Kerknieuws Leestafel Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Telegrammen. ALS DE WIJZIGING VAN DEN BURGERL. STAND WORDT GOEDGEKEURD.... Niet bevorderlijk voor de stemmige sfeer. Bij de Tweede Kamer is zooals bekend een wetsontwerp aanhangig tot wijziging van enkele artikelen van het burgerlijk wetboek, meer in het bijzonder betreffen de de voorschriften van den burgerlijken stand. Art. V van dit ontwerp schrijft voor, dat in de akten de geslachtsnamen aan de voornamen zullen voorafgaan. „De Gemeentegids", maandblad voor de gemeente-administratie is over dit artikel weinig enthousiast. We lezen n.l.: „In de memorie van toelichting staat ter motiveering slechts: „Het vooropstel len van den geslachtsnaam kan tegen gaan, dat voornamen bij den geslachts naam worden getrokken b.v. bij de aan gifte van de geboorte van een kind zonder dat de weg van artikel 63 B.W. wordt bewandeld." He bedoeling van de wijziging is dus paal en perk te stellen aan het euvel om door het geven van een of anderen exen- trieken voornaam het nageslacht op clan destiene wijze aan een dubbelen naam te helpen, een truc die veelvuldig is toege past en tengevolge heeft, dat loten van denzelfden stam elkaar niet meer als verwanten kennen. He poging om daar aan een einde te maken is zeer prijzens waardig, maar de wijziging als thans voorgesteld, om in de akte van den bur gerlijken stand steeds de namen vóór de voornamen te plaatsen, zal dit kwaad niet verhinderen. Immers de gelegenheid tot het verkrijgen van een dubbelen naam zal blijven bestaan, door eenvoudig de ge- wenschte toevoeging, in plaats van ach teraan, op den voorgrond te plaatsen, Komt deze wijziging zonder meer in het staatsblad, dan zal zij voor de admini stratie van den burgerlijken stand slechts redactiestorend werken zonder eenig voor- deeiig resultaat. Wellicht zal men ons tegenwerpen, dat de_e omzetting van voornamen en namen zao erg niet is en dat het onder andere omstandigheden ook gebeurt zonder dat er ooit eenige opmerking over werd ge maakt, o.a. bij de administratie van ver kiezingen, bevolking en militaire zaken. Vooral bij de dienstplichtigen wordt de familienaam op den voorgrond gesteld, doch dan doet het niet zoo vreemd aan als bij den burgerlijken stand. Als we ons voor den geest halen onzen recrutentijd, herinneren wij ons nog het aantreden, richten en nummeren in het- I zelfde geiid met onzen wapenbroeder Tho mas Scheele, waarbij onze makkers, zon der een spier te vertrekken, konden ver werken de vriendelijke opmerking van den sergeant: „Scheele, menageklep dicht!" maar de situatie wordt toch eenigszins anders als wij later als ambte naar van den burgerlijken stand het hu welijk van een zoon van Thomas zouden moeten voltrekken. Volgens de voorgestel de bepaling kan deze plechtigheid het vol gende verloop hebben: Scheele Thomas verklaart gij uw toe stemming te geven tot het huwelijk van uw zoon Scheele Lucas met Alderliefste Mina, enz. Scheele Lucas neemt gij aan tot uwe wettige echtgenoote Alderliefste Mina en belooft gij, enz. Han verklaar ik als ambtenaar van den burgerlijken stand, in naam der wet, dat Scheele Lucas en Alderliefste Mina door het huwelijk aan elkander zijn verbonden. Ban volgt voorlezing der akte: verschenen ten einde een hu welijk aan te gaan: Scheele Lucas, zoon van Scheele Tho mas en Zuure Kaat en Alderliefste Mina, dochter van Alder liefste Janus en Vet Aaltje. Als getuigen waren tegenwoordig: den Boef Bart, de Wilde Karei, Smal Fientje en Hik Betje. Allen, die deze zullen doen of hooren lezen, salut en sterkte in de beproeving. Doch men zou dit op den koop toe ne men, als er iets mee te bereiken viel. Het tamelijk omvangrijke artikel V zou in het belang der goede zaak zich moeten beperken tot aanvulling van artikel 18 B. W. met een nieuw tweede lid, luiden de: „In de akten van den burgerlijken stand worden steeds de voornamen door een streep van de andere namen geschei den." Ban