MAANDAG 16 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,iw per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 19.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. CONVERSIE VAN NEDERLANDSCHE STAATSLEENINGEN. De drie groote conversie-operaties In de negentiende eeuw. De negentiende eeuw heeft belangrijke golvingen in het verloop van den rente voet gekend. Vooral in de tweede helft dezer eeuw is de rentevoet sterk gedaald, maar ook in de eerste helft zijn belang rijke schommelingen opgetreden. Van deze laatste heeft de Nederlandsche Schatkist niet zoo sterk kunnen profiteeren, ten eerste omdat het Nederlandsche staats- crediet door de verwikkelingen met Bel gië lang niet zoo goed gevestigd was als thans en ten tweede omdat men in de eerste 30 jaren van het Koninkrijk der Nederlanden vaak zijn toevlucht had ge nomen tot het creëeren van leeningen met lage nominale rente, uitgegeven ver onder pari, waarvan conversie dus niet loonend zou zijn. Tengevolge van de financiëele moeilijk heden na de afscheiding van België stond ons land omstreeks 1844 bijna voor een staatsbankroet. Het is toen de bekende operatie geweest van den toenmaligen Minister van Financiën, Mr F. A. van Hall, die door conversie van de beruchte Nederlandsche Uitgestelde Schuld in een nieuwe 3 leening, groot 127 millioen onze financiën weer op orde bracht. De verschillende bestaande 5, 4% en 3Yz leeningen, Domein-Losrenten en Losren ten werden in deze 3 leening gecon verteerd, die echter slechts slaagde dank zij de bijzondere medewerking van het Koninklijk Huis. De rentelasten werden door deze conversie met bijna 4 mill, per jaar verminderd. In de tweede helft der negentiende eeuw heeft de regeering herhaaldelijk conversieplannen gekoesterd. Het voorne men van Minister van Hall in 1854 om nog bestaande 4 schuld in 3 schuld te converteeren, vond geen uitvoering. Het duurde tot 1886 alvorens een nieuwe groote conversie doorgevoerd kon worden. Bij deze conversie-operatie werden de 4 inschrijvingen Grootboek, verschil lende kleinere staatsleeningen benevens de overgenomen obligatieschuld van de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij ge converteerd in 3 Vz Nationale Schuld. De gelegenheid hiertoe stond open van 31 Mei tot 18 Juni 1886. Opmerkelijk hier bij was, dat, wie niet vóór laatstgenoem den datum zijn stukken ter conversie aanmeldde, geacht werd met de conver sie genoegen te nemen. Een eigenaardig heid hierbij was ook nog, dat op de cer tificaten van inschrijving grootboek de renteverlaging werd afgestempeld, zoodat geen nieuwe stukken uitgegeven behoef den te worden. De staat voerde deze operatie niet ge heel zelf uit. Hij had een garantiecontract gesloten met de Londensche, Parijsche en Frankfortsche Rothschilds, die tegen een vergoeding van 1 de leening ga randeerden. Deze werd uitgegeven tegen 98 en was een groot succes. Slechts f 1.770.700 van de f347 millioen werd ter aflossing aangeboden. Door deze opreatie was alle staatsschuld met meer dan 3% nominale rente verdwenen, en bleef slechts staatsschuld van het 3%, 3 en 2% type bestaan. Door de verdere daling van den rentevoet kon in 1895 opnieuw tot een conversie worden overgegaan. Het te converteeren bedrag was f373.489.500 3% Schuld. De gelegenheid tot conversie stond open van 8 tot en met 18 Januari 1896 en ook hierbij was de bepaling, dat wie niet zijn stukken ter aflossing had aangemeld, ge acht zou worden met de verwisseling in 3 Schuld genoegen te nemen. De uit gifte van deze conveorsieleening' geschiedde pari. Ditmaal was geen buitenlandsché hulp hiervoor noodig. Een consortium van Nederlandsche banken en bankiers onder leiding van de Fa Hope Co., de Neder landsche Handelmij en de Amsterdamsche Bank nam ^4 der leening pari over tegen een garantie-commissie van 1 behalve de 1/8 plaatsingsprovisie, wel ke aan commissionnairs werd gegeven. Ook deze conversie was een groot succes. Slechts f3.600.000, 3% schuld werd ter aflossing gemeld, terwijl het bankiers consortium, dat terwille van zijn garan tie den koers der staatsfondsen gedurende dien tijd der emissie had moeten steu nen, naar