EERSTE BLAD. VRIJDAG 13 APRIL 1934 DAQBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. HOE LOOPT UW POES? Wood-Milne LOUIS HAKJES Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PoBtchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2,30 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cert per reg.l. Ingezonden mededeelingen ftO cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags ï0.75, bij vooRuitbetaling. Ondsr 'etter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Beginsel boven belang. Professor Anema heeft eenigen tijd ge leden in de „Standaard" belangrijke be schouwingen 'gewijd aan „De Fascistische leuze van den corporatieven Staat". In deze artikelen, nadien in 'brochure vorm verschenen, wordt als de groote fout van de oude opvatting van den cor poratieven staat genoemd: de voorop- echuiving van het belang boven bet be ginsel. Gaat men eenmaal het belang stellen boven het beginsel, dan komt men onver mijdelijk op een verkeerden weg, omdat altoos het beginsel den voorrang behoort te bezitten." Dit geldt van het staatsleven. Maar hierbij komt nog iets anders, en het is Vooral daarop, dat wij thans de aandacht willen vestigen. „In heel de litteratuur over den corpo- mtieven staat, zegt Prof. Anema, wordt zoo goed als geen rekening gehouden met het feit, dat de maatschappelijke belangen op hun eigen beurt worden beheerscht, niet alleen door zakelijke belangenfacto- ren, maar evenzeer en nog meer, door eigen sociale 'beginselen. Zoo krijgt men in den belangenstrijd zelf nogmaals de tegenstelling tussohen beginsel en belang. In de ordening van het bedrijfsleven maakt het oneindig ver schil, of men staat op het standpunt van den klassenstrijd, of op dat der Christe lijke maatschappijleer; een verschil dat veel ingrijpender is ook voor de practijk, dan meeningsverschillen over opleiding, inrichting en technische organisatie van het bedrijtf, werktijden, loonen en derge lijke zuivere belangen-regelingen meer. Ook hier moet steeds meer het beginsel gaan boven het belang wil men niet ver zeilen in machtspolitiek, opportunisme en materialisme. Maar met dat primaat van 'het beginsel boven het belang, houdt men in de leer van den corporatieven staat geen reke ning; het is alles welvaart, productiviteit, eendracht, deskundigheid en wat dies meer zij, wat men te hooren krijgt. Eerst 'bant men in den corporatieven staat alle politieke beginselen uit om plaats te krijgen voor de uitsluitende heerschappij' van de sociale deskundig heid en in de belangen-organisatie zelf moet dan nogmaals het sociaal beginsel- verschil als een storende factor wijken voor de productie-bevordering." En het eenig gevolg is, dat door 'het beginsel ondergeschikt te maken aan het belang of bet zelfs als zelfstandigen fac tor geheel te schrappen, men de kern doodt van wat aan heel het leven zoowel van staat als maatschappij zijn hoogere waarde geeft en daarom de opperste lei ding behoort te hebben." Het verkeerde en gevaarlijke van de hier geschetste opvatting, wordt ook nu nog, zelfs in Christelijke kringen niet al gemeen ingezien. Vandaar dat nog altijd zoovelen, arbei ders zoowel als patroons, verkeerd ge organiseerd zijn. Vandaar ook, dat het zooveel moeite kost vaak, de waarlijk Christelijke begin selen op maatschappelijk gebied tot toe passing te brengen. Het beginsel eiseht afstand doen van den klassenstrijd; niet te ijveren voor de belangen van één bepaalde klasse, maar het algemeen 'bedrijfsbelang te dienen. Het beginsel eischt, niet eenzijdig opleg gen van de arbeidsvoorwaarden, maar ge zamenlijk overleg teneinde op die wijze te komen tot betere en meer gezonde sociale verhoudingen. Maar als het belang zich te gen de toepassing van dat beginsel schijnt te verzetten, dan zijn er nog altijd velen, die ten koste van het beginsel, het belang de voorrang geven. Terwijl toch eisch is van Jiet Christelijk beginsel de vooropscbuiving van het be ginsel boven het belang. Geen