worden? Kan het normale leven zijn ge wonen gang alreeds hernemen? Immers neen! Eerst dient het besmette gebied ontsmet te worden, want de gassen welke door de bom ontstaan, verspreiden zich in een gebied met een straal van tweehonderd meter. Ontsmetting is dan ook noodig, temeer om nawerking der gassen zonder gevaar te maken. Nu is alles klaar. Voor gewonden en getroffenen is gezorgd; de brandweer heeft het brandgevaar bestreden; uitbrei ding van het gevaar door verspreiding der gassen is gestuit. Nu wordt het sein gegeven: Luchtalarm geëindigdl Nu kan het leven-van-allen-dag zijn normaal verloop weer hebben. Maar nu heeft de bevolking dan ook iets gezien van hetgeen onze tijd nood zakelijk maakt als tegenweer in geval van oorlog. Van nabij heeft men een indruk gekregen van het gevaar, dat eiken bur ger dreigt: doodsgevaar uit allerlei oor zaak, zoodra vijandelijke vliegtuigen hun vernietigend werk aanvangen. Nu was het oefening. De werkelijkheid kan wellicht in de toekomst liggen. De beveiliging, zoover mogelijk, is dan ook gebiedende eisch voor een Overheid, die zich, haar taak bewust, den burgers be scherming wil bieden. Nü oefening. En daardoor: veel menschen op straat. Zóó mag de werkelijkheid echter de burgerij nooit ■overvallen. Want ieder, die deze feiten in werke lijkheid zou meemaken, dient in huis te blijven. Met niet genoeg nadruk kan deze raad gegeven worden. Wie zich niet bij- tijds bergen kan, naar de schuilplaat sen! Dan zal het reddingswerk dergenen die de taak aanvaard hebben om den bur- gers-in-nood redding en 'hulp te bieden, zooveel lichter en gemakkelijker zijn! En het directe levensgevaar wordt op die wijze vanzelf teruggebracht tot zoo ge ring mogelijke verhoudingen. Deze oefening in groot verband heeft de noodzakelijkheid van een luchtbe schermingsdienst voor élke gemeente in een klaar licht gesteld. Dat deze les dan ook invloed oefene, opdat de gevaren zoo zij ooit opdagen zonden ons niet onvoorbereid vinden! Het onweer. Tijdens een hevig onweder is de blik sem ingeslagen in de kapitale boerderij van den beer Jansen te Haren bij Megen (N.-Br.). Het geheele pand stond in een ommezien in lichtelaaie, zoodat de bewo ners, zonder iets te kunnen redden, moes ten vluchten. Het vuur sloeg, aangewak kerd door den stormachtigen wind, weldra over op de schuren, waarin zich een groo te voorraad hooi en stroo bevond. Er ont stond een geweldige vuurzee, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. Ook de stal len vatten vlam. Een ezel, drie koeien, tien varkens en verscheidene kippen kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Me gen, die slechts over een primitieve «hand spuit beschikt, rukte niet uit, daar in de omgeving geen water te krijgen was. Doordat de wind uit een gunstige rich ting kwam, bleven de belendende boerde rijen gespaard. Het geheele complex van dhr Jansen brandde af. Boven Steenwijk ontlastte zich een kort, maar hevig onweer, hetwelk gepaard ging met hevige windstooten en regenvla- gen. De bliksem sloeg in de boerderij, be woond door den landbouwer de Vries. Van de elf koeien, die op stal stonden, werden er drie gedood, alsmede een paard. Het overige vee kon worden gered. In een oogenblik stond de boerderij in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. Huis en inboedel waren verzekerd. Ook boven een gedeelte van Fries land woedde een hevig onweer. De blik sem sloeg in den toren te Westermeer. Er ontstond geen brand, doch wel werd er schade aangericht. De lucht werd ineens zoo zwart, dat de menschen angstig wer den. i Tijdens een hevigen storm geraakte te Heerewaarden een verplaatsbare los- en laad'brug plotseling los. Het gevaarte reed tegen een hooimijt en sloeg over den kop. Het bovenste! van de brug kwam te gen het dak van een huis, dat op de fa briek staat, terecht. Het dak werd hier door beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij echter niet plaats. De brug, die voor een groot deel vernield is, liep belangrijke materieele schade op. Heidebrand bij Zundert. Eergistermiddag is brand uitgebroken op de Oekelsche heide onder de gemeente Zundert met het gevolg, dat ongeveer 100 hectare bosch en heide een prooi der vlammen zijn geworden. Met behulp van de gemeentepolitie en een groot aantal landbouwers uit de om streken was men ongeveer zeven uur den brand meester. