EERSTE BLAD. Binnenland. WOENSDAG 11 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 180 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Quaker blijven HAVERMOUT GELDIG Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs I2.W) per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cant per regel,. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 0.85. Bij contract .belangrijke korting. De S. D. A. P. tegen zichzelf ver dedigd. De S.D.A.P. heeft zich in haar laatste congres uitgesproken voor de handhaving van de democratie en voor handhaving van de landsverdediging. Dat beteekent een belangrijke frontver andering. Tot nu toe ia de S.D.A.P. voor revolu tionaire agitatie nooit teruggedeinsd. En tot op den huidigen dag zijn zij, die voor een behoorlijke weermacht ter verdedi ging van onze onafhankelijkheid het pleit voerden, gescholden als militaristen, als verheerlijkers van den oorlog. Maar nu zijn de tijden veranderd. En met hen de S.D.A.P. In Duitschland en andere landen is de democratie weggevaagd. En nu is er de vrees, dat deze beweging ook naar ons land zal overslaan. En daarbij komt nu nog de vrees, dat bij een eventueel con flict b.v. tusschen Duitschland en Frank rijk een ontwapend Nederland voor de fascistische aanvallers een belangrijk voordeel zou beteekenen. Het is om deze redenen, dus niet uit principieele overwegingen dat het roer wordt omgegooid. Nu wordt het noodza kelijk geacht niet alleen de democratie, maar ook de landsverdediging te hand haven. Maar men kan alleen handhaven wat er nog is. Waren we den Soc.-Democra- tischen kant opgegaan, dan zou er wat dit betreft niets te handhaven zijn. Het is het „H d b 1. dat hierop aldus de aandacht vestigt: „Dat de „herziene" S.D.A.P. thans in Nederland nog een krachtig geleide de mocratie vindt, welke in het belang van een vrij Nederland in staat en bereid is front te maken tegen de dwangsystemen van het communisme eenerzijds en van het fascisme anderzijds, is waarlijk niet haar verdienste. Integendeel 1 Zij heeft haar zeer ruime bijdrage geleverd tot de wantoestanden die in rijk en gemeenten op verschillende plaatsen door misbruik van vrijheid waren ontstaan, en het fascisme in de kaart speelden. Dat desondanks de democratie in Nederland onder nieuwe, sterke leiding, voortbestaat, is een voor deel waarvan de S.D.A.P. thans onver diend mee geniet, ondanks veel uit haar verleden. En zoo is het ook met de landsverdedi ging. Na jaren van agitatie tegen het z.g. „militarisme" in Nederland, tegen defen- sie-begïoo'tingen, tegen landsverdediging, en aanvankelijk zelfs tegen de bescher mingsmaatregelen tegen de gevaren uit de lucht, ten behoeve der burger-bevol king; na de uitdagende „dappere onge hoorzaamheid", en de drogredenen over een „veiligheidswacht" die wel orde moest houden maar geen aanvallen gewelddadig mocht trachten te keeren, na alle ontken ningen van de leer dat een onverdedigd Nederland de oorlogvoerenden om ons been zou aantrekken inplaats van afleiden, is dan nu nu de demo cratische mogelijkheden voor socialisti sche ontwikkeling door het fascisme van over de grens bedreigd schijnen plot seling een ander inzicht gerijpt. En nu lean men den heer Albarda hooren uitleg gen dat een tegen Frankrijk optrekkend Duitschland zeker den weg over Neder land zal kiezen, wanneer het kan ver wachten dat Nederland zich niet zal ver zetten, of in oorlogstijd zijn eigen sociaal democraten tegen de Nederlandsche landsverdediging zou zien optreden. Dat is dus precies wat wij en vele an deren jaar in jaar uit hebben betoogd. Maar zoolang het ging om de verdediging van Nederland, werden wij door de so ciaal-democraten uitgemaakt voor mili taristen, dwazen en erger. Pas nu er ge vaar dreigt voor het socialisme, erkent men de juistheid onzer argumenten. Van daag mag de S.D.A.P. haar gesternte danken dat Nederland nog een weer macht bezit, die, indien noodig, de gren zen zal verdedigen. Vandaag staat die weermacht, die door de S.D.A.P. jaren lang is bespot en geestelijk ondermijnd, naar vermogen als een muur tusschen Nederland en een aanvaller, dus vanzelf ook tusschen het Nederlandsche