staatssteun voor Bank van den Arbeid. De Belgische kabinetsraad heeft zich langdurig bezig gehouden met een nieuw verzoek van de sociaal-democratische partij om ondersteuning voor de Bank van Arbeid, die, naar men weet, haar loketten heeft moeten sluiten, nadat de regeering geweigerd had haar een crediet te verleenen. Het kabinet is na een lang durige beraadslaging tot de overtuiging gekomen, dat er geen termen aanwezig rtjn om van dit besluit terug te komen. De regeering was van meening, dat rij diet van frs, 150 mill, ten behoeve v&n de socialistische coöperaties die een cre diet van frs. 150 mill, ten behoieve van de kleine spaarders hebben gekregen reeds meer dan genoeg heeft gedaan en dat een verdere steunverleening niet te verantwoorden zou zijn. Het lijdt dus geen twijfel dat de Bank van den Arbeid ten ondergang is ge doemd en wel eerlang geliquideerd zal worden. Regeeringssteun aan Belgische reederijen. Met de verleening van regeeringssteun aan de Belgische reederijen, die 't zwaarst door de economische crisis zijn getroffen, is sedert een paar weken een begin ge maakt. Blijkens een officieuze mededee- ling zijn deze reederijen er reeds in ge slaagd 7 opgelegde schepen weer in de vaart te brengen. Ongeveer 250 werkloo- ze zeelieden zouden in ditzelfde verband door de reederijen zijn aangenomen. Protest van weduwen. Voor het parlementsgebouw te Praag speelden zich Donderdag heftige scènes af. 88 weduwen van slachtoffers van de ramp in de Nelson-mijnen bij Ossegg wa ren in autobussen, met haar 78 kinderen naar Praag gekomen om aan te dringen op uitbetaling van steun. Haar was door de autoriteiten toegezegd, dat een groot bedrag, door particulieren bijeengebracht, onder haar verdeeld zou worden, maar dat was nog steeds niet gebeurd. Een politiecordon verhinderde de vrou wen het parlement binnen te dringen. Het kwam daarbij tot heftige scènes, en ette lijke vrouwen en kinderen vielen in zwijm. Een delegatie, bestaande uit tien der weduwen, werd toegelaten bij den voor zitter van de kamer. De weduwen ver klaarden, dat alles wat zij tot nog toe aan steun hadden ontvangen éénmaal 200 kronen was geweest. Voor elk kind bene den de 14 jaar hadden zij éénmaal 150 kronen ontvangen. Zij wilden meer heb ben. De erkenning van Sovjet-Rusland. Te Genève zijn besprekingen gehouden tusscben Benesj en Titoelesco als verte genwoordigers der Kleine Entente en den sovjet-gedelegeerde, Boris Stein, over de erkenning van Sovjet-Rusland door de Kleine Entente. Na de besprekingen verklaarde Benesj, dat vermoedelijk in de zitting van den Volkenbondsraad in Mei vertrouwelijke besprekingen zullen plaatsvinden tusscben de raadsleden, ter voorbereiding van de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. Een der bezwaren, die Ruslands toetre ding nog in den weg staan, is het feit van de niet-erkenning van Sovjet-Rusland door tal van Volkenbondsstaten. De Sov jet-regeering stelt als voorwaarde, dat alle Volkenbondsstaten Sovjet-Rusland er_ kennen zullen. Sovjet-Rusland is nog niet erkend door Nederland, België, Bulgarije, Luxemburg, Portugal, Zwitserland, verscheidene Zuid- Amerikaansche staten en Siam. Korte Berichten. Ruim 50.000 personen arbeiden aan den aanleg van een Moskouschen onder- grondschen spoorweg, waaronder ver scheidene bekende Amerikaansche, En- gelsche en Duitsche ingenieurs. Dit jaar zijn voor de bouwwerkzaamheden 350 millioen roiebel uitgetrokken. Het werk vordert snel en strekt zich uit over een lengte van 17 K.M. De Belgische mijnbouwdirecties heb ben thans definitief besloten met ingang van 22 April a.s. de mijnwerkersloonen met 5 pet. te verlagen. Het staat te vree zen dat dit besluit van de werkgevers aanleiding zal geven tot een reeks van arbeidsconflicten zoo niet een algemeens staking in het mijnbouwbedrijf. Het Engelscbe departement van bui- tenlandscbe zaken beeft gisteren van den Britschen gezant te Berlijn het Duitsche antwoord op de Britsche