DE ZEEDW GARANTIE" BLUE BAND A A ,Jk geef U TWEEDE BLAD. Violet Vaughan Uit de Provincie Zoekfichtjes. zegt het BLUE BAND-meisje de garantie van een product, bereid onder de strengste controle. Een waarborg, dat slechts de beste grondstoffen werden uitgezocht om Blue Band te maken. Een belofte voor een smakelijk maal, waar groot en klein van zullen smullen VERSCH GEKARND b VAN VRIJDAG 13 APRIL 1934, Nr 162, VERBAZINGWEKKENDE SUBSIDIE VOORWAARDE. Een sterk staaltje van geestelijke dwang heeft zich in den Gemeenteraad van Gro ningen voorgedaan. Onze „N. Pr. Gr. Crt" deelt daarvan het volgende mede: „Men weet, dat Patrimonium zich het lot der ver van huis en haard arbeiden de werkloozen heeft aangetrokken, een te huis voor tewerkgestelden heeft ingericht en daar tot groote tevredenheid van alle arbeiders zorgt, dat zij des avonds na het werk iets van de huiselijke gezelligheid terug vinden. Ziji zijn er volkomen vrij. Niets wordt hun opgedrongen. Alleen wordt gezorgd voor rust en gezelligheid. Ook legt men in die tehuizen een enkele courant ter le zing. Maar natuurlijk geen revolutionaire bladen, die een sfeer van onrust brengen, 't Bestuur wil hierin zeggenschap behou den en daaraan heeft het groot gelijk. Het draagt ook de verantwoordelijkheid. Welnu dit tehuis voldeed zóó goed, dat de overheid zeide: ga met dat werk voort, breid 'het nog wat uit, richt ook op andere plaatsen dan in Jipsinghuizen een tehuis op. Patrimonium kon dat natuur lijk niet betalen en ontvangt nu steun van de overheid. Die geenerlei voorwaarde stelt dan alleen, dat men alles, dat onrust zou kunnen wekken, uit de tehuizen weert Maar zij vertrouwt terecht, dat Patrimo nium daarvoor uit zichzelf reeds wel zal zorgen. Tengevolge der uitbreiding van dezen arbeid kwam er een tekort en nu werd aan de gemeenteraden gevraagd om een geringen steun. De gemeente Groningen wilde f 200 geven, zegge twee honderd gulden. Wat doen nu de sociaal democraten? Zij hebben niets gedaan in dit opzicht voor de werkloozen. Zij hebben geen cent gegeven voor de tehuizen. Maar zij willen wèl den baas spelen. Nu moet de Raad aan 'het subsidie de voorwaarde verbinden, dat hun blad in die tehuizen ter lezing zal liggen. Natuurlijk- heeft het bestuur der tehui zen gezegd: wij weigeren zulke voorwaar den in te willigen. Het dagelijksch bestuur der stad verklaarde zich tevreden, maar nu kwam van den kant van de sociaal democraten toch het voorstel om genoem de voorwaarde aan het subsidie te ver binden. Dwingerig als een stout kind. En het gelukte waarlijk om de twee honderd gul den aan de tehuizen voor de tewerkge stelden te onthouden. Dat de toeleg der sociaal-democraten kon gelukken lag aan het feit, dat zij: de liberalen en vrijzinnig-democraten blijk baar hadden belezen om met hun voor stel mee te gaan. Van vrijzinnig-democratische zijde werd nota bene het voorstel der sociaal-demo craten krachtig, zij het dan ook niet met steekhoudende argumenten, want die wa ren er niet, verdedigd. En zoo hebben wij het nu beleefd in onze goede stad Groningen, dat de libe ralen en vrijzinnig-democraten de wet houders daarbij inbegrepen, die eerst adviseerden om zónder de genoemde voor waarde het subsidie te verleenen 1 een subsidie voor een tehuis voor werkloozen anders niet willen verleenen dan onder voorwaarde,-dat in die tehuizen een soci alistisch orgaan ter lezing wordt gelegd. Kan het maller? Men moet zulks hebben bijgewoond om het te gelooven. En hoewel het den heeren