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld, daar waarschijnlijk kwaad willigheid in het spel is. Groote smokkelaffaire ont dekt. Een groote smokkelaffaire verwekt te Mechelen veel opzien. De douane had vastgesteld, dat een Mechelaar een handelaar, groote hoeveel heden benzine doorvoerde naar Duitsch- land. De voor doorvoer bestemde benzine moet bij de douane worden aangegeven. Zij wordt vrijgesteld van de belasting, welke van de in België te verbruiken benzine wordt geheven. Deze belasting be draagt in totaal 1.54 francs per liter. In zes maanden had de handelaar duizenden tonnen benzine bij de douane aangegeven, die zoogenaamd naar Duitschland moest worden doorgevoerd. Deze benzine werd in zijn opslagplaatsen te Hemixen bij Antwerpen opgeslagen. De douane ver zegelde de tank-auto's, nadat de hande laar zijn benzine had aangegeven. Elk der auto's kon 15.000 liter benzine be vatten. Later bleek, dat de Mechelsche hande laar zich met zijn benzine in de richting van de Nederlandsche grens begaf, doch dat hij, daar aangekomen, met zijn volle lading terugreed, zonder de Nederland sche douane te hebben gepasseerd. De drie auto's en de boekhouding van den handelaar werden in beslag genomen. Men spreekt van medeplichtigen bij de douanediensten. De Mechelaar zou ook benzine naar Nederland hebben vervoerd, die zoogenaamd ook voor Duitschland was bestemd. Waarschijnlijk is de Neder landsche douane dus ook bedrogen. Men zou in Den Haag reeds een onderzoek instellen. GOES EN KLOETINGE. Grensmoeilijkheden. Goes wil uitbreiden. Nog geeg overeenstemming. De Mi nister heeft de situatie opge nomen. In het jaar 1417 kreeg Goes van Ja- ooba van Beieren stadsrechten en reeds in 1474 was bet zóó gegroeid, dat bet behoefte aan ruimte bad. Kloetinge zat in den weg en van de Ambachtsheerlijk heid Kloetinge werd toen door Goes 500 gemeten grond gekocht, waarop later de Voorstad ontstond. Thans 500 jaar later zitten we feitelijk midden in dezelfde kwestie. Ook nu zijn er weer grensmoeilijkheden tus- schen Goes en Kloetinge, die reeds spoe dig nadat Minister de Wilde de porte feuille van Binnerdandsche Zaken kreeg, te zijner kennis zijn gebracht. De Minister heeft daaromtrent advies ingewonnen bij Gedep. Staten en dit college heeft, even als de Minister, enkele malen met de be trokken Gemeentebesturen geconfereerd, totdat tenslotte de vorige week èn Minis ter èn Gedeputeerden de situatie persoon lijk hebben opgenomen. Waar nu dus de Minister en ons Pro vinciaal Bestuur van alle kanten behoor lijk zijn ingelicht, mag worden verwacht, dat binnen niet te langen tijd een op lossing in deze kwestie zal worden ge vonden. Wat Goes nu eigenlijk precies wilde en wat de houding van Kloetinge was, dat was aan het publiek nie't. bekend. Wel lie pen er allerlei geruchten, maar te con troleeren waren ze niet. Het was daarom een goede gedachte van het Goesche Ge meentebestuur om de pers over deze kwestie in te lichten. Na het onderhoud, dat wij hieromtrent met den heer Rothuizen, directeur van Gemeentewerken, mochten hebben, is ons wel gebleken, dat er tusschen beide ge meentebesturen helaas nog geen overeen stemming bestaat. Het is na al de bespre kingen nog niet gelukt een oplossing te vinden, waarmee beide partijen zich kun nen vereenigen. Dit valt zeker te betreu ren. Het gemeentebestuur van Goes is van ■oordeel, dat het een noodzakelijk en billijk verzoek doet. Goes heeft uitbreidingsmo gelijkheid noodig en moét bij Kloetinge aankloppen. Dit hopen wij hieronder aan te toonen. Maar het schijnt wel, of men in Kloetinge eenigszins wantrouwend tegen over zijn buurman staat en zijn groei niet bepaald met blijdschap constateert. Wij hopen intusschen dat wij ons hierin