vragen inzake de vermeerdering van de begroeting voor leger, vloot en luchtvaart ontvangen. Het vraagstuk, wat te doen met de honderden beroepsbedelaars die tot dus ver de straten van Madrid onveilig maak ten, is door de autoriteiten opgelost door eenige concentratie-kampen voor deze menschen in te richten. Het Madrileensche blad „La Epoca" bevat het opzienbarende bericht, dat in de haven van Malaga een communistisch propagandaschip ligt met een bemanning van zes personen en twee en twintig pas sagiers. De minister van Buitenlandsche Za ken van Zweden is naar Zweden terug gekeerd zonder de door hem gehoopte on- derteekening van Nederland en Zwitser land van zijn ontwapeningsverklaring reeds te hebben verkregen. De Spaansche onderteekening is hem daarentegen toe gezegd. Ingezonden Mededeeling. Soepel, veerkrachtig en gerulsch- loos. Volgt haar voorbeeld en vraagt voortaan WOOD-MILNE Louis hakjes aan Uw schoenmaker. Een zeer dun en elegant hakje, anti-slipping en ongelooflijk sterk. Loopt heerli|k en bespaart U veel geld. Maar let op de naam dxmsA Centrale voor Werkioozenzorg. Woensdag vergaderde de Centrale voor Werkioozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsehe Kerken, onder voorzitterschap van den heer W. J. Hommes. Op die bijeen komst werden uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de voorbereidende be sprekingen, die hadden plaats gehad met de verschillende christelijke organisaties over de te houden werkkampen voor de jeugdige werkloozen. Uit de ingekomen rapporten bleek, dat deze arbeid goede vorderingen maakt. Verder werd gerapporteerd over de ver gaderingen die met enkele Provinciale Comité's hadden plaats gehad. Besloten werd op 21 en 22 Juni a.s. een vergadering te houden met vertegenwoor digers van de Provinciale Comité's, waar gesproken zal worden over de in de af- geloopen periode verrichtte werkzaam heden; de plannen voor de aanstaande winterperiode zullen worden uitgestip peld. In verband met dit laatste zal door een terzake kundige het vraagstuk van bet verschaffen van werk voor de jeug dige werkloozen (in verband met alge meene en vakkundige ontwikkeling) wor den ingeleid. Het gezinskaartenstelsel. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken besloten het stelsel der gezinspersoonskaarten in alle gemeente-administraties van ons land in te voeren zoodra 's Rijks financiën zulks toelaten. Dit beteekent dat het stelsel in de gemeenten, waar het bij wijze van proef reeds ingevoerd was, permanent zal doorgevoerd worden, terwijl gemeenten, die een verzoek indienen om het eveneens te mogen invoeren, alle medewerking zul len verkrijgen, voor zoover de middelen zulks toelaten. Het Kamerlid Roestam Effendi. Zooals men weet, roert de communist Roestam Effendi zich in den laatsten tijd nog al eens in de Tweede Kamer. Hij schijnt zich daar op 'het standpunt te moe ten stellen, dat hij er zitting heeft als „vertegenwoordiger" van „het Indonesi sche volk". Aldus het N. v. d. D. v. N.-I. De „Pemandangan", onder leiding van den heer Saeroen, heeft het noodig ge acht om aan dat waandenkbeeld een einde te maken. In een goed gesteld artikel ver klaart de heer Saeroen zonder omwegen, dat Roestam Effendi 'zich het recht niet mag permitteeren om in de Tweede Ka mer te spreken „namens het Indonesische volk". Het blad zegt, dat de heer Roestam verkozen werd door de Hollandsche com munisten en niet door het volk in Indië. Het communisme, aldus de „Pemandan gan" is geen uiting van dit volk en de heer Rofestam. zit in de Tweede Kamer als een instrument van de communisten! Bovendien, aldus het blad, blijkt Roe stam in het geheel niet meer op de hoogte te zijn van de gebeurtenissen in Indië, zoodat hij zelfs vragen meent te moeten stellen aan den minister-president, waar van te voren reeds kon worden vastgesteld, dat rij onjuist waren. Ten slotte meent bet blad te moeten waarschuwen tegen de verklaringen van 'Roestam, welke men niet moet beschou