Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. A. G. VAN DER REST ZATERDAG 7 APRIL 1934 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 167 Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD] Het karakter veranderd? Voorkomen is beter dan genezen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259, Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Het met Paschen gehouden congres van de S.D.A.P. is in zooverre verheugend, dat daar blijk is gegeven van meer wer kelijkheidsbesef, dan tot nu toe in die kringen gevonden werd. Op de vraag of daarmede het karakter van deze partij veranderd is, moet ech ter het antwoord ontkennend luiden. In verband met de veranderde omstan digheden is het roer een weinig omge gooid en is de koers eenigszins gewijzigd, maar het beginsel, waarvan deze partij uitgaat en het doel waarnaar zij streeft, is niet veranderd. De gewijzigde houding ten opzichte van de landsverdediging b.v. is louter een kwestie van tactiek. Men heeft zich niet op nationaal standpunt gesteld, men is er niet toe gekomen te verklaren, dat wij ons hebben te verdedigen voor het behoud van de nationale onafhankelijk heid, het nakomen van onze internationale verplichtingen en het ongerept bewaren van onze nationale eer, maar in dien zin is de voorgestelde resolutie althans verdedigd louter uit partij- en klasse overwegingen. Tot nu toe stond de partij op het stand punt, dat de gewapende landsverdediging uit den booze was en dat zelfs een defen sieve oorlog door het onthouden van mede werking aan een eventueele mobilisatie moest worden tegengegaan. De heer Al- barda, hoewel niet dapper genoeg om van zijne woorden een duidelijke, niet voor tweeërlei uitleg vatbare verklaring te geven had in verband hiermede zelfs van dappere ongehoorzaamheid ge sproken. Maar nu is de laatste jaren het poli tieke beeld van Europa belangrijk gewij zigd. De sociaal-democratische arbeiders beweging is in meerdere landen uiteen geslagen en is weggevaagd door het fas cisme. Nu zou men zoo werd gerede neerd de leidende figuren in Duitsch- land geen grooteren dienst kunnen be wijzen dan door bij een eventueel con flict een mobilisatiebesluit te verhinde ren. En alleen uit die overweging werd de nationale ontwapening losgelaten. Met soortgelijke argumenten werd het voor stel althans tegen de scherpe oppositie op het congres verdedigd. Overigens is thans evenmin duidelijk wat men precies wil, dan toen enkele jaren geleden onder uitbundig applaus van de dappere ongehoorzaamheid werd gewaagd. Terwille van de oppositie is de betref fende conclusie zóó voorzichtig we zou den haast zeggen dubbelzinnig geredi geerd, dat men er weinig houvast aan heeft. Maar hoe dan ook het beginsel van de gewapende landsverdediging is onder den druk der omstandigheden, tot op zekere hoogte althans, aanvaard. Onder den druk der omstandigheden. Er is bij de S.D.A.P. een geweldige vrees voor de fascistische-nationaal-socialisti- sche beweging. Het gebeurde in Duitsch- land staat haar als een schrikbeeld voor oogen. En haar vrees is te grooter, omdat ze zich zeer goed bewust is, dat het per centage overtuigde sociaal-democraten onder de roode kiezers vrij gering is. Van daar, dat men steeds bloot staat aan het gevaar, dat er concurrenten opstaan, die nog meer beloven en nog beter de kunst verstaan de kiezers te lokken. En daarbij is nu bovendien nog geko men het krachtig optreden der regeering, die duidelijk heeft te verstaan gegeven, dat zij voornemens is het gezag te hand haven en aan alle illegaal optreden een einde te maken. Onder den indruk daar van is bij de VARA groote schoonmaak gehouden, is elke band met de Liga radi caal verbroken en heeft men nu ook de mobilisatie-resoluties van 1928 en 1931 teruggenomen. Niet uit beginsel. Maar uit vrees voor erger. Ongeveer hetzelfde kan ook worden ge zegd van de uitspraken, die handelen over de democratie. Verklaard werd, dat de democratie van de S.D.A.P. niet alleen beginsel en mid del is, maar ook tot haar doeleinden be hoort en dat zij dictatuur en schrikbewind verwerpt; dat ondoelmatig en schadelijk en derhalve af te keuren is het gebruik van geweld en dat onwettige actie zoowel van de leden afzonderlijk als