arbeids veld onzer socialisten en den eventueelen buitenlandschen vijand dien zij zoo duch ten. Vandaag profiteeren zij van het feit, dat overig Nederland steeds taai verzet heeft geboden tegen hun slooperspogin- gen van weleer." Zoo is het inderdaad. Het blijkt thans dat de S.D.A.P. tegen zichzelf verdedigd is. Dit geldt trouwens niet alleen ten op- «ichte van de democratie en de landsver dediging, maar ook wat betreft de werk- loozensteun, de werkverschaffing, de werkverruiming enz. Wat in ons land, zeg de laalste 10 jaar, de door de S.D.A.P. aangegeven koers gevolgd, dan zou thans de finan cieels toestand van dien aard zijn, dat de regeering absoluut machteloos zou staan en dat zij werkeloos de ellende van de werkloosheid zou moeten aanzien. Zoo zien we het merkwaardige feit, dat in ons land de S.D.A.P. tegen zichzelf be schermd is. Dat de democratie beschermd is tegen de zich noemende democraten. Dat de arbeiders beschermd werden te gen de zich noemende arbeiderspartij. a Zwari boven! De kleuren van de N. S. B. zijn zwart en rood. Rood, omdat dit de kleur is van den opstand, van het b 1 o e d, voor de aanduiding van gevaar. Maar daarboven plaatst de N. S. B. het z w a r t. Waarom? Omdat de zwarte kleur voor ons land van zeer bijzondere beteekenis is geweest, zooals b.v. het Oranje? Neen, zegt de nieuwste uitgave van de N. S. B., bij onze vlag denken wij niet in de eerste plaats aan de Vaderlandsche kleuren en aan de Oranjekleur, maar aan Mussolini! .Wij vergeten niet, dat het Mus solini is geweest met zijn zwarthem- den, die de vlag van het Fascisme heeft geheschen. Uit eerbied voor dezen groo- ten voorganger is de bovenste kleur van onze vlag zwart. Om niet al te zeer het on-Nederland- söhe en het anti-nationale van deze be weging te laten uitkomen, wordt er aan toegevoegd, dat men hoopt in de toekomst het rood door oranje te vervangen. In de toekomst! Maar voorloopig blijft het bij de N. S. Bzwart b o v e nl De kleur lijkt ons niet slecht gekozen voor een beweging, die ons volk naar den zwarten nacht van dictatuur en ge wetensdwang tracht te voeren. Wij echter blijven maar liever bij het aloude Oranje boven! Ingezonden Mededeeling. Het bureau van de ontwapenings-conferentie bijeen. Het Bureau der Ontwapeningsconfe rentie heeft gisteren voor het eerst sinds 22 November weer een bijeenkomst ge houden, die in zoover een bevredigend verloop heeft genomen, dat nog steeds geen regeering bereid is de verantwoor delijkheid op zich te nemen voor een ver breking van de diplomatieke onderhan delingen tusschen groote mogendheden. Het Bureau gaf blijk, aan het totstand komen van een conventie nog steeds niet te wanhopen. Van Nederlandsche zijde was aanwe zig Prof. Moresco, die als voorzitter van de vlootcommissie persoonlijk een zetel in het bureau bezit. Voorzitter Henderson opende de bijeen komst. Hij verklaarde, dat het verloop der diplomatieke besprekingen tusschen de groote mogendheden weliswaar nog niet tot de gehoopte overeenstemming heeft ge leid, doch dat niets de conclusie zou wet tigen, dat verdere bemoeiingen vruchte loos zouden zijn. Henderson zou het daarom ten hoogste onraadzaam achten, indien het bureau den regeeringen niet eenigen tijd de voortzetting der bespre kingen zou laten. Hij eindigde met een nieuw beroep op de conferentie om de taak te vervullen, waarvoor zij is bijeengeroepen, n.l. wape ningsvermindering met evenredige ver hooging der veiligheid door internationale verdragen. Na eenige bespreking besloot het bu reau, dat men op 30 April en de alge- meene commissie op 23 Mei weer zal bij eenkomen. De R. K. jeugd Ih Beleren en de Nazi's. De onderhandelingen tusschen de R.K. autoriteiten en de nazi-bewindvoerders te Munchen over de kwestie der katholieke jeugdorganisaties in Beieren zijn mislukt en afgebroken. Kardinaal Faulhaber heeft eenige da gen geleden den Beierschen minister van Binnenlandsche Zaken, Robert Wagner, een zeer ernstig schrijven doen toekomen, nopens de eischen der R. K. Kerk inzake de jeugdvorming. Op een vroeger dreigement van den minister, die gezegd heeft, dat „spoedig de dag daar zal zijn, waarop de nazi's alle