schatting ca. 18 mill, had in gekocht. De huidige conversieoperatie, die een bedrag van f900 mill, betreft, is dus be langrijk grooter dan die der transacties uit de vorige eeuw. Verder valt op, dat de regeering ditmaal ook niet van de minder fraaie bepaling, dat niet ter af lossing aangemelde stukken geacht zul len worden toe te stemmen in de conver sie, gebruik heeft gemaakt, terwijl thans ook geen banksyndicaat ter overneming of garantie is gevormd. Slechts moet ge zegd worden dat de plaatsingsprovisie die thans y2 bedraagt bij de vorige con versie belangrijk lager was. Commission- nairs moesten toen genoegen nemen met slechts 14 van hun tegenwoordige uit- keeringl De jongste conversie-operatie op groote schaal is even schitterend, ja nog veel beter gelukt dan de vorige operaties. Im mers die van 1844 kon slechts gelukken dank zij de bijzondere medewerking van de Koninklijke Familie, die van 1886 be hoefde nog buitenlandsehe hulp, maar die van 1896 kon reeds worden doorgevoerd zonder hulp van buitenlandsehe bankiers, en slechts met een gedeeltelijke garantie van een Nederlandsche bankiersgroep. Thans is de conversie geheel doorgevoerd door het ministerie van financiën, met de technische hulp van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche staat heeft deze grootsche financiëele operatie, verreweg de grootste welke deze eeuw in ons land heeft plaats gehad, geheel op eigen kracht geëffectueerd, wat het succes des te groo ter maakt. Het zal opvallen, dat bij de huidige conversie het bedrag, dat ter aflossing wordt aangeboden, veel en veel grooter was dan bij de vorige gelegenheden. De oorzaak hiervan is, dat de aflosbaar ge stelde obligaties op groote schaal door banken, en andere financiëele instellin gen, die gelden op korten termijn te be leggen hebben, zijn aangekocht en over genomen van cliënten-beleggers, die zelf wel wilden converteeren. In tegenstelling met de vorige conversies waren hier dus geen banken, of bankiers, die bij het sla gen een bijzonder geldelijk voordeel had den, doordat zij in eenigen vorm een garantie verleenden voor het welslagen. Het succes der conversie voor de regee ring is er echter des te grooter doorl Het groote bedrag der conversie in ver gelijking met dergelijke operaties in de vorige eeuw, zegt het H d b 1., waaraan wij een en ander ontleenen, is natuurlijk een gevolg van het feit, dat onze staatsschuld thans veel grooter is dan toen. Toch mag het wel eens in herinnering worden ge bracht, dat in 1844, toen de bevolking 3 millioen zielen telde, de staatsschuld f 1324.5 millioen bedroeg of ca f 4.40 per hoofd der bevolking. In 1914 bedroeg de staatsschuld 11184.4 millioen, dus nog minder dan in 1844, in 1933 f 2470.8 mil lioen of ca f310 per hoofd der bevolking. Actie tegen socialisten te Weenen. Te Weenen 'heeft Zaterdag de politie een omvangrijke actie tegen de sociaal democraten op touw gezet. In verschillende districten hadden er nauwkeurige huiszoekingen plaats. Tal rijke arrestaties van sociaal democraten zijn reeds geschied. De politie-actie had plaats op grond van berichten over omvangrijke sociaal democratische voorbereidingen voor den lsten Mei. Bij talrijke huiszoekingen werden ber gen onwettig propagandamateriaal ge vonden en in beslag genomen. Een reeks arrestaties werd uitgevoerd. Het complot tegen koning Carol. Elf legerofficieren en 13 hooge ambte naren, die allen gearresteerd zijn in ver band met een complot tegen koning Carol van Roemenië, zullen tegen het einde van de volgende week voor den krijgsraad terecht staan. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de leider, luitenant-kolonel Vic tor Precup, die van meening was, dat hij onrechtvaardig was behandeld door koning Carol, dien hij in 1930 naar Roe menië terug had gebracht, aan eenige zijner vrienden verzocht had zich bij hem aan te sluiten om een poging te doen, koning Carol te arresteeren en de 'dicta tuur in Roemenië in te stellen. Dit had Zaterdag vóór Pascben moe ten plaats hebben op het oogenblik, dat de koning zich voor de godsdienstoefening naar de kathedraal begaf. Het complot werd evenwel tijdig door den geheimen dienst ontdekt en verijdeld. Autarkie-gedachte door Duitschland losgelaten? De Duitsche minister van Buitenland sehe Zaken von Neurath heeft te Ham burg gesproken over de ontwikkeling van Duitschlands handelsbetrekkingen met het buitenland. Op twee punten teekent 'de ontwikkeling zich voor Duitschland reeds duidelijk ai. In de eerste plaats is de leuze der autarkie, die in het buitenland aanleiding heeft gegeven tot vele mis verstanden, thans in alle bevoegde kringen losge laten. Niemand in de rijksregeering gelooft, dat Duitschland economisch van het buitenland moet en kan worden ge ïsoleerd. Wèl wordt er met vereenigde krachten aan gewerkt, het Duitsche volk en het Duitsche economische leven onaf hankelijker te maken van buitenlandsehe levensmiddelen en grondstoffen dan dit vroeger het geval was en in het binnen land te produceeren wat daar geprodu ceerd kan worden. Ik kan geen beter voorbeeld van deze houding der rijksregeering geven, zeide de minister, dan de onlangs gesloten han delsverdragen met Nederland en Dene marken. Duitschland zal voortaan bij den goe- dereninvoer meer stelselmatig te werk moeten gaan. De valuta- en handelspoli tiek van vele landen heeft Duitschland ge dwongen zijn invoer te verplaatsen naar de landen, die bereid zijn goederen van Duitschland af te nemen. Loonen, huren en prijzen in Italië omlaag. Ingevolge een door den Italiaanschen ministerraad goedgekeurd besluit zijn de bezoldigingen der ministers en onder staatssecretarissen met twintig procent verminderd. Verder zullen de salarissen der staatsambtenaren van 5002000 lire per maand met 612 procent verlaagd worden; de burgerlijke en militaire pensi oenen zijn hiervan vrijgesteld. De ministerraad heeft voorts bepaald dat alle huren met 12 pet. en die van de winkels met 15 pet. moeten worden ver laagd. Deze maatregelen worden overmor gen van kracht en houden tevens in, dat de verkoopprijzen voor levensmiddelen in coöperaties, die onafhankelijk zijn van den staat, met 10 pet. moeten worden ver minderd. Met ingang van Juli wordt de belasting op vrijgezellen verhoogd, zoo dat de opbrengst van 111 millioen tot 165 millioen lire zal stijgen. Ruslands bewapening. De „D'aily Telegraph" schrijft, dat de ontwapeningsovereenkomsten thans wor den bedreigd door een Rqssisch bewape ningsplan. De Russische regeering en de Russi sche pers verlangen voor Rusland een be wapening, welke niet in verhouding is met de bewapening van de overige Euro- peesche staten. Deze eiscben worden ge motiveerd met de verklaring, dat Rusland twee, ver van elkaar verwijderde fronten moet beschermen, n.l. in Europeesch Rus land en in het Verre Oosten. Naar het blad verder bericht, is Polen voornemens, zich hiertegen te verzetten. Trotzkl woont te Parijs. „L'Oeuvre" meldt, dat inspecteurs van de „Süreté Générale" hij toeval de ver blijfplaats hebben ontdekt van Trotzki in de villa „Kermonique", gelegen nabij bet bosch van Fontainebleau. Daar aan Trotzki slechts machtiging was verleend, om op het eiland Corsica verblijf te houden, hebben de inspecteurs instructies verzocht aan den minister van Binnenlandsche Zaken. De toestand in Oostenrijk. Een uitvoerige bespreking tusschen bondskanselier Doll fuss en Starhemberg, den bondsleider der Heimwehren, -heeft tot resultaat gehad, het leggen van een grondslag voor de vereeniging en de sa-, mensmelting van alle vaderlandsche groe pen in het kader van het vaderlandsche front. In regeeringskringen aöht men deze overeenkomst van zeer groote beteekenis. Achter Dollfuss en Starhemberg zal in het vervolg het groote gesloten front staan dergenen, die in onvoorwaardelijke na volging vai) Dollfuss den door hem opge- bouwden Christelijken standenstaat be lijden. Bondskanselier Dollfuss 'heeft Zondag in Graz tijdens een vergadering van de Christelijke Stiermarksche boeren een re devoering uitgesproken. De uitzending der redevoering per radio van den bondskan selier werd gestoord. Het bleek, dat alle telefoonverbindingen tusschen Weenen en Graz waren doorgesneden. De rede kon eerst na een half uur worden uitgezonden. Bij1 den feeste-lijken optocht van de Christelijke Sociale boeren te Graz is het voor en tijdens de rede van bondskanse lier D'ollfuss tot tegenbetoogingen geko men. Voor het begin van den optocht wer den in alle deelen van de stad do-zijnen papieren bommen geworpen. De binnen stad was bezaaid met papieren haken kruisen. Diverse nationaal-socialisten en soc.