van de par tij in haar geheel verwerpelijk is. Ook hier mag de vraag gesteld of wij met een principiëele verandering te doen hebben. En alweer moet het' antwoord ontkennend luiden. Het is duidelijk, dat hier is gehandeld onder hoogen druk. Om het optreden van de regeering tegenover andere partijen te kunnen goedkeuren is noodig, dat men zelf vrijuit gaat. En dan de regeering heeft duidelijk laten gevoelen, dat zij ten opzichte van de gezagshandhaving niet met zich laat spotten. Dit neemt niet weg, dat wij de aan gekondigde frontverandering toejuichen; maar wij willen toch niet vergeten, dat met de aanvaarding van deze resoluties niet geraakt is aan het revolutionair ka rakter van de S.D.A.P. Het doel is blijkens haar beginselpro gram nog steeds het Nederlandsche pro letariaat te organiseeren in een zelfstan dige politieke partij ter deelneming aan den internationalen strijd der arbeiders klasse en te sturen naar eenheid van den proletarischen klassenstrijd. Wat dit beteekent is gebleken in 1918, toen de revolutiepogingen in andere lan den niet alleen werden toegejuicht, maar toen ook gepoogd werd ze in ons land na te volgen. Het is mede gebleken bij de muiterij op de „Zeven Provinciën" en niet minder bij het gewelddadig optreden van de sociaal-democraten in Oostenrijk. En terecht is in verband hiermede de vraag gesteld: waar is de waarborg, dat November 1918 (toen de democratie in Nederland niet het minste gevaar liep) zich niet eens zal herhalen, wanneer de machtsverhoudingen rondom de „een heid" van den internationalen klassen strijd anders liggen dan thans? Het beginselprogram geeft die waar borg niet. En de toon, dien we voort durend in de socialistische pers kunnen beluisteren is ook niet zóó, dat er reden is al te groote verwachtingen te koesteren. Het karakter van de S.D.A.P. is niet veranderd! Frankrijks antwoord op de Britsche vragen. Het Fransche antwoord op de Britsche vragen van 28 Maart is den Franschen ambassadeur te Londen telegrafisch mede gedeeld. Naar in welingelichte kringen wordt vernomen, verklaart de Fransche regee ring, dat zij bereid is over de desbetref fende quaesties onderhandelingen te ope nen. Men verwacht, dat de Fransche re geering binnen een week in een nieuwe nota haar opvattingen omtrent de garan ties aan de Britsche regeering zal mede- deelen en dat op deze basis nieuwe onder handelingen zullen plaats hebben. Het schijnt, dat de Fransche regeering bij de voorgenomen ontwapeningsovereen komsten zooveel mogelijk rekening wil houden met haar internationale verbin tenissen en verplichtingen. Men mag aan nemen, dat de Fransche regeering ook de Kleine Entente met de ontwikkeling van deze vraagstukken op de hoogte houdt. In welingelichte kringen ziet men een stap in de goede richting in het feit, dat Frankrijk heeft toegestemd in het Brit sche voorstel tot verdere besprekingen. Omtrent den inhoud van het Fransche antwoord op de jongste Britsche ontwa peningsnota wordt uit goede bron ver nomen, dat de Fransche regeering ver klaart, de vraag, of Frankrijk bereid is deel te nemen aan een overeenkomst tot beperking van de bewapeningen, waar bij ook Duitschland betrokken is, nog niet te kunnen beantwoorden. Het wil eerst weten hoe sterk de strijdmacht is, welke naar de meening van Engeland aan Duitschland moet worden toegestaan en welke strijdmacht Frankrijk hiertegen over zal kunnen stellen. Zoodra de Fran sche regeering hieromtrent duidelijke in lichtingen heeft ontvangen, kan een oor deel worden uitgesproken. Voorloopig houdt Frankrijk zich nog aan de grond stellingen van de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie. Frankrijk kan niet toestemmen in de Britsche voorstel len van 29 Januari, waarbij een zekere bewapening van Duitschland begint tege lijk met een ontwapening van Frankrijk. In de concentratiekampen van Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering heeft voor de eerste maal een officieele mededeeling gedaan over de toestanden in de Oosten rijksche concentratiekampen. De staats- secretaris voor het veiligheidswezen Kar- winsky deelde mede, dat zich in de con centratiekampen tegenwoordig in totaal 750 nationaal-socialisten en 114 sociaal democraten bevinden. Bij