Het 60 MILLIOENEN-PLAN Uit de Provincie DONDERDAG 12 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. «81 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2,u0 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. AdvertentsS.n 80 c.eut per reg.l. Jngeponden mededeel>ngen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer Het vraagstuk der loonen. Verschenen is het voorloopige verslag over het wetsontwerp tot verleening van een crediet van 60 millioen voor werk verruiming. Daaraan is het volgende ont leend: De strekking van het ontwerp vond onverdeelde instemming. Intusschen gaven verscheidene leden uiting aan hun teleurstelling, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel der Sta- ten-Generaal is onderworpen. Reeds in de regeeringsverklaring, afgelegd in de vergadering der Tweede Kamer van 31 Mei 1933, werd te kennen gegeven, dat het vraagstuk der werkloosheid de volle aandacht van het kabinet had. En het is eerst thans welhaast een jaar na het optreden van het kabinetdat een voorstel tot bestrijding van de werkloos heid wordt aanhangig gemaakt. Eenige der hier aan het woord zijnde leden meenden, dat hier plaats is voor de opmerking, dat gedurende den tijd, welken het huidige kabinet aan het be wind is, voortgaande verarming van het Nederlandsche volk heeft plaats gehad. Deze verarming is nog in de hand ge werkt door de politiek, welke ten aan zien van de gemeenten is gevolgd, die door hoogere organen in de uitvoering van door haar opgevatte openbare wer ken zijn belemmerd. Bij sommige leden ontmoette de me thod e, welke de regeering bij haar po gingen tot werkverruiming volgt, beden king. Het thans ontworpen plan heeft mede ten doel, het verkrijgen van een sluitend budget te bevorderen. Juister ware het echter naar het inzicht der hierbedoelde leden geweest indien de werkverruiming eerst ware ondernomen nadat het budget sluitend zou zijn ge maakt. Van andere zijde werd hiertegen opgemerkt, dat de thans voorgestelde werkverruiming binnen het raam van de bestaande budgetaire mogelijkheden valt. Eenige leden achtten een nadere uit eenzetting gewenscht met betrekking tot den omvang der werkloosheid, welke door de regeering als uitgangspunt van haar beschouwingen werd genomen. Heeft werd in dit verband gevraagd de regeering bij haar becijfering ook reke ning gehouden met het niet onbelangrijke aantal Nederlandsche arbeiders, dat vroe ger in het Buitenland, in 't bijzonder in Duitschland, werk vond en dat zonder twijfel voor het grootste deel thans werk loos is? Deze leden vestigden de aan dacht op de wenschelijkheid der samen stelling van een volledig beschrijvend overzicht van omvang en oorzaken der werkloosheid. Eerst met zulk een over zicht als grondslag kan men aard en volgorde der bestrijdingsmiddelen vast stellen en die middelen met kans op suc ces tei hand nemen. Het door de regeering gemaakte onder scheid tusschen normale en crisis werkloosheid achtten verscheidene leden niet te handhaven. Practisch is er niet anders dan één groote werkloosheid. In dit licht bezien dient het effect van de bij het ontwerp voorziene werkver ruiming niet te worden overschat. Het beschikbare bedrag zal voldoende zijn om gedurende een jaar 30.000 man werk te verschaffen. Dit is niet onbelangrijk. Ge zien den gróoten omvang der werkloos heid is het echter evenmin overwegend. Verscheidene leden, die met de regee ring een ruw ingrijpen in bestaande pri vaatrechtelijke verhoudingen ongewenscht achtten, gaven als hun meening te ken nen, dat bij een poging tot herstel van den oeconomischen toestand, die verhou dingen toch in menig opzicht niet on aangetast zullen kunnen blijven. In het bijzonder wezen zij er daarbij op, dat bij handhaving van den gouden standaard niet zal zijn te ontkomen aan het treffen van maatregelen ter verlichting van de vaste lasten, bestaande uit rente van hypothecaire schulden, welke op een groot aantal eigendommen druk ken. Andere leden verzetten zich tegen wettelijke aantasting van de hypotheek rente. In dit verband werd ook de vraag ge steld, wanneer de in de Troonrede aan gekondigde voorzieningen op het gebied van het executierecht zijn te ver wachten. De opvatting der regeering, dat een ver betering van de organisatie van het be drijfsleven noodzakelijk is, werd vrij al gemeen gedeeld. Men meende, dat een zoodanige organisatie reeds veel te lang achterwege is gebleven. Gaarne zou men vernemen, of plannen tot vermindering van kapitaallasten aan wezig zijn. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat bij de regeering schijnt te bestaan, de uitvoering van de te ondernemen werken dienstbaar te maken aan een geforceerde alge- me e n e loondaling. Op dit terrein zijn als gevolg van een geordende samen werking tusschen werkgevers en werk nemers normenregelingen ontstaan in den vorm van collectieve arbeidscontracten. In plaats van het initiatief te nemen tot bindendverklaring daarvan gaat de regee ring ze thans uithollen. Te meer afkeu ring verdient naar de meening der hier aan 't woord zijnde leden, het door hen bestreden voornemen, nu andere door de regeering getroffen maatregelen de kos ten van het levensonderhoud niet onaan zienlijk doen stijgen. Tegen deze zienswijze kwamen vele andere leden in verzet. Met de regeering meenden deze leden, dat het tot stand komen van een algemeen lager levenspeil noodzakelijk is. Beter dan verdere loonsverlagingen zou den verscheidene leden verkorting van den werkt ij d achten. Verscheidene leden achtten een nadere uiteenzetting van het inzicht der regee ring inzake de te verwachten loondaling dringend noodig. Gaarne zouden verscheidene leden ver nemen welke voornemens bestaan ten aanzien van de organisatie van den oeco nomischen voorlichtingsdienst Ter vermindering van de lasten van den middenstand werd het treffen van maatregelen tot verlaging van de winkelhuren bepleit. Ook achtte men het tegengaan van de moordende onderlinge concurrentie tusschen de verschillende middenstandsbedrijven noodzakelijk. Een aantal leden vestigde opnieuw de aandacht op de omstandigheid, dat voor land- en tuinbouw zeer veel is gedaan, wat voor de industrie en scheepvaart is nagelaten. Naar het oordeel van verscheidene leden streefde de regeering tot dusver in onvoldoende mate naar stelselmatige be vordering van de Nederlandsche industrie. Andere leden gaven uiting aan twijfel of in 't algemeen de handels politiek wel een zóó groote plaats in het oeconomisch beleid der regeering inneemt als op dit oogenblik geboden is. De aandacht werd gevestigd op de wen schelijkheid, dat bij de plannen tot werk verruiming een eerste plaats wordt ge geven aan de metaalindustrie, eensdeels wegens het loon-intensieve ka rakter van dit bedrijf, anderdeels wijl het dringend gewenscht is den goodwill, wel ke in de geschooldheid van de arbeiders in deze branche is gelegen, te behouden. Verscheidene leden meenden het ont werp aldus te moeten begrijpen, dat daar bij voor een aantal werken een eerste termijn wordt aangevraagd. Het had hen onaangenaam getroffen, dat dit geschiedt zonder dat medegedeeld wordt hoeveel ieder werk in zijn geheel zal kosten. Bij de thans gevolgde wijze van doen tast de volksvertegenwoordiging in het duis ter omtrent datgene waartoe men zich bindt. Ex-Keizerin Zita naar Weenen? Het Praagsche blad Pravo Lidu meldt uit Weenen, dat ex-keizerin Zita, in over eenstemming met haar vertrouwensman nen in Oostenrijk en Hongarije, zich te Weenen wil gaan vestigen, waar reeds een paleis voor haar zou zijn ingeruimd. Naar het blad verder weet te berichten, zou ex-keizerin Zita er van overtuigd zijn, dat haar het beschikkingsrecht ver leend wordt over de oude bezittingen der Habsburgers. Tevens meldt het blad uit Boedapest, dat het denkbeeld van het herstel der Habsburgers ook in Hongarije veld begint te winnen. De ontwapeningsconferentie. Dé Zweedsche minister van Buiten- landsche Zaken, Sandler, heeft het ont werp van de Skandinavische verklaring over de tegenwoordige taak der Ontwape ningsconferentie aan de gedelegeerden van N ederland, Spanje en Zwitser land doen toekomen, met het verzoek, dat de regeeringen dezer landen zich bij de verklaring van Zweden, Denemarken en Noorwegen zullen aansluiten. Prof. Moresco heeft onmiddellijk den tekst der Zweedsche verklaring aan onze Regeering toegezonden. De spoorwegaanslag bij Linz. De officieele navorschingen naar den spoorwegaanslag van Oftering bij Linz h bben tot dusver geen resultaten opge leverd. D'e vroegere spoorwegarbeider Baumgartner, die Dinsdag gevangen is