-democraten zijn gearresteerd. Korte Berichten. Samuel Insull is aan boord gebracht van het s.s. Exilona, dat hem naar Ame rika zal brengen. Hij wordt tijdens den overtocht dag en nacht streng bewaakt. Het Fransche antwoord aan Enge land, inzake de z.g. garantie-eischen, zal deze week worden overhandigd. Voor de Stavinsky-commissie zijh verklaringen afgelegd, waardoor de vroe gere minister van justitie, Renault, ge compromitteerd wordt. In het Reichswald tusschen Kleef en de Nederlandsche grens heeft een hevige brand gewoed. Ruim 30 H.A. dennenhout en nieuwe aanplant plus groote partijten hakhout werden een prooi der vlammen. De Belgische regeering heeft ver boden, dat rijksambtenaren deel uitmaken van de socialistische militie. De zwendel-financier Henri Ro- chette die, in Frankrijk als de voorlooper van de groot oplichters als Oustric, Sta- vinsky c.s. wordt beschouwd, heeft zich in een rechtzitting in het Paleis van Jusitie van het leven beroofd. Op enkele plaatsen in Italië deden zich aardverschuivingen voor. Er zijn verscheidene dooden. De materieels scha de is ernstig. In Parijs heeft gisteren den ge- heelen dag een zomersche temperatuur geheerscht. De thermometer steeg tot 29 graden Celsius. Dit is de hoogste tempe ratuur, welke sedert 60 jaren in dit jaar getijde is voorgekomen. In meteorologi sche kringen verwacht men een drogen, warmen zomer. Hoofdbestuur C.-H. Unie. Prof. dr Th. J. Haitjema heeft naar de „Ned." meldt, zijn benoeming tot lid van het hoofdbestuur der Chr.-Hist. Unie, waartoe hij op de algemeene vergadering in de vacature wijlen mr dr N. G. Veld hoen was verkozen, aangenomen. Bezuiniging op de weermacht. Naar men verneemt, is het advies van den Raad van Defensie over het rapport der commissie-Idenburg bij de regeering ingediend. Steunverleening aan burgerwachten. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft in een circulaire aan de burge meesters en aan de burgerwachten mede gedeeld, dat de steunverleening aan alle burgerwachten, onderscheidenlijk actieve of rustende, voor wat betreft de verstrek king van patronen voor schietoefeningen, het toekennen van oefeningsgelden, subsi dies voor kringschietwedstrijden en on- derhoudsgelden, in 1934 op dezelfde grondslagen zal plaats hebben als in 1933. Verdeeld Fascisme. De beer J. A. Baars te Amsterdam deelt mede, dat hij zich geheel heeft te ruggetrokken uit de Corporatieve Con centratie, welker tactiek niet strookt met zijn opvattingen omtrent den weg, dien het fascisme hier te lande z.i. moet gaan. De heer Baars zal eerlang in verschillen de vergaderingen in den lande enkele ur gente vraagstukken van rechtsch extre mistisch standpunt behandelen. Technische herziening tarief inkomsten belasting. Het afdeelingsonderzoek der Eersite Kamer van dit wetsontwerp gaf versched- denen leden aanleiding hunne instem ming te betuigen met de voorgestelde technische herziening. Enkelen leden was het echter een te leurstelling, dat bij deze gelegenheid niet verder kon worden gegaan om groote ge zinnen te ontlasten, die in hooge mate de druk gevoelen van de verschillende in den laatsten tijd opgelegde indirecte las ten. Hoewel zij de toezegging van den Minister om bij eventueele verlaging van het tarief der Inkomstenbelasting in het bijzonder op de belangen dezer gezinnen te letten, waardeerden, vreesden zij toch, dat het nog geruimen tijd zal duren eer in dezen verlichting van beteekenis zal kunnen wórden gebracht. Dit vraagstuk werd derhalve in de blijvende aandacht van den Minister aanbevolen. De Rofterdamsche gemeentebelasting. De gemeente Rotterdam zit nog steeds met een tekort van f 13 millioen op de gemeentebegrooting. Aanvankelijk was er hoop, dat het rijk zou bijspringen om dit uitgestoten bedrag te vinden, maar naar „De Rotterdammer" vernam, is