de nationaal-socialisten gaat het om personen die deels hun straf al uit gezeten hebben, maar verder nog onder bewaking moesten blijven; anderdeels gaat het om personen die verdacht wor den van nationaal-socialisische agitatie. Geruchten over dooden, mishandelingen en vechtpartijen met de bewakingsman schappen zijn onjuist. De gevangenen be vinden zich in huizen en met drie of vijf man in een kamer. Zij worden geregeld geneeskundig onderzocht. In elk kamp is een arts. De behandeling der gevangenen is volgens beoordeeling van neutrale waarnemers heel wat beter dan dié in de concentratiekampen van Duitschland en Tsjecho-Slowakije. In den laatsten tijd hebben zich in de kampen 42 gevallen voorgedaan van buikloop, maar niet ern stig. De patiënten zijn naar een hospi taal gebracht; 18 ervan zijn reeds weer ontslagen, anderen volgen spoedig. In verband met de veranderde houding van de nationaal-socialisten sinds onge veer een maand, zijn de laatste weken 200 nationaal-socialisten uit het concen tratiekamp ontslagen. De nationaal-so- cialistische gevangenen die zich vrijwillig verplichten niets meer tegen de regeering te ondernemen, worden dadelijk vrij ge laten. Op een vraag hoeveel nationaal-socia listen in de gevangenis zaten, bleef Kar- winsky het antwoord schuldig. Het aan tal sociaal-democraten in de gevangenis werd aangegeven met 2000 a 2500. Tenslotte maakte Karwinsky bekend, dat de regeering thans bereid is toe te staan dat buitenlandsche persvertegen woordigers de concentratiekampen be zoeken. De „vrijheid" in Duitschland. De nationaal-socialistische regeering in Duitschland heeft voor de bladen een ver bod uitgevaardigd om het bericht van de „Kölnische Volkszeitung" over te nemen, waarin een eigenhandig schrijven van den Paus werd gepubliceerd, dat een Paasc'h- groet bevatte aan de Katholieke Jeugd van Duitschland. De katholieke geestelijke Julius Schu bert heeft 29 Juni gedurende het speel kwartier met een onderwijzer van een ka tholieke school te Mainz gesproken over politieke toestanden en daarbij uitdruk kingen gebruikt die voor stadhouder Sprenger en de rij'ksregeering beleedigend waren. Een paar leerlingen hebben den inhoud van het gesprek aangegeven en gisteren is pater Schubert door de recht bank te Mainz tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. Vrijwillige arbeidsdienst. Van 1 April af moeten in Duitschland steeds vijf ambtenaren van de verschillen de salarisgroepen vrijwillig gedurende een maand arbeidsdienst doen. Eerst zul len de ambtenaren beneden de 45 jaren, die geen soldaat zijn geweest, of geen lid zijn geweest van S.A., S.S. of Stahlhelm als zoodanig dienst doen. Later volgen andere ambtenaren, in de eerste plaats die een leidende functie bekleeden of veel met publiek moeten omgaan. Korte Berichten. De door drie Duitsche firma's inge diende inschrijivingsbiljetten voor den bouw van Braziliaansche oorlogsschepen, zijn ter zijde gelegd, als zijnde in strijd met het verdrag van Versailles, dat ook door Brazilië is onderteekend. Aan de Zwitsersch-Fransche grens is een lading machinegeweren in beslag genomen, bestemd voor Noord-Frankrijk, waarschijnlijk om politieke groepen te be wapenen. De rechtbank te Stettin heeft eenige ambtenaren bij den Duitschen criminee- len dienst, die arrestanten hadden mis handeld, tot zware vrijheidsstraffen ver oordeeld. Een Chineesch regeeringsleger van 20.000 soldaten met zes bombardements vliegtuigen heeft een offensief ingezet te gen communistische troepen bij de stad Tsjangtsja. Naar verluidt, zal Litwinov om ge zondheidsredenen waarschijnlijk niet deelnemen aan de vergadering van het bureau der ontwapeningsconferentie op 10 April a.s. DE STEUN AAN DEN AARDAPPEL- VERBOUW. Uitbetaling ingehouden bedragen. De Nederlandsche Aardappel-centrale heeft reeds bij den aanvang van de pe riode, waarin de steunmaatregelen voor den aardappeloogst 1933 van kracht wer den, besloten een vierde gedeelte van de aan de telers uit te betalen minimum prijzen in te houden. Deze maatregel had ten doel fondsen bijeen te brengen, waaruit geput zou kun nen worden, wanneer het bedrag van de heffing op het vervoer van aardappelen voor de binnenlandsche markt ontoerei kend zou blijken