zouden alle artikelen, waarin van voornamen en namen wordt gesproken, met rust gelaten kunnen worden en het beoogde doel zou worden getroffen." We kunnen ons voorstellen, zegt de Maasbode, dat den ambtenaar van den Burg. Stand bij het lezen van boven genoemd artikel de schrik om het hart geslagen is. Vooral op kostelooze dagen, als er een groot aantal paartjes in de trouwzaal bij een is, kan de voorlezing van dergelijke namen, die niet gefingeerd zijn, doch wer kelijk in den Burg. Stand voorkomen, aanleiding geven tot potsierlijke situaties. En de ambtenaar heeft thans al dik wijls groote tact noodig, om de stemmige sfeer erin te houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel, J. G. Wolthers te Putten (Vel.). Te IJsselstein, O. J. van Rooteselaar te Linschoten. Te Oldebroek, A. H. J. G. van Voorthuizen te Rijssen. Bedankt voor Rijnsaterwoude, A. J. Oosterhuis te Ecmnes-Buiten. Geref. Kerken. Beroepen te Wanswerd (Fr.), I. de Wolf te Mussel. Te Roekan je, J. Duiven te Nijega. Beroepbaar. De classis Ommen der Geref. Kerken heeft beroepbaar ver klaard cand. 0. G. Broek Roelofs, Pasto rie Geref. Kerk Vroonshoop. Organisatie Ned. Herv. Kerk. De Gereformeerde Bond tot ver breiding en verdediging van de waarheid in de bed. Herv. (Geref.) Kerk heeft gis teren te Utrecht zijn jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden onder lei ding van Ds M. van Grieken. In deze vergadering hield Ds J. G. Woelderink te Ouderkerk a. d. IJssel een referaat over „De afscheiding en wij". Aan het slot daarvan merkte Spr. o.m. op: Een feit is en blijft, dat de synodale bestuursorganisatie in '34 en tot nu toe de kerkelijke strijd heeft vertroebeld. De strijd om het belijdend karakter der kerk wordt daardoor immer tot een kwestie van reglementshandhaving terugge bracht. Het is daarom verblijdend, dat thans ook de ethische richting het fatale van deze organisatie schijnt te zien. Als doorbraak van de bestuursorganisatie zou spreker dan ook het reorganisatie- ontwerp van kerkopbouw, niettegenstaan de de bezwaren tegen huisgemeente en moderata willen aanvaarden, indien art. 1 niet het kerkhof dreigde te worden, waar de belijdende kerk begraven is nog eer zij uit de asch der tegenwoordige or ganisatie verrezen is. Het blijven der gereformeerden in de Herv. Kerk komt niet voort uit eerbied voor een goddelijk instituut, noch uit een gebondenheid door de zilveren koorden, maar moet gezien als een worsteling om de ziel van het Herv. volk, als een poging om dit volk te behouden en te herwinnen voor den dienst des Heeren. Zonder af wijzing van het subjectivisme, dat de kracht verlamt, zal echter deze strijd nimmer een gezegende kunnen zijn. Gocisch Buitenleven. Wij ontvingen enkele nummers van „Gooisch Buitenleven" geïllustr. maand blad voor liefhebbers van bloemen en planten en van de vrije natuur. Bit tijdschrift maakt een prettigen in druk. Het bevat voor liefhebbers van bloemen en planten interessante en vaak geïllustreerde bijdragen. Een goed ver zorgde vragenbus verhoogt de aantrekke lijkheid. Uitgever is A. J. Herwig, Bus- sum. Prinses Juliana-kalender. Bij de firma J. Philip Kruseman te 's-Gravenhage is als eerste van een reeks Oraujekalenders verschenen, een Prinses Juliana-kalender. De bedoeling van deze uitgave is het historisch besef te verster ken en de populariteit van ons Vorsten huis te vergrooten. Be kalender iziet er keurig en fleurig uit. Het schutblad geeft in Oranje-om lijsting een der laatste portretten van Prinses Juliana. Verder geeft elk maand blad de kalender loopt van Mei 1934 tot April 1935 een foto uit het leven van de straks jarige Prinses o.a. ook een foto van de Prinses in Zeeuwsen cos- tuum. 1 Deze eerste uitgave is voorzien van een voorwoord van M. J. Leendertse en een korte inleiding van Prof. Dr J. H. Gun ning Wz. BELASTING OVER NIET-BELEGDE GELDEN. Een belastingmedewerker schrijft aan het „Hbld": In de reeks van vragen op het aangif