r ^-uA begin ^^j>beginl Bertels' Opfokvoeder EERSTE BLAD. GROEN-MUSSERT. Buitenland Binnenland. M b^ef ZATERDAG 14 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam Gemeenteraad van Vlissingen. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprias f20 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrij de gs 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wanneer men de staatkundige hervor mers van den nieuwen tijd mag gelooven, dan is heel het leven en heel den arbeid van Groen van Prinsterer, op wien zij zich, ais dit voordeel belooft, gaarne be roepen, één groote mislukking en één groote vergissing geweest. Politieke partijen, zoo wordt geleerd, zijn uit den booze. Zij bedreigen de een heid van het volk en de kracht van de natie. Vóór en boven alles wardt gesteld de nationale eenheid en daarom zijn zoowel de z.g. belangenpartijen ais de partijen, die zich stellen op principieelen grond slag en wier streven het is hun beginse len in het staatkundige leven tot toepas sing te brengen, geoordeeld. In landen als Rusland, Italië en Duitsch- land heeft men dan ook aan alle partij wezen kort en goed een einde gemaakt. In Rusland werd slechts één partij ge duld, de communistische. In Italië is al leen plaats voor de Fascistische organi satie, waarvan de leden niets hebben in te brengen; zij hebben niets te zeggen, nocb over de keuze der leiders, noch over het te voeren beleid; zij mogen alleen ge hoorzamen. In Duitschland wordt alleen de hl at. Socialistische partij erkend en het streven is, het ook in óns land zoo ver te brengen, dat alle politieke partijen worden opgeheven of gelijkgeschakeld en dat er alleen zal zijn de .Nat. Socialisti sche beweging met aan het hoofd een dic tator, wien zelfs H. M. de Koningin naar de oogen zal hebben te zien en aan wien alles op politiek, sociaal en ook op staat kundig gebied onderworpen zal zijn. Ook van deze beweging geldt, dat er niets nieuws is onder de zon, ook al schijnt dit bet geval te zijn. Wanneer we met onze gedachten in de historie ongeveer een eeuw terug gaan, dan vinden we allerlei toestanden, die door de politieke hervormers van nu, als een grootsche vinding van den nieuwen tijd worden aangeduid. Er was toen in ons land slechts één partij, de Conservatieve. Zij stelde óók de nationale eenheid op den voorgrond en wilde daarom van de vorming van andere partijen niets weten. Slechts één partij mocht er zijn en men nam het Groen van Prinsterer niet weinig kwalijk, dat hij zijn geestverwanten als afzonderlijke zelfstan dige groep wilde doen optreden. „T'horbecke, zoo schreef Groen, heeft mij ©enigszins ten kwade geduid, als een verkeerde gewoonte, dat ik spreek van onze partij; 'hij sprak nooit van zijn partij. Dit is zoo; d i e partij uit de geschiedenis ook van vroegere vrijzinnige gouvernementen blijkt het heeft van p a r t ij -regeering een afkeer; het is haar om een nationaliseeren van de partijen te doen; namelijk aldus, dat ze alle wegsmel ten in één party, in de partij, welke dan geen partij meer, maar de Natie ge noemd wordt." Dat lijkt als twee druppels water op wat nu door de zich noemende natio nale groepen wordt verlangd. Tot Groen van Prinsterer werd dan ook door Thorbecke dit verwijt gericht: Gij tracht de natie te verdeelen door hetgeen haar in godsdienstige gevoelens onder scheidt, giji verwekt een s e c t e-t e g e n- stand. Ook in ander opzicht herhaalt zich wat vroeger geweest is. De conservatieven namen tegenover kerk en godsdienst een zeer welwillende houding aan. Zij wilden gaarne kerk en godsdienst respecteeren, mits dan ook maar verstaan werd, dat de kerk aan den staat ondergeschikt was en dat de in vloed van den godsdienst beperkt moest blijven tot het persoonlijke leven en de binnenkamer. Maar o wee, als men aan den godsdienst ook bepaalde eischen voor het staatkun dige leven meende te moeten antieenen, als de universeels beteekenis van den godsdienst in het licht werd