a 1 Onderwijs. Kerknieuws. Uit den Goeschen Raad. ele minder >rdienstelijk liet gemak- ir zeer goed Kousema- mate 9 van van Gh. wel aardig Jhe ontwik- voordracht altijd voi- it best". De solo-spel „Regrets" ■gift het be- een alles- eesterschap lar in zijn rument, de heer W. 't voord den t voor deze el te genie- •bij aan, er in het licht iminga met dat ze met idant J. E. er van het zaal alhier e gevange liederen en den bevel- orps Goes, t er op te den waren euw op het igar, Nier- op te wek- verbetering ien daarin en Koning geen gun- uda de ge- schrijfelijke h met alle Detering en in ons land ■ift de aan- toestanden Heldring vereeniging nog op be- jevangenen a werd be- reclassee- eweging en aangezocht te nemen, r schroom, s een groot ons land, en tijd ge- oek en het voorwaar- lardelijk in at nu een gevangenen heeft hen et raad en kan, voor srugkeer in laken door betrekking, sijn betoog 1 uit dezen ouden ver ing Coöp. voor Zie- in ter voor- off in het e aandacht en op den in Gemeen- ergadering ien fout in- it van den >ele bedrag ordt afge- n gemaakt et dit werk nen bezig ■okken, ter van dien im al spoe- informee- herbergde. lag er een slaat, doch iet minder nigen tijd ijke maal om Wil- te doen u in onze :ht", zeide waren. Ik lonte van, lezigheden was het zich even ils in het er",, vulde lam moge- is. Ik ben dat u het ike vergis- iden, waar moed, me- verdacht lit te kun- vervolgd.) Krulnlngen. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisge ving dhr A. v. d. Straaten. De voorzitter memoreert het overlijden van de Konin gin-Moeder en deelt verder mede, dat door Ged. Staten is goedgekeurd de grondaankoop van het Burg. Armbestuur en dat de Minister van Onderwijs heeft goedgekeurd de ambulante cursus in de landbouwhuishoudkunde. Bij het voorstel om een subsidie van f 100, te verleenen aan de op 19, 20 en 21 Juni te houden groote landbouwten toonstelling alhier, informeer en dhrn Burkink en Witte naar de entree's. Dhrn v. Hootegem en Kole geven inlichtingen, doch meenen, dat door deze subsidie de toegangsprijzen voor werklieden niet la ger mogen gesteld worden. Dhr de Bat vraagt, of er die dagen ook feestelijkheden aan verbonden worden. De voorz. zegt, dat zulks niet de bedoeling is. Zonder hoofdelijke stemming wordt f 100 subsi die toegestaan en f 100 garantie in de eventueele tekorten op de exploitatie der tentoonstelling. Door Gedep. Staten zijn B. en W. van Kruiningen gewezen op dat gedeelte Zanddijk, dat ook na de nieuwe inloop haven alhier (waartoe reeds besloten is) de toegang zal blijven over de nieuwe verbindingsweg naar het Station alhier, waarom de weg grondig en afdoende ver beterd 'dient te worden, waarvan de kos ten voor Yt. door de Provincie en Yi door de onze gemeente worden gedragen. Dhr de Groof zou het andere gedeelte Zanddijk er ook in willen betrekken. Dhr Burkunk meent dat K der kosten nog te veel is voor de gemeente. Dhr Minnaar vindt het aanbod billijk. Zonder 'hoofde lijke stemming aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt een bedrag van ten hoogste f 2700 als voor schot verleend aan de vereeniging ter verkrijging van onroerend goed voor 'het bouwen van een plaatsje voor B. Gok Jz. Eveneens wordt goedgevonden de verhu ring van negen perceelen tuingrond in 't nieuwe bouwplan. D'e begrootingen 1933 en 1934 worden daarna gewijzigd in ver band met de nadeelige saldi liquidatie gasfabriek en tekort 1933. Door de bekende Ministerieele circu laire komen eenige wijzigingen in het Ambtenarenreglement aan de orde. Dhr Burkunk zijn deze bepalingen als ambte naar niet welkom. Dhr de Groof vindt de vlagbepaling wat te sterk, terwijl dhr Witte, nu het reglement toch gewijzigd wordt, ook het ontslag van ambtenaren op 65-jarigen leeftijd daarin zou willen