Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws goedgekeurd. Ook de begrooting voor 1934, met een eindcijfer van f 895. De voorzitter deelt mede, dat plannen bestaan voor de uitgave van een nieuw reclame-drukwerkje, waarschijnlijk een vouwblaadje. Ook maakt spr. melding van de te ver wachten verschijning van een boek „Mooi Zeeland". Detze uitgave geschiedt door V. V. V. te Middelburg en het bureau Alta te Amsterdam. De secretaris wijst er op, dat het zeer aanbeveling verdient weer reclame te ma ken voor Zuid-Beveland in den bloeitijd. Daartoe is wel gewensüht, dat een photo- prijsvraag wordt uitgeschreven. Voor tot bestuursverkiezing wordt over gegaan deelt de voorzitter mede, dat het persbericht onjuist is, dat hij zich niet herkiesbaar stelt. Inmiddels is een schrij ven ingekomen van 13 leden, statuair vereischt dat de aftredende leden her kiesbaar verklaart. Uitgebracht worden 12 stemmen, waar van 5 blanco en van onwaarde. Op de af tredende leden J. I. van Ballegoyen de Jong, G. Houtekamer, Dr Gelderman en A. Tb. Verbist worden resp. 6, 7, 7 en 7 s't. uitgebracht. Deize zijn dus herkozen. Gekozen worden na vele stemmingen de heeren L. Kranenburg te Wilhelminadorp en P. Dominicus te Rilland. De voorzitter neemt zijn herbenoeming aan, de secreta ris vraagt enkele dagen beraad. Rondvraag. Naar aanleiding van een vraag van den heer Tielemans zegt de voorzitter, dat bet Bestuur aanvankelijk van meening was, dat de vereeniging geld eou krijgen voor he't uitgeven van een folder voor V. V. V,, waarbij de drukker de opbrengst van de advertenties zou ont vangen. Het is echter gebleken, dat er voor betaald moeten worden. De menschen adverteeren blijkbaar 'zoo druk niet meer in folders, etc. De heeren Tielemans en L. Verver mee- nen dat, wanneer de zaak anders aan gepakt wordt, met een folder geld te ver dienen valt of althans het drukken geen geld behoeft te kosten. De voorzitter betwijfelt dit, tenzij de leden der vereeniging zelf op adverten ties izouden uitgaan. Hierna sluiting. Kapelle. Dood el ijk ongeval. Gis teravond omstreeks 7 u. kwam de vracht auto van de firma van der 'Have van uit Bergen op Zoom. 'Gekomen aan den post weg te Kapélle nabij de hofstede van den landbouwer de Blaay liet de chauffeur mej. Paulina de 'Groene van Wemeldinge uit. Bij het oversteken van den weg werd zij plotseling aangereden door een auto uit de richting Goes, welke op weg was naar Tilburg. Het meisje werd een eind meegesleurd en was op slag dood. Dr Pfeiffer, de burgemeester en de po litie waren spoedig ter plaatse aanwezig. Mej. de 'Groene is 22 jaar oud, was op weg naar haar verloofde en woonachtig te Wemeldinge. Bij den landbouwer de Blaay werd he't lijlk binnen gedragen. De naaste familie uit Wemeldinge werd met dit zoo droe ve voorval in kennis gesteld en was spoe dig ter plaatse. De verslagenheid was groot. Aagtekerke. Maandagmiddag vergader de de Raad dezer gemeente, waarin de voorzitter het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder herdacht. Hij deelde mede, dat hij. een schriftelijke betuiging van de deelneming der gemeente had ge zonden en tegenwoordig was geweest hij de begrafenis. Besloten werd de door den Minister van Binnenlandsche Zakeü gewenschte wijzigingen in het Ambtenarenreglement aan te brengen. Op verzoek van Ged. Sta ten werden daarna eenige wijzingingen in do Bouwverordening aangebracht. Aan de orde was de kwestie van werk verschaffing. De voorzitter deelde mede vernomen te hebben dat de diaconie der Geref. Gemeente, die tot nog toe aan de leden harer Gemeente, die daarvoor in aanmerking kwamen een gelijk aantal da gen werk verschafte