gesteld en daarnaar geleefd. Dan brak de woede los. Dan werd zelfs door een gezaghebbend man als De Kem- penaer in de Tweede Kamer de onmis baarheid van een Ministerie van Eere- dienst bepleit alsm i d d e 1 v a n p o- 1 i t i e, ter beteugeling van de „fijnen". Op deze wijze: „Er is een scheuring, die moeder ls van eene partij. Die partij kiest een hoofd; met dat 'hoofd treedt zij op het staatkun dig terrein, werpt zioh op tot een staat kundige partij; maakt als zoodanig vorde ringen; laat eisohen gelden; geeft op na- drukkelij'ken toon hare ontevredenheid te kennen, wanneer aan die eisohen niet voldaan of geen toezegging ter voldoening wordt gegeven. Waar aóó de godsdienst op hat staat kundig terrein wordt overgebracht; waar zóó wordt gehandeld en gestreden; waar men zich zóó op behaalde overwinningen beroemt en andere najaagt, daar, M. H., is politie onmisbaar". Is het niet alsof men Ir Mussert en zijn vrienden als trouwe navolgers van de Duitsc'he Nat. Socialisten hoort spreken? Groen van Prinsterer dacht daarover anders. Hij had partij gekozen. Toen in 1862 een Kamerlid hem sma lend toevoegde, dat hij (bedoeld Kamerlid) geen partijman was, antwoordde Groen zonder aarzelen; „Men zegt: ik ben geen partijman". Ik wel. In den strijd der beginselen, die Nederland en Europa ver deelen, heb ik partij gekozen. Aan be ginselen heb ik mijn leven g e w ij d". Het verwijt, dat hij dusdoende de na tionale eenheid brak en verdeeldheid zaai de, maakte op Groen geen indruk. „On partijdig, zoo schreef hij, kan alleen hij zijn, die partij kiest". Juist door zijn partij kiezen, zijn ijve ren voor de toepassing van de Christe lijke beginselen, zijn strijd tegen de op gelegde eenheid, die alle ware leven dreigde te verstikken, is Groen van Prin sterer geworden een nationale figuur bij uitnemendheid. En terecht kon dan ook H. de Wilde, de vader van den tegenwoordigen Minis ter, in zijn: „Niet Afgeweken" schrijven: „Partijman was Groen van Prinsterer. Daarin stelde hij zijn eere. En toch is hij, als ieder waarlijk groot man, van natio nale beteekenis geweest. Heel het Ne- derlandsche volk is hem dank verschul digd. Dat de Christenen hun roeping, niet slechts in de binnenkamer, maar ook daarbuiten, in de Kerk, in de Scho'ol, bij' de stembus aanvankelijk leerden verstaan, het is aan het vermanend steeds opwekkend woord van dezen groote in Israël te danken". Gesteld voor de keuze tusschen de door Groen van Prinsterer beleden beginselen of de Hitleriaansch-Mussertsche ideeën, kiest ons Antirevolutionaire en Christelijk Historische volk, zonder ©enige aarzeling voor de waarlijk nationale en de innerlijke volkskracht sterkende beginselen door Groen, dank zij Gods genade, met zoo veel bezieling en met zoo rijke vrucht ver dedigd. Z.W.-Afrika door besmettelijke ziekten geteisterd. Dë „Morning Post" meldt uit Johan nesburg: Ten gevolge van de groote over- stroomingen der laatste maanden zijn in Zuid-West-Afrika besmettelijke ziekten uitgebroken. Uitgestrekte gebieden zijn moerasland geworden en vormen een broedplaats voor de muskieten, Op sommige plaatsen is het drinkwater bedorven en in het Go- badis-district zijn reeds 31 Europeanen en 70 inlanders aan malaria gestorven. Des avonds is de lucht aldaar verduis terd door de groote zwermen muskieten. Dë spoordijken worden sedert maanden steeds weer ondermijnd door het water, zoodat ®r groote stagnatie is in het ver keer. Dientengevolge heerscht er gebrek aan levensmiddelen en vooral aan geneesmid delen. In Windhoek treden typhus en diphte- ritis op. De electrische centrale der stad kan nog slechts tien dagen werken. Ook in Keetmanshoop is een typhus- epidemie uitgebroken. Tragische gevolgen van de wereldcrisis. Het internationaal arbeidsbureau heeft een rapport uitgewerkt voor de volken bondscommissie voor jeugdbescherming, waaruit duidelijk de droevige gevolgen van de economische wereldcrisis in het bijzonder voor de jeugd blijken. Het internationaal arbeidsbureau con stateert, dat de crisis bijna overal een zoodanige daling van den levensstan daard heeft veroorzaakt, dat millioenen kinderen ondervoed zijn en gevaar loopen in abnormale hygiënische omstandighe den op te groeien. Daarbij komt tevens de moreele invloed van de crisis op de kinderen uit, wier spelen, schoolopstellen enz. dikwijls de In het gezin heerschende nood en zorg tot uiting komt, Proteststaking bij P. T. T. la Parijs. Gistermorgen had te Parijs een demon stratie-staking plaats op het hoofdkan toor van den telegraafdienst die een uur duurde. 