FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct MAANDAG 9 APRIL 1934 DAGBLAD VODR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 1§8 Buitenland. Binnenland Beroepsinbrekers gedood. Belangrijkste Nieuws. Een goede gevel siert het huis. Ziet ge een blij gezicht, dan is de gevel een pijp, gestopt met Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor. Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fle Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 een; per regel. Ingezonden mededeelingen 80 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De speelduivel. Een groot aantal exploitanten van ho tels, café's enz. heeft aan den Raad van Ministers het verzoek gericht, in het ko mende seizoen geen hazardspelen in de badplaatsen toe te laten. Men doet dit uitsluitend uit financieele overwegingen. Omdat de practijk geleerd heeft, dat de speelholen niet bevorderlijk Zijn aan de welvaart van de badplaatsen. Wat er op dit gebied zooal gebeurt, blijkt uit een beschouwing in de „Tele graaf" omtrent het Casino te Zandvoord. Dit orgaan, dat ook in zoovele Christe lijke gezinnen gelezen wordt en dat met het geld uit Christelijke gezinnen afkom stig zooveel kan doen en ook in waarheid doet om de Christelijke grondslagen van ons volksleven te ondermijnen, voert een campagne voor een speciale speelvergun- ning ten bate van bedoeld Casino. Het doet dit mede op grond van de volgende welsprekende cijfers: Aan loonen werd het vorig jaar ten behoeve van deze speelgelegenheid uitbe taald: f 125.000; aan levensmiddelen enz. f 40.000; aan verandering en stoffeering van het gebouw f 75.000; aan electrisch licht f 10.000. Verder wordt nog meege deeld dat achter 't Casino gedurende de speelperiode meer dan 30.000 auto's wer den gestald, terwijl groote bedragen be schikbaar werden gesteld voor een fonds ter verfraaiing van de badplaats. Uit deze weinige cijfers blijkt wel hoe er met bet geld gegooid is, en hoe ont zaglijke sommen aan den speelduivel zijn geofferd. Van de ellende, de financieele en moreele en geestelijke ellende van de slachtoffers spreken deze cijfers niet. Die ellende is trouwens niet onder woorden te brengen of in cijfers uit te drukken. Wij hopen dan ook dat bet adres aan den Ministerraad bet gewenschte gevolg zal hebben en dat aan bet botvieren van de speelwoede ook in de badplaatsen voorgoed een einde zal worden gemaakt. Dit schandelijk bedrijf dat in breede kringen zijn slachtoffers maakt, kan niet worden geduld. En intusscben mogen onze Christen ouders zich ernstig afvragen of zij bet met hunne belijdenis overeen kunnen brengen, dagbladen waarin de speelholen worden verheerlijkt en de speelwoede wordt aangewakkerd, met bun abonne mentsgeld te steunen en de gelegenheid te geven hunne kinderen te vergiftigen. Rotsblok stort in een fjord. Volgens uit Aalesund in Noorwegen ontvangen telegrammen zijn bij een plot selinge overstrooming van de dorpen Tafjord en Fjoeraa veertig menschen om het leven gekomen en verscheidene ge wond. De overstrooming werd veroor zaakt door bet omlaag storten van een geweldig stuk vooruitspringende rots. Toen dit stuk naar schatting een rots massa van 7 millioen Kub. M. gesteente in bet f jordwater stortte, ontstond er een enorme golf, welke groote verwoestingen veroorzaakte over een breedte van ca. 700 meter. Deze catastrofe is de zwaarste, welke Noorwegen sinds 1905 getroffen beeft. Onder de dooden bevinden zich elf man nen, twaalf vrouwen en zeventien kinde ren. D'e Ta-fjord is een der heerlijkste na tuurmonumenten der West-kust van Noorwegen. De hooge rotswanden, beider zijds van de fjord, stortten bijna lood recht, met donderend geraas*, in de zee neer. De overlevenden vertellen, dat z,ij om streeks drie uur in den nacht door een ontzettend gekraak uit hun slaap gewekt werden. Heel de streek is thans één ruïne. On geveer dertig gebouwen zijn door de vloedgolven in stukken gebeukt. De bevolking maakt zich opnieuw ern stig ongerust aangezien 2000 Kg. dyna miet