als dit door de Ge meente gedaan werd, met 1 April daarmede was opgehouden. Daardoor zullen eenige personen slechts 2 of 3 dagen per week aan de werkver schaffing kunnen zijn wat z.i. te weinig is om in hun levensonderhoud te voor zien, waarom voorgesteld werd om deze personen de dagen dat zij nu niet voor de Diaconie werken, bij de gemeentelijke werkverschaffing te plaatsen. Dhr Wisse zeide het te betreuren dat, waar reeds geruimen tijd met de Diaco nie is samengewerkt, deze niet heeft me degedeeld met de hulp te zullen ophou den, waardoor men ook niet weet wat de reden is van het stopzetten der werkver schaffing. Dhr S. de Visser Cz. is van dezelfde meening. Hij acht het gewenscht dat de betrokken personen nu door de gemeente geholpen worden. Dhr Kodde meent, dat waar bij de Ge ref. Gemeente principieele bezwaren be staan dat de gemeente aansluit bij de Werkloosheidsverzekering, deze Gemeen te ook haar werkloozen verder moet hel pen en niet aan hun lot overlaten. Om deze reden is hij er ook tegen dat de ge meente Aagtekerke nu helpt. Dhr. G. de Visser gelooft, dat thans de werkverschaffing niet meer zoo noodig is en er wel weer werk te krijgen zal zijn. De heer W. de Visser meent dat het aan beveling zou verdienen wanneer aan de Diaconie gevraagd werd waarom niet ver der bedeeld werd, waarop de voorzitter opmerkt, dat deze Diaconie daaromtrent geenerlei verantwoording schuldig is. Met 5 tegen 2 st., die van de heeren Kod de en G. de Visser wordt daarna besloten hen die niet meer door de Diaconie wor den tewerk gesteld, eenzelfde aantal da gen te doen werken als waarop zij door die instelling werden te werk gesteld. Behandeld werd nu het garandeeren door de gemeente van den aanleg van ge leidingen voor electrischen stroom buiten de kom der gemeente. Vanwege de P.Z. E.M.. waren de heeren Ir de Regt en Va der bij deze vergadering tegenwoordig. De heer De Regt zette duidelijk uiteen hoe de garantie die voor leidingen buiten de kom der gemeenten geëisebt wordt, werkt en op welke wijze, door samenwerking de kosten van aanleg zeer verminderd kun nen worden. Hij wees erop hoe sommige gemeenten reeds een deel van de garan tie voor hun rekening nemen om daar door tot meerdere aansluitingen te komen en zette uiteen dat meerder gebruik van electriciteit ook tengoede komt aan alle verbruikers, waarbij hij ook in het licht stelde dat electrische verlichting, mits oordeelkundig gebruikt, niet duurder be hoeft te zijn en veel meer voordeelen op levert dan het verlichten met petroleum. In principe werd besloten nader te overwegen hoe de gemeente deel zal kun nen nemen in een garantie. B. en W. zul len dit nader onderzoeken. Bij de rondvraag vroeg de heer C. de Visser nog grond in den Kruisweg op te ruimen waarbij de voorzitter mededeelde dat daartoe reeds order gegeven was, ter wijl de heer Wisse nog vroeg de Peke- lingsche weg te doen nazien. Colijnsplaat. Maandag trad de heer W. H. Tilanus, lid der Tweede Kamer, voor de plaatselijke afdeeling der Chr. Hist. Unie en belangstellenden qp met het on derwerp: Fascisme, Niat.-Socialisme en het Chr. Hist, beginsel. Nadat de verga dering door den voorzitter, ds Bons, ge opend was, ontving de heer Tilanus ge legenheid tot 't uitspreken van zijn rede. Spr. schetste eerst het Fascisme in Ita lië, nauw verbonden met den naam van Mussolini. De burger is er voortaan om den staat en niet omgekeerd. De staat zal zeggen hoe wetenschap heeft te spreken en opvoeding moet worden ingericht. De corporatieve gedachte, waarbij' de leiding wordt toevertrouwd aan de belangenor ganisaties en niet meer aan de kiezers, is echter pas aan het