opnemen, alsmede, dat geen ambtenaren meer door B. en W., doch door den Raad moeten worden benoemd. De voorzitter zegt toe dit in B. en W. te overwegen voor een volgende vergadering. De voor gestelde wijzigingen worden met 7 tegen 3 st. aangenomen. Ingevolge enkele opmerkingen van Ged. staten, worden eenige wijzigingen aange bracht in de bouwverordening. Bij de rondvraag wijst dhr Sinke op de in de Kinderdijk uitstekende potten der waterleiding in de straat. De voorzitter zegt onderzoek toe. Dhr de Graaf infor meert naar de loonen bij de Weel, het verbrande huis en de bocht bij van Mare. D'e voorzitter zegt, dat geprobeerd wordt laarzengeld te krijgen. Het verbrande huis en de grond wordt verkocht. De bocht bij van Mare zal verlegd worden. Dhr Bur kunk zegt, dat in accoordwerk een week minder is verdiend dan in uurloon. D'e voorzitter zegt, dat' dit aan de menschen zelf lag. D'hr Burkunk is gebleken, dat in de Hoofdstraat twee bewoners hun grond voor het trottoir niet willen af staan. Hij betreurt dit en hoopt, dat als nog geprobeerd zal worden dit werk tot stand te brengen. De voorzitter zegt me dewerking toe. Dhr de Groof wijst nog op de slappe leiding der brandweer te Hansweert. Dhr Burkunk zegt, dart de S. D. A. P. instemt met de woorden, gesproken aan het begin der vergadering door den voor zitter, toen hij Koningin Emma herdacht. Daarna sluiting. Rilland-Bath. Vrijdagmiddag vergader de de Raad. De voorzitter herdenkt H. M. de Koningin-Moeder. Afwezig weth. Deurloo wegens onge steldheid. Medegedeeld werd: dat door het kadaster in verband met plannen tot bestrating van den A. Bu- tijnweg aldaar eenige opmetingen zijn ge daan. Tevens bleek bij de opmetingen, dat eenige tuintjes, n.l. van een 7-tal wonin gen op gemeentegrond liggen en dat een strook grond van 1.77 M. breed aan de Oostzijde der oude begraafplaats in ge bruik wab genomen door de erven Van Balen. De voorzitter heeft met dhr Van Gor sel uit Bunnik een onderhoud gehad over den aanleg van de begraafplaats. Hij meent tot een bevredigende oplossing te zijn gekomen. Ged. Staten deelen mede, dat de kermis te Kloosterzande zal worden verzet en voortaan zal worden gehouden op den vierden Zondag in de maand Juni. Dhrn Weststrate, Kole en Dansen, achtten het wenschelijk tegen het besluit van den Raad van Hontenisse op te komen, we gens principieele bezwaren tegen het hou den van kermis, temeer nog daar dit op Zondag valt. Dhr Van Gorsel meent, dat zoodanig bezwaar niet steekhoudend is. Wanneer door het verzetten der kermis nadeel aan onze gemeente werd toege bracht was dit wat anders. De voorzitter brengt daarna in stemming of bezwaren moeten worden ingebracht. Tegen stem men dhrn v. Gorsel, Dronkers en v. d. Sande. Voor dhrn Weststrate, Kole en Dansen. Dus aangehouden tot de volgen de vergadering. Het ambtenarenreglement wordt gewij- zigd. Eveneens eenige artikelen in de bouwverordening. Herbenoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armebestuur dhr J v. d. Sande. Door de tewerkgestelden bij de werk verschaffing was een verzoek ingediend om den Goeden Vrijdag en den Tweeden Paaschdag, op welke dagen niet kon ge werkt worden, het loon door te betalen. Dhr van Gorsel zegt, dat bij de boeren op die dagen ook niet wordt gewerkt en ook niet wordt doorbetaald. Hij acht het over het algemeen niet gewenscht, dat de arbeidsvoorwaarden bij de werkverschaf fing gunstiger zouden zijn dan in het vrije bedrijf. Dhr Kole is van meening, dat, als de boeren niet betalen, de gemeente zulks niet behoeft na te volgen. Hij acht het een verplichting in de loonderving tegemoet te komen, temeer, omdat in de meeste plaatsen in de buurt op den Goe den Vrijdag gewerkt wordt. Ook dhr Dronkers is voor uitbetaling van het loon op den