wen als een stem van de Inlandsche natio nalisten ginds. Tariefsverlaging bij de K. L. M.? De K.L.M. heeft bij den minister van Waterstaat voorstellen ingediend tot ta riefsverlaging op de Engelsche trajecten. Een vlucht Amsterdam-Londen zal na goedkeuring door den minister van 1 Mei af kosten f 42 enkele reis en f 71.40 re tour; Rotterdam-Londen f 39 enkele reis en f 66.30 retour. Voor de op 1 Juni te openen lijnen Amsterdam-Huil wordt de prijs f 42 enkele reis en f 71.40 retour; Rotterdam-Huil f 45 enkele reis en f 76.50 retour; Amsterdam-Liverpool f 54 enkele reis en f 91.80 retour; Rotterdam-Liver pool f 57 enkele reis en f 96.90 retour. Moet het mogelijk worden gemaakt een wethouder te ontslaan? Op een vraag van het Tweede Kamerlid Schaper of het gebeurde in den gemeente raad van Zandvoort ten aanzien van de bekende kwestie aangaande een wethou der aldaar, den minister geen aanleiding geeft om terug te komen op hetgeen werd aanbevalen bij de behandeling van de jongste wijziging der Gemeentewet en te overwegen, deze wet aldus te doen wij zigen, dat in bijzondere gevallen de raad, desnoods met gekwalificeerde meerder heid en bij herhaalde stemming, kan be sluiten, een wethouder om bizondere, te bepalen redenen van zijn functie te ont heffen? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De gestelde vraag wordt ontkennend beantwoord. Toegegeven kan worden, dat zich geval len kunnen voordoen, waarin de moge lijkheid tot ontheffing van een wethou der van zijn functie op baar plaats zou zijn. Een ernstige practische bedenking daartegen ook bij1 bet bestaan van deugdelijke waarborgen, als in de vraag bedoeld is echter al aanstonds, dat de gelegenheid tot bet aanspannen van een beweging tegen een wethouder ook al heeft die uiteindelijk geen succes som migen zou kunnen verlokken om met af keurenswaardige bijbedoelingen in die richting compensatie voor onvervulde wenscben te zoeken. Boven deze practische bedenking geldt voor den ondergeteekenden nog de over weging, dat het opnemen in de wet van de gevraagde bevoegdheid zou indrui- schen tegen de gedachte van collectiviteit van het ooilege van burgemeesters en wet houders, en eindelijk, dat gevallen, als in de vraag bedoeld, zich hier te lande ge lukkig zelden voordoen, zoodat een beroep op de publieke moraliteit waarmede ook indertijd bet denkbeeld van regee- ringszijde is bestreden gerechtvaar digd is. De Neo-Malthusiaansche Bond. Sinds twee-en-een-half jaar is te Am sterdam gevestigd het „dr Aletta Jacobs- huis", een stichting van den N. Mal- thusiaanschen bond. Door de afdeeling Amsterdam van genoemden bond werd een vlugschrift verspreid, waarin o.a. ook op het bestaan van dit buis wordt ge wezen. Naar bet persbureau Vaz Dias ver neemt, heeft de Minister van Justitie thans bevolen, dat een proces zal moeten worden uitgelokt, teneinde te constateeren of genoemd vlugschrift in strijd is met artikel 451ter van het wetboek van straf recht. Door de Amsterdamsche politie-autori- teiten is nu mededeeling gedaan, dat een vervolging binnenkort zal worden inge steld, hetzij tegen den leider van het bu reau,dr B. Premsela, hetzij tegen het be stuur van de afdeeling Amsterdam van den Nieu w-Mal thusiaanschen bond. De lucifersindustrie. Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Putt betfeffende het spoedig ne men van maatregelen van regeeringswege in verband met de voortdurende inkrim ping van de werkgelegenheid op de Ne- derlandsche lucifersfabrieken, heeft de minister van oeconomiscbe zaken geant woord: De ondergeteekende was sinds gerui- men tijd van de moeilijkheden, waarin de Nederlandsche lucifersindustrie zich be vindt, op de hoogte en beeft aanleiding gevonden om een voorloopige contingen- teering in het leven te roepen. Deze is inmiddels in werking getreden. Geen speelbank in de badplaatsen? Naar de T e 1 e g r. verneemt beeft het verzoek van de Exploitatie Mij. Schevenin- gen om een vergunning gedurende