groeien. In ons land kent men de verwezenlijking van deze gedachte min of meer in de bedrijfs- radenwet. De staat in Italië is alles. Maar wat is de staat? Een hol begrip, één partij of één mensch. Het Nat. Socialisme in Duitschland heeft sterke trekken van het fascisme in Italië gemeen. Maar er is ook verschil. Zie naar de houding tegenover de Joden en het koningschap in beide landen. Hit- Ier beloofde voorheen medezeggenschap aan de arbeiders, doch thans blijkt ook in de bedrijven het Führerprincipe te zijn doorgevoerd. De staat overheerscht in Duitschland kerk, maatschappij, school, huisgezin, in dividu. Het fascisme en nationaal-socialisme kunnen in ons land niet zonder meer worden overgenomen. Spr. acht deze stroomingen voor ons land overbodig en onaanvaardbaar. De geestelijke geaard heid van het Nederlandsche volk is an ders dan die van Duitschland. Boven dien zijn de toestanden hier gansch an ders dan in Duitschland en Italië. Wij hebben geen oorlog, ontaarde democra tie enz. gekend. Wiji kennen den zegen van het parlementaire stelsel: samenwer king van regeering en volk. En wenschen niet naar Italiaanschen of Duitschen geest geregeerd te worden. Het fascisme en nat. socialisme kon hier eenigen voet krijgen door de misère van dezen crisistijd, door het ietwat slap bewind van het vorig kabinet. De Soc.- Democratische theorieën hebben funest gewerkt. Het opgroeiend geslacht kent de beginselen niet meer. Bestudeer die be ginselen, aldus Spr., leef er naar. God alleen heeft recht op ons. De mensch moet zich aan Hem ondergeschikt maken. Zijn Woord alleen is de maatstaf van on zen wandel. Laat er Chr. lectuur komen in uw huisgezinnen! Verwijder alles wat van God verwijdert! Het program van het nat.-socialisme hier te lande is hol. Veel punten zijn tegenstrijdig in zich zelf. God heeft in Zijn Woord geopenbaard de richtlijnen, die een regeering heeft te vol gen bij! de uitoefening van haar bewind. Het nat.-socialisme is onschriftuurlijk en derhalve voor ons niet aanvaardbaar. Na eenige bespreking volgde sluiting. Oostburg. De Kerkeraad der Ned. Her vormde Gemeente alhier heeft van het Prov. Kerkbestuur bericht ontvangen, dat dit college zijn goedkeuring hecht aan het verzoek om de de z.g. bouwfondsgelder, te gebruiken voor den bouw van het te huis voor ouden van dagen alhier. Aan een lang gekoesterden wensch van velen kan nu worden gevolg gegeven. („M. G.") DsG. Oosterhuisfln den ouderdom vein 83 jaar is te Leiden over leden Ds G. Oosterhuis, emeritus-predi kant van de Ned. Herv. Kerk. Ds Oosterhuis is eenige jaren predikant geweest te Schraard en legde in 1886 zijn ambt neer, waarna hij zich metterwoon vestigde in Groningen. Afscheid en intrede. D's J. N. Drost hoopt Zondag 22 April 1934 afscheid te nemen van de gemeente Brouwershaven en Zondag 29 April 1934 zijn intrede te doen te Assen- delft, na bevestigd te zijn door Ds Red- dingius van Westzaan. Bond van Ned. predi kanten. Door den Bond van Neder landsche predikanten, die te Utrecht ver gaderde, werden tot leden van het Hoofd bestuur benoemd: Dr R. B. Eevenhuis te Zaandam en Ds A. J. Splinter te Olden- markt en als lid van het dagelijksoh be stuur Ds G. Brinkerink te Oostvoorne. De vergadering droeg het hoofdbestuur op omtrent het in het leven roepen van een nadere redeling van de Hervormde weduwenpensioenen, in overleg te treden met de quaestoren der kerkelijke beurzen en verder naar bevind van zaken te han delen. Verder werd het hoofdbestuur gemach tigd een bureau in het leven te roepen ter bevordering van praktisch werk voor can- didaten op den grondslag van den Bond en stelde een bedrag voor deze