genomen, moest weer worden vrijgelaten, daar zijn onschuld was komen vast te staan. Zonder twijfel heeft men met een bij zonder nauwkeurig voorbereiden aanslag te doen. Volgens de meening van de over heid zou men met meerdere daders te doen hebben, daar het geheel uitgesloten is dat één enkele man in den hem ter be schikking staanden tijd van 28 minuten de rails tot op een afstand van 15 meter had kunnen verwijderen. Een lid der commissie gaf over den achtergrond van den aanslag als zijn meening te kennen, dat men vermoedde dat het ging om een wraakoefening van vroegere spoorwegbeambten, die vijandig stonden tegenover den huidigen regee- ringskoers. Bevordering van huwelijken en geboorten Het nationale verzekeringsinstituut, de grootste verzekeringsinstelling van Italië, heeft ter bevordering van huwelijken en geboorten een bijzondere verzekering in het leven geroepen, die de uitwerking heeft van een soort premie op geboorten. Verzekerden met 6 kinderen ontvan gen de 'helft van het verzekerde kapitaal terug, terwijl ze voor de andere helft tot •het afloopen der verzekering geen premie behoeven te betalen. Mussolini heeft zich over deze nieuwe verzekering zeer waardeerend uitgelaten. Korte Berichten. Een assurantiemakelaar, zekere Sa- vage, is op aanwijzing van een man van de geheime politie gearresteerd, doch la ter onder een borgtocht van 1000 dollar weer vrijgelaten. De man zou in een po litieke woordenwisseling gezegd hebben, dat hij president Roosevelt zou vermoor den of hem althans letsel toebrengen. Te Washington is de Russische am bassade officieel geopend, met een schit terende receptie. Meer dan 800 personen waren op de uitnoodiging in de ambas sade verschenen. Gisteren is het Engelsche jaarrap port over de werkloosheid in 1933 ver schenen. Ofschoon met hun gezinsleden meegerekend, nog bijna 10 millioen werk- loozen onder de bepalingen van de ver zekeringswet vallen, heeft het jaar toch een blijvende verbetering getoond. De directeur van de Diergaarde te Schönbrunn, Prof. Antonius, is uit zijn ambt ontzet. Naar de Weensche bladen melden is dit geschied omdat hij voor de nat.-soc. partij had geijverd. Op de lijn SkagenFrederikshaven is een motortrein door verkeerden wis selstand met een snelheid van 50 K.M. op twee met steenen geladen goederen wagens geloopen. De motortrein ontspoor de. Verscheiden personen werden gewond van wie 5 zwaar. De bestuurder van den motortrein is aan zijn wonden over leden. Het vraagstuk der werkloosheid. Gistermorgen is te Amsterdam een bui tengewoon congres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen gehouden, ter bespreking van het werkloosheids vraagstuk en de houding van de regeering ten opzichte hiervan. 'Het congres heeft een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt: a. tegen alle maatregelen, die vermin dering der steunuitkeeringen ten gevolge hebben, 'b. tegen de loonsverlagingen in de werk verschaffingen, welke de Regeering den laatsten tijd toepast, waardoor deze loonen in vele gevallen ontoereikend zijn in het eenvoudigste levensonderhoud te voor zien, c. tegen het streven om in z.g. „contra prestatie" te laten werken. •Het congres dringt er bij de Regeering ten sterkste op aan: a„ geen verdere verlaging van de steun uitkeeringen toe te passen, de ingevoerde verlaging van de steunnormen ongedaan te maken en de percentages, genoemd in de artikelen 8 en 19 der steunregeling te verhoogen, b. de laagste loonen in de werkverschaf fingen te verhoogen en geen verdere loonsverlagingen in de werkverschaffin gen voor te schrijven, c. de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60- millioenenplan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collec tieve contracten, •d. bij de werkverschaffingen en werk verruiming op ruime schaal ook jeugdige, werklooze arbeiders te werk te stellen en voor zoover dit niet mogelijk is, deze jeug dige werkloozen financieel steun te ver- leenen. De reis van Minister De Wilde naar Zeeland. Bij het bezoek, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr J. A. de Wilde, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, nor K. J. Frederiks, vandaag en morgen aan Zeeland brengt, zal het College van Ged. Staten van Zee land met den 'Commissaris der Koningin, den 'Minister