1800 employé's verzamelden zloh op de binnenplaats en de trappen en zon gen de Internationale en andere liederen. Zij riepen leuzen, gericht tegen de regee ring, Nog hedenavond, zou de minister aan de sohuldigen de straffen opleggen, die aangekondigd zijn In het communiqué waarin hit paraonaal gawaaraohuwd ward voor demonatratiaa, Plaats voor de jongérenl De „Morning Post" meldt, dat binnen kort een nieuwe politieke organisatie, zich noemende „British Movement", een op roep zal richten tot het volk, inhoudende dat de Engelschen zich onder „de inspi ratie der jeugd" moeten vereenigen voor een nationale wedergeboorte en het so- odalisme, defaitisme, de onverschilligheid en elk politiek extremisme moeten be strijden. Volgens den berichtgever berust de leiding der beweging bij een comité van „jongeren". De beweging zou voorloopig over vol doende geldmiddelen beschikken. Dien tengevolge behoeft van de aanhangers geen contributie te worden gevraagd. Korte Berichten. Bij Amiens zijn de lijken van 465 in den slag aan de Somme gesneuvelde soldaten gevonden. Het betreft hier 380 lijken van Duitsche soldaten en 85 van Fransche soldaten. Koning Gustaaf van Zweden is gis termiddag te Parijs bij het tennissen ge vallen waardoor hij aan de bovenlip en een knie werd gewond. Een zware brand heeft de linnen- fabriek der gebroeders Bevernage te Kortrijk in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groote vooraad goederen is een prooi der vlam men geworden. De schade bedraagt on geveer vier millioen Belgische francs. DE LUCHTROUTE VAN INDIë NAAR NEDERLAND. Veel belangstelling. Groote drukte in de lucht. Na aankomst van de Kwartel in Ban doeng, Zaterdag, heeft het „Bat. Nbl." een kort onderhoud gehad met den comman dant, piloot Smirnoff. Gedurende de geheele reis had men prachtig weer gehad. Behalve de heeren Plesman en Nieuwenhuis behoorde ook voor een etappe de K. L. M,-arts, Dr Slot boom, tot de passagiers; deze reisde mee van Djask tot Calcutta. De belangstelling onderweg was zóó groot, dat men wegens plaatsgebrek vier passagiers heeft moeten afwijzen. Van de zeven passagiers was er één, die nog 140 K.G. bagage bij zich had. Aan post was meegegeven 317 K.G., aan postpakketten 320 K.G. en aan goederen 118 K.G,, ter wijl de post voor Indië 244.5 K.G. bedroeg met 7 postpakketten, de laatste een totaal gewicht van 17.5 K.G. uitmakend. In Jodphur hadden de maharadja's van Jodphur en Kasjmir verzocht om even boven de stad te mogen vliegen. Een hun ner had toen naast Smirnoff in de cock pit gezeten, de vlucht meegemaakt en bei den waren na afloop zeer enthousiast ge weest, Het was de maharadja van Kasj mir, die zich een Fokkertoestel wilde aan schaffen, voor eigen gebruik; het toestel moet van het type zijn waarmee de K. L. M. op Indië vliegt. Het moet worden in gericht met vijf fauteuils, een ijskast, 2 stoeltjes voor bedienden, een bar en een garderobe. Deze maharadja vindt, naar hij den heer Smirnoff mededeelde, het reizen per trein te warm en bovendien gaat het te langzaam. Langs de route naar Indië is voorts overal een buitengewone drukte in het luchtverkeer te bespeuren. De toestellen, ook die van andere maatschappijen, zijn alle vol. Het vliegen naar Indië is overigens niet zoo duur als men wel denkt, vertelde de heer Smirnoff nog. Met inbegrip van alle kosten, ook die van hotels enz., komt