huizen der katholieke jeugd zullen bezetten", heeft de kardinaal geantwoord met een beroep op Hitiers verklaring, des tijds plechtig afgelegd, dat „de particu lieren eigendommen der Duitschers on aantastbaar zijn". De Beiersche minister heeft zich niet, althans tot dusver niet, verwaardigd op het schrijven van kardinaal Faulhaber te antwoorden. Intussohen wordt nog 'het volgende feit bekend, dat zich Zaterdag j.l. te Wurz- burg in Beieren heeft afgespeeld. Voor het paleis van den bisschop te Wurzburg drongen dien dag honderden nazi's samen, om tegen den kerkvorst te demonstreeren. Van R. K. zijde werd ge tracht aan dit onverkwikkelijk optreden een einde te maken, doch dit wakkerde blijkbaar den strijdlust der betoogers nog meer aan. Tenslotte drohgen zij de tegen standers op zij, bestormden het paleis en rukten de bisschoppelijke woning binnen. Slechts aan het onmiddellijk ingrijpen van een groote politie-macht is het te danken, dat handtastelijkheden werden voorkomen. Het 1 Mei-feest in Duitschland. Het 1 Mei-feest zal ook dit jaar met giooten luister door het geheele land ge vierd worden. De Hitlerjeugd zal op den Broeken in de Harz bijeenkomen, waar Baldur v. Schirach, haar leider, een rede zal houden. In Berlijn zal in den Lustgarten 's mor gens vroeg de jeugd worden verzameld, 's Middags om 2 uur zal in de Staats^ opera Unter den Linden dr Göbbels spre ken. Om 6 uur zal op het Tempelhoferfeld Hitier het woord voeren. Aan den op- marsch naar het Tempelhoferfeld zullen duizenden en duizenden deelnemen. 's Avonds zal minister Göring in den Lustgarten een rede houden. De kosten worden voor Berlijn alleen al op 1 millioen M. geraamd. Deze, en de andere kosten voor het geheele rijk, zul len bestreden worden door den verkoop van een insigne. De bezuinigingspolitiek van Doumergue. De organisaties van Fransche soc. staatsambtenaren hebben besloten eenige protestbetoogingen te organiseeren tegen de salarisverlagingen en de gedwongen pensionneeringen. Op Zondag 15 April zullen in alle pro vinciesteden straatbetoogingen van amb tenaren plaats vinden. Maandag 16 April zal een protestmee ting in het geheele land worden georga niseerd. De communistische organisaties heb ben tegen Vrijdag een proteststaking van een uur aangekondigd. De communisti sche spoorwegarbeiders zouden van plan zijn op 1 Mei een algemeene staking te proclameeren bij de Fransche spoorwe gen. De spoorwegaanslag bij Linz. Omtrent de ontsporing van den D-trein WeenenParijs in de buurt van Linz worden thans de volgende bizonderheden bekend. Naar thans vaststaat, ontstond het ongeluk doordat de rails over een vrij groot stuk waren losgeraakt. De locomotief met den tender sloegen het eerste om. De volgende wagens werden in elkaar ge schoven. Slechts drie wagens bleven over eind. De stoker werd na de ontsporing door steenkolen bedolven. De man is om het leven gekomen. Men vreest, dat ook de machinist het leven zal laten. De poli tie heeft een hulparbeider gearresteerd ais verdacht van medeplichtigheid aan dezen aanslag en aan twee aanslagen, welke vroeger ter plaatse zijn gepleegd. Korte Berichten. Dinsdagavond werd een vergadering der Oostenrijksche monarchisten te Wee nen ernstig gestoord. Terwijl de leider der Oostenrijksche monarchisten, Wiesner, het woord voerde, werden flesschen met traangas in de zaal geworpen. Er ont wikkelde zich zooveel traangas, dat de vergadering onder groot tumult gesloten moest worden. Het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren in eerste lezing het wetsontwerp aangenomen om de rechten en voorrech ten van kiezer te ontnemen aan 'hen, die nalaten van hun stemrecht gebruik te maken bij de parlementaire en gemeente raadsverkiezingen. De chr.