de kans daarop heel gering, nu het met de lands- financiën nog steeds sledht gaat en het cijfer der werkloozen zoo hoog blijft. In verband hiermede zal nu getracht worden te bezuinigen op het trambedrijf, op het onderwijs over de geheele linie en de interne huishouding der gemeente. Ook zullen de loonen en salarissen nogeens onder de loupe worden genomen. Of het echter gelukken zal het benoo- digde bedrag te vinden? Minister de Wilde in Zeeuwsch- Vlaanderen. In gezelschap van dezelfde Zeeuwsche en Haagsche autoriteiten van wie wij reeds melding maakten, is minister De Wilde op zijn rondreis door Zeeland Vrij dagmiddag omstreeks half twee te Bres- kens aangekomen, waarna via Philip pine naar Hulst werd gereden. Te Hulst vond op het gemeentehuis Binnenland. Conversie Nederlandsche staatsleeningen. Prinses Juliana naar Zeeland. Buitenland. Gespannen toestand in Oostenrijk. Autarkie-gedachte door Duitschland los gelaten? Ingezonden Mededeeling. Het 13 al geen gpiufc 5-^ dat er bli'nkL ^/W^ficWIlt Sa echt £°trd hebben, als ge mokt I 11 v oeem tlan ■Mo - een korte bespreking plaats met B. en W., waarbij door burgemeester Truffino het schrijven werd toegelicht, dat dezer dagen door den gemeenteraad werd verzonden aan de regeering en Ged. Staten van Zee land, om te komen tot uitbreiding der ge meente. Naar het „D'agbl. v. N.-Br." vernam werd meegedeeld, dat deze grenswijzi gingskwestie eerst aan de orde zou kun nen komen, nadat het vraagstuk van de samenvoeging van de gemeenten Osse- nisse, Hengstdijk, Stoppeldijk en Bosch- kapelle tot oplossing is gekomen. Vervolgens werd in gezelschap van de burgemeesters der vier laatstgenoemde gemeenten een autorit gemaakt, waarna op de secretarie te Stoppeldijk, alwaar ook de wethouders en secretarissen der vier gemeenten aanwezig waren een thee werd gebruikt. Tijdens deze thee hadden de vertegenwoordigers der vier gemeen ten de gelegenheid hun standpunt uiteen te zetten ten aanzien van de samenvoe ging. Ook hier zeide de minister, dat eerst aan grenswijziging gedacht kan worden, nadat beslist was omtrent de samenvoe ging. Door de vertegenwoordigers van Osse- nisse en Hengstdijk werden bezwaren te gen de samenvoeging ingebracht, die in hoofdzaak de noodlijdendheid der ge meente Boschkapelle golden. De minister hoopte dat deze bezwaren in overleg met zijn ambtgenoot van fi nanciën zouden kunnen worden wegge nomen. Via "Walsoorden keerde minister De Wilde naar Den Haag terug. De Stervlucht naar het vliegveld Vlissingen. De stervlucht naar Vlissingen, te or- ganiseeren door de Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart, was aanvankelijk bepaald op 14 Juli a.s. Toen later bleek dat op dien dag de Nationale Lucht vaartdag in Soesterberg gehouden zou worden, werd als datum 25 Aug. gesteld. Aangezien daarna bleek, dat die datum voor de Nederlandsche rondvlucht was aangewezen, heeft het bestuur der Z.V.L. de datum voor de vlucht om „De Zilveren Scheldemeeuw" definitief be paald op Zaterdag 4 Augustus 1934. Vergoeding voor het gebruik van eigen water laarzen. De minister van Sociale Za ken beeft door de inspecteurs van de werkverschaffing het volgende aan de ge meentebesturen doen mededeelen. De vergoeding welke voor het gebruik van eigen waterlaarzen aan de werkloo zen, geplaatst bij de werkverschaffingen, tot nu toe werd uitgekeerd, was niet over al dezelfde. Hiervoor werden verschillen de bedragen toegekend; thans heeft de minister hiervoor een uniform bedrag vastgesteld. Daar de prijzen van dergelijke water laarzen niet onbelangrijk zijn gedaald en ook bet onderhoud minder uitgaven vergt, kan deze vergoeding op een lager bedrag warden gesteld. Ingaande de tweede werkweek na ont vangst van deze mededeeling, zal als vergoeding voor het gebruik van eigen waterlaarzen aan de tewerkgestelden, in den vervolge niet meer worden betaald dan 50 cent per man en per week. Middelburg. Reeds maanden hebben de bewoners van den Blauwendijk en het Vlissingsch Wagenplein den last gehad van de werkzaamheden aan de verbete ring van den weg van de Kanaalbiug

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1