zoo duidelijk mogelijk werd gemaakt wat zij deden, hadden zij: zich zoo vastgewerkt, dat zij er niet meer van tussohen uit konden. Heel Nederland kan nu lezen, dat de liberalen en vrijzinnig-democraten in Gro ningen, de liberalen ook, die het zoo druk hebben over krachtige handhaving van hef gezag, als subsidie-voorwaarde stellen FE U I LLET O N. 43.) door E. J. WORBOISE. HOOFDSTUK XVH. Eenige minuten later bevond William zich in een klein kabinetje, dat als rom- melkamertje werd gebezigd en waarvan men de deur op slot gedraaid had. William liet zich op een kist vallen en keek versuft voor zich. Deze nieuwe slag kwam met zooveel kracht aan, dat zijn logisch denkvermogen den dienst weiger de; hij was zich nauwelijks bewust, hoe ernstig het er wel voor hem uitzag. Had wel iemand ooit zoo den schijn tegen zich gehad? Even later trad de heer Ford binnen en gaf hem wat schrijfwerk, na eerst om een tafeltje en een stoel gevraagd te hebben. Tot Williams verlichting sprak de kas sier geen woord, hij had een air aange nomen van iemand, die zich onmogelijk zou kunnen verlagen om met een misdadi ger een gesprek te voeren. Hij legde zon der meer het werk op tafel, wees met den vinger aan wat van hem verwacht werd, voor een tehuis voor werkloozen, dat daar een sociaal-democratisch orgaan ter le zing ligt. Het bezoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan Zeeland. Donderdagmiddag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr J. A, de Wilde, een bezoek aan Biezelinge gebracht in vefband met een aanhangige grens wijziging tusschen de gemeenten Schore en Kapelle. De bewoners van een achttal woningen, behoorende tot het grondge bied der gemeente Schore en gelegen te gen de bebouwde kom van Biezelinge, heb ben n.l. gevraagd om grenswijziging in dien zin, dat bedoelde woningen bij Ka pelle worden gevoegd. Behalve de Minister waren omstreeks half twaalf op de markt te Biezelinge aan wezig de Commissaris der Koningin in Zeeland, de secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken, Mr Dr K. J. Frede- riks, de leden van Ged. Staten van Zee land, benevens de burgemeesters W. Bie- rens van Kapelle en H. D. Trimpe van Schore. Nadat de toestand ter plaatse was op genomen, is het gezelschap naar het ge meentehuis te Kapelle gereden, waar al reeds aanwezig waren vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen van Katten- dijke en Wemeldinge en waar gesproken is over aanhangige grenswijzigingen tus schen laatstgenoemde gemeenten en de gemeente Kapelle. Luchtbescherming. De burge meester van Ter Neuzen heeft bekend ge maakt, dat in zijn gemeente op Dinsdag 17 April een oefening zal worden gehou den voor den luchtbeschermingsdienst. Vooraf gaat een bespreking in de raads zaal en een bezichtiging van het bureau van het hoofd luchtbeschermingsdienst. Een uitvoerig programma is opgesteld, terwijl gedrukte aanwijzingen aan de be volking zijn verstrekt. Over boord geslagen. De kapitein van het Fransche stoomschip „Hermine" heeft bij de politie te Terneu- zen aangifte gedaan van het vermissen van een machinist. Op de Westerschelde, ter hoogte van Hoedekenskerke, is deze blijkbaar overboord geslagen: men heeft nog verlichte reddingsboeien in zee ge worpen, doch zonder resultaat. Het schip was onderweg van Antwerpen naar Havre. Faillissement. C. v. d. Heu velErasmus, schipper te Breskens. Totaal passief f 314,80, waarvan prefe rent f 50,84. Het actief is nog niet volle dig bekend. Middelburg. De