-sociale partij in Oostenrijk zal volgens een mededeeling op een ver gadering van het Vaderlandsche Front met ingang van 1 Mei worden ontbon den. i In verband met de verklaring van Gandhi dat hij het prijsgeven van de campagne van civiele ongehoorzaamheid goedkeurt, verwacht men thans de gelei delijke invrijheidstelling van alle gevan genen wegens burgerlijke ongehoorzaam heid met uitzondering van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan opruiing. DE NIEUWE MOERDIJKBRUG. Verwacht wordt dat begin 1937 de geheele brug gereed Is. Met den bouw van de brug over het Hollandsch Diep, waarom al zoo lang is geroepen, zal nu spoedig een aanvang worden gemaakt. Op Dinsdag 17 April a.s. zal aan het gebouw van den direc teur-generaal van den Rijkswaterstaat te Den Haag de aanbesteding plaats hebben van den onderbouw van dit groote werk. De brug over den Moerdijk wordt de langste brug in het complex rivierover gangen. welke straks Noord en Zuid voor het gewone verkeer met elkaar verbinden zullen. Zij zal worden geschraagd door 9 kolossale pijlers, die elk, hart op hart ge meten, 102 meter uit elkaar liggen, ter wijl de afstand van de beide buitenste pij lers tot de Noordelijke en Zuidelijke land- hoofden elk 101 meter bedraagt. De lengte van de brug van landhoofd tot landhoofd wordt dus 3 X 102 meter 2 X 101 meter 1018 meter. De onderkant van de brug komt op on geveer 13 meter N.A.P. te liggen, want bij de landhoofden moet het zand plaatselijk tot dat peil worden opgehoogd, terwijl ook de koppen van de pijlers tot die hoogte moeten reiken. De pijlers worden elk op zich zelf ko lossale bouwwerken, gefundeerd op palen in gewapend beton, omgeven door een on der water gestorten koek van beton, die weer omsloten wordt door een ijzeren damwand. Op deze massale fundamenten worden de pijlers, die boven water 22 meter breed en 12.80 meter dik zijn, opgetrokken. Over den op den Zuidelijken rivierdijk gelegen weg wordt een viaduct gebouwd. De lengte-as van de nieuwe overbrug ging komt op ongeveer 600 meter stroom afwaarts van de bestaande spoorbrug te liggen. Het geheele werk van den onderbouw, dat a.s. Dinsdag wordt aanbesteed, zal in 750 dagen gereed moeten zijn. Ook voor verschillende onderdeelen van het werk zijn termijnen gesteld, waarbinnen ze moeten worden opgebouwd. Zoo moeten de grondwerken aan den Zuidelijken ri vieroever uiterlijk 100 dagen, de 3 meest Zuidelijk gelegen pijlers en het Zuidelijke landhoofd uiterlijk 250 dagen, de drie middelste pijlers uiterlijk 380 dagen, de drie Noordelijke pijlers en het Noordelijk landhoofd uiterlijk 360 dagen en het via duct op den Zuidelijken oever uiterlijk 480 dagen na den aanvang van het werk gereed zijn. Dit wijst er op, dat reeds tijdens den onderbouw met den boven bouw een aanvang zal worden gemaakt, zoodat, wanneer de onderbouw na ruim twee jaar gereed is, ook de bovenbouw reeds een flink eind zal zijn gevorderd. Verwacht wordt dat nog dezen zomer met het werk begonnen wordt, zoodat in den zomer van 1936 de brug zal wor den opgeleverd. Rekent men dan nog een maand of zes om ook den bovenbouw te voltooien, dan zal de nieuwe Moerdijk- brug in het voorjaar van 1937 kunnen worden geopend en in gebruik genomen. CRISIS-POSTZEGELS. Uitgifte van 30 April tot 31 Juli. Zooals bekend, zal binnenkort een twee tal bijzondere frankeerzegels met toeslag worden uitgegeven, waarvan de extra opbrengst ten bate komt van het Natio naal Crisis-Comité. De zegels zullen gedurende het tijdvak van 30 April tot en met 31 Juli a.s. ver krijgbaar zijn met een frankeerwaarde van resp. 5 en 6 cent, terwijl de toeslag is bepaald op résp. 4 en 5 cent. De geldig heidsduur ook voor het internationaal verkeer eindigt 31 Mei 1935. De zegels dragen de beeltenis van H. M. de Koningin, Beschermvrouwe, en van H. K. H. Prinses Juliana, eere-voor- zitster van het Nationaal Crisis-Comité. De gravures zijn vervaardigd door H. Seegers te Haarlem, naar teekeningen van Fokko Mees en P. W. van Baarsel. De zegels zijn van hetzelfde formaat als de Prins van Oranje-zegels; het 5-cent- zegel is uitgevoerd in blauwe kleur, dat van 6 cent in paars. Vliegtuigspecialisten naar Duitschland. Een aantal voorlieden van de Fokker fabrieken zijn in onderhandeling getreden met Duitsche vliegtuigfabrikanten, ten einde in hun bedrijven te Warnemunde en Rostock werkzaam te worden gesteld. Deze voorlieden, zegt het Volksblad, zijn bijna uitsluitend van Duitsche na tionaliteit en voor een groot deel in ons land bij de Fokkerfabrieken werkzaam. Velen van hen kwamen, na het einde van den