Goeden Vrijdag. Na nog eenige discussie stelt de voorzitter voor, om het loon voor den Goeden Vrij dag uit te betalen, en voor den Tweeden Paaschdag niet. Dit voorstel wordt met algem. st. aangenomen. Hierop wordt overgegaan tot een be sloten vergadering. Na heropening der deuren wordt met alg. st. besloten een stuk bouwterrein, ge legen midden in 'het dorp (een weide bij de hofstede van dhr J. v. Damme, gele gen aan den Hoofdweg) aan te 'koopen. Bij de daarop gehouden rondvraag in formeert dhr van Gorsel naar de plannen tot verbetering van den Hoofdweg. Met het oog op aanvraag van een eventueel renteloos provinciaal voorschot zou het toch aanbeveling verdienen, daarmede wat gang te maken. De voorzitter zegt, dat de begrooting door den gemeenteopzichter te maken, niet klaar is. D'hr Dronkers informeert naar de elec- trificatie van Bath. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. ingevolge het in de vorige verg. beslotene, zioh in verbin ding hebben gesteld met den Rijkswater staat. Hierop is nog geen bericht ontvan gen. D'hr Kole vraagt of het niet mogelijk is de Raadsvergaderingen voortaan in den voormiddag te houden. Het blijkt echter niet mogelijk met alle wenschen rekening te houden. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag was met ken nisgeving afwezig de heer Beulens. Le voorz. herdenkt H. M. de Koningin- Moeder. De voorz. deelt mede dat een deskundig onderzoek heeft doen zien dat de lijkwa gen volkomen in orde is. De steunregeling voor werkloozen is door den Minister goedgekeurd, doch niet voor de transportarbeiders. Het voorstel Hoek van Dijke inzake het luiden der klok bij begrafenissen wordt na eenige discussie tot nader onderzoek aangehouden. Het ambtenarenreglement wordt gewij zigd. De Bouwverordening is door Ged. Sta ten teruggezonden met eenige bemerkin gen en de mededeeling, dat de Minister hun standpunt niet deelt, dat na 19 Aug. 1933 de Raad niet meer bevoegd was, deze vast te stellen. Daar alhier het geval zich had voorgedaan, dat deze op dien datum niet was vastgesteld, is dit toen op verzoek van Ged. Staten door B. en W. geschied. Nu stellen Ged. Staten den Raad alsnog in de gelegenheid dit te doen, doch correspondentie mag niet meer er over gevoerd worden, dus aannemen met de veranderingen of niet, en dan doen zij zelve het wel. Besloten wordt aan de opmerkingen van Gedep. Staten te vol doen, 'Omdat deze van ondergeschikten aard zijn, doch in art. 9 alsnog te wij zigen het bepaalde dat niet mag worden bouwd aan een weg die geringere breedte heeft dan 5 M. en wel omdat er hier wegen zijn die maar 4 M. breedte hebben, waarom 5 M. op 4 M. wordt terugge bracht. Inzake de kwestie van aansluiting aan de waterleiding bij' nieuwbouw wanneer de te bouwen woning binnen 40 M. van de hoofdbuis der waterleiding ligt, wordt besloten op het voetspoor van andere ge meenten het woord „moet" te vervangen door „kan". De verordening wordt daarna aldus vastgesteld. Bij de rondvraag wordt nog gewezen op angewenschte toestanden bij slooten aan den achterweg, waaromtrent besloten wordt eventueele plannen tot dempen en rioleeren uit te stellen tot het volgende jaar. Naar aanleiding van de mededeeling van den voorzitter, dat van de provincie keien zijn gekocht en men nu bezig is met verlegging van rabatten aan de dorps straat, vraagt de heer Hoek van Dijke nadere inlichtingen, die de voorz. geeft omtrent uurloonen enz. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond hield de Afdeeling van den Buitengewonen Vrij- willigen Landstorm een ledenvergadering, die door ongesteldheid van den burge meester geleid werd door dhr M. Kloos terman. Verschillende vragen werden be handeld, o.a. de vraag, of het lidmaat schap van den B. V. L. vereenigbaar is met 'het lidmaatschap van de N. S. B. De voorzitter gaf als zijn meening te ben nen, dat deze niet vereenigbaar zijn. Be sloten werd deze vraag op te zenden naar Overste Bierman. Verder werd besloten met de schiet oefeningen aan te vangen met ingang van 1 Mei e.k. en deze oefeningen wekelijks te doen plaats hebben. Do avond werd verder doorgebracht onder 'het genot van een kopje melk en een sigaar en het houden van voordrach ten enz. Borsselen. Vrijdagavond vergaderde de onderafdeeling van de vereeniging voor Zui'kenhuisverpleging in Zuid- en Noord- Beveland. De rekening wees aan in ont vangsten f 100 en in uitgaven f 36. De drie aftredende bestuursleden, de heeren H. de Priester, S. Almekinders en J. Paauwe, werden herkozen. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering der vereeniging benoemde men den heer F. W, J. Immink, en tot diens plaatsvervan ger dhr J. Paauwe. Bij de bespreking van de agenda voor de algemeene ver gadering verklaarde men unaniem zich tegen punt 11, n.l. het voorstel om te bepalen, dat van 1 Januari 1935 af, geen personen, ouder dan 60 jaar, meer als lid zullen worden aangenomen, behoudens in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van het bestuur. In 1933 nam het aantal leden der af deeling met 100 toe. Ze telt thans 400 leden. Het salaris van den bode werd met f 5 verhoogd en bepaald op f 35. Axel. Donderdagavond had een verga dering plaats van het comité van actie tegen de aanhangige waterleidingplannen. Dit adres, dat conform het Terneuzensche zidh uitsprak tegen een waterleiding als nu ontworpen is, met verplich te aansluiting en zeer hooge kost ten en dat aan den Minister van Econo mische Zaken zal worden aangeboden, is geteekend door 988 gezinshoofden, uit sluitend bewonende aansluitbare percee len. Bezocht zijn 1112 adressen, zoodat ongeveer 89 pet. der gezinshoofden heeft geteekend, 124 personen teekenden om verschillende redenen niet. Ten spoedig ste zal het adres met de verzamelde hand- teekeningen aan den minister worden aangeboden. Ofschoon Axel voorloopig buiten de aanhangige plannen staat, acht te men het met 'het oog op de aan den minister gegeven inlichtingen zeer nood zakelijk door middel van deze actie van de mentaliteit der bevolking te doen blij ken. Zierikzee. Zondagavond is hier in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer A. G. v. d. Vliet, directeur van de N.V. R. Koole en Zoons Bank, lid van den Raad van Toezicht der Insulaire Hypo theekbank en lid van het Bestuur der vis- scherij op de Zeeuwsche stroomen. De verassching vindt te Westerveld plaats. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bruinisse. Zondagmiddag ontstond brand in een ajuinren, gelegen aan den Provincialen straatweg en toebehoorende een H. L. Kleppe. De ren, waarin zich ongeveer 50 telhouten, eenige zakken en diverse landbouwgereedschappen bevon den, brandde tot den grond af. Oorzaak is het spelen met lucifers door een 8-jarig jongetje. Kortgene. Zaterdagavond werd in het gymnastieklokaal der 0. L. school alhier, propaganda gemaakt voor het mooie werk van de Nederlandsc'he Jeugdher bergen. Het strijkje „0. K." gaf, onder leiding van dhr Adr. Holster, zijn mede werking. D'hr L. W. de Bree uit Middelburg opende den avond met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. De muziek liet zich daarna hooren, waarna dhr Van Zwol, districtsconsul te Tilburg, het woord nam om ten eerste dank te brengen aan de verschillende me dewerkers en ten tweede aan B. en W., welke laatsten de gymnastiekzaal be schikbaar hebben gesteld. Daarna hield Spr. een propagandarede over de jeugdherbergen. Spr. bescheef het leven in een jeugdherberg. Een jeugd herberg wil het middel zijn, om er op uit te trekken op een goedkoope en pret tige manier. Na