tebiljet der inkomstenbelasting, welke een volledige specificatie der inkomsten in houdt, treft men ook aan de vraag om de opbrengst te vermelden van tijdelijk niet- belegde gelden .Deze vraag staat in ver band met art. 16 der wet, waar gezegd is, dat de jaarlijksche zuivere opbrengst van tijdelijk niet-belegde gelden wordt bepaald naar de wijze, waarop zij zullen worden belegd, of, indien aan de gelden nog geen bestemming is gegeven, wordt berekend op vier ten honderd. Als men dus op 1 Mei een bedrag be schikbaar heeft van f 10.000 waarvoor men in de komende weken 5 pet. obliga ties van gemeenteleeningen wil koopen, dan zal men de bedoelde vraag moeten beantwoorden met f 500. Heeft men nog geen vaststaande plannen omtrent de be legging, dan zal het antwoord op de vraag moeten zijn f 400. Houdt men het bedrag bij voortduring onbelegd, omdat men in tijden van onzekerheid beschikking wil hebben over contanten, of omdat men nu eenmaal de gewoonte heeft een ruime kas te willen hebben, dan zal geen opbrengst ingevuld behoeven te worden. In het laat ste geval zal men goed doen in de rubriek Toelichtingen van dit feit melding te mak ken. Nu komt het echter ook veelvuldig voor, dat men op 1 Mei een som beschikbaar houdt om bepaalde schulden af te lossen. Men kan b.v. een hypotheek hebben van f 20.000, waarop men 1 Juni f 10.000 wil aflossen. Op 1 Mei is er dus al een be stemming aan het bedrag gegeven. Maar deze bestemming is niet een belegging, doch een schuldaflossing. Dit geval onder vangt art. 16 niet. Zoodat men dus geen opbrengst behoeft in te vullen. Men zou kunnen zeggen, dat men hier te doen heeft met een lacune in het wets artikel. Want hoewel het toch ook vast- 1 staat, dat met 1 Juni de schuld van f 20.000 zal verminderen tot f 10.000, mag men nochtans overeenkomstig art. 19 der wet de over f 20.000 verschuldigde vol- jaarsche rente van het inkomen aftrek ken. Tot dusver heeft eenige onzekerheid be staan, of deze opvatting wel juist was. Maar die onzekerheid is thans weggeno men door een arrest van den Hoogen Raad van 29 Nov. 1933, opgenomen in de laatst verschenen aflevering der Beslis singen in Belastingzaken, waarin is uit gemaakt, dat gelden, welke bestemd zijn tot aflossing van al dan niet rentedragen de schulden, niet beschouwd kunnen wor den als „tijdelijk niet belegde" gelden. Doodelijk ongeluk. De landbouwer L. Boelen te Loon bij Assen is gister bij het verrichten van werkzaam heden van een zolder gevallen en was op slag dood. Inbraak te Teteringen. Naar eerst thans bekend wordt is in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. een brutale inbraak gepleegd in de boerderij van de wed. Laurijssen te Teteringen bij Breda. De indringers hebben het geheele huis doorzocht tot hun aanwezigheid werd ontdekt door een der dienstboden die luidkeels om hulp riep, waarop de in dringers de vlucht namen, met medene ming van een buit ter waarde van 11 a 12.000 gulden. Een geldkistje werd he denmorgen leeg terug gevonden op het erf der boerderij, waar het onder stroo was verborgen. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Leger des Heils. (Stichter William Booth.) L. S., Reclasseering is een onderwerp, dat he den ten dage door velen besproken en overdacht wordt, zoodat men wel kan zeg gen, dat het in het middelpunt der pu blieke belangstelling staat. Het Leger des Heils heeft, naast zijn velen anderen arbeid, een zeer uitgebreid Reclasseeringswerk, waarvan in het jaar verslag van verleden jaar o.a. werd ge zegd: „Wat Reclasseeringswerk betreft, is het Leger des Heils reeds lang de kinder schoenen ontwassen en kan het zich met vrijmoedigheid scharen in de rij der groot ste Reclasseerings-Vereenigingen hier te lande. Zondag 15 April, des nam. 2.30 uur, hoopt adjudant J. E. van Eeken, Officier van het Leger des Heils, die nu sedert een groot aantal jaren een leidende func tie bekleedt in dezen tak van arbeid, een belangrijke lezing te houden