aangele genheid beschikbaar. Stakende studenten. In het „Gereformeerd Weekblad" heeft 't Kamerlid Prof. Dr H. Visscher onlangs gewezen op het feit, dat er verschillende studenten te Utrecht zijn, welke door den Gereformeerden Bond worden gesteund, en die ondanks dat, niet de colleges van wege dien Bond willen volgen. Uit protest nu, zoo schrijft Prof. Vis scher in het laatste nummer van het „Ge reformeerd Weekblad", dat deze feiten bekend zijn geworden, hebben deze stu denten laten weten, dat zij de colleges van den Bond niet meer zullen volgen en zoo schrijft Dr Visscher verder: Ik heb niet gehoord, dat zij de beurs niet langer wenschen te genieten. Dit had er anders bij behoord! Zij kondi gen dus een staking aan. Noodig was dit niet, want zij hebben niet anders gedaan dan staken en steun trekken. Uit deze houding blijkt echter wel, hoe gegrond mijn bezwaren waren. Deze hee ren hebben, toen hun de beurs werd toe gekend, beloofd ijverig te zullen studee- ren, met name zich toe te leggen op de studie der Gereformeerde beginselen en ook, dat zij daarvoor de Bondscolleges zouden volgen. Toen zij deze belofte ga ven, maakten zij dus stilzwijgend de re serve, dat zij zulks wel niet zouden doen. Zulk een houding pleit noch voor de waarheidszin, noch voor het roepingsbe sef dezer heeren. Zij vergissen zich ech ter, als zij meenen, dat de Bondshoog- leeraar zulke studenten op zijn college be geert. Er zijn te Utrecht zoo ongeveer 50 studenten welke uit het Leerstoelfends van den Geref. Bond gesteund worden. Dergelijke stakers zijn eigenlijk stakkers. Maar zulke stakkers zijn straks de man nen, waarvan Groen van Prinsterer reeds klaagde, dat zij de grootste tegenstanders waren van gezond kerkelijk leven, de oor zaak van de versterving der Kerk. Onze Herv. Geref. gemeenten mogen wel be denken, dat het beter is om een predi kant verlegen te zijn, dat er met een ver legen te zitten Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Gistermiddag vergaderde in de Prins van Oranje te Goes bovengenoemde ver eeniging onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke. De voorzitter deelt mede, dat in 1933 geen alg. verga dering is gehouden omdat er geen drin gende zaken waren. Doordat de finan- cieele resultaten van de rundveeteelt slecht waren, moest om steun voor het bedrijf worden gevraagd. Thans moet de regeering ingrijpen en dat het daarmee ernst is blijkt wel uit de beperking van den rundveestapel. Spr. hoopt, dat deze maat regelen aan het gestelde doel zullen be antwoorden en dat de gewenschte verbe tering in den bedrijfstoestand daardoor zal tot stand komen. De voorzitter deelt verder mede, dat het Prov. bestuur een aanslag wil plegen op bet batig saldo over 1933 en het Prov. subsidie met dit bedrag wil verminderen. De voorz. merkt echter op, dat dit batig saldo bestaat uit bedragen, voor welke de vereeniging tegenover de stierenhouders garant is. Spr. hoopt, dat dit abuis op bevredigende wijze zal kun nen worden opgelost. De secretaris, Ir Dorst, doet nu ver schillende mededeelingen over de rund veeteelt in Zeeland. Het mond- en klauw zeer was oorzaak, dat de melkopbrengst belangTijk beneden het normale bleef D- melkprijzen waren verschillend. In Wal cheren waren ze, dank zij het consump- tiemelkbesluit behoorlijk, in andere stre ken waren ze soms zeer laag. Ook de veeprijzen bleven ver beneden de nood zakelijke kosten. Door de overname van vee door de Crisisrundvee-centrale werden de veeprijzen later wat verbeterd. D'e ver eeniging bestaat uit 348 leden en finan ciert het laboratorium te Middelburg, ter wijl ze verschillende melkerscursussen or ganiseerde. De