Emmabloem-collecte bracht f 750 op tegen verleden jaar f 730. Een ernstige val. Gister middag kwam de werkman J. B. G. per rijwiel door de Molstraat op weg naar zijn woning in de Rozenstraat. Uit de Pijpstraat kwamen twee honden aanren nen en de wielrijder kwam over de hon den te vallen. Hij bleef bewusteloos lig gen met een hoofdwonde en verdere ver wondingen. De ter hulp gekomen genees heer constateerde een hersenschudding. G. is naar het Gasthuis overgebracht. Goes. Gistermorgen heeft op de D. D. van den Boutstraat hoek Wilhelmina- straat een kleine aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto van de firma Timmerman en Zn. alhier en een motor rijwiel bestuurd door dhr D. uit Vlissin- gen. Deze liep eenige wonden aan been en armen op. Gisteravond werd weer een goedbe zochte vergadering gehouden waar schijnlijk de laatste in dit seizoen van het Bestuur van den Chr. Besturenbond met de afgevaardigden der aangesloten organisaties. De voorzitter, de heer A. de Lange, wees in zijn openingswoord op de welgeslaagde jaarvergadering en vrou wenavond. Het bezoek aan de vergaderin gen neemt nog steeds toe. De aftredende bestuursleden De Lange, Polderman en Snoodijk werden herkozen. Over het 25- jarig jubileum van het Chr. Nat. Vak verbond werd breedvoerig gesproken. Het bleek, dat er in enkele afdeelingen reeds veel animo bestaat om dezen feestdag te Utrecht op 30 Juni mee te vieren, te meer» daar voor goedkoope reisgelegen heid per spoor wordt gezorgd. D'e minis- vulde daarna een inktpot en verliet het vertrek, een blik van afschuw en weerzin achter zich werpend, aleer hij de deur sloot. Tot Williams verrassing was het hem zeer wel mogelijk te werken; spoedig werd hij er zóó door in beslag genomen, dat hij zich had kunnen voorstellen, op de gewo ne wijs, tusschen de anderen, aan zijn bu reau te zitten. Een uur verstreek, en toen werd andermaal de deur geopend. Een politióbeambte stond op den drempel en keek vlug het vertrek rond. Het kalme, rustige gelaat van den verdachte bracht hem in verwarring en de gemeenzame, joviale toon, die hij had willen aanslaan, bleef .achterwege. Beleefd bracht hij uit: „Goeden morgen, mijnheer". William legde zijn pen neer, en beant woordde zijn groet op gelijke wijze. „Het doet me leed, meneer, zoo ging de politieman voort, dat ik onder zulke om standigheden met u moet kennismaken, maar ik moet mijn plicht doen, zooals u wel begrijpen zult. Ik „Ga gerust uw gang", antwoordde Wil liam, nog altijd rustig. „U hoeft zich niet te verontschuldigen". Eerst nu begon hij er een denkbeeld van te krijgen, dat alles bittere ernst was en dat hem een zware beproeving stond te wachten. Eerst onderwierp de politieman Willi- ters dr H. Colijh en dr J R. Slotemaker de Bruine zuilen het woord voeren. Dg andere afdeelingen zullen spoedig hier over vergaderen. Verder bleek, dat verschillende jeug dige werkloozen zich wilden opgeven voor deelname aan een werkkamp, vooral om dat hieraan voor hen geen kosten zijn verbonden. De voorzitter drong op spoe dige opgaaf aan, wil men niet te laat komen. Als resultaat van een uitvoerige be spreking zal aan de betrokken autoritei ten worden gevraagd mede te werken, dat aan belangrijke werken in Zeeland geen vreemde, maar Zeeuwsche arbeiders worden te werk gesteld, teneinde op die wijze de werkloosheid te bestrijden. Ook werd het als een groote onbillijk heid gevoeld, dat van de st'eunuitkeering der werkloozen het geheele bedrag, ver diend met erwtenlezen, wordt afgetrok ken. Verzocht zal worden een zeker be drag niet in mindering te brengen. Natuurhistorische Ver- e en i ging. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van bovengenoemde vereeniging. Doordat ir A. W. v. d. Plassche verhinderd was, werd deze vergadering geleid door den heer H. Th. Nieuwenhuijsen te Goes. Het programma voor de zomerexcur- sies werd voorloopig vastgesteld. Het ligt in de bedoeling op nader te bepalen data excursies te ondernemen naar Ellewouts- dijk, Westenschouwen, de cactuskweeke- rijen van den heer de Laat te Contich, Reimerswaal, de Galoot en de tuinen van den heer Van der Have. De heer J. G. P. Jansen Verplanke, land- en tuinbouwonderwijzer te Krui- ningen, hield daarna een lezing over: „Bemesting van kamerplan- t e n". We ontleenen hieraan het volgende: Stelt men bijzonder prijs op natuurlijke mest voor zijn planten te gebruiken, dan is koemest zeker wel de beste. Nooit versch of onverdund gebruiken, doch ge- ruimen tijd laten staan en verdunnen met veel water. Ook kippen en duivenmest is goed doch ongeveer driemaal zoo sterk als koemest en bevat bovendien veel kalk. Men mag deze mest niet gebruiken voor Azalia's en Erica's, die door slechts heel weinig kalk gedood worden. Dit geldt voor alle heideplanten, ook voor lupinen. Velen bemesten hun planten te eenzij dig. Veelal wordt alleen stikstof gegeven, waardoor men wel groote planten met veel blad krijgt, doch weinig bloemen. In den laatsten tijd worden meststoffen in den handel gebracht die de drie soorten plantenvoedsel, n.l. stikstof, fosforzuur en kali, in oplosbaren vorm in goede ver houding bevatten. Wanneer dergelijke meststoffen in geringe hoeveelheden aan de planten worden toegediend, zal men daar ongetwijfeld genoegen van beleven. Men geeft vaak echter te veel, waardoor de planten z.g. verbranden. Een concen tratie van 1 op 1000 is steeds aan den veiligen kant. Veelal neemt men voor de kamerplan ten een te grooten pot. Dit is verkeerd; de wortels groeien steeds naar de randen van den bloempot, in het midden zit dan een kluit grond die gemakkelijk verzuurt, wat zeer nadeelig is voor den groei. Som mige planten kunnen al zeer slecht tegen een grooten pot, zooals b.v. de cocospalm. Planten, die in 't wild op klei-achtigen grond voorkomen, geven we klei, die op boschgrond groeien, bladaarde, die van veengrond, turfmolm, enz. Ook aan de lichtbehoefte der kamer planten wordt vaak te weinig aandacht geschonken. Men geeft er zich te weinig rekenschap van dat het licht in de kamer vlak bij het raam, vaak 50 maal minder sterk is dan buiten. In het algemeen moeten kamerplanten dus van nature schaduwplanten zijn die het met betrekkelijk weinig licht kunnen stellen. Het afvallen van bloem en blad wordt dikwijls veroorzaakt door te droge lucht. De bloemisten zorgen in hun kassen steeds voor vochtige lucht en bereiken daarmee bij de meeste gewassen een uit stekend resultaat. Wanneer in de kamer de sigaren goed blijven en het zout niet vochtig wordt, is de lucht te droog voor de planten en moet men ongeveer een liter water per dag laten verdampen. Gieten behoort alleen te worden gedaan ajns gevangenis aan een onderzoek en overtuigde er zich van, dat deze zich in zijn gevangenschap niet van het gestolene kon ontdaan hebben. Het duurde gerui- men tijd voor hij hiermede gereed was en William was imiddels met zijn werk voort gegaan. „Nu meneer", zeide hij eindelijk, „ik moet u werkelijk even plagen. Neem me niet