over dit on derwerp in ons gebouw, Ravelijn 14. In deze vergadering zal o.m. worden gesproken over cel-bezoek, kerstfeestvie ring in gevangenissen, voorwaardelijke veroordeeling, voorwaardelijke invrijheid stelling, wat na ontslag voor gevangenen gedaan wordt, etc. etc. Vriendelijk noodigen wij U uit tot bij woning van deze lezing. De toegang is vrij. (Geen kinderen). Met de meeste hoogachting, Officier van het „Leger des Heils". Goes, 13 April 1934. HET CR ISiS-GA RN ALEN-BESLUIT 1934 I. DEN HAAG. Dezer dagen zal worden afgekondigd bet Crisisgarnalenbesluit 19341. Dit besluit is geldig voor het tijdvak aanvangende met den dag van het in werking treden (de tweede dag na dien der afkondiging) en eindigende 1 Januari 1935. Volgens dit besluit is het verwerken van garnalen tot gedroogde garnalen slechts toegestaan aan degenen die als garnalendrogers zijn erkend, door een door den Minister van Economische Za ken aan te wijzen crisis-organisatie. Als zoodanig heeft de Minister aange wezen de Nederlandscbe garnalen-cen trale te Apeldoorn. De erkende garnalen- drogers mogen de te droogen garnalen slechts behandelen uit eigen vangst en van garnalenvisschers die als zoodanig door de centrale zijn erkend. Deze erkende garnalendrogers zijn al leen dan gerechtigd garnalen te verwer ken tot gedroogde garnalen indien zij alle aangeboden garnalen natte, zoowel ge kookte als ongekookte garnalen afnemen. Voorts zijn de drogers verplicht aan de visschers een door den Minister van Eco nomische Zaken te bepalen prijs te be talen. De drogers zijn gerechtigd, de gedroog de garnalen onder door den Minister van Economische Zaken te bepalen voorwaar den en tegen een door hem te bepalen prijs te leveren, aan een door den Minis ter aan te wijzen crisisorganisatie. In de Crisis-garnalen beschikking 19341 wordt voorts bepaald, dat de prijs welke de droger aan de visschers moet betalen, voor gekookte garnalen is vastge steld op 2.01 cent per Kg. en voor onge kookte garnalen op 1.75 cent per Kg. Ook is in deze beschikking de prijs vastgesteld, waarbij de drogers gerechtigd zijn de garnalen aan de centrale te leve ren. Deze prijs bedraagt f 12.25 per 100 Kg. met dien verstande dat voor garnalen dia afwijkend van kleur zijn of teveel vergruisd, of bij chemisch onderzoek blij ken te bevatten minder dan 52 pet. eiwit, I meer dan 6 pet. vet, meer dan 4 pet. zout of meer dan 12 pet. vocht of om andere redenen afwijkend van kwaliteit zijn, een korting op deze prijs wordt toegepast. De conversie der Staatsieening is geslaagd DEN HAAG. De op 12 dezer plaats ge had hebbende algemeene conversie van Nederlandsche Staatsschuld ten bedrage van f 900 miljoen is geslaagd. Ter conversie werd aangeboden een be drag van f 748749 miljoen, terwijl het totaal der vrije inschrijvingen bedroeg f 155156 miljoen. In totaal is derhalve naar de voorloopige uitkomsten inge schreven voor een bedrag van ruim f 903 miljoen. Crisis-botermerk. DEN HAAG. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat behoudens tusschentijd- sche wijzigingen, voor de week van 15 21 April, de prijs van het crisis-botermerk en de vervoervergunning voor buitenland- sche boter is vastgesteld op f 1 per K.G. Invoer Chili-salpeter. DEN HAAG. De Staatscourant van he den zal een Kon. Besluit bevatten, waar bij de invoer van chili-salpeter, zoowel na tuurlijke als synthetische (natron salpeter) wordt gecontingenteerd. Deze contingenteeringsmaatregel is vast gesteld voor één jaar, te beginnen met 1 April 1934 en eindigende 31 Maart 1935. Het percentage van de toegelaten in voer is vastgesteld op 100 pet. van de ge middelde jaarlijksche invoer in 1932 en 1933 per K.G. Van het Hof. DEN HAAG. De Koninklijke Familie is hedenmiddag weer naar het Loo vertrok ken, waar de Prins zfjn verjaardag zal doorbrengen. Invoer van rijst. DEN HAAG. De Staatscourant van he denavond zal een Kon. Besluit bevatten, waarbij de invoer van rijst voor den tijd van drie