dat in een door de vloedgolf verniel de loods lag opgeslagen is verdwenen. Ondanks ijverig zoeken is men er niet in geslaagd ook slechts een gedeelte van de springstof te vinden. Het tekort in Frankrijk. De regeering was voornemens, de pen sioenen der oud-frontstrijders met 3 pet. te verminderen. Op ernstige oorloginva- lieden zal deze korting echter niet van toepassing zijn, evenmin op hertrouwde oorlogsweduwen, die slechts 500 francs per jaar trekken. Dé regeering hoopt door deze maat regelen een besparing van ongeveer 200 millioen francs te verkrijgen. Hierbij ko men de 700 millioen francs, die men zich verschaft heeft uit de staatsinkomsten, zoodat ongeveer 1 milliard bespaard wordt. Daar reeds door de eerste maatregelen 2.76 milliard bespaard is, bedraagt de ge heel e bezuiniging 3.76 milliard francs. Het tekort bedraagt 4 milliard, zoodat de regeering nog slechts ongeveer 300 millioen francs noodig beeft, om het lek definitief te stoppen. Op het hoofdtelegraafkantoor te Parijs is bet opnieuw tot betoogingen tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regee ring gekomen. De betoogers zongen de Internationale en uitten beleedigingen aan het adres der regeering. Ontwapeningsdiscussies te Parijs. De te Parijs gearriveerde voorzitter der ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft een onderhoud gehad met den Fran sehen minister van buitenlandsche zaken, Barthou. Na afloop werd bet volgende commu niqué gepubliceerd: „Henderson en Barthou hebben den stand der ontwapeningsconferentie be sproken, speciaal de zitting van het bu reau, welke Dinsdag a.s, te Genève ge opend wordt. Het onderhoud duurde vijf kwartier. Barthou heeft Henderson de verzeke ring gegeven, dat, bijaldien in de zitting van bet bureau der ontwapeningsconfe rentie, bet voorstel zou worden ingediend, om de hoofdcommissie der conferentie tegen 23 Mei bijeen te roepen, de Fran- scbe delegatie zeer zeker dat voorstel zou steunen." Het feit, dat een zoo nabije datum als 23 Mei wordt gesuggereerd, voor de bij eenroeping der hoofdcommissie, schijnt er op te wijzen, dat men hoopt, bet pro bleem in zes weken tijds voldoende op te helderen, om een vruchtbare discussie mogelijk te maken. Bij het verlaten van den Quai d'Orsay verklaarde de voorzitter der ontwape ningsconferentie, dat bij over zijn onder- boud met minister Barthou zeer voldaan was en dat de gedachtenwisseling zeer nuttig was geweest. De toestand in Spanje. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de regeering be sloten beeft den alarmtoestand terstond op te beffen. De regeering is van meening, dat de gewone wetten thans voldoende zijn om de orde in bet land te doen handhaven. Te Barcelona is de politie een anar chistenbende op bet spoor gekomen, die voornemens was de vooraanstaande plaatselijke autoriteiten te vermoorden. Ook te Madrid treden de anarchisten zeer brutaal op. In het centrum der stad hebben vijf anarchisten een winkel leeg geroofd, waarna zij ongehinderd konden ontkomen. In tegenstelling met bovenbedoeld tele gram volgens hetwelk de Spaansche mi nister van binnenlandsche zaken ver klaard beeft, dat de alarmtoestand ter stond zal worden opgeheven, meldt V.D., dat de ministerraad met het oog op de sociale moeilijkbeden beeft besloten den staat van alarm nog met een maand ie verlengen. R.-K. en Duitschland. De „Osservatore Romano" heeft deze week geschreven, dat er geen enkele be paling in bet concordaat staat, die ka tholieken leeken verhindert) weer een nieuwe partij te vormen, en dat de ver houding tusschen het Vaticaan en Düitsehland meer gespannen is dan ooit. Von Papen, de Duitsche vice- kanselier, is nog in Italië, doch de Paus heeft hem nog niet in audiëntie ontvan gen. De Zomertijd. We publiceeren hieronder een staaltje van de datums, waarop de verschillende landen hun klok een uur vooruitzetten België: 8 April. Denemarken: verandert niet. Duitschland: idem. Finland: 20 Juni. Luxemburg: 8 April. Frankrijk: 8 April. Groot-Brittannië22 