wereldoorlog, toen Fokker hier zijn bedrijven ging vestigen, aanvankelijk te Veere, daarna te Amsterdam, met hem mede. Thans schijnt de bedrijvigheid op vlieg- Binnenland. Credietverleening aan den middenstand. De heer Zwagerman over de crisis-maat regelen voor de veeteelt. De brug over den Moerdijk. Buitenland. Ontwapeningsbesprekingen te Genève. De R.K. jeugd en de Nazi's. tuiggebied in het nieuwe Duitschland in de toekomst sterk te zullen toenemen. Een eerste verschijnsel is het overgaan van een aantal specialisten van de Fok kerfabrieken naar Duitsche bedrijven. Zooals men weet, heeft de rijksminister voor Luchtvaart, de oud-vliegerkapitein Goering, zich tot taak gesteld, het Duit sche volk „luchtvaardig" te maken. Groo te propaganda wordt op dit oogenblik ge maakt voor de vliegsportclubs, die een sterk militair karakter dragen. De leden ervan dragen sindskort een blauw-grijs uniform en zijn voorzien van een dolk. In hoeverre de Fokker-specialisten be stemd zijn voor den bouw van sport-, verkeers- en in de toekomst voor gevechts vliegtuigen, kon men ons niet mede- deelen, aangezien omtrent het overheve len van het personeel door de betrokke nen zelf de noodige geheimzinnigheid wordt betracht. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 April benoemd tot burgemeester der ge meente Heerhugowaard B. J. F. Sutman Meijer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Oude-Niedorp. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der gen meente Maurik G. M. B. Kamp. Een bedrijfsraad voor de typografie? De Minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 der Bedrijfsra- denwet, als tijdelijk lid toegevoegd de heer L. Levisson te 's-Gravenhage en be paald, dat deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door voren genoemde commissie van advies omtrent de wenschelijkheid van het instellen van een bedrijfsraad voor de typografie, met inlbegrip van het rasterdiepdrukbedrijf en omtrent andere daarmee verhand hou dende ondernemingen, in art. 8 der Be- drijfsradenwet bedoeld. Het ontwerp op de besloten vennootschappen. De Haagsche Kamer van Koophandel heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsont werp op de besloten vennootschappen. De Kamer is van oordeel, dat de in dit wets ontwerp vastgelegde regeling de ontwik keling van het bedrijfsleven op vrij ern stige wijze bedreigt en spreekt de ver wachting uit, dat de Kamer haar goed keuring zal onthouden aan het ontwerp in zijn huidigen vorm. Het alles overheerschende bezwaar te gen dit wetsontwerp is, dat tegen een bestaand misbruik op fiscaal gebied op getreden wordt door het nemen van. maat regelen, die naast het bereiken van het beoogde doel, een zeer belangrijk gedeelte van 'het economisch bedrijfsleven op na- deelige wijze zullen beïnvloeden. Het ge vaar (bestaat, dat alle vennootschappen, •die als „besloten" zijn aangemerkt of als zoodanig in de toekomst kunnen wor den aangemerkt, d.w.z. alle bestaande naamlooze vennootschappen met uitzon dering van het slechts kleine percentage, dat de wet uitdrukkelijk uitsluit, gedwon gen worden tot een reserveeringspolitiek, die in regelrechten strijd is met de be langen der onderneming zelf en in laat ste instantie in strijd is met bet algemeen belang. Verbetering afwatering van Z.-O. Drente. De minister van Sociale Zaken beeft machtiging verleend tot het doen uitvoe ren als Rijkswerkverschaffing van en kele belangrijke werken, welke verbete ring van den Waterstaatkundigen toe stand in Zuid-Oost-D'rente ten doel heb ben. Deze werken bestaan uit: Aanleg van een scheepvaart-kanaal van Coevorden naar Zwinderen. Verbetering van den Zijtak van de Hoogeveensche Vaart. Verbetering van het Stieltjes-kanaal boven bet D'rostendiep. Verbreeding van de Hoogeveensche Vaart van Hoogeveen naar Meppel en omleg van het stroomkanaal rondom Meppel. Het totaal bedrag aan arbeidsloon en bijkomende kosten voor deze werken is geraamd op één millioen vier honderd duizend gulden. Met het tot stand komen dezer werken zal de verbetering van den waterafvoer in Zuid-Oost Drente, welke omstreeks

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1