ver gissen. Goes heeft uitbreidingsmogelijkheid noodig en moét bij Kloetinge aankloppen. Is dat waar? De groei van Goes gaat niet met reu zensprongen, maar rustig en regelmatig en is daarom ook gezond en normaal. De toename in bevolking bedroeg van 1750 1860 gemiddeld 20 inwoners per jaar, van 18601900 gemiddeld 30 per jaar, van 19001920 gemiddeld 50 per jaar, en van 1920heden gemiddeld 110 per jaar. In 1933 was dit zelfs 160. Er zijn geen redenen om te denken, dat die groei ten einde is. Integendeel, we kunnen gerust aannemen wat met alle centrumplaatsen het geval is dat die bevolkingstoename regelmatig zal blijven voortduren. En het is de taak van een regeeringscollege om vooruit te zien. Goes mag niet groot zijn, het is nu eenmaal het centrum van Zuid-Beveland en wordt steeds meer dat van Zeeland. Wij wijzen slechts, om maar iets te noe men, op den Keuringsdienst van Waren, de Z. L M., de Rijkslandbouwwinter- school, straks de centrale van den ge- automatiseerden telefoondienst, enz. Goes heeft nu eenmaal een voordeelige, geogra fische ligging. Maar daarom ook is het noodig, dat er, gelijk de laatste 20 jaar is gedaan, voort durend gezorgd wordt voor goede woon gelegenheid. Sinds 19161917 is de be bouwde oppervlakte met 40 pet. vooruit gegaan (van 50 H.A. op 70 H.A.). Gezegd mag worden dat Goes zich groote mis schien volgens sommigen zelfs te groote offers heeft getroost om te kunnen be antwoorden aan de verplichtingen van centrum-gemeente te zijn. Wij wij zen op den aanleg van wegen, vernieu wing van plantsoenen, ontruiming en af braak van krotwoningen, goede scholen, uitbreiding haventerrein, aankoop en restauratie van het Schuttershof, aanleg sportveld, enz. Op het bureau van ge meentewerken heeft men becijferd, dat 't gemeentebestuur in de laatste 20 jaar in totaal bijna 3 miljoen gulden heeft uit gegeven voor bovengenoemde en nog an dere doeleinden. Maar nu zit Goes in de moeilijkheid. De bouwplannen I en II zijn volgebouwd; hetzelfde kan gezegd van een groot deel van Bouwplan III en de tijd nadert, dat geen geschikte bouwterreinen meer voor radig zijn. Goes zit in Bouwplan III al dicht tegen de grens van Kloetinge aan. Men moet weten, dat de oppervlakte van Goes niet zoo groot is: plm. 700 H.A. tegen Kloetinge plm. 1400 H.A. Een groot deel van die 700 H.A, is voor bebouwing totaal ongeschikt omdat het te laag ligt en de ondergrond veenachtig is. Ophoo ging, opspuiting of iets dergelijks zou zulks een terrein onexploitabel maken. Er is maar één terreintje en Kloe tinge heeft daar ook op gewezen aan de overzijde van 't spoor, ten Westen van den ouden Kloetingschen weg, dat voor bebouwing geschikt zou zijn, maar dit is te klein voor een eenigszins breed opge zet uitbreidingsplan. Binnen niet te lan gen tijd stond men dan weer voor dezelf de moeilijkheden. Bovendien vormt de spoorlijn hier een lastige scheiding met de eigenlijke stad. De werkelijk gunstige gelegenheid voor uitbreiding ligt aan de Oostzijde, ten Oiosten van Bouwplan III, op Kloetingsch gebied. Deze bebouwing sluit ook regel matig aan bij de tegenwoordige, een sy steem, waarvan elk gemeentebestuur zoo veel mogelijk uitgaat. Men moet bij de uit breiding ook logisch en systematisch te werk gaan. Alleen Kloetinge ging van een andere gedachte uit. Dit deed enkele jaren gele den een uitbreidingsplan ontwerpen, dat niet aansloot aan de kom van Kloetinge, maar vlak tegen Goes aanlag! Is hier de veronderstelling niet voor de hand lig gend, dat hier een kleinere gemeente wil parasiteeren op de stad, zonder in de las ten mee te dragen? Het is zoo verleide lijk om vlak bij een stad te wonen en de lusten daarvan te genieten, maar gedomi cilieerd te zijn in een kleinere gemeente met lagere belastingen. In Goes weet men wel, dat het gemeen tebestuur van Kloetinge graag schermt met de lage belastingen, maar tot heden heeft Kloetinge dan ook weinig of niets gedaan aan uitbreiding der gemeente. Wel heeft het jarenlang de lintbebouwing aan verschillende straten en wegen toe gestaan, maar