gedurende zijn ganschen tocht begeleiden. Daartoe hebben de heeren den Minister bij de eerste plaats in Zee land, welke door hem bezocht werd, n.l. K1 o e t i n g e, opgewacht. De Minister kwam daar ongeveer 11 uur per auto aan. Na een samenzijn met 'B. en W. op het gemeentehuis, begaf bij zich naar Biezelinge, waar hij ter plaatse met de burgemeesters van Kapelle en 'Sohore, een grenswijziging beeft bespro ken. Daarna begaf hij 'zich naar Kapel- 1 e voor 'n conferentie met de burgemees ters van Kapelle, Wemeldinge en Katten- dijke, eveneens over een grenswijziging, Omstreeks 1 uur vereenigde de Minister zich met B. en W. van Goes en Kloetinge aan een lunch in Hotel Centraal te G o e s. Vervolgens had een bespreking plaats over de grenswijziging GoesKloetinge. Voor de lunch en de bespreiking waren 'drie uur beschikbaar. De Minister begaf zich vervolgens naar de Maatschappij De Schelde te Vlissingen, waar de directie den Minister omstreeks 5 uur verwachtte en hem een thé aanbood. Na afloop daarvan zal het diner worden gebruikt bij den Comm. der Koningin te Middelburg, aan welk diner waarschijnlijk het College van Gedeputeerden en enkele burgemees ters zullen aanzitten. Ook wordt ten hui ze van den Commissaris der Koningin overnacht. Morgenochtend te half negen vertrek ken de auto's naar Veere, waar o.a. de herstelwerkzaamheden van het raadhuis zullen worden bezichtigd. Daarna gaat de tocht naar Westkapel le, waar een bespreking met B. en W. zal plaats vin den in verband met de noodlijdendheid dier gemeente. Vervolgens wordt naar Vlissingen terug gereden, waar de burgemeester waarschijnlijk nog enkele bijzonderheden te bezichtigen zal geven, waarna de lunch bij den burgemeester zal worden gebruikt. Te half twee heeft een overtocht over de Schelde naar Breskens plaatts, waarna door het vierde district, dus over Schoondij'ke en IJzendijke gereden wordt naar het vijfde district, waar bezien zal worden de geprojecteerde grenswijziging Boschkapelle Stoppeldijk Ossenisse Hengstdijk. Ongeveer 7 uur beeft de terug tocht plaats van Walsoorden over de Schelde naar Hansweert, waar de Minis ter van het College van Gedeputeerden en den Commissaris der Koningin afscheid neemt, om met mr Frederiks naar Den Haag terug te 'keeren. 'Gewestelijke organisa tie Zeeland van „Patrimo- n i u m". Woensdagavond hield de ge westelijke organisatie Zeeland van „Pa trimonium" onder voorzitterschap van dhr W. A. den Hollander in het Militair Tehuis te Middelburg haar jaarvergade ring. Van de 12 af deelingen waren er 9 vertegenwoordigd. De voorzitter wees in zijn openings woord op den druk der tijden, die ook Pa trimonium gevoelt. Nieuwe afdeelingen konden vorig jaar ondanks de gevoerde propaganda niet worden opgericht. Er is helaas gebrek aan liefde voor de Christ, sociale beginselen. Op de leden rust de plicht die beginselen te propageeren en getrouw te arbeiden. De secretaris, dhr A. de Lange te Goes, bracht daarna zijn jaarverslag uit. Ook hij wees op bet feit, dat zoovele Christe nen hun roeping op sociaal gebied niet zien, terwijl er anderen zijn, die wel be langstelling toonen voor den Chr. socialen arbeid maar toch de eigen plaats en taak van Patrimonium niet beseffen. Spr. wees op de 2 gehouden districts vergaderingen, n.l. te Goes en te Zierik- zee, waarop nog wel geen direct tastbare resultaten werden geboekt, maar waarop het Bestuur toch weer beter op de hoogte kwam met de toestanden en stroomingen in de provincie. De sociale toestanden in verschillende deelen der provincie zijn wel zeer droevig. Het bestuur zal zich nu wenden met een circulaire tot de Kerke raden. De secretaris herinnerde verder aan de druk bezochte vergadering waarin dhr G. Smeenk sprak, aan de gehouden alge- meene vergadering en de vier vergaderin gen van bestuur met afgevaardigden der afdeelingen en besprak tenslotte den toe stand en het werken der afdeelingen. D'e penningmeester, dhr J. W. Lou- werse te Serooskerke, kon een batig saldo boeken. Dé aftredende bestuursleden, de heeren W. A. den Hollander, J. W. Lou- werse en C. Mommaas werden herkozen, terwijl gekozen werd dhr A. Janse te Biggekerke. Hierna refereerde dhr A. Schout te Serooskerke over: „Het wezen der demo cratie". Spr. toonde aan, dat democratie niet is het vechten voor eigen belang. Ze is een geestelijk beginsel: de verhouding van Binnenland. Bezoek van Min. de Wilde aan Zeeland. Gemeenteraad van Goes. Opheffing van het commissariaat van politie gevraagd. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het 60-milj oen-plan. Buitenland. Ex-keizerin Zita naar Weenen? De ontwapeningsbesprekingen te Genève. mensch tot mensch. Ze wordt beheerseht door het Christelijk liefdesgebod. De verhouding van mensch tot mensch wordt beheerseht door die tot God. We staan allen onder God en voor den dood. Dat maakt ons klein. De democraat let meer op waarde en waarheid, dan op waardigheden. Demo craat zijn is iets zijn en iets doen en niet een voorstelling geven. Het conservatisme wil de verhoudingen laten, zooals ze zijn en er een christelijk sausje over gieten. De democraat zal strij den tegen verhoudingen, die tegen Gods wil zijn. Hij verwerpt den klassenstrijd, want hij wil bouwen en niet breken. De menschelijke persoonlijkheid moet erkend Zoo willen wij ons hoeden zoowel voor individualisme als collectivisme. Nadat nog eenige bespreking was ge volgd, werd de goedbezochte vergadering door Ds Tunderman van Vrouwepolder met dankgebed gesloten. Middelburg. Woensdagavond werd door de Geref. Schoolvereen. met de ouders en leden een Ouderavond gehouden in de zaal van „St Joris". De voorzitter, Dr K. Huizinga, opende de vergadering en heette de talrijk opge- komenen hartelijk welkom. In zijn ope ningswoord wees 'hij op de donkere toe komst, die ons evenwel niet mag beang stigen maar juist moet versterken in het geloof, dat God de machtige is, die in wijsheid Zijn wereld leidt. Vergeten we dit nooit bij ons opvoedingswerk aan de kinderen te toonen. Dhr I. van Noppen, onderwijzer aan de Heerengrachtschool, leidde het onder werp in: „Het klikken". In de pauze werd thee aangeboden en in de verschillende zalen het werk der leer lingen bezichtigd. Daarna sprak dhr G. P. Pouwer, on derwijzer aan de Gravenstraatschool over: „Loslaten, om vast te houden". Dhr L. van Wallenburg, onderwijzer aan de U. L. O.-school op de Nieuwe Ha ven, refereerde over: „Luther als paeda- go-og". Na een slotwoord sloot de vice-voorzit- ter, dhr R. v. d. Welle, de vergadering. De Middelburgsche Turnvereeniging „Wilhelmina" gaf gisteravond in den Schouwburg, die 'zeer goed bezet was, baar jaarlijksche uitvoering, die in bet toeken stond van het 15-jarig bestaan. De voorzitter, dhr A. Krijger, herin nerde er in zijn openingswoord aan hoe op 7 Mei 1919 enkele leden van de G. J. M. V. den wensch uitten een gymnastiek- vereeniging op te richten. Met z'n achten besloot men hiertoe. Van de oprichters kon spr. nog wel'kom hee'ten de heeren J. M. Harthoorn en P. J. Sturm. Dezen laatste sprak de voorzitter toe als directeur en bood hem als blijk van waar deering een pendule aan, en later nog, evenals aan mevr. Sturm, bloemen. Ook de heer J. P. Sturm, als leider van de adspiranten, bad een souvenir in ont vangst te nemen, n.l. een ets. Mejuffrouw Acda, die sedert kort assittent-leidster is, ontving een bouquet. De heer Harthoorn complimenteerde de vereeniging met het jubileum en wees er op hoe deze, toen spr. na 4 jaar als voor zitter aftrad, nog de Engelsche ziekte had, maar thans ziet zij er gezond en 'blozend uit. Na deze opening kon met het werken worden aangevangen. Er is in een veer tiental nummers heel wat goeds op turn- gebied geboden. De meisjes der eerste klasse openden met goede vrije oefeningen. Bijzonder die nen wel vermeld wat de vier dames en de vier heeren brachten als oefeningen, die zij hebben gegeven bij de drie-stedenwed- strijden en in de tweede plaats het num mer, waarbij de jongens en de meisjes, de dames en de heeren de oefeningen van de Bondsuitvoering 1933 ten beste gaven. Zoowel de dames als de heeren en ook de jongens der beide klassen en de meis jes der tweede klasse gaven ieder naar bun 'kraöbten brugwerk te zien. De dames toonden baar kunnen ook nog op ander gebied door bet nummer uitbeeldingsgym- nastiek. De meisjes der eerste klasse gaven nog een aardig dansje, die der tweede klasse een nummer knot'szwaaien, een goed bedachte en uitgevoerde pyramide was een waardig slot van een op hoog peil staande turnuitvoering.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1