kwalijk". En daarna onderzocht hij den verdachte op vlugge, doch secure wij ze aan den lijve, of hij ook ergens het geld verstopt kon hebben. Daarna begon het verhoor. „Hebt u iets: te zeggen, meneer? Alleen, laat ik u raden, leg geen onnoodig ver zwarende verklaringen af. In dit land hoeft niemand het schuldig uit te roepen, zoolang er geen vonnis is uitgesproken". „Ik 'kan moeilijk verzwarende verkla ringen afleggen, omdat ik zonder schuld ben", antwoordde William. „Ik ben be reid u alles te beantwoorden, wat u maar vragen wilt". „Goed. l'n de eerste plaats: waar ging u gisteravond heen, toen u het kantoor verliet?" „Rechtstreeks naar huis dat wil zeg gen naar mijn kamers in Chelsea. Ik kwam daar tegen half zeven aan, mis schien iets later, zooals mijn hospita u zeggen zal". „Welke weg koos u?" wanneer 'tnoodig is. De beste wijze van gieten is op üe aardt) la den jjoi. Op schoteltjes onder den pot is meestal na deelig, de grond verzuurt van onder te spoedig. Slechts enkele moerasplanten kunnen er tegen (Galla's). Nooit gieten met koud water. Dat kunnen de planten niet opnemen en ze verdrogen te midden van den overvloed van water. Ook de rustperiode voor de planten is noodzakelijk voor den bloei. Geven we die niet, dan laat de bloem op zich wachten. Denk maar aan clivia's en bladcactussen. Kloetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Na opening met gebed memoreert de voorzitter het over lijden. van H. M. de Koningin-Moeder. Ingekomen zijn o.a.: Goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1934. Verslag van de commissie van toezicht op het La ger Onderwijs over 1933. De Commissie vestigt de aandacht op aanleg vein gas of centrale verwarming. Dhr Buitenhuis vraagt of B. en W. hierover hebben gedacht. De voorzitter zegt, dat B. en W. hiernaar een onder zoek zullen instellen. Schrijven van de commissie inzake on derzoek der vermindering van de subsi die aan de spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland. De commissie deelt mede dat een accoord met de maatschappij is verkre gen. De jsubsidie voor deze gemeente is hierdoor verminderd van f 612,15 tot f 405,50. Voorstel van B. en W. tot wijziging van artikel 25 der bouwverordening. B. en W. lichten toe, dat volgens de bestaande re dactie geen vergunning kan worden ver leend voor den bouw achter een woning van schuurtjes e.d. met een grooteren in houd dan 15 kub. M. en een meerdere 'hoogte dan 2.25 M. Om den bouw van dergelijke gebouwen te kunnen toestaan stellen zij voor aan artikel 25 ee, 5e lid, toe te voegen: Van het bepaalde in het vierde lid kunnen B. en W. vrijstelling verleenen indien gebouwd wordt anders dan in een geheel of grootendeels door wegen omgeven bouwblok, zoomede ove rigens indien de bestemming of de ligging daarvan ten opzichte van elkander het verleenen van vrijstelling wettigt. Het voorstel wordt met alg st. aangenomen. In de Friescho gcme3nte Grouw be sloot het grauw, pardon de gemeente raad op de nationale feestdagen niet meer de nationale vleg van het gemeen tehuis te doen wapperen. De vrijzinnigen werkten met ds socia- listen mee aan een niet-meer-vlaggen- besluit, uit vrees, dat anders op 1 Mei de roode vlag zou worden uitgestoken. Gelukkig wordt nu aan dit dwaze ge doe van hoogerhand era eii ie gemaakt. Minister de Wilde die zooals de rood8 71? st ni^t het gezag laat spottenheeft verklaard dat ook in het grauw-roode Grouw voortaan op nationale feestdagen de na tionale viag zal wapperen. En zoo