afloop van deze rede werd een film vertoond over de N. J. H. G. In de pauze liet de muziek zich her haalde malen 'hooren, terwijl er ook ge legenheid was, om thee te drinken. Na de pauze las dhr Krijn de Vos in Zeeuwsch dialect een schets voor. Een viertal dames voerden daarna op ver dienstelijke wijze een tooneelstukje op, betrekking hebbende op 'het trekkersle ven. Hierna wekte dhr Van Zwol de aan wezigen op om lid te worden van de N. J. H. G. Moge het nog eens zoover komen, dat ook op Noord-Beveland een jeugdherberg komt. De duinen op Kamperland leenen zich bij uitstek voor het maken van trek- kerstochten. 1 Dhr P. A. Snoodijk is benoemd tot koster in de Ned. Herv. Kerk alhier te gen 1 Mei a.s. Voetbal. Kortjjene. Zaterdag werd een wedstrijd gespeeld tusschen de voetbalvereen. Wis- senkerke en Kamperland om een wissel beker. Uitslag 43 voor Kamperland. lerseke. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereeniging Wit-Zwart 3 tegen Goes 6. Rust 03. Eind 26 in 't voor deel van laatstgenoemde. Verder speelde Waarde I tegen Wit- Zwart 1. Rust 1—0. Eind 52 in 't voor deel van Waarde. Geref. Kerken. Beroepen te Lollum, H. J. Pilon, cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Oldekerk, J. v. d. Sluis, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Bedum, P. Prins te De venter. Voor Nieuw-Loosdrecht, W. Schouten te Westbroek. Veldprediker. DsW. E. Ger- r i t s m a. Naar de Stand, verneemt, is er sprake van een benoeming van Ds W. E. Gerritsma, predikant der Geref. Kerk te Aalten, tot veldprediker. Het zou in de bedoeling liggen, dat de benoemde in een garnizoenskerk wordt beroepen en dus als dienaar des Woords in volle rechten de Geref. Kerken blijft dienen. Ds Ger ritsma zou zich dan vermoedelijk metter woon te Utrecht vestigen. Prof. Dr T. Hoekstra. Naar de Rotterd. verneemt, is de toestand van Prof. Dr T. Hoekstra te Kampen onver anderd. De patiënt heeft veel pijn. Het verzoek om den hoogleeraar geen corres pondentie te zenden, blijft in de eerste we ken gehandhaafd. 's Gravenpolder. A.s. Zondag des na middags te twee uur hoopt Ds J. G. U. van Hoogstraten zijn intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, na des voormiddags te zijn bevestigd door Ds Blanson Henkemans van Nisse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doorwerth, Th. Hettinga te Streefkerk. Te Anlo, M. A. Beek cand. te Wassenaar. Bedankt voor Brouwershaven, M. A. Beek, cand. te Rotterdam. Vereen, van G h r. Onder- w ij z e r s. De vereen, van Ghr. Onderwijn zers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen, zal dit jaar van 2123 Mei a.s. te Haarlem haar 81e jaarvergadering houden. Als referenten zullen optreden de hee ren dr K. Dijk, Geref. predikant te 's Gra- venhage, met het onderwerp: „De Chr. school en het Nationaal-socialisme"; ds P. G. de Vey Mestdagh, Ned. Herv. pre dikant te Rotterdam, onderwerp: „De be- teekenis van het Ghr. onderwijs voor het geestelijk leven van ons volk" en W. 't Hooft, lid van het hoofdbestuur, hoofd eener Chr. school te Goes, met het on derwerp „De moderne jeugd." Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer A. Tjoelker, te Surhuisterveen. De burgemeester heeft in de laatstge houden Raadsvergadering wederom blijk gegeven, dat hij 't in de kunst om met den overigens toch niet lastigen Raad van Goes om te gaan nog niet ver gebracht heeft. Het schijnt, dat hij zijn zelfbeheer- sching kwijt raakt, als de meerderheid van den Raad in politie- en salariskwes ties een andere meening dan hij heeft. Hij richt dan soms wij nemen aan bij ge brek aan zelfcontrole op zulk een oogen- blik zeer ernstige verwijten tot hen, die hem bestrijden. Zoo ook nu. Het ernstigste, waarvan men o.i. een Raadslid kan beschuldigen is wel tekort