maanden wordt gecontingen teerd. Deze maatregel geldt vanaf 1 Maart 1934. De invoer van gepelde en van ge broken of gemalen rijst is gecontingen teerd op 60 pet. van den gemiddelden driemaandelijkschen invoer in 1932. De invoer van rijstvoedermeel is gecontingen teerd op 100 pet. van den gemiddelden driemaandelijkschen invoer in 1932 en 1933 (alles gerekend naar de hoeveel heid). Inspecteur krankzinnigenwegen. DEN HAAG. Dr J. Wessels, de nieuw benoemde inspecteur van het Staatstoe zicht op het krankzinnigenwezen, heeft als standplaats Utrecht toegewezen ge kregen en zal aldaar 1 Mei zijn ambt aan vaarden. DEN HAAG. De Minister van Defensie heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan het 20e regiment infanterie te Har derwijk. DEN HAAG. De afd. visscherijen van het departement van Economische Zaken deelt mede, dat het contingent, toegestaan voor den aanvoer van versche, gekoelde of bevroren zeevisch door Fransche en Deensche visschersvaartuigen rechtstreeks komende van de vangplaatsen is uitgeput; voor Fransche visschersvaartuigen tot 1 December 1934, voor Deensche tot 1 Juni 1934. DEN HAAG. De Nederlandsche dele gatie ter ontwapeningsconferentie te Ge- nève heeft in opdracht van de Nederland sche regeering aan de Zweedsche delega tie doen weten, dat zij zich kan vereeni gen met de strekking der Zweedsche ver klaring inzake de internationale ontwa pening zonder dat zij woord voor woord de argumentatie tot de hare maakt. DEN HAAG. Hedennamiddag is te 'sGravenhage in tegenwoordigheid van gemeente- en andere autoriteiten o.a. de heer Heringa, raad-adviseur van het dep. van Econ. Zaken als vertegenwoordiger van den Minister en vele personen uit de kringen van handel, industrie, vissche rijen enz. geopend de tentoonstelling „Voeding en Hygiëne", welke tot 22 April in den Dierentuin wordt gehouden. Postvlucht. AMSTERDAM. De Ijsvogel is om 12.15 uur op Schiphol geland. Aanbesteding. HAARLEM. Door den Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem is heden aanbesteed het maken van een viaduct in den Rijksweg, gedeel te Amsterdam-Sassenheim, aan den Kruisweg. Laagste inschrijver: N.V. Wer- niks Beton-Mij te Leiden voor f 61.790. KOPENHAGEN. Tengevolge van de niet erkende staking van stokers en ma trozen ligt de scheepvaart in Denemarken voor het grootste deel stil. Gister kwam het in verband hiermede in de haven van Kopenhagen op straat tot ongeregeldheden. Een groep ordever stoorders trachtte het tramverkeer stil te leggen, doch de politie wist dit tijdig te voorkomen. 20 personen werden gearres teerd. Ontwapening. PARIJS. In welingelichte Fransche kringen verklaart men, dat het antwoord op de Engelsche vragen, hoe Frankrijk zich de uitvoeringsgarantie van een even tueels ontwapeningsovereenkomst voor stelt, in ontwerp gereed is. Minister Bar- thou heeft de voorbereiding nauwkeurig gecontroleerd en thans is nog slechts het advies noodig van de civiele en militaire deskundigen, waarna het ontwerp in den Ministerraad zal worden behandeld. Het zal dus nog wel enkele dagen düren alvo rens het antwoord naar Londen kan wor den verzonden. Versterking der garnizoenen aan de Fransche Oostgrens. PARIJS. De „Matin" meldt uit Straats burg, dat nieuwe versterkingen aan de Fransche Oostgrens zijn bezet. In de buurt van Neunhofen, 3 K.M. van de Duitsche grens, is bet garnizoen door reserve-gar nizoenen versterkt. NEW YORK. Gisteravond hebben com munisten op verschillende plaatsen anti oorlog-demonstraties gehouden. De politie moest met kracht optreden om den vrede te herstellen. Te Brooklyn werden 9 per sonen gearresteerd. NEW YORK. De aankondiging van een nieuwe belastingverhooging in den staat Pennsylvania heeft onder de huiseigenaren te West-Mahoncy een oproer veroorzaakt. Naar uit Pottsville wordt gemeld, liep een menigte van ongeveer 1000 personen te hoop voor het administratiegebouw te Schuilkill en overviel 2 staatscommissa- rissen, die zwaar werden