April. Ierland: 22 April. Italië: verandert niet. Nederland: 15 Mei. Noorwegen: verandert niet. Oostenrijk: idem. Portugal: 8 April. Roemenië: idem. Vereenigde Staten: 23 April. Korte Berichten. De officieele staatsplechtigheid op den Duitschen „feestdag van den natio- nalen arbeid" op 1 Mei a.s. z;al weder met massale optochten op het Tempelhofer- veld worden gehouden. Te Parijs heeft een algemeene ver gadering pluaats gehad van de commu nistische postbeambten-bonden te Parijs en omgeving, waarop besloten werd, de leden uit te noodigen, a.s. Vrijdag een protest-staking van een uur af te kondi gen. De werkzaamheden door het genoot schap der „vrienden van Sint Helena" ondernomen, zijn bijna voltooid. Over eenige dagen zal het huis van Napoleon er weer precies als in 1821 uitzien. Den vijfden Mei, 's keizers sterfdag, wordt het ingewijd. De Oostenrijksche regeering heeft het voornemen de nieuwe grondwet voor Oostenrijk op 1 Mei af te kondigen. Deze dag zal tot een feestdag voor den gehee- len staat verklaard worden. Groote toebe reidselen voor optochten en feestelijkhe den op den eersten Mei zijn reeds aan den gang. Gandhi heeft de burgerlijke onge hoorzaamheid opgegeven. Dit besluit is vervat in een verklaring welke in de dagbladen is gepubliceerd. i De Roemeensche regeeringscrisis kan voorloopig als bijgelegd worden be schouwd, daar de Koning zijn vertrouwen heeft uitgesproken in het kabinet Tata- rescu. In de gevangenis van Saragossa zijn drie gedetineerden tot hongerstaking overgegaan. Zij eischen, dat hun amnes tie zal worden verleend. De door de werkgevers in de bouwvak ken aangekondigde uitsluiting is voorloo pig uitgesteld. Te Muelheim overleed generaal von Einem, legeraanvoerder op het westelijk front tijdens den wereldoorlog. Uit Charkow wordt gemeld, dat de G. P. O. E. aldaar 24 hoog© ambtenaren van het Volks-commissariaat voor Ver keerswezen heeft gearresteerd, die het ge brek aan rollend materiaal hebben uitge buit om tegen hooge steekgelden wagons beschikbaar te steEen. Tengevolge van den drie dagen aanhoudenden hevigen regenval zijn ver- schiUende streken in Zuid-Spanje over stroomd. Vooral de dorpen om Sevilla hebben veel schade geleden. Het spoor wegverkeer is op tal van plaatsen ver broken. TWEEDE KAMER 17 APRIL BIJEEN. Belangrijke wetsontwerpen aan de orde. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 April te 1 uur. Aan de orde zullen alsdan zijn behan- leling van het verzoek van den heer Ku- pers om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Sociale Zaken naar aanleiding van het besluit Van dezen mi nister tot steunverlaging voor de werk- looze arbeiders in Twente; trekking der afdeelingen en regeling van werkzaam heden. De voorzitter zal aan de Kamer voor- steEen in deze vergadering een aanvang te maken met de beraadslaging over een reeks* van onderwerpen w.o. wijziging en aanvuEing van de nijverheidsonderwijs wet; instelling, 'afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten ter mijn, onteigening voor verbreeding van het kanaal -door Z u i d-B eve- land en verb o*o* ging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Ylake; wijziging van de spoorwegwet en van de locaalspoor- en tram weg wet; naasting van eenige locaJal- spoorwegen; leening aan de N. V. Bra- bantsche Buurtspoorwegen en Autodien- sten (B. B. A.) te 's-Hertogenboiseh; c r e- dietvoor werkverruiming; wetsontwerpen tot regeHng van den in voer van verscheidene artikelen; wijziging van de winkelsluitingswet en 'tijdelijke be voegdheid tot het vaststellen van bijzon dere afwijkingen van enkele bepalingen der winkelsluitingswet. Gratis rijwielplaatjes voor school kinderen. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft tot den minister van financiën het verzoek gericht te willen bevorderen, dal aan leerlingen, zoowel van openbare als bijzondere scholen, die per fiets ter school gaan en wier woning op zijn minst drie kilometer van de school verwijderd is en voorzoover de ouders (verzorgers) niet in de rijksinkomstenbelasting aangesla^ gen zijn gratis rijwielplaatjes worden verstrekt. Deze plaatjes zijn dan uitslui tend geldig buiten de vacantietijden en gedurende eiken schooldag binnen het tijdsverloop van één uur voor en na den schooltijd, op de wegen, die gerekend worden gelegen te zijn tusschen de wo ning der betrokken leerlingen en de door hen bezochte school. De nieuwe brug bij Moerdijk. Organisaties van arbeiders, landbou wers, middenstanders en visschers, in West-Noord-Brabant hebben een verga dering gehouden te Willemstad (N.-Br.). Een motie werd aangenomen, waarin Ingezonden Mededeeling. Opslagplaatsen van levensmiddelen zl]n onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van fox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar te keeren. Dit ondervond o.a. de Heer Jellesma te St. Nicolaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent faalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht. Koop nog heden een doos van 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen zal Rodent ook U van ratten en muizen verlost hebben. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haag. B53 wordt uitgesproken, dat terzake, inzon derheid voor Zuid-Westelijk Nederland nog steeds groote achterstand bestaat te genover de overige landstreken; dat dan ook reikhalzend wordt uitgezien naar deugdelijke, reeds lang in uitzicht gestel de, definitieve verkeersverbetering, waar in opgenomen, de daarbij zoo bij uitstek passende, aloude hoofdverkeersweg, vol gens de verreweg kortste route, van cen traal Holland, annex Maasmond-gebied en Zuid-Hollandsche eilanden, naar West-Noord-Brabant, Zeeland en cen traal België en Frankrijk, v.v.; n.l. van Rotterdam, recht Zuidwaarts, waartegen naar hunner en zéér veler meest steEige overtuiging, gegrond tevens op deskun dige voorlichting, geen overwegende be zwaren kunnen worden geldig gemaakt. Dat ten dezen echter nooit of te nim mer overbrugging van het HoEandsch Diep, bij het daarvoor veel te Oostelijk, dicht nabij Keizersveer (brug), gelegen Moerdijk, de zoozeer gewenschte, hier voor nog eens geschetste uitkomst (zón der omvangrijken en daardoor steeds kostbaren omweg!) kan brengen en daar toe ook overigens praktisch in den weg zou komen te staan. Er wordt daarom ten krachtigste bij de Regeering op aangedrongen, thans den hrugbouw bij Moerdijk niet op het eerste plan te laten plaatsen. Burgemeester van Rotterdam. Op 15 October a.s. is de ambts-periode van burgemeester mr P. D'roogleever Fortuyn afgeloopen. Nu de burgemeester vorig jaar den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt, bestaat de mogelijkheid, dat hij, ingevolge de beschikking van den minis ter van Binnenlandsche Zaken zijn ambt zal moeten neerleggen. De ministerieele beschikking staat echter uitzonderingen toe voor gevallen, waar het belang van de gemeente zulks eischt. Burgemeester D'roogleever Fortuyn stelt zich op het standpunt, dat hij de gemeente niet in den steek mag laten nu zij in zoo moei lijke omstandigheden verkeert. Nog zeer onlangs heeft de burgemeester in stad huiskringen zich er over uitgelaten dat hij een eventueele herbenoeming zou aan vaarden, maar dat hij niet met zeker heid zou kunnen zeggen, of hij de geheele nieuwe ambtsperiode zal blijven uitzitten. Tegen speelgelegenheid in badplaatsen. Een groot aantal exploitanten van ho tels, café's' enz. hebben een adres aan den Raad van Ministers gericht naar aanleiding v'an het verzoek, hetwelk de exploitatie Maatschappij' Zeebad Scheve- ningen aan dienzeEden Raad heeft ge zonden met strekking hazardspel in he*t komend seizoen in de hadplaatsen toe te laten. Met klem van redenen wordt daarin den Raad van Ministers verzocht, niet te treden in het gedane verzoek. Men acht voor het vreemdelingenverkeer een speel gelegenheid niet bevorderlijk. Het zou ge bleken zijn, dat vrijwel uitsluitend Neder landers de speelzalen ten onzent bezoe ken; het door Nederlandsch publiek ge speelde spel is volgens adressanten op