aan verantwoordelijkheids besef. Welnu, deze grievende beschuldi ging is uitgesproken en zelfs herhaald. Waar de heer De Roo verklaarde, dit niet te zullen slikken, is het niet uitge sloten, dat hierover het laatste woord nog niet is gezegd. Een andere beschuldiging, reeds vroe ger geuit, werd ook nog herhaald, n.l. dat een Raadslid nog niet direct verstand heeft van gemeentezaken en -belangen, zoodra hij Raadslid wordt. Slagvaardig antwoordde de heer Ver- maire hierop, dat hij daarom zes jaar had gewacht, om met het voorstel te ko men tot opheffing van het commissariaat van politie. Er zullen zeker wel Raadsleden zijn, die hun taak niet naar behooren kunnen uitoefenen, maar daar staat tegenover dat men ook wel eens burgemeesters op een gemeente heeft losgelaten, wier woor den en daden, om het maar zacht te zeg gen, ook niet altijd getuigden van groote wijsheid. De Goesche burgemeester nam het de negen Raadsleden zeer kwalijk, dat ze over de opheffing van het commissariaat van politie niet met hem overleg gepleegd hadden. Maar is het niet volkomen begrij pelijk, dat men hem weer niet opnieuw een booze bui wilde bezorgen'? Immers in een vorige Raadsvergadering was hij op gestoven en had hij gezegd: „Als de hee ren dat willen, vraag ik den anderen dag mijn ontslag als burgemeester." Onze burgervader had zelf de weg tot overleg afgesneden. Dat zal hij zelf in rustiger oogenblikken moeten toegeven. Nu kwam hij op die in drift uitgesproken woorden terug en verklaarde hij zich nog vitaal genoeg te gevoelen, om burge meester te blijven tot Maart 1936 en niet te oud te zijn, om hulpofficier van justitie te worden. Het eind van de onaangename discus sie was, dat de Raad met 9 tegen 4 st. besloot aan den Minister van Justitie te verzoeken den tegenwoordigen commissa ris van politie wegens leeftijdsredenen te pensionneeren en het commissariaat op te heffen. Tegen stemden de beide wethou ders en de beide sociaal-democraten. Een ander puntje werkte ook al prik kelend op den burgemeester. B. en W. wilden een controleur voor de steunver- leening en armenzorg aanstellen. Enkele Raadsleden zagen daarvan de noodzake lijkheid niet in, maar andere wilden het voorstel wel steunen mits daarvoor een politie-agent werd benoemd, zoodat het aantal agenten alvast met één kan wor den verminderd (Men weet, dat uiterlijk 1 Jan. 1936 dat aantal van 12 op 10 moet worden gebracht.) Dit kon de burgemeester blijkbaar ook niet best hebben. Zeker, B. en W. hadden voorgerekend, dat het salaris van dien controleur door bezuinigingen en een bij drage van het Burg. Armbestuur geen nieuwen last op de gemeente legde. Maar de Raadsmeerderheid wilde deze bezui nigingen werkelijk aan de gemeente- financiën ten goede doen komen en niet te loor doen gaan aan de in te stellen nieuwe functie. De voorzitter schermde wel met de rechten van den burgemeester en die van B. en W., maar de Raad heeft o.i. gelijk door nu, terwijl hij nog wat te zeggen heeft, voet bij stuk te houden. Er is dan nu aan B. en W. gevraagd eerst een on derzoek in te stellen of onder de agenten van politie een geschikt man voor deze functie is te vinden, niettegenstaande de burgemeester in een vorige vergadering had verklaard, dat dit niet het geval was. Ten slotte werd besloten aan Ged. Sta ten te vragen wat spoed te betrachten met het goedkeuren der Gastbuisverordening. Dit college had vorig jaar zoo'n haast met de Gasthuiskwestie, maar schijnt nu allen tijd te hebben. DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Zooals wij Zaterdag meldden zouden wij heden terugkomen op de in de ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Vrijdagavond gevoerde dis cussies over het voorstel om aan de Gom. uit de Z. L. M., de Vereen, van Oester kweekers