het neer op 13 cent per K.M. De heer 1 lesman, zoo lezen wij' in de „N, R. Ctheeft ook nog een en ander verteld, Er moeten in verschillende plaatsen passagiers en vracht worden geweigerd, omdat do toestellen te klein zijn, daarom is nu de F. XXXVI besteld, met 4 moto ren van tezamen 2800 P.K., verstelbare schroeven en een nieuw ventilatiesysteem. Ook moeten op de vliegvelden hotels worden gebouwd, zoodat de passagiers niet meer genoodzaakt worden groote af standen naar de stad af te leggen en men direct uit het vliegtuig zijn hotelkamer kan betrekken. Verder ligt het in de bedoeling 's nachts te vertrekken en na de eerste etappe te ontbijten, na een volgende etappe te lun chen, en tenslotte na de laatste etappe op zoo'n dag te dineeron, De groote machines, vier of vijf, wor den in November in gebruik genomen. De heer Plesman hoopt dat dan de K. L. M. tweemaal In de week van en naar Indië zal gaan vliegen, hetgeen voor het postvervoer, dat „al heel aardig loopt", van groot belang zal zijn, Vljlf Inspecteurs zijn opgeleid, die leder een trajaot te bereizen krijgen, Omatreeka September van dit jaar zullen zij naar Ingezonden Mededeellng. hun standplaatsen vertrekken. Zij hebben tot taak relaties te onderhouden met de reisbureaux, autoriteiten en voor de be zetting van de toestellen zorg te dragen. Wanneer de grootere toestellen in dienst worden gesteld, zullen de tarieven waarschijnlijk een weinig worden ver laagd, de hoofd-inkomsten blijven toch nog die uit het postvervoer. De heer Plesman is dan ook nog altijd een voorstander van het z.g. gemengde verkeer. Commissaris der Koningin In Utrecht. Naar het „Vaderland" verneemt, kan eiken dag verwacht worden de benoeming van den Haagschen burgemeester Mr Dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal tot Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht. Wethouder geschorst. De gemeenteraad van Stein (L.) heeft een wethouder voor de tweede maal in zijn functie geschorst wegens pogingen tot het verkrijgen van „fooien" bij onder handelingen over grondaankoop. Het be sluit werd met 6stemmen genomen. Eenige maanden geleden werd de wet houder ook geschorst, maar deze schor sing moest worden ingetrokken. De steun in de vier groote gemeenten. Vrijdagmiddag heeft de minister van sooiale zaken op zijn departement een be spreking gehad met de wethouders van sociale zaken en financiën van de ge meenten Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht over het vraagstuk van herziening van de steunregeling in ver band met den financieelen toestand van rijk en gemeenten. Dë besprekingen droegen wederzijds een informatorisch karakter, zij zullen in een volgende vergadering worden voort gezet. In de vergadering van Vrijdagmiddag was de heer Harts met kennisgeving afwezig. Bij de rekening en verantwoording van de voormalige Gezondheidscommissie sprak de voorzitter dank voor hetgeen deze commissie gedurende tal van jaren voor het algemeen belang heeft gepres teerd. In handen van B. en W. werd gesteld een adres van Nlenebokos om het slui tingsuur voor café's des Zaterdags van de kermis te bepalen op 2 uur. Biji de overige punten der agenda zijn ,de vroeger reeds vermelde voorstellen z.h.st. aangenomen. Een uitzondering maakte dat inzake het betalen der kosten wegens zijn assis tentie aan den heer A. Staverman, chi rurg der ziekenhuizen. Dit is op verzoek van den heer Staverman zelf van de agenda afgevoerd, Bij het vaststellen van het verslag we gens het besteden der geldon voor het ver strekken van voeding en klompen aan be hoeftige schoolgaande kinderen, betoog de de heer v. Oorschot de wensohe- lijkheid om ook in jjte Juli en Augustus de kindervoeding voort te zotten. De voorz. zeido overweging in het ooilege van B. en W. toe, Het voorstel tot verhuren van het bad paviljoen „Juliana" voor het seizoen 1934 aan de N,V, MU, tot Exploitatie van on roerende goederen voor f 400 gaf aanlei- Binnenland. De luchtreis IndiëNederland. Benoeming van een Commissaris der Ko ningin in Utrecht. Gemeenteraad van Vlissingen. (De abat toirkwestie op Walcheren.) Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw- scbe eilanden. Buitenland. Besmettelijke ziekten in Zuid-Afrika. ding tot discussie omdat er nog een bod van f 550 was ingekomen van J. A. Pie- terse van Wijck. De heeren v. Hal en v. Oorschot hadden daarom wel bezwaar tegen het voorstel, doch de voorz. zeide, dat de Mij. het Paviljoen reeds enkele jaren goed exploiteerde en bereid was het weer te huren ook tegen f 400, toen Pieterse van Wijck dit aanbood. Nu gaat het niet op, dat hij op het laatst weer met een ander bod komt. De voorz. zeide ten slotte toe, dat als er meer liefhebbers zijn, men een volgend jaar een inschrijving zal overwegen. De abattoirkwestie. De vergadering ging hierna over in een met gesloten deuren, welke ongeveer an derhalf uur duurde. Hierna stelde de voorzitter aan de orde het alsnog aan de agenda toegevoegde voorstel om een crediet beschikbaar te stellen voor een door Gedep. Staten in te stellen deskundig onderzoek omtrent de vraag op welke wijze de abattoirkwestie op Walcheren met inachtneming van de bestaande toestanden, op de meest bevre digende wijze zou kunnen worden opge lost. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming is dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer v. Oor schot op den slechten toestand van den Ouden Vlissingschen weg, De voorz. deelde mede dat de com missie voor dien weg, waarin zitting heb ben de burgemeesters en de wethouders der gemeenten Vlissingen en Middelburg, slechts over een kapitaal van f 12.000 be schikt en de rente daarvan niet van be teekenis is voor onderhoud van een weg van 6 K.M. lang. Besprekingen met Ged. Staten om een oplossing in deze te vin den, hadden tot nu toe geen resultaat. Wel zal de vereen. Rijwielpad Walche ren tusschen Oost-Souburg en Vlissingen een rijwielpad aanleggen en is er te Sou burg een commissie gevormd, die wil ge raken tot een rijwielpad SouburgMid delburg, dat echter duurder zal zijn, om dat er aankoop van grond bij zal komen. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Vrijdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche Eilanden in de raadszaal te Middel burg onder voorzitterschap van dhr G. Boudewijnse. Afwezig waren de heeren: Macheels, Olthoff, Wesseling en Enzlin. De voorzitter opende de vergadering en herdacht H. M. de Koningin-Moeder. Namens de Kamer is een telegram van deelneming aan H. M. de Koningin ge zonden. Een dankbetuiging is ontvangen. Dhr Stofkoper en de secretaris zijn op uit- noodiging van de Kamer te Delft op den dag der begrafenis daarheen geweest om een laatste groet aan de overledene te brengen. Van de directie der P. T, T. is bericht ingekomen naar aanleiding van de klacht over het missen van aansluiting van de nachtpost te Breda, dat de Nederlandsohe spoorwegen maatregelen toezegden, dat meer geregeld rijden van den nachttrein zal worden bevorderd. Dë rekening der Kamer over 1933 werd z. h. st, vastgesteld als het ontwerp luidde, elzoo met een goed slot van f 6041. De Kamer vereenigde zioh z. h. st met het voorstel om aan den kring Oos telijk Zuid-Beveland der Z. L. M. een subsidie van f 100 voor de op 21 Juni te houden tentoonstelling toe te kennen en het bureau te machtigen desgowenso'ht een stel medailles tot een maximum be drag van f 25 daaraan toe te voegen. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het voorstel van het bureau om voor het uitkomen van Zeeland op de in Sep tember te Amsterdam te houden land bouw- en tuinbouwtentoonstelling 10 pot. der kosten tot een maximum van f 150 beschikbaar te stellen, terwijl de meer derheid van de oommissie voor de finan cien f 500 wilde toekennen. Ten slotte is dit laatste voorstel aange nomen met 11 tegen 7 stemmen. De Kamer vereenigde sioh met 't voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1