gebeurt het. Ondanks de bulderende socialisten en bibberende vrijzinnigenl OPMERKER. Het voorstel van B. en W. om aan het gemeente-gasbedrijf te Goes opdracht te geven tot verlenging van het gasbuizen- net aan de zuidzijde van den spoorweg, o.a. ten behoeve van de woningen van W. J. de Groote wordt met alg. st. aangeno men. De voorzitter deelt mede, dat de uit breiding ongeveer 55 M. zal bedragen, terwijl daaraan 4 woningen zullen wor den aangesloten. Dhr Kousemaker vraagt of het niet wenschelijk is daar een brandkraan te plaatsen. De voorzitter zegt een en ander betref fende de waterleiding in dien weg in on derzoek te hebben. Een verzoek tot ver lenging der waterleiding is evenwel nog niet ingekomen. Ook hij acht een brand kraan daar wel op zijn plaats, omdat de afstand tot het laatst te bouwen huis nogal groot is. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van G. Visser en andere bewoners van den Heernisse- weg om subsidie te verleenen voor de bij zondere bewaarschool te Goes. B. en W. doen dit voorstel met het oog op aanhangige grenswijziging en verder Ingezonden Mededeeling. BB )42C„ „Ik ben Gannonstreet afgegaan, Lud- gatehill en Fleetstreet, fat vlak bij Tem ple Bar. Met een bus ben ik toen naar Chelsea gereden. De conducteur kent mij, en kan mijn verklaring bevestigen, als u wilt. Ik ging van den omnibus af met een heer, die met mij geregeld dezelfde route volgt, :en die even verder woont dan ik. Hü vergezelde mij tot aan mijn deur en zou zeker nog zijn blijven praten, als ik me niet zoo onwel had gevoeld". „Hoe kon dat zoo komen?" William gaf een uitleg en de beambte luisterde rustig toe. Eindelijk zeide hij: „de nummers van de banknoten zijn be kend en worden nagegaan. Scotland-Yard heeft thans de zaak in handen, en zal niet loslaten, voor alles bekend is. Onder deze omstandigheden lijkt het mij voor u het raadzaamst, om voor de waarheid uit te komen, en zoo dit mogelijk is, het geld terug te geven. Het spijt me voor u, me neer!" „Dank u. Het troost me, dat u althans nog voor me voelt. Maar als ik u zeg, dat ik werkelijk van 'het verlies even weinig weet als u, dan is dat de zuivere waar heid. Het is een geheimzinnig geval; en als Scotland Yard het kan ontrafelen dan zal de politie voor altijd op mijn erkente lijkheid kunnen rekenen, en God moge ulieden zegenen". Nu was de rechercheur, die William ondervroeg, geen alledaagsch man, zooals er zoovelen hij de politie rondloopen. Hij stond bekend als een scherp opmerker, en uiterst kundig in zijn vak. Een man, die bovendien begiftigd was met het myste- rieuse zintuig intuïtie. En al zou hij willen laten merken, wat er in hem om- will enlaten merken, wat er in hem om ging, hij wist, dat deze de waarheid moest hebben gesproken. Hij zeide alleen niet onvriendelijk: „dat klinkt mooi, maar dit geval ligt zoo, dat de feiten tegen u zijn, en dat uw onschuld moet worden aangetoond, voor men er in gelooven kan". „Als mijn schuld niet bewezen is, zou ik zeggen, dat men mij als niet schuldig moet beschouwen." „Ik vermoed ook wel dat de rechter er zoo over zal denken, maar daarmee is u er niet af. De wereld blijft u voor den dader houden, en u weet, wat dat betee- kent". „Toegegeven, ik heb den schijn tegen me. Maar aangezien ik het geld niet ge nomen heb, moet een ander de dader zijn geweest, hoe onwaarschijnlijk het klinkt." „Mag ik u vragen, of er misschien iemand is, die u verdenkt?" (Wordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 5