grond van de ervaring een ramp te noe men. Vooral voor jeugdige personen, on der wie de werkloosheid heerscht, achten zij het verkeerd de gelegenheid open te steEen om op zoo weinig verheffende wij ze te trachten aan geld te komen. Het adres is geteekend door 25 der grootste 'bedrijven, te Scheveningen, D*en Haag en Zandvoort, die niet alleen een groot nadeel voor hun zaken vreezen, maar meer nog voor het uitgaand en bad plaatsen bezoekend pubEek. Beleediging van Minister Verschuur. Tijdens een te Dwingelo door de N. S. B. belegde vergadering heeft de heer Gotz uit Assen zich blijkbaar op zóó ongunstige wijze O-ver Minister Verschuur uitgelaten, dat de politie 'aanleiding vond bem na afloop der vergadering te verbaliseeren wegens beleediging van den Minister. Het graf van Koningin Emma. De rouwversiering in de Nieuwe Kerk te Delft is door ongeveer 50.000 personen bezichtigd. Binnenland. De agenda van werkzaamheden der Tweede Kamer. Het Fransche congres te Middelburg ge sloten. Buitenland. Natuurramp in Noorwegen. De toestand in Spanje. Het tekort in Frankrijk. Ontwapeningsdiscussies te Parijs. Ingezonden Mededeeling. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. P© Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche EUanden te Mid delburg houdt Vrijdag a.s. een vergadering in de Raadszaal te Middelburg. Ter vaststeEing hiedt het bureau aan de rekening der Kamer over 1933, welke aanwijst in ontvang f 25.125,04 en in uit gaaf f 20.083,81, alzoo een goed slot van f 5041,23. Het goed slot 1932 bedroeg f 4785,37. De kring Oostelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. verzocht voor de op 21 Juni a.s. te houden landbouwtentoonstelling 'n bijdrage toe te kennen. Het bureau s'telt voor weer f 100 beschikbaar te steEen en het bureau te machtigen, desgewenscht een stel medaiEes aan het Tentoonstel- lingsbestuur uit te reiken tot een maxi mumbedrag van f 25. Bij* de Kamer kwam een adres in, onderteekend namens het voorloopig co mité tot deelname van Zeeland aan de in September te Amsterdam te houden ten- toonstelEng op het gebied van land- en tuinbouw bij de opening der Centrale markthallen door Mr P. D'ieleman en Ir J. Versteeg; in welk adres de groote wen- schelijkheid wordt uitgesproken van een goede vertegenwoordiging onzer provin cie. De Z. L. M. heeft in samenwerking met de Vereeniging van Oesterkweekers te lerseke en de Prov. Commissie uit de Veilingen in Zeeland, het voornemen op gevat op deze 'tentoonsteEing met één col lectieve inzending uit te komen, waarin de land- en tuinbouw en eenige aanver wante vakken voor geheel Zeeland zuEen zijn vertegenwoordigd. Het ligt in het voornemen de ten toon te stellen producten niet onder firma naam in te zenden, doch uitsluitend on der den naam Zeeland, dus zonder per soonlijke reclame. Gevraagd wordt een bedrag van f 1000. Het bureau meent, dat aan het verzoek om voor het beoogde doel een zoo belang rijk bedrag als wordt gevraagd beschik baar te steEen in geen geval door de kal mer mag worden voldaan, waar toch de bevordering van de belangen van den land. en tuinbouw zeker geenszins be hoort tot die aangelegenheden, waarvoor de Kamers* van Koophandel speciaal heb ben zorg te dr'agen. Het bureau stelt voor aan adressante een bedrag van 10 pet in de te maken kosten toe te staan met een maximum van f 150. Mede naar aanleiding van een ad vertentie van het bureau, dat belangheb benden, die een bijdrage zouden wiEen voor een winkelweek voor 1 April de aan vrage moet inzenden, kwamen verzoeken in van de vereeniging „Nemidso" te 0.- en W.-Souburg, zonder dat een bepaald bedrag wordt genoemd, van de Vereeni ging Handelsbelang te Middelburg om f 200 en van het Comité Hansweertsche Winkelweek om f 40. Het 'bureau stelt voor toe te kennen aan Middelburg f 125, aan Souburg en 'Hans- weert ieder f 25. Naar aanleiding van het ontwerp- wet betreffende de heffing van belastin gen. van besloten vennootschappen en ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1