te zijn om hieruit de de- naturatiebijslagen te betalen. De inhouding van de minimumprijzen, m.a.w. het slechts uitbetalen van drie kwart van de bedragen, die de telers toekwamen voor de door hen aan de bin nenlandsche markt afgeleverde produc ten, was dus te beschouwen als een vei ligheidsmaatregel. Er zijn thans ruim 7 maanden verloo- pen van de aardappelcampagne. Het ein de komt reeds in zicht. Dë Nederlandsche Aardappel-centrale is nu gezien de resultaten, die zijn be reikt in de achter den rug liggende pe riode, alsmede in verband met den thans nog aanwezigen voorraad in staat den telers mede te deelen, dat de reserve, die gevormd is door de inhouding op de mi nimumprijzen, niet behoeft te worden aangesproken ten behoeve van denatura- tiebijslagen als anderszins, zoodat deze ingehouden bedragen uitbetaald zullen worden aan hen, van wie ze werden in gehouden. In verband met deze omstandigheid be sloot de Nederlandsche Aardappel-cen trale, te beginnen met 16 April a.s., geen inhouding op de minimumprijzen meer te zullen toepassen. Hei vlagincident te Grauw. Zooals bekend werd bij gelegenheid van de inhuldiging van den burgemees ter van de gemeente Idaarderadeel de Ne derlandsche vlag, nadat deze eerst van het gemeentehuis te Grauw was uitgesto ken, weer ingehaald, omdat de gemeen teraad, welke in meerderheid socialis tisch is, besloten zou hebben het vertoo- nen der Nederlandsche vlag van de open bare gemeentegebouwen bij feestelijke gelegenheden achterwege te laten. De heer Kortenhorst had den minister van Binnenlandsche Zaken vragen ge steld. Minister de Wilde, merkt in zijn ant woord allereerst op, dat het voorstel om niet te vlaggen in de gemeente Idaarde radeel, in 1931 aangenomen, niet is uit gegaan van de sociaal-democratische raadsleden, doch van een andere partij, die tot het voorstel overging om te voor komen, dat men zou besluiten, op den lsten Mei van gemeentewege te vlaggen. De regeering meent, dat dergelijke be sluiten, vooral in tijden, waarin gezags handhaving een eerste eisch moet worden genoemd, zijn te beschouwen als aantas ting van de rijkseenheid, waarvan de na tionale vlag een symbool is, en dus on toelaatbaar zijn. Dit brengt mede, dat zoo noodig van het schorsings- en het ver nietigingsrecht dient te worden gebruik gemaakt. Chr.-Hist. Unie. De Chr. Hist. Unie hield gisteren te Utrecht haar algemeene vergadering on der leiding van Jhr. Mr D. J. de Geer, die in zijn openingsrede H. M. de Konin gin-Moeder herdacht en voorts aandacht schonk aan de p'olitieke verschijnselen van den laatsten tijd. Aan het slot werd door Spr. een korte beschouwing gewijd aan de omstandig heid, dat het stemmental der Chr. Histo- rischen tijdelijk een weinig achteruit ge gaan is. Het is de vraag, of hiertoe vol doende reden bestond. Het voornaamste is niet het stemmental, maar de beginsel- troiuw. Daarom is het niet zoo vreeselijk be langrijk, of zij een zetel verliezen, indien die zetel terecht komt bij een partij, die momenteel met hen in dezelfde richting gaat. Hij besloot met een aansporing om te blijven werken voor het ideaal van „Er staat geschreven" en „Er is geschied" als fundament van ons volksbestaan en als leidstar voor zijn toekomstige ontwikke ling. Bij de behandeling van de statuten wijziging kwam allereerst aan de or de de wijze van samenstelling van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur had daarbij voorgesteld, te handhaven, dat de voorzitter zal worden gekozen door het hoofdbestuur uit zijn midden. Hierover was eenig verschil. Er gingen stemmen op, den voorzitter te doen benoemen door de algemeene vergadering. Ten slotte ver- eenigde de vergadering zich met over- groote meerderheid met het voorstel van het hoofdbestuur, om den voorzitter te blijven doen benoemen door het hoofdbe stuur uit zijn midden. Het hoofdbestuur zal voorts van 7 tot 9 leden worden uitgebreid. De nu volgende gedachtenwisseling liep over de kwestie inzake het vereenigbaar zijn van het lidmaatschap van het hoofd bestuur met dat van de Staten-Generaal. Het hoofdbestuur had voorgesteld het aantal Tweede Kamerleden in het dage- lijksch bestuur te beperken tot 4. De afd. Scheveningen wilde hieronder ook laten vallen leden der Eerste Kamer. De afd. Zeist stelde voor om, behalve wat den voorzitter betreft, het lidmaatschap van het hoofdbestuur lOinvereenigbaar te ver klaren met dat van de Tweede Kamer. Tenslotte werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, nadat het cij fer vier in dr i e was veranderd. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur werden mej. mr C. F. Fatz, en de heeren W. F. G. van den Broek en J. ter Haar herkozen, terwijl ter vervul ling van de vacaturen, ontstaan door het aftreden van prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine en wegens het overlijden van dr N. G. Veldhoen, als leden van het hoofdbestuur Werden gekozen jhr. mr. D. J. de Geer én prof. dr T. L. Haitjema te Groningen. Binnenland. Algemeene vergadering der G. H. Unie. Groote brand te Waalwijk. Memorie van Antwoord over de Indische begrooting. De steun aan den aardappelverbouw. Buitenland. Frankrijks antwoord aan Engeland. Ingezonden Mededeeling. Als de lucht betrekt, is dat een waarschuwing zich te wapenen met Parapluie en Regenjas. Zoo is een belangrijke toename of vermindering van lichaamsgewicht vaak een symptoom van een nade rende ziekte. Een geregelde contröle op een be trouwbare schaal is dus van belang om U tijdig te waarschuwen. Eenmaal per week wegen op onze nieuwe „AVERY" Automatische per- sonenschaal beteekent, dat U voor eventueel gevaar bijtijds gewaar schuwd wordt! Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat 42, GOES. Telefoon 168. Genees- en Versterkingsmiddelen, Bandages, Toilet- en Verplegings- artikelen, Homoëpathie, enz. enz. DE INDISCHE BEGROOTING. Memorie van Antwoord Eerste Kamer. De luchtreis van Minis ter Colijn. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, inzake de Indische be grooting. Het volgende wordt eraan ont leend: Gaarne sluit de Minister zich aan bij den door verscheidene leden aan den Landvoogd gebrachten lof voor de wijze, waarop hij het gezag handhaaft. Voor den hem door vele leden geboden steun in zijn streven, Nederlandsch-Indië door de huidige groote moeilijkheden heen te hel pen, is de Minister ten zeerste erkente lijk. Met instemming nam hij kennis van de beschouwingen, door deze leden aan den financieelen toestand gewijd, inzon derheid van de welverdiende hulde, die zij aan het financieel beleid van het Ne- derlandsch-Indisoh Gouvernement brach ten. Inderdaad zijn er eenige aanwijzingen, die een gematigd optimisme ten aanzien van de inkomsten wettigen. De Minister zou nochtans niet zoo ver durven gaan om 'het bereiken van den grondslag van f 300 millioen reeds in een nabijzijnd ver schiet te plaatsen. Anders staat het met de terugbrenging van de uitgaven tot dat peil. Te dien aanzien is hij meer hoop vol gestemd. Wanneer de door hem in uitzicht gestelde conversie van alle 5 pet. en 4V* pet. leeningen een even groot suc ces mocht ontmoeten als van de dollar- leeningen, daarnaast de door de Indische Regeering hekend gemaakte plannen tot verdere bezuiniging op den Staatsdienst verwezenlijkt zullen worden en voorts een billijker verdeeling Van de vlootkosten tusschen de Indische en de Rijksbegro tingen tot stand mocht komen, evenals een gewijzigde regeling van de financie ring der Indische pensioenen overeenkom stig de voorstellen van de daarvoor inge stelde commissie, zal een uitgaven-cijfer van f 300 millioen ongeveer zijn bereikt. Voor het verleenen van financieele hulp door het moederland, anders dan in den vorm van financiering van Indische te korten en garantie van leeningen, alsook door een redelijk te achten verhooging van het aandeel van Nederland in de defen- sielasten, ziet de Minister voor het oogen- blik geen aanleiding. Ook de Minister deelt de conclusie van de commissie-Bruins, dat de invoering van een algemeen stelsel van wederzijd- sche preferenties' tusschen de heide ge- Meclsdeelen moot worden ontraden. D'e door de commissie-Bruins aanbevo len instelling van een instituut ter bevor dering van den Nederlandschen export naar Nederlandsch-Oost-Indië zal in de eerste plaats door den Minister van Eco nomische Zaken dienen te worden over wogen. De mogelijkheid tot vergrooting

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1934 | | pagina 1