rekeningen over 1932 en 1933 wer den vastgesteld. De rekening 1932 heeft het eindcijfer f 6780.07 (goed slot f3458,91) en die van 1933 f7064.72 (goed slot f 3526.42). Aan Gedep. Staten zal de volgende voordracht voor bestuurslid tevens lid van de Prov. Commissie worden aan geboden: 1. H. A. A. Baron Gollot d'Escu- ry en J. J. Jansen beiden te Klooster- zande. Hierna houdt de heer C. Zwager man, rijkszuivelconsulent te Middel burg een voordracht over: „Crisis maatregelen in verband met de zuivel en de veeteelt". Spr. wees er op, dat in 1926/27 de ciisis in den landbouw zich begon af te teekenen. Eerst in den akkerbouw, maar spoedig ook in de veeteelt. De export van onze land- en tuinbouw- en veeteeltpro ducten schrompelde in enkele jaren in een, niet alleen wat de hoeveelheden, maar ook wat de prijzen betreft. We wer den overstroomd door producten uit het buitenland, zoodat ook op de binnen landsche markt de prijzen kelderden. Er moest een beroep op de Overheid worden gedaan. In het begin kostte het moeite re geering en publiek van de noodzakelijk heid van steun aan den landbouw te over tuigen. Maar men ziet nu toch algemeen het groote belang van een welvarenden koerenstand in. Dat is een winst, die niet meer verloren mag gaan. Ook het eens gezind optreden van de landbouworgani saties mag geroemd worden. En verder zijn uit den landbouwerskring mannen voortgekomen, die geharnaste strijders zijn gebleken voor de landbouwbelangen. Ook dit mag als winst geboekt. Spr. noemt daarna de verschillende landbouwsteunwetten, die we gekregen hebben. Zij gaan van deze beginselen uit: 1. Het proces mag men niet laten uitzie ken, want dan zou het platteland verar men. Daarom moet het publiek een prijs betalen, die ten minste de productiekosten dekt. 2. Met hand en tand moet de uit voer, die we hebben, worden verdedigd, ook al kost dit tijdelijke offers. 3. D'e pro ductie moet aan den afzet worden aange past, wat in vele gevallen beperking, in een enkel geval (tarwe) uitbreiding be- teekent. De steun, die we hebben gekregen is zeker niet gering (pl.m. f 180 miljoen). Daarom past den landbouwer in de eerste plaats dankbaarheid jegens de regeering. Maar daarnaast blijft er het volle recht om de crisismaatregelen te becritiseeren op een opbouwende manier. Groeps egoïsme mag onder de boeren niet voor komen, maar alle groepen moeten mee werken om de koek zoo eerlijk mogelijk te verdeelen. En ook mag geëischt, dat de landbouwers meewerken aan de uitvoe ring der steun-maatregelen. Spr. toont nu aan. dat de landbouw recht heeft op den steun van de andere bevolkingsgroepen. Was die steun er niet, dan zouden de landbouwers en landar beiders de slaven van de steden zijn. Nog altijd is het gemiddeld loon van een land arbeider slechts f400 en b.v. van een spoorwegarbeider f 1200 a f 1300. Spr. zet daarna uiteen de werking van de crisiszuivelwet. Op boter, margarine, kaas, melkproducten en spijsvetten is een heffing gelegd. Vrij van deze heffing zijn rauw, ongesmolten vet en olie (voor de laatste is echter een heffing in voorbe reiding). Verder is een menggebod van marga rine ingevoerd, alsmede een bepaalde prijsverhouding tusschen boter, marga rine en spijsvetten (3—2). Ook is de in voer van vetten gecoütingenteerd en be last en wordt het aanbod van zuivelarti- kelen wat geregeld (opslag in de koelhui zen zoo noodig). Het crisiszuivelfonds wordt verdeeld naar het vetgehalte van de melk (thans 2,56 cent per L.). Zonder dit bedrag zou men voor de melk slechts pl.m. 2 cent krijgen. Verder zet Spr. uiteen de consumptie- melkregeling, teneinde den melkprijs in een bepaalde plaats op peil