van een systematische uit breiding was geen sprake. Aan aanleg van straten en wegen behoefde daardoor ook weinig of niets uitgegeven te worden. De mooie Patijnweg om maar iets te noemen kostte Kloetinge geen cent. Maar ter zake. Goes heeft uitbreiding noodig en vroeg eerst aan Kloetinge een oppervlakte van 72 H.A. te willen af staan. Daar wilde Kloetinge heelemaal niet van hooren. Het wilde wel een ruiling aangaan. Goes zou dan 35 a 36 H.A. krij gen, maar moest 30 H.A. afstaan (het ter rein aan de overzijde van het spoor, de gebouwen aan de Westzijde van den ouden Kloetingschen weg, dus ook het R.K. Ziekenhuis, de villa van Mr Fran sen van de Putte, e.a.) en bovendien nog een slordige Va ton als schadevergoeding betalen. Het spreekt wel vanzelf, dat Goes er niet aan dacht daarop in te gaan. Boven dien een grenswijziging komt niet op zulk een wijze tot stand. Dan wordt, als men gaat ruilen, nauwkeurig mindere of meerdere ontvangst tegen mindere of meerdere uitgaaf afgewogen. En het re sultaat van zulk een berekening van het Kloetingsche voorstel zou wel eens an ders hebben kunnen uitvallen dan een V2 ton schadevergoeding door Goes te be talen! Goes wilde echter zooveel mogelijk Kloetinge ter wille zijn en aan de bezwa ren tegemoet komen. Het vroeg nu plm. 52 H.A. grondgebied, met zeer weinig bebouwing. Alleen zouden Goessenaren worden de bewoners van het nu Kloeting sche deel van den Bergpad, van den Wil lem Zellewcg en van den Vogelzangschen weg. Ook zou de villa van den heer Pe- man Kakebeeke op Goesch gebied komen te staan. De toestand aan den Ouden Kloeting schen weg zou onveranderd blijven. Ziedaar alles. Men kan zonder eenige overdrijving zeggen, dat de bewoners van genoemde straten practisch reeds met Goes meeleven en daartoe behooren. Ze wonen op een verren afstand van Kloe tinge en dicht bij Goes. Jammer genoeg is Kloetinge ook niet bereid het tweede voorstel van Goes te ac cepteeren, hoewel het zelfs niet de minste behoefte aan de bedoelde terreinen heeft. Wil het een uitbreidingsplan aan leggen, dan kan het vele kanten uit. Er is nog overvloedig gelegenheid om te kun nen uitbreiden. Als Kloetinge accoord ging met het Goesche voorstel, dan zou de kwestie Goes-Klo«etinge zeker een menschenleef- tijid van de baan zijn, want dan zou Goes kunnen groeien tot het 16.000 a 17.000 inwoners telt. Wij hopen dan ook, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Ged. Sta ten er in slagen zullen Kloetinge tot een redelijke oplossing te brengen. Met het Kloetingsche voorstel (35 H.A.) is de kwestie niet opgelost. Binnen zeer af- zienbaren tijd zou men weer voor hetzelf de geval staan. Wat zou een overgang van Kloetinge naar Goes voor de eigenaren van de be trokken gronden beteekenen? Voorloopig niet veel. Later, als Goes bouwgrond noo dig heeft, zal het net gaan als het ge gaan is met de eigenaren van den grond, waar nu de drie bouwplannen zijn gele gen, n.l. trachten tot overeenstemming over den prijs te komen en lukt dit niet, dan tot onteigening over te gaan. De kosten van de grenswijziging zullen naar ons wordt medegedeeld voor Goes wel meevallen. Onder hen, die Goes senaren züllen worden, zijn slechts wei nig kapitaalkrachtigen. Zooals reeds hierboven is gezegd: het verschil tusschen minder inkomen en minder uitgaven zal voor Kloetinge worden berekend hier mee is men reeds bezig en aan Kloe tinge zal dan een billijke schadeloosstel ling worden betaald. Er is geen sprake van, dat Goes een aanslag zou plegen op de zelfstandigheid van Kloetinge. Het klopt alleen aan de deur van buurvrouw Kloetinge en vraagt tegen vergoeding een bescheiden deel van den overvloed aan bouwgrond. In het belang van een goede verhou ding tusschen de buren is het te hopen, dat spoedig de gewenschte oplossing zal worden verkregen. Naar Indië. DEN HAAG. Naar verluidt is de Di recteur-Generaal P. T. T. vergezeld van zijn echtgenoote hedenochtend per vlieg tuig Oehoe van Schiphol vertrokken voor een particuliere reis naar Nederlandsch- Indië. Nieuwe postzegels. DEN