en de Prov. Commissie uit de Veilingen in Zeeland een maximum van f 150 toe te kennen voor deelname aan de tentoonstelling bij de opening van de Markthallen te Amsterdam in Sept. a.s. De meerderheid der commissie voor de financiën 'had een amendement ingediend om f 500 toe te kennen. Dhr Van Raalte hield een pleidooi voor het groote belang van deelname van Zee land aan deze tentoonstelling. Dhr Jeronimus verwacht van deelname geen succes. Het hindert hem, dat men samenwerkt met de vereeniging van oes terkweekers, waardoor de particuliere 'handelaren zijn uitgeschakeld en met de commissie voor de veilingen. Want ook heeft spr. er tegen, dat men daarbij de particuliere kooplieden op deze wijze uit schakelt, terwijl vroeger het verplicht vei- Ien geen ingang kon vinden. Dhr Lindenbergh zeide, dat men deze kwestie moet beschouwen als een Zeeuw sche zaak, niet als van belang voor be paalde personen. Dhr 'Siebenga zeide, dat 'het er juist om gaat voor de Zeeuwsche aardappelen meer afzetgebied te vinden. Spr. steunt daarom dan ook gaarne 'het voorstel van de commissie voor de financiën. Het zal geen inzending worden van bepaalde han delaren. De veilingen hebben alleen tot doel de producenten en de handelaren bij elkaar te brengen. D'e voorzitter was het eensi met don heer Jeronimus. Hij' gelooft niet dat er door deze tentoonstelling één Zeeuwsche aard appel meer zal worden gegeten en ook geen andere Zeeuwsche producten meer. Spr. meende, dat andere landbouwmaatschap- pijen er anders over denken dan de Z. L. M. Het voorstel van het bureau is een compromis. Spr. zelf had liever heele- maal afwijzend op het verzoek beschikt. Dhr Masses geloofde, dat er wel dege lijk succes van de tentoonstelling is te ver wachten. D'hr M. Laernoes meende, dat het 'hier alleen gaat om de opening van de Markt hallen. In Amsterdam eet men de Zeeuw sche aardappelen voldoende. Er is geen stad, waar er meer worden gegeten. Dhr Bosman meende, dat men in Ne derland de Zeeuwsche producten werke lijk wel 'kent. Spr. acht f 150 'zeker vol doende. Dhr v. d. Berg wees op de wensohelijk- heid, dat de Zeeuwsche mosselen meer bekend worden in het binnenland. Dhr P. G. Laernoes onderschreef dit, maar voegde er de garnalen aan toe. Dhr Siebenga meende, dat ook het Zeeuwsche fruit te weinig 'bekend is. Het is juist veel verbeterd door de élite-veilin gen en de goede verpakking. Het voorstel om f 500 toe te kennen nam de kamer aan met 11 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Boudewijnse, M. Laernoes, Stofkoper, Bos man, Jeronimus, Anker en Klok. 5Bij de rondvraag heeft de beer P. G. Laernoes gewezen op de N.V., ter bevor dering van Industrieels Belangen in Lim burg, die twee jaar geleden het Econo misch Technologisch Instituut in het leven ri p, dat zich ten doel stelt te onderzoe ken op welke wijze de vestiging en uit breiding van vele nijverheidstakken te be ruiken zou zijn. Thans werkte deze orga nisatie om te komen tot een industriebank en zij ondervond daarbij medewerking van den Commissaris der Koningin. Spr. ver trouwde, dat ook de Commissaris der Ko ningin in Zeeland wel zal willen mede werken. Het zou z.i. goed zijn als het bureau in deze stappen deed. De voorzitter zeide de uiteenzetting met belangstelling te hebben géhoord, het bu reau 'zal inlichtingen in Limburg inwin nen en dan verder handelen. Dhr Veenis wees er op, dat een klacht moet zijn ingekomen over de wijze, waar op de parlevinkers, die in het kanaal van Zuid-Beveland werken, door den fiscus worden aangepakt, terwijl toch de rijks havens vrij zijn van havengeld. De voorzitter zeide, dat de betreffende stukken pas zijn ingekomen, doch dat zij de volle aandacht van het bureau zullen hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 3