de zo mermaanden tot het exploiteeren van een speelbank onder strenge controle van overheidswege in den ministerraad geen gunstig onthaal gevonden. De kans op Binnenland. Verhooging van het pensioen-verhaal. Geen speelbank in de badplaatsen? De nieuwe Staatsleening geslaagd. Dë vakbeweging in 1933. Het crisisgarnalenbesluit. Buitenland. De erkenning van Sovjet-Rusland. Dë positie van de Bank van den Arbeid in België. inwilliging van het verzoek is dan ook vrijwel uitgesloten te achten. Men weet, dat de Exploitatie-Maat schappij Scheveningen in een request toestemming had gevraagd tot het exploi teeren van een speelbank gedurende het seizoen op grond van de overweging, dat het vreemdelingenbezoek en dat van bad gasten uit het eigen land ernstig bedreigd werd door het feit. dat in bijna alle ons omringende landen in de badplaatsen wel gelegenheid tot spelen gegeven werd en dat voorts zonder deze exploitatie slui ting van de Kurzaal waarschijnlijk nood zakelijk zal blijken. HET N. V. V. IN 1933. Daling van het ledental. Het Nederlandscb Verbond van Vak- vereenigingen publiceert in de Vakbewe ging van deze maand de ledentallen op 1 Jan. 1934. Uit deze cijfers blijkt, dat de daling van bet ledental, die na het eerste kwartaal 1933 zich heeft vertoond, is doorgegaan. Op 1 Jan. 1933 was het ledental 339,403. De aanwas zette zich door tot April 1933, toen het ledental zijn hoogste stand be reikte n.l. 342,027. Daarna kwam de inzinking. Iedere maand daalde het aantal leden en op 1 Jan. 1934 waren 324.852 leden ingeschre ven. Een daling sinds 1 April 1933 van 17,175 leden. Het zwaarst werden getroffen de bon den van overheidspersoneel. De ambtenaren verloren 1442 leden, de Bond van overheidspersoneel, de werk lieden, 2198 en de Nederl. Vereen, van Spoor- en Trampersoneel, die als semi- overheidspersoueelorganisatie kan wor den beschouwd 1724 leden. Verder verloren de bouwvakarbeiders 590; diamantbewerkers 199; fabrieksar beiders 408; metaalbewerkers 1100; meu belmakers en behangers 101; mijnwerkers 114; particuliere chauffeurs 121; schil ders 271, sigarenmakers 203; stucadoors 215 en de textielarbeiders 1982 leden. De andere vakcentrales. In aansluiting aan bovenstaande cijfers laten wij hier nog de ledentallen van de vijf belangrijkste vakcentrales in ons land op 1 Jan. 1934 volgen: Ned. Verbond van vakvereenigingen 324.852 (339.403), R.K. werkliedenverbond 194.155 (198.057), Chr. Nat. Vakverbond (G.N.V.) 117.193 (116.913), Nederl. Vak-Centrale 47.820 (49.521), en Nat. Arbeids Secretariaat (N.A.S.) 19.762 (23.102), of in 1933 een teruggang in ledental bij het N. V. V. ,14.551, R.K.W. 3902, N.V.C. 1701 en N.A.S. 3340. Alleen het C.N.V. ging in ledental en wel met 280 vooruit. Veere. Maandagmiddag vergadert, zoo als reeds gemeld, de Raad dezer gemeente in de zaal der Voorbereidingsschool te twee uur des namiddags ter installatie van burgemeester Huinink. Het comité van afscheid van den vori- gen burgemeester is herkozen voor de ver welkoming van den nieuwen burgemees ter. Besloten is echter, gezien den finan- cieelen toestand der gemeente en ook op verzoek van den nieuwen functionaris zelf, geen feestelijkheden te doen plaats vin den. Een deputatie vanwege het comité zal den heer Huinink aan de kom der gemeente even voor de 'Groote Kerk namens de burgerij' verwelkomen, waar na hij naar de Voorbereidingsschool zal rijden om de zanghulde der kinderen in ontvangst te nemen. Hierna zal in allen eenvoud de installatie plaats vinden in de zaal dier school, die tijdelijk als raadszaal ingericht zal worden. Na afloop der vergadering is er ge legenheid om kennis met den nieuwen burgemeester te maken. Oud-Vossemeer. Woensdagmiddag is de nieuwe burgemeester mr. J. J. Versluijs geïnstalleerd. De muziekvereniging, de chr. zangschool, de schoolkinderen en de gymnastiekvereniging werkten mede tot een feestelijke intocht in de gemeente.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1