HAAG. Teneinde de nieuwe cri sis-postzegels te kunnen gebruiken voor correspondentie welke op 30 April a.s. (verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana) besteld wordt, zullen de crisispostzegels, wa.arvan er een de beeltenis van de Prin ses draagt, reeds op 28 April a.s. aan de postkantoren verkrijgbaar worden ge steld. Voorts kan worden medegedeeld, dat naast H. Zeegers ook de graveurs J. J. Warnaar en R. Steinhausen aan de vervaardiging van de gravures hebben medegewerkt. BERGEN OP ZOOM. Hedenmorgen werd in de bosschen te Wouwsche Plan tage het lijk aangetroffen van den 30- jarigen arbeider M. W., wonende onder Halsteren. W. was gisteravond per fiets naar de grens gereden waar hij twee Kg. suiker in ontvangst had genomen, waar na hij de terugreis naar Bergen op Zoom ondernam. Vermoedelijk is W. gestrui keld, toen surveilleerende kommiezen eenige schoten op hem hebben gelost. Vermoedelijk is hij nog eenige honderden Meters doorgeloopen, waardoor de kom miezen hem uit het oog verloren. W. werd in een der longen getroffen en moet kort na het schot zijn overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kin deren. Commissaris der Koningin In Utrecht. D'EN HAAG. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, Jhr Mr Dr L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, met gelijk tijdige toekenning van eervol ontslag met ingang van dien datum als burgemeester van de gemeente 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de gewichtige dien sten door hem in die betrekking bewezen. Ammoniak ontploffing. LONDEN. Bij een ontploffing in de fa brieken der Imperial 'Chemical Company te Billingham in het Graafschap Dunham, werden 3 arbeiders gedood en 28 gewond, waarvan 11 ernstig. De ontploffing is ver oorzaakt door de ontsteking van uitstroo mend gas. Een half milliard dollar voor werk verschaffing. WASHINGTON. President Roosevelt heeft besloten een half milliard dollar be schikbaar te stellen voor den generalen raad van openbare werken met ingang van 1 Juni a.s. Postvlucht. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 6.29 u. is het K. L. M.-vIiegtuig de Oehoe naar Indië vertrokken. 7 passagiers maken de reis mede. Aan boord is 312.078 kg. post, 45.165 kg. pakketpost en 82.377 kg. vrachtgoed. De conversieleenlng. DEN HAAG, De Minister van financiën maakt bekend, dat bij de op 12 April 1934 gehouden inschrijvingen op f 9 millioen 4 pot. schuldbewijzen aan toonder ten laste van het Rijk komend, vormde de 4 pet. Ned. Staatsleening 1934, de volgende in schrijvingen zijn ontvangen, te weten A. inschrijvingen met recht van voor keur, ten bedrage van f748.776.600; B. vrije inschrijvingen ten bedrage van f 156.228.600, tezamen f 905.500.200. Op de 'deelneming der Rijksfondsen en -instellingen is eenige reductie toegepast, zoodat de vorige inschrijvingen volledig worden toegewezen. DEN HAAG. De Commissaris van po litie te Schiedam geeft in het algemeen politieblad belanghebbenden ernstig in overweging geen relaties aan te knoopen met de spaar en credietverzekering „Eigen Hulp" en de onderlinge spaarinstellingen gevestigd te Schiedam, directeur M. v. d. Weerden. Ontwapening. LONDEN. In de Engelsche pers komt algemeens teleurstelling over den inhoud der Fransche nota tot uiting. Het Britsche kabinet was in zijn zitting van gisteren nog niet in staat zich met de jongste Fransche nota bezig te houden, aangezien er geen tijd was geweest den Minister van te voren den tekst te doen kennen. Later hebben Simon, Eden en eenige deskundigen de nota bestudeerd. Alvorens het geheele kabinet bijeen zal worden geroepen, zal de ontwapenings commissie uit het kabinet de nota nog maals uitvoerig bestudeeren. Het komende besluit kan van het groot ste belang zijn. Het standpunt van de Ita- liaansdhe en van de Belgische regeering wordt met groote spanning tegemoet ge zien. Klaarblijkelijk heeft Rome gelijk een nieuwe bemiddelingspoging te doen tusschen Frankrijk en Duitschland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3