te houden. Men hoort soms zeggen, dat de Neder landsche bevolking f80 miljoen per jaar aan de zuivelproducenten betaalt. Dit is tot op zekere hoogte waar. Zonder den steun zou men boter kunnen koopen tegen 70 80 ct. per K.G. Maar dit zou tevens beteekenen de ondergang van het platteland. De boter is nu niet hooger in prijs dan in 19121914. De prijs ligt nog iets beneden de productiekosten. In veeteeltkringen gevoelt men als be zwaar, dat de margarineindustrie, hoe wel gerantsoeneerd, toch veilig gesteld is en dat 2/s van de klanten door de mar garinefabrikanten en Va door de boter- producenten wordt bediend. Vooral in Friesland voelt men dit bezwaar. In de landbouworganisaties wil men een studie commissie over dit onderwerp. Misschien komt hierin nog wel verandering. Wel licht kan men voor de margarineindu strie verplichtend stellen gebruik van in- landsche vetten en oliën. Ook zou de prijs verhouding tusschen boter en margarine kunnen gewijzigd worden. Zoo zijn er meer mogelijkheden. Wat Zeeland betreft, hier is het vooral noodig den prijs van de consumptiemelk op peil te houden. In Walcheren is men daarin geslaagd. Andere deelen van Zee land kunnen met de z.g.n. halfvrijwillige consumptiemelkregeling geholpen worden. Dit is reeds het geval in Goes en Zierik- zee. Straks zullen andere plaatsen volgen. In Zeeland wordt 50 van de melk ver werkt tot boerenboter. Deze boerenboter- producenten worden geholpen, door een lageren zegelprijs. Ook koopt de crisis- zuivelcentrale soms wel boerenboter op. Helaas is de dankbaarheid in dezen kring niet groot en de verplichting om zegels te plakken wordt nog wel ontdoken. Als straks de tuchtrechtspraak er is, kan hiertegen krachtiger worden opgetreden. Tenslotte bespreekt spr. de beper king van de rundveehouderij, wat een zeer moeilijk vraagstuk is. De strijd hierover is wel een jaar lang bin nenskamers gevoerd en is nog niet beslist. De margarineproductie is wel iets be perkt, maar nog niet voldoende. De veestapel is in Nederland zeer sterk toegenomen (plm. 42 Vooral veel jongvee is aangehouden. Alleen in Zeeland zien we een veel min deren groei van den veestapel. De eigen lijke fokkerij is hier niet van beteekenis toegenomen sedert 1910. Tenslotte behandelt spr. twee punten, n.l. de v e e - i n k r i m p i n g, die popu lair is en de teeltbeperking, die nog im-populair is, Tot eind Maart is de veestapel met 100.000 stuks verminderd. De bedoeling is dit op te voeren tot 210.000 stuks. Dit heeft geen resultaat opgeleverd voor de melkproductie. Maar wel zijn de veeprij zen omhoog gegaan. Dit afslachten van koeien is mogelijk door den verhoogden accijns op geslacht, waardoor de vleesch- prijs met 15 cent per K.G. is gestegen, wat weer tot gevolg had, dat het rund- vleeschverbruik iets is afgenomen. De teeltbeperking is niet vrijwillig maar zal straks rusten op wettelijke maatrege len. Het is de bedoeling den melkvee stapel te brengen en te houden op iy4 miljoen stuks (nu is het iy2 miljoen). Het aanhouden van kalveren gaat men nu regelen. Misschien komt er later nog wel een regeling, dat men zóó en zooveel melkkoeien mag houden. De regeling is nu zóó, dat men op 3 koeien één kalf mag aanhouden. Voor Zeeland is dit per centage hooger gesteld (plm. 60 ge zien de bijzondere bedrijfstoestanden daar. Door het bestuur der Zeeuwsche rund veecentrale is het aantal toegewezen kal veren over de bedrijven in elke gemeente naar beste weten verdeeld. Wellicht zijn daarbij fouten gemaakt. Daarmee zal dan volgend jaar rekening worden gehouden. Voor het mesten van stierkalveren kan straks toestemming worden gevraagd. Men mag geen handel