mishandeld. BERLIJN. De Duitsche regeering heeft in de plaats van Prof. Dr Schüking wiens mandaat was beëindigd, tot lid van het Haagsche Hof van Arbitrage benoemd de hoogleeraar in de rechtswetenschappen aan de Universiteit te Breslau, Prof. Dr von Freylagh Lorringhoven. Het bezoek van Minister de Wilde. GOE'S. Zooals wij gisteren reeds meld den, bracht Minister de Wilde, vergezeld van 'zijn secretaris-generaal, den Commis saris der Koningin in Zeeland en de leden van Ged. Staten, gisteren een bezoek aan Goes. Nadat in hotel Centraal geluncht was, werd de eventueele grenswijziging tussohen Goes en Kloetinge besproken. Daarna werd de toestand ter plaatse be zichtigd. 'Het gezelschap reed per auto naar de Bergpad. Daar werd uitgestapt, waarna door de weidjes gewandeld werd naar den Vogel'zangscheweg. Hier werd weer in de auto's gestapt, waarna door de Voorstad naar den Patijnweg gereden werd. Over den ouden Kloetinschen weg en door de Wilhelminastraat ging het nu naar Bouwplan II, teneinde ook die uit breiding van Goes te bezichtigen. Daarna vertrokken de gasten naar Middelburg. Alvorens Minister de Wilde met den secretaris-generaal, Dr K. J. Frederiks en het College van Ged. Staten met een griffier heden volgens het programma naar Veere en Westkapelle vertrok, kwam het hooge gezelschap reeds voor half ne gen bij het Stadhuis te Middelburg aan, waaraan nog een bezoek was ingelascht. Hier waren ter verwelkoming aanwe zig de burgemeester, dhr M. Fernhout, de beide wethouders, de heeren J. Onderdijk en M. H. Boasson, de gemeentesecretaris, Mr M. G. W. van der Veur en de gemeen te-archivaris, Dr W. S. Unger. In de burgemeesterskamer heeft de burgemeester den Minister verwelkomd en er op gewezen, dat er nu geen tijd was voor een bespreking van de grenswijziging met Koudekerke, doch dat Spr. hoopt, dat daarvoor later gelegenheid zal zijn. Hierna heeft onder leiding van den archivaris een bezoek aan de oudheids kamer en andere bezienswaardigheden plaats gehad en is tenslotte het hooge ge zelschap in de Vierschaar een kop bouil lon aangeboden. Nadat 'het heele gezelschap voor de pui van het stadhuis op de gevoelige plaat was vereeuwigd, is met drie auto's naar Veere gereden voor een bezoek in het bij zonder aan de restauratie van het Raad huis; vervolgens reed men naar Westka pelle en van daar naar Vlissingen. DE NORMEN VOOR DEN WERK- L00ZENSTEUN. ■Opnieuw, zegt de Standaard, is het moeilijke en pijnlijke vraagstuk van de herziening der nonnen voor steunverlee- ning aan werklooze arbeiders aan de orde gekomen. Het besluit van de regeering tot ver laging van de steunnormen voor Twente en het bericht, dat de Regeering vertegen woordigers van de groote gemeenten uit- genoodigd heeft voor een bespreking over de herziening der steunregeling van werk- loozen, brachten dit probleem op zeer duidelijke wij'ze weer in het centrum van de belangstelling. Men moet bij een bespreking daarvan nauwkeurig onderscheiden tusschen een verlaging der steunnormen om financieele redenen en een verlaging dezer normen, omdat de verhouding tusschen arbeids loon en steunbedrag niet meer juist is. Dit laatste is naar het oordeel der Re geering in Twente het geval. De droeve gang van zaken in de textielnijverheid, tot heden de verreweg voornaamste in dustrie van Twente, geeft aldaar aan 'het aanpassingsproces een zeer verscherpt karakter. De ineengeschrompelde export veroorzaakte een exorbitante werkloos heid. De strijd om het behoud van het nog overgebleven afzetgebied en om de herwinning, zoo mogelijk, van een deel der verloren cliënten, heeft drastische loonsverlagingen tot gevolg gehad, waar door naar de meening der Regeering een verlaging van de steunnormen voor dit nijverheidsgebied niet langer meer kon worden uitgesteld. Wanneer deze opvatting juist is, en wij hebben t'hans nog geen reden om de juistheid daarvan te betwijfelen, dan kan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 2