in toewijzingspapie ren drijven, maar wel in kalveren mèt papieren. Ook zet spr. de controle op de naleving dezer bepalingen uiteen. Straks moet men bij de controle de papieren kunnen toonen. Er zijn dit moet spr. erkennen voor Zeeland speciale bezwaren voor de vaarskalveren gedurende het eerste jaar, me ar overwogen wordt hieraan tegemoet te komen. De verhouding tusschen vaars- en stier kalveren is geheel vrij. Spr. wekt tenslotte de veehouders op mede te werken aan de uitvoering der maatregelen. Dat zijn ze verplicht. Maar onze Zeeuwsche voormannen moeten op de bres staan, om onbillijkheden voor Zeeland te voorkomen. Men wil Zeeland wat achterstellen omdat men zegt, dat de akkerbouwers toch al gesteund worden. Bij de bespreking werd o.a. gevraagd wat er met de overtollige nuchtere kal veren moet gebeuren. Dhr Zwagerman antwoordt, dat aan de rundvee-centrale vaarskalveren afge leverd kunnen worden tegen 20 cent per K.G. Voor de stierkalveren is men op den handel aangewezen. Enkele der aanwezigen verklaarden deze ingrijpende regeling nog niet te kun nen toejuichen of begrijpen. Enkele klachten werden geuit over de toewijzing der kalveren. De heer Zwager man antwoordde, dat deze toewijzing in korten tijd moest plaats hebben. Een vol gende keer kan met allerlei omstandig heden rekening worden gehouden. Hierna sluiting. Het verbouwde station D. P. te R o t t e r d a m. Er is ja renlang hard gewerkt aan de spoorlijn, die Rotterdam doorkruist. Er zijn nieuwe bruggen gebauwd, de viaduct is versterkt en de stations Beurs en D. P. aldaar heb ben groote veranderingen ondergaan. Het station Beurs is thans vrijwel voltooid; op het oogenbiik zijn de schilders er druk aan het werk. Het station D. P. is nog niet heelemaal klaar, maar naar het zich laat aanzien zullen, als op 15 Mei de zo merdienstregeling van kracht wordt, de werkzaamheden ook hier vrijwel voltooid zijn. In verband met het doortrekken van de electrische treinen naar Dordrecht, welke treinen tot nu uitsluitend aankwamen aan de kop-perrons aan de Westzijde van het station, zijn de doorgaande perrons verhoogd. Tevens is het middenperron naar het Noorden opgeschoven, zoodat de capaciteit van het station D.P. voor door gaande passagierstreinen grooter is ge worden. De overweg, welke het eerste met het tweede perron verbindt, staat te verdwij nen. Zooals men weet, zijn er ten behoeve van de reizigers tunnels gebouwd. Twee Neder 1. deviezen- s-m okkelaars veroordeeld. Twee Nederlandsche deviezensmokke- laars, De R. en B., die in het Rijnland groote posten effecten over de Nederlaud- sche grens hebben gesmokkeld, zijn gis teren door het Schnellschoeffengericht te Berlijn veroordeeld. Zij waren door de Duitsche douanen gearresteerd bij' een poging om opnieuw 10.000 mark te smok kelen. De R. werd veroordeeld tot 3Vs jaar tuchthuis en een geldboete van 6000 mark en B. tot drie jaar tuchthuis en 5000 mark boete. Beiden hadden effecten verstopt in de auto van B. en aldus getracht deze over de grens te krijgen. Onregelmatigheden te H e u s d e n. Op vermoeden van onregel matigheden bij de Godshuizen (instelling van burgerlijk armbestuur) te Heusden, wordt door de opperwachtmeester der koninklijke marechaussee een onderzoek ingesteld. De rentmeester der instelling A. J. v. d. K., is in arrest gesteld. Kind verbrand. Dinsdag avond trok het driejarig dochtertje van den arbeider J. Houwers te Beesel (L.) in een onbewaakt oogenbiik een met ko kend water gevulde waschtobbe om en bekwam hierbij dusdanige brandwonden dat de kleine in het ziekenhuis te Roer mond is overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 6